background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ

 

 
 
 
 
 
 

Krzysztof Lenkiewicz 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie technologii mechanicznych 714[03].L2.06 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Tadeusz Ługowski 
mgr inż. Andrzej Sadowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Krzysztof Lenkiewicz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  714[03].L2.06 

Stosowanie  technologii  mechanicznych,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu lakiernik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia 

11 

 

5.1.  Techniki wytwarzania 

11 

 

   5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

 

5.2.  Wyposażenie i organizacja stanowiska do obróbki ręcznej 

14 

 

   5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

 

5.3.  Maszynowa obróbka wiórowa 

19 

 

   5.3.1.  Ćwiczenia 

19 

 

5.4.  Spajanie metali 

21 

   5.4.1  Ćwiczenia 

21 

 

5.5.  Obróbka plastyczna i montaż 

25 

 

   5.5.1.  Ćwiczenia 

25 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

27 

7. 

Literatura 

43 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy 

Państwu 

poradnik 

dla 

nauczyciela 

„Stosowanie 

technologii 

mechanicznych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie lakiernika 714[03]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktyczne, 

− 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów – do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonymi  w  rozdziale 6  zestawami  zadań  testowych, zawierającymi 
zadania różnego rodzaju. 
W tym rozdziale podano również: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

714[03].L2 

Techniczne podstawy 

lakiernictwa 

714[03].L2.04 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych 

714[03].L2.06 

Stosowanie technologii 

mechanicznych 

714[03].L2.05 

Eksploatowanie maszyn 

i urządzeń 

714[03].L2.03 

Stosowanie technologii 

informacyjnej 

714[03].L2.02 

Posługiwanie się 

podstawowymi pojęciami 

z zakresu układów 

 sterowania i regulacji 

714[03].L2.01 

Posługiwanie się 

 dokumentacją techniczną 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 
–  dobierać przybory i materiały do wykonania rysunku, 
–  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
–  klasyfikować materiały technologiczne, 
–  rozróżniać podstawowe cechy materiałów technologicznych, 
–  umieć stosować technologię informacyjną, 
–  stosować podstawowe pojęcia z zakresu sterowania i regulacji, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej ćwiczeń uczeń powinien umieć: 

–  opisać proces technologiczny i jego elementy składowe, 
–  rozróżniać podstawowe techniki wytwarzania, 
–  dobrać narzędzia, przyrządy i materiały pomocnicze do trasowania, 
–  wykonać trasowanie na płaszczyźnie, 
–  dobrać narzędzia i przyrządy do operacji obróbki ręcznej, 
–  ustalić kolejność czynności podczas wykonywania operacji obróbki ręcznej, 
–  wykonać  operację:  cięcia,  gięcia,  prostowania,  piłowania,  wiercenia,  rozwiercania, 

gwintowania i polerowania, 

–  rozróżniać sposoby spajania metali i ich stopów, 
–  przygotować narzędzia i materiały do lutowania, 
–  wykonać lutowanie, 
–  przygotować materiały do klejenia, 
–  wykonać klejenie, 
–  rozróżniać podstawowe rodzaje obróbki plastycznej, 
–  rozróżniać formy i metody montażu, 
–  wyjaśniać przebieg procesu technologicznego montażu maszyn i urządzeń, 
–  posłużyć się dokumentacją technologiczną, 
–  zorganizować i wyposażyć stanowisko pracy, 
–  zastosować zasady bhp na stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca …………………………………… 
Modułowy program nauczania: 

Lakiernik 714[03].L2 

Jednostka modułowa:  Stosowanie technologii mechanicznych 714[03].L2.06 

Temat: Wykonaj trasowanie szyldu pod zamek według rysunku. 

 
Cel ogólny: 
kształtowanie umiejętności trasowania na płaszczyźnie. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

dobrać narzędzia i przyrządy traserskie, 

– 

zorganizować  stanowisko  do  wykonania  zadania  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 

i higieny pracy, 

– 

wykonać trasowanie na płaszczyźnie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna. 

 
Czas:
  120 min. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

stanowisko ślusarskie, 

– 

zestaw narzędzi traserskich,  

– 

blacha mosiężna, 

– 

rysunek szyldu, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

literatura, 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu – uczeń: 

− 

zapoznaje się z rysunkiem, 

− 

dobiera metody trasowania, 

− 

zapisuje plan działania w zeszycie, 

− 

wspólnie z nauczycielem analizują plan, wprowadzają korekty, 

− 

trasuje na płytce, 

− 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  sytuacjach  sprawiających 
trudności. 

5.  Uczeń po zakończeniu trasowania próbuje dokonać analizy wykonania. 
6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza poprawność i estetykę wykonania zadania. 
8.  Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonania. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  obróbka  ręczna,  narzędzia,  technologia 
i rodzaje.  Na  podstawie  zebranych  informacji  wykonaj  rysunek  wiertła  krętego  i  przynieś  go 
na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności przez uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………… 
Modułowy program nauczania: 

Lakiernik 714[03].L2 

Jednostka modułowa:  Stosowanie technologii mechanicznych 714[03].L2.06 

Temat:  Dobierz  techniki  wytwarzania  do  wykonania  części  składowych  polerki 

elektrycznej do lakieru. 

