background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Zenon Dudek 
 
 
 
 
 
 
 
 

Magazynowanie, pakowanie i transport wyrobów 
742[02].O1.07 
 
 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Renata Gołgowska 
mgr inż. Stanisław Gryk 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Anna Klimkowicz - Barbarska  
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  742[02].O1.07. 
„Magazynowanie  pakowanie  i  transport  wyrobów”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu koszykarz – plecionkarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

6  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7  

5.  Ćwiczenia 

11  

5.1. Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony  środowiska  dotyczące magazynowania,  składowania  i transportu 
wyrobów 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11  

5.2. Znakowanie wyrobów koszykarsko – plecionkarskich 

13  

5.2.1. Ćwiczenia 

13  

5.3. Składowanie i magazynowanie wyrobów koszykarsko – plecionkarskich  

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15  

5.4. Pakowanie wyrobów koszykarsko – plecionkarskich 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18  

5.5. Transport wyrobów koszykarsko – plecionkarskich 

21  

5.5.1. Ćwiczenia 

21  

6.  Ewaluacja osiągnięć 

23  

7.  Literatura 

41 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz – plecionkarz 742 [02] 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien opanować podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 
W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

742[02].O1 

Podstawy koszykarstwa-plecionkarstwa 

742[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

742[02].O1.02 

Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa-

plecionkarstwa 

742[02].O1.03 

Rozpoznawanie gatunków i odmian wierzby krzewiastej oraz innych 

surowców i materiałów stosowanych w produkcji koszykarsko-

plecionkarskiej 

 

742[02].O1.04 

Wykonywanie prac związanych 

z pozyskiwaniem, przetwarzaniem 

i uszlachetnianiem wikliny 

742[02].O1.07 

Magazynowanie, 

pakowanie i transport 

wyrobów 

742[02].O1.06 

Posługiwanie się normami 

i dokumentacją wyrobów 

742[O2].01.05 
Wykonywanie 

pomocniczych prac 

stolarskich i tapicerskich 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować podstawowe przepisy z zakresu bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

zorganizować stanowisko pracy, zgodnie z wymaganiami, 

 

zastosować normy dotyczące transportu ręcznego, 

 

obsługiwać podstawowy sprzęt gaśniczy, 

 

udzielić pomocy osobie poszkodowanej, 

 

określać właściwości fizyczne i mechaniczne materiałów koszykarsko – plecionkarskich, 

 

posługiwać się instrukcjami roboczymi, 

 

korzystać z norm i przepisów. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowiska składowania gotowych wyrobów 

 

zorganizować stanowiska pakowania wyrobów, 

 

dobrać odpowiednie jednostki opakowaniowe, 

 

zapakować i ocechować wyroby, 

 

określić warunki magazynowania gotowych wyrobów, 

 

dokonać magazynowania wyrobów, 

 

dobrać środki transportu wyrobów, 

 

przetransportować wyroby koszykarsko – plecionkarskie, 

 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca........................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Koszykarz – plecionkarz 742[02] 
Moduł: Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02].O1 
Jednostka modułowa: Magazynowanie, pakowanie i transport wyrobów 742[02].O1.07 

Temat: 

Wykonanie  pośredniej  jednostki  opakowaniowej  wyrobów  poprzez  formowanie 
w wiązkę. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania jednostek opakowaniowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania, 

 

sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 

 

określić sposób wykonania wiązki wyrobów, 

 

pogrupować wyroby koszykarsko – plecionkarskie według ich cech konstrukcyjnych, 

 

wykonać formowanie wyrobów w wiązkę. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, grupowa. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kosze galanteryjne (gniazdkujące się) szt. 8, 

 

sznurek , 

 

nożyczki, 

 

karton (na podkładki). 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

 

Uczniowie w zespołach gromadzą na stanowisku pracy kosze galanteryjne z wikliny. 

 

Uczniowie segregują wyroby według ich cech wspólnych. 

 

Uczniowie układają kosze w wiązkę sposobem gniazdkowania. 

 

Każdy z uczniów wykonuje wiązanie za uchwyty. 

 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. Podpowiada najlepsze rozwiązania. 

5.  Po  uformowaniu  wiązki,  przedstawiciel  zespołu  dokonuje  ostatecznego  sprawdzenia 

wykonanego ćwiczenia. 

6.  Porządkowanie stanowiska pracy, 
7.  Nauczyciel  sprawdza  pracę  uczniów  na  każdym  etapie  wykonywanego  ćwiczenia 

i stwierdza poprawność działań uczniów. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8.  Uczniowie prezentują wykonane wiązki na stanowiskach pracy. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
Podsumowanie pracy uczniów, zadanie pracy domowej. 

