 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
 
 
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
 
 
 
 
 
Wojciech Sławiński
 
 
 
 
 
 
Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji filmowej 
313[07].Z1.01 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci: 
mgr inŜ. Paweł Pirosz 
mgr inŜ. Marcin Makowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Wojciech Sławiński 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Jacek Szydłowski 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[07].Z1.01 
,,Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji filmowej”, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
11
5.1. Poszczególne etapy produkcji filmu
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. MontaŜ filmu, podstawowy sprzęt techniczny niezbędny do produkcji
filmu,  technologia  opracowania  dźwięku,  wykonywania  zdjęć,  sprzęt 
oświetleniowy i dźwiękowy 
 
 
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. MontaŜ filmu, obróbka laboratoryjna, charakteryzacja technologii
opracowania  dźwięku,  podstawowa  technologia  wykonywania  zdjęć 
specjalnych, wykonywanie napisów do filmu 
 
 
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
19
7. Literatura
31
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Poradnik  będzie Ci pomocny w stosowaniu sprzętu i urządzeń w produkcji filmowej. 
W poradniku zamieszczono: 
–
wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  juŜ 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,  
–
cele kształcenia,
–
wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
ć
wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel moŜe skorzystać 
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze, 
–
przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego,
–
wykaz literatury.
 
Bezpieczeństwo i higiena pracy 
 
W czasie realizacji zajęć w pracowni komputerowej musisz przestrzegać regulaminu,
stosować  się  do  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  instrukcji  wynikających  
z rodzaju wykonywanych prac. 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Schemat układu jednostek modułowych
313[07].Z1.01
Stosowanie sprzętu i urządzeń
w produkcji filmowej
313[07].Z1.02
Stosowanie sprzętu i urządzeń w
produkcji telewizyjnej
313[07].Z1
Technologia produkcji
filmowej i telewizyjnej
313[07].Z1.03
Wykorzystanie technik
informatycznych w produkcji
filmowej i telewizyjnej
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z róŜnych źródeł informacji,
−
scharakteryzować podstawowy sprzęt techniczny niezbędny do produkcji filmu,
−
współpracować w grupie,
−
obsługiwać komputer w stopniu podstawowym,
−
scharakteryzować poszczególne etapy produkcji filmu,
−
wyjaśnić podstawy montaŜu filmowego.
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować  poszczególne  etapy  produkcji  filmu:  okres  przygotowawczy, 
zdjęciowy, postprodukcji i prac końcowych filmu, 
−
scharakteryzować  podstawowy  sprzęt  techniczny  niezbędny  do  produkcji  filmu 
w następujących  działach:  budowa  dekoracji  i inscenizacja,  sprzęt  zdjęciowy, 
oświetleniowy, sprzęt dźwiękowy. 
−
scharakteryzować  podstawowy  sprzęt  techniczny  niezbędny  do  produkcji  filmu 
w następujących działach: montaŜ, opracowanie dźwięku, zdjęcia specjalne, 
−
opisać  technologię  obróbki  laboratoryjnej  taśmy  filmowej  od  momentu  WNO  do 
wykonania kopii pokazowej, 
−
scharakteryzować technologie opracowania dźwięku,
−
opisać  podstawowe  technologie  wykonania  zdjęć  specjalnych:  podwójna  ekspozycja, 
wykonywanie napisów do filmu, 
−
wyjaśnić podstawy montaŜu filmowego,
−
scharakteryzować  wytwórnię  filmową  pod  względem  wykorzystania  jej  do  produkcji 
filmu oraz jej wyposaŜenia, 
−
wyjaśnić  zasady  działania  komórek  technologicznych  w  wytwórni  filmowej  do  obsługi 
produkcji filmu. 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 
313[07]
Moduł:
313[07].Z1 Technologia produkcji filmowej i telewizyjnej
Jednostka modułowa:
313[07].Z1.01 Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji 
filmowej  
Temat: Charakterystyka Wytwórni Filmowej.
Cel ogólny: Charakteryzowanie Wytwórni Filmowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
−
określić pojęcie wytwórnia filmowa,
−
określić na jakich zasadach ziała wytwórnia,
−
określić cele i zadania wytwórni,
−
wymienić organy wytwórni,
−
określić strukturę organizacji wytwórni,
−
określić zasady działania komórek technologicznych w wytwórni filmowej,
−
określić zakres czynności zakładów i wydziałów wytwórni.
Metody nauczania–uczenia się:
−−−−
pogadanka,
−−−−
praca z tekstem,
−−−−
ć
wiczenie przedmiotowe,
−−−−
dyskusja.
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
−−−−
zespołowa.
 
