background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

           NARODOWEJ  

 

 

 

Anna Kusina 

 

 

 

Wykonywanie kamiennych elementów małej architektury 
711[04].Z3.05 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca:  
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy,  
Radom  2006 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
dr inż. Władysława Maria Francuz 
mgr inż. Marek Machnik 
 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Halina Zwolska 

 

 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Janusz Figurski 

 

 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej Wykonywanie kamiennych 
elementów  małej  architektury  711[04].Z3.05  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu kamieniarz 711[04]. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca:  
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Rodzaje elementów malej architektury 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 
11 

5.2. Fundamenty pod elementy małej architektury 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 
12 

5.3. Murki kamienne ozdobne i oporowe  

5.3.1. Ćwiczenia 

14 
14 

5.4. Elementy ogrodowe z kamienia 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 
16 

5.5. Naprawa elementów kamiennych małej architektury 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 
19 

5.6. Rozliczanie robót kamieniarskich 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 
21 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7. Literatura 

31 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Poradnik  jest  obudową  dydaktyczną  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  kamiennych 

elementów  małej  architektury”.  Jego  przeznaczeniem  jest  pomoc  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie: kamieniarz.  

W poradniku zamieszczono: 

 

Wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  wiadomości  i  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć 

opanowane, aby mógł przystąpić do realizacji programu jednostki modułowej. 

 

Cele kształcenia jednostki modułowej, stanowiące wykaz wiadomości i umiejętności, jakie uczeń 

ukształtuje podczas pracy z poradnikiem. 

 

Przykładowe scenariusze zajęć. 

 

Przykładowe  ćwiczenia,  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania  - 

uczenia się oraz środkami dydaktycznymi. 

 

Ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wykaz literatury, z której uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze  szczególnym 

uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania:  tekstu  przewodniego,  samokształcenia 
kierowanego, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy 

uczniów do pracy zespołowej.  

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 

posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i uczenia się, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 
 

 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Schemat układu jednostek modułowych

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

711[04].Z3 

Technologia kamieniarskich robót 

budowlanych 

711[04].Z3.05

 

Wykonywanie 

kamiennych 

elementów małej 

architektury

 

711[04].Z3.04

 

Układanie 

posadzek 

kamiennych

 

711[04].Z3.03

 

Wykonywanie 

kamiennych detali 

architektonicznych

 

711[04].Z3.02 
Wykonywanie 

kamiennych 

konstrukcji 

budowlanych

 

711[04].Z3.01 

Mocowanie okładzin 

ściennych z kamienia

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej,uczeń powinien umieć: 

  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  posługiwać się sprzętem pomiarowym i wykonywać pomiary, 

  rozróżniać elementy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne budynku, 

  rozróżniać rodzaje murów,  zasady wiązania pospolitego,  

  rozróżniać rodzaje spoin i określać ich grubość, 

  rozróżniać podstawowe materiały budowlane i kamienne, 

  magazynować, składować i transportować materiały budowlane i kamienne, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót murarskich,  

  wykonywać obróbkę mechaniczną kamienia, 

  wykonywać obróbkę ręczną kamienia, 

  wykonywać podstawowe roboty ślusarsko-kowalskie, 

  przygotować, eksploatować i demontować rusztowania do robót murarskich, 

  przygotować podstawowe zaprawy budowlane, 

  murować z zastosowaniem podstawowych wiązań murarskich, 

  wykonywać schody kamienne, 

  wykonywać mury proste oraz o różnym przebiegu, 

  wykonywać różne rodzaje murów: dziki z kamienia polnego, z kamienia łamanego sortowanego, 

warstwowy, mozaikowy, z ciosów, 

  osadzać elementy kamienne, 

  osadzać klamry, kołki i kotwy, 

  wykonywać spoinowanie muru, 

  stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  i ochrony 

środowiska obowiązujące w budownictwie, 

  wykonywać przedmiary i obmiary robót, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  współpracować w grupie, 

  uczestniczyć w dyskusji i prezentacji, 

  stosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

  posłużyć  się  dokumentacja  techniczna  w  zakresie  niezbędnym  do  wykonania  kamiennych 