 
Cel ogólny: 
kształtowanie umiejętności rozpoznawania technik wytwarzania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

zorganizować  stanowisko  do  wykonania  zadania  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 

i higieny pracy, 

– 

nazwać podstawowe części maszyny i określić ich cechy funkcjonalne, 

– 

zidentyfikować materiały, z których są wykonane elementy maszyny, 

– 

rozpoznać techniki wytwarzania tych części. 

 
Metoda nauczania–uczenia się: 
– 

przewodni tekst. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna. 

 
Czas:
  120 min. 
 

Środki dydaktyczne: 
– 

przekrój polerki elektrycznej, 

– 

dokumentacja techniczno-ruchowa polerki, 

– 

tabele, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

literatura, 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie zalet metody tekstu przewodniego. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy. 
5.  Realizacja tematu – uczeń: 

− 

zapoznaje się z zadaniem, 

− 

zapoznanie się z rozwiązaniem zadania podobnego, 

− 

odpowiada na pytania prowadzące, 

− 

wypełnia tabelę wiodącą, 

− 

przeprowadza dyskusję z nauczycielem na temat swego planu działania, 

− 

usuwa błędy, 

− 

wykonuje zadania przez zapisanie w zeszycie technik wytwarzania, 

− 

sprawdza swoją prace według formularza, 

− 

omawia swoje zadanie. 

6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność wykonania. 
7. Uczniowie kolejno prezentują swoje prace. 
8. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  obróbki  skrawaniem  i  spajania  materiałów. 
Na podstawie  tych  informacji  opisz  techniki  wytwarzania  spajania  dowolnego  przedmiotu 
użytku codziennego np. ramy roweru itp. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1.  Techniki wytwarzania 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Dobierz techniki wytwarzania do wykonywania polerki elektrycznej do lakieru. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przypomnieć  przepisy  bhp  i  zaznajomić  uczniów  z  metodą  tekstu  przewodniego, 

podkreślić jej zalety i przydatność do egzaminu końcowego. 
 

Następnie  nauczyciel  powinien  przedstawić  sposób  rozwiązania  analogicznego  zadania: 

„Dobrać techniki wytwarzania do wykonania pistoletu lakierniczego”. 
 
 

Pytania prowadzące: 

1)  Jaką techniką wykonuje się skomplikowane kształty? 
2)  Jaką techniką wykonuje się silnie obciążone elementy? 
3)  W jaki sposób wykonuje się koła zębate? 
4)  W jaki sposób łączy się przewody elektryczne? 
5)  Jak przetwarza się tworzywa sztuczne stosowane na rękojeści? 
6)  Jaką techniką łączy się miedź i bakelit? 
 

Uczeń powinien odpowiadać na te pytania. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  wypełnić tabelę, 

Nr 

Część 

Cechy części 

Uwagi 

1.  Korpus wrzeciona 

Skomplikowany kształt, duże obciążenia, mały ciężar 

 

2. 
3. 

Wrzeciono 
Wał silnika 

 

 

4. 
5. 

Obudowa silnika 
Uzwojenie silnika 

 

 

6. 
7. 

Stojan silnika 
Komutator 

 

 

8. 
9. 

Rękojeść 
Osłona tarczy 

 

 

10. 
11. 

Przekładnia zębata 
Nakrętka wrzeciona 

 

 

12. 
13. 

Szczotki silnika 
Łożyska wału 

 

 

14. 
15. 

Wentylator 
Pierścienie osadcze 

 

 

 
2)  ustalić z nauczycielem swój plan identyfikacji technik wytwarzania poszczególnych części, 
3)  przyporządkować poszczególnym częściom techniki, jakimi powinny być wytworzone,. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

4)  sprawdzić  wykonanie  swojego  zadania  i  porównać  z  przygotowanym  arkuszem. 

Sprawdzić  wykonanie  czynności  przez  swojego  kolegę  i  dać  mu  do  sprawdzenia  swoją 
pracę, 

5)  przeanalizować pod kierunkiem nauczyciela wykonane zadania, 
6)  wskazać punkty, które wykonałbyś inaczej przy powtórnym wykonywaniu zadania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przekrój polerki elektrycznej, 

– 

dokumentacja techniczno-ruchowa, 

– 

normy, 

– 

rozwiązanie analogicznego zadania, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

poradnik mechanika. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Opisz  jakimi  technikami  został  wykonany wał sprężarki powietrza. Jakie cechy pozwoliły 

Ci przyporządkować określone procesy wytwarzania? 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  rozpoznać techniki wytwarzania poszczególnych powierzchni wału, 
3)  przyporządkować techniki wytwarzania do powierzchni wału, 
4)  określić wymagania techniczne dla wyrobu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wał sprężarki, 

