background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 
 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ

 

 
 

 
 
Paweł Krawczak 
 
 
 
 
 

Opracowanie  programu  i  realizacja  obróbki  elementów  
na obrabiarkach CNC 722[02].Z3.04 

 

 
 
 
 

 
 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Regina Mroczek 

mgr inŜ. GraŜyna Uhman 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Krawczak 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  722[02].Z3.04 
„Opracowanie  programu  i  realizacja  obróbki  elementów  na  obrabiarkach  CNC”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu operator obrabiarek skrawających. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne  

3.  Cele kształcenia  

4.  Scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Proces produkcyjny i proces technologiczny 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia  

13 

5.2.  Rodzaje surówek. Naddatki na obróbkę 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia  

15 

5.3.  Technologia typowych części maszyn. Opracowywanie planów 

technologicznych 

 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia  

17 

5.4.  Planowanie obróbki przedmiotu w odniesieniu do maszyn sterowanych 

numerycznie 

 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

5.5.  Struktura programu obróbki części maszynowej. Program główny  

i podprogramy 

 

21 

5.5.1.  Ćwiczenia 

21 

5.6.  Punkty charakterystyczne obrabiarki. Układy współrzędnych 

23 

5.6.1.  Ćwiczenia 

23 

5.7.  Interpolacje i cykle obróbkowe 

25 

5.7.1.  Ćwiczenia 

25 

5.8.  Symulacje i uruchamianie obróbki 

27 

5.8.1.  Ćwiczenia 

27 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

29 

7.  Literatura  

42 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  obrabiarek  skrawających 
722[02].  

Poradnik  dla  nauczyciela  zawiera  informacje  i  wskazówki  niezbędne  dla  efektywnego 

zorganizowania  procesu  kształcenia  w  jednostce  modułowej.  Zamieszczono  w  nim 
następujące części: 
– 

wymagania wstępne, 

– 

szczegółowe cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ć

wiczenia, 

– 

ewaluacja osiągnięć ucznia, 

– 

literatura. 
Wymagania  wstępne  określają  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  ukształtowane 

przed  rozpoczęciem  pracy  z  poradnikiem.  NaleŜy  zachęcić  uczniów,  aby  zapoznali  się 
z wymaganiami  i  ocenili,  czy  je  spełniają.  Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli uczniom 
na  skoncentrowanie  się  na  kształtowaniu  nowych  umiejętności  potrzebnych  do  zaliczenia 
jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w  wyniku  procesu  kształcenia  w  tej  jednostce  modułowej.  Przed  rozpoczęciem  zajęć  naleŜy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 

W  poradniku  zamieszczono  takŜe  dwa  przykładowe  scenariusze  zajęć.  Wskazują  one 

sposób  prowadzenia  zajęć  dydaktycznych  z  wykorzystaniem  metod  zalecanych  w programie 
jednostki modułowej. 

Ć

wiczenia  (toŜsame  z  tymi,  które  znajdują  się  w  poradniku  dla  ucznia),  zawierają 

polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania  –  uczenia  się  oraz  środki 
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować umiejętności 
niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej, 

Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  powinna  zostać  przeprowadzona  z  pomocą  testu  pisemnego  

z  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  oraz  testu  praktycznego  z  zadaniem  typu  próby  pracy.  
W  poradniku  dla  nauczyciela  zamieszczono  dwa  przykładowe  narzędzia  pomiaru 
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem 
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej cele. 

Ostatnim  elementem  poradnika  dla  nauczyciela  jest  wykaz  literatury.  Zawiera  on 

zarówno  pozycje  przydatne  uczniowi  dla  pogłębienia  wiedzy  z  zakresu  programu  jednostki 
modułowej, jak i pozycje metodyczne. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  jednostce  modułowe  prowadzone  były 

róŜnymi  metodami  uwzględniającymi  wszystkie  strategie  kształcenia  wielostronnego.  
NaleŜy stosować metody z zakresu strategii problemowej (metody problemowe) i operacyjnej 
(metody  praktyczne).  Formy  organizacyjne  pracy  powinny  być  zróŜnicowane  począwszy  od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

722[02].Z3 

Technologie wytwarzania części maszyn 

w procesie obróbki skrawaniem 

722[02].Z3.01 

Wykonywanie typowych prac 

na tokarkach 

722[02].Z3.03 

Wykonywanie typowych prac na 

frezarkach 

722[02].Z3.03 

Wykonywanie typowych prac na 

szlifierkach 

722[02].Z3.04 

Opracowanie programu 

i realizacja obróbki elementów  

na obrabiarkach CNC 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować zasady bezpiecznej pracy podczas eksploatacji maszyn i urządzeń, 

− 

dobierać sprzęt ochrony indywidualnej w zaleŜności od prowadzonych prac, 

− 

posługiwać dokumentacją techniczną, 

− 

wykonywać pomiary warsztatowe, 

− 

wyjaśniać podstawowe pojęcia związane z procesem skrawania, 

− 

rozróŜniać materiały narzędziowe, 

− 

rozróŜniać narzędzia do obróbki skrawaniem, 

− 

wyjaśniać budowę i zasadę działania obrabiarek skrawających, 

− 

wykonywać rysunki części maszyn z wykorzystaniem programu CAD, 

− 

wykonywać typowe prace na tokarkach, 

− 

wykonywać typowe prace na frezarkach, 

− 

wykonywać typowe prace na szlifierkach, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji technicznej, jak: Polskie Normy, poradniki, 