Czas:  90 min. 
Środki dydaktyczne:  
−−−−
Podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe z 
dostępem do Internetu). 
 
Plan zajęć: 
1.
Sprawy organizacyjne.
2.
Uświadomienie uczniom celów zajęć i przedstawienie przebiegu zajęć.
3.
Realizacja tematu.
−−−−
pogadanka,
−−−−
pytania sprawdzające,
−−−−
ć
wiczenie.
4.
Podsumowanie zajęć:
−−−−
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
−−−−
Ewaluacja zajęć.
 
Pytania sprawdzające: 
1.
Jakie są wytwórnie filmowe?
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
2.
Jakie są cele i zadania wytwórni filmowej?
3.
Jakie są organy wytwórni filmowej?
4.
Jaka jest struktura organizacyjna wytwórni filmowej?
5.
Jakie są komórki technologiczne działające w wytwórni filmowej?
6.
Jakie są zakłady i wydziały działające w wytwórni filmowej?
Ćwiczenie
Wybierz się do wytwórni filmowej, zapoznaj się ze strukturą organizacyjną, z zakładami
i wydziałami działającymi w wytwórni filmowej.
Wskazówki do realizacji 
Praca zespołowa; uczniowie tworzący zespoły 3-4 osobowe, które tworzą plakaty; wynik 
pracy prezentowany jest przez reprezentanta grupy przed zespołem klasowym, po prezentacji 
nauczyciel  dokonuje  podsumowania  podkreślając  znaczenie  wypełniana  przedstawionych 
obowiązków dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien:
1)
odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  struktury  organizacyjnej 
wytwórni filmowej, 
2)
zapoznać się z metodami i zasadami struktury organizacyjnej wytwórni filmowej,
3)
opracuj w formie opisowej strukturę organizacyjną oraz zakłady i wydziały działające w 
wytwórni filmowej,  
4)
dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
 
Podsumowanie zajęć 
Nauczyciel:  
−−−−
komentuje ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów,
−−−−
ocenia wspólnie z uczniami wykonaną pracę i ich aktywność.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  
–
anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 
313[07]
Moduł:
313[07].Z1 Technologia produkcji filmowej i telewizyjnej
Jednostka modułowa:
313[07].Z1.01 Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji 
filmowej  
Temat:
Poszczególne etapy produkcji filmu.
Cel ogólny: Określanie poszczególnych etapów filmu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
określić etapy produkcji filmu,
−
określić produkcje filmu,
−
określić okres przygotowawczy filmu,
−
określić okres preprodukcji,
−
określić pojęcie okres zdjęciowy,
−
określić pojęcie okres postprodukcyjny,
−
określić pojęcie okres przygotowawczy.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:
−
organizowania i planowania zajęć,
−
pracy w zespole,
−
czytania ze zrozumieniem,
−
oceny pracy zespołów.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−−−−
Teksty  do  analizy  zawarte  w  poradniku  dla  ucznia  lub  ich  kopie  przygotowane  przez 
nauczyciela  dla  kaŜdego  zespołu  uczniów  (stanowiska  komputerowe  z dostępem  do 
Internetu). 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  
−
uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych.
 
Czas trwania:  45 minut 
Przebieg zajęć 
Faza wstępna – (5 minut). 
1.
Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.
2.
Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
3.
Podział grupy na zespoły.
 
Faza właściwa 
Praca  metodą  tekstu  przewodniego,  sporządzanie  notatek  z  udzielaniem  odpowiedzi  na 
podane pytania. 
 
