background image

0

200

400

600

800

1000

1

2

3

4

5

6

7

Zad.1                                                                Zestaw II 
 
Kuba lubi sałatkę jarzynową. Można ją przygotować z następujących składników: 

 

 

 

 

 

    

a)  Oblicz, ile gramów będzie ważyć jedna porcja, jeśli sałatkę podzielimy na 12 jednakowych części. 

Zapisz swoje obliczenia 

b)  diagram przedstawia wagę poszczególnych składników sałatki: Korzystając z diagramu uzupełnij 

tabelkę 

 

Składnik 

sałatki 

marchew 

por 

groszek 

pietruszka 

majonez 

seler 

jabłka 

Nr słupka 

 

 

 

 

 

 

 

Zad.2 
Pan Jan pracował dzisiaj w ogrodzie 

5

3

3

 godziny. Ile to minut? 

 

A. 196 min             B. 216 min       C. 236 min 

 

D. 246 min 

Zad.3 
Tabelka przedstawia kolor oczu uczniów klasy VI b. 
 

Kolor oczu 

niebieskie 

brązowe 

szare 

zielone 

Liczba uczniów 

15 

 
a)  Ilu uczniów jest w tej klasie?  
b)  O ile więcej uczniów ma niebieskie oczy od tych, którzy mają zielone?  
c)  Ile razy mniej uczniów ma oczy szare od tych, którzy mają niebieski?  
d)  Jaka część uczniów tej klasy ma szare oczy?  
e)  Jaka część uczniów tej klasy ma niebieskie oczy?  
f)  Korzystając z tabelki narysuj diagram słupkowy. 

Zad.4 
Księgarnia  muzyczna  zakupiła  w  hurtowni  150  płyt  kompaktowych  po  29,50  zł  za  płytę.  Ze  sprzedaży  płyt 
otrzymano 5250 zł. Którym z zapisów obliczysz zysk księgarni? 
 

A. (5250 – 150) 

.

 29,50 

B. 5250 : 150 – 29,50 

 

C. 5250 – 150 

.

 29,50 

D. 29,50 – 5250 : 150 

Zad.5 
Tadzio chce kupić sobie piłkę. W trzech sklepach były posezonowe obniżki cen na takie same piłki.                                                                          
 
                                       
                                                                          
           
 

          60 zł (obniżka o 

5

1 )                   50 zł (5 zł taniej)                             56 zł (

4

1

 taniej) 

 

W którym sklepie piłka jest najtańsza? 

 

marchew 

- 1 kg 

groszek  

- 250 g 

pietruszka 

- 60 dag 

pory 

-25 dag 

seler 

- 30 dag 

majonez 

- 400g 

jabłka 

- 20 dag 

I sklep 

II sklep 

III sklep 

background image

Zad.6 
Kuba wysyła zaproszenia do  gości na przyjęcie  urodzinowe. Będzie to  11 listów zwykłych, z których każdy 
waży mniej niż 20 g. 

Cennik niektórych usług pocztowych 

Poz. 

Usługa 

Opłata w złotych 

1.  List zwykły: 

Miejscowy 

Zamiejscowy 

 

 

Do 20 g 

0,60 

0,70 

 

 

Ponad 20 g do 50 g 

0,80 

1,00 

 

 

Ponad 50 g do 100 g 

1,00 

1,20 

 

 

Ponad 100 g do 250 g 

1,20 

1,50 

2.  Kartka pocztowa 

0,60 

3.  List polecony 

 

 

 

1. Opłata za wagę listu 

Jak w pozycji 1 

 

 

2. Opłata za traktowanie 

listu jako polecony 

2,20 

4.  List ekspresowy 

3,50 

 

a)  jaka będzie opłata za przesyłki, jeśli dwa z listów będą zamiejscowe? 
            A. 6,60 zł  

            B. 6,80 zł      

            C. 7,70 zł 

            D. Żadna z podanych kwot 

b)  o ile więcej zapłaciłby Kuba, gdyby wysłał wszystkie listy jako polecone?  
           A. o 17,80 zł 

