background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

        NARODOWEJ 

 

 

 

Marek Pilarski 

 

 

 

 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń 
711[02].O2.02 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Łukasz Orzech 

mgr Stanisław Cyrulski 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Marek Pilarski 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Gabriela Poloczek 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].O2.02 
„Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu górnik eksploatacji podziemnej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

 5.1.  Klasyfikacja maszyn i urządzeń 

11 

    5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 5.2.  Sprężarki, wentylatory i pompy 

13 

    5.2.1. Ćwiczenia 

13 

 5.3.  Eksploatowanie maszyn i urządzeń 

16 

    5.3.1. Ćwiczenia 

16 

 5.4.  Zużycie maszyn i urządzeń 

18 

    5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 
 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 
W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 
W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

711[02].O2 

Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych 

711[02].O2.01 

Stosowanie materia

łów konstrukcyjnych  

i pos

ługiwanie się dokumentacją techniczną 

711[02].O2.02 

Eksploatowanie maszyn i urz

ądzeń 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić podstawowe pojęcia z materiałoznawstwa, 

 

określić właściwości fizyczne, mechaniczne i technologiczne metali i ich stopów,  

 

scharakteryzować otrzymywanie i zastosowanie metali i ich stopów, 

 

rozróżnić gatunki stali i stopów, 

 

rozróżnić gatunki metali nieżelaznych i ich stopów, 

 

określić rodzaje korozji, 

 

określić sposoby zabezpieczenia przed korozją, 

 

wykonać rysunek części maszyn w rzutach prostokątnych i aksonometrycznych, 

 

wykonać szkic wykonawczy części maszyny,  

 

wykonać rysunek z zastosowaniem techniki komputerowej, 

 

zastosować  podstawowe  prawa  mechaniki  technicznej  i  wytrzymałości

 

materiałów  do 

obliczania elementów maszyn,  

 

scharakteryzować połączenia stosowane w maszynach i urządzeniach,  

 

scharakteryzować osie, wały i łożyska, 

 

wyjaśnić zasadę działania łożysk i mechanizmów, 

 

rozróżnić rodzaje i scharakteryzować zasadę działania sprzęgieł i hamulców, 

 

odczytać i zinterpretować proste schematy mechaniczne, 

 

odczytać informacje zawarte na rysunkach i schematach mechanicznych, 

 

wskazać rodzaje dokumentacji technicznej, 

 

zinterpretować informacje zawarte w dokumentacji technicznej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować maszyny i urządzenia pod względem eksploatacyjnym, 

 

scharakteryzować sprężarki i wentylatory, 

 

wyjaśnić zasadę działania sprężarek i wentylatorów, 

 

wyjaśnić zasadę działania pomp, 

 

określić podstawowe parametry pomp, sprężarek i wentylatorów, 

 

dobrać pompę i sprężarki do określonego procesu technologicznego, 

 

określić zastosowanie pomp, sprężarek i wentylatorów,  

 

zdefiniować podstawowe pojęcia dotyczące mechanizacji i automatyzacji produkcji, 

 

dokonać regulacji, konserwacji poszczególnych zespołów i całego urządzenia, 

 

przedstawić wymagania stawiane maszynom w zakresie

 

niezawodności i

 

trwałości, 

 

określić podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń, 

 

ocenić stan techniczny maszyn i urządzeń, 

 

rozróżnić stopnie zużycia maszyn i urządzeń, 

 

scharakteryzować metody zapobiegania nadmiernemu zużyciu maszyn i urządzeń, 

 

wykonać typowe przeglądy techniczne maszyn, 

 

zdiagnozować stan techniczny maszyny i urządzenia, 

 

odczytać  dokumentację  techniczno-ruchową,  technologiczną  i  warsztatową  urządzeń 
i maszyn. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania

:  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł:

 

Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych 
711[02].O2 

Jednostka modułowa:

  

 

 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń 711[02].O2.02 

Temat:

  

Budowa i zasada działania wyporowej sprężarki tłokowej wielostopniowej. 

