background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Janusz Górny 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  montaŜu  i  demontaŜu  kół  samochodowych 
i naprawy ogumienia 723[04].Z1.06 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Ireneusz Kulczyk 
mgr inŜ. Robert Wanic 

  

 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 

mgr Janusz Górny 
 
 
Konsultacja: 

mgr inŜ. Gabriela Poloczek 

 
 
 

 
 
 

 

 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[04].Z1.06 
Wykonywanie  montaŜu  i  demontaŜu  kół  samochodowych  i naprawy  ogumienia,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu mechanik pojazdów samochodowych. 
 

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS  TREŚCI 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Charakterystyka koła jezdnego 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Naprawa i montaŜ kół samochodowych 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia   

 

 

 

 

 

 

 

17 

7.  Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  pojazdów  samochodowych 
723[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury, z jakiej moŜna korzystać podczas zajęć. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

metody projektów, 

− 

ć

wiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
róŜnego rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

723[04].Z1 

Konstrukcja, montaŜ i demontaŜ układów pojazdów 

samochodowych

 

723[04].Z1.01 

Charakteryzowanie budowy pojazdów 

samochodowych

 

723[04].Z1.02 

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu silnika 

dwusuwowego 

 

723[04].Z1.03 

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu silnika 

czterosuwowego  

 

723[04].Z1.04 

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu układów 

zasilania silników z zapłonem iskrowym

 

723[04].Z1.05 

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu układów 

zasilania silników z zapłonem samoczynnym

 

723[04].Z1.06 

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu kół 

samochodowych i naprawy ogumienia

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

2. 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozróŜnić konstrukcje pojazdów samochodowych, 

– 

wykonywać montaŜ i demontaŜ podstawowych układów pojazdów samochodowych, 

– 

charakteryzować budowę pojazdów samochodowych, 

– 

wykonywać montaŜ i demontaŜ silnika dwusuwowego, 

– 

wykonywać montaŜ i demontaŜ silnika czterosuwowego, 

– 

wykonywać montaŜ i demontaŜ układów zasilania silników z zapłonem iskrowym, 

– 

wykonywać montaŜ i demontaŜ układów zasilania silników z zapłonem samoczynnym, 

− 

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagroŜenia i zapobiegać im, 

− 

stosować jednostki układu SI, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

interpretować podstawowe prawa fizyczne, 

− 

rozpoznawać proste związki chemiczne,  

− 

interpretować związki wyraŜone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

− 

uŜytkować komputer, 

− 

współpracować w grupie, 

− 

oceniać własne moŜliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego zawodu, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

3. 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

wyjaśnić budowę koła jezdnego i tarczy kół, 

− 

rozróŜnić rodzaje opon i wyjaśnić zasady ich oznakowania, 

− 

określić przyczyny nierównomiernego zuŜywania się ogumienia, 

− 

uzasadnić wpływ niewywaŜenia kół na układ jezdny samochodu, 

− 

zdemontować koło samochodu, 

− 

naprawić ogumienie, 

− 

zamontować koło samochodu, 

− 

wywaŜyć dynamicznie koła ogumione samochodu i wyregulować ciśnienie w ogumieniu, 

− 

zamocować koło do piasty samochodu, 

− 

zastosować przepisy bhp, ochrony ppoŜ. i ochrony środowiska na stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł:  

Obsługa i naprawa pojazdów samochodowych 723[04].Z1 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu kół samochodowych 
i naprawy ogumienia 723[04].Z1.06 

 

Temat:   Przyczyny i rodzaje zuŜywania się opon. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  zuŜycia  opon  i  określania  przyczyn 

zuŜycia. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

− 

rozpoznać zuŜycie opon, 

− 

określić przyczyny zuŜycia, 

− 

wskazać sposoby zapobiegania nietypowemu zuŜyciu, 

− 

określić sposoby postępowania z zuŜytymi oponami.  

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

prezentowania wyników swojej pracy, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład, 

− 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

prezentacje multimedialne, 

− 

tablice poglądowe, 

− 

opony o róŜnym stopniu zuŜycia, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, 

− 

uczniowie pracują w grupach 2

4 osobowych. 