elementów małej architektury, 

  posłużyć się sprzętem pomiarowym w celu dokonania pomiarów, 

  zorganizować i zlikwidować stanowisko pracy, 

  określić szacunkowo ilość materiałów niezbędnych do wykonania robót, 

  dobrać narzędzia potrzebne do wykonania robót, 

  dokonać cięcia kamienia na żądany kształt i wielkość, 

  wytyczyć zarys fundamentu pod element małej architektury, 

  wykonać wykop pod fundament, 

  wykonać fundament betonowy, 

  przygotować podłoże pod elementy małej architektury, 

  wykonać murek oporowy z kamienia, 

  wykonać filar z kamienia, 

  wykonać rabatę z kamienia oraz z bloczków imitujących kamień, 

  wykonać schody ogrodowe z kamienia, 

  przygotować podłoże pod nawierzchnie kamienne i betonowe, 

  wykonać nawierzchnię z płyt kamiennych lub kształtek betonowych, 

  naprawić uszkodzone elementy małej architektury, 

  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki, 

  sporządzić rozliczenie materiałowe wykonanej pracy, 

  obliczyć wynagrodzenie za pracę, 

  wykonać  pracę  z  zachowaniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz 1 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04]. 
Moduł:  Technologia kamieniarskich robót budowlanych 711[04].Z3. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie kamiennych elementów małej architektury 711[04].Z3.05. 

 

Temat: Zasady wykonywania murów ogrodzeniowych z kamienia. 

 

Cel ogólny:   Kształtowanie 

umiejętności 

projektowania 

wykonywania 

murów 

ogrodzeniowych z kamienia. 
 

Cele szczegółowe: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

–  określić zasady doboru odpowiedniego muru ogrodzeniowego w zależności od rodzaju działki, 
–  dobrać i zaprojektować odpowiedni rodzaj muru ogrodzeniowego, 
–  określić zasady wykonywania murów ogrodzeniowych z kamienia, 
–  współpracować w grupie, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji. 
 
Metody nauczania – uczenia się: 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  praca projektowa, 
–  dyskusja w grupie  

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca indywidualna, 
–  praca w małych zespołach. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  literatura dotycząca zasad wykonywania murów ogrodzeniowych, 
–  film  lub  zdjęcia  (prezentacja  multimedialna)  przedstawiające  przykłady  wykonania  murów 

ogrodzeniowych z kamienia, 

–  katalogi firm realizujących mury ogrodzeniowe, 
–  czasopisma specjalistyczne, 
–  dokumentacja budowlana działek przeznaczonych do wykonania ogrodzenia, 
–  przybory rysunkowe. 
 
Czas trwania: 
3 godziny lekcyjne – 135 minut. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Zasady wykonywania murów ogrodzeniowych z kamienia: 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

–  wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące  zasad 

wykonywania 

kamiennych 

murów 

ogrodzeniowych 

oraz 

prezentuje 

przykłady 

zrealizowanych obiektów,  

–  nauczyciel  prezentuje  przykładowe  rozwiązania  murów  ogrodzeniowych  z  kamienia  (film, 

katalogi, czasopisma), 

–  uczniowie analizują uzyskane informacje, oglądają katalogi  i sporządzają krótką notatkę. 
B.  Projektowanie muru ogrodzeniowego: 
–  wstęp  –  nauczyciel  rozdaje  uczniom  przykładowe  dokumentacje  projektowe  działek 

z przeznaczeniem do wykonania ogrodzenia, 

–  uczniowie  w  zespołach  dwuosobowych    analizują  dokumentację  i  dyskutują  nad  doborem 

najlepszego rozwiązania muru ogrodzeniowego do danej działki, 

–  uczniowie tworzą projekt muru ogrodzeniowego z kamienia dla zadanej działki, sporządzają 

rysunek muru. 

3.  Podsumowanie zajęć: 
–  każdy zespól uczniów prezentuje wyniki swojej pracy, 
–  uczniowie dyskutują nad rozwiązaniami przedstawionymi przez kolegów. 

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności: 
–  Metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  i  poszczególnych  grup 

podczas zajęć. 

–  Ocena prawidłowości wybranego rozwiązania oraz poprawności i  estetyki wykonania rysunków. 

 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz 2 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04]. 
Moduł:  Technologia kamieniarskich robót budowlanych 711[04].Z3. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie kamiennych elementów małej architektury 711[04].Z3.05. 

 

Temat: Wykonywanie schodów terenowych z płyt kamiennych 

 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  schodów  terenowych  zgodnie 

z dokumentacją. 