 

Praca domowa 
Naszkicuj sposób formowania wyrobów w pęczek, składający się z trzech koszy galanteryjnych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca........................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Koszykarz – plecionkarz 742[02] 
Moduł: Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02].O1 
Jednostka modułowa: Magazynowanie, pakowanie i transport wyrobów 742[02].O1.07 

Temat: Składowanie i magazynowanie koszy galanteryjnych z wikliny. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności właściwego składowania i magazynowania wyrobów 

koszykarsko – wikliniarskich. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania, 

 

pogrupować wyroby koszykarsko – plecionkarskie według ich cech konstrukcyjnych, 

 

dostosować  sposób  składowania  do  cech  konstrukcyjnych  i  wytrzymałościowych 
wyrobów, 

 

składować jednostkę opakowaniową magazynowanych wyrobów, 

 

wykorzystać do składowania urządzenia techniczne, 

 

dokonać składowania wyrobów. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kosze galanteryjne (gniazdkujące się) szt. 4, 

 

sznurek, 

 

nożyczki, 

 

karton na podkładki. 

 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem  zadania  jest  wykonanie  czynności  składowania  i  magazynowania  koszy 

galanteryjnych z wikliny oraz sporządzenie planu tych czynności. 

 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  zajęć,  zapoznanie  uczniów 

z pracą metodą przewodniego tekstu. 

 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Co to jest składowanie i magazynowanie? 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

2.  Jakie wyróżniamy sposoby składowania wyrobów? 
3.  Kiedy składujemy i magazynujemy wyroby koszykarsko – plecionkarskie? 
4.  Czy potrafisz wykonać składowania określonych wyrobów? 
5.  Jaki  sprzęt  wykorzystywany  jest  przy  składowaniu  i  magazynowaniu  wyrobów 

koszykarsko – plecionkarskich? 

 
PLANOWANIE 
1.  Ustal sposób składowania koszy galanteryjnych. 
2.  Zaplanuj kolejność czynności podczas składowania. 
3.  Ustal miejsce składowania i magazynowania. 
4.  Ustal sposób zabezpieczenia zmagazynowanych wyrobów przed uszkodzeniami. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Wykonaj składowanie według ustalonego wcześniej sposobu. 
2.  Wykonaj składowanie wyrobów według ustalonej kolejności. 
3.  Dokonaj składowania w ustalonym miejscu. 
4.  Uporządkuj stanowisko pracy, 
5.  Zwróć uwagę na estetykę i poprawność twojej pracy. 
6.  Przygotuj  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  (Zespoły  uczniów  wyznaczają  lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia). 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie został ustalony sposób składowania koszy galanteryjnych? 
2.  Czy prawidłowo została ustalona kolejność czynności do przeprowadzenia składowania? 
3.  Czy miejsce składowania zostało dobrane w sposób właściwy? 
4.  Czy etapy składowania zostały właściwie wykonane? 
 
ANALIZA 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe  umiejętności 
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
Podsumowanie pracy uczniów, porządkowanie stanowiska pracy, zadanie pracy domowej. 
 
Praca domowa
 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Magazynowanie  wyrobów  koszykarsko  – 
plecionkarskich. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności.  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Przepisy 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska  dotyczące 
magazynowania składowania i transportu wyrobów 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wymień techniczne środki zabezpieczenia przeciwpożarowego magazynów. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy,  przepisami 
dotyczącymi ochrony ppoż. i środowiska naturalnego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  zabezpieczenia  przeciwpożarowego 

magazynów. 

2)  zgromadzić i wykorzystać inne materiały dotyczące tej problematyki, 
3)  zapisać w punktach techniczne środki zabezpieczenia przeciwpożarowego, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

praca z tekstem, dyskusja kierowana, 

 

dyskusja kierowana.

 

 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.1.1. z poradnika dla ucznia. 

 
 

Ćwiczenie 2 

Wykaż  różnicę  między  działaniami  organizacyjnymi  i  technicznymi  powodującymi 

eliminację zagrożeń wypadkowych. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy,  przepisami 
dotyczącymi ochrony ppoż. i środowiska naturalnego. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym działań organizacyjnych i technicznych,  
2)  zgromadzić i wykorzystać inne materiały dotyczące tej problematyki, 
3)  zapisać w punktach czego dotyczą działania techniczne w zakresie BHP, 
4)  zapisać w punktach czego dotyczą działania organizacyjne w zakresie BHP, 
5)  wykazać różnicę pomiędzy pojęciami: działania organizacyjne i techniczne, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

praca z tekstem,  

 

dyskusja kierowana. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.1.1. z poradnika dla ucznia.

 

 
 

Ćwiczenie 3 

Wymień przyczyny powodujące powstawanie pożarów w magazynach. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy,  przepisami 
dotyczącymi ochrony ppoż. i środowiska naturalnego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym przyczyn powstawania pożarów, 
2)  zgromadzić i wykorzystać inne materiały dotyczące tej problematyki, 
3)  zapisać w punktach i wyjaśnić przyczyny powodujące powstawanie pożarów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

praca z tekstem, dyskusja kierowana. 