− 

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

− 

komunikować się i pracować w zespole,  

− 

samodzielnie podejmować decyzje, 

− 

dokonywać oceny swojej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować proces produkcyjny/technologiczny, 

– 

opracować plany obróbki typowych części maszyn, 

– 

dobrać narzędzia skrawające do toczenia/frezowania/szlifowania, 

– 

dobrać ustawienie przedmiotu obrabianego do obróbki, 

– 

dobrać, ustalić i obliczyć parametry technologiczne do obróbki CNC, 

– 

zidentyfikować systemy mocowania narzędzi, 

– 

opracować program obróbki przedmiotu na obrabiarkę CNC, 

– 

wygenerować  program  obróbki  konturu  przedmiotu  z  wykorzystaniem  edytora  sterownika 
obrabiarki CNC,  

– 

rozpoznać informacje w programie sterującym obrabiarki CNC, 

– 

rozpoznać  poprawność  programu  głównego  i  podprogramów  obróbki  części  maszyn  na 
obrabiarkę CNC, 

– 

wprowadzić niezbędne korekty do programu sterownika obrabiarki CNC i przeprowadzić 
w nim symulację obróbki, 

– 

zrealizować  bezkolizyjnie  program  obróbki  przedmiotu  na  tokarce  i frezarce  sterowanej 
numerycznie, 

− 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas wykonywania pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722[02]. 

Moduł: 

Technologie  wytwarzania  części  maszyn  w  procesie 
obróbki skrawaniem 722[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Opracowanie 

programu 

realizacja 

obróbki 

elementów na obrabiarkach CNC 722[02].Z3.03 

Temat:  Opracowanie programu obróbki dla części typu wałek. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  opracowania  programu  obróbki  dla  części  typu 

wałek. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować stanowisko do opracowania programu,  

− 

dobrać narzędzia skrawające, 

− 

dobrać parametry skrawania do operacji toczenia,  

− 

dobrać funkcje przygotowawcze i maszynowe do obróbki części, 

− 

opracować program obróbki dla części klasy wałek, 

− 

wykonać symulację programu, 

− 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas:
 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

− 

komputer z programem symulacyjnym, 

− 

instrukcje programowania, 

− 

tabele parametrów skrawania, 

− 

pisaki, 

− 

arkusze papieru do notatek. 

 
Przebieg zajęć: 

 
Zadanie dla ucznia 
Opracuj program obróbki dla części typu wałek. 

 

FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8

FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
Pytania prowadzące: 
1.  W jaki sposób opracowuje się program dla obrabiarki sterowanej numerycznie? 
2.  W jakiej kolejności naleŜy wykonać operacje technologiczne? 
3.  Jakie narzędzia naleŜy dobrać do operacji technologicznych? 
4.  Jakie parametry skrawania naleŜy dobrać do obróbki? 
5.  Jakie  funkcje  przygotowawcze  i  maszynowe  naleŜy  wykorzystać  przy  opracowaniu 

programu? 

6.  W jaki miejscu naleŜy ustalić punkt zerowy przedmiotu obrabianego? 
7.  W jaki sposób wykonuje się symulacje obróbki? 

 

PLANOWANIE 
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności: 
1.  Zaplanuj kolejność operacji technologicznych do wykonania operacji toczenia. 
2.  Ustal, jakimi narzędziami dokonasz obróbki przedmiotu. 
3.  Dobierz parametry skrawania. 
4.  Dobierz funkcje przygotowawcze i maszynowe. 
5.  Ustal połoŜenie punktu zerowego 
6.  Zaplanuj czynności związane z symulacją obróbki. 

 

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Dostosuj symulator obróbki dla opracowania programu poprzez konfigurację: 

− 

surówki, 

− 

uchwytu obróbkowego, 

− 

narzędzi. 

2.  Ustal punkt zerowy przedmiotu obrabianego. 
3.  Opracuj program obróbki części. 
4.  Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność swojej pracy. 
5.  Wykonaj symulację obróbki. 
6.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy prawidłowo skonfigurowano symulator obróbki? 
2.  Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia? 
3.  Czy prawidłowo zostały dobrane parametry skrawania? 
4.  Czy prawidłowo opracowano program obróbki? 
5.  Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia? 
 
ANALIZA 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  waŜne  umiejętności 
zostały ukształtowane, jakie wystąpiły nieprawidłowości oraz jak ich unikać w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

9

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat frezarek sterownych numerycznie. Na podstawie 
zgromadzonych  informacji  przygotuj  się  do  dyskusji  na  temat  róŜnicy  pomiędzy  układem 
współrzędnych tokarki a frezarki. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

……………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722[02]. 

Moduł: 

Technologie  wytwarzania  części  maszyn  w  procesie 
obróbki skrawaniem 722[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Opracowanie 

programu 

realizacja 

obróbki 

elementów na obrabiarkach CNC 722[02].Z3.03 

Temat:  Opracowanie programu obróbki dla części klasy płyta. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  opracowania  programu  obróbki  dla  części  klasy 

płyta. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować stanowisko do opracowania programu,  

− 

dobrać narzędzia skrawające, 

− 

dobrać parametry skrawania do operacji frezowania,  

− 

dobrać funkcje przygotowawcze i maszynowe do obróbki części, 

− 

opracować program obróbki dla części klasy płyta, 

− 

wykonać symulację programu, 

− 

ocenić jakość wykonanych operacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas:
 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,  

− 

komputer z programem symulacyjnym, 

− 

instrukcje programowania, 

− 

tabele parametrów skrawania, 

− 

pisaki, 

− 

arkusze papieru do notatek. 