 

Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 

 

Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest rozpoznanie zuŜycia opon i określenie przyczyn zuŜycia. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I: Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Na czym polega zuŜywanie się opon? 
2.  Co nazywamy prawidłowym zuŜyciem opon? 
3.  Jakie informacje moŜemy uzyskać po oględzinach opon? 
4.  Co nazywamy wskaźnikiem zuŜycia bieŜnika? 
5.  Jakie informacje moŜemy uzyskać po oględzinach bieŜnika opon? 
6.  Jaki ma wpływ zuŜycie opon na bezpieczeństwo jazdy? 
 
Faza II.  Planowanie 
1.  Co oznacza pojęcie „prawidłowe zuŜycie opony”? 
2.  Co oznacza pojęcie „wywaŜanie opony”? 
3.  Jakie rozpoznać charakterystyczne zuŜycia opony? 
4.  Jak określić przyczyny zuŜywania się opon? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach omawiają cechy zuŜytej opony. 
2.  Uczniowie wskazują prawdopodobne przyczyny takiego zuŜycia. 
3.  Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  rozumowania  podczas  oceny  zuŜycia 

opony. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie określają stan zuŜycia opony. 
2.  Uczniowie określają i zapisują przyczyny zuŜycia opony.  
3.  Uczniowie określają sposób dalszego postępowania z oponą. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  przygotowują  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów 

wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

2.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanych  ćwiczeń.  Nauczyciel 

sprawdza poprawność. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel 
powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  wiadomości  były  poznawane,  jakie 
wystąpiły błędy i jak ich unikać na przyszłość. 

 

Faza końcowa 
Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów. 

 

Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  RóŜnice  w  zuŜywaniu  się  opon  letnich 
i zimowych.  Na  podstawie  zgromadzonych  informacji  sporządź  w  zeszycie  przedmiotowym 
notatkę. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł:  

Obsługa i naprawa pojazdów samochodowych 723[04].Z1 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu kół samochodowych 
i naprawy ogumienia 723[04].Z1.06 

 

Temat:   Określanie własności eksploatacyjnych opon na podstawie ich oznaczeń. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  określania  własności  eksploatacyjnych  opon  na 

podstawie ich oznaczeń. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
  

− 

zorganizować stanowisko do wykonywania odczytów oznaczeń opon,  

− 

rozpoznać oznaczenia na oponie, 

− 

określić własności eksploatacyjne opony na podstawie oznaczeń. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

prezentacji uzyskanych wyników, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się

− 

pokaz z objaśnieniami,  

− 

ć

wiczenia praktyczne,  

− 

dyskusja w grupie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

plansze poglądowe, 

− 

opony roŜnych typów, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacji pracy uczniów
:  

− 

praca w grupach,  

− 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć: 
3 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Planowanie czynności związanych określaniem własności eksploatacyjnych na podstawie 

oznaczeń: 

− 

analiza symboli i oznaczeń umieszczanych na oponach, 

− 

określanie związku pomiędzy oznaczenia a jej własnościami eksploatacyjnymi. 

4.  Organizacja stanowiska pracy. 
5.  Wykonanie zaplanowanych czynności: 

− 

odczytanie z opony i zapisanie oznaczeń w karcie pracy, 

− 

zinterpretowanie oznaczeń, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

− 

zapisanie wyników na karcie pracy, 

− 

określenie własności eksploatacyjnej opony, 

− 

zaprezentowanie wyników pracy. 

6.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

− 

uczniowie prezentują swoje prace, 

− 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Charakterystyka tarczowego koła jezdnego 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

RozróŜnij opony przedstawione na rysunkach i opisz ich zastosowanie. 

Opona 

Zastosowanie 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 3 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaj bieŜnika na przykładowych oponach, 
2)  zapisać w tabeli przeznaczenie opon,  
3)  zaprezentować rozwiązanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

 Odczytaj oznaczenie opony 185/65R14 85T. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres.  

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać elementy występujące w oznaczeniu, 
2)  określić wartości wynikające z uŜytych oznaczeń, 
3)  zapisać w zeszycie wyniki, 
4)  zaprezentować rozwiązanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla ucznia. 

– 

tabele indeksów nośności i prędkości. 

 
Ćwiczenie 3 

WskaŜ w postaci odnośników i opisz konstrukcyjne elementy opony z rysunku.  

