background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 
 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ

 

 
 

 
 
Paweł Krawczak 
 
 
 
 
 

Wykonywanie trasowania 722[02].Z1.01 

 

 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Andrzej Zych 
mgr inŜ. Marek Olsza 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Krawczak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  722[02].Z1.01 
„Wykonywanie  trasowania”,  zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
operator obrabiarek skrawających. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne  

3.  Cele kształcenia  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Organizacja  stanowiska  do  trasowania.  Bezpieczeństwo  i  higiena 

pracy, ochrona przeciwpoŜarowa i ochrona środowiska 

 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia  

13 

5.2.  Trasowanie na płaszczyźnie 

16 

5.2.1.  Ćwiczenia  

16 

5.3.  Trasowanie przestrzenne 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura  

33 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  obrabiarek  skrawających 
722[02].  

Poradnik  dla  nauczyciela  zawiera  informacje  i  wskazówki  niezbędne  dla  efektywnego 

zorganizowania procesu kształcenia w jednostce modułowej. Zamieszczono w nim:  
– 

wymagania wstępne, 

– 

szczegółowe cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ć

wiczenia, 

– 

ewaluacja osiągnięć ucznia, 

– 

literaturę. 
Wymagania  wstępne  określają  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  ukształtowane 

przed  rozpoczęciem  pracy  z  poradnikiem.  NaleŜy  zachęcić  uczniów,  aby  zapoznali  się 
z wymaganiami  i  ocenili,  czy  je  spełniają.  Dotyczą  one  umiejętności,  które  uczniowie 
ukształtowali  podczas  dotychczasowej  nauki.  Spełnienie  wymagań  wstępnych  pozwoli 
uczniom  na  skoncentrowanie  się  na  kształtowaniu  nowych  umiejętności  potrzebnych  do 
zaliczenia jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w  wyniku  procesu  kształcenia  w  tej  jednostce  modułowej.  Przed  rozpoczęciem  zajęć  naleŜy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 

W  poradniku  zamieszczono  takŜe  dwa  przykładowe  scenariusze  zajęć.  Wskazują  one 

sposób  prowadzenia  zajęć  dydaktycznych  z  wykorzystaniem  metod  zalecanych  w programie 
jednostki modułowej. 

Ć

wiczenia  (toŜsame  z  tymi,  które  znajdują  się  w  poradniku  dla  ucznia),  zawierają 

polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania  –  uczenia  się  oraz  środki 
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować umiejętności 
niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej, 

Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  powinna  zostać  przeprowadzona  z  pomocą  testu  pisemnego 

z zadaniami  wielokrotnego  wyboru  oraz  testu  praktycznego  z  zadaniem  typu  próby  pracy. 
W poradniku  dla  nauczyciela  zamieszczono  dwa  przykładowe  narzędzia  pomiaru 
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem 
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej cele. 

Ostatnim  elementem  poradnika  dla  nauczyciela  jest  wykaz  literatury.  Zawiera  on 

zarówno  pozycje  przydatne  uczniowi  dla  pogłębienia  wiedzy  z  zakresu  programu  jednostki 
modułowej, jak i pozycje metodyczne. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  jednostce  modułowe  prowadzone  były 

róŜnymi  metodami  uwzględniającymi  wszystkie  strategie  kształcenia  wielostronnego.  
NaleŜy stosować metody z zakresu strategii problemowej (metody problemowe) i operacyjnej 
(metody  praktyczne).  Formy  organizacyjne  pracy  powinny  być  zróŜnicowane  począwszy  od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

722[02].Z1.02 

Obróbka powierzchni płaskich 

i kształtowych narzędziami 

ręcznymi 

 

722[02].Z1.03 

Wykonywanie otworów okrągłych 

 
 
 

722[02].Z1 

Trasowanie i obróbka ręczna 

 

722[02].Z1.01 

Wykonywanie trasowania 

                
 

722[02].Z1.04 

Wykonywanie połączeń 

rozłącznych i nierozłącznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

wykonywać pomiary warsztatowe, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

korzystać z poradników i norm, 

− 

odczytywać informacje podane na rysunku wykonawczym, 

− 

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

− 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

rozróŜniać elementy maszyn, 

− 

komunikować się i pracować w zespole,  

− 

samodzielnie podejmować decyzje. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić cel i zakres stosowania trasowania, 

