background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Joanna Dorota Górzyńska 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przetwarzanie szkła 813[02].Z2.07 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Krzysztof Kubit 
mgr inż. Stanisław Pleczar 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Joanna Górzyńska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Czesław Nowak 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  813[02].Z2.07 
„Przetwarzanie  szkła”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla zawodu Operator 
urządzeń przemysłu szklarskiego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Podstawowe elementy przetwórstwa szkła 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2.  Przetwórstwo szkła płaskiego 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń  przemysłu 
szklarskiego.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania – 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny,  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono propozycję ćwiczeń wraz 
ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne  możliwości  ich 
realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  jest  w  stanie  zrealizować  prawie  wszystkie 
z zaproponowanych  ćwiczeń,  w  niektórych  ćwiczeniach  wymagane  są  odpowiednie 
narzędzia i materiały, w które nauczyciel powinien zaopatrzyć się przed ich wykonaniem 
z uczniami. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału. Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania, wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

test  zamieszczony  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawiera  zadania  z  zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

813[02].Z2 

Technologia  

wytwarzania szkła  

813[02].Z2.02 

Sporządzanie zestawów 

szklarskich 

813[02].Z2.03 
Topienie szkła 

813[02].Z2.06 

Zdobienie wyrobów 

szklarskich 

 

813[02].Z2.07 

Przetwarzanie szkła 

 

813[02].Z2.04 

Formowanie wyrobów 

szklarskich 

813[02].Z2.05 

Wykonywanie obróbki 

wyrobów szklarskich 

813[02].Z2.01 

Badanie właściwości 

surowców szklarskich 

i szkła 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć. 

 

charakteryzować poszczególne metody wytwarzania szkła,  

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu technologii szkła,  

 

wyjaśniać zasadę działania urządzeń wspomagających procesy technologiczne, 

 

charakteryzować techniki wykończenia wyrobów szklanych,  

 

posługiwać się schematami technologicznymi wytwarzania wyrobów szklanych, 

 

wymieniać materiały pomocnicze stosowane do produkcji szkła,  

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer,  

 

współpracować w grupie, 

 

charakteryzować właściwości szkła, 

 

określać  wpływ  właściwości  szkła  na  procesy  obróbki  i  przetwórstwa  wyrobów 
szklarskich, 

 

rozpoznawać przyrządy pomiarowe, 

 

charakteryzować szkło budowlane, techniczne, gospodarcze, opakowaniowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć. 

 

scharakteryzować techniki przetwarzania szkła,  

 

dobrać maszyny i urządzenia do określonej techniki przetwarzania szkła, 

 

scharakteryzować etapy wytwarzania szyb zespolonych, 

 

określić właściwości szkła bezpiecznego, 

 

dobrać materiały do klejenia szkła, 

 

wykonać laminowanie powierzchni szkła płaskiego,  

 

zahartować szkło, 

 

zastosować technologię fusingu, 

 

wykonać gięcie szkła płaskiego, 

 

połączyć szkło z innymi materiałami, 

 

nałożyć powłokę metaliczną na szkło płaskie,  

 

ocenić jakość przetworzonego szkła, 

 

posłużyć  się  dokumentacją  techniczną,  instrukcjami,  normami,  katalogami  podczas 
przetwarzania szkła, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas procesów przetwarzania szkła. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1   

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator urządzeń przemysłu szklarskiego 813[02] 

Moduł: 

 

Technologia wytwarzania szkła 813[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

 

Przetwarzanie szkła 813[02].Z2.07 

Temat: Zdobienie techniką fusingu. 

Cel ogólny:  Wykonać zdobienie tafli szkła techniką fusingu 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić sposób zdobienia szkła techniką fusingu. 

 

obrać materiały stosowane do fusingu szkła. 

 

dobrać urządzenia stosowane do fusingu szkła. 

 

dobrać środki ochrony osobistej do zdobienia szkła techniką fusingu. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

pceny pracy w zepole. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

pokaz.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4 osobowych. 

 
Czas:  3 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy:  

 

uczniowie kształcący się w zawodzie operator urządzeń przemysłu szklarskiego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

pytania prowadzące, 

 

tafle szklane o wymiarach…………., 

 

materiały do zdobienia techniką fusingu: farby ceramiczne, grysy, 

 

piec do fusingu przeznaczony do stapiania małych elementów, 

 

instrukcja obsługi pieca do fusingu, 

 

środki ochrony osobistej: rękawice ochronne, okulary ochronne. 

