background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
Anna Syska 

 

 
 
 

 
 
 
Zapobieganie próchnicy zębów 322[03].Z2.03 
 

 

 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
lek. dent. Alicja Jędrzejczyk  
lek. med. Ewa Rusiecka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Anna Syska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[03].Z2.03 
„Zapobieganie próchnicy zębów”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
higienistka stomatologiczna. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

10 

5.1.

 

Higiena jamy ustnej 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.

 

Cel, zadania i metody profilaktyki próchnicy 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.

 

Zabiegi higieniczne jamy ustnej 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

5.4.

 

Etyka  zawodu  higienistki  stomatologicznej.  BHP  w  gabinecie 
stomatologicznym 

23 

5.4.1.  Ćwiczenia 

23 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

27 

7.

 

Literatura 

39 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  umiejętności  jakie  powinien  posiadać  uczeń  przed  przystąpieniem 
do realizacji jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki 
modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia  zawierające  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania–uczenia  się 

oraz środki dydaktyczne, 

 

ewaluację  osiągnięć,  po  zrealizowaniu  programu  jednostki  modułowej  pozwoli  ocenić 
poziom nabytych umiejętności, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami,  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania:  wykładu,  ćwiczeń 
praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody przypadków. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  od  samodzielnej  do 

zespołowej. 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

322[03].Z2 

Profilaktyka i leczenie chorób narządu Ŝucia 

322[03].Z2.01 

Organizacja pracy w gabinecie 

stomatologicznym 

322[03].Z2.02 

Prowadzenie dekontaminacji 

w gabinecie stomatologicznym 

 

322[03].Z2.03 

Zapobieganie próchnicy zębów 

322[03].Z2.04 

Zapobieganie chorobom błony 

ś

luzowej jamy ustnej i przyzębia 

322[03].Z2.05 

Wykonywanie podstawowych 

zabiegów profilaktyczno-leczniczych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się podstawową terminologią stomatologiczną, 

 

stosować zasady higieny jamy ustnej, 

 

rozróŜniać choroby jamy ustnej, 

 

dokonywać analizy przeprowadzanego wywiadu z pacjentem, 

 

rozwiązywać problemy w zakresie badań podmiotowych, 

 

planować profilaktykę chorób jamy ustnej, 

 

komunikować się z uczestnikami procesu pracy, 

 

rozwiązywać problemy w zakresie profilaktyki chorób zębów, 

 

korzystać z komputera,  

 

współpracować w grupie. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować florę bakteryjną jamy ustnej, 

 

określić wpływ drobnoustrojów na powstawanie próchnicy zębów, 

 

określić znaczenie higieny narządu Ŝucia dla stanu zdrowotnego jamy ustnej, 

 

określić kryteria oceny higieny jamy ustnej, 

 

scharakteryzować wskaźniki higieny narządu Ŝucia, 

 

scharakteryzować czynniki środowiskowe wpływające na stan zdrowotny jamy ustnej, 

 

scharakteryzować czynniki ryzyka próchnicy, 

 

scharakteryzować wskaźniki epidemiologiczne próchnicy i określić zasady ich badania, 

 

scharakteryzować techniki badania wskaźników frekwencji oraz wskaźników PUW i PW, 

 

zinterpretować wartości wskaźników, 

 

określić cele i zadania profilaktyki próchnicy zębów, 

 

zaplanować działania edukacyjne dotyczące poprawy stanu higieny narządu Ŝucia,  

 

dobrać metody i formy oddziaływania do moŜliwości poznawczych jednostki,  

 

scharakteryzować zabiegi higieniczne jamy ustnej, 

 

dobrać środki do higieny jamy ustnej, 

 

dobrać rodzaj szczoteczki oraz metodę szczotkowania zębów,  

 

wdroŜyć plan higienizacji na podstawie wskaźników higieny narządu Ŝucia, 

 

przeprowadzić  instruktaŜ  wykonywania  zabiegów  higienicznych  jamy  ustnej  wśród 
pacjentów w róŜnym wieku, 

 

określić wpływ sposobu odŜywiania na stan zdrowotny jamy ustnej,  

 

udzielić wskazówek dietetycznych dotyczących profilaktyki próchnicy, 

 

wyjaśnić mechanizm profilaktycznego działania fluoru,  

 

scharakteryzować metody profilaktyki fluorowej próchnicy, 

 

określić wskazania do stosowania metod endogennych, 

 

określić  wskazania  do  stosowania  egzogennych  metod  indywidualnych  profilaktyki 
fluorowej próchnicy 

 

określić wskazania do stosowania egzogennych metod zbiorowych profilaktyki fluorowej 
próchnicy metodą Torella, 

 

określić wskazania do profilaktycznego lakierowania i lakowania zębów, 

 

przeprowadzić zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki próchnicy,  

 

wykonać czynności i zabiegi związane z profilaktyką próchnicy zębów na zlecenie i pod 
nadzorem lekarza dentysty, 

 

zastosować zasady aseptyki i antyseptyki, 

 

wypełnić dokumentację pacjenta dotyczącą przeprowadzonych działań profilaktycznych, 

 

zastosować zasady etyki, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………… 

Modułowy program nauczania:  Higienistka stomatologiczna 322[03]. 
Moduł: 

Profilaktyka i leczenie chorób narząd Ŝucia 322[03].Z2. 