– 

zorganizować stanowisko do trasowania, 

– 

dobierać narzędzia, przyrządy oraz materiały pomocnicze do trasowania, 

– 

ustalić kolejność czynności podczas trasowania na płaszczyźnie, 

– 

przygotować powierzchnie do trasowania, 

– 

wytrasować rysy prostoliniowe, równoległe i przecinające się pod kątem, 

– 

wykreślić okręgi, łuki i koła, 

– 

wytrasować proste zarysy części maszyn, 

– 

wypunktować naniesione rysy, 

– 

sprawdzić jakość wykonanej pracy, 

– 

skorzystać z dokumentacji technicznej, 

– 

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej i ochrony 

ś

rodowiska podczas wykonywania trasowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722[02] 

Moduł: 

Trasowanie i obróbka ręczna 722[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie trasowania

 

722[02].Z1.01 

Temat:  Trasowanie na płaszczyźnie. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności trasowania na płaszczyźnie. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  trasowania  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, 

– 

dobrać materiały i narzędzia do trasowania, 

– 

wytrasować rysy prostoliniowe, równoległe i przecinające się pod kątem, 

– 

wykreślić okręgi, łuki i koła, 

– 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

instrukcja  do  wykonania  ćwiczenia  zawierająca  dokumentację  zadania  (tekst  przewodni 
do wykonania ćwiczenia), 

– 

materiał do trasowania – płytka stalowa, 

– 

płyta traserska, 

– 

kątownik ze stopką, 

– 

cyrkiel, 

– 

kątomierz uniwersalny, 

– 

liniał traserski, 

– 

rysik, 

– 

punktak, 

– 

młotek, 

– 

farba traserska, 

– 

zestaw materiałów czyszczących. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Wytrasuj na płytce stalowej kształt przedstawiony na rysunku zgodnie z instrukcją wykonania 
ć

wiczenia.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8

FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
Pytania prowadzące: 
1.  W jaki sposób naleŜy przygotować powierzchnie do trasowania? 
2.  Jakie narzędzia słuŜą do trasowania powierzchni płaskich? 
3.  W jaki sposób wykonuje się trasowanie linii równoległych, prostopadłych i pod kątem? 
4.  W jaki sposób trasuje się okręgi, łuki i koła? 
5.  Jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy naleŜy zachować podczas trasowania? 
 
PLANOWANIE 
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności: 
1.  Ustal, jakimi narzędziami dokonasz trasowania. 
2.  Zaplanuj czynności związane z przygotowaniem powierzchni do trasowania. 
3.  Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji trasowania na płaszczyźnie. 
4.  Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu trasowania. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Dobierz narzędzia do wykonania ćwiczenia. 
2.  Przygotuj powierzchnie płytki do trasowania. 
3.  Wytrasuj osie symetrii przedmiotu. 
4.  Wytrasuj płytkę zgodnie z rysunkiem z dokumentacji zadania. 
5.  Wykonaj punktowanie rys. 
6.  Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy. 
7.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
8.  Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia. 
9.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia traserskie? 
2.  Czy prawidłowo przygotowano powierzchnie do trasowania? 
3.  Czy prawidłowo wytrasowano osie symetrii przedmiotu? 
4.  Czy wytrasowano płytkę zgodnie z dokumentacją? 
5.  Czy napunktowano rysy traserskie? 
6.  Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy? 
7.  Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia? 
 
ANALIZA 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  waŜne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  oraz  jak  ich  unikać 
w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

9

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Trasowanie  przestrzenne.  Na  podstawie 
zgromadzonych informacji przygotuj się do wypowiedzi na temat: jakich narzędzi uŜywa się 
do trasowania przestrzennego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

……………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722[02] 

Moduł: 

Trasowanie i obróbka ręczna722[02].Z1 

Jednostka modułowa: Wykonywanie trasowania

 

722[02].Z1.01 

Temat:  Trasowanie przestrzenne. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności trasowania przestrzennego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  trasowania  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 

i higieny pracy, 

– 

dobrać materiały i narzędzia do trasowania, 

– 

dobrać metodę trasowania przestrzennego, 

– 

wytrasować bryłę o dowolnym kształcie geometrycznym, 

– 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

instrukcja  do  wykonania  ćwiczenia  zawierająca  dokumentację  zadania  (tekst  przewodni 
do wykonania ćwiczenia), 

– 

materiał do trasowania – wałek stalowy, 

– 

płyta traserska, 

– 

pryzmy traserskie, 

– 

kątownik traserski, 

– 

narzędzia traserskie, 

– 

farba traserska, 

– 

czyściwo, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Wykonaj trasowanie rowka na wpust zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
Pytania prowadzące: 
1.  W jaki sposób naleŜy przygotować powierzchnie do trasowania? 
2.  Jakie narzędzia słuŜą do trasowania przestrzennego? 
3.  W jaki sposób wybiera się bazę traserską?  
4.  W jaki sposób wykonuje się trasowanie przestrzenne? 
5.  Jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy naleŜy zachować podczas trasowania? 
 