Cel ogólny: Omówić zastosowanie sprężarki wyporowej wielostopniowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować sprężarki wg budowy i zastosowania, 

 

scharakteryzować budowę sprężarki tłokowej wielostopniowej,  

 

omówić różnice pomiędzy sprężarkami wyporowymi i wirowymi, 

 

wyjaśnić podstawowe pojęcia dotyczące pracy sprężarek, 

 

opisać teoretyczny przebieg sprężania w sprężarce tłokowej, 

 

pozyskać informacje z różnych źródeł. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

prezentowanie uzyskanych wyników. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne

 

foliogramy lub ilustracje przygotowane przez nauczyciela dla uczniów, 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

podręcznik z maszynoznawstwa. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. 

 

Czas trwania zajęć

 

1 godzina dydaktyczna. 

 

Zadanie dla ucznia: 

Na  podstawie  parametrów  sprężarki,  podanych  przez  nauczyciela  określ  typ  sprężarki, 

konstrukcję oraz  zasadę jej działania. 
 
Przebieg zajęć: 

Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Praca metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I.  Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jaki jest ogólny podział sprężarek? 
2.  Jakimi podstawowymi cechami charakteryzuje się sprężarka tłokowa wielostopniowa?  
3.  Na czym polega międzystopniowe chłodzenie w sprężarkach wielostopniowych? 
4.  Jak wygląda praca zaworów w jednym cylindrze sprężarki tłokowej? 
5.  Jak wygląda schemat przebiegu sprężania w teoretycznej sprężarce tłokowej? 
 
FAZA II.  Planowanie 

1.  Na podstawie jakich informacji dobierzemy rodzaj sprężarki? 
2.  Na jakie podzespoły podzielimy budowę wybranego typu sprężarki? 
3.  W jaki sposób wyjaśnimy pojęcia dotyczące pracy wybranego rodzaju sprężarki? 
4.  Jak 

wyjaśnimy 

konieczność 

chłodzenia 

międzystopniowego 

sprężarkach 

wielostopniowych? 

5.  Jak wyjaśnimy pracę zaworów podczas ssania i sprężania gazu w cylindrze? 
6.  Jak uzasadnimy trafność naszego wyboru sprężarki? 
 
FAZA III. Ustalenie 

Uczniowie: 
1.  Określają kryteria, wg których dokonują wyboru sprężarki, 
2.  Pracując  w  zespołach  analizują  wybrane  urządzenie  pod  względem  konstrukcji 

i parametrów użytkowych, 

3.  Konsultują  wypracowane  w  grupie  rozwiązanie  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 

poprawki. 

 

Faza IV. Wykonanie 

Uczniowie: 
1.  Analizują właściwości użytkowe sprężarek tłokowych, 
2.  Analizują zastosowanie sprężarek tłokowych, 
3.  Definiują pojęcie „stopnia sprężania”, 
4.  Wyjaśniają istotę chłodzenia międzystopniowego, 
5.  Opisują proces sprężania tej samej ilości gazu we wszystkich stopniach sprężarki,  
6.  Wykonują uproszczony schemat sprężarki. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania konstrukcji.   
2.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:

  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł: 

Podstawy  technologii  i  konstrukcji  mechanicznych 
711[02].O2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń 711[02].O2.02 

Temat:  Budowa i zasada działania pompy tłokowej dwustronnej.  

Cel ogólny: Wyjaśnić proces ssania i tłoczenia cieczy przez pompę tłokową dwustronną. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować pompy pod względem transportu czynnika, 

 

wymienić i omówić rodzaje pomp wyporowych, 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

scharakteryzować główne części pompy tłokowej dwustronnej, 

 

wyjaśnić zasadę działania pompy tłokowej dwustronnej, 

 

określić, w jakich sytuacjach ma zastosowanie pompa tłokowa dwustronna,  

 

sformułować wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 
Metody nauczania-uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy z rysunkami, pokazującymi konstrukcje pomp wyporowych, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

 

2 osobowe zespoły. 

 
Czas trwania zajęć

 

1 godzina dydaktyczna. 

 
Przebieg zajęć

:

 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 
 

Zadanie dla ucznia: 
Na  podstawie  ilustracji  pompy  określ  rodzaj  pompy,  wymień  i  omów  główne  jej  części 

i ich  zadania  oraz  podaj  przykład  zastosowania  takiej  pompy.  Podczas  wykonywania 
ćwiczenia staraj się używać dokładnych pojęć i terminów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

 

Zapoznaj się dokładnie z treścią zadania. 