Jednostka modułowa: 

Zapobieganie próchnicy zębów 322[03].Z2.03 

Temat:  Higiena jamy ustnej. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności ustalania planu higieny jamy ustnej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

uzasadnić konieczność przeprowadzania higieny jamy ustnej, 

 

wymienić elementy higieny jamy ustnej, 

 

scharakteryzować częste schorzenia pacjentów, 

 

uzasadnić wybór odpowiednich metod higieny jamy ustnej, 

 

sporządzić harmonogram prawidłowej higieny jamy ustnej, 

 

przedstawić plan prawidłowej higieny jamy ustnej. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

praca w zespole, 

 

przydział zadań zawodowych, 

 

ocena stopnia wykonania zadania. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w 3–4 osobowym zespole. 

 
Czas: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze, 

 

arkusze papieru, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

komputer, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Zadanie dla ucznia 
 

Opracuj plan higieny jamy ustnej. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

Przebieg zajęć 

 

Faza wstępna 
1.

 

Podanie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć. 

3.

 

Podział uczniów na zespoły zadaniowe i wybór lidera. 

4.

 

Wyjaśnienie zasad pracy w zespole. 

 

Faza właściwa 
Faza I.
 Informacje 
1.

 

Nauczyciel omawia istotę prawidłowo zaplanowanej profilaktyki zdrowotnej jamy ustnej 
za pomocą rzutnika multimedialnego. 

2.

 

Nauczyciel omawia poszczególne elementy higieny jamy ustnej. 

 
Faza II. Konstrukcja planu marketingowego w zespołach zadaniowych. 
1.

 

Zespoły określają rodzaje pytań do poszczególnych schorzeń. 

2.

 

Dyskusja  w  zespołach  nad  treściami,  jakie  powinny  znajdować  się  w  poszczególnych 
elementach higieny jamy ustnej. 

3.

 

Lider  zespołu  przydziela  kaŜdemu  członkowi  zespołu  do  opracowania  dwa  dialogi  do 
przedstawienia. 

4.

 

Uczniowie pracują samodzielnie, zapisując na kartkach treści, jakie powinny znaleźć się 
w prawidłowej higienie jamy ustnej. 

5.

 

Uczniowie  w  ramach  zespołu  wymieniają  się  kartkami  i  ewentualnie  dopisują  swoje 
propozycje. 

6.

 

Lider zespołu zbiera wszystkie karteczki i wspólnie z zespołem ustalają ostateczną wersję 
prawidłowej higieny jamy ustnej. 

 

Faza III. Prezentacja w formie multimedialnej projektu: „ Higiena jamy ustnej”. 
1.

 

KaŜdy  zespół  w  ciągu  tygodnia  ma  przygotować  prezentację  multimedialną  dotyczącą 
prawidłowej higieny jamy ustnej. 

2.

 

Na  zajęciach  kaŜdy  zespół  przedstawia  prezentację  multimedialną,  omawiając 
i uzasadniając  treści  zawarte  w  prawidłowej  higienie  jamy  ustnej.  Określa  rodzaj 
schorzeń, które mogą wystąpić, jeśli higiena będzie nieprzestrzegana. 

 

Faza IV. Ocena projektów. 
1.

 

Nauczyciel  wraz  z  uczniami  ocenia  plany  higieny  jamy  ustnej  pod  kątem  poprawności 
i atrakcyjności prezentacji. 

2.

 

Nauczyciel przydziela kaŜdemu zespołowi punkty za prezentację. 

3.

 

Uczniowie  w  zespole  rozdzielają  punkty  w  zaleŜności  od  stopnia  zaangaŜowania  
w przygotowanie i prezentację. 

 

Faza V. Podsumowanie 

1.

 

Uczniowie  uzasadniają  potrzebę  tworzenia  planu  higieny  jamy  ustnej,  zwłaszcza  
w sytuacji, kiedy pacjent zgłasza się do dentysty po raz pierwszy. 

2.

 

Uczniowie omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie przygotowania prezentacji. 

 

Praca domowa 
 

Wyszukaj w Internecie przykłady najczęściej popełnianych błędów w higienie jamy ustnej. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Scenariusz zajęć 2

 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Higienistka stomatologiczna 322[03] 
Moduł: 

Profilaktyka i leczenie chorób narządu Ŝucia 322[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Zapobieganie próchnicy zębów 322[03].Z2.03 

Temat:  Zabiegi higieniczne jamy ustnej. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności stosowania róŜnych metod higieny narządu Ŝucia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać źródła informacji o zabiegach higienicznych jamy ustnej, 

 

rozróŜnić dobre i złe nawyki higieniczne, 

 

przeprowadzić analizę zabiegów higienicznych, 

 

rozróŜnić narzędzia stosowane w przestrzeganiu higieny. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca zespołowa. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

komputer, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

Panorama firm, 

 

katalogi branŜowe, 

 

prasa, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Etap I
 
1. 

 

Określenie tematu zajęć. 

2. 

 

Wyjaśnienie tematu, celu ogólnego i celów szczegółowych. 

3. 

 

Przedstawienie uczniom zadania: 
 

Pacjent  z  licznymi  ubytkami  zwraca  się  do  stomatologa.  Wyjaśnij  pacjentowi  cel 

i zasadność zabiegów higienicznych jamy ustnej. 

4. 

 

Przypomnienie zasad pracy w zespole. 

5. 

 

Podział uczniów na zespoły zadaniowe. 

6. 

 

Przydział ról poszczególnym zespołom: 

 

dwa zespoły pełnią rolę wyjaśniających cel i zasadność zabiegów higienicznych, 

 

pozostałe dwa zespoły pełnią rolę pacjentów z chorobami jamy ustnej. 