PLANOWANIE 
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności: 
1.  Ustal, jakimi narzędziami dokonasz trasowania. 
2.  Ustal bazę traserską. 
3.  Zaplanuj czynności związane z przygotowaniem powierzchni do trasowania. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji trasowania przestrzennego. 
5.  Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu trasowania. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Dobierz narzędzia do wykonania ćwiczenia. 
2.  Przygotuj powierzchnie do trasowania. 
3.  Zamocuj trasowany przedmiot. 
4.  Wytrasuj rowek na wpust zgodnie z rysunkiem i dokumentacją zadania. 
5.  Wykonaj punktowanie rys. 
6.  Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy. 
7.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
8.  Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia. 
9.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia traserskie? 
2.  Czy prawidłowo przygotowano powierzchnie do trasowania? 
3.  Czy wytrasowano rowek na wpust zgodnie z dokumentacją zadania? 
4.  Czy napunktowano rysy traserskie? 
5.  Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy? 
6.  Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia? 
 
ANALIZA 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  waŜne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  oraz  jak  ich  unikać 
w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Na  podstawie  zgromadzonych  informacji  sporządź  notatkę  na  temat:  jaka  jest  róŜnica 
pomiędzy trasowaniem na płaszczyźnie a trasowaniem przestrzennym? 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Organizacja  stanowiska  do  trasowania.  Bezpieczeństwo  

i  higiena  pracy,  ochrona  przeciwpoŜarowa  i  ochrona 
środowiska 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 

Zorganizuj  stanowisko  do  trasowania.  Otrzymasz  przyrządy  i  narzędzia  traserskie. 

Z grupy  narzędzi  wybierz  przyrządy,  które  słuŜą  do  mocowania  przedmiotów  trasowanych. 
Nazwij je. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi przyrządami i narzędziami traserskimi, 
2)  wybrać przyrządy słuŜące do mocowania przedmiotów trasowanych, 
3)  nazwać narzędzia, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

przyrządy i narzędzia traserskie, 

− 

katalogi narzędzi, 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14

Ćwiczenie 2 

 Rozpoznaj  i  scharakteryzuj  wszystkie  narzędzia  przedstawione  na  rysunku.  WskaŜ,  do 

jakiej grupy narzędzi traserskich naleŜą. 

 

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Rysunek do ćwiczenia 2 [4]. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  określić, jakie narzędzia traserskie są przedstawione na rysunku, 
2)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów Twoich koleŜanek/kolegów), 

3)  scharakteryzować narzędzia, 
4)  sklasyfikować grupę narzędzi, 
5)  uporządkować zapisane pomysły,  
6)  zaprezentować efekty pracy, 
7)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

katalogi narzędzi, 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart. 

 

Ćwiczenie 3 

Określ,  jakie  zagroŜenia  dla  pracownika  występują  podczas  trasowania  otworów 

w duŜych, cięŜkich korpusach maszyn. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposob wykonania ćwiczenia. 

a

b

c

d

e

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić, zagroŜenia dla pracownika występują podczas trasowania, 
2)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

3)  uporządkować  zapisane  pomysły  –  odrzucić  ewentualnie  nierealne  lub  budzące 

wątpliwości członków grupy, 

4)  zaprezentować efekty pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

duŜe arkusze papieru, 

– 

mazaki, 

– 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16

5.2. Trasowanie na płaszczyźnie 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  trasowanie  płytki  stalowej  przedstawionej  na  rysunku  zgodnie  z  instrukcją 

wykonania ćwiczenia. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania. Przygotować instrukcje do ćwiczeń oraz tekst przewodni do wykonania 
ć

wiczenia, rysunek zawierający np. linie, osie, koła które będą trasowane przez uczniów, oraz 

płytkę stalową do trasowania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami trasowania na płaszczyźnie, 
2)  dobrać narzędzia traserskie, 
3)  przygotować powierzchnię do trasowania, 
4)  wykonać trasowanie na płaszczyźnie, 
5)  uporządkować stanowisko pracy, 
6)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne, 

– 

tekst przewodni. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem, 

– 

płyta traserska, 

– 

narzędzia traserskie, 

– 

farba traserska, 

– 

płytka stalowa, 

– 

czyściwo. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj trasowanie środków czół wałków zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.  