 

Przeanalizuj rysunek, który otrzymałeś od nauczyciela. 

 

Przygotuj stanowisko do pracy, 

 

Przygotuj wykaz głównych części pompy tłokowej dwustronnej, 

 

Ustal zadania głównych części pompy, 

 

Odtwórz zasadę dwustronnego działania tej pompy, 

 

Określ rodzaje zaworów w przestrzeniach roboczych pompy, 

 

Przeanalizuj jakość wykonanej pracy. 

4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie prezentują swoje prace, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 

Praca domowa: 

Wypisz  różnice  pomiędzy  pompami  wyporowymi  i  odśrodkowymi.  Zanalizuj  zasadę 

działania  pompy  wyporowej  jednostronnej  i  wskaż  główne  różnice  pomiędzy  tą  pompą 
a pompą odśrodkową. Przygotuj referat w formie pisemnej. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.   Klasyfikacja maszyn i urządzeń 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Uzupełnij tabelę w celu sklasyfikowania maszyn.  

 

Tabela do ćwiczenia 1. 

Rodzaj maszyny 

Przemiana energii zachodząca w maszynie 

silniki cieplne 

 

 

przemiana energii za pomocą przetwornicy 

maszyny transportowe 

 

 

zamiana energii cieplnej na mechaniczną 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  pracują  indywidualnie.  W  czasie  pracy  mogą  korzystać  z  pomocy 

nauczyciela.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  prezentują  uzupełnione  tabelki.  Czas  trwania 
ćwiczenia 10 minut. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie podział maszyn i urządzeń, 
2)  rozróżnić zastosowanie podstawowych rodzajów silników i maszyn roboczych, 
3)  na podstawie wcześniejszej analizy uzupełnić tabelkę, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na  podstawie  dokumentacji  techniczno-ruchowej  urządzenia  określ,  jakie  zastosowano 

w nim elementy maszyn i jakie są połączenia między nimi.  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w grupach 2-osobowych. Po zakończeniu ćwiczenia prezentują swoje 

wyniki. Czas trwania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczno-ruchową urządzenia, 
2)  określić rodzaje zastosowanych połączeń i mechanizmów, 
3)  wyniki analizy zapisać w odpowiedniej tabeli, 
4)  przedstawić wynik ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  dokumentacja techniczno-ruchowa różnych maszyn, 

  Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Na  podstawie  zamieszczonej  poniżej  ilustracji  określ,  jaki  jest  na  niej  przedstawiony 

rodzaj rysunku technicznego. 

 

Rysunek do ćwiczenia 3. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie pracują indywidualnie. Mogą porozumiewać się z nauczycielem w przypadku 

wątpliwości. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel sprawdza wyniki. Czas trwania ćwiczenia 
15 minut. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować fragment Poradnika dla ucznia zawierający zapis konstrukcji, 
2)  zauważyć, ile wymiarów jest przedstawionych na rysunku, 
3)  rozstrzygnąć, z ilu części składa się przedstawiony przedmiot, 
4)  zgłosić odpowiedź nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

rysunki techniczne różnych części maszyn i urządzeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Sprężarki, wentylatory i pompy 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1. 

 Na podstawie zamieszczonego rysunku określ typ sprężarki, wymień główne  jej zespoły 

i wyjaśnij zasadę działania. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują indywidualnie. Mają możliwość korzystania z podręcznika i z pomocy 

nauczyciela.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  sprawdza  wyniki.  Czas  wykonania 
20 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zanalizować zamieszczony rysunek, 
2)  rozróżnić główne elementy sprężarki z rysunku, 
3)  odtworzyć sobie zasadę działania sprężarek przepływowych i wyporowych, 
4)  określić rodzaj sprężarki, 
5)  skonsultować rozwiązanie z nauczycielem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 2 
 

Uzupełnij  poniższą  tabelę,  dobierając  do  zamieszczonych  w  niej  zastosowań  określony 

typ urządzenia. Uzasadnij wybór. 
  