7. 

 

Zespoły zadaniowe opracowują strategię działania. 

8. 

 

Zespoły poszukują informacji o dolegliwościach pacjenta, oraz zabiegach higienicznych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

9. 

 

Zespoły  pełniące  rolę  pacjentów  z  chorobami  jamy  ustnej  charakteryzują  najczęściej 
popełniane błędy przy zabiegach higienicznych jamy ustnej, 

10. 

 

Pozostałe zespoły opracowują informacje o dokumentacji dotyczącej higieny jamy ustnej. 

 

Etap II  
1. 

 

Prezentacja informacji o zabiegach higienicznych jamy ustnej. 

2. 

 

Wybór zespołu, który najlepiej określił metody higieny jamy ustnej. 

3. 

 

Wybór zespołu, który najlepiej zdefiniował i przedstawił zabiegi higieniczne jamy ustnej. 

4. 

 

Nauczyciel ocenia pracę zespołów przydzielając  im punkty, które uczniowie rozdzielają 
w zaleŜności od stopnia zaangaŜowania w przygotowanie i prezentacje zadania. 

 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  przypomina  uczniom  skąd  moŜna  uzyskać  informację  na  temat  technik 

higieny jamy ustnej. 
 
Praca domowa 

Wyszukaj przykłady zabiegów higienicznych jamy ustnej stosowanych u małych dzieci. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Higiena jamy ustnej 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i zaznacz X czy są one prawdziwe czy nie. 
 

Tabela do ćwiczenia 1 

ZDANIA 

PRAWDA 

FAŁSZ 

Błonka ślinowa tworzy się na zębach zaraz po ich 
umyciu. 

 

 

Przyczyną próchnicy mogą być drobnoustroje 
płytki nazębnej. 

 

 

Higiena jamy ustnej nie jest profilaktyką chorób 
zębów. 

 

 

Zęby naleŜy nitkować. 

 

 

Jamę ustną nie naleŜy płukać Ŝadnym płynem. 

 

 

Edukacja jest waŜna w rozwoju higieny jamy 
ustnej. 

 

 

Narzędziami edukacyjnymi są filmy, plakaty, 
ksiąŜki. 

 

 

Wskaźnik fuksynowy to wskaźnik temperatury. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym higieny jamy ustnej, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdania zawarte w tabeli, 

3)

 

zaznaczyć znakiem X prawdę lub fałsz, 

4)

 

porównać wyniki w grupie, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj  czynnościom  potrzebnym  do  utrzymania  higieny  jamy  ustnej  wagi 

znaczenia  od  1  do  6,  gdzie  1  oznacza  mały  wpływ  danej  czynności  na  stan  higieny  jamy 
ustnej, 6 oznacza największy wpływ danej czynności na stan higieny jamy ustnej. 

 

Tabela do ćwiczenia 2 

Czynności higieny jamy ustnej 
 

Waga 
znaczenia 

Szczotkowanie zębów 

 

Odpowiednia dieta 

 

Regularne wizyty u stomatologa 

 

Nitkowanie 

 

Płukanie jamy ustnej 

 

ś

ucie gumy z cukrem 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym higieny jamy ustnej, 

2)

 

przeanalizować  wymienione  w  tabeli  poszczególne  czynności  potrzebne  do  utrzymania 
higieny jamy ustnej, 

3)

 

przyporządkować kaŜdej czynności wagę 1–6, 

4)

 

porównać wyniki w grupie, 

5)

 

dokonać analizy otrzymanych wyników. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Ćwiczenie 3 
 

Wpisz w diagram najbardziej znane Ci narzędzia edukacyjne oraz odpowiedz na pytania: 

 

czy szerzenie edukacji na temat profilaktyki jamy ustnej jest potrzebne? 

 

w jaki sposób w Twojej okolicy jest prowadzona edukacja profilaktyczna? 

 

Diagram do ćwiczenia 3 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym profilaktyki jamy ustnej, 

2)

 

wyszukać narzędzia edukacyjne, 

3)

 

przeprowadzić ocenę przydatności narzędzi edukacyjnych w szerzeniu profilaktyki jamy 
ustnej,  

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

narzędzia 

edukacyjne 

 

 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Ćwiczenie 4 
 

Wpisz  w  diagram  dziedziny  medycyny,  w  których  stosuje  się  najczęściej  badania 

przesiewowe. 
 

Diagram do ćwiczenia 4 
 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym badań przesiewowych, 

2)

 

wyszukać odpowiednie dziedziny medycyny, 

3)

 

uzupełnić diagram, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Ćwiczenie 5 
 

Na  podstawie  analizy  przypadków  zidentyfikuj,  który  z wymienionych  męŜczyzn  ma 

największe  predyspozycje  do  chorób  jamy  ustnej,  a  który  najmniejsze.  Jakie  działania 
edukacyjne naleŜy podjąć w stosunku do pacjenta dorosłego, a jakie w stosunku do dziecka, 
aby uświadomić im istotę dbania o stan jamy ustnej?  
Opracuj plan edukacyjny zwalczania próchnicy.  
 
Opisy przypadków 
 
Przypadek A 
Adam myje zęby 3 razy dziennie, pali papierosy i uwielbia słodycze, stomatologa odwiedza, 
co dwa lata, uŜywa past z duŜą ilością fluoru. 
 
Przypadek B 
Grześ wymienia szczoteczkę, co 3 miesiące, myje zęby 2 razy dziennie, ogranicza słodycze, 
regularnie odwiedza dentystę, nitkuje zęby. 
 