 

Rysunek do ćwiczenia 3 [1, s. 41]. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres.  

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

Sposób wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić elementy konstrukcyjne opony, 
2)  zapisać nazwy elementów konstrukcyjnych na rysunku, 
3)  opisać przeznaczenie wybranych norm, 
4)  zaprezentować swoją pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

eksponat przekroju opony, 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

5.2. Naprawa i montaŜ kół samochodowych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ przyczyny nierównomiernego zuŜywania się opon. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy zuŜycia ogumienia, 
3)  określić przyczyny zuŜycia, 
4)  wskazać sposób postępowania z kołem, 
5)  zapisać wnioski do zeszytu, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

zuŜyte opony lub modele opon z cechami zuŜycia, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

 

 
Ćwiczenie 2 

Zdemontuj koła samochodu w warunkach drogowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przypomnieć  zasady 

bezpieczeństwa i higiena pracy. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia 
20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować pojazd do demontaŜu, 
4)  przygotować oponę do demontaŜu, 
5)  zdemontować koło, 
6)  zabezpieczyć zdemontowane elementy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

zestaw narzędzi, 

– 

pojazd samochodowy lub model, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj naprawę koła z dętką. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przypomnieć  zasady 

bezpieczeństwa i higiena pracy. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia  
30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować koło do demontaŜu ogumienia, 
4)  przygotować oponę do demontaŜu, 
5)  zdemontować ogumienie, 
6)  zabezpieczyć zdemontowane elementy, 
7)  określić uszkodzenie dętki,  
8)  przygotować dętkę do naprawy, 
9)  wykonać spojenie materiału naprawczego z dętką, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

koło z dętką, 

− 

narzędzia, 

− 

materiały naprawcze, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj montaŜ opony.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przypomnieć  zasady 

bezpieczeństwa i higiena pracy. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia  
15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

3)  przygotować tarcze koła do montaŜu ogumienia, 
4)  przygotować elementy opony do montaŜu, 
5)  zamontować ogumienie, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

koło samochodowe z dętką, 

– 

modele części maszyn, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj montaŜ koła do piasty samochodu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przypomnieć  zasady 

bezpieczeństwa i higiena pracy. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia  
15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować pojazd do montaŜu koła, 
4)  przygotować koło do montaŜu, 
5)  zamontować koło, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

zestaw narzędzi, 

– 

pojazd samochodowy lub model, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 
TEST 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  montaŜu  
i demontaŜu kół samochodowych i naprawy ogumienia”  

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 17–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi
1. d, 2. a, 3. d, 4. a, 5. b, 6. c, 7. b, 8. c, 9. a, 10. a, 11. d, 

12. a13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. a, 20. d. 

 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Określić rodzaje kół 

2.    Określić elementy koła 

3.    Rozpoznać elementy opon 

4.   

Określić wielkości charakteryzujących 
oponę 

5.    Rozpoznać opony 

6.    Rozpoznać opony 

7.    Określić elementy konstrukcyjne opony 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

8.    Rozpoznać typy obręczy 

9.    Analizować symbole na obręczy 

10.   Rozpoznać typy opon 

11.   Analizować kod daty 

12.   Rozpoznawać opony 

13.   Rozpoznawać opony 

14.   Rozpoznać spręŜarkę na rysunku          

15.   Analizować oznaczenia na oponie 

16.   Analizować oznaczenia na oponie 

PP 

17.   Określić wady opony 

PP 

18.  

Scharakteryzować  przygotowania  opony 
do naprawy 

PP 

19.   Określić niewywaŜenie koła 

PP 

20.   Określić niewywaŜenie koła 

PP 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywanie  montaŜu  i  demontaŜu  kół 

samochodowych  i naprawy  ogumienia.  Zadania  są  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna 
odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Czas trwania testu – 45 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  

wynosi 20 pkt. 

