fryzjer 514[01] z2 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Izabela Suligowska
Elżbieta Małek






Organizowanie stanowiska pracy fryzjera
514[01].Z2.01







Poradnik dla nauczyciela






Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Danuta Matuszewska
mgr Anna Uss-Wojciechowska




Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak




Konsultacja:
mgr Marek Rudziński
mgr Małgorzata Sołtysiak








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z2.01
„Organizowanie stanowiska pracy fryzjera”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu fryzjer.













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Wymagania higieniczno-sanitarne dla zakładu fryzjerskiego,

ergonomia pracy fryzjera

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Podstawowe narzędzia, przybory i aparaty fryzjerskie

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Postępowanie z użytym sprzętem i materiałami fryzjerskimi

19

5.3.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

20

7. Literatura

35



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Poradnik będzie pomocny Państwu w przekazywaniu wiedzy z zakresu szczegółowych

przepisów sanitarno-higienicznych i wymogów ergonomii w pracy fryzjera. Pomoże uczniowi
zorganizować stanowisko pracy, a także stosować zasady aseptyki i antyseptyki podczas
wykonywania czynności zawodowych. Dzięki poradnikowi uczeń zdobędzie niezbędną
wiedzę z zakresu charakteryzowania i rozpoznawania podstawowych narzędzi, przyborów
i aparatów fryzjerskich oraz ich zastosowania.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych;

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba
pracy.

literaturę uzupełniającą.

W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się

o pomoc do nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






















Schemat układu jednostek modułowych


514[01].Z2.03

Rozpoznawanie form przestrzennych

stosowanych we fryzjerstwie

514[01].Z2.04

Rozpoznawanie form kształtowania fryzury

514[01].Z2.05

Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych

stosowanych we fryzjerstwie

514[01].Z2.06

Wykonywanie rysunku instruktażowego fryzury

514[01].Z2.02

Charakteryzowanie historii rzemiosła

i sztuki fryzjerskiej

514[01].Z2

Podstawy projektowania fryzur

514[01].Z2.01

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

interpretować przepisy, regulaminy, zasady i procedury związane z bezpieczeństwem
w pracy i poza miejscem pracy,

stosować

przepisy

bezpieczeństwa

i

higieny

pracy

oraz

bezpieczeństwa

przeciwpożarowego obowiązujące w zakładach usługowych,

stosować podstawowe zasady fizjologii pracy i wymagania ergonomii w zakresie
prowadzenia działalności usługowej,

pracować indywidualnie i współpracować w grupie,

rozpoznawać źródła i czynniki niebezpieczne w środowisku pracy,

określać skutki negatywnych czynników w środowisku pracy,

przewidywać konsekwencje postępowania niezgodnego z zasadami bhp i ppoż.,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

sklasyfikować narzędzia i przybory fryzjerskie,

scharakteryzować budowę i określić zastosowanie podstawowych narzędzi,

wyjaśnić zastosowanie przyborów fryzjerskich,

scharakteryzować maszynki fryzjerskie,

rozróżnić aparaty fryzjerskie,

określić zasady oczyszczania, konserwacji i przechowywania narzędzi i aparatów
fryzjerskich,

określić środki dezynfekcyjne i metody sterylizacji,

scharakteryzować bieliznę ochronną,

wyjaśnić zasady przechowywania bielizny ochronnej,

scharakteryzować zasady przechowywania preparatów fryzjerskich,

scharakteryzować postawę fryzjera podczas pracy,

scharakteryzować wyposażenie salonu fryzjerskiego,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

zaplanować ułożenie narzędzi i przyborów na stanowisku pracy w zależności od
wykonywanej usługi.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Fryzjer 514[01]
Moduł:

Podstawy projektowania fryzur 514[01].Z2

Jednostka modułowa:

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 514[01].Z2.01

Temat: Rozróżnianie podstawowych narzędzi fryzjerskich.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania podstawowych narzędzi fryzjerskich

i postępowania z nimi po wykonanej usłudze fryzjerskiej.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wyjaśnić pojęcie: narzędzie fryzjerskie,

wymienić podstawowe narzędzia fryzjerskie,

wyliczyć i scharakteryzować poszczególne narzędzia,

opisać zastosowanie poszczególnych narzędzi fryzjerskich,

określić podstawowe zasady dotyczące postępowania ze sprzętem po wykonaniu usługi
fryzjerskiej,

rozpoznać poszczególne rodzaje podstawowych narzędzi fryzjerskich.

Metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

w 2-osobowych grupach.


Strategia:
uczenie się przez doświadczenie

Środki dydaktyczne:

stanowisko pracy fryzjera,

opisy poszczególnych rodzajów narzędzi fryzjerskich (ich cech charakterystycznych
i zastosowania),

podstawowe narzędzia używane we fryzjerstwie,

tablica szkolna.


Czas:
180 minut.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest dokonanie analizy wyglądu i zastosowania poszczególnych

narzędzi fryzjerskich na podstawie opisu cech charakterystycznych autentycznych
przedmiotów i/lub zdjęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów

z pracą metodą tekstu przewodniego.

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Jakie rozróżnia się podstawowe narzędzia fryzjerskie?
2. Jak zbudowane są nożyce, grzebienie, brzytwy i narzędzia brzytwopodobne?
3. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje podstawowych narzędzi fryzjerskich?
4. Jakie mają zastosowanie we fryzjerstwie?
5. Jak postępuje się z narzędziami po wykonanej usłudze fryzjerskiej?

PLANOWANIE
1. Ustal, co należy do narzędzi fryzjerskich.
2. Zaplanuj zasady przydzielania poszczególnych narzędzi do określonej grupy.
3. Ustal kryteria opisywania wyglądu i zastosowania narzędzi fryzjerskich.
4. Zaplanuj kolejność czynności przy rozpoznawaniu poszczególnych narzędzi fryzjerskich.
5. Zaplanuj sposób przekazania zebranych informacji.
6. Zaplanuj algorytm postępowania ze sprzętem po wykonaniu usługi fryzjerskiej.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi opisu poszczególnych narzędzi fryzjerskich

(tekst przewodni).

2. Wypunktuj charakterystyczne cechy i zastosowanie poszczególnych narzędzi.
3. Opisz ich wygląd.
4. Rozpoznaj poszczególne narzędzia fryzjerskie.
5. Dokonaj analizy budowy i zaszereguj poszczególne narzędzia do określonych grup.
6. Opisz postępowanie z narzędziami po wykonaniu usługi fryzjerskiej.
7. Porównaj wyniki analizy z tekstem przewodnim.
8. Zapisz uzyskane informacje na tablicy.
9. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie został określony termin: narzędzia fryzjerskie?
2. Czy prawidłowo zostały wypunktowane cechy poszczególnych narzędzi?
3. Czy właściwie zostały rozpoznane poszczególne narzędzia?
4. Czy prawidłowo zostało określone zastosowanie poszczególnych narzędzi?
5. Czy właściwie zostały zróżnicowane narzędzia pod względem budowy i zastosowania?
6. Czy znane są ogólne zasady postępowania ze sprzętem po wykonaniu usługi fryzjerskiej?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć.


Praca domowa

Korzystając z dostępnych źródeł informacji, wypisz środki dezynfekcyjne stosowane do

dezynfekcji narzędzi po ich użyciu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Fryzjer 514[01]
Moduł:

Podstawy projektowania fryzur 514[01].Z2

Jednostka modułowa:

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 514[01].Z2.01

Temat: Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi fryzjerskich.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności właściwego postępowania z narzędziami

fryzjerskimi w celu zapobiegania przenoszenia się zakażeń w zakładach
fryzjerskich.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić, co rozumie pod pojęciem: higiena zakładu,

zróżnicować pojęcie dezynfekcji od sterylizacji,

określić rodzaj postępowania z narzędziami w zależności od tego, czy doszło do
uszkodzenia skóry czy nie,

wskazać środki używane do dezynfekcji chemicznej,

wskazać procedury związane z przygotowywaniem środka dezynfekcyjnego,

przygotować środek dezynfekcyjny,

obsługiwać sterylizator (np.: kulkowy),

przeprowadzić sterylizację narzędzi,

opisać konsekwencje nieprzestrzegania zasad dezynfekcji i sterylizacji w zakładzie
fryzjerskim.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna,

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

w 2-osobowych grupach.