Etap I: Informacje 
Określenie uczniom źródła tekstów lub rozdanie kopii tekstów do analizy i pytań – 2 minuty. 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Pytania przewodnie: 
1.
Jakie są etapy powstawania filmu?
2.
Co to jest reprodukcja?
3.
Co to jest okres przygotowawczy filmu?
4.
Co to jest produkcja filmu?
5.
Co to jest okres preprodukcji?
6.
Co to jest postprodukcja?
 
Etap II  Planowanie – (10 minut). 
Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań. 
Uczniowie pracują w zespołach, analizują otrzymane teksty, dyskutują nad treścią pytań. 
 
Etap III  Ustalenie odpowiedzi – (10–12 minut).  
Wszyscy  uczniowie  ustalają  i  zapisują  w  zeszytach  przedmiotowych  odpowiedzi  na  kolejne 
pytania, konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi. 
Etap  IV  Prezentacja  wykonania  przez  uczniów  zadań  i  sprawdzanie  wyników  pracy  – 
(12 minut).  4 zespoły po 3 minuty.  
Przedstawiciele  zespołów  kolejno  prezentują  opracowane  odpowiedzi.  KaŜdy  z  zespołów 
powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania.  
 
Etap V  
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. 
Etap VI  Analiza końcowa, pokaz  – (4 minuty): 
–   uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności, 
– 
 nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazuje,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości. 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.
ĆWICZENIA
5.1. Poszczególne etapy produkcji filmu
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wpisz w poniŜszy schemat poszczególne etapy produkcji filmu i zdefiniuj je.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące etapów produkcji filmu,
2)
zapoznać się z metodami stosowanymi przy etapach produkcji filmu,
3)
wypełnić  puste  pola  schematu  (w  okręgi  wpisać  poszczególne  okresy,  a  w  kwadraty 
definicje poszczególnych okresów produkcji filmu), 
4)
dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
opracowany schemat,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca etapów produkcji filmu.
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2.
MontaŜ filmu, podstawowy sprzęt techniczny niezbędny do
produkcji
filmu,
technologia
opracowania
dźwięku,
wykonywania zdjęć, sprzęt oświetleniowy i dźwiękowy
5.2.1. Ćwiczenia
 
Ćwiczenie 1  
Przy pomocy kamery filmowej sporządź krótki reportaŜ na dowolny temat. Po zgraniu
materiału zastosuj efekty dźwiękowe pod obraz.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 
1)
zapoznać się z materiałem zawartym w poradniku dla ucznia,
2)
odszukać w razie wątpliwości informacji w Internecie,
3)
dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
kamera filmowa,
−
sprzęt dźwiękowy,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca kamer filmowych i sprzętu dźwiękowego.
 
Ćwiczenie 2  
Przedstaw w formie opisowej podstawowy sprzęt techniczny niezbędny do produkcji
filmu w następujących działach: montaŜ, opracowanie dźwięku, zdjęcia specjalne.
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 
1)
odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sprzętu  technicznego 
niezbędnego do produkcji filmu następujących działach: 
−
montaŜ,
−
opracowanie dźwięku,
−
zdjęcia specjalne,
2)
zapoznać  się  z  metodami  i  zasadami  sprzętu  technicznego  niezbędnego  do  produkcji 
filmu w poszczególnych działach, 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
3)
opracować  w  formie  opisowej  podstawowy  sprzęt  techniczny  niezbędny  do  produkcji 
filmu w poszczególnych działach, 
4)
dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
notatnik,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca sprzętu technicznego niezbędnego do produkcji filmu.
 
Ćwiczenie 3 
Przedstaw w formie opisowej technologie wykonywania zdjęć specjalnych: podwójna
ekspozycja, wykonywanie napisów do filmu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 
1)
odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  technologii  wykonywania 
zdjęć specjalnych: 
−
podwójna ekspozycja,
−
wykonywanie napisów do filmu.
2)
zapoznać  się  z  metodami  i  zasadami  technologii  wykonywania  zdjęć  specjalnych, 
wykonywania napisów do filmu, 
3)
opracować  w  formie  opisowej  technologię  wykonywania  zdjęć  specjalnych:  podwójnej 
ekspozycji, wykonywania napisów do filmu, 
4)
dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
notatnik,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca technologii wykonywania zdjęć, wykonywania napisów 
do filmu. 
 