 
Przebieg zajęć: 

 
Zadanie dla ucznia 
Opracuj program obróbki dla części klasy płyta. 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11

INFORMACJE 
Pytania prowadzące: 
1.  W jaki sposób opracowuje się program dla obrabiarki sterowanej numerycznie? 
2.  W jakiej kolejności naleŜy wykonać operacje technologiczne? 
3.  Jakie narzędzia naleŜy dobrać do operacji technologicznych? 
4.  Jakie parametry skrawania naleŜy dobrać do obróbki? 
5.  Jakie  funkcje  przygotowawcze  i  maszynowe  naleŜy  wykorzystać  przy  opracowaniu 

programu? 

6.  W jaki miejscu naleŜy ustalić punkt zerowy przedmiotu obrabianego? 
7.  W jaki sposób wykonuje się symulacje obróbki? 
 
PLANOWANIE 
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności: 
1.  Zaplanuj kolejność operacji technologicznych do wykonania operacji frezowania. 
2.  Ustal, jakimi narzędziami dokonasz obróbki przedmiotu. 
3.  Dobierz parametry skrawania. 
4.  Dobierz funkcje przygotowawcze i maszynowe. 
5.  Ustal połoŜenie punktu zerowego 
6.  Zaplanuj czynności związane z symulacją obróbki. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Dostosuj symulator obróbki dla opracowania programu poprzez konfigurację: 

− 

surówki, 

− 

uchwytu obróbkowego, 

− 

narzędzi. 

2.  Ustal punkt zerowy przedmiotu obrabianego. 
3.  Opracuj program obróbki części. 
4.  Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność swojej pracy. 
5.  Wykonaj symulację obróbki. 
6.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy prawidłowo skonfigurowano symulator obróbki? 
2.  Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia? 
3.  Czy prawidłowo zostały dobrane parametry skrawania? 
4.  Czy prawidłowo opracowano program obróbki? 
5.  Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia? 
 
ANALIZA 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  waŜne  umiejętności 
zostały 

ukształtowane, 

jakie 

wystąpiły 

nieprawidłowości 

oraz 

jak 

ich 

unikać  

w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  transmisji  danych  do  obrabiarki  sterowanej 
numerycznie.  Na  podstawie  zgromadzonych  informacji  przygotuj  się  do  dyskusji  na  temat 
urządzeń niezbędnych do komunikacji z maszyną CNC. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Proces produkcyjny i proces technologiczny 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wytwarzanie  części  maszynowych  wymaga  opracowania  dokumentacji  technicznej 

składającej się z dokumentacji konstrukcyjnej i dokumentacji technologicznej. Scharakteryzuj 
dokumentację technologiczną.  

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia. Przygotować przykładowe dokumentacje technologiczne. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odpowiedzieć na pytanie: co nazywamy dokumentacją technologiczną, 
2)  wymienić dokumenty, które wchodzą w skład dokumentacji technologicznej, 
3)  omówić zawartość dokumentacji technologicznej, 
4)  zaprezentować efekty pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  burza mózgów, 
–  ćwiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja technologiczna, 

− 

duŜe arkusze papieru, 

− 

mazaki, 

− 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14

Ćwiczenie 2 

Na rysunku przedstawiono kartę instrukcyjną obróbki. Na jej podstawie ustal: parametry 

skrawania, narzędzia obróbkowe i przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania operacji. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  ustalić parametry skrawania, 
2)  ustalić narzędzia obróbkowe, 
3)  ustalić przyrządy pomiarowe, 
4)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

5)  uporządkować  zapisane  pomysły  –  odrzucić  ewentualnie  nierealne  lub  budzące 

wątpliwości członków grupy, 

6)  zaprezentować efekty pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

duŜe arkusze papieru, 

− 

mazaki, 

− 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15

5.2. Rodzaje surówek. Naddatki na obróbkę 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz materiał wyjściowy do wykonania wałka wielostopniowego o średnicy 20 mm. 
 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia. Przygotować katalogi wyrobów hutniczych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje surówek,  
2)  dobrać materiał wyjściowy do wykonania części maszynowej, 
3)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

4)  uporządkować zapisane pomysły,  
5)  zaprezentować efekty pracy, 
6)  wziąć udział w podsumowaniu.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

katalogi wyrobów hutniczych, 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  naddatki  na  obróbkę  wykańczającą  powierzchni  zewnętrznych  i  czołowych 

wałka stalowego o średnicy 15 mm i długości 50 mm. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia. Przygotować tablice wartości naddatków obróbkowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać naddatki na obróbkę wykańczającą powierzchni zewnętrznych,  
2)  dobrać naddatki na obróbkę wykańczającą powierzchni czołowych, 
3)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

4)  uporządkować zapisane pomysły,  
5)  zaprezentować efekty pracy, 
6)  wziąć udział w podsumowaniu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

tabele wartości naddatków, 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17

5.3. Technologia typowych części maszyn. Opracowywanie planów 

technologicznych 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj proces technologiczny wałka zgodnie z dokumentacją zadania. 