 

dyskusja kierowana. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.1.1. z poradnika dla ucznia. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5.2.  Znakowanie wyrobów koszykarsko - plecionkarskich  

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zgodnie  z  zasadami  cechowania  oznakuj  wyrób  koszykarsko  –  plecionkarski.  Etykietę 

wykonaj dla kosza na bieliznę. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z zasadami oznaczeń pojedynczych wyrobów, 
3)  przygotować materiały do wykonania ćwiczenia, 
4)  wypisać na etykietce elementy oznaczenia w odpowiedniej kolejności, 
5)  umieścić etykietę na wyrobie, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz brystolu formatu A4, 

 

długopis, 

 

nożyczki, 

 

sznurek, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.4.1. z poradnika dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Zgodnie z zasadami cechowania oznakuj wyrób koszykarsko – plecionkarski. 

Etykietę wykonaj dla kosza przeznaczonego dla zwierząt. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z zasadami oznaczeń pojedynczych wyrobów, 
3)  przygotować materiały do wykonania ćwiczenia, 
4)  wypisać na etykietce elementy oznaczenia w odpowiedniej kolejności, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

5)  umieścić etykietę na wyrobie, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz brystolu formatu A5, 

 

długopis, 

 

nożyczki, 

 

sznurek, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.4.1. z poradnika dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj przykładowe oznaczenie wyrobów w jednostce ładunkowej. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z zasadami oznaczeń jednostek ładunkowych, 
3)  przygotować materiały do wykonania ćwiczenia, 
4)  wypisać na etykietce elementy oznaczeń w odpowiedniej kolejności, 
5)  przygotować etykietę do umieszczenia na jednostce ładunkowej, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz brystolu formatu A5, 

 

długopis, 

 

linijka, 

 

nożyczki, 

 

sznurek, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.4.1. z poradnika dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

5.3.  Składowanie  i  magazynowanie  wyrobów  koszykarsko  – 

plecionkarskich 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj  sposób  składowania  koszy  do  bielizny  w  ilości  40  sztuk.  Ćwiczenie  wykonaj 

w formie rysunku i opisu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy  oraz  z  przepisami 
ppoż. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  składowania  i  magazynowania 

wyrobów koszykarsko – plecionkarskich,  

3)  określić i wykorzystać inne materiały i sprzęt, 
4)  ustalić czy wybrany system składowania nie będzie powodował uszkodzenia wyrobu, 
5)  wykonać niezbędne rysunki i sporządzić opisy, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model kosza do bielizny, 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

ołówek, 

 

linijka, 

 

gumka, 

 

przybory do mierzenia, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.3.1. z poradnika dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  przykładowe  oznakowanie  gniazda  regałowego,  miejsca  paletowego 

w gnieździe, segmentu i rzędu. Ćwiczenie wykonaj w formie rysunku i opisu.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy  oraz  z  przepisami 
ppoż. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  składowania  i  magazynowania 

wyrobów koszykarsko – plecionkarskich, 

3)  wykonać szkic regału paletowego i opisać miejsca określające oznakowanie, 
4)  zapoznać się ze sposobem znakowania miejsc składowania wyrobów, 
5)  określić i wykorzystać inne materiały i sprzęt, 
6)  przedstawić oznakowanie miejsca składowania, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

ołówek, 

 

linijka, 

 

gumka, 

 

ołówek, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.3.1. z poradnika dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Określ  miejsce  i sposób składowania dających się gniazdkować 20 sztuk gospodarczych 

koszy z wikliny o jednakowych cechach. Ćwiczenie wykonaj w formie rysunku i opisu. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  składowania  i  magazynowania 

wyrobów koszykarsko – plecionkarskich,  

3)  zgromadzić i wykorzystać inne materiały dotyczące tej problematyki, 
4)  ustalić sposób pakowania w pośrednie jednostki opakowaniowe, 
5)  ustalić czy wybrany system składowania nie będzie powodował uszkodzenia wyrobu, 
6)  wykonać niezbędne rysunki i sporządzić opisy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia.

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

 

model gospodarczego kosza z wikliny, 

 

arkusz papieru formatu A4,  

 

linijka, 

 

gumka, 

 

długopis, 

 

miara zwijana,  

 

materiał nauczania z rozdziału 4.3.1. z poradnika dla ucznia, 

 

literatura z rozdz. 7. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

5.4.  Pakowanie wyrobów koszykarsko – plecionkarskich 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj formowanie w pęczek galanteryjnych koszy z wikliny. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy  oraz  z  przepisami 
ppoż. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami formowania wyrobów w pęczek, 
3)  zgromadzić wyroby z wikliny do wykonania ćwiczenia, 
4)  uformować pęczek zgodnie z poleceniem, 
5)  dokonać związania wyrobów w pęczek, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia

 

Środki dydaktyczne: 