Zastosowanie 

Typ urządzenia 

Układy agregatowe 

 

Transport ręczny czynnika płynnego 

 

Transport  czynnika  płynnego  w  postaci 
strumienia   

 

Wspomaganie układów pneumatycznych 

 

Klimatyzacja pomieszczeń fabrycznych 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  pracują  w  grupach  2-osobowych.  W  trakcie  rozwiązywania  zadania  mogą 

konsultować  się  z  nauczycielem.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  jedna  osoba  z  każdej  grupy 
przedstawia otrzymany wynik. Czas trwania ćwiczenia 20 minut. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować maszyny wyporowe i przepływowe pod względem ich zastosowania, 
2)  przypisać każdej z podanych form zastosowania konkretny typ maszyny, 
3)  uzasadnić wybór, 
4)  przedstawić wynik ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Uzupełnij podany rysunek i określ rodzaj maszyny, przedstawionej na nim. 

 

Rysunek do ćwiczenia 3. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie wykonują ćwiczenie w grupach 2-osobowych. Analizują otrzymaną ilustrację 

i  dokonują  wstępnej  klasyfikacji  maszyny.  Po  naradzie  starają  się  uzupełnić  rysunek 
o brakujące elementy i określić rodzaj urządzenia. Wynik przedstawiają nauczycielowi. Czas 
trwania ćwiczenia 30 minut. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podany rysunek, 
2)  przypomnieć 

sobie 

rodzaje 

konstrukcje 

poznanych 

maszyn 

wyporowych 

i przepływowych, 

3)  dokonać wyboru odpowiedniej maszyny, 
4)  uzupełnić rysunek, 
5)  przedstawić wynik nauczycielowi. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

  Poradnik dla ucznia, 

  podręcznik z maszynoznawstwa, 

  ilustracje ze schematami podstawowych maszyn wyporowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.   Eksploatowanie maszyn i urządzeń 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Jednym  z  elementów  stanowiska  roboczego  jest  taśmociąg  podający  przedmioty,  które 

mają  być  poddane  dalszej  obróbce.  Przedmioty  te  są  zabierane  i  ustalane  w  pozycji,

 

która 

umożliwi  dalszą  ich  obróbkę.  Wyznacz  odpowiedni  rodzaj  urządzenia,  umożliwiającego 
realizację zadania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Mają  do  dyspozycji  pomoce,  przedstawiające  różne 

formy  zautomatyzowania  stanowiska  produkcyjnego.  Mogą  korzystać  ze  wskazówek 
nauczyciela.  Po  zakończeniu  zadania  prezentują  swoje  wyniki.  Czas  trwania  ćwiczenia  20 
minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zanalizować powtarzalność czynności, o której jest mowa w treści ćwiczenia, 
2)  dokonać  wyboru  urządzenia,  którego  zastosowanie  pozwoli  na  realizację  kolejnych 

etapów zadania produkcyjnego, 

3)  skonsultować wynik ćwiczenia z nauczycielem. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

 

Na  podstawie  dokumentacji  techniczno-ruchowej  urządzenia  scharakteryzuj  jego 

parametry użytkowania  i  wyjaśnij,  jakie  zastosowano  w  nim  elementy.  Określ  zastosowanie 
tego urządzenia w procesie produkcyjnym. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Opracowują  rozwiązanie  zadania 

korzystając  w  razie  potrzeby  z  pomocy  nauczyciela.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  prezentują 
swoje rozwiązania, uzasadniając je. Czas wykonania 45 minut.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczno-ruchową urządzenia, 
2)  określić elementy, zastosowane w urządzeniu, 
3)  dobrać optymalne parametry urządzenia, 
4)  zapisać wyniki i skonsultować je z nauczycielem. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.   Zużycie maszyn i urządzeń 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Dobierz maszynę do transportu wewnętrznego, bliskiego, jeżeli czas jej poprawnej pracy 

do wystąpienia pierwszego uszkodzenia zawiera się w granicach od 1001 godz. do 2000 godz. 
Określ jej klasę jakości. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. Mogą wymieniać się uwagami z uczniami 

innych  grup.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  prezentują  swoje  rozwiązania.  Czas  ćwiczenia 
30 minut. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować tabelę zawierającą klasy dokładności, 
2)  określić rodzaj zadania, które ma wykonywać maszyna, 
3)  określić orientacyjnie czas normalnego jej użytkowania, 
4)  skonsultować wynik ćwiczenia z nauczycielem. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie  połączenia  pokazanego na  rysunku określ,  jaki  rodzaj  smarowania  należy

 

zastosować  oraz  określ  dobór  par  trących.

