Ania z Zielonego Wzgorza id 648 Nieznany (2)

background image

SCENARIUSZE LEKCJI DO LEKTURY L. M. MONTGOMERY „ANIA Z
ZIELONEGO WZGÓRZA” L. M. MONTGOMERY

Temat:
Dla kogo jest przeznaczona książka L. M. Montgomery pt. „Ania z Zielonego
Wzgórza”?

2 godziny lekcyjne


Cele lekcji:

• ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
• wyszukiwanie informacji w tekście

• porównywanie informacji

• rozpoznawanie i analiza elementów świata przedstawionego
• rozwijanie umiejętności dyskusji

• rozumienie pojęcia stereotypu

• tworzenie własnego tekstu– wypowiedzi z elementami recenzji

Metody, techniki:

• praca z tekstem literackim, popularnonaukowym, z mapą

• debata obserwowana

Formy pracy:

• zespołowa
• indywidualna

• zbiorowa

Materiał:

• Załącznik nr 1
• Słownik języka polskiego, słownik wyrazów obcych

Tok lekcji:

1. Rozmowa na temat pierwszych wrażeń po przeczytaniu książki.
2. Omówienie elementów konstrukcji świata przedstawionego. Zapisanie najważniejszych
informacji.
a) Określenie czasu zdarzeń na podstawie realiów świata przedstawionego. Wyszukiwanie
odpowiednich fragmentów.
b) Nazwanie przestrzeni, miejsca zdarzeń. Praca z mapą.
c) Podział bohaterów na głównych i drugoplanowych.
d) Przypomnienie najważniejszych zdarzeń z udziałem głównej bohaterki, np. w formie
krótkiego konkursu wiedzy polegającego na zadawaniu przez jednych uczniów pytań innym
uczniom.

Polecenie dla uczniów:
Weź udział w klasowym konkursie ze znajomości lektury. W tym celu wykonaj następujące
polecenia:
a)Przypomnij sobie kilka zdarzeń z udziałem głównej bohaterki.
b) Na ich podstawie ułóż pięć pytań otwartych, tj. takich, które nie rozpoczynają się od słowa
„czy”.

materiały ze strony www.gwo.pl

background image

c) Podczas konkursu możesz zadać pytanie wybranej osobie z klasy, jeśli sam wcześniej
odpowiesz na pytanie koleżanki lub kolegi.

3. Porównanie losów Ani z Zielonego Wzgórza z historią autorki książki - L. M. Montgomery
(załącznik nr 1).


Polecenie dla uczniów
Przeczytajcie fragment artykułu o autorce lektury, a następnie porównajcie historię L. M.
Montgomery z losami stworzonej przez nią bohaterki.


4. Zadanie pytania do dyskusji.
Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że „Ania z Zielonego Wzgórza” jest książką przeznaczoną
wyłącznie dla dziewcząt?

5. Zorganizowanie krótkiej dyskusji obserwowanej.

a) Przypomnienie zasad kulturalnej dyskusji.
b) Podział klasy na grupy. Kilka zespołów gromadzi uczniów, którzy uważają, że lektura

może zainteresować tylko dziewczęta, do pozostałych grup należą osoby, które mają
przeciwne zdanie.

c) Przydzielenie grupom zadań.

Zadania dla grup:

• Spiszcie racje, dowody, którymi przekonacie rozmówców do waszego sądu.
• Wybierzcie emisariusza grupy, który porówna efekty waszej pracy z ustaleniami

innych grup mających ten sam pogląd i uzupełni listę argumentów.

• Wybierzcie po jednym przedstawicielu z każdej grupy prezentującej ten sam

pogląd, którzy w waszym imieniu zabiorą głos w dyskusji.

d) Przeprowadzenie dyskusji.


6. Wspólne omówienie przebiegu dyskusji oraz spisanie użytych argumentów.

a) Zapisanie pytania w temacie lekcji: Dla kogo jego przeznaczona książka L. M.

Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”?

b) Sporządzenie notatki w formie tabeli.

Czy zgadzasz się ze stwierdzaniem, że „Ania z Zielonego Wzgórza” jest książką
przeznaczoną wyłącznie dla dziewcząt?

tak nie

Np. Książka opowiada o problemach, które
przeżywają dziewczęta.