Cele szczegółowe: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

– 

odczytać dokumentacje techniczną, 

– 

scharakteryzować zasady wykonywania kamiennych schodów terenowych, 

– 

zorganizować stanowisko pracy, 

– 

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania pracy, 

– 

dobrać sprzęt ochrony indywidualnej, 

– 

wykonać schody z płyt kamiennych zgodnie z dokumentacją, 

– 

uporządkować stanowisko pracy, 

– 

współpracować w grupie, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 
–  pokaz z instruktażem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca indywidualna, 
–  praca w małych grupach. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  instrukcja dla uczniów dotycząca zasad wykonywania schodów z płyt kamiennych, 
–  dokumentacja budowlana, 
–  elementy kamienne, 
–  gotowa zaprawa, 
–  zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 
–  zestaw środków ochrony indywidualnej, 
–  rysunki, schematy lub zdjęcia przedstawiające zasady wykonywania schodów terenowych. 
 
Czas trwania: 
6 godziny lekcyjne – 270 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Zasady wykonywania schodów terenowych z płyt kamiennych: 
–  wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące  zasad 

wykonywania schodów terenowych z płyt kamiennych, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

–  uczniowie  analizują  uzyskane  informacje  i  sporządzają  krótką  notatkę oraz  szkic  fragmentu 

schodów z rozrysowaniem kolejnych warstw, 

B.  Wykonanie  fragmentu  schodów  terenowych  zgodnie  z  tematem  zadania,  na  wykonanym 

wcześniej fundamencie: 

–  wstęp  –  nauczyciel  rozdaje  uczniom  dokumentację  techniczną  z  zaznaczonym  fragmentem 

schodów,  

–  nauczyciel prezentuje na modelu sposób wykonania zadania, 
–  nauczyciel zwraca uwagę na trudności jakie mogą wystąpić w trakcie wykonywania zadania, 
–  nauczyciel przypomina uczniom przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 
–  uczniowie  przygotowują  stanowisko  pracy  gromadząc  odpowiedni  sprzęt  i  narzędzia  oraz 

materiały, 

–  uczniowie  wykonują  zadanie  według  dokumentacji  przedstawionej  przez  nauczyciela, 

przestrzegając przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,  

–  nauczyciel w trakcie wykonywania przez uczniów czynności koryguje nieprawidłowości, 
–  uczniowie prezentują wykonane zadanie i oceniają jakość jego wykonania, 
–  uczniowie porządkują stanowisko pracy. 

3.   Podsumowanie zajęć: 
–  uczniowie  omawiają  sposób  wykonania  zadania,  problemy  jakie  napotkali  oraz  sposób  ich 

rozwiązania. 

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności: 
–  Metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  i  poszczególnych  grup 

podczas zajęć. 

–  Ocena prawidłowości i estetyki wykonania zadania. 

 

 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Rodzaje elementów małej architektury 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj wybrany element ogrodowy z kamienia: ławę, stół lub obudowę fontanny  Wykonaj 

rysunek wykonawczy umożliwiający zrealizowanie tego elementu.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć katalogi elementów małej architektury, 
2)  odszukać w Internecie przykłady realizacji elementów ogrodowych z kamienia, 
3)  sporządzić rysunek kamiennego elementu ogrodowego. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi elementów małej architektury, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

papier i przybory rysunkowe.  

 

Ćwiczenie 2 

W  miejscu  zamieszkania  odszukaj  przykłady  obiektów małej architektury z kamienia. Sporządź 

szkice, fotografie i opisy wybranych czterech obiektów, o różnym przeznaczeniu.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rodzaje obiektów małej architektury, 
2)  odszukać w okolicy przykładowe obiekty, 
3)  sporządzić szkice wybranych obiektów, 
4)  sporządzić fotografie obiektów, 
5)  wykonać opisy wybranych obiektów, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

aparat fotograficzny, przybory rysunkowe. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.2. Fundamenty pod elementy małej architektury 

 

5.2.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 
 

Wytycz  i  wykonaj  wykop  pod  fundament  muru  ogrodzeniowego  zgodnie  z  dokumentacją. 

Głębokość fundamentu 0.80 m. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
2)  wytyczyć zarys wykopu zgodnie z dokumentacją, 
3)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
4)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
5)  wykonać wykop zgodnie z dokumentacją, 
6)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
7)  uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna, 

 

literatura dotyczącą zasad wykonywania fundamentów, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe. 

