„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Mirosław Kroma
Magazynowanie i transportowanie mechanizmów
zegarowych 731[05].O1.07
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Dubis Piotr
mgr inż. Śmigielski Grzegorz
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Kroma Mirosław
Konsultacja:
mgr inż. Zych Andrzej
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[05].O1.07.
Magazynowanie i transportowanie mechanizmów zegarowych zawartego w programie
nauczania dla zawodu zegarmistrz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2 Wymagania
wstępne 6
3. Cele
kształcenia 7
4. Przykładowe scenariusze zajęć
8
5.
Ćwiczenia 13
5.1 Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed korozją 13
5.1.1.
Ćwiczenia 13
5.2. Zabezpieczanie
mechanizmów
zegarowych przed drganiami, polem
elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi
17
5.2.1. Ćwiczenia 17
5.3. Magazynowanie
mechanizmów
zegarowych
19
5.3.1. Ćwiczenia 19
6. Ewaluacja
osiągnięć ucznia
24
7. Literatura
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Magazynowanie i transportowanie
mechanizmów zegarowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie zegarmistrz 731[05].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testu wielokrotnego wyboru i testu praktycznego,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z trzech tematów, są to:
„Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed korozją”, „Zabezpieczanie mechanizmów
zegarowych przed drganiami, polem elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi”,
„Magazynowanie mechanizmów zegarowych”.
Temat „Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych” pomoże uczniowi zapoznać się
z podstawowymi sposobami ochrony przed korozją maszyn i urządzeń precyzyjnych, oraz
pomoże uczniowi ukształtować umiejętności konieczne do stosowania właściwych metod
i technik podczas zabezpieczania przed korozją mechanizmów zegarowych.
Temat „Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed drganiami, polem
elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi” pomoże uczniowi zapoznać się
z podstawowymi technikami ochrony mechanizmów zegarowych przed drganiami, polem
elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi, oraz pomoże uczniowi ukształtować
umiejętności konieczne do stosowania właściwych technik podczas zabezpieczania
mechanizmów zegarowych przed drganiami, polem elektromagnetycznym i ładunkami
elektrostatycznymi.
Temat „Magazynowanie mechanizmów zegarowych” pomoże uczniowi zapoznać się
z podstawowymi technikami transportowania i magazynowania mechanizmów zegarowych,
oraz pomoże uczniowi ukształtować umiejętności konieczne podczas transportowania
i magazynowania mechanizmów zegarowych.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy
od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami.
W teście wielokrotnego wyboru zamieszczono:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
W teście praktycznym zamieszczono:
−
zadanie praktyczne z kryteriami,
−
kartę odpowiedzi,
−
kartę oceny i wymagania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
Schemat układu jednostek modułowych
731[05]. O1
Techniczne podstawy zawodu
zegarmistrza
731[ 05]. O1.01
Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska
731[ 05]. O1.02
Posługiwanie się dokumentacją techniczną
731[ 05]. O1.03
Rozpoznawanie podstawowych materiałów stosowanych
w zegarmistrzostwie
731[ 05]. O1.05
Wykonywanie wybranych części mechanizmów zegarowych
731[ 05]. O1.06
Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich
731[ 05]. O1.07
Magazynowanie i transportowanie mechanizmów
zegarowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej powinieneś umieć:
−
analizować zjawiska fizyczne,
−
poszukiwać informacji,
−
wybierać informacje,
−
dokumentować informacje,
−
przeprowadzać proste rozumowania logiczne,
−
interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, tabel, wykresów,
−
czytać dokumentację techniczną,
−
prezentować skutki własnych działań,
−
obsługiwać komputer osobisty (PC) w stopniu podstawowym,
−
stosować podstawowe zasady BHP na stanowisku pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
−
scharakteryzować sposoby magazynowania mechanizmów zegarowych,
−
zorganizować stanowiska składowania gotowych wyrobów,
−
zabezpieczyć magazynowane mechanizmy zegarowe przed korozją,
−
zabezpieczyć magazynowane mechanizmy zegarowe przed oddziaływaniem pola
elektromagnetycznego,
−
zorganizować stanowiska pakowania wyrobów,
−
dobrać opakowania w zależności od konstrukcji i przeznaczenia mechanizmu
zegarowego,
−
dobrać odpowiednie jednostki opakowaniowe,
−
zapakować i ocechować wyroby,
−
wybrać sposoby transportu mechanizmu zegarowego w zależności od konstrukcji,
−
dobrać środki transportu wyrobów,
−
określić warunki magazynowania wyrobów,
−
dokonać magazynowania gotowych wyrobów,
−
zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz lekcji 1
Temat: Transportowanie mechanizmów zegarowych
Wymagania wstępne:
Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć:
−
charakteryzować budowę mechanizmów zegarowych,
−
charakteryzować działanie mechanizmów zegarowych,
−
dobierać metody ochrony metali przed korozją,
−
charakteryzować wpływające na działanie mechanizmu zegarowego,
−
postępować zgodnie z zasadami BHP podczas wykonywanych ćwiczeń.