– 

rysunek wału, 

– 

wzorzec chropowatości, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

poradniki mechaniczne. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Opisz  jakimi  technikami  połączyłbyś  elementy  szafki  narzędziowej.  Uzasadnij  swój 

wybór. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z wymogami technicznymi przedmiotu, 
3)  rozpoznać materiały, 
4)  wybrać optymalne metody łączenia, 
5)  zaprezentować swoją pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  rysunek szafki narzędziowej, 
–  kątowniki stalowe, 
–  blachy aluminiowe, 
–  miękka wyściółka z PCV, 
–  poradniki techniczne, 
–  lista maszyn warsztatów szkolnych, 
–  przybory do pisania, 
–  arkusz papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

5.2.  Wyposażenie i organizacja stanowiska do obróbki ręcznej 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj trasowanie szyldu pod zamek według rysunku. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z rysunkiem, 
3)  dobrać narzędzia i przyrządy do trasowania, 
4)  zapisać w zeszycie plan działania, 
5)  dokonać trasowania na blasze, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko ślusarskie, 

– 

zestaw narzędzi traserskich, 

– 

blacha mosiężna, 

– 

rysunek szyldu, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

literatura. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonać szyld do zamku z blachy mosiężnej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić poprawność trasowania według rysunku, 
2)  dobrać technologię wykonania, 
3)  dobrać narzędzia, 
4)  dobrać parametry wiercenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5)  zapisać propozycje w zeszycie, 
6)  ustalić z nauczycielem poprawność planu pracy, 
7)  wykonać szyld, 
8)  zaprezentować efekty pracy, 
9)  dokonać oceny poprawności pracy, 
10) zapisać w zeszycie alternatywną technologię wykonania pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko ślusarskie, 

– 

wiertarka stołowa, 

– 

zestaw narzędzi ślusarskich, 

– 

blacha z wytrasowanym szyldem, 

– 

rysunek szyldu, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wykonać skobel z płaskownika stalowego według rysunku. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  obliczyć długość płaskownika, 
3)  w zeszycie zapisać plan działania, 
4)  dobrać narzędzia, 
5)  ustalić plan działania z nauczycielem, 
6)  wykonać skobel według rysunku, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

– 

stół ślusarski, 

– 

narzędzia ślusarskie, 

– 

płaskownik, 

– 

rysunek skobla, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

literatura. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 4 
 

Dokonać prostowania wypukłości w karoserii samochodowej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją, 
2)  ocenić stopień deformacji blachy, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  dobrać narzędzia do wykonania zadania, 
5)  ustalić z nauczycielem plan działania, 
6)  wykonać zadanie prostowania, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  zaproponować alternatywne sposoby wykonania pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

fragment karoserii samochodu z deformacją, 

– 

narzędzia blacharskie, 

– 

stanowisko pracy blacharza, 

– 

literatura. 

 

Ćwiczenie 5 
 

Wykonaj pokrętło do gwintowników. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem i procesem technologicznym podobnej części, 
2)  w zeszycie zapisać plan działania, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  przedyskutować z nauczycielem plan działania, 
5)  trasować surowiec, 
6)  wiercić otwory, 
7)  piłować zgodnie z rysunkiem, 
8)  wykonać gwinty zewnętrzne na prętach, 
9)  wykonać gwinty wewnętrzne, 
10) wykończyć wyrób, 
11) zaprezentować efekty pracy, 
12) dokonać oceny poprawności zadania, 
13) podać alternatywne metody wykonania zadania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 
 Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko pracy ślusarza, 

– 

wiertarka stołowa, 

– 

zestaw narzędzi ślusarskich, 

– 

zestaw do wiercenia, 

– 

zestaw do gwintowania, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

proces technologiczny podobnej części (schemat), 

– 

rysunek przedmiotu, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

literatura techniczna. 

 

Ćwiczenie 6 
 

Wykonaj polerowanie wyoblaka do blach. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem technicznym wyoblaka, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać parametry polerowania, 
4)  dobrać pastę i tarczę do polerowania, 
5)  ustalić z nauczycielem poprawność planu działania, 
6)  wykonać zadanie, 
7)  zaprezentować efekty pracy, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania zadania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

– 

półwyrób wyoblaka, 

– 

polerka tarczowa, 

– 

tarcza filcowa, 

– 

pasta polerska, 

– 

wzorce chropowatości, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

literatura techniczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 7 
 

Wykonaj  rozwiercanie  otworu  na  sworzeń  nadwymiarowy  w  tłoku  sprężarki 

do powietrza. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją napraw sprężarki, 
2)  ustalić plan działania, 
3)  zmierzyć zużyty otwór w tłoku, 
4)  zmierzyć nadwymiarowy sworzeń, 
5)  dobrać rozwiertak, 
6)  dobrać ciecz chłodząco-smarującą, 
7)  ustalić z nauczycielem plan działania, 
8)  rozwiercić otwór, 
9)  dokonać pomiaru otworu, 
10) ocenić jakość powierzchni, 
11) zaprezentować efekty pracy, 
12) przedstawić alternatywne metody wykonania zadania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko pracy ślusarza, 