 

Określ  klasę  dokładności  urządzenia 

i scharakteryzuj warstwę środka smarnego. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  grupach  4-osobowych.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  jeden  z  nich 

prezentuje całej klasie rozwiązanie. Czas trwania ćwiczenia 45 minut. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaj połączeń, 
2)  zanalizować zastosowanie poznanych rodzajów smarowania, 
3)  określić klasę dokładności, 
4)  skonsultować wynik z nauczycielem. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  Poradnik dla ucznia, 

  podręcznik wskazany przez nauczyciela, 

  rysunki z różnymi połączeniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Eksploatowanie  maszyn 
i urządzeń” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej

 

brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. a, 3. a, 4. b, 5. c, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. d, 11. b, 
12. c, 13. b, 14. c, 15. a, 16. a, 17. b, 18. a, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować maszyny 

Wyjaśnić zastosowanie dokumentacji 
techniczno-ruchowej 

Opisać rodzaje silników cieplnych 

Wyjaśnić parametry sprężarki 

Opisać budowę sprężarek tłokowych 

Wyjaśnić zasadę działania sprężarek 
tłokowych 

Rozróżnić rodzaje pomp 

Opisać działanie pomp jednostronnych 

Zidentyfikować parametry pracy pompy 

10 

Rozróżnić rodzaje wentylatorów 

11 

Opisać konstrukcje wentylatorów 

12 

Zdefiniować pojęcie procesu 
technologicznego 

13 

Zdefiniować pojęcie automatyzacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

14 

Zdefiniować pojęcie zużycia 

15 

Opisać rodzaje tarcia 

16 

Określić zadanie konstrukcyjne 

PP 

17 

Scharakteryzować przebieg sprężania 
teoretycznego 

PP 

18 

Scharakteryzować działanie wentylatorów 

PP 

19 

Określić zastosowanie urządzeń do 
transportu wewnętrznego 

PP 

20 

Scharakteryzować cechy użytkowe maszyn 
i urządzeń 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych  i karty  odpowiedzi, określ czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  różnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Maszynami energetycznymi są 

a) 

dźwignice. 

b) 

obrabiarki do metali. 

c) 

prądnice elektryczne. 

d) 

wentylatory. 

 
2.  Karta technologiczna dotyczy 

a) 

podziału obróbki części lub montażu zespołu na operacje. 

b) 

całego procesu technologicznego. 

c) 

dokumentów dotyczących dyscypliny technologicznej. 

d) 

dokumentów dotyczących organizacji produkcji. 

 
3.  Silniki cieplne przetwarzają energię 

a) 

elektryczną na mechaniczną. 

b) 

cieplną na mechaniczną. 

c) 

poruszających się wód na energię mechaniczną. 

d) 

ruchomych warstw powietrza na energię mechaniczną. 

 
4.  Stopniem sprężania sprężarki tłokowej nazywamy 

a) 

wydajność sprężarki. 

b) 

zasadę działania zaworów sprężarki. 

c) 

stosunek końcowego ciśnienia tłoczenia do początkowego ciśnienia ssania. 

d) 

proces chłodzenia międzystopniowego. 

 
5.  Przestrzeń szkodliwa sprężarek, to jest 

a)  obszar w cylindrze ograniczony wewnętrzną powierzchnią głowicy i DMP. 
b)  różnica pomiędzy GMP i DMP. 
c)  przestrzeń zawartą w cylindrze pomiędzy powierzchnią wewnętrzną głowicy a GMP 

tłoka. 

d)  objętość tłoka. 

 
6.  Chłodzeniem międzystopniowym w sprężarkach nazywamy chłodzenie 

a)  cylindra sprężarki. 
b)  tłoka w jego GMP. 
c)  gazu sprężanego w sprężarkach jednocylindrycznych. 
d)  gazu pomiędzy poszczególnymi stopniami. 

 
7.  Schemat zamieszczony na rysunku przedstawia pompę 

a) 

skrzydełkową.  

b) 

tłokową jednostronną 

c) 

tłokową dwustronną. 

d) 

rotacyjną. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

 

 
8.  Pompa jednostronnego działania charakteryzuje się 

a) 

tłoczeniem cieczy w sposób ciągły. 

b) 

ssaniem i tłoczeniem cieczy jedną stroną tłoka. 

c) 

ssaniem i tłoczeniem cieczy obiema stronami tłoka. 

d) 

ręcznym napędem.  