Cele:
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
−
dobrać metody ochrony mechanizmu zegarowego przed różnymi zagrożeniami,
−
dobrać właściwe sposoby pakowania mechanizmów zegarowych,
−
dobrać metody transportu mechanizmów zegarowych.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektów.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach dwuosobowych.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,
−
poradnik dla ucznia,
−
detale szkoleniowe (części mechanizmu zegarowego),
−
opakowania różnego typu i wielkości,
−
inne materiały do pakowe w zależności od potrzeb (szary papier, taśma klejąca, sznur
pakowy),
−
materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),
−
literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),
−
katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).
Czas trwania:
2 x po 4 godziny lekcyjne.
Uczestnicy
Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.
Przebieg lekcji:
Wprowadzenie.
1) wyjaśnienie celów zajęć,
2) przeprowadzenie miniwykładu na temat metody projektów,
3) przeprowadzenie miniwykładu tematycznego,
4) przeprowadzenie instruktażu BHP.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Należy przypomnieć uczniom etapy projektu i scharakteryzować każdy z nich.
5) Wydanie tematu projektu:
Temat projektu powinien znajdować się na kartce papieru i zawierać:
−
temat projektu,
−
przewidywany termin wykonania projektu,
−
organizację pracy przy projekcie,
−
wymagana dotyczące zawartość projektu,
−
kryteria ocen za projekt i wymagania na oceny szkolne.
Przykładowy temat projektu:
Dobrać sposób przetransportowania mechanizmów zegarowych z .... do .... (wskazać
punkt początkowy i docelowy). Mechanizm zegarowy .... (podać rodzaj transportowanych
mechanizmów zegarowych, ilość transportowanych mechanizmów .... . Dobrać, parametry
transportu, metody ochrony mechanizmów zegarowych, rodzaj opakowań mechanizmów
zegarowych. Dobór uzasadnić.
Przewidywany termin wykonania projektu: .................................
Przewidywany termin prezentacji projektu: ..................................
Przykładowa organizacja pracy przy projekcie:
−
projekt opracowują zespoły 2 osobowe,
−
podstawowe zadania należy wykonać podczas zajęć,
−
część pracy należy wykonać w formie pracy domowej.
Projekt powinien zawierać:
−
plan pracy zespoły z terminami realizacji i odpowiedzialnymi za poszczególne zadania,
−
konspekt projektu,
−
sprawozdanie zawierające:
stronę tytułową z nazwą szkoły, tematem, składem zespołu, datą wykonania,
konspekt projektu,
plan pracy zespołu,
organizację stanowiska pracy,
szkic – szkice mechanizmu – wyrobu,
wnioski i uwagi.
Kryteria oceny:
Ocena za projekt będzie oceną punktową: Punkty można otrzymać za:
−
plan pracy zespołu – 1 punkty,
−
konspekt projektu – 1 punkty,
ponadto za :
−
dobranie metody ochrony mechanizmu zegarowego przed ... – 5 punkt (maksymalnie
5 punktów),
−
dobranie rodzaju opakowania z uzasadnieniem - 2 punkty,
−
zorganizowanie stanowiska do pakowania mechanizmu zegarowego (lub wykonanie
szczegółowego opisu stanowiska) - 5 punktów,
−
sformułowanie wniosków końcowych i ich uzasadnienie - 5 punktów,
−
prezentacje projektu 2 punktów,
−
za systematyczność pracy podczas zajęć – 5 punktów,
−
za jakość i estetykę sprawozdania – 2 punkty.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Wymagania:
50 – 60 % punktów – dopuszczający,
61 – 70 % punktów – dostateczny,
71 – 84 % punktów – dobry,
85 – 95 % punktów – bardzo dobry,
95 – 100 % punktów – celujący.
Dobierając mechanizmy zegarowe należy kierować się założeniem konieczności:
−
zastosowania różnych rodzajów transportu,
−
wykorzystania różnych technik transportowych,
−
zastosowania różnych sposobów zabezpieczenia przed oddziaływaniem różnych
czynników,
−
wykorzystania różnych technik pakowania.
6) Opracowanie planu pracy i konspektu.
7) Opracowanie dokumentacji projektu przez poszczególne grupy.
Uczniowie powinni zaproponować i uzasadnić wybór techniki transportowania,
zabezpieczenia, wyboru opakowania. Ponadto uczniowie powinni zorganizować stanowisko
do pakowania lub dokonać jego wizualizacji. Nauczyciel ocenia zaangażowanie
poszczególnych uczniów. Następnie uczniowie powinni zaproponować propozycję
rozwiązania zadania (chociaż w formie brudnopisu) podczas zajęć w szkole. Na koniec należy
polecić opracowanie sprawozdania i przygotowanie do prezentacji.