 
Ćwiczenie 2 
 

W  istniejącym  wykopie  wykonaj  fundament  betonowy  pod  mur  ogrodzeniowy  zgodnie 

z dokumentacją. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać dokumentację techniczną, 
2)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
3)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
4)  wykonać podsypkę żwirowo-piaskową o grubości warstwy podanej w dokumentacji, 
5)  wykorzystać gotową mieszankę betonową, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

6)  wykonać fundament zgodnie z dokumentacją, 
7)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
8)  uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna, 

 

literatura dotyczącą zasad wykonywania fundamentów betonowych, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

piasek i żwir, 

 

gotowa mieszanka betonowa. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.3. Murki kamienne ozdobne i oporowe 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  murek  oporowy  z  kamienia  na  przygotowanym  wcześniej  fundamencie,  zgodnie 

z dokumentacją. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
2)  sprawdzić poprawność wykonania fundamentu pod murek oporowy, 
3)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
4)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
5)  dobrać potrzebne materiały kamienne i składniki zaprawy w ilości wynikającej z zakresu zadania, 
6)  wykonać odpowiednią zaprawę, 
7)  wykonać murek oporowy zgodnie z dokumentacją, 
8)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
9)  uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy, 
10) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko ćwiczeniowe z przygotowanym wcześniej fundamentem, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

literatura dotyczącą zasad wykonywania murów kamiennych, 

 

materiały kamienne i składniki zaprawy w ilości wynikającej z zakresu zadania, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  filarek  kwadratowy  z  kamienia  na  przygotowanym  wcześniej  fundamencie,  zgodnie 

z dokumentacją. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
2)  sprawdzić poprawność wykonania fundamentu pod filarek, 
3)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
4)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
5)  dobrać potrzebne materiały kamienne oraz składniki zaprawy w ilości wynikającej z zakresu 

zadania, 

6)  wykonać odpowiednią zaprawę, 
7)  wykonać filarek zgodnie z dokumentacją, 
8)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
9)  uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy, 
10) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko ćwiczeniowe z przygotowanym wcześniej fundamentem, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

literatura dotyczącą zasad wykonywania murów kamiennych, 

 

materiały kamienne i składniki zaprawy w ilości wynikającej z zakresu zadania, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.4. Elementy ogrodowe z kamienia 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj rabatę kwiatową z bloczków kamiennych zgodnie z dokumentacją, na przygotowanym 

wcześniej fundamencie. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
2)  sprawdzić poprawność wykonania fundamentu pod rabatę, 
3)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
4)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
5)  dobrać potrzebne materiały kamienne oraz składniki zaprawy, 
6)  przygotować materiał kamienny do wykonania zadania w ilości wynikającej z zakresu zadania, 
7)  wykonać odpowiednią zaprawę, 
8)  wykonać rabatę kwiatową zgodnie z dokumentacją, 
9)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
10) uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy 
11) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko ćwiczeniowe z przygotowanym wcześniej fundamentem, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

literatura dotyczącą zasad wykonywania murów kamiennych i rabat, 

 

materiały kamienne i składniki zaprawy w ilości wynikającej z zakresu zadania, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj podłoże i wykonaj na nim nawierzchnię ciągu pieszego z płyt kamiennych, zgodnie z 

dokumentacją. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
2)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
3)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
4)  dobrać potrzebne materiały do przygotowania podłoża i wykonania nawierzchni, 
5)  przygotować materiał kamienny do wykonania zadania w ilości wynikającej z zakresu zadania, 
6)  przygotować podłoże pod nawierzchnię, 
7)  wykonać nawierzchnię ścieżki zgodnie z dokumentacją, 
8)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
9)  uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy, 
10) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko ćwiczeniowe, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

literatura dotyczącą zasad wykonywania nawierzchni kamiennych, 

 

materiały do wykonania zadania w ilości wynikającej z zakresu zadania, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj  podłoże  i  wykonaj  na  nim  schody  terenowe  z  płyt  kamiennych,  zgodnie 

z dokumentacją. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
2)  dobrać potrzebne środki ochrony indywidualnej, 
3)  dobrać potrzebne narzędzia i sprzęt, 
4)  dobrać potrzebne materiały do przygotowania podłoża i wykonania nawierzchni, 
5)  przygotować materiał kamienny do wykonania zadania w ilości wynikającej z zakresu zadania, 
6)  przygotować podłoże pod schody, 
7)  wykonać schody terenowe zgodnie z dokumentacją, 
8)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
9)  uporządkować stanowisko ćwiczeniowe po wykonanej pracy, 
10) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko ćwiczeniowe, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

literatura dotyczącą zasad wykonywania schodów terenowych, 

 

materiały do wykonania zadania w ilości wynikającej z zakresu zadania, 

 

narzędzia, sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

przyrządy pomiarowe. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.5. Naprawa elementów kamiennych małej architektury 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Odszukaj  w  swoim  otoczeniu  dwa  różnego  rodzaju  obiekty  małej  architektury  z  kamienia 