 
9.  Wydajnością pompy nazywamy 

a)  ilość cieczy tłoczonej w jednostce czasu. 
b)  wysokość podnoszenia.  
c)  ilość cieczy zassanej w jednostce czasu. 
d)  okres sprawnego działania pompy. 

 
10.  Wentylatory wysokoprężne są maszynami , które tłoczą gaz do ciśnienia 

a) 

3 kPa. 

b)  1 kPa. 
c) 

od 0,5 kPa do 2 kPa. 

d)  od 3 kPa do 15 kPa. 

 
11.  Cechą konstrukcyjną wentylatora przeciwbieżnego jest 

a)  układ dwóch wirników, obracających się w jednym kierunku. 
b)  układ dwóch wirników obracających się w przeciwnych kierunkach. 
c)  spiralna obudowa wirnika. 
d)  napędzanie wirników jednym silnikiem. 

 
12.  Mechanizacją procesu technologicznego nazywamy 

a)  dokonywanie okresowych przeglądów maszyn i urządzeń. 
b)  dokonywanie napraw maszyny i urządzenia. 
c)  zastąpienie  pracy  ręcznej  lub  żywej  siły  pociągowej  maszyną  lub  urządzeniem, 

spełniającym określone zadania. 

d)  diagnozowanie uszkodzeń maszyny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

13.  Automatyzacją procesu produkcyjnego nazywamy 

a)  wprowadzanie maszyn o coraz nowszych konstrukcjach. 
b)  wprowadzenie do produkcji automatów, regulatorów  lub układów sterowania. 
c)  usuwanie uszkodzeń powstałych w czasie eksploatacji. 
d)  naprawa  uszkodzeń  powstałych  w  wyniku  błędnej  konstrukcji  maszyny  lub 

urządzenia. 

 
14.  Zużyciem maszyn i urządzeń nazywamy 

a)  uszkodzenie mechaniczne. 
b)  uszkodzenie, wynikające z błędnej konstrukcji. 
c)  pogorszenie stanu technicznego po okresie eksploatacji. 
d)  zjawisko występujące nagle. 

 
15.  Tarcie suche to takie, w którym 

a)  pomiędzy powierzchniami współtrącymi nie ma smaru. 
b)  pomiędzy powierzchniami współtrącymi jest minimalna ilość smaru. 
c)  powierzchnie współtrące są całkowicie od siebie oddzielone. 
d)  ścierają się warstewki tlenków metali. 

 
16.  Zadaniem konstrukcyjnym nazywamy 

a)  stworzenie konstrukcji maszyny lub urządzenia, które będzie działało niezawodnie 

bez konieczności przekroczenia ustalonych wcześniej granic finansowych.  

b)  stworzenie konstrukcji maszyny o optymalnej wydajności. 
c)  zbudowanie maszyny na podstawie jej projektu. 
d)  stworzenie warunków optymalnej eksploatacji maszyny. 

 
17.  Wykres teoretycznego sprężania gazu przez pompę tłokową nie uwzględnia 

a)  pracy tłoka. 
b)  przestrzeni szkodliwej. 
c)  ciśnienia początkowego gazu. 
d)  ciśnienia końcowego gazu. 

 
18.  Wentylator osiowy zasysa gaz w kierunku 

a)  równoległym do osi wału wirnika. 
b)  prostopadle do osi wału wirnika. 
c)  ukośnie do osi wału wirnika. 
d)  uzależnionym od osi wirnika. 

 
19.  Wózki platformowe są urządzeniami 

a)  dźwignicowymi. 
b)  napędzającymi inne urządzenia. 
c)  transportu wewnętrznego, przewożącymi materiał w kierunku poziomym.  
d)  urządzeniami do transportu dalekiego. 

 
20.  Niezawodność określana jest przez 

a)  podanie czasu do wystąpienia uszkodzenia. 
b)  podanie mocy maszyny po pewnym czasie eksploatacji. 
c)  określenie sprawności maszyny. 
d)  podanie ilości przeglądów technicznych po pierwszym roku eksploatacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ………………………………………….…………………………………….. 