– 

tłok sprężarki, 

– 

sworzeń nad wymiarowy, 

– 

rozwiertak z pokrętłem, 

– 

ciecz chłodząco-smarująca, 

– 

narzędzia pomiarowe, 

– 

dokumentacja naprawy sprężarki, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

literatura techniczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

5.3. Maszynowa obróbka wiórowa 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Oszlifuj blachę karoserii samochodu po naprawie spawaniem. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją określającą jakość powierzchni po naprawie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać narzędzia i metody wykonania zadania, 
4)  ustalić z nauczycielem poprawność planu pracy, 
5)  wykonać zadanie praktyczne, 
6)  zaprezentować efekty pracy, 
7)  podać alternatywne metody wykonania zadania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 
 Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko pracy ślusarza, 

– 

blacha karoserii samochodu po naprawie spawaniem, 

– 

szlifierka kątowa, 

– 

szlifierka taśmowa, 

– 

szlifierka oscylacyjna, 

– 

papier ścierny, 

– 

klocek filcowy, 

– 

okulary ochronne, 

– 

maska przeciw pyłowa, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

literatura techniczna. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dobrać  metody  obróbki,  narzędzia  i  przyrządy  do  wykonania  koła  zębatego  giętarki 

do blach. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć koło zębate, zmierzyć je i porównać z wzorcem chropowatości, 
2)  wykonać rysunek techniczny koła, 
3)  zapoznać się z wyposażeniem warsztatu, 
4)  dobrać obrabiarki do wykonania zadania, 
5)  dobrać narzędzia, 
6)  dobrać przyrządy i uchwyty, 
7)  zapisać kolejność wykonywanych operacji, 
8)  ustalić metody mocowania przedmiotu do poszczególnych operacji, 
9)  zaprezentować swoją pracę, 
10) zaproponować inne metody obróbki koła zębatego. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

metoda projektów. 

 
 Środki dydaktyczne: 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

arkusz papieru, 

– 

spis obrabiarek w warsztacie (plansza), 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

wzorzec chropowatości, 

– 

narzędzia skrawające, 

– 

katalogi uchwytów i przyrządów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

 

5.4.  Spajanie metali 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Przygotuj do spawania dwie blachy stalowe o grubości 5mm, dobierz technologię i sprzęt 

do spawania. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą, 
2)  zapoznać się ze sprzętem spawalniczym na warsztatach szkolnych, 
3)  zorganizować stanowiska ślusarskie do przygotowania materiału, 
4)  zaproponować technologię spawania, 
5)  dobrać sprzęt spawalniczy i wyposażenie stanowiska, 
6)  zapisać plan działania, 
7)  ustalić z nauczycielem poprawność działania, 
8)  za pomocą pilnika zukosować i oczyścić blachy, 
9)  zaprezentować efekty pracy, 
10) podać inne metody wykonania pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

metoda projektów. 

 
 Środki dydaktyczne: 

– 

dwie blachy 5 mm, 

– 

stanowisko ślusarskie, 

– 

wykaz sprzętu spawalniczego warsztatów (plansza), 

– 

pilniki, 

– 

szczotki stalowe, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

literatura techniczna. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonać lutowanie dwóch blach stalowych o grubości 1 mm. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z wymogami technicznymi jakie powinno spełniać połączenie, 
3)  zapisać w zeszycie plan pracy, 
4)  ustalić i ewentualnie poprawić plan pracy, 
5)  dobrać sprzęt do wykonania zadania, 
6)  przygotować lut i topniki, 
7)  oczyścić mechanicznie blachy, 
8)  oczyścić chemicznie blachy, 
9)  przygotować lutownicę przez opiłowanie grotu, 
10) nagrzać grot, 
11) wykonać lutowanie 
12) wykończyć złącze zlutowane, 
13) przemyć złącze, 
14) dokonać próby szczelności załącza kredą i naftą, 
15) zaprezentować efekty pracy, 
16) zaproponować alternatywne metody wykonania zadania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

– 

dwie blachy stalowe o grubości 1 mm, 

– 

pilniki, skrobaki, 

– 

kolby lutownicze, 

– 

luty miękkie, 

– 

topniki, 

– 

pędzelek do topników, 

– 

okulary ochronne, 

– 

kreda, 

– 

nafta, 

– 

literatura techniczna. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Naprawić za pomocą klejenia pękniętą misę olejową sprężarki. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterem uszkodzenia misy olejowej, 
2)  zapoznać się z dokumentacją napraw sprężarki, 
3)  zapisać plan działania, 
4)  przedyskutować plan działania z nauczycielem, 
5)  przygotować stanowisko robocze, 
6)  obrobić mechanicznie części klejone, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

