background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ

 

 

 
 
 
 
Ryszard Rozborski 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie tynków zewnętrznych 712[06]. Z2.02 
 
 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inż. Teresa Florczak 
mgr inż. Alicja Zajączkowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną programu  jednostki  modułowej  712[06].  Z2.02 

,,Wykonywanie  tynków  zewnętrznych’’  zawartej  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu murarz 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

10 

5.1. Rusztowania do zewnętrznych robót tynkarskich 

10 

 5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Wykonywanie tynków zwykłych 

12 

 5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3 Wykonywanie tynków ciągnionych 

16 

 5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Wykonywanie tynków o fakturze specjalnej 

20 

 5.4.1. Ćwiczenia 

20 

5.5 Wykonywanie cienkowarstwowych tynków mineralnych 

24 

 5.5.1. Ćwiczenia 

24 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

7. Literatura 

42 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Wykonywanie tynków zewnętrznych”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie murarz 712[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  cele kształcenia, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych i intelektualnych, 

  przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

  wykaz literatury. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Czas  wykonania  ćwiczeń  należy  ustalać 
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktację zadań , 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 
 

 
 

 

 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat jednostek modułowych 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

712[06].Z2 

Technologia tynkarstwa 

 

712[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich 

 

712[06].Z1.02 

Organizacja stanowiska pracy murarza 

 

712[06].Z1.03 

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych 

 

712[06].Z1.04 

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów 

 

712[06].Z2.01 

 Wykonywanie tynków wewnętrznych 

 

712[06].Z2.02 

 Wykonywanie tynków zewnętrznych 

 

712[06].Z2.03 

Wykonywanie tynków specjalnych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  wykonywać zaprawy budowlane i beton. 

  przygotowywać i stosować materiały pomocnicze, 

  oszczędzać materiał, 

  rozpoznawać i oceniać rodzaj i stan techniczny podłoża, 

  badać i oceniać równość płaszczyzn: pion, poziom oraz kąty między płaszczyznami ścian 

i sufitów, 

  dobierać materiały, narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania robót, 

  przygotowywać  podłoża  pod  różnego  rodzaju  tynki,  zapewniające  przyczepność 

i trwałość, 

  wyznaczać płaszczyznę lica tynku metodą stosowaną w robotach tynkarskich, 

  wykonywać warstwę obrzutu, narzutu i gładzi, 

  wykonywać tynki ciągnione na ościeżach i fasetach, 

  szacować ilość materiału niezbędnego do wykonania robót, 

  organizować stanowisko pracy tynkarza, 

  magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

  stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych. 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

  odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót, 

  dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym, 

  zorganizować stanowisko pracy, 

  wybrać i ocenić przydatność materiału do robót, 

  wybrać i nazwać narzędzia potrzebne do robót, 

  przygotować zaprawę tynkarską, 

  rozpoznać i ocenić rodzaj i stan techniczny podłoża, 

  wyznaczyć lico tynku wybraną metodą, 

  przygotować podłoża pod różnego rodzaju tynki, zapewniające przyczepność i trwałość, 

  wykonać podkład (obrzutkę, narzut) pod warstwę wykończeniową, 

  wykonać tynk zwykły zatarty na gładko pod malowanie, 

  wykonać tynk zewnętrzny ciągniony za pomocą wzornika, 

  wykonać  tynk  nakrapiany,  ozdobny  i  szlachetny  o  różnej  ziarnistości,  wybranymi 

sposobami, 

  wykonać tynk ozdobny przez obróbkę warstwy wykończeniowej (odciskany, kraterowany, 

kamyczkowy), 

  wykonać tynk szlachetny cyklinowany, 

  wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót, 

  zastosować racjonalnie materiał, 

  określić szacunkowo ilość materiału niezbędną do wykonania robót, 

  sporządzić zapotrzebowanie materiałowe, 

  porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami, 

  wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06] 
Moduł: Technologia tynkarstwa 712[06].Z2 
Jednostka modułowa: Wykonywanie tynków zewnętrznych 712[06].Z2.02 

Temat: Wykonywanie tynku nakrapianego. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności  wykonania tynku nakrapianego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 

 

wykonać zaprawę tynkarską, 

 

przygotować podłoże pod tynk nakrapiany, 

 

wykonać tynk nakrapiany. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna 

 
Czas: 
135 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  zestaw zapraw szlachetnych, 

  stanowisko robocze z przygotowanym podkładem, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy.  