Środki dydaktyczne:

środki dezynfekcyjne,

wanna do dezynfekcji,

woda,

rękawiczki lateksowe,

instrukcja przygotowania roztworu roboczego środka dezynfekcyjnego,

sterylizator kulkowy,

zestaw narzędzi fryzjerskich.


Czas: 90 minut.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

wytłumaczenie celu dezynfekcji i sterylizacji narzędzi w zakładzie fryzjerskim,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

scharakteryzowanie zasad postępowania z narzędziami użytymi do wykonania usługi
fryzjerskiej,

scharakteryzowanie zasad dezynfekcji chemicznej i sterylizacji,

omówienie konsekwencji nie przestrzegania poszczególnych zasad,

pokaz przygotowania roztworu roboczego środka dezynfekcyjnego,

zapoznanie uczniów z zasadami działania sterylizatorów, pokaz obsługi sterylizatora
(np.: kulkowego),

podzielenie uczniów na 2– osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
a) każdy członek grupy musi zgodnie z zasadami przygotować środek

dezynfekcyjny,

b) każdy członek grupy musi przygotować narzędzia do sterylizacji i wykonać ją,

nauczyciel przeprowadza instruktaż dotyczący pracy uczniów,

nauczyciel nadzoruje i koordynuje wykonywane ćwiczenia.

4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Uczniowie określają konsekwencje nieprawidłowego postępowanie z narzędziami

fryzjerskimi.

7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny zajęć.


Praca domowa

Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach fryzjerskich

wiadomości na temat: Czystość w zakładach fryzjerskich.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania ćwiczenia i zdobytych umiejętności.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA


5.1. Wymagania higieniczno-sanitarne dla salonu fryzjerskiego,

ergonomia pracy fryzjera

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zaplanuj urządzenie i wyposażenie własnego zakładu fryzjerskiego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.1.1),
2) zapoznać się z pełnym tekstem Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004

r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady
fryzjerskie (Dz. U. 2004 nr 31 poz. 273),

3) przypomnieć sobie zalecenia omówione w module:

Przestrzeganie przepisów

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

4) wynotować najważniejsze zalecenia dotyczące wymogów, jakie powinny spełniać

poszczególne pomieszczenia zakładu fryzjerskiego,

5) naszkicować plan „swojego” zakładu,
6) rozrysować i opisać wyposażenie pojedynczego stanowiska pracy,
7) określić ilość stanowisk fryzjerskich i ich rozmieszczenie w zakładzie,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie przed grupą,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
10) przedyskutować w grupie i wybrać najatrakcyjniejsze rozwiązania dotyczące urządzenia

i wyposażenia salonu fryzjerskiego pod względem sanitarno-higienicznym,

11) zaprezentować efekt końcowy pracy w postaci rysunku i opisu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

Dz. U. 2004 nr 31,

przybory do pisania,

kolorowe flamastry,

ołówek, gumka, linijka,

kartki na brudnopis,

arkusz białego papieru,

taśma do przyklejenia papieru,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Sporządź wykaz czynników mających wpływ na całokształt pracy fryzjera w zakładzie

fryzjerskim poprzez uzupełnienie poniższej tabeli, zgodnie z przykładem. Możesz dowolnie
zwiększyć ilość czynników szczegółowych.

l.p. Rodzaj czynników głównych

Czynniki szczegółowe

1.

rzeczowe

– wielkość pomieszczeń zakładu,
– ilość stanowisk fryzjerskich,
– rozmieszczenie stanowisk fryzjerskich,




2.

fizyczne








3.

chemiczne






4.

biologiczne






5.

społeczne





Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.1.1),
2) wykorzystać doświadczenia własne,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

3) przypomnieć sobie treści zawarte w module: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