i dokonaj  inwentaryzacji  stwierdzonych  uszkodzeń  i  zniszczeń  wymagających  naprawy.  Sporządź 
fotografie  obiektów,  ich  opis,  inwentaryzację  stwierdzonych  wad  i uszkodzeń  oraz  zaproponuj 
sposoby wykonania naprawy. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać przykłady kamiennych obiektów małej architektury, 
2)  ocenić stan techniczny poszczególnych obiektów, 
3)  sporządzić opis poszczególnych obiektów wraz ze szczegółową inwentaryzacją wad i uszkodzeń, 
4)  ustalić zakres prac naprawczych, 
5)  zaproponować dla każdego obiektu sposób naprawy stwierdzonych uszkodzeń, 
6)  sporządzić notatkę.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

literatura dotycząca zasad wykonywania napraw elementów kamiennych,  

– 

aparat fotograficzny, 

– 

szkicownik. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj naprawę uszkodzonego fragmentu kolumny kamiennej za pomocą łączenia klejem.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ocenić stan powierzchni przeznaczonych do sklejenia i ustalić zakres prac, 
2)  przeanalizować i przypomnieć sobie zasady klejenia elementów kamiennych, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
5)  przygotować powierzchnię do klejenia, 
6)  przygotować narzędzia do nakładania kleju, 
7)  przygotować odpowiedni klej w ilości wynikającej z zakresu zadania, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

8)  nałożyć warstwę kleju i dopasować klejone powierzchnie, 
9)  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki, 
10) uporządkować stanowisko pracy, 
11) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

elementy kamienne przeznaczony do sklejenia, 

– 

klej do kamienia w ilości wynikającej z zakresu zadania, 

– 

narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 

– 

środki ochrony indywidualnej. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.6. Rozliczanie robót kamieniarskich  

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  obmiar  robót  związanych  z  wykonaniem  obustronnego  czyszczenia  powierzchni 

ogrodzenia kamiennego o długości 5,0 m i wysokości 1,5 m. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady wykonywania obmiaru, 
2)  wykonać szkic ogrodzenia i podać jego wymiary, 
3)  wykonać obmiar robót, 
4)  sporządzić notatkę. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

kalkulator. 

 

Ćwiczenie 2 

Oblicz  potrzebną  ilość  materiałów  do  wykonania  ścieżki  ogrodowej  o  długości  7,5  m 

i szerokości  0,60  m,  z  płyt  kamiennych.  Zaproponuj  sposób  wykonania  tej  ścieżki  posługując  się 
informacjami  z rozdziału  4.4.  Wykonaj  zapotrzebowanie  materiałowe.  Oblicz  wynagrodzenie  za 
pracę (bez kosztu materiałów), jeżeli wykonanie ścieżki będzie trwało 16 godzin, a wynegocjowana 
stawka za godzinę pracy wynosi 26 zł. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w literaturze informacje dotyczące zasad wykonywania ścieżek z płyt kamiennych, 
2)  wykonać szkic przekroju ścieżki, 
3)  określić potrzebne materiały i obliczyć potrzebna ilość, 
4)  sporządzić zapotrzebowanie materiałowe, 
5)  obliczyć wynagrodzenie za pracę. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

kalkulator, przybory do rysowania. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  kamiennych  elementów  małej 
architektury” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  z poziomu podstawowego są zadania: 1, 2, 3, 6, 8, 9, 10, 11, 12,13, 14, 15, 16, 17, 20. 
–  z poziomu ponadpodstawowego są zadania: 4, 5, 7, 18, 19. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń 

otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące  oceny 
szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  

–  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b,  2. b,  3. c,  4. d,  5. d,  6. c,  7. b,  8. c,  9. a,  10. a,  11. b,  12. b,  13. d,  
14. d, 15. c, 16. b, 17. b, 18. a, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać środki ochrony indywidualnej przy 
pracach kamieniarskich 

Zdefiniować obiekty małej architektury 

Określić materiały do wykonywania 
fundamentów pod obiekty małej architektury 

Wskazać sposób utrwalania zarysu fundamentu 
w terenie 

PP 

Określić głębokość posadowienia fundamentów 
pod mury ogrodzeniowe 

PP 

Określić najmniejszą grubość muru 
ogrodzeniowego 

Określić zasady stosowania dylatacji murów 

PP 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Wyjaśnić pojęcie muru oporowego 