 
Zadanie dla ucznia:  

Wykonaj  zdobienie  tafli  szkła  techniką  fusingu.  Zdobienie  można  nanosić  zarówno 

pomiędzy warstwami szkieł, jak również na powierzchni, według własnego pomysłu. 

Dokonaj oceny wykonanego zadania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z instrukcją do wykonania ćwiczenia. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Ćwiczenie. 

 
Faza I Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Na czym polega zdobienie szkła techniką fusingu? 
2.  Jakie szkło najczęściej wykorzystuje się do zdobienia techniką fusingu? 
3.  Jakie materiały i urządzenia stosowane są do zdobienia szkła techniką fusingu? 
4.  Jakim procesom obróbczym można poddać przedmioty wykonane techniką fusingu? 
5.  Jakie  środki  ochrony  osobistej  należy  zastosować  podczas  zdobienia  szkła  techniką 

fusnigu? 

 
Faza II Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Ile elementów tafli szklanej wykorzystać do zdobienia? 
2.  Jakie materiały zdobnicze można wykorzystać do zdobienia szkła techniką fusingu? 
3.  Jakie urządzenia stosuje się do zdobienia szkła techniką fusingu? 
4.  Jakie  środki  ochrony  osobistej  należy  stosować  podczas  zdobienia  szkła  techniką 

fusingu? 

 
Faza III Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach przygotowują stanowiska pracy. 
2.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  dobierają  materiały  zdobnicze  do  zdobienia  szkła 

techniką fusingu? 

3.  Uczniowie zakładają środki ochrony osobistej? 
 
Faza IV Wykonanie  
1.  Uczniowie wykonują dekoracje zdobnicze techniką fusingu. 
2.  Uczniowie obsługują piec do stapiania szkła z wykonaną dekoracją. 
 
Faza V Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach,  dokonują  oceny  jakość    i  estetykę  wykonanego 

zadania. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  im 

trudność. Nauczyciel powinien podsumować  całe zadnia , wskazać , jakie umiejętności były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator urządzeń przemysłu szklarskiego 813[02] 

Moduł: 

Technologia wytwarzania szkła 813[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Przetwarzanie szkła 813[02].Z2.07 

Temat: Łączenie szkła.  

Cel ogólny: Połączyć elementy ze szkła metodą ręczną za pomocą palnika gazowego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić techniki przetwórstwa rur i prętów, 

 

dobrać materiały i narzędzia do cięcia szkła, 

 

dobrać  środki  ochrony  osobistej  do  łącznego  łączenia  elementów  ze  szkła  za  pomocą 
palnika. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie,  

 

pokaz.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2 – osobowych. 

 
Czas:  3 godzin dydaktycznych. 
 
Uczestnicy: 

 

uczniowie kształcący się w zawodzie operator urządzeń przemysłu szklarskiego. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

flamastry, 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczeń- pytania sprawdzające, 

 

rurki szklane, 

 

palniki gazowe, 

 

instrukcja obsługi palnika,  

 

poradnik dla ucznia, 

 

papier, ołówki,  

 

środki ochrony osobistej. 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Zadanie dla ucznia: 

Połącz  elementy  ze  szkła  zgodnie  z  załączonym  rysunkiem.  Oceń  jakość  wykonanego 

połączenia. 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

 

Rys. do ćwiczenia 1. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza Wstępna 
1. 

Określenie tematu zajęć. 

2. 

Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 

3. 

Zaznajomienie uczniów z instrukcją do wykonania ćwiczeń. 

4. 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 
Faza Właściwa 
1.  Praca metodą ćwiczeń. 
 
Faza I Informacje 

Pytania prowadzące 

1.  Jakie są techniki łączenia szkła? 
2.  Jakie materiały i narzędzia stosuje się do techniki łączenia szkła? 
3.  Jaka jest zasada działania palnika szklarskiego? 
4.  Jakie  środki  ochrony  osobistej  są  stosowane  podczas  łączenia  elementów  szklanych  za 

pomocą palnika szklanego? 