7)  odtłuścić chemicznie części, 
8)  płukać w wodzie części, 
9)  trawić chemicznie za pomocą zasady sodowej, 
10)  płukać i suszyć elementy, 
11)  przygotować klej dwuskładnikowy, 
12)  nanieść klej, 
13)  docisnąć elementy za pomocą ścisków, 
14)  suszyć złącze klejone, 
15)  wykończyć złącze, 
16)  sprawdzić szczelność złącza kredą i naftą, 
17)  zaprezentować efekty działania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

–  uszkodzona miska olejowa, 
–  dokumentacja naprawy sprężarki, 
–  stanowisko pracy ślusarza, 
–  narzędzia ślusarskie, 
–  klej epoksydowy, 
–  odczynniki do odtłuszczania i trawienia, 
–  okulary, 
–  rękawice gumowe, 
–  krem ochronny, 
–  narzędzia ślusarskie, 
–  ściski ślusarskie, 
–  literatura techniczna. 
 

Ćwiczenie 4 
 

Naprawić  za  pomocą  klejenia  pęknięty  zderzak  samochodu  wykonany  z  tworzywa 

sztucznego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  ocenić wielkość uszkodzenia, 
2)  zidentyfikować rodzaj tworzywa sztucznego, 
3)  ograniczyć pęknięcie za pomocą otworu, 
4)  wykonać sfazowanie pęknięcia, 
5)  dobrać klej, 
6)  oczyścić miejsce klejone mechanicznie, 
7)  odtłuścić miejsce klejone, 
8)  zastosować tzw primer, 
9)  nanieść klej, 
10)  pozostawić złącze do utwardzenia kleju, 
11)  usunąć nadmiar kleju i wyrównać powierzchnię. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

uszkodzony zderzak samochodowy, 

− 

wiertarka ręczna z wiertłem Ø 4, 

− 

narzędzia ślusarskie, 

− 

rozpuszczalnik, 

− 

zestaw do klejenia, 

− 

rękawice gumowe, okulary, 

− 

papier ścierny, 

− 

literatura techniczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

 

5.5.  Obróbka plastyczna i montaż maszyn 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Dobierz technologię do wykonania młotka blacharskiego. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z budową i przeznaczeniem młotka blacharskiego, 
3)  zapoznać się z literaturą techniczną, 
4)  dobrać technikę wytwarzania, 
5)  zaplanować operację, 
6)  dobrać narzędzia do wykonania zadania, 
7)  dobrać temperaturę kucia, hartowania i odpuszczania, 
8)  opracować procedurę kontroli po wykonaniu młotka, 
9)  wymienić przepisy bhp które należy przestrzegać przy pracy, 
10)  zaprezentować sposób wykonania zadania, 
11)  wymienić inne metody wykonania zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

metoda projektów. 

 

 Środki dydaktyczne: 

– 

sprzęt pomiarowy, 

– 

młotek blacharski, 

– 

zestaw narzędzi kowalskich, 

– 

wykaz sprzętu do obróbki plastycznej i cieplnej jakim dysponują warsztaty (plansza), 

– 

przybory do pisania i arkusz papieru, 

– 

literatura techniczna, normy, poradniki. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Przeprowadź montaż pistoletu lakierniczego 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z rysunkiem złożeniowym pistoletu lakierniczego, 
3)  rozkonserwować i oczyścić części, 
4)  wykonać montaż poszczególnych części, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5)  sprawdzić prawidłowość montażu , 
6)  sprawdzić działanie pistoletu, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

− 

części składowe pistoletu lakierniczego, 

− 

rysunek złożeniowy pistoletu lakierniczego, 

− 

zestaw narzędzi monterskich, 

− 

imadło z miękkimi szczękami, 

− 

klucz dynamometryczny, 

− 

czyściwo. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Przeprowadź  montaż  rozrządu  w  silniku  samochodu  FSO  Polonez  z  zastosowaniem 

regulacji kompensacyjnej. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją napraw samochodu, 
3)  zanotować luzy zaworowe i momenty dokręcania jak również kolejność dokręcania śrub, 
4)  zamontować popychacze nasmarowane olejem silnikowym, 
5)  zamontować laski popychaczy, 
6)  zamontować dźwigienki zaworowe wraz z osią, 
7)  zmierzyć prawidłowo luzy zaworowe szczelinomierzem, 
8)  wyregulować luzy za pomocą śrub i przeciw nakrętki, 
9)  sprawdzić luz, 
10)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

silnik poloneza na statywie, 

– 

komplet popychaczy, 

– 

laski popychaczy, 

– 

oś wraz dźwigniami popychaczy, 

– 

olej silnikowy, 

– 

zestaw narzędzi monterskich, 

– 

klucz dynamometryczny, 

– 

szczelinomierz, 

– 

podstawka do ustalania głowicy, 

– 

czyściwo, 

– 

przybory do pisania i arkusz papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  technologii 
mechanicznych”. 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan testu 

 

Nr  

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Opisać technologię wykonania 

2. 