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń,  tekst  przewodni  do  wykonania 
ć

wiczenia oraz wałki stalowe. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami trasowania czół wałków, 
2)  dobrać narzędzia traserskie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17

3)  przygotować powierzchnię do trasowania, 
4)  wykonać trasowanie czół wałków, 
5)  uporządkować stanowisko pracy, 
6)  dokonać wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne, 

– 

tekst przewodni. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem, 

– 

płyta traserska, 

– 

narzędzia traserskie, 

– 

farba traserska, 

– 

wałki, 

– 

czyściwo. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18

5.3. Trasowanie przestrzenne 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj  trasowanie  przestrzenne  rowka  na  wpust  zgodnie  z  instrukcją  wykonania 

ć

wiczenia. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń,  tekst  przewodni  do  wykonania  ćwiczenia  oraz  wałki 
stalowe. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami trasowania przestrzennego, 
2)  dobrać narzędzia traserskie, 
3)  przygotować powierzchnię do trasowania, 
4)  wykonać trasowanie przestrzenne rowka na wpust, 
5)  uporządkować stanowisko pracy, 
6)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne, 

– 

tekst przewodni. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem, 

– 

wałki stalowe, 

– 

płyta traserska, 

– 

pryzmy traserskie, 

– 

kątownik traserski, 

– 

narzędzia traserskie, 

– 

farba traserska, 

– 

czyściwo, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  trasowanie  przestrzenne  otworów  zgodnie  z  instrukcją  wykonania  ćwiczenia. 

Do trasowania uŜyj skrzynek traserskich. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń,  tekst  przewodni  do  wykonania  ćwiczenia,  modele 
korpusów obrabiarek, skrzynki traserskie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami trasowania przestrzennego przy uŜyciu skrzynek traserskich, 
2)  dobrać narzędzia traserskie, 
3)  przygotować powierzchnię do trasowania, 
4)  wykonać trasowanie otworów, 
5)  uporządkować stanowisko pracy, 
6)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne, 

– 

tekst przewodni. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

płyta traserska, 

– 

skrzynki traserskie, 

– 

narzędzia traserskie, 

– 

farba traserska, 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem, 

– 

czyściwo, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test dwustopniowy dla jednostki modułowej „Wykonywanie trasowania” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 7, 8, 11, 13, 14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 6, 9, 10, 12, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c, 

12. c, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie trasowania 

Sklasyfikować rodzaje trasowania 

Określić zastosowanie środkownika 

PP 

Rozpoznać narzędzia do trasowania 
przestrzennego 

Rozpoznać przyrządy do mocowania 
przedmiotów 

Określić zastosowanie znacznika 
traserskiego 

PP 

Zdefiniować pojęcie bazy traserskiej 

Określić kolejność trasowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21

Dobrać narzędzie do trasowania linii 
prostopadłych 

PP 

10 

Wyjaśnić, na czym polega trasowanie 
przestrzenne 

PP 

11 

Rozpoznać metodę trasowania 
przestrzennego 

12 

Dobrać narzędzie do trasowania 
łuków 

PP 

13 

Rozpoznać narzędzia pomiarowe 
stosowane przy trasowaniu 

14 

Rozpoznać narzędzia podtrzymujące 
stosowane przy trasowaniu

 

15 

Dobrać narzędzia traserskie do 
ustawiania przedmiotów 

PP 

16 

Określić, w jaki sposób zwiększa się 
trwałość trasowania 

PP 

17 

Rozpoznać metodę trasowania 
płaskiego 

18 

Zidentyfikować metodę trasowania za 
pomocą skrzynek traserskich 

19  Rozpoznać narzędzia traserskie 

20 

Rozpoznać metodę trasowania za 
pomocą kątownika 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie po upływie połowy czasu i na 5 minut przed końcem 

sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj dokładnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
5.  Test zawiera 20 zadań.  
6.  Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  X  w  odpowiednim 

miejscu na karcie odpowiedzi. 