 
Faza II Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Sposób połączenia rurki szklanej? 
2.  Środki ochrony osobistej stosowane podczas pracy z palnikiem gazowym? 
 
Faza III Ustalenie 
1.  Uczniowie ustalają sposób połączenia elementów szklanych. 
2.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV Wykonanie 
1.  Uczniowie zakładają środki ochrony osobistej. 
2.  Uczniowie przygotowują stanowisko do pracy. 
3.  Uczniowie łączą elementy ze szkła. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Faza V Sprawdzenie 

Uczniowie sprawdzają w grupach jakość i estetykę wykonanych połączeń szklanych. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  im  trudność.  Nauczyciel 

powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Podstawowe elementy przetwórstwa szkła 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj operacje hartowania szkła w piecu laboratoryjnym (komorowym). 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczących procesu hartowania szkła,  
2)  dokonać analizy treści i zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
3)  założyć środki ochrony osobistej, 
4)  przygotować wyroby ze szkła do hartowania, 
5)  wykonać operacje hartowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

pokaz, 

– 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, pisaki, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

środki ochrony osobistej, 

 

materiały, sprzęt, piecyk laboratoryjny, 

 

instrukcja sprzętu niezbędnego do wykonania ćwiczenia, instrukcja stanowiskowa bhp,  

 

odzież ochronna,  

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zdobienie tafli szkła techniką fusingu. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych zdobienia szkła, techniką fusingu, 
2)  dokonać analizy treści 
3)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować stanowisko do pracy, 
5)  założyć środki ochrony osobistej, 
6)  wykonać zdobienie tafli szkła techniką fusingu. 
  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

pokaz, 

– 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory, materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja stanowiskowa bhp,  

 

piec do fusingu do stopienia małych elementów, 

 

środki ochrony osobistej, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 

Ćwiczenie 3  

Wykonaj operację sklejenia tafli szklanej z folią.  
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące technik klejenia szkła, 
2)  dokonać analizy treści, 
3)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować stanowisko do pracy, 
5)  założyć środki ochrony osobistej, 
6)  wykonać operację sklejania tafli szklanej folią. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

pokaz, 

– 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory, materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja  do  wykonania  ćwiczenia,  instrukcja  sprzętu  niezbędnego  do  wykonania 
ćwiczenia, instrukcja stanowiskowa bhp,  

 

środki ochrony osobiste, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Przetwórstwo szkła płaskiego

 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz 

materiały 

urządzenia 

produkcyjne 

do 

poszczególnych 

rodzajów 

przetworzonego szkła. 

 
Tabela do ćwiczenia 1 

Rodzaj 
przetworzonego  szkła 
płaskiego 

Materiały  

Urządzenia  

Szyba zespolona 

 

 

Szyba laminowana 

 

 

Szyba hartowana 

 

 

Szkło refleksyjne 

 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące przetwórstwa szkła płaskiego, 
2)  dokonać analizy treści, 
3)  dobrać materiały i urządzenia do rodzaju szkła 
4)  uzupełnić tabelę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda przewodniego teksu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4 z tabelą. 

 

pisaki, 

 

tabela, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj operację gięcia szkła płaskiego za pomocą pieca komorowego. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące procesu gięcia szkła, 
2)  dokonać analizy treści. 
3)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
4)  założyć środki ochrony osobiste, 
5)  przygotować stanowisko pracy, 
6)  wykonać szybę zespoloną. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

pokaz, 

– 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory, materiały, sprzęt do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja  do  wykonania  ćwiczenia,  instrukcja  sprzętu  niezbędnego  do  wykonania 
ćwiczenia, instrukcja stanowiskowa bhp, 

 

środki ochrony osobiste, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj oceny jakości przetworzonego szkła. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  oceny  jakości  przetworzonego 

szkła, 

2)  dokonać analizy treści, 
3)  dokonać oceny jakości wyrobów otrzymanych w wyniku przetwórstwa szkła. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, pisaki, 

 

kolekcja  wyrobów  otrzymanych  w  wyniku  przetwórstwa  szkła  oznaczonych  kolejnie 
cyframi, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 4  

Wykonaj szybę zespoloną. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące wytwarzania szkła zespolonego, 
2)  dokonać analizy treści, 
3)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować stanowisko pracy, 
5)  założyć środki ochrony osobistej, 
6)  wykonać szybę zespoloną, 