Określić wymagania dotyczące wysokości 
schodów terenowych 

10 

Określić zasady wykonywania schodów 
terenowych 

11 

Określić wymagania dotyczące kamienia 
w zależności od przeznaczenia  

12 

Wyjaśnić sposób naprawiania 
ubytków w kamieniu 

13 

Wyjaśnić przyczyny powstawania uszkodzeń 
kamienia 

14 

Określić metodę naprawy uszkodzeń 
mechanicznych kamienia 

15  Zdefiniować pojęcie „przedmiar robót” 

16 

Wskazać przyrządy potrzebne do wykonania 
kolumny o przekroju kołowym 

17 

Określić zasady wykonywania filarów 
z kamienia 

18 

Określić wymagania dotyczące spadku 
nawierzchni z płyt kamiennych 

PP 

19 

Określić wymagania dotyczące wykonania 
podsypki pod nawierzchnie z płyt kamiennych 

PP 

20 

Wskazać środki ochrony indywidualnej 
konieczne podczas klejenia kamienia  

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielną pracę uczniów w czasie rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom „instrukcję dla ucznia”. 
5.  Upewnij się, czy wszyscy uczniowie ją zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna z nich 

jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy zakreślić kółkiem a następnie ponownie 
zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Gdy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego  rozwiązanie  na  później  

i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja do testu, 
–  zestaw pytań testowych 
–  karta odpowiedzi. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Zestaw zadań testowych 

 
1.  Jakie  środki  ochrony  indywidualnej  powinien  posiadać  pracownik  przy  naprawie  elementów 

kamiennych wymagającej szlifowania:  
a) buty gumowe, 
b) okulary ochronne, 
c) szelki bezpieczeństwa, 
d) linka bezpieczeństwa. 

 

2. Obiektem małej architektury jest: 

a)  most. 
b) kapliczka. 
c)  barakowóz. 
d) domek letniskowy. 

 
3. Z jakiego materiału nie wykonuje się fundamentów pod obiekty małej architektury: 

a)  cegły, 
b) betonu, 
c)  drewna, 
d) kamienia. 

 
4. W jaki sposób utrwala się w terenie zarys fundamentu: 

a)  wykonanie szablonu, 
b) narysowanie na powierzchni tereniu, 
c)  wykonanie  dookoła rowka, 
d) wbicie kołków i rozciągnięcie sznurka. 

 

5.Głebokość fundamentu muru ogrodowego powinna wynosić minimum:  

a)  30 cm, 
b) 40 cm,  
c)  50 cm, 
d) 80 cm. 

 

6. Najmniejsza grubość muru ogrodzeniowego z kamienia powinna wynosić: 

a)  15 cm,  
b) 20 cm,  
c)  30 cm, 
d) 40 cm. 

 

7. Dylatacje w murze kamiennym należy wykonywać co: 

a)  5 m, 
b) 10 m, 
c)  15 m, 
d) 20 m. 

 

8. Mur oporowy jest to: 

a)  mur przy granicy działki, 
b) mur podtrzymujący schody, 
c)  konstrukcja podtrzymująca skarpę, 
d) zabezpieczenie ścian wykopu. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

9. Wysokość wygodnych schodów terenowych nie powinna być większa niż: 

a)  12 cm,  
b) 15 cm, 
c)  17 cm, 
d) 20 cm. 

 
10. Jakie nachylenie w kierunku podłużnym powinny mieć stopnie terenowe: 

a)  2%, 
b) 5%, 
c)  10%, 
d) 15%. 

 
11. Odporność na ścieranie powinny posiadać kamienie przeznaczone na:  

a)  cokoły,  
b) nawierzchnie, 
c)  ogrodzenia,  
d) okładziny elewacyjne. 

 
12.  Do  wypełniania  ubytków  w  kamieniu  naturalnym  i  sztucznym  w  miejscach  narażonych 

na ścieranie i nacisk takich jak stopnie schodów zaleca się stosować: 
a)  gips, 
b) klej do kamienia, 
c)  preparat impregnujący, 
d) dwuskładnikową zaprawę Acryston. 

 
13. Na skutek dużych różnic temperatur w dzień i w nocy może wystąpić na kamieniu: 

a)  pleśń, 
b) zawilgocenie, 
c)  wykwity solne, 
d) łuszczenie się warstw zewnętrznych. 

 
14.  Która  z  podanych  poniżej  metod  nie  jest  stosowana  do  naprawy  uszkodzonych  mechanicznie 
       elementów z kamienia: 

a)  wypełnianie ubytków kitem lub specjalną zaprawą, 
b) uzupełnienie ubytków łatkami z kamienia naturalnego, 
c)  sklejanie i uzupełnianie brakujących części kamieniami sztucznymi, 
d) impregnacja wodoodporna elementów z kamienia 

 

15. Przedmiar robót jest to: 

a)  obliczenie kosztu wykonanych robót, 
b) mierzenie ilości robót na podstawie stanu rzeczywistego, 
c)  obliczenie ilości robót na podstawie dokumentacji technicznej, 
d) obliczenie ilości robot na podstawie katalogu nakładów rzeczowych. 