 

kosze galanteryjne z wikliny (trzy sztuki), 

 

sznurek do wiązania, 

 

nożyczki, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.2.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Ułóż w pęczek sposobem gwiaździstym kosze z pałąkami. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy  oraz  z  przepisami 
ppoż. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia 
2)  zapoznać się gwiaździstym sposobem formowania wyrobów w pęczek, 
3)  zgromadzić wyroby do wykonania ćwiczenia, 
4)  uformować jednostkę opakowaniową zgodnie z poleceniem, 
5)  dokonać związania wyrobów w pęczek, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

instruktaż,  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kosze galanteryjne z wikliny (cztery sztuki), 

 

sznurek do wiązania, 

 

nożyczki, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.2.1. z poradnika dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj formowanie w wiązkę galanteryjnych koszy z uchwytami. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz z przepisami ppoż. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami formowania wyrobów w wiązki, 
3)  zgromadzić wyroby do wykonania ćwiczenia, 
4)  uformować jednostkę opakowaniową zgodnie z poleceniem, 
5)  dokonać związania wyrobów w wiązkę, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

instruktaż,  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

 

ćwiczenia.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kosze z wikliny z uchwytami (cztery sztuki), 

 

sznurek do wiązania,  

 

nożyczki, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.2.1. z poradnika dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj formowanie składu wyrobów o jednakowych cechach i różnych wymiarach. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz przepisami ppoż. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z zasadami formowania wyrobów w skład, 
3)  zgromadzić wyroby do wykonania ćwiczenia, 
4)  uformować jednostkę opakowaniową zgodnie z poleceniem, 
5)  dokonać związania wyrobów w skład, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

instruktaż,  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

 

ćwiczenia.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kosze z wikliny (trzy sztuki), 

 

sznurek do wiązania, 

 

nożyczki, 

 

materiał nauczania z rozdziału 4.2.1. z poradnika dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

5.5.  Transport wyrobów koszykarsko - plecionkarskich 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj  przetransportowanie  wyrobów  koszykarsko  –  plecionkarskich  uformowanych 

w pęczki z miejsca składowania do załadunku samochodowego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz przepisami ppoż. 
i ochrony środowiska naturalnego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  ustalić rodzaj i ilość wyrobów przeznaczonych do załadunku samochodowego, 
2)  określić drogi transportowe, którymi przemieszczane będą wyroby, 
3)  określić środki transportowe do transportu wyrobów koszykarsko – plecionkarskich, 
4)  zaplanować użycie sprzętu pomocniczego, 
5)  określić normy ręcznego przenoszenia towarów zgodnie z przepisami bhp, 
6)  zastosować się do przepisów dotyczących organizacji ręcznych prac transportowych, 
7)  napisać plan wykonania ćwiczenia według wyżej wymienionych punktów, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

praca z tekstem,

 

 

ćwiczenia.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

długopis, 

 

materiał nauczania z rozdz. 4.5.1, 

 

materiał nauczania z rozdz. 4.1.1. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj załadunek wyrobów koszykarsko – plecionkarskich przeznaczonych do transportu.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz przepisami ppoż. 
i ochrony środowiska naturalnego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  ustalić rodzaj i ilość wyrobów przeznaczonych do załadunku, 
2)  zaplanować prace ładunkowe, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

3)  zaplanować wykorzystanie prostych urządzeń służących do załadunku, 
4)  zaplanować użycie sprzętu pomocniczego, 
5)  określić normy ręcznego przenoszenia towarów zgodnie z przepisami bhp, 
6)  zastosować się do przepisów dotyczących organizacji ręcznych prac transportowych, 
7)  napisać plan wykonania ćwiczenia według wyżej wymienionych punktów, 
8)  wykonać ćwiczenie zgodnie z planem, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

dźwigarki ręczne, 

 

wózki unoszące ręczne, 

 

wciągniki ręczne, 

 

sprzęt pomocniczy, 

 

materiał nauczania z rozdz. 4.5.1, 

 

materiał nauczania z rozdz. 4.1.1. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „  Magazynowanie,  pakowanie 
i transport wyrobów” 

Test składa się z 24 zadań, z których: 

 

zadania  1,  3,  4,  5,  7,  9,  10,  11,  12, 13, 14,  15,  17, 18, 19,  20,  21,  23, 24,  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 2, 6, 8, 16, 22, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  22  zadań,  w  tym  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Plan testu nr 1 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom  

wymagań 

Poprawna  

odpowiedź 

1. 

Określić element procesu 
magazynowania 

2. 

Określić najważniejszy 
element procesu 
magazynowania 

PP 

3. 

Określić normy przenoszenia 
dla mężczyzn 

4. 

Określić normy przenoszenia 
dla kobiet 

5. 

Określić normę dźwigania 
dla dziewcząt 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

6. 

Określić warunki 
bezpiecznego procesu 
magazynowania 

PP 

  towary są opakowane 

i oznakowane, 

  urządzenia 

magazynowe 

gwarantują 

bezpieczną 

obsługę, 

  pomieszczenia magazynowe 

spełniają wymogi bhp i p. 
poż, 

  pracownicy znają zasady 

  składowania towarów. 

