background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 33 

 grupa 0 

Obszar XII  Poznawanie znaczenia matematyki 

Temat: Motyle 

I.

 

Cele 

 

Poznanie charakterystycznych cech owadów. 

 

Kształtowanie właściwego stosunku do świata przyrody, odczuwanie piękna 

przyrody. 

 

Ćwiczenie w układaniu i czytaniu wyrazów z sylab. 

 

Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów w zakresie 10. 

 

Rozwijanie umiejętności wyznaczania wyniku dodawania i odejmowania. 

 

Rozwijanie wyobraźni dzieci. 

 

Rozwijanie zainteresowań światem przyrodniczym. 

 

Doskonalenie percepcji wzrokowej. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt  13.1  i  2  „Dziecko  liczy  obiekty  i  rozróżnia  błędne  liczenie  od  poprawnego,  wyznacza  wynik 

dodawania  i  odejmowania,  pomagając  sobie  liczeniem  na  palcach  lub  na  innych  zbiorach 

zastępczych”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

ilustracje różnych gatunków motyli, w tym paź królowej, bielinek kapustnik, 
rusałka 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Motyl” 



 

CD2 audio ABC 



 

kolorowe chusty dla każdego dziecka 



 

Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.5 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Oglądanie zdjęć różnych gatunków motyli 

Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka prezentuje ilustracje różnych 
gatunków motyli, a wśród nich pokazuje i nazywa: pazia królowej, rusałkę, 
bielinka kapustnika. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat ich wyglądu, 
różnic i cech wspólnych. Oglądają owady – przeliczają odnóża, liczą pary 
skrzydeł. 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Jeśli jest możliwość, należy pokazać zdjęcia polskich motyli z Internetu, jako 
ważnego źródła informacji, np. na stronie 

www.motyle.com.pl

 lub przygotować 

prezentację ze zdjęciami motyli. 

Uwaga! Nauczyciel musi przed zajęciami dokładnie sprawdzić wszystkie strony, 
które chciałby przeglądać w obecności dzieci. 

2.

 

Zabawa ruchowa przy muzyce – „Kolorowe motyle” 

Nauczycielka włącza piosenkę „Wiosna w błękitnej sukience”. Dzieci tańczą, 
kręcą się na paluszkach w rytm muzyki, poruszając jednocześnie kolorowymi 
chustkami. Starają się być lekkie, ciche i piękne jak motyle. 

3.

 

Gra/plansza interaktywna „Motyl” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Słońce 

 

Motyl 

Opis interaktywności 

Gra „Motyl” polegająca na ćwiczeniu czytania sylabami. 

Omówienie gry 

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi 
wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło motyla na planszy Cztery pory roku – 
Wiosna. 

Dzieci przyglądają się planszy. Należy zaznaczyć motyle tego samego koloru, 
w takiej kolejności, aby sylaby na ich skrzydełkach utworzyły wyrazy. 

Dzieci kolejno podchodzą do tablicy, klikają motyle i głośno czytają utworzone 
wyrazy: tu-li-pan, wio-sna, mo-tyl. 

4.

 

Liczenie motyli 

Dzieci siadają do stolików, na których mają przygotowane patyczki lub inne 
liczmany. Nauczycielka omawia treść zadania, dzieci manipulują liczmanami, 
przeliczają i odpowiadają na pytania, zgłaszając się do odpowiedzi, np.: 

Na gałązce jabłoni usiadły trzy motyle. Przyleciały jeszcze cztery. Ile teraz jest 
motyli? 

Na grządce z kwiatkami siedziało 9 motyli. Odleciały 3. Ile zostało? 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Usiadł motylek na bratku, a za chwilę przyleciały jeszcze 3 motylki. Ile teraz jest 
motyli? 

5.

 

Kolorowanie odpowiedniej liczby kółek na skrzydłach motyli – Wyprawka 

cz.5, str.3 

Nauczycielka rozdaje dzieciom kartę z Wyprawki oraz kredki. Dzieci łączą liczbę 
kółek na skrzydełkach z odpowiadającą im liczbą w okienku, a następnie kolorują 
motyle. 

6.

 

Podsumowanie zajęć 

Porządkowanie sali po zajęciach. 

Propozycja – wycieczka na łąkę w poszukiwaniu motyli.