 

Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości  

i  umiejętności,  jakie  zostały  ukształtowane  w  wyniku  zorganizowanego  procesu  kształcenia  
w  jednostce  modułowej  Wykonywanie  montaŜu  i demontaŜu kół samochodowych i naprawy 
ogumienia.  Spróbuj  swoich  sił.  Pytania  nie  są  trudne  i  jeŜeli  zastanowisz  się,  to  na  pewno 
udzielisz odpowiedzi. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

Zestaw zadań testowych

 

 
1.  W samochodach stosuje się koła jezdne 

a)  zębate. 
b)  pasowe. 
c)  łańcuchowe. 
d)  kierowane. 

 
2.  Obręcz koła jest to 

a)  pierścieniowy wieniec, na którym osadzona jest opona. 
b)  pierścieniowy wieniec, na którym osadzona jest dętka. 
c)  ozdobny kołpak załoŜony na koło. 
d)  ogumienie koła. 

 
3.  Oznaczona 1 na rysunku cześć opony nosi nazwę 

a)  góra. 
b)  wykładzina. 
c)  podkład. 
d)  czoło. 

 
4.  Wskaźnikiem profilu H/B nazywamy stosunek 

a)  szerokości opony do jej wysokości. 
b)  wysokości opony do jej szerokości. 
c)  średnica wewnętrznej opony do jej średnica zewnętrznej. 
d)  szerokości opony do jej średnicy. 

 
5.  W oponie radialnej 

a)  nitki  warstw  kordu  sięgają  do  stopek  i  ułoŜone  są  równolegle  w  stosunku  do  linii 

ś

rodkowej bieŜnika. 

b)  nitki warstw kordu sięgają do stopek i ułoŜone są pod kątem prostym w stosunku do 

linii środkowej bieŜnika. 

c)  nitki warstw kordu sięgają do stopek i ułoŜone są pod zmiennym kątem, mniejszym 

od 90 stopni w stosunku do linii środkowej bieŜnika. 

d)  nitki  warstw  kordu  nie  sięgają  do  stopek  i  ułoŜone  są  pod  zmiennym  kątem, 

mniejszym od 90 stopni w stosunku do linii środkowej bieŜnika. 

 
6.  W oponie diagonalnej 

a)  nitki  warstw  kordu  sięgają  do  stopek  i  ułoŜone  są  równolegle  w  stosunku  do  linii 

ś

rodkowej bieŜnika. 

b)  nitki warstw kordu sięgają do stopek i ułoŜone są pod kątem prostym w stosunku do 

linii środkowej bieŜnika. 

c)  nitki warstw kordu sięgają do stopek i ułoŜone są pod zmiennym kątem, mniejszym 

od 90 stopni w stosunku do linii środkowej bieŜnika. 

d)  nitki  warstw  kordu  nie  sięgają  do  stopek  i  ułoŜone  są  pod  zmiennym  kątem, 

mniejszym od 90 stopni w stosunku do linii środkowej bieŜnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

7.  Na rysunku opony część oznaczona numerem 5 to 

a)  podkład. 
b)  drutówka. 
c)  osnowa. 
d)  powłoka. 

 

 
 
 
 
 
 
 
8.  Na rysunku przedstawiono koło tarczowe 

a)  stalowe zgrzewane. 
b)  z odejmowanym obrzeŜem obręczy. 
c)  z obręczą segmentową. 
d)  aluminiowe. 

 
 
 
9.  Symbol 71/2Jx15 umieszczony na obręczy oznacza 

a)  obręcz wklęsłą o szerokości 7,5 cala, średnicy 15 cali z rantem J. 
b)  obręcz wypukłą o szerokości 7,5 cala, średnicy 15 cali z rantem J. 
c)  obręcz wklęsłą o szerokości 15 cali, średnicy 7, 5 cala z rantem J. 
d)  obręcz wypukłą o szerokości 15 cali, średnicy 7, 5 cala z rantem J. 

 
10.  Oponę niskoprofilowaną oznaczamy wskaźnikiem H/B o wartości 

a)  0,6. 
b)  0,9. 
c)  1,2. 
d)  1,5. 

 
11.  Kod daty 0703 umieszczony na oponie oznacza, Ŝe wyprodukowano ją 

a)  w marcu roku 2007. 
b)  w lipcu roku 2003. 
c)  w siódmym tygodniu 2003. 
d)  w trzecim tygodniu 2007. 

 
12.  Opony bezdętkowe noszą oznaczenie 

a)  betube. 
b)  tubeless. 
c)  tube type. 
d)  no tube. 