7. 

Określić pojęcie: działania 
organizacyjne 

8. 

Określić przyczyny 
powstawania pożarów. 

PP 

Uczeń wymienia min. trzy. 

  używanie ognia 

w miejscach zabronionych, 

  zły nadzór nad 

urządzeniami 
elektrycznymi, 

  niesprawne instalacje, 

  przeciążenie sieci,  

  niewłaściwe urządzenia 

transportowe. 

9. 

Określić sposób formowania 
pęczka 

10. 

Określić sposób formowania 
wiązki. 

11. 

Określić sposób formowania 
zestawu składów 

12. 

Określić zastosowanie 
pakietu 

13. 

Określić sposób formowania 
w pęczek 

14. 

Określić sposób układania 
zestawu składów 

15. 

Wskazać przypadek 
składowania wyrobów 
w stosach 

16. 

Sklasyfikować typy regałów 
magazynowych do 
składowania jednostek 
ładunkowych wyrobów 

PP 

  regały paletowe, 

  regały przejezdne, 

  regały przesuwne. 

17

Określić sposób oznaczania 
miejsc składowania 

Podając: 

  rząd regału, 

  segment w rzędzie, 

  gniazdo w segmencie, 

  miejsce paletowe 

w gnieździe. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

18. 

Określić sposób znakowania 
wyrobów 

19. 

Określić sposób oznaczania 
wielkości wyrobów 

20. 

Wymienić zasady 
magazynowania wyrobów 
gotowych 

Uczeń wymienia co najmniej 
trzy zasady z n/w: 

  magazynowanie 

asortymentami, 

  dostęp do wyrobu, 

  prowadzenie kart 

magazynowych, 

  właściwe magazynowanie 

  wyrobów galanteryjnych, 

  ochrona wyrobów przed 

uszkodzeniem, 

  magazynowanie w składach, 

zestawach składów, 

  właściwe wykorzystanie 

przestrzeni magazynowej. 

21. 

Określić sposób znakowania 
jednostki ładunkowej 

22. 

Zakwalifikować symbole 
znakujące typ wyrobu 
w zależności od użytego 
materiału 

 

 

PP 

K – wiklina okorowana, 
N – wiklina nieokorowana, 
T – taśma wiklinowa. 

23.  Wskazać element transportu 

24. 

Wskazać urządzenie 
transportowe 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  omów  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 24 zadania dotyczące magazynowania, pakowania i transportu wyrobów.  
5.  Zadania:  1,  2  ,3,  4,  5,  7,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  18,  19,  21,  23,  24  są  to  pytania 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Na pytania: 6, 8, 16, 17, 
20, 22, należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  

9.  na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  
10.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Do elementów procesu magazynowania zaliczamy: 

a)  magazynowane towary. 
b)  działania organizacyjne. 
c)  działania techniczne. 
d)  działania organizacyjno – porządkowe. 

 

2.  W procesie magazynowania najważniejszym elementem jest: 

a)  składowany asortyment towarów. 
b)  pracownik magazynowy. 
c)  urządzenia do składowania. 
d)  urządzenia transportowe. 

 

3.  Przy pracy stałej mężczyzna może przenosić: 

a)  30 kg. 
b)  35 kg.  
c)  40 kg. 
d)  45 kg. 

 

4.  Przy pracy dorywczej kobiety mogą przenosić: 

a)  10 kg. 
b)  12 kg. 
c)  15 kg. 
d)  20 kg. 

 

5.  Norma dźwigania przy pracy dorywczej dziewcząt wynosi: 

a)  10 kg. 
b)  12 kg. 
c)  14 kg. 
d)  15 kg. 

 

6.  Określ warunki bezpiecznego procesu magazynowania. 
 
7.  Działania organizacyjne związane z wyeliminowaniem zagrożeń polegają na: 

a)  szkoleniu pracowników. 
b)  umieszczeniu znaków ostrzegawczych. 
c)  oznakowaniu wewnętrznych dróg transportowych. 
d)  stosowaniu środków ochrony indywidualnej. 

 

8.  Wymień co najmniej trzy przyczyny powodujące powstawanie pożarów. 
 
9.  Pęczek formowany jest poprzez: 

a)  formowanie niegniazdkujących się sztuk wyrobów. 
b)  formowanie gniazdkujących się sztuk wyrobów. 
c)  poprzez zastosowanie niegniazdkującego i gniazdkującego wyrobu. 
d)  poprzez formowanie różnych asortymentów wyrobów. 

 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

10.  Wiązka formowana jest z: 

a)  gniazdkujących się sztuk wyrobów. 
b)  niegniazdkujących się sztuk wyrobów. 
c)  różnych rodzajów wyrobów. 
d)  poprzez wiązanie wyrobów za pałąki. 

 

11.  Zestaw składów formowany jest z: 

a)  pęczków. 
b)  wiązek. 
c)  składów. 
d)  stosów. 