4) wypisać „na brudno” wszystkie rozpoznane czynniki mogące mieć wpływ na całokształt

pracy w zakładzie fryzjerskim,

5) pogrupować wypisane czynniki zgodnie z nazwami grup głównych podanych w tabelce

(w razie wątpliwości poproś nauczyciela o pomoc),

6) wpisać czynniki szczegółowe do tabeli kolorowym flamastrem (każda grupa innym

kolorem),

7) przykleić uzupełnioną tabelę do tablicy,
8) zaprezentować wykonanie ćwiczenia przed grupą,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
10) uzupełnić brakujące czynniki, ewentualnie dopisać inne, proponowane przez innych

członków grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

kolorowe flamastry (5 sztuk w różnych kolorach),

ołówek, gumka, linijka,

kartki na brudnopis,

arkusz białego papieru,

taśma do przyklejenia papieru,

literatura z rozdziału 7.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Podstawowe narzędzia, przybory i aparaty fryzjerskie

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj aparaty stosowane w salonach fryzjerskich poprzez uzupełnienie

poniższej tabeli.

L.p.

Zdjęcie aparatu

Nazwa

aparatu

Charakterystyka

Cel

stosowania

1.

2.

3.

4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.2.1.)
2) dokładnie obejrzeć poszczególne zdjęcia i odnaleźć ich cechy charakterystyczne,
3) określić rodzaj i nazwę aparatu,
4) wypisać na kartce, cechy charakterystyczne prezentowanych aparatów,
5) wypisać cele ich stosowania,
6) nanieść wszystkie informacje do tabeli,
7) zaprezentować wypełnioną tabelę poprzez zawieszenie jej na tablicy,
8) przedyskutować w grupie poprawność wykonanego zadania, ewentualnie dopisać

brakujące informacje,

9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przygotowana tabela z wklejonymi zdjęciami aparatów,

przybory do pisania,

kolorowe flamastry,

ołówek, gumka, linijka,

kartki na brudnopis,

taśma do przyklejenia tabeli,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Dopasuj nazwy narzędzi, przyborów lub aparatów fryzjerskich, podanych w nawiasie, do

wypisanych poniżej ich zastosowań.

[suszarki jonizujące, climazon, degażówki jednostronne, aparaty do diagnozowania włosów,
grzebienie fryzjerskie, aparaty do modelowania, nożyczki termiczne, wałki do włosów,
narzędzia brzytwopodobne]

1) służą do termicznego odkształcania powierzchni włosów,
2) podczas trwałej ondulacji, na podstawie wprowadzonych do komputera takich danych

jak: długość włosów, ich stan, pasemka, odkształcenie, i kod preparatów z danej grupy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

spowoduje wybór odpowiedniego preparatu oraz ustala optymalny i możliwy do
powtórzenia rezultat,

3) wykorzystywane są podczas strzyżenia włosów, mają właściwości kondycjonujące,
4) mają postać mikrokamery zbliżonej sposobem działania do mikroskopu, a obserwowany

obraz widoczny jest na monitorze podłączonym do aparatu,

5) mają właściwości kondycjonujące włosy,
6) nadają włosom odpowiedni stopień skręcenia i puszystości. Są stosowane do ondulacji

wodnej i ondulacji trwałej,

7) są stosowane do: wygalania konturów porostu, strzyżenia techniką cieniowania

warstwowego, korygowania zewnętrznych konturów formy, zmniejszania objętości
fryzury czy efilowania,

8) są wykonywane z tworzyw sztucznych, kauczuku, silikonu lub włókna węglowego,
9) mają zastosowanie w technikach teksturowania oraz korygowaniu niedokładności po

strzyżeniu nożyczkami zwykłymi.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.2.1.)
2) określić cechy charakterystyczne i zastosowanie poszczególnych przedmiotów, aparatów

narzędzi fryzjerskich,

3) dopasować nazwę do charakterystyki,
4) wypisać na pojedynczych karteczkach dopasowane informacje o danym przedmiocie,
5) wymienić się karteczkami,
6) sprawdzić, czy wszyscy z grupy napisali to samo na swoich karteczkach,
7) zaprezentować pracę,
8) przedyskutować w grupie poprawność wykonanego zadania, ewentualnie dopisać

brakujące informacje,

9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karteczki kolorowe o wymiarach 5x10cm z wypisanymi hasłami z nawiasu,

przybory do pisania,

karteczki do pisania cech charakterystycznych przedmiotów, narzędzi i aparatów
fryzjerskich,

stolik do rozłożenia karteczek,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Postępowanie z użytym sprzętem i materiałami fryzjerskimi