Np. Książka mówi o poszukiwaniu domu, w którym
panuje miłość, co często dotyczy zarówno dziewcząt,
jak i chłopców.

materiały ze strony www.gwo.pl

background image


Ważne jest, aby tabela ujmowała racje odwołujące się do głównych wątków i problematyki powieści.

c) Podsumowanie dyskusji. Rozmowa na temat wagi argumentów potwierdzających i
obalających zawarte w pytaniu stwierdzenie.

Które racje wydają się bardziej przekonujące?

Które stanowisko jest prawdziwe, a które – fałszywe?
Jakie problemy porusza powieść?

Kto jest adresatem lektury?

7. Rozmowa na temat mechanizmów tworzenia stereotypów.
Skąd się wzięło przekonanie, że lektura L. M. Montgomery jest przeznaczona dla

dziewcząt? Jak rozpowszechnianie takiego sądu może wpłynąć na czytelników?

Wprowadzenie pojęcia „stereotyp” – praca ze słownikami.

Jakie inne stereotypy dotyczące osób, grup, a może rzeczy są wam znane? Podajcie

przykłady.

Które z nieprawdziwych, a utartych opinii są – według was – najbardziej niebezpieczne?

Dlaczego?


8. Praca domowa
• Napisz kilkuzdaniową wypowiedź zachęcającą do przeczytania książki L. M. Montgomery,

którą można by umieścić na obwolucie nowego jej wydania. Pamiętaj o zastosowaniu
słownictwa oceniającego.

• Przygotuj się do pracy grupowej polegającej na wykonaniu projektu okładki do nowego

wydania „Ani z Zielonego Wzgórza”. W tym celu przemyśl własną propozycję projektu
oraz zgromadź potrzebne materiały, takie jak brystol, papier kolorowy, gazety, przybory
piśmiennicze, klej, nożyczki.




Załącznik nr 1

Mongomery Lucy Maud, ur. 1874 w Clinton (obecnie New London) na Wyspie Księcia
Edwarda, zm. 1942 w Toronto. Pisarka kanad. pisząca w języku ang.; z zawodu nauczycielka.
Pochodziła z rodziny pionierów przybyłych ze Szkocji do Kanady w XVIII w. Studia
nauczycielskie kończyła w Charlottetown, następnie w Dalhousie College, Halifax (Nowa
Szkocja). Od wczesnego dzieciństwa po śmierci matki wychowywana przez dziadków na
farmie w Cavendish. Pisała już w wieku 16 lat wiersze i nowele, wysyłając je do różnych
czasopism. Pracowała w zespole redakcji „Daily Echo” w Halifaksie. W 1898 powróciła do
Cavendish, aby po śmierci dziadka opiekować się babcią. Pracując w szkole, kontynuowała
twórczość literacką. Po śmierci babki w 1911 wyszła za mąż za pastora i zamieszkała w
małym miasteczku Leaskdale (Ontario), następnie w pobliżu Toronto. M. była członkiem ang.
Królewskiego Towarzystwa Sztuki i Literatury. Popularność w świecie przyniosła jej powieść
Ania z Zielonego Wzgórza (1908, wyd. pol. 1912) oraz kolejne tomy tego cyklu. M. jest
autorką wielu powieści dla dziewcząt. Choć mają one podobne typy bohaterek, zbieżny temat
fabularny i analogiczne wątki powtarzające się jedynie w różnych wariantach, nie dorównują
jednak Ani z Zielonego Wzgórza. W Polsce powieści M. są popularne i często wznawiane.

M. przez 40 lat prowadziła korespondencję z amer. pedagogiem E. Weberem, listy te

wydano w Toronto w 1960; są one cennym źródłem informacji o pisarce. Od 1889 niemal do

materiały ze strony www.gwo.pl

background image

śmierci M. pisała dziennik, którego fragmenty zostały opublikowane w 1985 przez M. Rubio i
E. Waterston z kanad. Uniwersytetu w Guelph pt. Pamiętniki, t. 1 Krajobraz dzieciństwa
1889–1897
(wyd. pol. 1996), t. 2 Uwięziona dusza 1898–1910 (wyd. pol. 1996). Na
podstawie dziennika powstała biografia M. opublikowana przez M. Gillen Maud z Wyspy
Księcia Edwarda
(1975, wyd. pol. 1994). Powstał też film telewizji kanad. pt. L. M.
Montgomery – Droga do Zielonych Wzgórz.

Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej, pod. red. B. Tylicka, G. Leszczyński, Zakład
Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 2002, s. 251–252.