 

12.  Pakiet ma zastosowanie w: 

a)  transporcie. 
b)  magazynowaniu. 
c)  składowaniu. 
d)  znakowaniu wyrobów. 
 

13.  Formowanie koszy w pęczek polega na: 

a)  wspólnym związaniu wyrobów za pałąki. 
b)  wiązaniu wokół pęczka. 
c)  wiązaniu równolegle do dna kosza. 
d)  gniazdkowaniu i wiązaniu wyrobów za pałąki. 

 

14.  Zestawy składów dla koszy bez pałąków układane są: 

a)  jeden skład na drugim. 
b)  jeden skład obok drugiego. 
c)  gwiaździści ku środkowi zestawu. 
d)  w gniazdach regałowych. 

 

15.  Składowanie wyrobów koszykarsko - plecionkarskich w stosach jest stosowane wówczas 

gdy: 
a)  należy wykorzystać przestrzeń magazynową. 
b)  składowanie nie spowoduje uszkodzenia towaru. 
c)  występuje mały zapas magazynowanego towaru. 
d)  występuje brak powierzchni magazynowej. 

 

16.  Jakie typy regałów są stosowane do składowania jednostek ładunkowych wyrobów? 
 
17.  W jaki sposób oznaczamy miejsca składowania na regałach. 
 
18.  Znakowanie wyrobów wykonuje się poprzez: 

a)  nadanie wyrobom cyfr i symboli. 
b)  opis i nazwę wyrobu. 
c)  podanie parametrów wyrobu. 
d)  wykonanie napisu na wyrobie. 

 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

19.  Wielkość wyrobów w procesie znakowania oznaczamy poprzez: 

a)  podanie wymiarów. 
b)  określenie wielkości cyfrą arabką. 
c)  określenie wymiarów cyfrą rzymską. 
d)  oznaczenie cyframi arabskimi i rzymskimi. 

 
20.  Wymień co najmniej trzy zasady magazynowania wyrobów gotowych. 
 
21.  Elementem znakowania jednostki ładunkowej wyrobów jest: 

a)  nazwa lub znak producenta. 
b)  opis techniczny wyrobu. 
c)  oznaczenie wielkości wyrobu. 
d)  oznaczenie typu wyrobu. 
 

22.  Wymień  oznaczenia  określające  typ  wyrobu  w  zależności  od  zastosowanego  materiału 

wyplotowego. 

 
23.  Do elementów transportu zaliczamy: 

a)  przeładunek. 
b)  wózki ręczne. 
c)  taczki i nosze. 
d)  wciągarki. 

 

24.  Urządzenia transportowe to: 

a)  wózki platformowe. 
b)  nosze. 
c)  kosze. 
d)  pasy. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................... 
 

Magazynowanie, pakowanie i transport wyrobów. 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

Warunki bezpiecznego procesu magazynowania to: 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
………………………………………………………………. 
………………………………………………………………... 

 

7. 

 

 

8. 

 

Przyczyny powodujące powstawanie pożarów to: 

……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

Do  składowania  jednostek  ładunkowych  wyrobów  stosowane 
są następujące typy regałów:  
……………………………………………………………….. 

……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

17. 

 

Miejsca  składowania  na  regałach  oznaczamy  w  następujący 
sposób:  
……………………………………………………………….. 

……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

Magazynując gotowe wyroby koszykarsko – plecionkarskie  
należy przestrzegać następujących zasad: 
……………………………………………………………….. 

……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 

 

21. 

 

 

22. 

 

Oznaczenia  określające  typ  wyrobu  w  zależności  od 
zastosowanego materiału wyplotowego są następujące: 
……………………………………………………………….. 

……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 

 

23. 

 

 

24. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „  Magazynowanie,  pakowanie 
i transport wyrobów” 

Test składa się z 24 zadań, z których: 

 

zadania  2,  4,  6,  7,  8,  9,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  23,  24,  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 1, 3, 5, 10, 16, 19, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  22  zadań,  w  tym  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Plan testu nr 2  

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Katego

ria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Zakwalifikować towar do 
elementów procesu 
magazynowania 

PP 

2. 

Wskazać warunki bezpiecznego 
procesu magazynowania 

3. 

Określić zakres działań 
organizacyjno – technicznych 
w procesie magazynowania 

PP 

4. 

Wskazać działania techniczne 
związane z bhp. 

5. 

Sklasyfikować środki techniczne 
zapewniające ochronę p.poż. 
magazynów 

PP 

Uczeń wymienia co najmniej 
trzy rodzaje z n/w: 

  instalacje alarmowe, 

  urządzenia gaśnicze, 

  hydranty i suche piony, 

  sprzęt gaśniczy, 

  wyłączniki prądu, 

  oświetlenie awaryjne, 

  sprzęt ratowniczy, 

  oznakowanie obiektów. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

6. 

Wskazać normę przenoszenia dla 
mężczyzn 

7. 

Wskazać normę przenoszenia dla 
kobiet 

8. 