 
13.  Opony z dętką noszą oznaczenie 

a)  betube. 
b)  tubeless. 
c)  tube type. 
d)  no tube. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

14.  Widoczny na rysunku napis na oponie oznacza 

a)  rzeźbę bieŜnika. 
b)  materiał z którego wykonano. 
c)  brak moŜliwości pogłębiania bieŜnika. 
d)  moŜliwość pogłębiania bieŜnika. 

 
 
 
 
15.  Opona oznaczona 175/70 R13 80T posiada współczynnik nośności 

a)  175. 
b)  70. 
c)  80. 
d)  13. 

 

16.  Symbol TWI umieszczony na oponie jest 

a)  wskaźnikiem zuŜycia bieŜnika.  
b)  symbolem producenta. 
c)  symbolem dla opony wielosezonowej. 
d)  symbolem dla opony terenowej. 

 

17.  Wada dyskwalifikująca oponę do naprawy to 

a)  przebicie opony. 
b)  nierównomierne zuŜycie bieŜnika. 
c)  uszkodzenie zewnętrznej warstwy gumowej. 
d)  odsłonięcie lub przerwanie kordu osnowy. 

 
18.  Zabieg szorstkowania polega na 

a)  zespojeniu powierzchni gumy z materiałem naprawczym. 
b)  wulkanizacji powierzchni gumowej. 
c)  wykrywaniu uszkodzeń przez zanurzenie lekko napompowanej dętki w wodzie. 
d)  usunięciu  gładkiej  warstwy  zewnętrznej  i  nadaniu  powierzchni  gumy  odpowiednio 

porowatej struktury. 

 
19.  NiewywaŜenie koła statyczne oznacza, Ŝe 

a)  występuje niedobór masy koła. 
b)  masa rozłoŜona jest nierównomiernie i skupia się po jednej stronie.  
c)  występuje nadmiar masy koła. 
d)  masa rozłoŜona jest nierównomiernie po róŜnych stronach. 

 
20.  NiewywaŜenie koła dynamiczne oznacza, Ŝe 

a)  występuje niedobór masy koła. 
b)  masa rozłoŜona jest nierównomiernie i skupia się po jednej stronie.  
c)  występuje nadmiar masy koła. 
d)  masa rozłoŜona jest nierównomiernie po róŜnych stronach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie montaŜu i demontaŜu kół samochodowych i naprawy 
ogumienia 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 

Razem:   

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY: 

 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 
1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. 

W  tym  celu  zadanie  praktyczne  musi  być  przygotowane  w  takiej  formie,  z  jaką  uczniowie 
spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Próbę  pracy 
przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie  z  nauczycielem  obserwują  jego  pracę.  Po 
pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 
 
Ocenianie: 
niedostateczny do 10 pkt. 
dopuszczający – 11 pkt 
dostateczny – 12 do 13 pkt 
dobry – 14 pkt 
bardzo dobry –15 pkt 
 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

WyposaŜenie na stanowisku 

Ilość 

samochód osobowy  

komplet kół z oponami 

1kpl. 

indywidualny wyciąg spalin 

zestaw narzędzi 

1kpl. 

lampa przenośna 

zestaw narzędzi specjalnych 

1kpl. 

przyrządy pomiarowe 

1zestaw 

dokumentacja serwisowa 

1kpl. 

czyściwo 

 

 
Informacja dla ucznia 
 
Sprawdź,  czy  arkusz,  który  otrzymałeś  jest  kompletny.  Ewentualne  braki  stron  lub  inne 
usterki zgłoś nauczycielowi. 
Na  PLANIE  DZIAŁANIA  wpisz  swój  numer  ewidencyjny  PESEL,  datę  urodzenia  i  numer 
stanowiska. 
Zapoznaj się z treścią zadania – próby pracy, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem i jego 
wyposaŜeniem. Masz na to czas – 15 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu trwania zadania. 
Po upływie tego czasu przystępujesz do wykonania zadania.

 

 

Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla Ciebie miejscu 
(czas zadania wynosi 60 minut). 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielać  Ci  Ŝadnych 
wskazówek.  Nauczyciel  interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie 
przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  moŜe  w takim 
przypadku przerwać wykonywanie zadania.  
 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
Zadanie 
Dokonaj wymiany kół z zamontowanymi oponami 
Na wykonanie zadania uczeń ma 60 minut. 
 