Ćwiczenie 4  
Wybierz się do wytwórni filmowej, zapoznaj się z technologią obróbki taśmy filmowej
od  momentu  wywołania  do  wykonania  kopii  emisyjnej  oraz  technologią  opracowania 
dźwięku. Swoje spostrzeŜenia opracuj w formie opisowej. 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 
1)
zapoznać się z materiałem dydaktycznym zawartym w poradniku dla ucznia,
2)
opracować w formie opisowej swoje spostrzeŜenia z technologii obróbki taśmy filmowej 
od  momentu  wywołania  do  wykonania  kopii  emisyjnej  oraz  technologią  opracowania 
dźwięku. 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
notatnik,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca technologii obróbki taśmy filmowej.
 
Ćwiczenie 5  
Opracuj w postaci tabeli podstawowe pojęcia związane z montaŜem filmowym.
Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 
1)
odszukać w razie wątpliwość pojęcia w Internecie,
2)
wypisać wszystkie pojęcia „w słupku”,
3)
zaprezentować efekty wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
 
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
kartka formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca podstaw montaŜu filmowego.
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 6
Wykonaj montaŜ tradycyjny taśmy filmowej na stole montaŜowym.
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w razie wątpliwości informacji w Internecie,
2)
wykonać montaŜ tradycyjny taśmy filmowej na stole montaŜowym,
3)
dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
stół montaŜowy,
−
taśma filmowa.
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Charakterystyka wytwórni filmowej
 
5.3.1. Ćwiczenia 
 
Ćwiczenie 1 
Przedstaw strukturę organizacyjną przykładowej wytwórni filmowej oraz zadań jej
jednostek organizacyjnych.
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 
1)
odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  struktury  organizacyjnej 
wytwórni filmowej, 
2)
zapoznać się z metodami i zasadami struktury organizacyjnej wytwórni filmowej,
3)
przedstaw  w  formie  opisowej  strukturę  organizacyjną  przez  nauczyciela  wytwórni 
filmowej oraz zadań jej jednostek organizacyjnych, 
4)
dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
notatnik,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca struktury organizacji wytwórni filmowej oraz zadań jej 
jednostek organizacyjnych. 
 
Ćwiczenie 2 
W postaci tabeli scharakteryzuj poszczególne wydziały wytwórni filmowej.
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 
1)
przedatwić prosty schemat organizacyjny wytwórni filmowej,
2)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
−
ć
wiczenie.
 
 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ś
rodki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
kartka papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 6 dotycząca wytwórni filmowej. 
 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  sprzętu 
w produkcji filmowej” 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania od 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
–
zadania od 2, 5, 14, 15, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym,  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 
Klucz odpowiedzi: 1 a, 2 d, 3 a, 4 a, 5 a, 6 a, 7 b, 8 a, 9 c, 10 a, 11 a, 12 a, 13 a,
14 d, 15 a, 16 a, 17 a, 18 c, 19 b, 20 c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(uczeń potrafi)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna 
odpowiedź 
1.
RozróŜnić etapy produkcji filmu
B
P
a
2.
Scharakteryzować pojęcie film
C
PP
d
3.
Zdefiniować okres zdjęciowy
A
P
a
4.
Wyjaśnić okres przygotowawczy
A
P
a
5.
Określić pojęcie wytwórnia filmowa
C
PP
a
6.
Zidentyfikować gatunki filmowe
A
P
a
7.
Rozróźnić film fabularny
B
P
b
8.
Wyjaśnić znane polskie wytwórnie filmowe
A
P
a
9.
Wskazać
moment
rozpoczęcia
procesu
montaŜu filmu
A
P
c
10.
Zdefiniować pojęcie postprodukcja filmowa
A
P
a
11.
Zdefiniować okres preprodukcji
A
P
a
12.
Zidentyfikować element przedstawiony na
rysunku
A
P
a
13.
Określić filtr obiektywu fotograficznego
B
P
a
14.
Podać okres montaŜu i udźwiękowienia
C
PP
d
15.
Wyjaśnić zmiany obrazu po zastosowaniu
filtru obiektywu fotograficznego
A
P
a
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
16.
Wskazać miejsce nakładania filtru
fotograficznego
A
P
a
17.
Wymienić organy wytwórni
A
P
a
18.
Ocenić wpływ uŜytego filtru na ilość światła
B
P
c
19.
Określić najczęstszy błąd uŜycia filtrów
C
P
b
20.
Nazwać element przedstawiony na rysunku
A
P
c
Przebieg testowania 
 