– 

krojenie szkła do odpowiednich wymiarów (300mm:300mm), 

– 

mycie i czyszczenie płyt szklanych, 

– 

zwymiarowanie i docięcie profili dystansowych, 

– 

założenie narożników i ramki, 

– 

montaż  szyby  zespolonej:  nałożyć  ramki  na  szybę,  odpowiednio  ułożyć  i  przykleić 
płytę do ramki, 

– 

uszczelnienie szyby masą silikonową, 

– 

odstawienie wykonanej szyby celem utwardzenia silikonu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, ołówki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

przybory,  materiały  potrzebne  do  wykonania  ćwiczenia:  tafle  szklane,  nóż  do  szkła, 
pistolet  do  silikonu,  taśma  mierząca,  nóż  do  cięcia  profili,  papier  czyszczący,  profile 
dystansowe, narożniki, silikon neutralny, środki myjące, 

 

instrukcja  do  wykonania  ćwiczenia,  instrukcja  sprzętu  niezbędnego  do  wykonania 
ćwiczenia, instrukcja stanowiskową bhp,  

 

środki ochrony osobistej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przetwarzanie szkła” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 9, 14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.c,  3.  b,  4.  a,  5.  a,  6.  d,  7.  a,  8.  d,  9.  b,  10.  d,  11.  a, 
12 c, 13. a, 14. b, 15. a, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. a.

 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować  proces  przetwórstwa 
szkła 

Określić 

półfabrykaty 

szyb 

laminowanych 

Określić 

element 

budowy 

szyby 

zespolonej na podstawie rysunku  

Dobrać  składnik  folii  z  tworzyw 
sztucznych 

Określić 

etapy 

produkcji 

szkła 

klejonego 

PP 

Rozróżnić  metody  wytwarzania  szyb 
chroniących przed promieniowaniem 

Określić  materiał  szkieł  barwionych 
w masie  

Określić  warstwę  szkieł  chroniącą 
przez  promieniowaniem  widzialnym 
i cieplnym  

Dobrać 

metodę 

próżniową 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

wytworzenia  szkieł  chroniących  przed 
promieniowaniem słonecznym 

10 

Określić 

materiał 

stosowany 

do 

produkcji  szkła  chroniącego  przed 
promieniowaniem słonecznym 

11 

Określić  materiały  do  produkcji  szyb 
laminowanych 

12 

Określić 

element 

budowy 

szyby 

zespolonej 

13 

Określić  parametry  charakterystyczne 
dla szyby zespolonej 

14 

Dobierz  materiały  do  produkcji  szyb 
klejonych 

PP 

15  Określić cechę szkła hartowanego 

16  Określić badanie szyb hartowanych 

17  Zidentyfikować metodę fusingu 

18  Określić badanie szyby zespolonej 

19 

Określić 

badania 

kontrolne 

szyb 

klejonych bezpiecznych 

PP 

20 

Dobrać  środki  ochrony  indywidualnej 
w zależności od stanowiska pracy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.  Proces  polegający  na  zmianie  kształtu  wyrobów,  przy  zachowaniu  charakterystyki 

tworzywa nazywany jest 
a)  przetwórstwem szkła. 
b)  zdobieniem szkła. 
c)  obróbką szkła. 
d)  spiekaniem szkła. 

 
2.  Półfabrykaty wykorzystywane w procesie laminowaniu to 

a)  rurki szklane. 
b)  pręty szklane. 
c)  płyty szklane. 
d)  granulaty szklane. 

 
3.  Zaznaczony na rysunku element to 

a)  masa uszczelniająca. 
b)  ramka dystansowa. 
c)  tafle szkła. 
d)  sito molekularne. 

 
 
 
 
 
4.  Uplastyczniona folia z tworzyw sztucznych składa się z 

a)  polichlorku winylu. 
b)  siarczanu sodowego. 
c)  poliwynylobutyralu. 
d)  butyraldehydu. 

 
5.  W brakujące miejsca schematu blokowego produkcji szkła klejonego należy wpisać  

a)  rozkrój, nałożenie folii. 
b)  laminowanie, rozkrój. 
c)  rozkrój, nakładanie żywicy. 
d)  nakładanie kleju, rozkrój. 