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opracuj plan postępowania z narzędziami fryzjerskimi typu nożyczki i brzytwa, które

miały kontakt z uszkodzoną skórą klienta. Postępowanie zapisz w postaci algorytmu.
Zwróć uwagę na kolejność wykonywanych czynności.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) określić niebezpieczeństwa powtórnego użycia narzędzi fryzjerskich (nożyczki, brzytwa)

dla kolejnego klienta, bez wykonania czynności eliminujących zagrożenie biologiczne,

3) sprawdzić, jakie środki dezynfekcyjne są stosowane w zakładzie fryzjerskim, który znasz,
4) wypisać „na brudno” wszystkie czynność, które zgodnie z zaleceniami sanitarno-

epidemiologicznymi powinny być wykonane,

5) określić kolejność wykonywanych czynności (w razie wątpliwości poproś nauczyciela

o pomoc),

6) sporządzić algorytm postępowania ze sprzętem mającym kontakt z uszkodzoną skórą

klienta,

7) zapisać opracowany algorytm na tablicy,
8) dokonać oceny poprawności merytorycznej i metodologicznej wykonanego ćwiczenia

(poprzez dyskusję w grupie i doradztwo nauczyciela),

9) przepisać poprawiony i uzupełniony algorytm na komputerze,
10) dokonać oceny swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

kolorowe flamastry,

ołówek, gumka, linijka,

kartki na brudnopis,

tablica,

kreda,

komputer,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 2

Sporządź 2% roztwór roboczy preparatu dezynfekcyjnego (Sekusept).

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) przygotować potrzebne rzeczy: 2-litrową wanienkę dezynfekcyjną z perforowanym

dnem, proszek preparatu Sekusept w oryginalnym opakowaniu, miarkę do odmierzania
ilości preparatu, 2 litry wody o, rękawiczki ochronne, karteczkę samoprzylepną na
napisanie metryczki,

3) zapoznać się dokładnie z instrukcją przygotowania preparatu znajdującą się na

opakowaniu (musi być w języku polskim),

4) posługując się przygotowaną miarką nabrać odpowiednią ilość proszku (jeśli jest podana

na 1 litr wody, to pomnóż tą ilość przez 2),

5) wlać do wanienki 2 litry wody,
6) wsypać odmierzoną ilość środka dezynfekcyjnego,
7) założyć rękawiczki,
8) delikatnie rozmieszać przygotowany roztwór,
9) napisać „metryczkę” zawierającą nazwę środka dezynfekcyjnego, jego procentowość,

dzień i godzinę sporządzenia roztworu, podpis osoby przygotowującej środek
dezynfekcyjny,

10) zaprezentować efekt wykonanej pracy przed nauczycielem i grupą,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

oryginalne opakowanie ze środkiem dezynfekcyjnym,

instrukcja przygotowania roztworu (zawsze musi znajdować się na opakowaniu),

2-litrowa wanienka dezynfekcyjna,

2 litry wody,

rękawiczki jednorazowe,

karteczki samoprzylepne,

przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie stanowiska
pracy fryzjera”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi:1. b, 2. a, 3. d, 4. d, 5. b, 6. c, 7. c, 8. c, 9. a, 10. d, 11. c,
12.
b, 13. a, 14. a, 15. c, 16. a, 17. d, 18. b, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zdefiniować pojęcie higiena

A

P

b

2

Określić wskazania sanitarne odnośnie
wykończenia ścian w salonach

C

P

a

3

Określić zasady przechowywania czystej odzieży
roboczej

C

P

d

4

Określić zasady postępowania w przypadku
stwierdzenia u klienta wszawicy

C

P

d

5

Określić czynniki fizyczne występujące w pracy
fryzjera

C

P

b

6

Wskazać czynnik wywołujący obciążenie kończyn
dolnych i kręgosłupa podczas świadczenia pracy