Przypadek C 
Piotr  ostatni  raz  był  u  stomatologa  7  lat  temu,  pali  papierosy  od  30  lat,  ma  tylko  pastę  do 
zębów, a jego szczoteczka ma około dwóch lat. 
 
Największe predyspozycje do choroby jamy ustnej ma……………………………………..…. 
Najbardziej o higienę jamy ustnej dba………………………………………………………..… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym higieny jamy ustnej, 

2)

 

przeprowadzić analizę przypadków, 

3)

 

zidentyfikować cechy zdrowego i chorego człowieka, 

4)

 

określić osobę najbardziej i najmniej predysponującą do chorób jamy ustnej, 

5)

 

określić działania edukacyjne w stosunku do pacjenta dorosłego, 

6)

 

określić działania edukacyjne w stosunku do dziecka, 

7)

 

sporządzić plan edukacyjny zwalczania próchnicy, 

8)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.2.  Cele, zadania i metody profilaktyki próchnicy 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wstaw  w  brakujące  miejsca  słowa,  tak  aby  zdania  były  prawidłowo  sformułowane: 

Fluocal, Fluor, Lacalut, ksylitol, dieta, próchnica, PUW, sorbitol, szczotkowanie. 
 
Brak higieny jamy ustnej moŜe doprowadzić do choroby zębów zwanej …………………..... 
W paście do zębów głównym związkiem zapobiegającym próchnicy jest……………………. 
Najlepiej i najzdrowiej jest Ŝuć gumę bez cukru, której głównym składnikiem słodzącym jest 
………….. 
SpoŜywanie duŜej ilości węglowodanów jest nieprawidłową ……………….. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym profilaktyki próchnicy, 

2)

 

przeczytać zdania do uzupełnienia, 

3)

 

wstawić brakujące wyrazy, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i zaznacz X czy są one prawdziwe czy fałszywe. 

 

Tabela do ćwiczenia 2 

ZDANIA 

PRAWDA 

FAŁSZ 

Głównym składnikiem past jest fluor. 

 

 

Płukanki zawierają tylko wyciągi ziołowe. 

 

 

Nitkowanie nie jest profilaktyką próchnicy. 

 

 

PUW jest to zapalenie dziąseł. 

 

 

Im więcej węglowodanów tym lepiej dla zębów. 

 

 

Fluorkowanie to dostarczanie fluoru do kości. 

 

 

ś

ucie gumy z cukrem jest zdrowe. 

 

 

Zęby naleŜy szczotkować tylko 2 razy na tydzień. 

 

 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym profilaktyki próchnicy, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdania zawarte w tabeli, 

3)

 

zaznaczyć znakiem X prawdę lub fałsz, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Przeprowadź  analizę  działań  profilaktyki  próchnicy,  określ,  które  z  nich  jest  najbardziej 

skuteczne. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym profilaktyki próchnicy, 

2)

 

przeanalizować róŜne źródła informacji o próchnicy, 

3)

 

przeprowadzić analizę korzyści płynących z róŜnych działań przeciwpróchniczych, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Ćwiczenie 4 
 

ZaaranŜuj  scenkę,  w  której  jako  higienistka  stomatologiczna  będziesz  informowała 

pacjenta o czynnikach wpływających na powstawanie próchnicy. Wykorzystaj do tego środki 
wizualizujące zmiany próchnicowe zębów.  
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien 
poinformować uczniów o przepisach BHP na stanowisku pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  czynników  wpływających  na 
powstawanie próchnicy, 

2)

 

zidentyfikować czynniki wpływające na powstanie próchnicy, 

3)

 

przygotować scenariusz scenki, 

4)

 

przygotować środki wizualizujące zmiany próchnicowe zębów, 

5)

 

przeprowadzić dyskusję w grupie, 

6)

 

zaprezentować scenkę na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

inscenizacja, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.3.  Zabiegi higieniczne jamy ustnej 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Na  podstawie  analizy  poniŜszych  przypadków  zidentyfikuj,  który  z  wymienionych 

męŜczyzn ma największe predyspozycje do chorób jamy ustnej. Jakie działania naleŜy podjąć 
w stosunku do pacjenta z największymi predyspozycjami do chorób jamy ustnej? 
 
Opis przypadków 

 

 
Przypadek A 
Adam  spoŜywa  duŜo  słodyczy,  nitkuje  zęby  regularnie  i  płucze,  zapomina  jednak  o  myciu 
zębów, nie dba o swoją szczoteczkę i nie wie, co to są pasty z fluorem. 
 
Przypadek B  
Grześ nitkuje, myje zęby regularnie, chodzi na kontrolę do stomatologa bardzo często, uŜywa 
past z fluorem, płucze jamę ustną oraz stosuje róŜne techniki mycia. 
 
Przypadek C 
Piotrek czasami myje zęby swoją starą szczoteczką, na kontrolę do dentysty chodzi co 5 lat, 
często skarŜy się na ból zębów, nie ma juŜ 5 zębów i wciąŜ krwawią mu dziąsła. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zabiegów higienicznych jamy ustnej, 

2)

 

przeprowadzić analizę przypadków, 

3)

 

zidentyfikować pacjenta z największymi predyspozycjami do chorób jamy ustnej, 

4)

 

zaproponować działania zmniejszające prawdopodobieństwo chorób jamy ustnej, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Ćwiczenie 2 
 

W  tekście  wstaw  w  brakujące  miejsca  słowa,  tak,  aby  zdania  były  prawdziwe  (wybierz 

tylko  te  wyrazy,  które  pasują  do  kontekstu  zdania):  higiena  jamy  ustnej,  Sangwinaryna, 
szczoteczka, antyseptycznie, Triclosan, płyn do płukania, zobojętnia kwaśne pH jamy ustnej, 
dieta. 
 