 
 
6.  Jedna z metod chemicznych wytwarzania szyb chroniących przed promieniowaniem to 

a)  metoda ogrzewania elektrodowego. 
b)  metoda rozpylania katodowego. 
c)  metoda odparowania termicznego. 
d)  metoda zanurzeniowa. 

 
7.  Przed procesem technologicznym łączenia szkła z ceramiką konieczne jest 

a)  poszkliwienie elementu łączonego. 
b)  podgrzewanie materiałów łączonych. 
c)  zwilżenie szkła łączonego. 
d)  zlutowanie materiałów łączonych.  

Mycie 

suszenie 

Zgrzewanie 

szkła 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

8.  Warstwą  nanoszoną  na  szkło  chroniącą przed  promieniowaniem cieplnym  i  widzialnym 

jest 
a)  warstwa tlenkowa odbijająca. 
b)  warstwa półprzewodnikowa. 
c)  warstwa tlenkowa pochłaniająca. 
d)  warstwa metaliczna, selektywna. 

 
9.  Jedną  z  metod  próżniowych  wytwarzania  szyb  chroniących  przed  promieniowaniem 

słonecznym to 

 

a)  metoda wytrącania z fazy gazowej. 

 

b)  metoda rozpylania katodowego. 

 

c)  metoda zanurzeniowa. 

 

d)  metoda natryskowa. 

 
10.  Materiał warstwy tlenkowej obijającej chroniącej przed promieniowaniem słonecznym to 
 

a)  Au. 

 

b)  Ag. 

 

c)  Cu. 

 

d)  TiO

2.

  

 
11.  Do produkcji szyb laminowanych stosowane są 
 

a)  żywice i folia. 

 

b)  folia i klej utwardzany na zimno. 

 

c)  balsam kanadyjski i ramka dystansowa.  

 

d)  klej kauczukowy i folia mrożona.  

 
12.  Szyba zespolona zbudowana jest z 
 

a)  rurki szklanej. 

 

b)  pręta szklanego. 

 

c)  ramki dystansowej. 

 

d)  folii PVB. 

 
13.  Podstawowym parametrem charakteryzującym szybę zespoloną jest 
 

a)  izolacyjność akustyczna. 

 

b)  tolerancje wymiarowe ramki. 

 

c)  liczba warstw szyb. 

 

d)  pojemność uszczelniaczy.  

 
14.  Materiałem stosowanym do klejenia poszczególnych warstw płyt szklanych jest 
 

a)  żywica epoksydowa. 

 

b)  folia poli-winylo-butyralowa. 

 

c)  utwardzacz akrylowy. 

 

d)  folia polipropylenowa. 

 
15.  Do charakterystycznych cech szkła hartowanego należy 
 

a)  pękanie na drobne, niekalęczące kawałki. 

 

b)  zmniejszania odporność na zmiany temperatur. 

 

c)  mała sprężystości szkła. 

 

d)  zmniejszenie wytrzymałości mechanicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

16.  Szyba hartowana poddana jest badaniu 
 

a)  punktu rosy.  

 

b)  wilgotności.   

 

c)  szczelności. 

 

d)  siatki spękań.  

 
17.  Fusing polega na  
 

a)  wtapianiu w powierzchnię szkła elementów innego szkła 

 

b)  laminowaniu powierzchni szkła. 

 

c)  uszlachetnianiu przez trawienie. 

 

d)  poszkliwieniu powierzchni szkła i ostrożnym podgrzewaniu.  

 
18.  Szyba zespolona poddana jest badaniu: 
 

a)  siatki spękań. 

 

b)  zniekształceń optycznych. 

 

c)  punktu rosy. 

 

d)  rozdwojenia obrazu.  

 
19.  Do badań kontrolnych szyb klejonych bezpiecznych nalzeży 
 

a)  badanie rozdwojenia obrazu. 

 

b)  badanie grubości szyb. 

 

c)  badanie szczelności złącza. 

 

d)  badanie punku rosy. 

 
20.  Środkiem  ochrony  osobistej,  które  powinien  stosować  pracownik  pracujący  przy 

sklejeniu szkła, są 

 

a)  rękawice bawełniane. 

 

b)  fartuch skórzany. 

 

c)  okulary ochronne. 