 
Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Przygotować  instrukcję  do  ćwiczenia  zawierającą  rysunek 
wałka,  katalogi  wyrobów  hutniczych,  obrabiarek,  przyrządów  i  uchwytów  oraz  normatywy 
technologiczne. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami opracowywania typowych procesów technologicznych, 
2)  opracować proces technologiczny wałka, 
3)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja zadania wraz z rysunkiem wałka, 

– 

katalogi wyrobów hutniczych, 

– 

katalogi obrabiarek, 

– 

katalogi przyrządów i uchwytów obróbkowych, 

– 

katalogi przyrządów pomiarowych, 

– 

normatywy technologiczne, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj proces technologiczny tulei zgodnie z dokumentacją zadania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Przygotować  instrukcję  do  ćwiczenia  zawierającą  rysunek 
tulei,  katalogi  wyrobów  hutniczych,  obrabiarek,  przyrządów  i  uchwytów  oraz  normatywy 
technologiczne.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami opracowywania typowych procesów technologicznych, 
2)  opracować proces technologiczny tulei, 
3)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja zadania wraz z rysunkiem tulei, 

− 

katalogi wyrobów hutniczych, 

− 

katalogi obrabiarek, 

− 

katalogi przyrządów i uchwytów obróbkowych, 

− 

katalogi przyrządów pomiarowych, 

− 

normatywy technologiczne, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19

5.4.  Planowanie  obróbki  przedmiotu  w  odniesieniu  do  maszyn 

sterowanych numerycznie 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z  narzędzi przedstawionych na rysunku wybierz te, które moŜna zastosować do obróbki 

na maszynach sterowanych numerycznie. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia. Przygotować katalogi narzędzi obróbkowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić, jakie narzędzia mają zastosowanie w procesie technologicznym CNC,  
2)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

3)  uporządkować zapisane pomysły,  
4)  zaprezentować efekty pracy, 
5)  wziąć udział w podsumowaniu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart. 

a) 

b) 

d) 

e) 

c) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  procesu  technologicznego  dla  obrabiarki  sterowanej  numerycznie  ustal: 

parametry  skrawania,  narzędzia  obróbkowe  i  przyrządy  pomiarowe  niezbędne  do  wykonania 
operacji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Przygotować  przykładowy  proces  technologiczny  dla 
obrabiarki sterowanej numerycznie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z procesem technologicznym, 
2)  ustalić parametry skrawania, 
3)  ustalić narzędzia obróbkowe, 
4)  ustalić przyrządy pomiarowe, 
5)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

6)  uporządkować  zapisane  pomysły  –  odrzucić  ewentualnie  nierealne  lub  budzące 

wątpliwości członków grupy, 

7)  zaprezentować efekty pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21

5.5. 

Struktura 

programu 

obróbki 

części 

maszynowej.  

Program główny i podprogramy 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj strukturę przykładowego programu dla obrabiarki CNC. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Przygotować  przykładowe  programy  i  podprogramy  dla 
obrabiarek sterownych numerycznie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z programem obróbkowym, 
2)  rozpoznać strukturę programu, 
3)  scharakteryzować strukturę tego programu, 
4)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

5)  uporządkować  zapisane  pomysły  –  odrzucić  ewentualnie  nierealne  lub  budzące 

wątpliwości, 

6)  zaprezentować efekty pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

program obróbkowy, 

− 

duŜe arkusze papieru, 

− 

mazaki, 

− 

tablica flipchart. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  funkcje  technologiczne  S  i  F  oraz  maszynowe  M  występujące  

w strukturze programu dla obrabiarek CNC. 

 
Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Przygotować  przykładowe  programy  dla  obrabiarek 
sterownych numerycznie.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z programem obróbkowym, 
2)  rozpoznać funkcje technologiczne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22

3)  rozpoznać funkcje maszynowe, 
4)  scharakteryzować funkcje technologiczne, 
5)  scharakteryzować funkcje maszynowe, 
6)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

7)  uporządkować  zapisane  pomysły  –  odrzucić  ewentualnie  nierealne  lub  budzące 

wątpliwości, 

8)  zaprezentować efekty pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

program obróbkowy, 

− 

duŜe arkusze papieru, 

− 

mazaki, 

− 

tablica flipchart 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23

5.6. Punkty charakterystyczne obrabiarki. Układy współrzędnych 
 

5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zdefiniuj zmianę połoŜenia punktu zerowego na frezarce sterowanej numerycznie. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń.  Przygotować  przyrządy  do  ustalania  punktu  zerowego, 
uchwyty i materiały do ćwiczenia.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką ustalania punktu zerowego, 
2)  zamocować przedmiot obrabiany, 
3)  ustalić punkt zerowy, 
4)  przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia, 
5)  uporządkować stanowisko pracy, 
6)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

– 

frezarka sterowna numerycznie, 

– 

instrukcja obsługi maszyny, 

– 

instrukcja programowania, 

– 

płyta aluminiowa, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Zmierz wartości korekcyjne noŜa tokarskiego zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń. Przygotować narzędzia obróbkowe, uchwyty i materiały 
do pomiaru wartości korekcyjnych narzędzi.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką pomiaru wartości korekcyjnych narzędzia, 
2)  zmierzyć wartości korekcyjne narzędzia, 
3)  wprowadzić dane do tabeli korekcji narzędzia, 
4)  przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia, 
5)  uporządkować stanowisko pracy, 
6)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