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Podanie tematu zadania.   
3.  Realizacja tematu:  

 

uczniowie organizują stanowisko pracy, 

 

uczniowie przygotowują podłoże pod tynk nakrapiany, 

 

uczniowie wykonują tynk nakrapiany. 

4.  Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów. 
5.  Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie. 
 
Zakończenie zajęć 
6.  Uporządkowanie stanowisk pracy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 
Wyjaśnij pojecie tynków dociskanych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06] 
Moduł: Technologia tynkarstwa 712[06].Z2 
Jednostka modułowa: Wykonywanie tynków zewnętrznych 712[06].Z2.02 

Temat: Wykonywanie tynków zmywanych. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności  wykonywania tynków zmywanych 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania tynku zmywanego, 

  określić kolejność czynności przy wykonaniu tynków zmywanych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zbiorowa. 

 
Czas: 
90 min 
 
Środki dydaktyczne: 

  zestaw zapraw szlachetnych, 

  zestaw listew do wyznaczenia lica tynku, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu:  

 

nauczyciel  prezentuje sprzęt i narzędzia do wykonania tynku zmywanego, 

 

nauczyciel  przygotowuje podłoże do wykonania tynku, 

 

nauczyciel wykonuje tynk zmywany. 

4.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
5.  Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa 
Sporządź notatkę na temat tynków cyklinowanych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Rusztowania do zewnętrznych robót tynkarskich 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

W zaplanowanym miejscu wykonaj montaż jednego segmentu rusztowania ramowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  pobrać z magazynu elementy rusztowania, 
2)  przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie, 
3)  ustawić podstawy, 
4)  nałożyć ramy, 
5)  zainstalować krzyżulce, 
6)  nałożyć podest, 
7)  sprawdzić poziom podestu i pion ram, 
8)  sprawdzić stabilność rusztowania, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  elementy rusztowania ramowego,   

  miarka, poziomnica, 

  kreda, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

W  wyznaczonym  miejscu dokonaj  montażu rusztowania typu ,,Warszawa”  na wysokość 

czterech segmentów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Uczeń powinien:  

1)  pobrać z magazynu  elementy rusztowania, 
2)  przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie, 
3)  ustawić dwa pierwsze segmenty , 
4)  sprawdzić stabilność rusztowania 
5)  sprawdzić pion rusztowania, 
6)  kontynuować montaż z jednoczesną kontrolą stabilności, 
7)  ułożyć podest rusztowania, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dziesięć elementów rusztowania typu ,,Warszawa”,   

 

miarka, poziomnica, pion, 

 

drabina, 

 

podest, 

 

apteczka, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2. Wykonywanie tynków zwykłych 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj tynk rapowany na cokole ściany betonowej o wysokości 0,5m i długości 3m.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować podłoże, 
5)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać tynk, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze, 

  zestaw listew do wyznaczenia lica tynku, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  tynk  cementowy  kategorii  II,  na  powierzchni  o  wymiarach  2x2  m  na  ścianie 

z cegły ceramicznej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować podłoże, 
5)  wyznaczyć lico tynku 
6)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,  
7)  wykonać pierwszą warstwę tynku, 
8)  wykonać drugą warstwę tynku, 
9)  zatrzeć narzut pacą, 
10) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11) posprzątać stanowisko pracy, 
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze, 

  zestaw listew do wyznaczenia lica tynku, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj tynk kategorii III na ścianie betonowej o powierzchni  4x6,0m. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał,  
4)  przygotować podłoże, 
5)  wyznaczyć lico tynku za pomocą listew tynkarskich, 
6)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
7)  wykonać pierwszą warstwę tynku, 
8)  wykonać i wyrównać narzut, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