Podać dopuszczalną odległość 
przenoszenia towarów o masie 
ponad 20 kg przez pracowników 
młodocianych 

9. 

Podać normę dźwigania dla 
chłopców przy pracy stałej 

10. 

Sklasyfikować zasady 
zabezpieczenia 
przeciwpożarowego magazynów 

PP 

1.  dbałość o czystość i 

porządek, 

2.  sprawny sprzęt gaśniczy, 
3.  tablice ostrzegawcze, 
4.  drożne ciągi 

komunikacyjne, 

5.  ściany ogniowe. 

11. 

Określić sposób formowania 
składu 
wyrobów 

12.  Wyjaśnić pojęcie: pakiet 

13. 

Rozróżnić zbiorcze jednostki 
opakowaniowe 

14. 

Zdefiniować pojęcie: składowanie 
selektywne 

15. 

Wskazać informacje określające 
asortyment wyrobów 

16.  Wyjaśnić pojęcie: partia towaru 

...określona liczba sztuk 
wyrobów o różnych 
wymiarach, jednakowych 
cechach, jednakowo 
opakowanych i jednorazowo 
przekazanych do odbiorcy... 

17. 

Wyjaśnić sposób układania koszy 
z uchwytami w wiązkę 

18. 

Wyjaśnić kiedy wykonuje się 
składowanie wyrobów na regałach 

19. 

Sklasyfikować zasady 
magazynowania wyrobów 
gotowych 

PP 

Uczeń powinien wymienić 
co najmniej trzy zasady 
z niżej wymienionych: 

  magazynowanie 

asortymentami, 

  dostęp do wyrobu, 

  prowadzenie kart 

magazynowych, 

  właściwe 

magazynowanie 

  wyrobów galanteryjnych, 

  ochrona wyrobów przed 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

uszkodzeniem, 

  magazynowanie 

w składach, zestawach 
składów, 

  właściwe wykorzystanie 

przestrzeni 
magazynowej. 

20. 

Podać sposób oznaczania 
wyrobów 

21. 

Określić wymagania jakie 
powinny spełniać pomieszczenia 
magazynowe 

PP 

pomieszczenia powinny: 

  zapewniać swobodne 

przemieszczanie, 

  chronić wyroby przed 

wilgocią, 

  być suche i przewiewne, 

posiadać odpowiedni 
sprzęt i urządzenia 
techniczne. 

22. 

Określić zasady bezpiecznego 
składowania wyrobów 

PP 

23. 

Wskazać sprzęt pomocniczy w 
transporcie 

24.  Wskazać urządzenia transportowe 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  omów  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 24 zadania dotyczących magazynowania pakowania i transportu wyrobów. 

Zadania:  1,  2,  3,  4,  6,  7,  8,  9,  11,  12,  13,  14,  15,  17,  18,  20,  22,  23,  24  są  to  pytania 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Na pytania 5, 10, 16, 19, 
21 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Magazynowany towar należy do: 

a)  technicznych środków wyposażenia magazynu. 
b)  elementów procesu magazynowania. 
c)  czynności organizacyjnych w procesie magazynowania. 
d)  wyposażenia pomieszczeń magazynowych. 

 

2.  Warunkiem bezpiecznego procesu magazynowania są: 

a)  prawidłowo opakowane i składowane wyroby. 
b)  pomieszczenia magazynowe znajdujące się na parterze. 
c)  prawidłowo oznakowane wyroby. 
d)  suche i przewiewne pomieszczenia magazynowe. 

 

3.  Zadaniem działań organizacyjnych w procesie magazynowania jest: 

a)  organizowanie stanowisk składowania. 
b)  wyeliminowanie lub ograniczenie zagrożeń. 
c)  pakowanie i transport wyrobów. 
d)  selektywne składowanie wyrobów. 

 

4.  Do działań technicznych związanych z bhp zaliczamy: 

a)  wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej. 
b)  oznakowanie pomieszczeń znakami ewakuacyjnymi. 
c)  profilaktyczną ochronę zdrowia pracowników. 
d)  szkolenie pracowników w zakresie bhp. 

 

5.  Wymień  co  najmniej  trzy  rodzaje  technicznych  środków,  które  zapewniają  ochronę 

przeciwpożarową magazynów: 

 
6.  Przy pracach dorywczych mężczyzna może przenosić: 

a)  35 kg. 
b)  40 kg. 
c)  45 kg. 
d)  50 kg. 

 

7.  Przy pracy stałej kobiety mogą przenosić: 

a)  12 kg. 
b)  15 kg. 
c)  18 kg. 
d)  20 kg. 

 

8.  Pracownikom  młodocianym  nie  wolno  przenosić  dorywczo  towarów  o  masie 

przekraczającej 20 kg na odległość: 
a)  powyżej 25 m. 
b)  powyżej 30 m. 
c)  powyżej 35 m. 
d)  Powyżej 40 m. 