Dobrać materiał na narzędzie 

3. 

Dobrać narzędzie do obróbki 

4. 

Rozpoznawać narzędzia 

5. 

Scharakteryzować technologię 
lutowania 

Uczeń wykonał zadanie jeśli 
wymienił co najmniej 7 
czynności 

6. 

Nazwać narzędzia 

a) nóż tokarski 
b) frez tarczowy 
c) pogłębiacz stożkowy 

7. 

Rozpoznawać narzędzie 
do obróbki ręcznej 

8. 

Charakteryzować narzędzie 

9. 

Dobierać technologię 

10. 

Rozpoznawać rodzaje obróbki 

11. 

Dobierać narzędzia monterskie 

12. 

Rozróżniać narzędzia 
do gwintowania 

… z jedną kreską … 
bez kresek lub z 3 kreskami 

13. 

Dobrać materiały do lutowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

14. 

Dobrać metody rozwiercania 

… olejem… 
… denaturatem … 

15. 

Narysować ukosowanie 

PP 

Narysował poprawnie 
ukosowanie 

16. 

Narysować narzędzie 

PP 

Narysował i nazwał część 

17. 

Narysować proces 
technologiczny 

PP 

Uczeń prawidłowo 
narysował proces 
technologiczny 

18. 

Dobrać materiały do lutowania 

PP 

19. 

Porównać metody montażu 

PP 

- opisze metody 
- wskaże różnice 

20. 

Zaprojektować i wykonać 
technologię procesu klejenia 

PP 

Uczeń wykonał zadanie jeśli 
wymienił co najmniej 7 
czynności 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Klika  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań  dotyczących  techniki  wytwarzania,  obróbki,  ręcznej,  mechanicznej 

i spajania  metali  oraz  montażu.  Pytania:  1,  2,  3,  4,  7,  8,  9,  10,  11,  13,  18  są  to  pytania 
wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa;  pytania:  12  i  14 
to pytania  z luką,  w  pytaniach:  5,  6,  19  i  20  należy  udzielić  krótkiej  odpowiedzi,  pytanie 
15, 16, 17 to zadanie rysunkowe. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

– 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

– 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

– 

w pytaniu dotyczącym zadania rysunkowego, narysuj rysunek wyznaczonym polu. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie  odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą  przysporzyć 
Ci pytania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia!! 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 1 

 
1.  Rowek na wpust w wałku jest wykonany przez: 

a)  obróbkę skrawaniem, 
b)  odlewanie, 
c)  obróbkę plastyczną, 
d)  technologię proszków spiekanych. 
 

2.  Z jakiego materiału wykonujemy przecinak? 

a)  N11 
b)  SW7M 
c)  N7 
d)  St 3. 
 

3.  Narzędziem w czasie polerowania jest: 

a)  ściernica, 
b)  osełka, 
c)  papier ścierny, 
d)  tarcza filcowa. 
 

4.  Jakim symbolem oznaczamy nóż tokarski wykańczak? 

a)  NNBe, 
b)  NNWa, 
c)  NFCa, 
d)  NSAa. 
 

5.  Wykonując lutowanie dwóch elementów należy: 

–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
 

6.  Nazwij narzędzia: 
 

      

       

 

 

a)  …………………………………………………………………………….…………….. 
b)  ……………………………………………………………………………………….….. 
c)  …………………………………………………………………………………………... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  Do wykonywania rowków smarowych panewek używamy: 

a)  wycinaka, 
b)  pilnika, 
c)  piłki do metalu, 
d)  wiertła. 
 

8.  Jaką twardość mają pilniki? 

a)  50 HRC 
b)  65 HRC 
c)  150 HB 
d)  30 HRC. 
 

9.  Do łączenia blach o różnym składzie chemicznym stosujemy: 

a)  spawanie elektryczne, 
b)  spawanie gazowe, 
c)  lutowanie twarde, 
d)  zgrzewanie. 
 

10. Części stalowe mocno obciążone wykonujemy za pomocą: 

a)  odlewania, 
b)  kucia, 
c)  technologią proszków, 
d)  spawania. 
 

11. Do dokręcania dokładnych śrub stosujemy klucz: 

a)  oczkowy, 
b)  płaski, 
c)  dynamometryczny, 
d)  nasadowy. 
 

12. Przy  gwintowaniu  otworów  najpierw  wprowadzamy  gwintownik  z ……………… 

………….. a na końcu gwintownik z …………………………… . 

 
13. Do lutowania przewodów elektrycznych stosujemy spoiwa: 

a)  cynowo-ołowiowe, 
b)  miedziane, 
c)  mosiężne 
d)  niklowe. 
 

14. Podczas  rozwiercania  stali  rozwiertak  smarujemy  …………………………….,  a  podczas 

rozwiercania aluminium i jego stopów smarujemy ……………………………… . 