Instrukcja do wykonania zadania 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 

1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania i dokumentację. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności niezbędne do wykonania wymiany opon, 
b)  wykaz narzędzi,  
c)  wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i dokumentacji serwisowej, 
d)  przelicz jednostki na takie które naleŜą do układu SI. 

3.  Zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy:  narzędzia,  części  zamienne,  dokumentacje 

serwisową i środki ochrony osobistej. 

4.  Przed przystąpieniem do pracy sprawdź stan techniczny podnośnika (uruchamiając go na 

próbę w przypadku podnośników kolumnowych lub sprawdzając czy podnośnik podnosi  
w przypadku podnośnika warsztatowego typu „Ŝaba”. 

5.  Przygotuj samochód do wymiany opon i zabezpiecz na podnośniku. W przypadku uŜycia 

podnośnika  warsztatowego  typu  „Ŝaba"  zabezpiecz  samochód  przed  opadnięciem. 
Odkręć  koła,  pamiętając  o  poluzowaniu  śrub  mocowania  kół  przed  uniesieniem 
samochodu. 

6.  Wykonaj  wymianę  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  ochrony 

przeciwpoŜarowej. 

7.  Zgłoś  nauczycielowi  ustawienie  momentu  dokręcania  śrub  mocowania  kół  na  kluczu 

dynamometrycznym. 

8.  Po  zamontowaniu  kół  jezdnych  sprawdź  działanie  hamulca  ręcznego  przez  zaciągnięcie 

hamulca i próbę obrotu kół. 

9.  Po  zakończeniu  pracy  uporządkuj  stanowisko,  oczyść  narzędzia  i  zwróć  na  miejsce 

przechowywania, odpady wrzuć do pojemników. 

10.  Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentowania wykonanego zadania. 
11.  W czasie prezentowania: 

a)  omów technologię wymiany opon, 
b)  oceń  jakość  wykonanej  wymiany  odnosząc  się  do  wymiany  kół  na  koła  z  oponami 

letnimi.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

 
Zawód: 

Mechanik pojazdów samochodowych 

Symbol cyfrowy: 

723 [04] 

Oznaczenie tematu: 

 

Oznaczenie zadania: 

 

 
Wpisuje zdający 

 

 

 

 

          

    Data urodzenia     

 

 

 

Nr stanowiska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   PESEL   

 

        

 

  dzień     miesiąc     rok        

   

 
PLAN DZIAŁANIA 
 
 

 

1.  Czynności niezbędne do wykonania wymiany opon. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

2.  Wykaz narzędzi 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
.............................................................................................................................................................  

3.  Przelicz jednostki na takie, które naleŜą do układu SI: 

a)  2,1 bar ............................................................................................................................ 

b) 

1kGm .............................................................................................................................

 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

4.  odczytanie z dokumentacji serwisowej momentu dokręcania koła. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
.............................................................................................................................................................

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

Zadanie praktyczne 

Dokonaj wymiany kół z zamontowanymi oponami. 
Na wykonanie zadania uczeń ma 60 minut. 
 

 
Obszar 
 

CZYNNOŚCI  I  KRYTERIA  WYKONANIA 

Liczba pkt 

0–1 

Czynność 1: sporządzenie wykazu czynności niezbędne do 
wykonania wymiany opon 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej 7 
czynności: 

− 

przygotowanie samochodu do wykonania zadani (załoŜenie 
ochraniacza na siedzenie i kierownicę), 

− 

przygotowanie narzędzi, 

− 

prawidłowe ustawienie pojazdu na podnośniku, 

− 

odkręcenie śrub mocujących koła, 

− 

sprawdzenie stopnia zuŜycia opon, 

− 

sprawdzenie i regulacja ciśnienia w ogumieniu, 

− 

wywaŜenie kół, 

− 

zamontowanie kół, 

− 

dokręcenie śrub mocujących koła kluczem dynamometrycznym. 