8.  W  przypadku  pomyłki  zaznacz  błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz 

odpowiedź prawidłową. 

9.  Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 
10.  Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi – 

otrzymujesz zero punktów. 

11.  UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 
12.  Nie odpowiadaj bez zastanowienia, jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do 

następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.  

13.  Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 
14.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Trasowanie jest czynnością polegającą na 

a)  przenoszeniu  zarysów  przedmiotu  przedstawionego  na  rysunku  wykonawczym  na  

półfabrykat za pomocą narzędzi traserskich. 

b)  przenoszeniu zarysów przedmiotu z półfabrykatu na rysunek techniczny. 
c)  przenoszeniu zarysów przedmiotu na półfabrykat za pomocą wzornika. 
d)  przenoszeniu zarysów przedmiotu na rysunek techniczny za pomocą wzornika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23

2.  Istnieją dwie metody trasowania, jest to trasowanie 

a)  płaskie oraz kształtowe. 
b)  płaskie oraz przestrzenne. 
c)  przestrzenne oraz kształtowe. 
d)  kształtowe oraz bryłowe. 

 

3.  Środkownik jest stosowany do 

a)  wyznaczania środka na płaskich powierzchniach przedmiotów walcowych. 
b)  wyznaczania środka otworów. 
c)  wyznaczania osi symetrii. 
d)  wyznaczania środka prostokąta. 

 
4.  Rysunek przedstawia 

a)  przymiar traserski. 
b)  liniał traserski. 
c)  wysokościomierz traserski. 
d)  wysokościomierz suwmiarkowy. 

 

5.  Rysunek przedstawia 

a)  skrzynkę traserską. 
b)  kątownik 90°.  
c)  podstawkę traserską pryzmową. 
d)  podstawkę kątową. 

 
6.  Znacznik traserski stosowany jest do 

a)  trasowania przestrzennego jak równieŜ do wyznaczania linii poziomych. 
b)  wykreślania na trasowanym przedmiocie linii według liniału lub wzornika. 
c)  punktowania. 
d)  trasowania okręgów. 

 
7.  Bazą traserską nazywamy 

a)  punkt, oś lub płaszczyznę, od której odmierza się wymiary na przedmiocie. 
b)  płytę traserską na której ustawia się przedmiot trasowany. 
c)  oś symetrii trasowanego przedmiotu. 
d)  płaszczyznę na której nanosi się rysy traserskie. 

 
8.  Trasowanie rozpoczyna się zwykle od wyznaczania 

a)  otworów. 
b)  głównych osi symetrii przedmiotu. 
c)  linii pionowych i poziomych. 
d)  linii prostopadłych. 

 
9.  Za pomocą kątownika ze stopką wyznacza się 

a)  linie pod kątem. 
b)  linie prostopadłe do krawędzi przedmiotu trasowanego. 
c)  łuki. 
d)  środek otworu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24

10.  Trasowanie przestrzenne polega na wyznaczaniu 

a)  punktów i linii traserskich na bryle o dowolnym kształcie geometrycznym. 
b)  zarysów przedmiotu przez obrysowanie zarysu wzornika traserskiego rysikiem. 
c)  linii traserskich na korpusach maszyn. 
d)  linii traserskich na przedmiotach okrągłych. 

 
11.  Rysunek przedstawia trasowanie za pomocą 

a)  podstawek traserskich. 
b)  obrotu przedmiotu. 
c)  skrzynek traserskich. 
d)  kątownika. 

 

12.  Wykreślanie okręgów i łuków wykonuje się za pomocą 

a)  szablonu traserskiego. 
b)  wzornika. 
c)  cyrkla. 
d)  kątomierza. 

 

13.   Rysunek przedstawia 

a)  kątomierz uniwersalny. 
b)  przymiar traserski. 
c)  kątownik 45º. 
d)  kątownik ze stopką. 

 

14.  Rysunek przedstawia 

a)  kątownik traserski. 
b)  kątownik z otworami. 
c)  kątownik z rowkami teowymi. 
d)  podstawkę z rowkami teowymi. 

 
15.  Do ustawienia przedmiotów na płycie traserskiej uŜywa się 

a)  imadeł i ścisków. 
b)  pryzm, klocków i podkładek. 
c)  macek zewnętrznych i wewnętrznych. 
d)  skrzynek traserskich. 