 
15. Narysuj sposób przygotowania blachy do spawania o grubości ponad 12 mm. 
 
 
16. Narysuj schemat lutownicy 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

17. Narysuj operację spęczania sworznia. 
 
 
 
 
 
18. Jako topnika do lutowania stali stosujemy: 

a)  kwasu siarkowego, 
b)  chlorku cynku, 
c)  zasady sodowej, 
d)  węglanu wapnia. 
 

19. Porównaj  montaż  z  zastosowaniem  grup  selekcyjnych  z  montażem  z  wkładkami 

kompensacyjnymi i opisz różnicę. 
………………………………………………………………………………………………
….……………………………………………………………………………………………
…….…………………………………………………………………………………………
……….………………………………………………………………………………………
………….……………………………………………………………………………………
…………….………………………………………………………………………………… 
 

20. Aby wykonać prawidłowo klejenie należy: 

………………………………………………………………………………………………
….……………………………………………………………………………………………
…….…………………………………………………………………………………………
……….………………………………………………………………………………………
………….……………………………………………………………………………………
…………….………………………………………………………………………………… 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ………………………………………………… 
 

Stosowanie technologii mechanicznych. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

6. 

 
 
a) ………………………………………………………………. 
b) ………………………………………………………………. 
c) ………………………………………………………………. 
 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 
 
 
 
 
 

 

13. 

 

14. 

 
 
 
 
 
 

 

15. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

 
 
 
 
 
 

 

 

16. 

 
 
 
 
 
 
 

 

17. 

 
 
 
 
 
 
 

 

18. 

 

19. 

 
 
 
 
 
 
 

 

20. 

 
 
 
 
 
 
 

 

Razem: 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  technologii 
mechanicznych”. 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan testu 

 

Nr  

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna  

odpowiedź 

1. 

Omówić technologię 
wykonania 

2. 

Dobrać technologię 

3. 

Dobrać techniki wykonania 

4. 

Rozpoznawać technologię 

5. 

Opisać proces produkcyjny 

Uczeń wykonał zadanie jeśli 
wymienił co najmniej 7 
czynności 

6. 

Nazwać narzędzia 

a) ściernica garnkowa 
b) frez piłkowy 
c) ściernica tarczowa 
jednostronnie stożkowa 

7. 

Dobrać gaz ochronny 
do spawania 

8. 

Scharakteryzować parametry 

9. 

Dobrać technologię 

10. 

Rozpoznać rodzaje obróbki 

11. 

Dobrać technologie 
monterskie 

12. 

Dobrać trasowanie 
i punktowanie 

… trasowanie … 
… punktowanie … 

13. 

Zidentyfikować materiały do 
klejenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

14. 

Rozumieć technologię 
spawania 

… niebiesko … 
… 150÷200 bar … 

15. 

Scharakteryzować ruch 
główny i posuwowy 

PP 

Narysował poprawnie 
toczenie 

16. 

Narysować narzędzie 
skrawające 

PP 

Narysował i nazwał część 

17. 

Narysować narzędzie do 
obróbki ręcznej 

PP 

Uczeń prawidłowo 
narysował  

18. 

Dobrać materiały narzędziowe 

PP 

19. 

Porównać obrabiarki 
do szlifowania 

PP 

- opisze metody 
- wskaże różnice 

20. 

Opisać proces rozwiercania 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeśli 
wymienił co najmniej 3 
czynności 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

15. Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

16. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
17. Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
18. Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

19. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
20. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
21. Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

22. Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

23. Klika  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

24. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych. 
25. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
26. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

27. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.  
 

Instrukcja dla ucznia 

9.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
10. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
11. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
12. Test  zawiera  20  pytań  dotyczących  techniki  wytwarzania,  obróbki,  ręcznej,  mechanicznej 

i spajania  metali  oraz  montażu.  Pytania:  1,  2,  3,  4,  7,  8,  9,  10,  11,  13,  18  są  to  pytania 
wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa;  pytania:  12  i  14 
to pytania  z luką,  w  pytaniach:  5,  6,  19  i  20  należy  udzielić  krótkiej  odpowiedzi,  pytanie 
15, 16, 17 to zadanie rysunkowe. 

13. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

– 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

– 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

– 

w pytaniu dotyczącym zadania rysunkowego, narysuj rysunek wyznaczonym polu. 

14. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
15. Kiedy udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało  trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą  przysporzyć 
Ci pytania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

16. Na rozwiązanie testu masz 90 minut. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia!! 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Kąt wierzchołkowy wiertła do stali wynosi: 

a)  120

o

b)  60

o

c)  90

o

d)  45

o

 

2.  Sworznie tłokowe poddaje się obróbce wykańczającej przez: 

a)  hartowanie, 
b)  toczenie, 
c)  szlifowanie, 
d)  rozwiercanie. 
 

3.  Płytki z węglików spiekanych są wykonane: 

a)  przez odlewanie. 
b)  kucie matrycowe, 
c)  skrawanie, 
d)  technologię proszków. 
 