 
Eksploatowanie maszyn i urządzeń 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Eksploatowanie  maszyn 
i urządzeń” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu  podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  b,  3. c,  4.  c,  5.  a,  6.  b,  7.  a,  8.  c,  9.  a,  10.  a,  11.  c
12. c, 13. a, 14. b 15. d, 16. a, 17. d, 18. a, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować maszyny i urządzenia 

Wymienić, jakie dokumenty powinny być 
załączone do maszyny 

Rozróżnić maszyny 

Zdefiniować pojęcie sprężarki 

Wyjaśnić parametry sprężarek 

Rozróżnić konstrukcje pomp wyporowych 

Opisać działanie pomp przepływowych 

Wyjaśnić parametry pompy 

Rozpoznać wentylatory ze względu na 
konstrukcję 

10 

Opisać wielkości dotyczące pomp 

11 

Zdefiniować pojęcie automatyzacji 

12 

Sklasyfikować urządzenia do transportu 
wewnętrznego 

13 

Wyjaśnić pojęcie niezawodności 

14 

Opisać zjawisko zużycia mechanicznego 

15 

Wyjaśnić rodzaje tarcia 

16 

Określić zasady działania sprężarek 
przepływowych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

17 

Scharakteryzować zjawisko zużycia maszyn 

PP 

18 

Rozpoznać etapy zużywania maszyn 

PP 

19 

Określić zjawisko zużywania korozyjnego 

PP 

20 

Scharakteryzować zasady, według których 
dokonuje się przeglądów technicznych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą

 

przysporzyć  Ci  zadania:  16–  20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Silnikami nazywamy maszyny 

a)  pobierające  energię  z  zewnętrznego  źródła  i  przetwarzające  ją  na  energię 

mechaniczną. 

b)  produkcyjne. 
c)  transportowe. 
d)  innego zastosowania. 

 
2.  Na podstawie DTR można 

a)  zwiększyć wydajność maszyny w czasie jej użytkowania. 
b)  określić zestaw części zamiennych. 
c)  dokonać zakupu danej maszyny. 
d)  obliczyć maksymalne obciążenie, jakie może działać na maszynę bez jej uszkodzenia. 

 
3.  Maszynami roboczymi nazywamy 

a)  silniki wodne. 
b)  silniki elektryczne. 
c)  maszyny pobierające od silników energię mechaniczną. 
d)  maszyny informacyjne. 

 
4.  Sprężarkami nazywamy maszyny, które 

a)  sprężają gaz do ciśnienia 0,15 kG/cm

2

b)  sprężają gaz do ciśnienia 3,0 kG/cm

2

c)  sprężaja gaz do ciśnienia 2000 kG/cm/

2

d)  służą do chłodzenia gazu. 

 
5.  Wydajność sprężarki zależy od 

a)  ciśnienia gazu na wylocie. 
b)  ciśnienia gazu na wlocie. 
c)  rodzaju gazu sprężanego. 
d)  sposobu zasysania gazu. 

 
6.  Schemat zamieszczony na rysunku przedstawia pompę 

a)  odśrodkową. 
b)  tłokową dwustronną. 
c)  tłokową jednostronną. 
d)  przeponową. 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.  Pompa przepływowa to taka, która 

a)  tłoczy czynnik w sposób ciągły. 
b)  tłoczy czynnik porcjami. 
c)  posiada jeden tłok. 
d)  posiada co najmniej dwa układy cylindryczno-tłokowe. 

 
8.  Sprawnością pompy nazywamy 

a)  wydajność rzeczywistą, wyznaczenie tylko wartości wypadkowej układu. 
b)  wydajność teoretyczną. 
c)  stosunek wydajności rzeczywistej do teoretycznej. 
d)  stosunek wydajności teoretycznej do wydajności rzeczywistej. 

 
9.  Zamieszczony poniżej rysunek przedstawia 

a)  wentylator osiowy. 
b)  wentylator promieniowy. 
c)  dmuchawę odśrodkową. 
d)  pompę skrzydełkową. 

 

 
10.  Przestrzenią tłoczenia pompy nazywamy obszar 

a)  z którego zasysana jest ciecz. 
b)  do którego tłoczona jest ciecz. 
c)  zajmowany przez wirnik pompy wirowej. 
d)  układu cylindryczno-tłokowego pompy wyporowej. 