 

 

Czynność 2: sporządzenie wykaz narzędzi. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 

− 

zestaw kluczy, 

− 

zestaw kół, 

− 

klucz dynamometryczny

 Czynność 3: podanie zaleŜności pomiędzy jednostkami momentu 
siły 
1 pkt, jeŜeli zdający poda: 

− 

1kGm 

 10Nm 

 

 

Czynność 4: odczytanie z dokumentacji serwisowej momentu 
dokręcania koła. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  
– 

odszukał konkretne dane dotyczące rodzaju obręczy. 

 

Czynność 5: przeliczanie jednostek ciśnienia w celu właściwej 
kontroli ciśnienia w ogumieniu 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

 

Kryterium wykonania; 1 pkt za: 

− 

prawidłowe wyraŜenie wartości ciśnienia w MPa  2,1 bar = 0,21 MPa 

 

Suma punktów w obszarze 1 – planowanie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

 

Czynność 4: zgromadzenie niezbędnych części, narzędzi 
i przyrządów. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zgromadził: 

− 

zestaw kluczy, 

− 

zestaw kół, 

− 

klucz dynamometryczny. 

 

Czynność 5: sprawdzenie stanu technicznego zgromadzonego 
sprzętu. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  
– 

organoleptycznie sprawdził stan pobranego sprzętu. 

 

Czynność 6: dobranie odzieŜy roboczej 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  
– 

przystąpił do wykonywania zadania w kompletnym ubraniu 
roboczym. 

 

Suma punktów w obszarze 2 – organizowanie   

Czynność 7: Zabezpieczenie pojazdu 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

zabezpieczył pojazd przed zabrudzeniem, 

− 

podłoŜył kliny pod koła pojazdu, 

− 

włączył hamulec postojowy oraz ustawił dźwignię zmiany 
biegów w pozycji neutralnej. 

 

 

Czynność 8: demontaŜ kół. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. –  jeŜeli uczeń: 

− 

odkręcił przy pomocy właściwego klucza śruby koła, 

− 

zdjął koło jezdne. 

 

Czynność 9: kontrola zuŜycia bieŜnika opon. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

za pomocą przyrządu lub organoleptycznie sprawdził stopień 
zuŜycia bieŜnika opony. 

Czynność 10: wywaŜenie kół 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

za pomocą wywaŜarki wykonał wywaŜenie kół

 

Czynność 11: montaŜ kół. 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

prawidłowo załoŜył koła na piastę i dokręcił je z odpowiednią 
siłą za pomocą klucza dynamometrycznego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

 

 

Czynność 12: sprawdzenie poprawności wykonania zadania. 

 

Kryterium wykonania: 1 

pkt. – 

jeŜeli uczeń: 

− 

stwierdził poprawność montaŜu kół, 

− 

sprawdził ciśnienie w oponach. 

 

Czynność 13: uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

Kryterium wykonania: 1 

pkt. – 

jeŜeli uczeń: 

− 

oczyścił narzędzia i odłoŜył je na wyznaczone miejsce, 

− 

odłoŜył na wyznaczone miejsce części zamienne, 

− 

usunął zabezpieczenia pojazdu, 

− 

na bieŜąco utrzymywał ład i porządek, 

− 

uporządkował stanowisko pracy. 

 

Suma punktów w obszarze 3 – wykonywanie   

 

PREZENTOWANIE

 

 

Czynność 14: omówienie sposobu wykonywania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 

pkt. – 

jeŜeli uczeń: 

− 

omówił technologię wymiany opon. 

Czynność 15: ocena jakości wykonanego zadania. 

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 

pkt. – 

jeŜeli uczeń: 

− 

ocenił jakość wykonanej pracy, zwrócił uwagę na popełnione 
błędy. 

 

Suma punktów w obszarze 4 – prezentowanie   

RAZEM   

 

Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

 

7. LITERATURA 

 

1.  Kozłowski  A.:  Wymontowanie  koła,  demontaŜ  opony,  naprawa  ogumienia.  WKŁ 

Warszawa 2001 

2.  Kozłowski M.: Mechanik pojazdów samochodowych – Budowa i eksploatacja pojazdów 

cześć 3 – Vogel Wrocław 2000 

3.  http://www.opony.com.pl/ 
4.  http://www.opony.pl/ 
 
Literatura metodyczna

 

1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Radom 1995