Temat: „Ania z Zielonego Wzgórza” – książka o zwyczajnych ludzkich sprawach

2 godziny lekcyjne


Cele lekcji:

• analiza najważniejszych treści książki

• wyrażanie własnego zdania na temat lektury przez własny tekst plastyczny, przekład

intersemiotyczny

• redagowanie sprawozdania

• umiejętność współpracy w grupie zadaniowej

• zdolność oceny pracy własnej i innych

Metody, techniki:

• projekt okładki na książkę

Formy pracy:

• zespołowa

• indywidualna
• zbiorowa

Tok lekcji:

1. Odczytanie prac domowych – krótkich recenzji powieści przeznaczonych do zamieszczenia
na obwolucie książki.

2. Przypomnienie ustaleń z poprzedniej lekcji dotyczących uniwersalnych problemów
poruszonych w książce Montgomery, zapisanie tematu i poinformowanie o celu zajęć, którym
jest stworzenie projektów okładki nowego wydania lektury.

3. Podział klasy na grupy i przydzielenie im zadań.
Wykonajcie projekt okładki książki. W tym celu:
a) przedstawcie w zespole pomysły związane z projektem i wybierzcie ten, który zrealizujecie
wspólnie,
b) wybierzcie technikę pracy.

4. Praca nad projektami.

materiały ze strony www.gwo.pl

background image


5. Prezentacja efektów pracy uczniów.
a) Zorganizowanie wystawy projektów.
b) Omówienie prac przez przedstawicieli grup. Odpowiedzi na pytania zadawane przez klasę
dotyczące treści i sposobu realizacji pomysłów na okładkę.
c) Ocena i wybór najciekawszych projektów.

6. Praca domowa
• Napisz krótkie sprawozdanie z lekcji, w którym opiszesz przebieg dzisiejszych zajęć,

ocenisz efekty pracy swojej grupy, określisz, czego się nauczyłeś, co sprawia ci jeszcze
trudności podczas wspólnej pracy i wypowiesz się na temat najciekawszego – twoim
zdaniem – projektu okładki.

• Zaznacz w książce fragmenty charakteryzujące główną bohaterkę powieści – Anię Shirley.




Temat: Jaka jesteś, Aniu Shirley?

2 godziny lekcyjne


Cele lekcji:

• wyszukiwanie informacji w tekście

• nazywanie cech na podstawie opisanych w książce zachowań, wypowiedzi postaci i opinii

bohaterów

• charakteryzowanie bohatera literackiego
• dostrzeganie rozwoju, dojrzewania bohatera

• tworzenie tekstu własnego: notatki, listu

Metody, techniki:

• praca z tekstem
• wypełnianie formularza

Formy pracy:

• zespołowa

• indywidualna
• zbiorowa


Tok lekcji:
1. Podanie celu zajęć, którym jest charakterystyka bohaterki książki. Zapisanie tematu.

2. Ogólne przedstawienie postaci. Uzupełnienie karty pracy.

a) Uzupełnienie tabeli informacjami dotyczącymi bohaterki dopiero co przybyłej do domu
Cuthbertów.

Uzupełnij tabelę informacjami dotyczącymi głównej bohaterki książki, która właśnie przybyła
na Zielone Wzgórze.

imię ………………………………………………………………….
nazwisko ………………………………………………………………….
wiek ………………………………………………………………….

materiały ze strony www.gwo.pl

background image

miejsce urodzenia

………………………………………………………………….

imię ojca

………………… imię matki

………………….

miejsce zamieszkania

1. ……………………………………………………………….
2. ...……………………………………………………………..
3. …..…………………………………………………………...

wygląd ………………………………………………………………....

…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………


b) Uzupełnienie informacji ogólnych tymi, które wiążą się z pobytem dziewczynki na

Zielonym Wzgórzu.

Odpowiedz na pytania:

Ile lat ma bohaterka, gdy się kończy akcji powieści? Jak długo mieszka na

Zielonym Wzgórzu?

Jak zmienił się jej wygląd?



3. Charakteryzowanie postaci literackiej. Praca w grupach.

Nauczyciel przygotowuje plakat, na którym rysuje kontur dziewczynki. Wyjaśnia działania grup, rozdaje
polecenia i czuwa nad poprawnością pracy, zwłaszcza na jej najtrudniejszym etapie. Kontroluje właściwy dobór
fragmentów i poprawne nazwanie cech bohaterki.

a) Podział klasy na grupy i przydzielenie im zadań.