Po umyciu zębów stosuje się równieŜ   ………………………………. 
WaŜna  jest  w  profilaktyce  przeciwpróchnicowej  racjonalna  …………………,  gdyŜ 
odŜywianie równieŜ ma wpływ na zdrowie zębów 
……………….powinno  się  zmieniać,  co  2–3  miesiące,  poniewaŜ  włosie  moŜe  ulec 
uszkodzeniu, działanie to prowadzi do prawidłowej……………………………….. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania z rozdziału 4.3.1 poradnika dla ucznia, 

2)

 

przeczytać zdania do uzupełnienia, 

3)

 

wybrać odpowiednie słowa i uzupełnić nimi zdania, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Scharakteryzuj metody szczotkowania zębów i odpowiedz na pytania: 

 

jakie czynniki wpływają na dobór właściwej szczoteczki? 

 

na czym polega nitkowanie zębów? 

 

jakie składniki występują w płukankach do zębów? 

 

jakie metody higieny jamy ustnej polecisz pacjentom w podeszłym wieku? 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania z rozdziału 4.3.1 poradnika dla ucznia, 

2)

 

scharakteryzować metody szczotkowania zębów, 

3)

 

przeanalizować czynniki wpływające na wybór szczoteczki do zębów, 

4)

 

podać róŜnicę między nitkowaniem, a szczotkowaniem, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

5)

 

zaproponować sposoby higieny jamy ustnej dla osób starszych, 

6)

 

zaprezentować wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Wpisz  w  diagram  najwaŜniejsze  działania  chlorheksydyny.  W  jakiej  postaci 

chlorheksydyna jest dostępna na rynku?  
 
Diagram do ćwiczenia 4  
 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

scharakteryzować działanie chlorheksydyny, 

2)

 

wskazać  w jakiej postaci chlorheksydyna jest dostępna na rynku, 

3)

 

uzupełnić diagram, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

działanie 

chlorheksydyny 

 

 

 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Zaplanuj  i  zaprezentuj  przykładowe  szkolenie  edukacyjne  w  zakresie  higieny  jamy 

ustnej, które naleŜy przeprowadzić dla młodzieŜy gimnazjum. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  szkoleń  w  zakresie  higieny  jamy 
ustnej, 

2)

 

zaplanować zakres tematyczny szkolenia, 

3)

 

zgromadzić materiały szkoleniowe, 

4)

 

wybrać metody edukacyjne dla młodzieŜy gimnazjum, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

ulotki, 

 

foldery, 

 

filmy edukacyjne, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Ćwiczenie 6 
 

Wpisz  w  diagram  cechy  określające  płukanie  jamy  ustnej.  Przeprowadź  dyskusję  na 

temat skuteczności płukania zębów oraz odpowiedz na pytania: 

 

jakie stosujesz metody w celu utrzymania dobrej higieny jamy ustnej? 

 

co wchodzi w skład płukanek do jamy ustnej? 

 

jakie płukanki są dostępne w aptekach na twoim terenie? 

 
Diagram do ćwiczenia 6 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania z rozdziału 4.3.1 poradnika dla ucznia, 

2)

 

wpisać najwaŜniejsze zalety płukania jamy ustnej do diagramu, 

3)

 

przeprowadzić  wywiad  w  najbliŜszej  aptece  na  temat  dostępnych  płukanek  do  jamy 
ustnej, 

4)

 

przedyskutować efekty wywiadów w grupie, 

5)

 

wnioski zaprezentować na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

ulotki reklamowe. 

 

płukanie jamy 

ustnej 

 

 

 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

5.4.  Etyka zawodu higienistki stomatologicznej. BHP w gabinecie 

stomatologicznym 

 
5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

ZaaranŜuj  scenki,  w  których  pokaŜesz  zachowanie  etyczne  i  nieetyczne  higienistki 

stomatologicznej  w  stosunku  do  pacjenta.  Jakie  normy  moralne  powinny  charakteryzować 
higienistkę stomatologiczną? 
 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym etyki zawodowej, 

2)

 

przeanalizować  zachowania  etyczne  i  normy  moralne  jakimi  powinna  charakteryzować 
się higienistka stomatologiczna, 

3)

 

napisać scenariusze scenek, 

4)

 

zaprezentować scenki na forum grupy, 

5)

 

przeprowadzić analizę scenek poszczególnych grup, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

inscenizacja, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

fartuch, rękawiczki jednorazowe i inne akcesoria do prezentacji scenek. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przeczytaj  zdania  zawarte  w  arkuszu  ćwiczeniowym  i  zaznacz  X  czy  są  one  prawdziwe 

czy fałszywe. 

 
Tabela do ćwiczenia 2  

 

PRAWDA 

FAŁSZ 

Lekarz nie musi przestrzegać etyki. 

 

 

Seneka to twórca praw etycznych. 

 

 

Stomatolodzy powinni przestrzegać BHP. 

 

 

Azotany to związki toksyczne. 

 

 

Ochrona środowiska nie jest wcale waŜna. 

 

 

Aseptyka to nurt filozoficzny. 

 

 

W gabinecie stomatologicznym powinno być czysto. 