9)  wykonać gładź, 
10) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11) posprzątać stanowisko pracy, 
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze, 

  zestaw listew do wyznaczenia lica tynku, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj sposobem ręcznym tynk pocieniany na powierzchni ściany o wymiarach 3x6m. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować podłoże uzupełniając ubytki i gruntując, 
5)  przygotować masę plastyczną, 
6)  nałożyć warstwę tynku pocienianego, 
7)  zatrzeć tynk po pewnym czasie, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Wykonywanie tynków ciągnionych 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  tynkowanie  filarka  międzyokiennego  o  szerokości  50cm  z  jednoczesnym 

wykończeniem naroży. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  osadzić listwę, 
5)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać część tynku w pobliżu ościeżnicy, 
7)  zmienić położenie listwy po stwardnieniu tynku wcześniej wykonanego, 
8)  wytynkować ościeżnicę, 
9)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
10) posprzątać stanowisko pracy, 
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze, 

  zestaw listew do wyznaczenia lica tynku, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  gwoździe do mocowania listwy, 

  piłka grzbietnica 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj według zadanego profilu, szablon do wykonania tynku ciągnionego na gzymsie.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  odrysować profil gzymsu na płycie, 
4)  wyciąć profil,  
5)  przymocować blachę, 
6)  wyciąć blachę pod wzór, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  narzędzia do cięcia blachy i wiercenia w niej otworów, 

  gwoździe do mocowania blachy, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  za  pomocą  wykroju  zwykłego  tynkowanie  ościeży  drzwi  wejściowych  do 

budynku. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  osadzić narożnik, 
5)  osadzić listwę, 
6)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
7)  wykonać część tynku w pobliżu ościeżnicy, 
8)  zmienić położenie listwy po stwardnieniu tynku wcześniej wykonanego, 
9)  wytynkować ościeżnicę, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

10) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11) posprzątać stanowisko pracy, 
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze, 

  zestaw listew do wyznaczenia lica tynku, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  gwoździe do mocowania listwy, 

  piłka grzbietnica 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj tynk zwykły ciągniony na gzymsie wieńczącym o określonym kształcie.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  dobrać wzornik do kształtu gzymsu, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  dobrać odpowiedni materiał, 
5)  osadzić prowadnicę, 
6)  wykonać próbne przesunięcie wzornika, 
7)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
8)  wykonać narzut zaprawy na gzyms, 
9)  oczyścić prowadnice, 
10)  przesunąć wzornik po prowadnicy do przodu, 
11)  wykonać ruch wstecz aby wygładzić profil, 
12)  zdemontować prowadnice, 
13)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
14)  posprzątać stanowisko pracy, 
15)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
16)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze, 

  wykrój do wykonania tynków na gzymsie, 

  zestaw listew do wyznaczenia lica tynku, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy sprzęt do przygotowania, osadzenia i demontażu listew, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4. Wykonywanie tynków o fakturze specjalnej 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj na podłożu betonowym podkład dwuwarstwowy pod dowolny tynk szlachetny, 

o powierzchni 4m

2

.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować podłoże betonowe, 
5)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,  
6)  wykonać pierwszą warstwę tynku, 
7)  wykonać drugą warstwę tynku, 
8)  zatrzeć narzut pacą, 
9)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
10) posprzątać stanowisko pracy, 
11) zaprezentować  wykonane  ćwiczenie  z  uwzględnieniem  pod  jaki  tynk  szlachetny  został 

wykonany podkład, 

12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj na przygotowanym podkładzie o powierzchni 3m