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 
2.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
3.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
4.
Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.
5.
Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Sprawdzian składa się z 20 zadań.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
6.
Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
7.
W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową.
8.
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź moŜesz zdobyć 1 punkt.
9.
Na uwaŜne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut.
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.
Jednym z etapów produkcji jest 
a)
preprodukcja.
b)
praprodukcja
c)
produkcja uniwersalna.
d)
produkcja dokumentalna.
 
2.  Film jest to 
a)
utwór ograniczonej długości.
b)
utwór tylko fabularny.
c)
utwór tylko i wyłącznie dokumentalny.
d)
utwór dokumentalny lub animowany.
 
3.   Okres zdjęciowy jest to 
a)
okres czasu od pierwszego do ostatniego dnia zdjęciowego.
b)
okres kompletowania kostiumów.
c)
okres projektowania scenografii.
d)
okres przygotowania scenariusza.
 
4.   Okres przygotowawczy to okres 
a)
w którym scenariusz jest juŜ napisany, jest to czas kompletowania obsady ról.
b)
doboru wizaŜu.
c)
w którym dopiero się pisze scenariusz.
d)
tworzenia dobrej kreacji.
 
5.  Wytwórnia filmowa to organizacja która 
a)
przy pomocy sprzętu, ludzi i ich umiejętności tworzy filmy.
b)
zbiera sprzęt do tworzenia filmów.
c)
poszukuje osoby wykonujące zawody z zakresu produkcji filmowej.
d)
Pośredniczy w zatrudnianiu osób do prac biurowych i asystenckich.
6. Jednym z gatunków filmu jest:
a)
film fabularny
b)
film rysunkowo-plastyczny
c)
film sklejkowy
d)
film uniwersalny
7.
Film fabularny to film
a)
akcji.
b)
fikcji.
c)
nie fikcyjny.
d)
dydaktyczny.
8.
Znana polska wytwórnia filmowa to
a)
Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi.
b)
Czapla
c)
Trop
d)
Rejs
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
9.
MontaŜ dźwięku zaczyna się po zakończeniu
a)
jednego dnia aktorów.
b)
oczyszczeniu klatki filmowej.
c)
zdjęć.
d)
cyfrowego montaŜu.
 
10.
Postprodukcja filmowa to okres
a)
po zakończeniu zdjęć i nagrań dźwiękowych trwający do momentu wykonania kopii 
emisyjnych filmu. 
b)
przed rozpoczęciem zdjęć.
c)
w czasie zdjęć i nagrań dźwiękowych.
d)
tworzenia rysunków scen.
11.Na okres preprodukcji składa się
a)
zdjęcia próbne i casting.
b)
próby debiutantów.
c)
zebranie funduszy na garderobę.
d)
pena charakteryzacja aktorów.
12. PoniŜszy rysunek przedstawia
a)
mikser dźwięku.
b)
odtwarzać DVD.
c)
odtwarzacz Mp3.
d)
softlex.
 
13.  Filtr obiektywu fotograficznego to 
a)
płaska nakładka na obiektyw.
b)
zespół
czynności
twórczych,
organizacyjnych,
ekonomicznych,
prawnych
i technicznych, prowadzących do wytworzenia zdjęcia w postaci kopii wzorcowej.
c)
gatunek i rodzaj zdjęcia,
d)
zespół czynności na którym utrwalany i wyświetlane jest zdjęcie
 
14.  Okres montaŜu i udźwiękowienia  
a)
zaczyna  się  od  pierwszego  dnia  po  ostatnim  dniu  zdjęciowym  –  nawet  jeśli 
faktycznie  jeszcze  ekipa  zdjęciowa  nie  została  rozwiązana,  a  kończy  się  dniem 
przeglądu filmu przez producenta, koproducentów i współinwestorów. 
b)
rozpoczyna  się  następnego  dnia  po  przyjęciu  filmu  a  kończy  dniem  ostatecznego 
skompletowania materiałów wyjściowych filmu. 
c)
odbywa się na zasadzie podziału zadań i czynności.
d)
odbywa się na Ŝyczenie scenarzysty
 
 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
15.
Filtr obiektywu fotograficznego zmienia 
a)
wygląd fotograficznego obrazu.
b)
wielkość obrazu.
c)
format obrazu.
d)
kształt obrazu.
 