C

P

c

7

Rozróżnić meble fryzjerskie

B

P

c

8

Zdefiniować pojęcie narzędzia fryzjerskie

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

9

Wskazać grupę sprzętu fryzjerskiego, do której
zalicza się nożyczki

C

P

a

10 Rozróżnić rodzaje nożyczek

B

P

d

11 Rozróżnić rodzaje grzebieni

B

P

c

12

Scharakteryzować grzebień do rozczesywania
włosów

C

P

b

13 Zidentyfikować promienniki podczerwieni

D

P

a

14 Określić cel stosowania nawilżaczy

C

P

a

15 Wyjaśnić pojecie dezynfekcja

B

P

c

16 Wskazać pochodzenie słowa ergonomia

C

PP

a

17 Wskazać inna nazwę wyjaławiania

C

PP

d

18

Zaproponować sposób dezynfekcji narzędzi
fryzjerskich

D

PP

b

19 Wskazać zastosowanie Sekuseptu

C

PP

a

20

Określić warunki stosowania preparatów do
dezynfekcji

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących organizowania stanowiska pracy fryzjera. Tylko

jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Higiena to nauka o

a) nawykach zdrowotnych.
b) zasadach przestrzegania czystości i zapobieganiu chorobom.
c) utrzymaniu porządku.
d) utrzymaniu czystości i leczeniu chorób zakaźnych.

2. Ściany przy umywalkach i zlewach w zakładzie fryzjerskim, powinny być pokryte

materiałem nienasiąkalnym, łatwozmywalnym, odpornym na działanie środków
dezynfekcyjnych
a) do wysokości 1,6 m.
b) do wysokości 2,0 m.
c) nie ma to znaczenia.
d) zależnie od upodobań właściciela zakładu.

3. Czystą odzież roboczą należy przechowywać

a) na wieszakach przy stanowiskach pracy.
b) koniecznie w specjalnym pomieszczeniu.
c) w pojemnikach z czystą bielizną.
d) w specjalnie do tego wyznaczonych szafkach.

4. Wobec klientów, u których stwierdzasz wszawicę

a) nie musisz zwracać na to uwagi, zawsze wykonujesz usługę fryzjerską.
b) masz obowiązek wykonania usługi w wyjątkowej sytuacji.
c) najpierw myjesz głowę szamponem przeciwwszawicowym.
d) nie powinieneś ich obsługiwać do czasu pozbycia się wszawicy.

5. Czynniki fizyczne w pracy fryzjera to

a) narzędzia.
b) oświetlenie.
c) skład osobowy zespołu pracowników.
d) stanowisko pracy.

6. Pozycja stojąca przy wykonywaniu czynności fryzjerskich szczególnie obciąża

a) układ krążenia.
b) mięśnie.
c) kończyny dolne, kręgosłup.
d) kręgosłup, wszystkie stawy.

7. Specjalne, regulowane stołki fryzjerskie to

a) taborety fryzjerskie.
b) nokery.
c) hokery.
d) wszystkie odpowiedzi są błędne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

8. Narzędzia fryzjerskie, to przedmioty

a) używane do czesania włosów.
b) stosowane do wykonywania tylko wymyślnych fryzur.
c) stosowane do świadczenia usług, mające kontakt ze skórą.
d) stosowane do świadczenia usług, nie mające kontaktu ze skórą.

9. Nożyczki fryzjerskie to

a) narzędzie.
b) aparat.
c) środek.
d) materiał.


10. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) zwykłe nożyczki fryzjerskie.
b) degażówki dwustronne.
c) degażówki jednostronne.
d) nożyczki punktujące.




11. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) grzebień di strzyżenia.
b) grzebień do modelowania.
c) grzebień do wyczesywania fal.
d) grzebień do cieniowania maszynką.