2

, tynk zewnętrzny nakrapiany 

zwykły, drobnoziarnisty. Do nakrapiania użyj miotły brzozowej. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,  
5)  wykonać warstwę nakrapianą, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze z przygotowanym podkładem, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj tynk zewnętrzny z zaprawy szlachetnej, cyklinowany, na podłożu ceramicznym 

o powierzchni 4 m

2

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie  wymaga  przerwy  pomiędzy  wykonaniem  warstwy  fakturowej  a  jej 
cyklinowaniem,  dlatego  pierwszą  część,  należy wykonać  na  zmianie popołudniowej  a  drugą 
na zmianie rannej.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,  
5)  obficie zwilżyć podkład wodą, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6)  narzucić warstwę fakturową, 
7)  zatrzeć na ostro warstwę fakturową, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, na czas przerwy technologicznej, 
10) przygotować narzędzia i sprzęt potrzebne po przerwie technologicznej, 
11) wykonać cyklinowanie warstwy fakturowej, 
12) oczyścić warstwę fakturową 
13) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
14) posprzątać stanowisko pracy, 
15) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
16) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze z przygotowanym podkładem, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  cyklina ręczna, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj tynk zewnętrzny zmywany, na przygotowanym podłożu o powierzchni 6m

2

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie  należy  wykonać  w  trzech  etapach:  pierwszy,  zakończony  zatarciem  warstwy 
fakturowej,  wykonany  podczas  rannej  zmiany,  drugi  wykonany  podczas  zmiany 
popołudniowej.  Trzeci  etap  powinien  być  wykonany  po  2-3  dniach  od  zmycia  wstępnego 
warstwy fakturowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,  
5)  zwilżyć wodą podkład, 
6)  narzucić warstwę fakturową, ściągnąć ją pacą dociskając do podłoża, 
7)  zatrzeć warstwę fakturową packą, 
8)  posprzątać stanowisko po pierwszym etapie pracy 
9)  przygotować narzędzia i sprzęt do drugiego etapu ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

10) wykonać zmywanie wstępne, 
11) ponownie docisnąć packą, 
12) uporządkować stanowisko po drugim etapie prac, 
13) przygotować materiały i narzędzia do trzeciego etapu ćwiczenia, 
14) wykonać zmywanie roztworem kwasu solnego, 
15) wykonać zmywanie woda, 
16) posprzątać stanowisko pracy, 
17) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
18) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  stanowisko robocze z przygotowanym podkładem, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  10% roztwór kwasu solnego, 

  pędzel lub szczotka, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.5. Wykonywanie cienkowarstwowych tynków mineralnych 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  tynk  mineralny  cienkowarstwowy  o  fakturze  ,,baranka”  na  przygotowanym 

podkładzie o powierzchni 6m

2

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę  tynkarską zgodnie z recepturą,  
5)  nanieść warstwę tynku mineralnego, 
6)  wykonać fakturę tynku, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  zestaw zapraw szlachetnych, 

  stanowisko robocze z przygotowanym podkładem, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  tynk  mineralny  cienkowarstwowy  o  fakturze  ,,kornik”  na  przygotowanym 

podkładzie o powierzchni 6m

2

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę  tynkarską zgodnie z recepturą,  
5)  nanieść warstwę tynku mineralnego, 
6)  wykonać fakturę tynku, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  zestaw zapraw szlachetnych, 

  stanowisko robocze z przygotowanym podkładem, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj tynk mineralny cienkowarstwowy, o fakturze modelowanej, na przygotowanym 

podkładzie o powierzchni 6m

2

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  przygotować zaprawę  tynkarską zgodnie z recepturą,  
5)  nanieść warstwę tynku mineralnego, 
6)  wykonać fakturę tynku, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

  zestaw zapraw szlachetnych, 

  stanowisko robocze z przygotowanym podkładem, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  narzędzia i sprzęt do fakturowania, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj na przygotowanym podkładzie połączenie dwóch barw tynku mineralnego, przy 