8) Opracowanie prezentacji.
Ten etap uczniowie mogą wykonać w ramach pracy domowej. Do prezentacji zalecić
należy techniki multimedialne.
9) Prezentacja
Do prezentacji należy opracować kartę oceny prezentacji. Prezentacje oceniają zarówno
nauczyciel jak i wybrani członkowie pozostałych grup.
10) Ocena projektów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Scenariusz lekcji 2
Temat: Transportowanie mechanizmów zegarowych
Wymagania wstępne:
Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć:
−
charakteryzować budowę mechanizmów zegarowych,
−
charakteryzować działanie mechanizmów zegarowych,
−
dobierać metody ochrony metali przed korozją,
−
charakteryzować wpływające na działanie mechanizmu zegarowego,
−
postępować zgodnie z zasadami BHP podczas wykonywanych ćwiczeń.
Cele:
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
−
dobrać metody ochrony mechanizmu zegarowego przed różnymi zagrożeniami,
−
dobrać właściwe sposoby pakowania mechanizmów zegarowych,
−
dobrać metody transportu mechanizmów zegarowych.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda ćwiczeń.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna uczniów lub w małych grupach (2 osoby).
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,
−
poradnik dla ucznia,
−
detale szkoleniowe (części mechanizmu zegarowego),
−
opakowania różnego typu i wielkości,
−
inne materiały do pakowania zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy),
−
materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),
−
literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),
−
katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).
Czas trwania:
2 x po 4 godziny lekcyjne.
Uczestnicy
Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.
Przebieg lekcji:
Wprowadzenie.
1) wyjaśnienie celów zajęć,
2) przeprowadzenie miniwykładu tematycznego,
3) przeprowadzenie instruktażu BHP.
Należy przydzielić uczniom stanowiska i polecić im staranne przeczytanie niezbędnych
fragmentów poradnika. Następnie należy przeprowadzić pogadankę dotyczącą omawianych
tematów (przypomnienie). Można wykorzystać pytania kontrolne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
4) Polecenie wykonania ćwiczenia 1 z punktu 5.3.1. poradnika.
Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.
5) Polecenie wykonania ćwiczenia 2 z punktu 5.3.1. poradnika.
Nauczyciel
sprawdza
pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.
6) Polecenie wykonania ćwiczenia 3 z punktu 5.3.1. poradnika.
Nauczyciel
sprawdza
pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.
7) Zaprezentowanie wykonanych ćwiczeń przez wybraną osobę. Dyskusja po prezentacji.
8) Podsumowanie lekcji
−
Podsumowanie lekcji. Sprawdzenie osiągnięcia celów lekcji poprzez losowe sprawdzenie
poszczególnych ćwiczeń.
9) Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5. ĆWICZENIA
5.1. Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed korozją
Wskazówki metodyczne do ćwiczeń:
Przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej 731[05]O1.07 uczestnik procesu
kształcenia powinien ukończyć jednostkę 731[05] O1.04 – „Wykonywanie wybranych prac
z zakresu obróbki ściernej i wiórowej”. Ćwiczenia z zakresu „Zabezpieczanie mechanizmów
zegarowych przed korozją” mają charakter uzupełniający.
W uzasadnionym przypadku zalecane jest przypomnienie ćwiczeń z jednostki
731[05] O1.04. Podczas wykonywania ćwiczeń nauczyciel powinien obserwować pracę
uczniów i w razie potrzeby udzielać niezbędnych wskazówek. Poza poradnikiem uczniowie
mogą korzystać z zamieszczonej w poradniku literatury, która powinna znajdować się na
wyposażeniu pracowni.
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj demontażu mechanizmu zegarowego (rys. do ćwiczenia 1), mechanizm nie
musi być sprawny, Oceń wizualnie stopień zużycia poszczególnych elementów. Dokonaj
identyfikacji poszczególnych części. Na podstawie obserwacji oceń stopień odporności
na korozję poszczególnych części mechanizmu. Wyniki zapisz w tabeli.
TABELA do ćwiczenia 1
Nazwa
części koroduje
koło pośrednie tak
zębnik nie
wychwyt
tak
.....
nie
.....
tak
Rys. Do ćwiczenia 1.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację demontowanego mechanizmu,
2) zdemontować podstawowe podzespoły i części mechanizmu,
3) zidentyfikować zdemontowane elementy,
4) zweryfikować (wizualnie) stan zużycia zdemontowanych elementów mechanizmu,
5) odnaleźć ślady korozji zdemontowanych elementów,
6) ustalić, na podstawie poradnika i literatury rodzaj materiału z jakiego wykonane zostały
elementy mechanizmu zegarowego (np.: mosiądz, stal lecz nie MO60, 45H),
7) oszacować, na podstawie obserwacji, stopień odporności poszczególnych części
mechanizmu na korozję,
8) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
9) dokonać samooceny,
10) zaprezentować wykonanie zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowisko montażowe (zegarmistrzowskie),
−
przyrządy optyczne (lupa, mikroskop),
−
poradnik ucznia,
−
poradnik mechanika,
−
detale ćwiczeniowe (ćwiczebne mechanizmy zegarowe) wraz z dokumentacją.