 

 

Stomatolog powinien być cierpliwy i wykazywać się 
empatią. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym etyki zawodowej, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdania zawarte w tabeli, 

3)

 

zaznaczyć znakiem X prawdę lub fałsz, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kartki papieru, 

 

długopisy, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wpisz  w  diagram  czynności,  jakie  naleŜy  wykonywać  podczas  stosowania  aseptyki. 

Czym róŜni się aseptyka od antyseptyki? 
 
Diagram do ćwiczenia 3 

 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 

Aseptyka 

 

 
 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym aseptyki, 

2)

 

wyszukać odpowiednie cechy aseptyki, 

3)

 

przeprowadzić analizę zadań w zakresie  aseptyki i antyseptyki, 

4)

 

podać róŜnicę między tymi działaniami, 

5)

 

uzasadnić konieczność stosowania aseptyki i antyseptyki, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Korzystając  z  aktów  prawnych  z  zakresu  gospodarowania  „odpadami  medycznymi” 

odpowiedz na pytania: 
1.

 

Jakie  obowiązki  w  świetle  aktualnych  przepisów  prawnych  spoczywają  na  wytwórcach 
„odpadów medycznych”? 

2.

 

Jakie „odpady medyczne” powstają w gabinetach stomatologicznych? 

3.

 

Dlaczego problem „odpadów medycznych” jest przedmiotem regulacji prawnych? 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym gospodarowania odpadami medycznymi, 

2)

 

wyszukać w Internecie akty prawne regulujące gospodarkę „odpadami medycznymi”, 

3)

 

przeprowadzić analizę tych aktów,  

4)

 

odpowiedzieć na pytania, 

5)

 

wykazać związek między „odpadami medycznymi”, a ochroną środowiska, 

6)

 

przedyskutować wnioski w grupie, 

7)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Ćwiczenie 5 
 

Wpisz w diagram cechy gabinetu lekarskiego, który jest przyjazny dla pacjenta. Jaką rolę 

w  gabinecie  lekarskim  pełni  higienistka  stomatologiczna?  Jakie  działania  powinna  podjąć 
higienistka stomatologiczna w sytuacji, gdy w gabinecie wybuchłby poŜar? 
 
Diagram do ćwiczenia 5  

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeprowadzić  analizę  czynników,  które  będą  wskazywały  na  pozytywną  ocenę 
higienistki stomatologicznej i gabinetu stomatologicznego z punktu widzenia pacjenta, 

2)

 

wpisać najwaŜniejsze cechy do diagramu, 

3)

 

przeprowadzić ocenę cech, jakie musi spełniać gabinet lekarski, 

4)

 

określić rolę higienistki stomatologicznej w gabinecie stomatologicznym, 

5)

 

określić działania jakie naleŜy podjąć, gdy zauwaŜymy poŜar, 

6)

 

przeprowadzić dyskusję w grupach, 

7)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

przepisy BHP, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

Gabinet 
lekarski 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zapobieganie  próchnicy 
zębów” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 6, 8, 9, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1.
  c,  2.  a,  3.  c,  4.  d,  5.  d,  6.  c,  7.b,  8.  a,  9.  d,  10.  c,  11.  c, 
12. c, 13. d, 14. c, 15. b, 16. c, 17. c, 18. b, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sposoby przechowywania środków 
do higieny jamy ustnej 

Scharakteryzować środki działające 
przeciwpróchniczo 

Scharakteryzować zabiegi higieniczne jamy 
ustnej 

Określić kryteria oceny higieny jamy ustnej 

PP 

Określić wpływ odŜywiania na stan jamy 
ustnej 

Scharakteryzować czynniki ryzyka 
próchnicy 

PP 

Zidentyfikować metody zwalczania 
próchnicy 

Określić zasady etyki stomatologa 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

Określić wpływ sposobu odŜywiania na 
stan zdrowotny jamy ustnej 

PP 

10  Określić miejsce występowania fluoru 

11 

Scharakteryzować metody profilaktyki 
próchnicy 

12  Zidentyfikować zadania stomatologa 

13  Zastosować zasady aseptyki i antyseptyki 

14  RozróŜnić objawy próchnicy 

15  Zastosować zasady etyki 

PP 

16 

Scharakteryzować zabiegi higieniczne jamy 
ustnej 

17  Określić rodzaje badań stomatologicznych 

18  Określić zadania stomatologa 

19  Dobrać środek do higieny jamy ustnej 

20  Dobrać metodę szczotkowania zębów 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

2.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

3.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

4.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

5.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 

6.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

7.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

8.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Szczoteczki do mycia zębów nie naleŜy przechowywać  

a)

 

w kubeczku. 

b)

 

blisko pasty do zębów. 

c)

 

w zamkniętym pudełku. 

d)

 

w łazience. 

 

2.

 

Głównym składnikiem w pastach działających przeciwpróchniczo jest 
a)

 

fosfor. 

b)

 

woda. 

c)

 

olejek eteryczny. 

d)

 

fluor. 

 
3.  Nici stomatologiczne słuŜą do 

a)

 

zabezpieczania migdałów. 

b)

 

zabiegów stomatologicznych. 

c)

 

czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. 

d)

 

technologii farmaceutycznej. 

 

4.  Higiena jamy ustnej polega  

a)

 

tylko na regularnym myciu zębów. 

b)

 

tylko na płukaniu jamy ustnej. 

c)

 

tylko na nitkowaniu.  

d)

 

na myciu zębów, płukaniu i nitkowaniu. 

 
5.  Węglowodany  
 

a) 

powodują wzrost zębów stałych.

 

 

b)  tylko zmieniają pH jamy ustnej. 