12. Stosunkowo szeroko rozstawione zęby i dużą wytrzymałość powinien mieć grzebień

a) do strzyżenia.
b) do rozczesywania włosów po ich umyciu.
c) do modelowania.
d) do wyczesywania fal.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

13. Podstawowa forma promiennika to

a) infrazon.
b) climazon.
c) HairMaster.
d) wszystkie powyższe.

14. Przygotowanie włosów do zabiegu i optymalizowanie działania środków fryzjerskich na

skórę głowy i włosów umożliwia
a) zastosowanie nawilżaczy.
b) stosowanie suszarek.
c) zastosowanie lokówek.
d) wszystkie powyższe są prawdziwe.


15. Proces niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych na powierzchniach, w płynach lub

gazach, przez nieodwracalną ingerencję w strukturę lub przemianę materii tych
drobnoustrojów, mające na celu niedopuszczenie do ich rozwoju i rozprzestrzeniania to
a) mycie w środkach pielęgnacyjnych.
b) stosowanie detergentów.
c) dezynfekcja.
d) sterylizacja.


16. Termin „ergonomia” wywodzi się od słów

a) ergon i nomos.
b) ebron i nemos.
c) ergon i nozoz.
d) ebron i nozos.

17. Wyjaławianie to inaczej

a) dezynsekcja.
b) dezynfekcja.
c) saniteryzacja.
d) sterylizacja.

18. Sterylizację narzędzi metalowych przy pomocy bardzo wysokiej temperatury (240

°

C)

przez kilka minut można wykonać w
a) sterylizatorze halogenowym.
b) sterylizatorze kulkowym.
c) w każdym sterylizatorze.
d) w autoklawach.

19. Sekusept najczęściej używany jest do dezynfekcji

a) narzędzi.
b) powierzchni.
c) wszystkiego.
d) blatów na stanowiskach fryzjerskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

20. Obecnie stosuje się preparaty dezynfekcyjne dopuszczone przez PZH do użytku w

a) 2003 roku.
b) 2004 roku.
c) 2005 roku.
d) 2006 roku.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera


Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie stanowiska
pracy fryzjera”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. a, 6. a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. d,
12.
d, 13. a, 14. a, 15. b, 16. c, 17. c, 18. d, 19. b, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyjaśnić pojecie ergonomia

B

P

a

2

Określić czym zajmuje się ergonomia pracy

C

P

b

3

Rozróżnić czynniki działające na fryzjera
podczas świadczenia pracy

B

P

c

4

Określić wskazania sanitarne dotyczące odzieży
roboczej

C

P

d

5

Scharakteryzować prawidłową postawę fryzjera
podczas pracy

C

P

a

6

Rozróżnić narzędzia fryzjerskie

B

P

a

7

Scharakteryzować nożyczki fryzjerskie

C

P

b

8

Określić różnice między nożyczkami fryzjerskimi
a degażówkami jednostronnymi

C

P

c

9

Wskazać zastosowanie degażówek dwustronnych

C

P

d

10

Rozróżnić rodzaje nożyczek

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

11

Rozróżnić rodzaje grzebieni

B

P

d

12

Scharakteryzować grzebień do wyciskania fal

C

P

d

13

Zidentyfikować pazury fryzjerskie

D

P

a

14

Zdefiniować pojęcie przybory fryzjerskie

A

P

a

15

Rozróżnić przybory fryzjerskie

B

P

b

16

Rozróżnić aparaty fryzjerskie

B

PP

c

17

Określić zastosowanie promienników
podczerwieni

C

PP

c

18

Oszacować czas skrócenia zabiegu przy użyciu
promienników podczerwieni

D

PP

d

19

Zaproponować optymalne parametry pracy
suszarek do włosów

D

PP

b

20

Scharakteryzować suszarki jonizujące

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących organizowania stanowiska pracy fryzjera. Są to

pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Ergonomia jest nauką:

a) międzydyscyplinarną,
b) fizjologiczną,
c) medyczną,
d) profilaktyczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

2. Ergonomia pracy fryzjera jest jednym z rodzajów ergonomii

a) ochronnej.
b) branżowej.
c) zapobiegawczej.
d) klinicznej.