Ćwiczenie 2
Dokonaj demontażu mechanizmu zegarowego (rys. do ćwiczenia 2), mechanizm
powinien być sprawny. Zdemontowane elementy oczyść z pozostałości zanieczyszczeń
i środków smarnych. Oceń wizualnie stopień zużycia poszczególnych elementów. Dokonaj
montażu i konserwacji mechanizmu. Podczas smarowania zastosuj różne środki smarne.
Rys. do ćwiczenia 2.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację demontowanego mechanizmu,
2) zdemontować podzespoły i części mechanizmu,
3) oczyścić zdemontowane elementy,
4) ocenić (wizualnie) stan zużycia zdemontowanych elementów mechanizmu,
5) zmontować oczyszczony mechanizm zegarowy,
6) zakonserwować zmontowany mechanizm,
7) ocenić prawidłowość chodu zmontowanego mechanizmu,
8) ocenić przydatność poszczególnych środków konserwujących,
9) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
10) dokonać samooceny,
11) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie,
−
stanowisko do mycia elementów,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
−
przyrządy optyczne (lupa, mikroskop),
−
poradnik ucznia,
−
poradnik mechanika,
−
detale ćwiczeniowe (ćwiczebne mechanizmy zegarowe) wraz z dokumentacją.
Ćwiczenie 3
Pokryć powłoką ochronną malarską panewkę łożyska ślizgowego LPZ (rys. do ćwiczenia 3),
dobierz narzędzia kontrolno-pomiarowe do kontroli elementu, załóż, że zakład produkcyjny
posiada niezbędne wyposażenie. Materiał stal – panewka ćwiczebna wykonana ze stali,
w ćwiczeniu można użyć zużytej panewki wykonanej ze spieku.
a) b) TABELA do ćwiczenia 2
WYMIAR ODCHYŁKI
Ø 0.5 H6
+ 0,006
+ 0,000
Ø 1.6 k6
+ 0,000
- 0,006
Rys. do ćwiczenia 2.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) wybrać właściwą technikę malarską,
3) wykonać powłokę malarską na elemencie mechanizmu,
4) obejrzeć w powiększeniu (z zastosowaniem lupy lub mikroskopu) pomalowany element
mechanizmu,
5) ocenić przydatność powłoki malarskiej jako powłoki ochronnej,
6) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie,
−
poradnik ucznia,
−
poradnik mechanika,
−
materiały malarskie (farba w aerozolu, farba szybko schnąca, pędzel, rozpuszczalnik,
czyściwo),
−
przyrządy optyczne (lupa, mikroskop),
−
detale ćwiczeniowe (ćwiczebne mechanizmy zegarowe) wraz z dokumentacją.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 4
Dobierz, metodę czasowej ochrony mechanizmu zegarowego przed korozją (np.: na czas
transportu), załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne materiały i środki konserwujące.
Materiał mechanizmu – stal – materiał korodujący.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) wybrać właściwą technikę ochronną,
3) zabezpieczyć czasowo kompletny mechanizm zegarowy,
4) ocenić jakość wykonania zadania,
5) dokonać samooceny,
6) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,
−
poradnik dla ucznia,
−
detale szkoleniowe (części mechanizmu zegarowego),
−
opakowania różnego typu i wielkości,
−
inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy),
−
materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),
−
literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),
−
katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).
UWAGA
Podane powyżej ćwiczenia stanowią przykłady ćwiczeń możliwych do realizacji,
prowadzący proces kształcenia ma zgodę Autora na ich modyfikację i uzupełnienie o dalsze,
szczególnie podczas pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
W przypadku obawy o uszkodzenie podczas ćwiczeń posiadanego mechanizmu
zegarowego, dopuszczalne jest przerwanie ćwiczenia i dokończenie go w inny sposób
(np.: przez symulację) lub zastąpienie części mechanizmu zegarowego innym łatwo
dostępnym elementem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.2. Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed drganiami,
polem elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi
Wskazówki metodyczne do ćwiczeń
Ćwiczenia dotyczące oddziaływań elektrycznych, elektromagnetycznych
i magnetycznych i uczeń powinien odbyć w pracowni elektrycznej. Ze względu na
konieczność posiadania właściwego wyposażenia nie jest celowe wykonywanie tych ćwiczeń
na warsztacie mechanicznym. Zalecane jest uzupełnienie ćwiczeń z jednostki 731[05]Z1.07
o ćwiczenia z tego zakresu. W tym poradniku ćwiczenia zostały ograniczone tylko do
ćwiczeń mechanicznych.