Zadania dla grup:
Grupa A

• Na podstawie fragmentów ukazujących różne zachowania Ani przygotujcie spis cech

charakteru dziewczynki. Weźcie pod uwagę te zdarzenia, które pokazują m.in. jej relacje z
dorosłymi, rówieśnikami, stosunek do nauki, szkoły, obowiązków domowych, przyrody,
trudnego dzieciństwa.

• Poszczególne cechy zapiszcie na plakacie wewnątrz konturu postaci. Na osobnej kartce

spiszcie ilustrujące cechy zdarzenia i cytaty, które wykorzystacie w czasie prezentacji
waszej pracy.


Grupa B

• Na podstawie fragmentów zawierających wypowiedzi Ani na temat dorosłych,

rówieśników, nauki i szkoły, życiowych celów, marzeń, przyrody, dzieciństwa itd.
przygotujcie spis cech charakteru i osobowości dziewczynki.

• Poszczególne cechy zapiszcie na plakacie wewnątrz konturu postaci. Na osobnej kartce

spiszcie ilustrujące cechy zdarzenia i cytaty, które wykorzystacie w czasie prezentacji.

Grupa C

• Na podstawie fragmentów zawierających opinię innych bohaterów powieści o Ani

przygotujcie spis cech charakteru i osobowości dziewczynki. Wyszukajcie wypowiedzi
Maryli, Mateusza, pani Linde, pani Barry, pani Allan, ciotki Józefiny, pana Phillipsa, panny
Stacy, Diany, Józi Pye czy Gilberta Blythe’a.

• Poszczególne cechy zapiszcie na plakacie na zewnątrz konturu postaci. Na osobnej kartce

spiszcie ilustrujące cechy cytaty, które wykorzystacie w czasie prezentacji


b) Praca w zespołach nadzorowana przez nauczyciela.
c) Uzupełnianie plakatu.

materiały ze strony www.gwo.pl

background image


4. Prezentacja efektów pracy grup, omówienie powstałego plakatu.
a) Przedstawienie pracy przez każdą z grup.
b) Wskazanie na ewoluowanie niektórych cech.

Nauczyciel w trakcie omawiania plakatu zadaje pytania, które pomagają uświadomić uczniom dynamizm
bohaterki, jej cechy charakteru, osobowości, rolę wychowywania, czyli korygowania lub zmiany zachowań pod
wpływem innych osób, np. opiekunów, a także zaistniałych w życiu bohaterki sytuacji.

• Wymieńcie i podkreślcie na plakacie te cechy bohaterki, które są niezmienne w ciągu

pobytu Ani na Zielonym Wzgórzu.

• Odczytajcie z plakatu te cechy, które się nasilały lub słabły. Co wpłynęło na te zmiany? Jak

je oceniasz: pozytywnie czy negatywnie?

• Dlaczego niektóre opinie innych o Ani się wykluczają? Co jest tego przyczyną?

5. Ocena postaci. Wspólne lub indywidualne zapisanie wniosków w formie odpowiedzi na
pytanie zawarte w temacie.


6. Praca domowa

• Napisz list do przyjaciela, w którym opiszesz bohaterkę książki pt. „Ania z Zielonego

Wzgórza”. Odwołaj się do przykładów zachowań dziewczynki, opisanych w powieści
sytuacji z jej udziałem oraz zdania innych bohaterów o Ani.

• Wyszukaj fragmenty opisujące losy Ani, zanim znalazła się na Zielonym Wzgórzu.



Temat: W poszukiwaniu własnego miejsca

2 godziny lekcyjne


Cele lekcji:

• uświadomienie roli rodziny w życiu dziecka i potrzeby bycia kochanym

• wyszukiwanie informacji w tekście

• tworzenie tekstu własnego (życiorys bohaterki, wypowiedzi wybranych bohaterów)
• interpretacja wybranych fragmentów powieści

Metody, techniki:

• praca z tekstem

Formy pracy:

• zespołowa
• indywidualna

• zbiorowa


Tok lekcji:
1. Przypomnienie historii Ani Shirley.