wysokości elewacji 3,5m, zgodnie z rysunkiem. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wyznaczyć krawędzie powierzchni, różniących się barwą tynku,  
5)  przykleić taśmę maskującą na granicy tynkowanego obszaru, 
6)  przygotować pierwszą zaprawę tynkarską,  
7)  ukształtować fakturę tynku,  
8)  oderwać taśmy po wstępnym stwardnieniu wyprawy,  
9)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
10) posprzątać stanowisko pracy, 
11) przykleić taśmy maskującej na krawędzi tynku nałożonego poprzedniego dnia, 
12) przygotować drugą zaprawę tynkarską, 
13) nałożyć tynk na sąsiadującą powierzchnię,  
14) oderwać taśmę maskującą, 
15) ukształtować fakturę tynku, 
16) oczyścić sprzęt i narzędzia,  
17) posprzątać stanowisko pracy,  
18) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
19) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  materiał do wykonania i fakturowania zapraw tynkarskich, 

  zestaw zapraw szlachetnych, 

  stanowisko robocze z przygotowanym podkładem, 

  rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 

  taśma maskująca, ołówek, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,  Wykonywanie  tynków 
zewnętrznych” 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. c, 9. d, 10. d, 11. c, 
12. 
a, 13. c, 14. b, 15. d, 16. b, 17. d, 18. c, 19. a, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaj rusztowania drewnianego 

 

Określić grubość bali podwalinowych pod 

rusztowanie stojakowe z rur stalowych 

P 

Określić czas zużycia zaprawy 

cementowej 

C 

P 

Wskazać kolejność wykonania prac 

tynkarskich 

Określić konsystencję zaprawy do 

wykonania gładzi 

P 

Określić sposób przygotowania podłoża 

betonowego pod tynk 

P 

Określić własności siatki jako 

samodzielnego podłoża pod tynk 

C 

P 

Wyjaśnić pojęcie tynków ciągnionych 

 Określić warstwy podkładu pod tynki 

szlachetne 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

10 

Wskazać sposób wzmocnienia narzutu 

pod ozdoby architektoniczne 

B 

P 

11 

 Określić uziarnienie kruszywa do tynków 

nakrapianych 

C 

P 

12 

Rozróżnić rodzaj tynku  specjalnego 

B 

P 

13 

 Określić materiał do wykonania podkładu 

pod tynk zmywany 

C 

P 

14 

Rozróżnić rodzaj narzędzia 

P 

15 

 Określić  grubość podkładu pod tynk 

kamieniarskich 

C 

16 

Określić grubość tynku 

cienkowarstwowego 

C 

P 

17 

Scharakteryzować fakturę tynku 

kształtowanego 

PP 

18 

Scharakteryzować montaż prowadnic 

C 

PP 

19 

Scharakteryzować obróbkę powierzchni 

tynku za pomocą wykroju  

C 

PP 

20 

Określić sposób profilowanie zatok 

krzywoliniowych  

C 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  tynków  zewnętrznych.  Zarówno 

w części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej    znajdują  się  zadania    wielokrotnego 
wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Do rusztowań zewnętrznych drewnianych zalicza się rusztowania stojakowe i 

a)  stolikowe. 
b)  drabinowe. 
c)  na kozłach. 
d)  ramowe. 
 

2.  Stojaki  rusztowań  stojakowych  z  rur  stalowych  opiera  się  na  gruncie  za  pośrednictwem 

podstawek stalowych leżących na balach podwalinowych z drewna, grubości minimum  
a)  50 mm.   
b)  70 mm.  
c)  100 mm.  
d)  20 mm. 
 

3.   Najdłuższy  dopuszczalny  czas  zużycia  zaprawy  cementowej  w  temperaturze  około  20  

wynosi 
a)  3 godziny. 
b)  2 godziny. 
c)  4 godziny. 
d)  ½ godziny. 
 

4.  Do wykonania narzutu przystępuje się 

a)  po stężeniu obrzutki. 
b)  tydzień po wykonaniu obrzutki. 
c)  bezpośrednio po wykonaniu obrzutki. 
d)  bezpośrednio po oczyszczeniu podłoża. 
 

5.  Konsystencja zaprawy do wykonania gładzi powinna odpowiadać  

a)  3÷4 cm zanurzenia stożka pomiarowego. 
b)  9÷11 cm zanurzenia stożka pomiarowego. 
c)  6÷10 cm zanurzenia stożka pomiarowego. 
d)  12÷16 cm zanurzenia stożka pomiarowego. 
 