Przed przystąpieniem do wykonania zadania uczeń powinien odbyć instruktaż wstępny
obejmujący informacje dotyczące wykonania zadania oraz zasad BHP obowiązujących na
stanowisku pracy (ćwiczeń). Ponadto, uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi
wykorzystywanych maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową instrukcją BHP.
Ćwiczenie praktyczne uczeń odbywa samodzielnie. Przed przystąpieniem
do wykonywania zadania prowadzący zajęcia ma obowiązek ocenić ubranie robocze ucznia
– w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj kontroli pracy (dokładności chodu) mechanizmu zegarowego (rys. do ćwiczenia 1),
poddanego drganiom. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne wyposażenie.
UWAGA – zbyt duża amplituda drgań może spowodować uszkodzenie mechanizmu.
Dopuszczalne jest zastąpienie rzeczywistego ćwiczenia jego symulacją. Dopuszczalna jest
modyfikacja ćwiczenia prowadząca do określenia wpływu drgań na działanie maszyn
i urządzeń precyzyjnych.
Tabela do ćwiczenia 1
Różnica wskazań
Lp.
Czas
pomiaru
Parametry
drgań
W
spoczynku
Podczas
drgań
1.
1 minuta
0.05 G
2.
5 minut
0.05 G
3.
10 minut
0.1 G
4.
15 minut
0.1 G
5.
20 minut
0.1 G
6.
7.
Rys. do ćwiczenia 1.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) umieścić badany mechanizm zegarowy na stole wibracyjnym,
3) włączyć wibracje (UWAGA – zbyt duża amplituda drgań może uszkodzić mechanizm),
4) metodą porównawczą określić błąd wskazań badanego mechanizmu (przy małej
amplitudzie drgań błąd wskazań może być niewielki),
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5) regularnie kontrolować przebieg ćwiczenia,
6) wykonać zestawienie uzyskanych wyników (np.: w zamieszczonej tabeli),
7) dokonać oceny uzyskanych wyników,
8) dokonać samooceny,
9) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko badawcze wyposażone w sterowany stół wibracyjny,
−
poradnik ucznia,
−
poradnik mechanika,
−
wzorcowe narzędzia pomiarowe (zegar wzorcowy, stoper),
−
mechanizmy i detale ćwiczeniowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.3. Magazynowanie mechanizmów zegarowych
Wskazówki metodyczne do ćwiczeń
Przed przystąpieniem do wykonania zadania uczeń powinien odbyć instruktaż wstępny
obejmujący informacje dotyczące wykonania zadania oraz zasad BHP obowiązujących na
stanowisku pracy (ćwiczeń). Ponadto, uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi
wykorzystywanych maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową instrukcją BHP.
Ćwiczenie praktyczne uczeń odbywa samodzielnie Przed przystąpieniem do
wykonywania zadania prowadzący zajęcia ma obowiązek ocenić ubranie robocze ucznia,
w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj wyboru opakowania dla gotowego wyrobu zegarowego o wymiarach
(rys. do ćwiczenia 1), na palecie ładunkowej jednopłytowej o wymiarach 800 x 1200 mm.
Ilość warstw nie powinna przekroczyć czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas
transportu i magazynowania. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne środki.
a)
b)
Rys. Do ćwiczenia 1: a) wymiary mechanizmu zegarowego, b) widok palety.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych,
3) dokonać pakowania wyrobów zegarowych,
4) dokonać oceny wykonania zadania,
5) dokonać samooceny,
6) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,
−
poradnik dla ucznia,
−
detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy
zegarowe o zadanych wymiarach),
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
−
opakowania różnego typu i wielkości,
−
inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce),
−
pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub
grube trociny),
−
materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek).
Ćwiczenie 2
Dokonaj magazynowania gotowych wyrobów zegarowych na palecie ładunkowej
jednopłytowej (rys. do ćwiczenia 2) o wymiarach 800 x 1200 mm, wiedząc że gabaryty
opakowania jednostkowego (opakowania wyrobu zegarowego) wynoszą 190 x 180 x 120
mm. Ilość warstw nie powinna przekroczyć czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas
magazynowania. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne środki.