W zależności od możliwości i tempa pracy klasy zadanie można wykonać ustnie indywidualnie lub grupowo.
Wariant grupowy przewiduje opowiadanie historii Ani na przykład po jednym zdaniu przez wskazanego ucznia.
Zdanie wymaga szczególnej koncentracji. Można je jeszcze utrudnić, polecając uczniom zajęcie miejsc w kole
tak, by nie widzieli swoich twarzy.
Zadanie można też wykonać w grupach pisemnie.

materiały ze strony www.gwo.pl

background image

a) Podział klasy na zespoły i przydzielenie im zadań.


Zadanie dla grup:
W imieniu głównej bohaterki opowiedzcie zwięźle o jej losach. Zastosujcie się do
następujących wskazówek:
zamieśćcie w wypowiedzi informacje dotyczące domu rodzinnego dziewczynki, jej

rodziców, przyczyn zamieszkania u pani Tomaszowej, pobytu u państwa Hammondów, w
sierocińcu, a wreszcie na Zielonym Wzgórzu,

opowiedzcie o tym, jak przebiegała edukacja Ani aż do podjęcia pierwszej pracy,

użyjcie czasowników w 1. os. lp.,
pamiętajcie o zastosowaniu akapitów.

b) Praca nad zadaniem.
c) Odczytanie powstałych wypowiedzi. Uzupełnienie, naniesienie poprawek.


2. Zwrócenie uwagi na motyw poszukiwania domu przez osieroconą bohaterkę.
a) Wspólne spisanie skojarzeń związanych z pojęciem domu.
b) Wyszukanie fragmentów przedstawiających marzenia Ani o domu i nadzieje związane z
Zielonym Wzgórzem.

Szczególne znaczenie w tej części lekcji ma analiza wieczornej modlitwy Ani, która wypowiada pod koniec
drugiego dnia pobytu na Zielonym Wzgórzu.
„Co do rzeczy, jakich pragnę, jest ich tak wiele, że musiałabym wyliczać je parę godzin. Wymienię więc jedynie
dwie najważniejsze. Proszę, pozwól pozostać mi na Zielonym Wzgórzu i proszę, pozwól mi wyprzystojnieć, gdy
dorosnę” (rozdz. VII pt. „Modlitwa Ani”).

c) Podanie celu lekcji, którym jest opis domów osieroconej bohaterki. Zapisanie tematu zajęć.

3. Podział klasy na 5 zespołów i przydzielenie im zadań związanych z opisem
poszczególnych domów Ani.

Zdania dla grup:
Grupa A
Na podstawie wybranych fragmentów z książki przedstawcie dom rodzinny Ani.
W tym celu wykonajcie następujące zadania.
• Narysujcie symbol tego domu, a wokół wypiszcie związane z nim skojarzenia.

• W imieniu któregoś z rodziców Ani napiszcie kilkuzdaniową wypowiedź o dziewczynce.

Grupa B
Na podstawie wybranych fragmentów z książki przedstawcie dom państwa Tomaszów, w
którym przebywała Ania. W tym celu wykonajcie następujące zadania.
• Narysujcie symbol tego domu, a wokół wypiszcie związane z nim skojarzenia.

• W imieniu pani Tomaszowej napiszcie kilkuzdaniową wypowiedź o dziewczynce.

Grupa C
Na podstawie wybranych fragmentów z książki przedstawcie dom państwa Hammondów, w
którym przebywała Ania. W tym celu wykonajcie następujące zadania.
• Narysujcie symbol tego domu, a wokół wypiszcie związane z nim skojarzenia.

• W imieniu pani Hammond napiszcie kilkuzdaniową wypowiedź o dziewczynce.

Grupa D

materiały ze strony www.gwo.pl

background image

Na podstawie wybranych fragmentów z książki przedstawcie sierociniec w Hopetown, w
którym przebywała Ania. W tym celu wykonajcie następujące zadania.
• Narysujcie symbol tego domu, a wokół wypiszcie związane z nim skojarzenia.

• W imieniu wychowawcy z sierocińca napiszcie kilkuzdaniową wypowiedź o dziewczynce.

Grupa E
Na podstawie wybranych fragmentów z książki przedstawcie dom na Zielonym Wzgórzu, w
którym przebywała Ania. W tym celu wykonajcie następujące zadania.
• Narysujcie symbol tego domu, a wokół wypiszcie związane z nim skojarzenia.
• W imieniu Maryli lub Mateusza napiszcie kilkuzdaniową wypowiedź o dziewczynce.

4. Przedstawienie efektów pracy grup i ich omówienie.
Rozmowa na temat różnicy między domami oraz roli Ani w tych miejscach.
• Które domy są do siebie podobne? Czego dotyczy podobieństwo?