16.
Filtr fotograficzny nakładany jest
a)
na przód obiektywu aparatu fotograficznego.
b)
z boku aparatu fotograficznego.
c)
koło baterii aparatu fotograficznego.
d)
od dołu aparatu fotograficznego.
 
17.
Organami wytwórni filmowej są
a)
ogólne zebranie pracowników oraz rada pracownicza.
b)
tylko rada reŜyserska.
c)
ogólne zebranie artystów.
d)
minister.
 
18.
Filtry zmniejszają ilość światła
a)
otrzymywanego przy robieniu zdjęcia.
b)
wypadającego przez obiektyw.
c)
wpadającego przez obiektyw.
d)
dobranego oświetlenia.
 
19.
Najczęstszym błędem nieprawidłowego uŜycia filtrów jest
a)
odrapanie obudowy.
b)
uŜywanie kilku filtrów wkręcanych jednocześnie.
c)
pękanie obiektywu.
d)
pękanie obudowy.
 
20.  PoniŜszy rysunek przedstawia  
 
 
a)  parasolka. 
b)  rozpraszacz inwazyjny. 
c)  blenda. 
d)  soflex. 
 
 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko:..........................................................................................
 
Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji filmowej 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Test 2 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie sprzętu i urządzeń 
w produkcji filmowej” 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania od 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
–
zadania od 2, 5, 14, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym,  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 
Klucz odpowiedzi: 1 c, 2 a, 3 b, 4 d, 5 a, 6 d, 7 a, 8 d, 9 a, 10 a, 11 c, 12 a, 13 a,
14 c, 15 a, 16 d, 17 a, 18 a, 19 d, 20 b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(uczeń potrafi)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna 
odpowiedź 
1.
Zdefiniować pojęcie konserwacja
A
P
c
2.
Zdefiniować pojęcie dźwięk
A
PP
a
3.
Zdefiniować pojęcie dialogi
A
P
b
4.
Wyjaśnić efekty gwaru
B
P
d
5.
Wyjaśnić efekty tła
B
PP
a
6.
RozróŜnić efekty specjalne
B
P
d
7.
RozróŜnić efekty synchroniczne
B
P
a
8.
Wyjaśnić proces montaŜu filmowego
B
P
d
9.
Wymienić osobę zajmującą się montaŜem 
filmowym 
A
P
a
10. Wymienić okres, w którym prowadzony jest
montaŜ
A
P
a
11. Wyjaśnić pojęcie montaŜ równoległy
B
P
c
12. Określić proces nagrywania dialogów pod
obraz
C
P
a
13. Wymienić urządzenie stosowane do stabilnego
prowadzenia ruchów kamery
A
P
a
14. Wyjaśnić montaŜ skojarzeń
B
PP
c
15. Wymienić zadania zakładu budowy dekoracji
A
PP
a
16. Wymienić zadania zakład techniki zdjęciowej
A
P
d
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
17. Wymienić zadania działu produkcji filmowej i
usług
C
PP
a
18. Określić uregulowania działalności wytwórni
C
PP
a
19. RozróŜnić z listy cel wytwórni
B
P
d
20. Wyjaśnić pojęcie planu filmowego
B
P
b
Przebieg testowania 
 
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 
2.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
3.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
4.
Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.
5.
Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Sprawdzian składa się z 20 zadań
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
6.
Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa
7.
W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową
8.
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź moŜesz zdobyć 1 punkt
9.
Na uwaŜne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut.
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.
Konserwacja to
b)
administrowanie.
c)
bieŜąca kontrola urządzeń.
d)
ubezpieczenie.
e)
ustawienie.
2. Dźwięk jest to
a)   warstwa akustyczna filmu. 
b)  dobranie akustyczne. 
c)  urządzenia dźwiękowe. 
d)  okres tworzenia dźwięków. 
 