 

16.  W celu zwiększenia trwałości wykreślonych rys stosuje się 

a)  malowanie powierzchni trasowanej farbą olejną. 
b)  malowanie rys linią o podwójnej grubości. 
c)  wybijanie na nich wgłębień zwanych punktami. 
d)  wybijanie punktu na końcu i początku linii. 

 
17.  Rysunek przedstawia trasowanie 

a)  według wzornika. 
b)  za pomocą podtrzymki. 
c)  na płycie traserskiej. 
d)  przestrzenne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25

18.  Trasowanie  za  pomocą  skrzynek  traserskich  duŜych  odlewów  to  podstawowa  metoda 

trasowania 
a)  przestrzennego. 
b)  znacznikiem traserskim. 
c)  na płaszczyźnie. 
d)  według szablonu. 

 
19.  Rysunek przedstawia 

a)  rysik. 
b)  znacznik. 
c)  punktak. 
d)  mackę. 

 
20.  Rysunek przedstawia trasowanie za pomocą 

a)  liniału traserskiego. 
b)  kątownika. 
c)  wysokościomierza. 
d)  przymiaru traserskiego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .................................................................................................. 

 
Wykonywanie trasowania 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27

TEST 2 
Test dwustopniowy dla jednostki modułowej „Wykonywanie trasowania”

 

 

Próba pracy ma dwa zadania: 

1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji jednostki modulowej, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie operator obrabiarek skrawających. 
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Nauczyciel  powinien 
przygotować dokumentację zadania wraz z rysunkiem. 
 
Ocenianie: 
niedostateczny 

do 7 pkt. 

dopuszczający 

8–9 pkt. 

dostateczny   

10–11 pkt. 

dobry 

 

 

12–13 pkt. 

bardzo dobry  

14 pkt. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia testu praktycznego: 
 

Lp 

WyposaŜenie stanowiska 

1  Płyta traserska 

2  Pryzmy traserskie 

3  Narzędzia traserskie: rysiki, znacznik, punktak, młotek 

4  Farba traserska 

Przyrządy pomiarowe i kontrolne: suwmiarka, wysokościomierz 
traserski, kątownik ze stopką 

6  Czyściwo, szczotki zmiotki, szufelka 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28

Informacja dla ucznia 
1.  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia  

i numer stanowiska. 

3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 

roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 15 minut. 

4.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu (czas wykonania zadania wynosi 60 minut). 

 

Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

Powodzenia 

 
Zadanie 
Wykonaj  trasowanie  przestrzenne  rowka  na  wpust  zgodnie  z  dokumentacją.  UłóŜ  plan 
działania  niezbędny  do  wykonania  zadania.  Dobierz  odpowiednie  narzędzia  traserskie, 
przyrządy  pomiarowe  i  przyrządy  potrzebne  do  wykonania  pracy.  Powierzone  zadanie 
wykonaj dokładnie z zachowaniem zasad bhp. Na wykonanie zadania masz 60 minut. 
 
Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 
b)  wykaz narzędzi traserskich i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania, 
c)  wykaz przyrządów pomiarowych. 

3.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 

a)  zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy, 

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania, 

b)  sprawdź stan techniczny narzędzi i przyrządów, 
c)  dobierz  środki  ochrony  indywidualnej  wymagane  do  bezpiecznego  wykonania 

zadania. 

4.  Wykonaj  zaplanowane  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 

i ochrony przeciwpoŜarowej. 

5.  Sprawdź jakość wykonanej pracy w odniesieniu do rysunku z dokumentacji zadania. 
6.  Po  zakończeniu  pracy  uporządkuj  stanowisko  pracy,  oczyść  narzędzia  i  odłóŜ  je  na 

miejsce składowania. 

7.  Zgłoś gotowość do prezentacji wykonanego zadania. 
8.  Zaprezentuj  sposób  wykonania  zadania:  omów  czynności  prowadzące  do  wykonania 

zadania,  uzasadnij  dobór  narzędzi  traserskich,  oceń  jakość  wykonywanej  pracy  
w odniesieniu do dokumentacji zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29

Zawód: operator obrabiarek skrawających 
Symbol cyfrowy zawodu 722[02] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL   

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia   

Numer stanowiska 

 
 

   

 

 

 

  

 

 

 

   

dzień   miesiąc  

rok

 

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Zapisz czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania  

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
2.  Wykaz narzędzi traserskich i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
3.  Wykaz przyrządów pomiarowych 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30

Zadanie praktyczne 
 

Wykonaj  trasowanie  przestrzenne  rowka  na  wpust  zgodnie  z  dokumentacją.  UłóŜ  plan 

działania  niezbędny  do  wykonania  zadania.  Dobierz  odpowiednie  narzędzia  traserskie, 
narzędzia  pomiarowe  i  przyrządy  potrzebne  do  wykonania  pracy.  Powierzone  zadanie 
wykonaj dokładnie z zachowaniem zasad bhp. Na wykonanie zadania masz 60 minut. 

