Literka.pl - Higiena pracy umysłowej
Higiena pracy umysłowej
Data dodania: 2008-05-19 07:15:47
Prezentuję konspekt lekcji, np. na nagłe zastępstwo dla bibliotekarzy. Wiedza na ów
temat przyda się każdemu, zwłaszcza uczniom pierwszych klas różnych typów szkół.
KONSPEKT LEKCJI BIBLIOTECZNEJ DLA UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ
ZAWODOWYCH
1. Temat: Higiena pracy umysłowej
2. Cele:
główny
zapoznanie uczniów z czynnikami hamującymi iułatwiającymi proces uczenia
się, oraz uświadomienie uczniom potrzeby właściwejorganizacji pracy
umysłowej;
operacyjne– po lekcji
uczeń wie, jakie sączynniki ułatwiające naukę,
uczeń wie, coutrudnia proces uczenia się,
uczeń potrafiwłaściwie organizować swoją pracę umysłową.
3. Czas trwania lekcji:45 minut.
4. Metody nauczania:
1. słowna- pogadanka,„burza mózgów”,
2. praktyczna- praca w małych grupach.
5. Środki dydaktyczne:
tablica lub kartony + flamastry.
6. Przebieg lekcji:
1. wprowadzenie– przywitanie uczniów w bibliotece lub klasie,poinformowanie o
temacie i celu lekcji; sprawdzenie listy obecności,
2. nauczyciel wprowadzauczniów w temat, mówi o wadze warunków, w jakich się
uczą, o ich wpływie naefekty nauki,
„burza mózgów”– pytania do uczniów: jakie mogąwymienić czynniki
sprzyjające uczeniu się (co ułatwia naukę?), a jakie hamująceów proces
(co utrudnia naukę?) Jak można prawidłowo zorganizować sobie czas na
naukę?
3. samodzielnapraca uczniów– uczniowie naprośbę nauczyciela spisują na
kartkach (w trzech grupach) odpowiedzi na wyżejpostawione pytania.
Kolejny etap lekcji to odczytanie przez uczniówodpowiedzi (można zapisać je
na kartonach i powiesić na tablicy– będziełatwiej je zapamiętać) i dyskusja.
Nauczyciel uzupełnia informacje podane przezklasę. Dopowiada to, co zastało
pominięte, a co zasługuje na szczególną uwagę. Następniepodsumowuje, co
zostało powiedziane oraz zachęca uczniów do prawidłowegoodżywiania się,
odpoczynku (relaks, sen, spacer, sport), przerw w czasieuczenia się, do
noszenia wygodnej odzieży, korzystania z odpowiednich dla nichmebli i
sprzętu, właściwego oświetlania miejsca nauki, higieny czytania (także
właściwegokorzystania z komputera), wybierania odpowiedniej pory na naukę,
przyjaznego pomieszczenia, gdzie nikt nieprzeszkadza, nie rozprasza, nie
hałasuje.
4. podsumowanielekcji bibliotecznej– bibliotekarzodpowiada na zadawane mu
pytania, rozstrzyga wątpliwości uczniów, podkreślaważność wyżej omawianych
czynników w procesie uczenia się i ich wpływu naefektywność nauki; na koniec
dziękuje za lekcję.
Edyta Sokołowska
Literka.pl - Higiena pracy umysłowej Literka.pl - Higiena pracy umysłowej