– 

tokarka sterowna numerycznie, 

– 

instrukcja obsługi maszyny, 

– 

instrukcja programowania, 

– 

nóŜ tokarski, 

– 

oprawka do noŜa, 

– 

wałek aluminiowy, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25

5.7. Interpolacje i cykle obróbkowe 
 

5.7.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj program obróbki części klasy wałek zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń.  Przygotować  obrabiarkę 
lub stanowiska symulacyjne do opracowania programu. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką programowania części typu wałek, 
2)  przygotować obrabiarkę, 
3)  dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego, 
4)  dobrać narzędzia obróbkowe, 
5)  dobrać parametry skrawania, 
6)  opracować program obróbkowy dla części typu wałek, 
8)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

tekst przewodni,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

– 

instrukcje programowania, 

– 

katalogi narzędzi obróbkowych, 

– 

tabele parametrów skrawania, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj program obróbki części klasy płyta zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń  (tekst  przewodni  do 
wykonania  ćwiczenia)  wraz  z  rysunkiem  płyty.  Przygotować  obrabiarkę  lub  stanowiska 
symulacyjne do opracowania programu.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką programowania części typu płyta, 
2)  dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego, 
3)  dobrać narzędzia obróbkowe, 
4)  dobrać parametry skrawania, 
5)  opracować program obróbkowy dla części typu płyta, 
6)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

tekst przewodni,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

– 

instrukcje programowania, 

– 

katalogi narzędzi obróbkowych, 

– 

tabele parametrów skrawania, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27

5.8. Symulacje i uruchamianie obróbki 
 

5.8.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  bezkolizyjnie  program  obróbki  części  klasy  wałek  na  tokarce  sterowanej 

numerycznie zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować instrukcje do ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi obrabiarki, 
2)  sprawdzić stan techniczny narzędzi, obrabiarki, uchwytów, 
3)  wczytać program obróbkowy, 
4)  wykonać symulację obróbki, 
5)  zamocować narzędzia obróbkowe, 
6)  zamocować przedmiot obrabiany, 
7)  ustalić wartości korekcyjne narzędzi, 
8)  ustalić przesunięcie punktu zerowego, 
9)  wykonać obróbkę wałka, 
10)  przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia, 
11)  uporządkować stanowisko pracy, 
12)  zagospodarować odpady, 
13)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
14)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

tekst przewodni,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

– 

komputer z programem symulacyjnym, 

– 

tokarka sterowana numerycznie, 

– 

instrukcja obsługi obrabiarki, 

– 

instrukcja programowania, 

– 

narzędzia obróbkowe, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

pisaki, kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  bezkolizyjnie  program  obróbki  części  klasy  płyta  na  frezarce  sterowanej 

numerycznie zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować instrukcje do ćwiczeń. Przygotować obrabiarkę, narzędzia obróbkowe, uchwyty 
do wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi obrabiarki, 
2)  sprawdzić stan techniczny narzędzi, obrabiarki, uchwytów, 
3)  wczytać program obróbkowy, 
4)  wykonać symulację obróbki, 
5)  zamocować narzędzia obróbkowe, 
6)  zamocować przedmiot obrabiany, 
7)  ustalić wartości korekcyjne narzędzi, 
8)  ustalić przesunięcie punktu zerowego, 
9)  wykonać obróbkę płyty, 
10)  przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia, 
11)  uporządkować stanowisko pracy, 
12)  zagospodarować odpady, 
13)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
14)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

– 

komputer z programem symulacyjnym, 

– 

frezarka sterowana numerycznie, 

– 

instrukcja obsługi obrabiarki, 

– 

instrukcja programowania, 

– 

narzędzia obróbkowe, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Opracowanie  programu 
i realizacja obróbki elementów na obrabiarkach CNC” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 6, 12, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie przynajmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie przynajmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  przynajmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  przynajmniej  18  zadań,  w  tym  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c, 

12. c, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić elementy składowe procesu 
produkcyjnego 

RozróŜnić elementy składowe procesu 
technologicznego 

RozróŜnić elementy składowe 
operacji technologicznej 

Określić zawartość dokumentacji 
technologicznej 

Zdefiniować pojęcie karta 
technologiczna 

RozróŜnić elementy składowe 
instrukcji obróbki 

Zdefiniować pojęcie naddatek 
obróbkowy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30

Określić, na czym polega opracownie 
procesu technologicznego  

Zdefiniować pojecie głowica 
rewolwerowa 

10 

Dobrać narzędzia do obróbki na 
obrabiarkach CNC 

11 

Określić oznaczenie osi na tokarce 
CNC  

12 

Dobrać surówkę do obróbki na 
obrabiarkach CNC 

PP 

13 

Zdefiniować pojecie program 
sterujący 

14  Określić zastosowanie adresu T 

15 

Dobrać funkcję przygotowawczą do 
wykonania interpolacji kołowej 

16 

Dobrać funkcję maszynową do 
wyłącznia obrotów wrzeciona 

17  Określić połoŜenie punktu zerowego 

18  Dobrać adresy do cyklu G81 

19 

Okreslić znaczenie adresu F w cyklu 
gwintowania  

PP 

20 

Dobrać funkcję przygotowawczą do 
wykonania frezowania okrągłego 
zagłebienia 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie po upływie połowy czasu i na 5 minut przed końcem 

sprawdzianu. 