 
11.  Automatyzacją procesu produkcyjnego nazywamy 

a)  dokumentację dotyczącą użytkowania maszyny. 
b)  dokumentację dotyczącą napraw maszyny. 
c)  wprowadzenie do produkcji automatów i regulatorów. 
d)  dokonywanie przeglądów maszyny. 

 
12.  Wciągniki, to urządzenia zaliczane do 

a)  maszyn transportu dalekiego. 
b)  maszyn, służących do przenoszenia przedmiotów w kierunku poziomym. 
c)  dźwignic. 
d)  maszyn ustalających położenie przedmiotów. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

13.  Niezawodnością maszyn nazywamy 

a)  cechę maszyny dotyczącą czasu, w którym maszyna będzie działała bez uszkodzeń. 
b)  ilość uszkodzeń w określonym czasie. 
c)  ilość napraw w określonym czasie. 
d)  cechę związaną z okresem gwarancji maszyny. 

 
14.  Zużycie mechaniczne maszyny związane jest 

a)  z siłami wewnętrznymi, występującymi w czasie eksploatacji. 
b)  z mechanicznymi skutkami tarcia pomiędzy częściami maszyn. 
c)  z odpowiednimi warunkami eksploatacji. 
d)  z dokumentacją technologiczną maszyny. 

 
15.  Tarcie płynne to takie, w którym 

a)  nie ma smaru pomiędzy powierzchniami trącymi. 
b)  nie ma warstwy tlenków metali pomiędzy powierzchniami trącymi. 
c)  powierzchnie trące są częściowo  siebie rozdzielone smarem. 
d)  powierzchnie są całkowicie rozdzielone smarem. 

 
16.  W  sprężarkach  przepływowych  odśrodkowych  ciśnienie  końcowe  uzyskuje  się  poprzez 

zastosowanie 
a)  wirników z łopatkami wygiętymi. 
b)  odpowiedniego wału wirnika. 
c)  odpowiednich zaworów. 
d)  odpowiedniego korpusu. 

 
17.  Na rysunku przedstawiony jest wykres 

a)  sprężania teoretycznego. 
b)  sprężania rzeczywistego. 
c)  zależności mocy maszyny od czasu jej użytkowania. 
d)  zależności zużycia maszyny od czasu jej użytkowania. 

 

 
18.  W trzecim okresie użytkowania maszyny następuje 

a)  zużycie awaryjne. 
b)  czas normalnej eksploatacji. 
c)  docieranie.  
d)  czas pierwszego remontu maszyny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

19.  Mechaniczne zużycie korozyjne polega na 

a)  występowaniu skutków korozji chemicznej. 
b)  ścieraniu się powierzchni, na których wystąpiła warstwa tlenków metali. 
c)  nadmiernym eksploatowaniu maszyny. 
d)  złym zaprojektowaniu konstrukcji maszyny.  

 
20.  Zakres przeglądów technicznych określa się na podstawie 

a)  dokumentacji techniczno-ruchowej. 
b)  ilości uszkodzeń występujących w okresie gwarancji. 
c)  długości okresu normalnej eksploatacji. 
d)  długości okresu docierania maszyny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………….……………………………………….. 

 
Eksploatowanie maszyn i urządzeń 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 

 

1.  Appel L.: Maszynoznawstwo. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1976 
2.  Górecki  A.  Grzegórski  Z.:  Montaż,  naprawa  i  eksploatacja  maszyn  i  urządzeń 

przemysłowych. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1986 

3.  Kijewski  J.  Miller  A.  Pawlicki  K.  Szolc  T.:  Maszynoznawstwo,  Wydawnictwa  Szkolne 

i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Warszawa 1993 

4.  Legutko  S.:  Podstawy  eksploatacji  maszyn  i  urządzeń,  Wydawnictwa  Szkolne 

i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Warszawa 2004 

5.  Lewandowski  T.:  Rysunek  techniczny  dla  mechaników.  Wydawnictwa  Szkolne 

i Pedagogiczne, Warszawa 1995 

6.  Perdubiński M.: Sprężarki. Maszynoznawstwo Spesjalistyczne. Arkady, Warszawa 1977 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec  –  Sobowiec  M.,  Rudziński  M.: Poradnik dla  autorów pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997