 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt. 
0–1 

Czynność 1: zapisanie kolejnych czynności związanych z wykonaniem 

zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co 
najmniej 4 z następujących czynności: 
–  dobieranie narzędzi traserskich, 
–  dobieranie przyrządów pomiarowych, 
–  rozmieszczenie narzędzi i przyrządów na stanowisku pracy, 
–  przygotowanie powierzchni do trasowania, 
–  wykonanie tasowania przestrzennego rowka na wpust, 
–  sprawdzenie jakości wykonanej pracy, 
–  porządkowanie stanowiska pracy, 
–  prezentacja wykonanego zadania. 

 

Czynność  2:  sporządzenie  wykazu  niezbędnych  narzędzi  traserskich 
i przyrządów. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał, co najmniej: 

–  płyta traserska, 
–  pryzmy traserskie, 
–  rysik, 
–  znacznik traserski, 
–  punktak, 
–  młotek, 
–  farba traserska. 

 
 

Czynność 

3: 

sporządzenie 

wykazu 

niezbędnych 

przyrządów 

pomiarowych. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 
–  suwmiarka,  
–  wysokościomierz traserski,  
–  kątownik ze stopką. 

 

I.

 P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze I. Planowanie  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31

 

Czynność  4:  zgromadzenie  na  stanowisku  pracy  niezbędnych  narzędzi 
traserskich,  sprzętu  kontrolno-pomiarowego  i  instrukcji  niezbędnych 
do wykonania zadania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził i rozmieścił na 
stanowisku pracy: 

–  narzędzia traserskie, 
–  przyrządy pomiarowe, 
–  rysunek do wykonania zadania, 
–  materiał do trasowania. 

 

Czynność  5:  sprawdzenie  stanu  technicznego  narzędzi  i  przyrządów 
traserskich. 
Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  ocenił  stan  techniczny  narzędzi 
i przyrządów traserskich dokonując oględzin. 

 
 

Czynność  6:  dobieranie  środków  ochrony  indywidualnej  wymaganych  do 
bezpiecznego wykonania zadania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń załoŜył ubranie robocze jedno- lub 
dwuczęściowe oraz nakrycie głowy. 

 

II

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie  

Czynność 7: przygotowanie powierzchni do trasowania. 
Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  przygotował  powierzchnię  do 
trasowania. 

 

Czynność 8: trasowanie przestrzenne rowka na wpust. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  zdający  wytrasował  rowek  na  wpust 
zgodnie z instrukcją zadania i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Czynność 9: wykonanie punktowania wytrasowanych linii. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  wykonał  punktowanie 

wytrasowanych linii. 

 

Czynność 10: sprawdzenie jakości pracy. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń po wykonaniu zadania sprawdził 

jakość wykonanego trasowania. 

 

Czynność 11: porządkowanie stanowiska pracy. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  po  zakończeniu  zadania 

uporządkował  stanowisko  pracy,  oczyścił  i  odłoŜył  narzędzia  na  miejsce 
przechowywania, zagospodarował odpady. 

 

II

I.

 W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32

 

Czynność  12:  omówienie  czynności  wykonywanych  podczas  trasowania 
przestrzennego. 
Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  omówił  czynności  wykonywane 
podczas trasowania przestrzennego. 

 

Czynność 13: uzasadnienie doboru narzędzi traserskich. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  uzasadnił  wybór  narzędzi 
traserskich. 

 

Czynność 14: ocena jakości wykonanych rowków. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  ocenił  jakość  wykonanej  pracy 
odnosząc się do rysunku wykonawczego zawartego w dokumentacji zadania. 

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie  

IV

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM  

 
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP,  

Warszawa 2006 

2.  Mac S.: Obróbka metali. WSiP, Warszawa 1999

 

3.  Mały poradnik mechanika. WNT, Warszawa 1999 
4.  www.pronar.com.pl 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 
3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001