 

16. Przy budowie kolumny o przekroju kołowym należy posługiwać się: 

a)  kątomierzem, 
b)  cyrklem, 
c)  ekierka, 
d)  linijką. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

17. Podczas budowy filara o przekroju kwadratowym wnętrze filara wypełnia się: 

a)  materiałem izolacyjnym, 
b)  gruzem kamiennym, 
c)  piaskiem, 
d)  betonem. 

 
18. Spadek poprzeczny dla gładkich nawierzchni powinien wynosić:  

a)  1÷2%, 
b)  2÷3%, 
c)  3÷4%, 
d)  4÷5%. 

19. Podsypka z gruzu pod nawierzchnie z płyt kamiennych powinna wynosić minimum: 

a)  5 cm, 
b)  10 cm, 
c)  15 cm, 
d)  20 cm. 

 
20. Podczas klejenia kamienia pracownicy powinni posiadać: 

a)  rękawice i szelki ochronne, 
b)  okulary i rękawice ochronne, 
c)  okulary ochronne i obuwie gumowe, 
d)  maski ochronne i obuwie skórzane. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 
Wykonywanie kamiennych elementów małej architektury
   
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Test praktyczny „próba pracy” 

 

Zaprojektuj mur ogrodzeniowy dla działki na której znajduje się dom mieszkalny jednorodzinny, 

a następnie  wykonaj  fragment  muru  na  stanowisku  ćwiczeniowym,  gdzie  przygotowano  wcześniej 
fundament.  W  swojej  pracy  musisz  posłużyć  się  dokumentacją  techniczną  budynku  oraz 
przedstawionymi  fotografiami  budynku,  aby  projektowany  mur  był  odpowiedni  do  istniejącej 
zabudowy. 
 
Zespół w składzie:
 

1.  ........................................ 
2.  ........................................ 

 
Czas wykonania: 6 godzin lekcyjnych. 
 
Uczeń powinien: 
1) Zaprojektować mur ogrodzeniowy dla wskazanej działki: 

a)  zapoznać się z dokumentacją techniczną oraz fotograficzną działki budynku, 
b)  przeanalizować zasady wykonywania murów ogrodzeniowych, 
c)  wybrać odpowiedni rodzaj muru, 
d)  wykonać rysunek muru. 

2) Zaplanować czynności związane z wykonaniem zadania: 

a)  sporządzić plan działania związany z wykonaniem fragmentu muru, 
b)  sporządzić wykaz materiałów niezbędnych do wykonania muru, 
c)  sporządzić wykaz potrzebnego sprzętu, narzędzi oraz środków ochrony indywidualnej, 

3) Zorganizować stanowisko pracy: 

a)  zgromadzić i rozmieścić na stanowisku pracy materiały kamienne,  
b)  przygotować odpowiednią zaprawę, 
c)  sprawdzić jakość materiałów, 
d)  zgromadzić  i  rozmieścić  na  stanowisku  pracy  narzędzia  i  sprzęt  zgodnie  z  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

e)  sprawdzić stan techniczny sprzętu, 
f)  dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. 

4) Wykonać wskazany fragment muru zgodnie z warunkami technicznymi i zasadami bezpieczeństwa 

i higieny pracy oraz dokumentacją techniczną, 

a)  sprawdzić poprawność wykonania fundamentu, 
b)  zastosować zgodny z dokumentacją techniczną, właściwy materiał kamienny, 
c)  ułożyć kamiennie z zastosowaniem odpowiedniego wiązania, 
d)  wykonać prawidłowo zakończenie górnej płaszczyzny muru. 

5)  Uporządkować stanowisko pracy, oczyścić narzędzia i sprzęt. 
6)  Zaprezentować efekt wykonanego zadania: 

  uzasadnić sposób wykonania zadania, 

  sprawdzić  jakość  swojej  pracy:  prawidłowy  przebieg  muru,  zadane  wymiary,  poziom  górnej 

powierzchni i pion, wygląd lica muru, jakość wypełnienia spoin. 