a)
b)
Rys. Do ćwiczenia 2: a) wymiary palety, b) widok palety.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych,
3) dokonać pakowania wyrobów zegarowych,
4) dokonać zabezpieczenia wyrobów zegarowych na czas magazynowania,
5) dokonać magazynowania wyrobów zegarowych,
6) dokonać oceny wykonania zadania,
7) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,
−
poradnik dla ucznia,
−
detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy
zegarowe o zadanych wymiarach),
−
opakowania różnego typu i wielkości,
−
inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce),
−
pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub
grube trociny),
−
materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),
−
katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ćwiczenie 3
Dokonaj, wysyłki gotowych wyrobów zegarowych, z magazynu do punktu sprzedaży
detalicznej, odległego o 2 km, na palecie ładunkowej jednopłytowej (rys. do ćwiczenia 3),
o wymiarach 800 x 1200 mm, wiedząc że gabaryty opakowania jednostkowego (opakowania
wyrobu zegarowego) wynoszą 190 x 180 x 120 mm. Ilość warstw nie powinna przekroczyć
czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas transportu. Załóż, że zakład produkcyjny
posiada niezbędne środki.
a)
b)
Rys. Do ćwiczenia 3: a) wymiary palety, b) widok palety.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) określić czynniki oddziałujące na wyroby zegarowe podczas transportu,
3) dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych,
4) dokonać pakowania wyrobów zegarowych,
5) dobrać metodę i środek transportu,
6) ocenić, bezpieczeństwo zapakowanych wyrobów zegarowych podczas transportowania,
7) dokonać oceny wykonania zadania,
8) dokonać samooceny,
9) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,
−
poradnik dla ucznia,
−
detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy
zegarowe o zadanych wymiarach),
−
opakowania różnego typu i wielkości,
−
inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce, gruba
folia PE),
−
pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub
grube trociny),
−
materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),
−
literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),
−
katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny),
−
mapa drogowo – kolejowa (lub plan miasta).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Ćwiczenie 4
Dokonaj, wysyłki gotowych wyrobów zegarowych, z magazynu do punktu sprzedaży
detalicznej, odległego o 300 km, transportem morskim (do portu transportem drogowym).
Transportu dokonaj na palecie ładunkowej dwupłytowej (rys. do ćwiczenia 4) o wymiarach
800 x 1200 mm, z zastosowaniem ramy paletowej, wiedząc że gabaryty opakowania
jednostkowego (opakowania wyrobu zegarowego) wynoszą 190 x 180 x 120 mm. Ilość
warstw nie powinna przekroczyć czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas transportu.
Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne środki.
a)
b)
Rys. Do ćwiczenia 3: a) wymiary palety, b) widok palety.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) określić czynniki oddziałujące na wyroby zegarowe podczas transportu,
3) dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych,
4) dokonać pakowania wyrobów zegarowych,
5) dobrać metodę i środek transportu,
6) ocenić, bezpieczeństwo zapakowanych wyrobów zegarowych podczas transportowania,
7) dokonać oceny wykonania zadania,
8) dokonać samooceny,
9) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych,
−
poradnik dla ucznia,
−
detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy
zegarowe o zadanych wymiarach),
−
opakowania różnego typu i wielkości,
−
inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce, gruba
folia PE),
−
pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub
grube trociny),
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
−
materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),
−
literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),
−
katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny),
−
mapa drogowo-kolejowa (lub plan miasta),
−
prognoza pogody (na czas transportu).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6. SPRAWDZIAN OSIĄGNIĘĆ
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test wyboru do jednostki modułowej „Magazynowanie i transportowanie
mechanizmów zegarowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 2, 7, 10, 14, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt – za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje
1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. c, 5. b, 6. a, 7. d, 8. b, 9. d, 10. b, 11. b,
12. a, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. a, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Określić warunki magazynowania
mechanizmów zegarowych
B P c
2. Dobrać rodzaj opakowania w zależności od
konstrukcji i przeznaczenia mechanizmu
zegarowego
B PP b
3. Dobrać rodzaj opakowania w zależności od
konstrukcji
i przeznaczenia mechanizmu zegarowego
A P d
4. Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy
zegarowe przed korozją
B P c
5. Zapakować i ocechować wyroby
A
P
b
6. Zorganizować stanowisko pakowania
wyrobów
B P a
7. Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy
zegarowe przed korozją
B PP d
8. Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy
zegarowe przed oddziaływaniem pola
elektromagnetycznego
A P b
9. Zastosować zasady BHP, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
A P d
10. Wybrać sposób transportu mechanizmu
zegarowego w zależności od konstrukcji
B PP b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
11. Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy
zegarowe przed korozją
B P b
12. Dobrać rodzaj opakowania w zależności od
konstrukcji i przeznaczenia mechanizmu
zegarowego
A P a
13. Dobrać środki transportu wyrobów
A
P
c
14. Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy
zegarowe przed oddziaływaniem pola
elektromagnetycznego
B
PP
b
15. Dobrać jednostki opakowaniowe
A
P
d
16. Dokonać magazynowania gotowych wyrobów
D
P
a
17. Dobrać środki transportu wyrobów
B
P
c
18. Dobrać środki transportu wyrobów
A
P
a
19. Zorganizować stanowisko składowania
gotowych wyrobów
B PP b
20. Scharakteryzować sposoby magazynowania
mechanizmów zegarowych
A P b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1) Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2) Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3) Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4) Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5) Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6) Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7) Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8) Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9) Sprawdź wyniki.
10) Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11) Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1) Przeczytaj uważnie instrukcję.
2) Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3) Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4) Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
5) W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
6) Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7) Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
8) Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Materiały dla ucznia:
−
zestaw zadań testowych,
−
instrukcja,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Podstawowym czynnikiem wywołującym korozję atmosferyczną jest:
a) temperatura powietrza,
b) ciśnienie powietrza,
c) wilgotność powietrza,
d) nasłonecznienie powietrza.
2. Do tłumienia drgań mechanicznych wykorzystuje się materiały o:
a) dużej wewnętrznej sztywności,
b) dużym tarciu wewnętrznym,
c) dużej wielkości,
d) dużym ciężarze.
3. Przedstawione poniżej opakowania służą do transportu produktów i wyrobów:
a) ciekłych,
b) gazowych,
c) mineralnych,
d) technicznych.
4. Do czasowego zabezpieczenia elementów mechanizmów zegarowych przed korozją,
należy wykorzystać:
a) farbę olejną,
b) powłokę fosforanową,
c) specjalne smary,
d) powłokę z tworzywa sztucznego.
5. Na opakowaniu wyrobu powinien znajdować się znak identyfikujący:
a) wyrób i miejsce produkcji,
b) wyrób i producenta,
c) wyrób i odbiorcę,
d) producenta i odbiorcę.
6. Stanowisko do pakowania mechanizmów zegarowych wyposażone jest w:
a) opakowania, materiały pakowe i materiały konserwujące,
b) opakowania, materiały pakowe i materiały smarujące,
c) opakowania, materiały pakowe i materiały natłuszczające,
d) opakowania, materiały pakowe i materiały osuszające.
7. Trwałą metodą ochrony mechanizmów zegarowych przed korozja jest:
a) wypełnienie obudowy maszyny lub urządzenia precyzyjnego specjalnym smarem,
b) zastosowanie powłok malarskich,
c) zmniejszenie wymiarów maszyny lub urządzenia precyzyjnego,
d) zastosowanie materiałów niekorodujących.
8. Zastosowanie ekranu (patrz rysunek) skutecznie zabezpiecza mechanizm zegarowy przed
wpływem zakłóceń:
a) magnetycznych,
b) elektromagnetycznych,
c) mechanicznych,
d) świetlnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
9. Zabronione jest przenoszenie ładunku o masie do 50kg na odległość ponad:
a) 13 m,
b) 19 m,
c) 22 m,
d) 25 m.
10. Przedstawiony na rysunku widok
obrazuje:
a) magazynowania ładunków,
b) transportowania ładunków,
c) podnoszenia ładunków,
d) ładowania ładunków.
11. Umieszczone w opakowaniu, środki higroskopijne, zabezpieczają wyrób przed:
a) zapyleniem,
b) korozją,
c) zapaleniem,
d) wybuchem.
12. Wypełniające opakowanie transportowe, grube wióry drewniane lub trociny zabezpieczają
wyrób przed czynnikami:
a) mechanicznymi,
b) chemicznymi,
c) elektrycznymi,
d) magnetycznymi.
13. Przedstawiony na rysunku środek transportu umożliwia przewóz towarów:
a) po drogach publicznych,
b) po torach kolejowych,
c) po terenie zakładu produkcyjnego,
d) po terenie miasta.
14. Pole elektromagnetyczne ma największy wpływ na:
a) układy tłumiące drgania,
b) układy elektroniczne,
c) układy przenoszenia napędu,
d) układy hydrauliczne.
15. Wymiary typowej palety (na rysunku) wynoszą:
a) 800 x 1100 mm,
b) 900 x 1200 mm,
c) 800 x 1300 mm,
d) 800 x 1200 mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
16. Wybierając miejsce do przechowywania towaru w magazynie należy uwzględnić:
a) masę i wielkość towaru,
b) tylko masę towaru,
c) tylko wielkość towaru,
d) masa i wielkość towaru nie ma znaczenia.
17. Największym zagrożeniem dla mechanizmów zegarowych podczas transportu są:
a) udary cieplne,
b) opady atmosferyczne,
c) drgania i uderzenia mechaniczne,
d) fale radiowe.
18. Przedstawiony na rysunku środek transportu umożliwia przewóz towarów:
a) po drogach publicznych,
b) po torach kolejowych,
c) po terenie magazynu,
d) po szlakach wodnych.
19. Mechanizmy zegarowe magazynuje się:
a) w stertach na podłodze,
b) poukładane na półkach regałów,
c) podwieszone na ścianie,
d) luzem w szufladach.