6.  Powierzchnię z betonu przed przystąpieniem do tynkowania należy 

a)  wygładzić za pomocą szlifierki.   
b)  wygładzić za pomocą pacy. 
c)  naciąć dłutem ręcznym lub pneumatycznym i dokładnie oczyścić. 
d)  ponacinać na głębokość 6 cm. 
 

7.  Siatka.  która  sama  ma  służyć  jako  podłoże.  powinna  być  dostatecznie  sztywna  i  mieć 

oczka nie większe niż  
a)  2 x 3 cm. 
b)  2 x 2cm. 
c)  l x 2 cm. 
d)  l x l cm. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

8.  Tynki  wykonywane  za  pomocą  specjalnie  przygotowanych  wykrojów  przesuwnych  po 

prowadnicach nazywamy  
a)  cyklinowanymi. 
b)  przesuwanymi. 
c)  ciągnionymi. 
d)  wykrojowymi. 
 

9.  Podkład pod tynki szlachetne składa się z  

a)  obrzutki. 
b)  narzutu i szlichty. 
c)  szlichty. 
d)  obrzutki i narzutu. 
 

10. W miejscach. w których będą wykonywane ozdoby architektoniczne narzut wzmacnia się 

a)  klamrami stalowymi.  
b)  kotwami stalowymi. 
c)  zaprawą cementową. 
d)  gwoździami i drutem. 
 

11. Tynk nakrapiany wykonuje się z zaprawy szlachetnej o uziarnieniu kruszywa 

a)  0,1÷2,5 mm. 
b)  1,5÷2,5 mm. 
c)  1,5÷4 mm. 
d)  3÷3,5 mm. 
 

12. Na rysunku przedstawiony jest tynk 

a)  narzucany.  
b)  gniazdkowy. 
c)  dociskany kielnią. 
d)  kraterowany. 

 
13. Tynk zmywany wykonuje się z zaprawy szlachetnej na podkładzie z zaprawy 

a)  gipsowej. 
b)  wapiennej. 
c)  cementowej.  
d)  szlachetnej. 
 

14. Na rysunku przedstawiony jest  

a)  wpustnik. 
b)  cyklina. 
c)  szczeliniak. 
d)  pobijak. 

 
15. Grubość podkładu cementowego pod tynk kamieniarski powinna wynosić  

a)  20÷40mm. 
b)  5÷10 mm. 
c)  10÷15 mm. 
d)  12÷20mm. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

16. Cienkowarstwowe tynki żywiczne najczęściej są nakładane warstwą grubości  

a)  0,1-0,5mm. 
b)  1-5 mm. 
c)  2-15 mm.  
d)  1,5-6,5mm. 
 

17. Tynki  kształtowane  wykonuje  w  niezwiązanym  narzucie  wycinając  kielnią  wgłębienia, 

imitujące 
a)  tynk nakrapiany.  
b)  tynk dziobany.  
c)  przełam cegły ceramicznej. 
d)  przełam kamienia naturalnego. 
 

18. Prowadnice pod wykrój mocuje się do ściany po narzuceniu 

a)  gładzi. 
b)  narzutu. 
c)  obrzutki. 
d)  obrzutki i narzutu. 
 

19. Podczas cofania wykroju po gzymsie 

a)  wyrównuje się zaprawę. 
b)  ścina nadmiar narzutu. 
c)  wyrównuje się obrzutkę. 
d)  ścina nadmiar obrzutki. 
 

20. Profilowanie zatok krzywoliniowych wykonuje się przez obrót 

a)  wykroju prowadzonego po prowadnicy. 
b)  wykroju przybitego do ściany. 
c)  wykroju przybitego do łaty. 
d)  prowadnicy wokół osi. 