 
Wyposażenie stanowiska roboczego: 
–  stanowisko  do  wykonania  części  projektowej  oraz  planowania  wyposażone  w  przybory 

rysunkowe, kalkulator oraz dokumentację techniczną i fotograficzną działki, 

–  stanowisko symulacyjne do wykonywania murów kamiennych,  
–  materiały potrzebne do wykonania zadania – kamienie, zaprawa, narzędzia murarskie i sprzęt, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

–  środki ochrony indywidualnej, 
–  przyrządy pomiarowe. 
 
Kryteria oceny i schemat punktowania. 
Wykonanie zadania należy oceniać na bieżąco. 
Proponuje się następująca punktację za wykonanie poszczególnych części zadania praktycznego: 
1)  w sumie 9 pkt:  

a)  – 2 pkt, 
b)  – 2 pkt, 
c)  – 2 pkt, 
d)  – 3 pkt, 

2)  w sumie 9 pkt:  

a)  – 3 pkt, 
b)  – 3 pkt, 
c)  – 3 pkt, 

3)  w sumie 12 pkt: 

a)  – 2 pkt,  
b)  – 2 pkt, 
c)  – 2 pkt, 
d)  – 2 pkt, 
e)  – 2 pkt, 
f)  – 2 pkt. 

4)  w sumie 55 pkt: 

a)  – 10 pkt, 
b)  – 10 pkt, 
c)  – 20 pkt, 
d)  – 15 pkt, 

5)  – 5 pkt, 
6)  – 10 pkt. 
 
W sumie 100 punktów. 
Aby  zaliczyć  zadanie  praktyczne  z  wynikiem  pozytywnym  jego  wykonanie  powinno  być  ocenione 
powyżej  75  pkt  (zgodnie  z  wymogami  CKE  stosowanymi  w  odniesieniu  do  części  praktycznej 
egzaminów zawodowych). 
 

Propozycje ocen szkolnych: 

< 75 pkt. – niedostateczny 

75 – 78 pkt. – dopuszczający, 

78 – 85 – dostateczny, 

85 – 95 pkt. – dobry, 

95 – 100 pkt. – bardzo dobry. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

6. LITERATURA  

 

1. 

Bridgewater A., G.: Kamień w ogrodzie. Elipsa, Warszawa 2001 

2. 

Francuz W.M., Sokołowski R.: Bezpieczeństwo i higiena pracy na budowie. KWP Bud-Ergon 
OW PZiTB, Warszawa 1998 

3. 

Kettler K.:  Murarstwo. Cz.1. REA, Warszawa 2002 

4. 

Praca zbiorowa. Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003 

5. 

Praca  zbiorowa.  Warunki  techniczne  wykonania  i  odbioru  robót  budowlanych.  Poradnik 
projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru, Verlag Dashofer, Warszawa 2005  

6. 

Słowiński Z.: Technologia budownictwa cz. 2. WSiP, Warszawa 1997  

7. 

Słowiński Z.: Technologia budownictwa cz. 3. WSiP, Warszawa 1997  

8. 

Szymański E.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 2005 

9. 

Urban L.:  Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, Warszawa 1968 

10.  Wasilewski Z.: BHP na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989 
11.  Wilcke H.., Thuning W.:  Kamieniarstwo. WSiP, Warszawa 1997 
12.  Wolski Z.: Sztukatorstwo. WSiP, Warszawa 1988 
13.  Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne. T.I. Arkady, Warszawa 1965 
 
Katalogi 
14.  Katalogi Nakładów Rzeczowych KNR, WACETOB – PZITB, Warszawa 2000 

  KNR NR 2-01 – Budowle i roboty ziemne 

  KNR NR 2-02 – Konstrukcje budowlane, tom I i  II 

  KNR NR 4-01 – Roboty remontowe budowlane 

15.  Kwartalnik  –SEKOCENBUD-  informacja  o  stawkach  robocizny  kosztorysowej  oraz  najmu 

sprzętu budowlanego oraz cenach materiałów budowlanych 

 
Normy i rozporządzenia 
16.  PN-B-11200:1996 – Materiały kamienne. Bloki, formaki, płyty kamienne. 
17.  Rozporządzenie  Ministra  Infrastruktury  z  12  kwietnia  2002  r.  W  sprawie  warunków 

technicznych  jakim  powinny  odpowiadać  budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690, 
z 2002 r. 

18.  Rozporządzenie  Ministra  Infrastruktury  z  6.02.2003  r.  w  sprawie  bhp  podczas  wykonywania 

robót budowlanych (Dz.U.Nr47 poz..401). 

 
Czasopisma:  
Atlas budowlany, Murator, Materiały budowlane, Świat Kamienia. 
 
Strony internetowe producentów i wykonawców elementów kamiennych. 
 
Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji wydawniczych