20. Mechanizmy zegarowe przechowywane są najczęściej:
a) w magazynie otwartym,
b) w magazynie zamkniętym,
c) w magazynie półzamkniętym,
d) w magazynie połotwartym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ......................................................................................... .
„Magazynowanie i transportowanie mechanizmów zegarowych”
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Test praktyczny typu „próba pracy” do jednostki modułowej
„Magazynowanie i transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych”
Treść zadania:
Znany przedsiębiorca, zakupił w Twoim zakładzie zegar marki EWA. Usługa obejmuje
dostarczenie zamówionego zegara do .... (określenie miejsca np.: dom, siedziba firmy)
w odległości ok. 50 km, w dniu ważnej uroczystości .... (określenie rodzaju np.: podpisane
ważnego kontraktu, 20 rocznica ślubu). Cena zegara ... (podać wartość – wysoka). Zrealizuj
usługę.
Rozwiązanie zadania powinno zawierać:
−
planowanie działania,
−
organizowanie stanowiska do pakowania,
−
wykonanie zadania (może być teoretyczne w całości lub w części),
−
zaprezentowanie rozwiązania,
Kryteria oceniania testu praktycznego
Poniżej zamieszczone są przykładowe kryteria oceniania testu praktycznego. Tworząc
zadanie typu „próba pracy” należy przygotować kryteria oceniania. Poniższe kryteria mają
charakter przykładowy.
Punkty
Obszar Lp.
Kryterium
oceniania
możliwe zdobyte
1. Sporządzenie planu działania (listy czynności) 1
2. Dobranie opakowania i mat. pomocniczych
2
Planowanie
działania
3. Dobór
środków transportowych i metod transportu
2
4. Zgromadzenie
opakowań 1
5. Zgromadzenie
materiałów pakowych
1
6. Zgromadzenie
środków zabezpieczających przed
drganiami i uderzeniami
1
7. Zgromadzenie
środków zabezpieczających przed
korozją
1
Organizowanie
stanowiska
8. Zgromadzenie
środków zabezpieczających przed
polem elektromagnetycznym
1
9. Przestrzeganie podczas transportu zasad BHP
1
10. Zapakowanie mechanizmu zegarowego
1
11.
Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed
drganiami
2
12. Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed korozją 2
13. Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed polem
elektromagnetycznym
1
14. Załadowanie mechanizmu zegara na środki
transportu
2
Wykonanie
zadania
15. Dostarczenie mechanizmu zegara do punktu
przeznaczenia
2
16. Dokonanie
samooceny
1
17. Zaprezentowanie wykonania zadania
1
Prezentowanie
18. Użycie języka technicznego
2
Razem: 25
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Wymagania na oceny:
11 – 14 punktów – dopuszczający
15 – 18 punktów – dostateczny
19 – 22 punktów – dobry
23 – 25 punktów – bardzo dobry
Karta oceny
Imię i nazwisko ......................................................................................... .
„Magazynowanie i transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych”
Obszar Lp.
Kryterium
oceniania
Ilość
Punktów
1. Sporządzenie planu działania (listy czynności)
2. Dobranie opakowania i mat. pomocniczych
Planowanie
działania
3. Dobór
środków transportowych i metod transportu
4. Zgromadzenie
opakowań
5. Zgromadzenie
materiałów pakowych
6. Zgromadzenie
środków zabezpieczających przed
drganiami i uderzeniami
7. Zgromadzenie
środków zabezpieczających przed
korozją
Organizowanie
stanowiska
8. Zgromadzenie
środków zabezpieczających przed
polem elektromagnetycznym
9. Przestrzeganie podczas transportu zasad BHP
10. Zapakowanie mechanizmu zegarowego
11.
Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed
drganiami
12. Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed korozją
13. Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed polem
elektromagnetycznym
14. Załadowanie mechanizmu zegara na środki
transportu
Wykonanie
zadania
15. Dostarczenie mechanizmu zegara do punktu
przeznaczenia
16. Dokonanie
samooceny
17. Zaprezentowanie wykonania zadania
Prezentowanie
18. Użycie języka technicznego
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
6. LITERATURA
1. Górecki A.: Technologia Ogólna – podstawy technologii mechanicznej. WSiP Warszawa
1984
2. Jakubowski L.: Technologia prac ładunkowych . Politechnika Warszawska 2003
3. Osiński Zb.: Tłumienie drgań mechanicznych. PWN Warszawa 1986
4. Podwapiński Al. : Technologia mechanizmów zegarowych. WSiP Warszawa 1986
5. Schmidt D.: Mechatronika. REA Warszawa 2002
6. Topulos A.: Technologia Mechaniczna. WNT, Warszawa 1988
7. Tryliński W.: Poradnik konstruktora przyrządów precyzyjnych i drobnych. WNT,
Warszawa 1971
8. Mały poradnik mechanika. Praca zbiorowa. WNT, Warszawa 1999.