3.  Dialogi są to 
a)  nieczytelne odgłosy rozmów np. w zatłoczonej restauracji. 
b)  kwestie wypowiadane przez aktorów. 
c)  kaŜda historia która, dzieje się w konkretnym tle dźwiękowym. 
d)  krótkie teksty literackie. 
 
4.  Efekty gwaru są to 
a) dźwięki dograne dodatkowo, czasami tworzone za pomocą oprogramowania
komputerowego.
b)  dźwięki nagrane w studiu i podłoŜone pod obraz. 
c)  warstwa akustyczna. 
d)  nieczytelne odgłosy rozmów np. w zatłoczonej restauracji. 
5. Efekty tła to
a)  konkretne tło dźwiękowe np. na ulicy słychać przejeŜdŜające samochody. 
b) okres tworzenia efektu tła. 
c)  efekty akustyczne. 
d) nieczytelne odgłosy rozmów np. w zatłoczonej restauracji. 
6. Efekty specjalne to
a)  czytelne odgłosy rozmów np. restauracja, ulica. 
b) warstwy akustyczne. 
c)  dźwięki nagrane w studiu i podłoŜone pod obraz. 
d) dźwięki tworzone za pomocą oprogramowania komputerowego np. wystrzał armatni. 
7. Efekty synchroniczne to
a)  dźwięki nagrane w studiu i podłoŜone pod obraz  
b) czytelne odgłosy rozmów. 
c)  nieczytelne odgłosy rozmów. 
d) warstwy akustyczne. 
 
8.  MontaŜ filmowy to 
a)  administrowanie. 
b) produkcja i opracowywanie filmów. 
c)  bieŜąca kontrola urządzeń. 
d) operacja polegająca na połączeniu kilku kadrów taśmy filmowej 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
9. MontaŜem filmowym zajmuje się
a)  specjalista montaŜu. 
b) specjalista kooperator. 
c)  specjalista recenzent. 
d) specjalista koordynator 
 
10.  MontaŜ prowadzony jest zwykle w okresie 
a)   postprodukcji. 
b) kooperacji. 
c)  produkcji i asymilacji. 
d) przygotowawczym. 
 
11.  MontaŜ równoległy jest to 
a)
przyspieszenie akcji przez mnoŜenie coraz krótszych ujęć.
b) wzmocnienie znaczenia jednego obrazu przez umieszczenie go w sąsiedztwie innego
obrazu, niekoniecznie odnoszącego się do tego samego wydarzenia.
c) dwie akcje oddalone od siebie w przestrzeni ukazane są poprzez przeplatanie ze sobą
ujęć raz jednego, raz drugiego wątku.
d) takie łączenie ujęć by ich następstwo wywoływało określone skojarzenia.
 
12.  Nagrywanie dialogów pod obraz to proces 
a) w którym aktorzy starają się odtworzyć swoje kwestie wypowiedziane na etapie
produkcji.
b) mnoŜenia coraz krótszych dialogów, które w kaŜdej chwili moŜna przyspieszyć. 
c)  mnoŜenia dłuŜszych dialogów, które niekoniecznie odnoszą się do tego samego 
wydarzenia.
d)
wzmocnienia  jednego  dialogu  przez  umieszczenie  go  w  sąsiedztwie  innego  dialogu, 
niekoniecznie odnoszącego się do tego samego wydarzenia.  
 
13.  Do stabilnego prowadzenia ruchów kamery jest stosowany 
a)  statyw. 
b) filtr.  
c)  softbox. 
d) blenda. 
 
14.  MontaŜ skojarzeń jest to 
a)  kombinacja skojarzeń montaŜowych. 
b) łączenie wybranych skojarzeń. 
c)  łączenie ujęć by ich następstwo wywoływało określone skojarzenia.  
d) łączenie oddalających się skojarzeń do tego samego wydarzenia. 
 
