background image

KONSPEKT DO ZAJĘĆ Z TERAPII ZAJĘCIOWEJ 

 

Temat: Ludoterapia seniorów. Gra karciana – „wojna”. 
 
Odbiorcy (podopieczni): mieszkańcy DPS-u 
 
Prowadzący: Patrycja Kasperkiewicz 
 
Cel ogólny: zabawa 
 
Cele szczegółowe: 
 
+ Sfera poznawcza: 
 
- omówienie przebiegu gry 
- wyjaśnienie zasad gry 
- przedstawienie rekwizytów potrzebnych do gry 
 
+ Sfera psychoruchowa: 
 
- tasowanie kart 
- podawanie kart 
- rozpoznanie liczb w kartach, „wojny” 
 
+ Sfera afektywna: 
 
- cieszenie się z przeprowadzonych zajęć 
- współdziałanie w grupie 
- okazywanie radości z przeprowadzonych zajęć 
- wywołanie uśmiechu na twarzy podopiecznego 
- przywrócenie pozytywnych wspomnień 
- zapomnienie o bólu 
- okazanie serdeczności innym 
 
Czas trwania zajęć: 30 min 
 
Metoda realizacji: ludoterapia 
 
Forma: grupowa 
 
Środki i przybory: karty do gry 
 
Zasady gry: 

Zasady gry są bardzo proste. Przetasowaną talię kart dzieli się na dwie części, rozdaje 

graczom i kładzie koszulkami do góry. Pierwszy i drugi zawodnik równocześnie wykładają 
po jednej karcie i porównują ich wartości. (względem starszeństwa - kolory nie odgrywają 
roli) Gracz o wyższej wartości karty odbiera je i kładzie pod spodem swojej talii. Jeśli karty 
mają taką samą siłę (as na asa, król na króla, itp.), rozpętuje się „wojna”; należy odkryć po 
jednej karcie, położyć je koszulkami do góry na swoich kartach odkrytych, a następnie 

background image

wyciągnąć następną kartę, położyć odkryte na zakrytych kartach i wówczas są one 
porównywane. Karta o wyższej wartości wygrywa, a zwycięzca wojny odbiera wszystkie 
karty wykorzystane w wojnie. Proces jest powtarzany, jeśli w okresie wojny znowu nie 
można wyłonić zwycięzcy. 

Wygrywa ten, kto pierwszy zabierze wszystkie karty przeciwnikowi. Gra potrafi być 

bardzo długa, gdyż zebrane karty są przekładane pod spód talii i mogą one później zostać 
wykorzystane wielokrotnie; partia może trwać nawet ponad kilka godzin, jednak zwykle 
znudzeni monotonią gracze rezygnują dużo wcześniej. Z tego względu zyskuje popularność 
głównie u najmłodszych, niezdolnych do zapamiętania reguł bardziej skomplikowanych 
rozgrywek. 

Tok zajęć 

Czynności prowadzącego 

Czynności podopiecznych 

1. Część wstępna 

1. Powitanie i  przedstawienie się 

2. Zapoznanie z tematem zajęć, 
celami 

3. Zachęta do współudziału 

4. Wyzwolenie motywacji do pracy 

5. Krótkie poinformowanie o grze 

6. Omówienie zasad gry 

„Witam Państwa Serdecznie. 
Przypomnijmy sobie, jak się grało w 
wojnę. Jest to znana przez Państwa 
gra karciana. Proszę o zajęcie 
miejsc.” 

1. Obrazowanie aktywności 
uczestników 

2. Przypomnienie zasad gry 

3. Dostosowanie się do celów 
ogólnego i szczegółowych 

4. Przygotowywanie stołu do gry 

2. Część właściwa 

1. Pomoc w zajęciu miejsca, 
tasowaniu kart 

2. Rozdanie kart 

3. Rozpoczęcie gry, czyli pierwsza 
runda wojny 

4. Ogłoszenie zwycięzcy 

5. Powtarzanie kroków 1-4 

1. Tasowanie i rozdanie kart 

2. Granie 

3. Zakończenie rundy i rozpoczęcie 
kolejnej 

4. Powtarzanie kroków 1-3 

3. Część końcowa 

1. Podsumowanie gry, nagradzanie 
uczestników 

2. Posprzątanie stołu 

3. Podziękowanie za udział 

4. Podanie kolejnego terminu 

1.  Posprzątanie Sali 
2.  Pożegnanie i przyjęcie 

kolejnego terminu spotkania 

background image

spotkania, pożegnanie 

„Myślę, że Państwo się dobrze 
bawiło, w nagrodę wszyscy 
otrzymują cukierki. Proszę się 
poczęstować. Zwycięzca otrzyma 
podwójną nagrodę.”