 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37 

9.  Przy pracy stałej chłopców norma dźwigania wynosi: 

a)  10 kg. 
b)  12 kg. 
c)  15 kg. 
d)  20 kg. 

 

10.  Wymień podstawowe zasady zabezpieczenia przeciwpożarowego magazynów. 
 
11.  Formowanie składu wyrobów polega na: 

a)  gniazdkowaniu wyrobów o różnych wymiarach i jednakowych cechach. 
b)  gniazdkowaniu wyrobów o jednakowych cechach i jednakowych wymiarach. 
c)  składaniu wyrobów niegniazdkujących się. 
d)  łączeniu pęczków i wiązek w jedną całość. 

 

12.  Pakietem nazywamy: 

a)  wiązkę zbiorczą. 
b)  jednostkę ładunkową. 
c)  partię towaru. 
d)  zestaw wyrobów. 

 

13.  Do jednostek ładunkowych nie zaliczamy: 

a)  wiązek. 
b)  partii towaru. 
c)  wiązek zbiorczych. 
d)  pakietów. 

 

14.  Składowanie selektywne polega na: 

a)  nieograniczonym dostępie do towaru w magazynie. 
b)  układaniu wyrobów według wzorów. 
c)  układaniu wyrobów według wielkości. 
d)  segregowaniu wyrobów. 

 

15.  Informacje określające asortyment wyrobów koszykarskich dotyczą: 

a)  nazwy wyrobu. 
b)  rodzaju splotów i zakończeń. 
c)  typu wyrobu. 
d)  wielkości wyrobu. 

 

16.  Wyjaśnij pojęcie: partia towaru. 
 
17.  Układanie koszy z uchwytami w wiązce polega na: 

a)  gniazdkowaniu. 
b)  ustawianiu jednej sztuki obok drugiej. 
c)  ustawianiu jednej sztuki na drugiej. 
d)  wiązaniu koszy za uchwyty. 

 

18.  Składowanie wyrobów na regałach stosuje się wówczas gdy: 

a)  wyroby są odporne na piętrzenie. 
b)  asortyment nie pozwala na uformowanie stosu. 
c)  zapas magazynowy wyrobu wynosi minimum cztery jednostki ładunkowe. 
d)  występuje zbyt duży zapas magazynowy wyrobów. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

38 

19.  Wymień co najmniej trzy zasady magazynowania wyrobów gotowych. 
 
20.  Oznaczenia wyrobów podawane są: 

a)  w postaci cyfrowej. 
b)  w postaci opisu. 
c)  w postaci symbolu. 
d)  w postaci oznaczenia graficznego. 

 

21.  Określ warunki, stawiane pomieszczeniom przeznaczonym do magazynowania wyrobów 

koszykarsko – plecionkarskich. 

 
22.  Które zasady określają bezpieczne składowanie wyrobów: 

a)  oświetlenie awaryjne. 
b)  wykorzystanie przestrzeni magazynowej. 
c)  zapewnienie stateczności przy układaniu w stosach. 
d)  oznakowanie obiektów. 

 

23.  Do sprzętu pomocniczego w transporcie ręcznym zaliczamy: 

a)  pasy. 
b)  wciągarki ręczne przejezdne. 
c)  wózki widłowe. 
d)  wózki platformowe. 

 

24.  Do przeładunku, przemieszczania oraz piętrzenia jednostek ładunkowych służą: 

a)  wózki dźwigowe. 
b)  wózki widłowe. 
c)  chwytaki. 
d)  wciągarki. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................... 

 

Magazynowanie, pakowanie i transport wyrobów. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedź na pytanie 
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

Do technicznych środków zapewniających ochronę 
przeciwpożarową magazynów zaliczamy: 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 

 

6. 

 

 

 

 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

 

 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

Podstawowe zasady zabezpieczenia przeciwpożarowego 
magazynów to: 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

Partia towaru to 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

40 

19. 

 

Do zasad magazynowania wyrobów gotowych zaliczamy: 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 

 

20. 

 

 

 

 

 

 

21. 

 

Pomieszczenia przeznaczone do magazynownia wyrobów 
koszykarsko – plecionkarskich powinny spełniać 
następujące warunki: 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 
……………………………………………………………….. 

 

22. 

 

 

23. 

 

 

 

 

 

 

24. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

41 

7. 

LITERATURA 

 
1.  Dudziński Z., Kizyn M.: Poradnik magazyniera. PWE 2000. 
2.  Kański B.; Koszykarstwo. : PWSZ, Warszawa 1959. 
3.  Kończak  T.,  Korpetta  W.,  Mądrzyk  J.,:  Technologia  wikliniarstwa  i  plecionkarstwa. 

WSiP 1979. 

4.  Kończak T., Żurowski J.: Materiałoznawstwo wikliniarskie i plecionkarskie. WSiP 1978. 
5.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP 1989. 
6.  BN – 74/8463-01 Kosze galanteryjne z wikliny 
7.  BN – 80/84/63-03 Kosze gospodarcze z wikliny 
8.  Branżowe Normy