3. Narzędzia i aparaty stosowane przy wykonywaniu czynności zawodowych fryzjera, to

czynniki
a) biologiczne.
b) fizyczne.
c) rzeczowe.
d) chemiczne.

4. Zalecany obcas przy obuwiu fryzjera nie powinien być wyższy niż

a) 1,5 cm.
b) 5, 0 cm.
c) 2,0 cm.
d) 2,5 cm.

5. Ważną cechą postawy fryzjera jest

a) płynność i estetyka ruchów.
b) postawa wyprostna.
c) ciągłe pochylanie się nad klientem.
d) zawsze równoczesne obciążanie nóg.

6. Brzytwa fryzjerska to

a) narzędzie.
b) aparat.
c) środek.
d) materiał.

7. W sprzedaży dostępne są nożyczki

a) od 1 do 4 cali.
b) od 4,5 cala do 7 cali.
c) od 5,0 do 8 cali.
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.

8. Degażówki od nożyczek tradycyjnych różnią się jedynie

a) wyglądem.
b) rozmiarami.
c) ostrzem i szlifem.
d) niczym.


9. Degażówki dwustronne używane są do

a) podcinania włosów.
b) do strzyżenia tylko mężczyzn.
c) zwiększania optycznego ilości włosów.
d) zmniejszania objętości włosów bardzo gęstych i grubych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

10. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) zwykłe nożyczki fryzjerskie.
b) degażówki dwustronne.
c) degażówki jednostronne.
d) nożyczki punktujące.




11. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) grzebień do strzyżenia.
b) grzebień do modelowania.
c) grzebień do wyczesywania fal.
d) grzebień do cieniowania maszynką.

12. Charakterystyczny wygięty kształt ma grzebień

a) do strzyżenia.
b) do rozczesywania włosów po ich umyciu.
c) do modelowania.
d) do wyczesywania fal.


13. Pazury fryzjerskie to inaczej

a) narzędzie brzytwopodobne.
b) grzebień.
c) szpikulec.
d) urządzenie do tapirowania.

14. Wszystkie przedmioty, które wspomagają ułożenie włosów nazywane są

a) przyborami fryzjerskimi.
b) narzędziami fryzjerskimi.
c) aparatami do układania włosów.
d) lokówkami.


15. Pykaczki, to inaczej

a) wsuwki.
b) zapinki.
c) wałki.
d) żadna odpowiedź nie jest prawdziwa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

16. Przedstawiony aparat zaliczany jest do grupy aparatów

a) stosowanych do diagnozowania włosów.
b) do pielęgnacji codziennej włosów.
c) do strzyżenia włosów.
d) do promienników.

17. Aparat, który pomaga w ustaleniu nakładania produktów w kolejności na określone partie

włosów, ustala czas działania produktów rozjaśniających i decyduje o konieczności
zastosowania lub nie, źródła ciepła
a) promiennik ciepła.
b) infrazon.
c) HairMaster.
d) climazon.


18. Aparaty stosowane w procesach chemicznych, pielęgnacyjnych i suszeniu włosów

skracają czas działania nawet do
a) 20%,
b) 30%,
c) 40%,
d) 50%.


19. Wysoki poziom temperatury i duża prędkość nawiewu powinna być wykorzystywana do:

a) doraźnego ogrzania produktów chemicznych znajdujących się na włosach,
b) szybkiego wysuszenia włosów po ich umyciu, jeśli potem będzie stosowany preparat

chemiczny nakładany na suche włosy (np.: farba).

c) efektywniejszego modelowania włosów.
d) do wszystkich powyższych.


20. Właściwości kondycjonujące włosy mają suszarki

a) jonizujące.
b) ręczne.
c) hełmowe.
d) wszystkie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera


Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA


1. Pr. Zbiorowa: Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi. wyd. REA, Warszawa 2006
2. Pr. Zbiorowa: Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi. wyd. REA, Warszawa 2002
3. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej, Nowoczesne fryzjerstwo. wyd. P.P.H.U.

”SUZI”, Warszawa 2005