15. Do zadań zakładu budowy dekoracji naleŜy
a)  organizacja i nadzorowanie budów dekoracji atelierowych oraz plenerowych. 
b) obsługa inscenizacyjna grup produkcyjnych w zakresie charakteryzacji. 
c)  wynajem filmowych kamer zdjęciowych i zestawów zdjęciowych do rejestracji obrazu 
w technice elektronicznej.
d) obróbka światłoczułej taśmy filmowej obrazu i dźwięku, regeneracja roztworów
i materiałów filmowych, montaŜ negatywów obrazu.
 
 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
16. Do zadań zakładu techniki zdjęciowej naleŜy
a)  obróbka światłoczułej taśmy filmowej  obrazu i dźwięku. 
b) utrzymanie porządku na terenie wytwórni i na terenie przyległym. 
c)  działalność inwestycyjna polegająca na planowaniu nowych inwestycji. 
d) -wynajem  filmowych  kamer  zdjęciowych  i  zestawów  zdjęciowych  do  rejestracji 
obrazu w technice  elektronicznej, wynajem sprzętu oświetleniowego i pomocniczego 
sprzętu zdjęciowego. 
17. Do działu produkcji filmowej i usług naleŜy:
a)  obsługa kontrahentów i zleceniodawców w zakresie usług filmowych.  
b) opracowywanie i aktualizowanie aktów normujących porządek wewnętrzny. 
c)  prowadzenie dokumentacji finansowo-księgowej. 
d) czynna i zapobiegawcza ochrona płac pracowników. 
 
18. Działalność Wytwórni regulowana jest
a)  Statusem wytwórni. 
b) Kodeksem pracy. 
c)  Dyrektywami. 
d) Instrukcjami. 
 
19.  Celem wytwórni jest 
a)  promocja. 
b) marketing. 
c)  dostosowywanie, dopasowywanie. 
d) tworzenie, upowszechnianie i ochrona dóbr kultury. 
 
20.  Plan filmowy jest to 
a)  niewielki margines wokół całej postaci. 
b) prezentacja  w  kadrze  podstawowych  elementów  ujęć,  mogą  to  być  osoby,  jak 
i przedmioty czy róŜnorodne obiekty naturalne.
c)  osoba, z obciętymi fragmentami głowy czy stóp. 
d) zbiór dźwięków towarzyszących produkcji filmowej. 
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko:..........................................................................................
 
Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji filmowej 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
 
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
7. LITERATURA 
 
1.
Bocian  R.,  Zabłocki  M.:  Angielsko-polski  słownik  terminów  filmowych,  telewizyjnych 
i wideo. Wyd. Montevideo, Warszawa 2000 
4.
Goban-Klas T, Media i komunikowanie masowe, Teorie  i analizy prasy, radia, telewizji 
i Internetu. PWN 2001 
5.
Gwóźdź A.: Technologia widzenia, czyli media  w poszukiwaniu autora. Wim Wenders. 
Wyd. Uniwersitas, Kraków 2004 
6.
Kingdon T. Sztuka reŜyserii filmowej, wyd. Wojciech Marzec Warszawa 2007
7.
Kotapski  R.:  ABC  kosztów  przedsiębiorstwa  telewizyjnego.  Wyd.  Montevideo, 
Warszawa 2005 
8.
Zabłocki  M.  (red.):  Kinematografia,  telewizja  i  wideo  w  Polsce  2001/2002,  leksykon. 
Wyd. Montevideo, Warszawa 2001 
9.
Zacheja R.: „Scenografia LED przyszłość czy teraźniejszość”. Muzyka  i Technologia Nr 
9/2006 
10.
http://www.gamestar.pl/
11.
http://www.tomshardware.pl/
12.
www.wikipedia.pl
13.
http://www.panasonic.pl/
14.
http://www.itc-pa.pl/
15.
http://www.jblpro.com/
16.
http://www.muzyka-tech.pl/
17.
http://www.konsbud-audio.pl/
18.
http:// www.hal ogen y.net.pl/
19.
http://www.eltec.pl/
20.
http://www.eltec.alpha.pl/
21.
http://www.csf.katowice.pl/
22.
http://www.jjw.com.pl/
23.
http://pl.wikipedia.org/
24.
http://www.machulski.pl/