           B. O 38,50 zł 

           C. o 24,20 zł 

           D. O 17,60 zł 

Zad.7 
W  szkole  przeprowadzono  zbiórkę  makulatury.  W  pewnej  klasie  każda  z  27  osób  przyniosła  pewną  ilość 
makulatury. Wyniki przedstawiono w postaci diagramu: 

                                       

0

2

4

6

8

0

1

2

3

4

5

6

7

liczba uczniów

il

ość

 m

ak

ul

at

ury

  

  

  

  

(w 

kg)

                                                                     

a)  Ilu uczniów przyniosło co najmniej 4 kilogramy makulatury? ................... 
b)  Ile kilogramów makulatury przyniosła ta klasa? ................... 
c)  Oblicz średnią (arytmetyczną) liczbę kilogramów makulatury przypadającą na jednego ucznia. 

Zad.8 
W  poniższym  tekście  brakuje  pewnych  danych.  Przyjrzyj  się  uważnie  obliczeniom  wykonanym  przez 
sprzedawcę, a następnie wypełnij puste miejsca w tekście. 
 
                                                                            

Zosia kupiła dwa zeszyty za ............... zł  jeden,  

 

 

.............zeszytów za 1,50 zł jeden oraz  

 

 

.............. długopisów za .............. zł jeden.  

 

 

Wyjęła banknot .............. złotowy. Sprzedawca 

 

policzył sumę i zwrócił Oli ............. zł reszty. 

 
 
 

                                          

 

OBLICZENIA SPRZEDAWCY 

.

 3,85 = 19,25 

.

 6,20 = 12,40 

10 

.

 1,50 = 15 

15,00 + 12, 40 + 19,25 = 46,65 
100 – 46,65 = 53,35 

background image

Zad.9 
Dwa sklepy fotograficzne stosują następujące ceny: 
 
 
 
 
 
Kasia chce dać do wywołania klisze z 24 zdjęciami, a Kuba kliszę z 36 zdjęciami. Który sklep wybierze Kasia, 
a który Kuba aby zapłacić jak najmniej? 
Zad.10 
Pokój Kasi ma kształt sześciokąta. 
Tata Kasi planuje pomalowanie podłogi. 1 puszka lakieru wystarcza na pomalowanie 4 m

2

 podłogi. Ile puszek 

lakieru musi kupić, aby pomalować podłogę dwukrotnie? 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zad.11 
W  przydomowym  ogródku  mamy  Krzysia,  krzewy  zajmują 

4

1

  powierzchni, 

20

1

zioła,

5

3

warzywa,  reszta  to 

kwiaty. Ile arów zajmuje ogródek, skoro zioła zajmują 10 m

2

.?  

Zad.12 
Na straganie obok leśniczówki sprzedawane są jagody i poziomki. 
             
 
 
 
 
 
 

 

Ania kupiła 6 szklanek jagód, a Jacek dwa razy mniej szklanek poziomek. Jacek zapłacił za swoje zakupy  
o 90 gr  mniej niż Ania. Ile złotych zapłacił Jacek? Ile kosztowała szklanka poziomek? 

 
 

Magda przez tydzień zapisywała w tabeli, ile czasu spędzała na oglądaniu programu telewizyjnego. 
 

Dzień 

Poniedziałek 

Wtorek 

środa 

Czwartek  Piątek  

Sobota 

Niedziela 

Czas 

oglądania 

TV 

1 godz.  

i 10 min 

1/3 godz. 

1 godz. 

i 20 min 

½ godz.  15 min 

50 min 

2 godz. 

 
Zad.13 
W którym dniu tygodnia Magda najkrócej oglądała telewizję ? 

A. We wtorek  

B. W czwartek 

 

C. W piątek   

D. W sobotę. 

Zad.14 

Ile czasu w całym tygodniu Magda spędziła na oglądaniu telewizji ? 

A. 6godz 5min 

 

B. 6godz 25min 

C. 5godz 35min 

D. 5godz 45min. 

 

„FOTO” 

wywołanie: 2,50 zł 

zdjęcie: 0,60 zł 

„KAMERA” 

 

zdjęcie: 0,70 zł 

 3 m 

3 m 

4 m 

 1 m 

2 m 

1 m 

JAGODY (1 szklanka) ..... 1,50 zł 
POZIOMKI (1 szklanka) .......