7.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj dokładnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
5.  Test zawiera 20 zadań.  
6.  Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  X    w  odpowiednim 

miejscu na karcie odpowiedzi. 

8.  W  przypadku  pomyłki  zaznacz  błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz 

odpowiedź prawidłową. 

9.  Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 
10.  Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi – 

otrzymujesz zero punktów. 

11.  UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 
12.  Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do 

następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.  

13.  Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 
14.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia ! 

 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Proces produkcyjny składa się z 

a)  procesu  technologicznego,  kontroli  technicznej,  transportu,  magazynowania, 

regeneracji, remontu, itp. 

b)  procesu technologicznego. 
c)  procesu technologicznego i kontroli technicznej. 
d)  procesu technologicznego, kontroli technicznej i remontu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32

 
2.  Proces technologiczny podzielony jest na 

a)  zabiegi. 
b)  operacje technologiczne. 
c)  ruchy robocze. 
d)  ruchy elementarne. 

 

3.  W operacjach obróbki skrawaniem rozróŜnia się zabiegi 

a)  proste i złoŜone. 
b)  proste. 
c)  złoŜone. 
d)  łatwe i skomplikowane. 

 

4.  W skład dokumentacji technologicznej wchodzą 

a)  rysunki związane z danymi do projektowania. 
b)  szkice róŜnych rozwiązań i wariantów konstrukcji urządzenia.

 

 

c)  dokumenty związane z procesem technologicznym elementów maszyn i urządzeń. 
d)  rysunki złoŜeniowe i wykonawcze. 

 
5.  Karta technologiczna jest dokumentem opisującym 

a)  załoŜenia konstrukcyjne.  
b)  warunki techniczne montaŜu. 
c)  proces technologiczny obróbki lub montaŜu. 
d)  parametry technologiczne operacji. 

 

6.  Instrukcja obróbki składa się z 

a)  karty tytułowej oraz kart instrukcyjnych kolejnych operacji. 
b)  zestawienia wszystkich operacji w kolejności ich wykonania. 
c)  instrukcji uzbrojenia i obróbki cieplnej. 
d)  rysunków złoŜeniowych i wykonawczych urządzenia. 

 
7.  Naddatek na obróbkę jest to 

a)  róŜnica pomiędzy wymiarem surówki a wymiarem obrobionej części. 
b)  róŜnica  między  wymiarem  części  przed  danym  etapem  obróbki  i  jej  wymiarem  po 

rozpatrywanym etapie obróbki. 

c)  szerokość warstwy skrawania. 
d)  grubość warstwy usuwanej w zabiegu. 

 

8.  Opracowanie technologiczne procesu obróbki polega na 

a)  opracowaniu technologicznym części, zespołów i całych maszyn. 
b)  ustaleniu  kolejności  operacji,  zabiegów,  ustawień,  pozycji  i  przejść  potrzebnych  do 

wykonania  danego  przedmiotu,  uszeregowanie  ich  w  określonej  kolejności  
i ustalenie czasu trwania kaŜdej czynności. 

c)  podziale obróbki na operacje. 
d)  analizie  rysunku  technicznego  i  ustaleniu  sposobu  obróbki,  narzędzi  skrawających 

i kontrolnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33

9.  Głowica rewolwerowa obrabiarki sterowanej numerycznie to 

a)  urządzenie do automatycznej wymiany przedmiotu obrabianego. 
b)  urządzenie do automatycznej wymiany narzędzi. 
c)  system pomiarowy, wykrywający aktualne połoŜenie zespołów obrabiarki. 
d)   urządzenie do pomiaru wartości korekcyjnych narzędzia. 

 
10.  W obrabiarkach sterowanych numerycznie stosuje się narzędzia 

a)  z płytkami wieloostrzowymi. 
b)  ze stali szybkotnącej. 
c)  z płytkami lutowanymi. 
d)  ze stali narzędziowej. 

 

11.  Osie współrzędnych w tokarce sterowanej numerycznie są oznaczone literami 

a)  Y Z. 
b)  Y X. 
c)  X Z. 
d)  X Y. 

 

12.  Najczęściej  stosowanymi  surówkami  do  obróbki  na  obrabiarkach  sterowanych 

numerycznie są 
a)  odlewy. 
b)  wypraski. 
c)  wyroby hutnicze. 
d)  odkuwki. 

 

13.  Program sterujący obrabiarką CNC jest:  

a)  ciągiem  instrukcji  kodujących  ruchy  narzędzi  i  przedmiotu  obrabianego  poprzez 

zapis współrzędnych. 

b)  zbiorem współrzędnych określających połoŜenie narzędzia w przestrzeni obróbki. 
c)  zapisem elementarnych ruchów narzędzia. 
d)  zbiorem adresów technologicznych. 

 

14.  Adres T wywołuje 

a)  zmianę wartości obrotów. 
b)  zmianę wartości posuwu. 
c)  zmianę połoŜenia magazynu narzędziowego. 
d)  ruch narzędzia. 

 

15.  Do  wykonania  interpolacji  kołowej  zgodnej  z  kierunkiem  ruchu  wskazówek  zegara 

naleŜy uŜyć funkcji przygotowawczej 
a)  G01. 
b)  G02. 
c)  G03. 
d)  G04. 