 

c) 

tylko powodują próchnicę. 

 

d)  powodują próchnicę i zmieniają pH jamy ustnej. 

 
6.  Krwawiące dziąsła to objaw 
 

a) 

rosnącego zęba. 

 

b)  polepszenia się stanu jamy ustnej. 

 

c) 

paradontozy. 

 

d)  wad Ŝuchwy. 

 

7.  Fluoryzacja to metoda 
 

a) 

barwienia zębów. 

 

b)  dostarczania zębom fluoru. 

 

c) 

mierząca poziom śliny. 

 

d)  borowania zęba. 

 

8.  Lekarz postępujący wedle zasad etycznych nie powinien 
 

a) 

pobierać dodatkowej opłaty za wizytę. 

 

b)  być otwarty do pacjenta. 

 

c) 

wyraŜać swojej empatii. 

 

d)  mieć zawsze dla chorego czas. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

9.  Dieta pozwalająca utrzymać zdrowe zęby to dieta bez duŜej ilości 

a)

 

witamin. 

b)

 

minerałów. 

c)

 

fluoru. 

d)

 

węglowodanów. 

 
10.  Fluor znajduje się w  

a)

 

krwi. 

b)

 

mózgu. 

c)

 

zębach. 

d)

 

pastach do butów. 

 
11.  Najlepiej Ŝuć gumę zawierającą 

a)

 

cukier. 

b)

 

mentol. 

c)

 

ksylitol. 

d)

 

olejki eteryczne. 

 

12.  Stomatolog powinien  

a)

 

stosować się tylko do części ustaw w Kodeksie Etyki Lekarskiej. 

b)

 

brać udział tylko w wybranych szkoleniach. 

c)

 

stosować się w pełni do zasad etyki i przestrzegać Kodeksu Etyki Lekarskiej. 

d)

 

przestrzegać tylko Kodeksu Etyki Lekarskiej. 

 

13.  W gabinecie stomatologicznym powinno przestrzegać się zasad 

a)  aseptyki. 
b)  antyseptyki. 
c)  preaseptologii. 
d)  aseptyki i antyseptyki. 

 

14.  Objawami próchnicy są 

a)  bóle w klatce piersiowej. 
b)  zawroty głowy. 
c)  bóle zębów. 
d)  krwawienie dziąseł. 

 

15.  Lekarz składa przysięgę według praw etyki 

a)  Sokratesa. 
b)  Hipokratesa. 
c)  Seneki. 
d)  Arystotelesa. 

 

16.  Głównym składnikiem w płynach do płukania jamy ustnej jest 

a) 

wapń. 

b) 

woda. 

c) 

chlorheksydyna. 

d) 

potas. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

17.  Badania epidemiologiczne w profilaktyce próchnicy są 

a) 

nieistotne. 

b)  istotne jedynie wśród młodej populacji. 
c) 

bardzo istotne i analizowane. 

d)  rzadko brane pod uwagę. 

 

18.  Stomatolog powinien 

a) 

wyrywać zęby. 

b)  być miły i otwarty. 
c) 

być miły, ale nie przyjmować pacjentów po godzinach. 

d)  być konkretny, bez empatii. 

 

19.  Triclosan to związek działający 

a) 

antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. 

b)  tylko antybakteryjnie, przeciwzapalnie. 
c) 

tylko antybakteryjnie. 

d)  uspakajająco. 

 

20.  Metoda okręŜno-szorująca polega na umieszczeniu szczoteczki pod kątem 

a) 

45º. 

b)  35º. 
c) 

90º. 

d)  40º. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Zapobieganie próchnicy zębów 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zapobieganie  próchnicy 
zębów” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 5, 8, 9, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  d,  3.  c  4.  d,  5.  d,  6.  c,  7.b,  8.  c,  9.  d,  10.  d,  11.  c, 
12. b, 13. a, 14. b, 15. a, 16. c, 17. c, 18. c, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować czynniki ryzyka 
próchnicy 

Zastosować przepisy BHP 

Zastosować zasady aseptyki i 
antyseptyki 

Dobrać rodzaj szczoteczki 

PP 

Określić środki do higieny jamy ustnej 

PP 

Scharakteryzować czynniki ryzyka 
próchnicy 

Zastosować zasady etyki 

Scharakteryzować florę bakteryjną 
jamy ustnej 

PP 

Określić wskazania do stosowania 
metod egzogennych 

PP 

10 

Scharakteryzować zabiegi higieniczne 
jamy ustnej 

11 

RozróŜnić metody dbania o higienę 
jamy ustnej 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

12  RozróŜnić metody szczotkowania 

13  Dobrać środki do higieny jamy ustnej 

14 

Scharakteryzować metody badania 
higieny jamy ustnej 

15 

Określić konieczność dbania o higienę 
osób w róŜnym wieku 

16 

Określić cele i zadania profilaktyki 
próchnicy 

17 

Określić zasadność profilaktyki 
stomatologicznej 

18  Wskazać właściwego specjalistę 

PP 

19  Zastosować przepisy BHP 

20  Zastosować zasady etyki 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela
 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1. 

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2. 

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3. 

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4. 

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5. 

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6. 

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7. 

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8. 

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Azotany to substancje działające toksycznie  

a) 

tylko na dzieci. 

b) 

na kaŜdy organizm. 

c) 

tylko na osoby starsze. 

d) 

tylko na kobiety w ciąŜy. 