4.  Rury z PCV otrzymujemy przez: 

a)  wytłaczanie, 
b)  odlewanie, 
c)  walcowanie, 
d)  wtryskiwanie. 
 

5.  Proces produkcyjny składa się z następujących elementów: 

–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
 

6.  Nazwij narzędzia: 
 
a)   

 

 

 

       b)                                               c) 

 

               

                    

 

 

a)  …………………………………………………………………………….…………….. 
b)  ……………………………………………………………………………………….….. 
c)  …………………………………………………………………………………………... 

background image

 

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

7.  W metodzie spawania MIG gazem obojętnym do ochrony jest: 

a)  argon, 
b)  dwutlenek węgla, 
c)  wodór, 
d)  acetylen. 
 

8.  W jakich jednostkach wyrażamy natężenie prądu spawania: 

a)  voltach, 
b)  amperach, 
c)  watach, 
d)  hercach. 
 

9.  Przy lutowaniu twardym jako topnik stosujemy: 

a)  salmiak, 
b)  kalafonia, 
c)  boraks, 
d)  woda lutownicza. 
 

10. Bardzo mocno obciążone gwinty wykonujemy przez: 

a)  toczenie, 
b)  walcowanie, 
c)  frezowanie, 
d)  odlewanie. 
 

11. W czasie montażu najpierw wykonujemy: 

a)  montaż połączeń ruchowych, 
b)  regulację luzów, 
c)  montaż połączeń nierozłącznych, 
d)  próby i badania. 
 

12. Przed  wierceniem  otworów  w  płytce  należy  wykonać  ………………………….,  a  potem 

wykonać ………………………… . 

 
13. Do odtłuszczania przed klejeniem stosujemy: 

a)  rozpuszczalnik, 
b)  kwas siarkowy, 
c)  wodę destylowaną, 
d)  sprężone powietrze. 
 

14. Butle  tlenowe  malowane  są  na  ………………….  i  zawierają  gaz  pod  ciśnieniem 

………………………….. . 

 
15. Narysuj ruchy narzędzia i przedmiotu podczas szlifowania. 

 

 
 
 
 
 
 

background image

 

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

16. Narysuj pogłębiacz czołowy. 
 
 
 
 
 
17. Narysuj przecinak do stali. 
 
 
 
 
 
18. Piłki do metalu wykonujemy ze stali: 

a)  St 3, 
b)  SW9, 
c)  WW6, 
d)  35H6S. 
 

19. Porównaj szlifierkę taśmową i oscylacyjną i wskaż różnicę: 

………………………………………………………………………………………………
….……………………………………………………………………………………………
…….…………………………………………………………………………………………
……….………………………………………………………………………………………
………….……………………………………………………………………………………
…………….………………………………………………………………………………… 
 

20. Aby wykonać otwór stożkowy należy: 

–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
–  …………………………………………………………………………………………... 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………... 
 

Stosowanie technologii mechanicznych. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

6. 

 
 
a) ………………………………………………………………. 
b) ………………………………………………………………. 
c) ………………………………………………………………. 
 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 
 
 
 
 
 

 

13. 

 

14. 

 
 
 
 
 
 

 

15. 

 
 

 

background image

 

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

 
 
 
 
 
 

 

 

16. 

 
 
 
 
 
 
 

 

17. 

 
 
 
 
 
 
 

 

18. 

 

19. 

 
 
 
 
 
 
 

 

20. 

 
 
 
 
 
 
 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bożenko L.: Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1994 
2.  Brodowicz W., Grzegórski: Technologia budowy maszyn. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Buczyński L.: Komputerowe nośniki informacji. Wydawnictwo Techniczne, Przasnysz 1999 
4.  Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1996 
5.  Dobrzyński L.A.: Metaloznawstwo z podstawami nauki o materiałach. WNT, Warszawa 1999 
6.  Domke W.: Vademecum materiałoznawstwa. Stal. Metale niezależne. 
 

Tworzywa sztuczne. Badania metali. WNT, Warszawa 1989 

7.  Francuz  W.  M.,  Sokołowski  R.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  w  rzemiośle.  WSiP, 

Warszawa 1996 

8.  Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP, Warszawa 1998 
9.  Górecki  A.,  Grzegórski  Z.:  Montaż,  naprawa  i  eksploatacja  maszyn  i  urządzeń 

przemysłowych. WSiP, Warszawa 1998  

10. Górecki A., Grzegórski Z.: Ślusarstwo przemysłowe i usługowe. WSiP, Warszawa 1998 
 
Literatura metodyczna 
1. 

Kruszewski K. (red.), Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela, 1991 Warszawa, PWN. 

2. 

Niemierko B., Pomiar sprawdzający w dydaktyce, 1990 Warszawa, PWN. 

3. 

Serwa  Z.,  Konstrukcja  testów  dydaktycznych,  1994  Warszawa,  OWRZN  Kuratorium 
Oświaty.