 
16.  Aby wyłączyć obroty wrzeciona obrabiarki CNC naleŜy uŜyć funkcji pomocniczej 

a)  M03. 
b)  M04. 
c)  M05. 
d)  M06. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34

 
17.  PołoŜenie punktu zerowego przedmiotu obrabianego jest 

a)  ustalane przez programistę według kryteriów praktycznych. 
b)  niezmienne i ustalane przez producenta obrabiarki. 
c)  ustalane zawsze w osi przedmiotu obrabianego. 
d)  dokładnie ustalone poprzez wyłączniki krańcowe. 

 

18.  Cykl G81 składa się z adresów 

a)  X... Y... A... 
b)  X... Z... K... 
c)  X... Z... I..... 
d)  Y... Z... D.... 

 
19.  Adres F w cyklu gwintowania G31 oznacza 

a)  skok gwintu. 
b)  liczbę przejść narzędzia. 
c)  posuw wgłębny. 
d)  głębokość gwintu. 

 
20.  Cykl  frezowania  okrągłego  zagłębienia  programuje  się  za  pomocą  funkcji 

przygotowawczej 
a)  G87. 
b)  G88. 
c)  G89. 
d)  G90. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .................................................................................................. 

 
Opracowanie  programu  i  realizacja  obróbki  elementów  na  obrabiarkach 
CNC

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36

TEST 2 
Test typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Opracowanie programu 
i realizacja obróbki elementów na obrabiarkach CNC” 

 

Próba pracy ma dwa zadania: 

1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie operator obrabiarek skrawających. 
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Nauczyciel  powinien 
przygotować dokumentację zadania wraz z rysunkiem. 
 
Ocenianie: 
niedostateczny 

do 13 pkt. 

dopuszczający 

14–15 pkt. 

dostateczny   

16–17 pkt. 

dobry 

 

 

18–19 pkt. 

bardzo dobry  

20 pkt. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

Lp. 

WyposaŜenie stanowiska 

1.    Tokarka sterowana numerycznie 

2.   

Instrukcja obsługi i DTR obrabiarki, instrukacja programowania, 
tabele parametrów skrawania 

3.    NoŜe tokarskie 

4.    Oprawki narzędziowe 

5.    Narzędzia pomiarowe: suwmiarka, mikrometr 

6.    Czyściwo, szczotki zmiotki, szufelka 

 
Informacja dla ucznia 
 
1.  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na  arkuszu  PLAN  DZIAŁANIA  wpisz  swój  numer  ewidencyjny  PESEL,  datę  urodzenia  

i numer stanowiska. 

3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 

roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 15 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37

4.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu (czas wykonania zadania wynosi 60 minut). 

Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

Powodzenia! 

 
Zadanie 
Wykonaj  na  tokarce  sterowanej  numerycznie  obróbkę  części  maszynowej  przedstawionej  na 
rysunku.  Program  obróbki  otrzymasz  na  dyskietce  i  w  formie  wydruku.  UłóŜ  plan  działania 
niezbędny  do  wykonania  zadania.  Wczytaj  lub  wpisz  program  do  układu  sterowania 
obrabiarki,  dokonaj  symulacji  programu  i  wykonaj  obróbkę  wałka.  Powierzone  zadanie 
wykonaj dokładnie z zachowaniem zasad bhp. Na wykonanie zadania masz 60 minut.

 

 
Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 
b)  wykaz narzędzi obróbkowych i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania, 
c)  wykaz przyrządów pomiarowych, 
d)  parametry skrawania. 

3.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 

a)  zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy, 

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania, 

b)  sprawdź stan techniczny obrabiarki i narzędzi skrawających, 
c)  dobierz  środki  ochrony  indywidualnej  wymagane  do  bezpiecznego  wykonania 

zadania. 

4.  Zamocuj narzędzia obróbkowe i przedmiot obrabiany. 
5.  Zmierz i wprowadź do układu sterowania wartości korekcyjne narzędzi. 
6.  Ustal punkt zerowy przedmiotu obrabianego. 
7.  Wykonaj  zaplanowane  operacje  i  zabiegi  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy i ochrony przeciwpoŜarowej. 

8.  Sprawdź jakość wykonanej pracy w odniesieniu do rysunku z dokumentacji zadania. 
9.  Po  zakończeniu  pracy  uporządkuj  obrabiarkę,  oczyść  narzędzia  i  odłóŜ  je  na  miejsce 

składowania. 

10.  Zgłoś gotowość do prezentacji wykonanego zadania. 
11.  Zaprezentuj  sposób  wykonania  zadania:  omów  operacje  i  zabiegi  prowadzące  do 

wykonania  zadania,  uzasadnij  dobór  narzędzi  obróbkowych,  oceń  jakość  wykonywanej 
pracy w odniesieniu do dokumentacji zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

38

Zawód: operator obrabiarek skrawających 
Symbol cyfrowy zawodu 722[02] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL   

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia   

Numer stanowiska 

 
 

   

 

 

 

  

 

 

 

   

dzień   miesiąc  

rok

 

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Zapisz czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania: 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
2.  Wykaz narzędzi skrawających i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania: 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
3.  Wykaz przyrządów pomiarowych: 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
4.  Parametry skrawania: 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

39

Zadanie praktyczne 

Wykonaj na tokarce sterowanej numerycznie obróbkę części maszynowej przedstawionej 

na  rysunku.  Program  obróbki  otrzymasz  na  dyskietce  i  w  formie  wydruku.  UłóŜ  plan 
działania niezbędny do wykonania zadania. Wczytaj lub wpisz program do układu sterowania 
obrabiarki,  dokonaj  symulacji  programu  i  wykonaj  obróbkę  wałka.  Powierzone  zadanie 
wykonaj dokładnie z zachowaniem zasad bhp. Na wykonanie zadania masz 60 minut.