 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie tynków zewnętrznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

c  

 

2. 

c  

 

3. 

c  

 

4. 

c  

 

5. 

c  

 

6. 

c  

 

7. 

c  

 

8. 

c  

 

9. 

c  

 

10. 

c  

 

11. 

c  

 

12. 

c  

 

13. 

c  

 

14. 

c  

 

15. 

c  

 

16. 

c  

 

17. 

c  

 

18. 

c  

 

19. 

c  

 

20. 

c  

 

Razem:  

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

TEST II 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej,,  Wykonywanie  tynków 
zewnętrznych” 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

− 

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Plan testu                                                                                  Klucz odpowiedzi
 
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaj rusztowania drewnianego 

Określić zastosowanie rusztowań na 

wysuwnicach 

P 

Określić czas zużycia zaprawy 

cementowo-wapiennej 

C 

P 

Wskazać kolejność wykonania prac 

tynkarskich 

Określić grubość gładzi 

P 

Określić sposób przygotowania podłoża 

metalowego pod tynk 

P 

Określić sposób zabezpieczenia siatki 

stalowej 

C 

P 

Wyjaśnić pojęcie tynków ciągnionych 

 Określić liczbę warstw podkładu pod 

tynki szlachetne 

P 

10 

Określić sposób wykonania tynków 

narzucanych 

C 

P 

11 

 Określić sposób oczyszczenia tynków 

zmywanych 

C 

P 

12 

Rozróżnić rodzaj tynku  specjalnego 

B 

P 

13 

 Określić sposób wykonania boni 

C 

P   

14 

Określić sposób wykonania tynków 

P   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

nakuwanych i młotkowanych 

15 

 Określić  rodzaje tynków cyklinowanych 

C 

P  

16 

Określić wpływ wilgoci na tynk 

cienkowarstwowy 

C 

P 

17 

Scharakteryzować fakturę tynku 

kształtowanego 

PP 

kamienia 

naturalnego 

18 

Scharakteryzować montaż prowadnic 

C 

PP 

obrzutki 

19 

Scharakteryzować obróbkę powierzchni 

tynku za pomocą wykroju  

C 

PP 

wyrównana 

20 

Określić sposób profilowanie zatok 

krzywoliniowych  

C 

PP 

łaty 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  tynków  zewnętrznych.  W  części 

podstawowej  znajdują  się  zadania  wielokrotnego  wyboru(  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa)  w  części  ponadpodstawowej  zadania  typu  uzupełnij  lukę.  Pytania  z  luką 
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Do rusztowań zewnętrznych drewnianych zalicza się rusztowania drabinowe i 

a)  stolikowe. 
b)  na kozłach. 
c)  stojakowe. 
d)  ramowe. 
 

2.  Do  nadbudowy  lub  remontów  budynków  albo  gdy  nie  można  rusztowania  oprzeć  na 

gruncie, stosuje się rusztowania na   
a)  wysuwnicach.   
b)  kozłach.  
c)  stojakach.  
d)  linach. 
 

3.   Najdłuższy  dopuszczalny  czas  zużycia  zaprawy  cementowo-  wapiennej  w  temperaturze 

około 20 wynosi 
a)  3 godziny. 
b)  2 godziny. 
c)  4 godziny. 
d)  5 godzin. 
 

4.  Do wykonania gładzi przystępuje się 

a)  po stężeniu obrzutki. 
b)  po przeschnięciu narzutu. 
c)  bezpośrednio po wykonaniu obrzutki. 
d)  bezpośrednio po oczyszczeniu podłoża. 
 

5.  Grubość gładzi w tynku trójwarstwowym wynosi  

a)  3÷4 mm. 
b)  9÷11 mm. 
c)  6÷10 mm. 
d)  4÷5 mm. 
 

6.  Tynkowane powierzchnie metalowe przed przystąpieniem do tynkowania należy 

a)  osłonić poziomymi pasami siatki z prześwitami.   
b)  osłonić pionowymi pasami siatki z prześwitami. 
c)  całkowicie osłonić siatką. 
d)  ponacinać na głębokość 6 cm. 
 

7.  W  przypadku  tynków  zawierających  cement  siatka  potynkowapowinna  być  dwukrotnie 

powleczona  
a)  mlekiem wapiennym. 
b)  mlekiem cementowym. 
c)  zaczynem gipsowym. 
d)  mlekiem gipsowym. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

8.  Tynki ciągnione są wykonywane za pomocą     

a)  wykrojów. 
b)  taśmy. 
c)  cykliny. 
d)  dziobaka. 
 