• W którym domu dziewczynka czuła się najlepiej? Dlaczego?

Przy odpowiedzi na pytania warto przypomnieć następującą wypowiedź Ani: „– Jak cudownie wracać do domu,
wiedząc, że to mój dom – powiedziała. – Już kocham Zielone Wzgórze, co nigdy mi się nie przytrafiło. Żadna
dotychczasowa siedziba nie była dla mnie domem. Och, Marylo, jestem tak bardzo szczęśliwa” (rozdz. X pt.
„Przeprosiny Ani”).

5. Wspólne zredagowanie odpowiedzi na pytanie:
Co sprawiło, że Zielone Wzgórze stało się dla Ani prawdziwym domem?

6. Praca domowa
Wypowiedz się pisemnie na temat znaczenia kochającej rodziny w życiu dziecka. Możesz się
odwołać do przykładu własnej rodziny lub przykładu wziętego z literatury, np. z książki o Ani
Shirley.


Temat: Wyobraźnia nade wszystko

2 godziny lekcyjne


Cele lekcji:

• kształcenie myślenia abstrakcyjnego
• doskonalenie umiejętności opiniowania, wnioskowania

• wyszukiwanie informacji w tekście

• czytanie ze zrozumieniem hasła słownikowego
• poszerzanie słownictwa czynnego i biernego

Metody, techniki:

• praca z tekstem

• praca metodami 6 myślowych kapeluszy Edwarda de Bono oraz pytań prowokacyjnych

wg Edwarda de Bono


Formy pracy:

• zespołowa

• indywidualna

• zbiorowa

materiały ze strony www.gwo.pl

background image

Tok lekcji:
1. Ćwiczenia słownikowe z wyrazem wyobraźnia.
a) Tworzenie własnej definicji wyrazu.
b) Przeczytanie hasła ze „Słownika języka polskiego”.
c) Wypisanie wyrazów bliskoznacznych.
d) Zapisanie wyrazów tworzących rodzinę wyrazów.

2. Zapisanie tematu lekcji.

3. Rozmowa na temat roli wyobraźni w życiu Ani Shirley.
a) Odczytanie fragmentów poświęconych wyobraźni, marzeniom. Przedstawienie
pozytywnych i negatywnych skutków użycia wyobraźni przez bohaterkę.
• W czym pomogła Ani jej wyobraźnia?

• W jakich sytuacjach wyobraźnia spowodowała przykre konsekwencje?
b) Zapisanie wniosków w formie kilkuzdaniowej notatki.
4. Przedstawienie uczniom pomysłu polegającego na podawaniu wszystkim dzieciom
niezwykłej witaminy, która miałaby spowodować rozwój wyobraźni.
a) Podział klasy na grupy i przydzielenie zadań związanych z oceną pomysłu.

Grupa czerwona
Zapiszcie odczucia, emocje związane z pomysłem. Czy podoba wam się ten pomysł? Co
budzi wasz niepokój?

Grupa czarna
Oceńcie krytycznie pomysł. Wypiszcie niedociągnięcia, wady, braki, zagrożenia, skutki
uboczne, możliwe konsekwencje.

Grupa żółta
Oceńcie pozytywnie podany pomysł. Wypiszcie jego zalety i korzyści.

Grupa zielona
Zapiszcie możliwe sposoby dobrego wykorzystania pomysłu. Zastanówcie się, jak można go
udoskonalić, gdzie jeszcze można go zastosować.

b) Omówienie pracy zespołów. Podsumowanie zadania na podstawie odpowiedzi na zadane
pytania.
• Który zespół miał najwięcej do powiedzenia?

• Który kolor odpowiada ci najbardziej, jeśli chodzi o sposób patrzenia na przedstawiony

pomysł?

• Jaki możliwy kolor chciałbyś jeszcze wprowadzić, aby przemyśleć ów niezwykły pomysł?

5. Podawanie niezwykłych pomysłów i sposobów ich realizacji.
Jakie inne niezwykłe pomysły chciałbyś wprowadzić w życie? Opisz, jak zmieniłaby się
rzeczywistość po ich realizacji.

6. Praca domowa
Użyj wyobraźni i opisz niezwykły sposób przenoszenia się do świata przedstawionego
czytanych książek, na przykład na Zielone Wzgórze do świata Ani Shirley.

materiały ze strony www.gwo.pl