 

 
 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt. 
0–1 

Czynność 1: zapisanie kolejnych czynności związanych z wykonaniem 

zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co 
najmniej 6 z następujących czynności: 
–  dobieranie narzędzi obróbkowych, 
–  dobieranie parametrów skrawania, 
–  dobieranie sposobu zamocowania przedmiotu obrabianego, 
–  zamocowanie przedmiotu obrabianego, 
–  zamocowanie narzędzi obróbkowych, 
–  wczytanie programu obrobkowego, 
–  sprawdzenie i wpisanie wartosci korekcyjnych narzędzi, 
–  ustalenie punktu zerowego, 
–  wykonanie obróbki przedmiotu, 
–  sprawdzenie jakości wykonanej pracy, 
–  porządkowanie stanowiska pracy, 
–  prezentacja wykonanego zadania. 

 

Czynność 2: sporządzenie wykazu niezbędnych narzędzi skrawających 
i przyrządów. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał, co najmniej: 
–  noŜe tokarskie, 
–  oprawki do noŜy, 
–  uchwyt trójszczękowy samocentrujący. 

 
 

Czynność 3: sporządzenie wykazu niezbędnych przyrządów pomiarowych. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał: 
–  suwmiarka. 

 

Czynność 4: dobieranie parametrów skrawania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał dobrane parametry 
skrawania. 

 

I.

 P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze I. Planowanie  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

40

Czynność 5: zgromadzenie na stanowisku pracy niezbędnych narzędzi, 
sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania 
zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził i rozmieścił na 
stanowisku pracy: 

–  narzędzia obróbkowe, 
–  przyrządy pomiarowe, 
–  rysunek do wykonania zadania, 
–  materiał obrabiany. 

 

Czynność 6: sprawdzenie stanu technicznego obrabiarki i narzędzi 
skrawających. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń ocenił stan techniczny obrabiarki 
i narzędzi dokonując oględzin i próbnego uruchomienia maszyny. 

 
 

Czynność 7: dobieranie środków ochrony indywidualnej wymaganych do 
bezpiecznego wykonania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń załoŜył ubranie robocze jedno- lub 
dwuczęściowe, nakrycie głowy. 

 

II

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie 

 

Czynność 8: uruchomienie i bazowanie obrabiarki. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uruchomił i sprowadził 
obrabiarkę na punkt referencyjny. 

 

Czynność 9: mocowanie narzędzi na obrabiarce. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo zamocował 
narzędzia na obrabiarce. 

 

Czynność 10: sprawdzenie wartości korekcyjnych narzędzi. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń sprawdził wartości korekcyjne 
narzędzi a wynik zapisał w tabeli korekcji. 

 

Czynność 11: mocowanie przedmiotu obrabianego. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo zamocował 

przedmiot obrabiany w uchwycie. 

 

Czynność 12: ustalenie punktu zerowego przedmiotu obrabianego. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ustalił punkt zerowy przedmiotu 

obrabianego i wpisał wartości przesunięcia do rejestrów układu sterowania. 

 

Czynność 13: wczytanie programu obróbki. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń wczytał program obróbki do 

pamięci obrabiarki z dyskietki lub wpisał program ręcznie z wydruku. 

 

II

I.

 W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Czynność 14: wykonanie symulacji obróbki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

41

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń wykonał symulację obróbki. 

 

Czynność 15: wykonanie obróbki. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zrealizował bezkolizyjnie 

program obróbki. 

 

Czynność 16: sprawdzenie jakości pracy. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń po wykonaniu zadania sprawdził 

jakość wykonanej pracy wykonując pomiary. 

 

Czynność 17: porządkowanie stanowiska pracy. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń po zakończeniu zadania 

uporządkował stanowisko pracy, oczyścił tokarkę, odłoŜył narzędzia na 
miejsce przechowywania. 

 

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie 

 

Czynność 18: omówienie operacji i zabiegów wykonywanych podczas 
obróbki przedmiotu. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń omówił operacje i zabiegi 
wykonywane podczas obróbki przedmiotu 

 

Czynność 19: uzasadnienie doboru narzędzia obróbkowego. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uzasadnił wybór noŜy tokarskich. 

 

Czynność 20: ocena jakości wykonanej pracy. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ocenił jakość wykonanej pracy 
odnosząc się do rysunku wykonawczego zawartego w dokumentacji zadania. 

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie  

IV

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM  

 
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

42

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Brodowicz W., Grzegórski Z.: Technologia budowy maszyn. WSiP, Warszawa 2004 
2.  Feld  M.:  Podstawy  projektowania  procesów  technologicznych  typowych  części  maszyn. 

WNT, Warszawa 2000 

3.  Licencja MTS: Podstawy obróbki CNC. Rea Warszawa 2001 
4.  Licencja MTS: Programowanie obrabiarek CNC. Toczenie Rea, Warszawa 2001 
5.  Licencja MTS: Programowanie obrabiarek CNC. Frezowanie. Rea, Warszawa 2001 
6.  Stach  B.:  Podstawy  programowania  obrabiarek  sterowanych  numerycznie.  WSiP, 

Warszawa 2004 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997

 

3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001