9.  Podkład pod tynki szlachetne wykonuje się jako  

a)  trzywarstwowy. 
b)  jednowarstwowy. 
c)  dwuwarstwowy. 
d)  czterowarstwowy. 
 

10. Tynki narzucane wykonuje się podobnie jak 

a)  tynki cyklinowane.     
b)  tynki ciągnione. 
c)  tynki nakrapiane. 
d)  rapowane tynki jednowarstwowe. 
 

11. Aby oczyścić powierzchnię tynku zmywanego przemywa się go rozcięczonym 

a)  roztworem mleka wapiennego. 
b)  kwasem solnym. 
c)  kwasem siarkowym. 
d)  octem. 
 

12. Na rysunku przedstawiony jest tynk 

a)  narzucany.  
b)  gniazdkowy. 
c)  dociskany kielnią. 
d)  kraterowany. 

 
13. Podczas wykonania boni rowkowanie wykonuje się 

a)  łatą. 
b)  wykrojem z tworzywa sztucznego. 
c)  wykrojem stalowym.  
d)  lancetem. 
 

14. Do  obróbki  powierzchni  tynku  obrobionego  po  kamieniarsku  metodą  nakuwania 

i młotkowania można przystąpić po  
a)  5÷12 dniach twardnienia zaprawy. 
b)  3÷5 dniach twardnienia zaprawy. 
c)  9÷10 dniach twardnienia zaprawy. 
d)  1÷3 dniach twardnienia zaprawy. 
 

15. Zależnie od uziarnienia rozróżniamy trzy rodzaje tynków cyklinowanych  

a)  drobnoziarnisty, średnioziarnisty, wieloziarnisty. 
b)  drobnoziarnisty, średnioziarnisty, gruboziarnisty. 
c)  miałki, średnioziarnisty, gruboziarnisty. 
d)  piaskowy, żwirowy, gruboziarnisty. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

16. Jeżeli  w  trakcie  wykonywania  tynków  cienkowarstwowych  i  przez  2-3  dni  po  ich 

wykonaniu występuje mżawka lub mgła, może dojść do  
a)  zmiany stężenia barwnika. 
b)  zmycia wyprawy. 
c)  powstania prześwitów.  
d)  odpadania powłoki. 
 

17. Tynki  kształtowane  wykonuje  w  niezwiązanym  narzucie  wycinając  kielnią  wgłębienia, 

imitujące przełam …………………………………………………………………………... 

 
18. Wykonując  tynki  ciągnione  prowadnice  pod  wykrój  mocuje  się  do  ściany  po 

narzuceniu……………………………. 

 
19. Podczas cofania wykroju po gzymsie zaprawa zostaje …………………………………….. 
 
20. Profilowanie zatok krzywoliniowych wykonuje się przez obrót wykroju przybitego do ……. 
………………… 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie tynków zewnętrznych

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

c  

 

2. 

c  

 

3. 

c  

 

4. 

c  

 

5. 

c  

 

6. 

c  

 

7. 

c  

 

8. 

c  

 

9. 

c  

 

10. 

c  

 

11. 

c  

 

12. 

c  

 

13. 

c  

 

14. 

c  

 

15. 

c  

 

16. 

c  

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

Razem:  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

7. LITERATURA  
 

1.  Kettler.K. Murarstwo cz.1 REA Warszawa 2002r. 
2.  Lankiewicz W. Urban L.: Roboty tynkarskie Arkady, Warszawa 1980r. 
3.  Martyniak W. Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997 r. 
4.  Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r. 
5.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997r. 
6.  Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r. 
7.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997  z  nowymi  specyfikacjami  uwzględniającymi  nowe technologie  wykonywania robót 
w budownictwie. 

8.  Wszechnica budowlana-praca zbiorowa. RSW, Warszawa 1988r. 
9.  Katalogi firm