 
2.   Przepisy BHP obowiązują  

a) 

tylko w gabinecie stomatologicznym. 

b) 

tylko w gabinecie lekarskim. 

c) 

tylko w gabinecie zabiegowym. 

d) 

we wszystkich gabinetach. 

 
3.  Przykładem działań aseptycznych jest 

a) 

mycie okien. 

b) 

sprzątanie. 

c) 

zmiana fartucha, mycie rąk, jałowe otwieranie opatrunków. 

d) 

tylko mycie rąk. 

 
4.  Wybór odpowiedniej szczoteczki zaleŜy między innymi od 

a) 

wieku. 

b) 

stanu dziąseł. 

c) 

upodobań kolorystycznych. 

d) 

wieku i stanu dziąseł. 

 
5.  Przy zapaleniach jamy ustnej stosujemy 

a) 

dentosept. 

b) 

miętę. 

c) 

wodę. 

d) 

dentosept, szałwię. 

 
6.  Dieta matki ma wpływ na stan zębów dziecka 

a) 

bardzo mały. 

b) 

nieistotny. 

c) 

bardzo duŜy. 

d) 

wyjątkowo mały. 

 
7.  Hipokrates był twórcą 

a) 

pierwszego sztucznego zęba. 

b) 

kodeksu etyki lekarskiej. 

c) 

higieny jamy ustnej. 

d) 

wiertła. 

 
8.  pH o wartości 5  

a) 

jest najlepsze dla zdrowia zębów. 

b) 

moŜe powodować paradentozę. 

c) 

moŜe być przyczyną próchnicy. 

d) 

jest normalne dla jamy ustnej. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

9.  Egzogenne fluorkowanie dzieli się na 

a) 

domowe i profesjonalne. 

b) 

grupowe i domowe. 

c) 

grupowe i profesjonalne. 

d) 

domowe, profesjonalne i grupowe. 

 
10. Endogenne fluorkowanie to 

a) 

woda. 

b) 

tabletki. 

c) 

sól. 

d) 

woda, sól. 

 
11. Wadą metody roll jest to, Ŝe 

a) 

jest za łatwa. 

b) 

jest bardzo trudna. 

c) 

niewystarczająco usuwa płytkę poddziąsłową. 

d) 

jest zbyt skomplikowana. 

 

12. Metodą szczotkowania zębów łatwą dla dzieci jest metoda 

a) 

Bassa. 

b) 

Fonesa. 

c) 

Junga. 

d) 

Frouda. 

 
13. Do pędzlowania jamy ustnej stosuje się lakiery fluorkowe 

a) 

bezbarwne. 

b) 

szlachetne. 

c) 

mikroskopijne. 

d) 

wodne. 

 
14. Metoda Torella jest metodą 

a) 

indywidualną. 

b) 

grupową. 

c) 

usuwania ubytków. 

d) 

skomplikowaną. 

 
15. Osoby starsze powinny  

a) 

bardzo dbać o higienę jamy ustnej. 

b) 

załoŜyć protezę i nie dbać wcale o higienę jamy ustnej. 

c) 

nie zakładać protez i nie dbać o higienę jamy ustnej. 

d) 

jeść duŜo słodyczy. 

 
16. Przy pojawieniu się zaburzeń jamy ustnej u dzieci powinno się 

a) 

zbagatelizować problem. 

b) 

przepłukać wodą z kranu. 

c) 

przepłukać 1% wodnym roztworem gencjany. 

d) 

nie podejmować działań. 

 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

17. W stomatologii waŜniejsza od leczenia jest  
 

a) 

miła aparycja stomatologa. 

 

b) 

higieniczny gabinet. 

 

c) 

profilaktyka. 

 

d) 

niska cena zabiegu. 

 
18. Jeśli pojawiają się widoczne urazy zębów, naleŜy zwrócić się do 
 

a) 

ortopedy. 

 

b) 

chirurga. 

 

c) 

ortodonty. 

 

d) 

pielęgniarki. 

 
19. Pomieszczenie, w którym pracuje stomatolog ma być pomieszczeniem 

a) 

jasnym, czystym, z przestrzeganą aseptyką. 

b) 

tylko jasnym. 

c) 

tylko czystym. 

d) 

tylko aseptycznym. 

 
20. Kodeks etyki dotyczy 

a) 

tylko lekarzy. 

b) 

tylko nauczycieli. 

c) 

róŜnych zawodów, w tym lekarzy i nauczycieli. 

d) 

tylko lekarzy i nauczycieli. 

 
 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Zapobieganie próchnicy zębów 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39

7.  LITERATURA 

 

1.

 

Batczewska  E.:  Elementy 

emocjonalno-motywacyjne  w  decyzji  o  leczeniu 

stomatologicznym 

dorosłych 

pacjentów. 

Badania 

ankietowe. 

„Magazyn 

Stomatologiczny”, 1999 

2.

 

Jańczuk Z.: Profilaktyka profesjonalna w stomatologii. PZWL, Warszawa 1999 

3.

 

Karski J.: Promocja zdrowia. IGNIS, Warszawa 1999 

4.

 

Rosłan-Szulc K.: ABC Twoich zębów. Endirpol, Gdańsk 1994 

5.

 

Studzińska-Pasieka : Angielski dla stomatologów. Bestom, Łódź 2005 

6.

 

Volz U.: Dbaj o zęby. Interspan, styczeń 2006 

7.

 

www.bhp.com.pl 

8.

 

www.bhp.org.pl 

 
Literatura metodyczna: 
1.

 

Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 

3.

 

Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”, 
Warszawa 2003 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

5.

 

Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  I  i  II. 
ITeE, Radom 1999