 

d)  ochronniki słuchu.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko........................................................................................................................... 
 

Przetwarzanie szkła

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Test 2 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przetworzenie szkła” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 7, 9, 10, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. a, 5. b, 6. d, 7. d, 8. b, 9. b, 10. d, 11. c, 
12. d, 13. d, 14. d, 15. a, 16. c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. c.

 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić pojęcie fusingu 

Określić wymagania stanu powierzchni 
szkła do sklejenia 

Określić etap sortowania szkła 

Określić  rodzaj  otrzymanego  szkła  na 
podstawie opisu szkła 

Rozpoznać piec do gięcia na podstawie 
rysunku 

Określić 

materiał 

stosowanie 

do 

produkcji  szkła  chroniącego  przed 
promieniowaniem słonecznym 

Określić  urządzenie  do  barwienia 
szkieł metodą pirolizy  

PP 

Określić 

zaletę 

połączeń 

w produkcji szyb zespolonych 

Dobrać  adsorbent  do  produkcji  szyb 
zespolonych 

PP 

10 

Dobrać gaz stosowany jako wypełniacz 
dla szyb zespolonej 

PP 

11  Określić grubość szkła pancernego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

12  Określić właściwości folii PVB 

13  Zdefiniować proces gięcia szkła 

14  Określić cechę szyb samochodowych 

15 

Określić  urządzenia  do  hartowania 
szkła 

16 

Określić 

środek 

zdobniczy 

wykorzystywany w metodzie fusingu 

17 

Określić 

charakterystyczny 

punkt 

próbki szkła termicznie wzmocnionego 
przygotowanego do badań 

18 

Określić  zagrożenia  osób  podczas 
pracy przy autoklawie 

19 

Określić 

cechę 

folii 

tworzyw 

sztucznych 

20 

Określić 

zastosowanie 

szyb 

laminowanych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wtapianie w powierzchnię tafli szklanych elementów z innego szkła to 

a)  laminowanie. 
b)  hortowanie. 
c)  klejenie. 
d)  fusing. 

 
2.  Powierzchnia szkła do sklejenia powinna być 

a)  chropowata. 
b)  czysta. 
c)  plastyczna. 
d)  falista. 

 
3.  W procesie hartowania szkła, po równomiernym ogrzaniu powierzchni następuje etap 

a)  gięcia tafli. 
b)  laminowania. 
c)  szybkiego studzenia. 
d)  polerowanie ogniowego.  

 
4.  Sprasowana w podwyższonej temperaturze tafli z elastycznymi przekładkami z foli PVB, 

to szkło 
a)  klejone.  
b)  zespolone. 
c)  hortowane. 
d)  powlekane.  

 
5.  Na  rysunku  przedstawiono  urządzenie 

stosowane do 
a)  laminowania wyrobów. 
b)  gięcia szkła. 
c)  hartowania szkła. 
d)  odprężania wyrobów.  

 
 
 
 
 
 
6.  Materiał  warstwy  tlenkowej  odbijającej, chroniący  przed  promieniowaniem  słonecznym 

jest to 
a)  Au. 
b)  Ag. 
c)  Cu. 
d)  TiO

2

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7.  Wytwarzanie  szyb  metodą  pirolizy  szkieł  chroniących  przed  promieniowaniem 

przeprowadzane jest w 
a)  koszu zanurzeniowym. 
b)  specjalnym piecu. 
c)  łódeczkach barwiących. 
d)  komorze natryskowej. 

 
8.  Zaletą połączeń szkła ze szkłem w produkcji szyb zespolonych jest 

a)  mała izolacyjność termiczna. 
b)  mała grubość złącza.  
c)  mała izolacyjność akustyczna. 
d)  ograniczenia wymiarowe. 

 
9.  Adsorbentem w szybie zespolonej jest 

a)  kauczuk butylowy. 
b)  krzemionka koloidalna. 
c)  silikon. 
d)  polisiarczki kauczukowe. 

 
10.  Do  wypełnienia  przestrzeni  międzyszybowej  w  produkcji  szyb  zespolonych  stosowany 

jest najczęściej  
a)  HN

3

b)  NO. 
c)  CO

2

d)  Ar. 

 
11.  Do szyb pancernych zalicza się szkło grubości powyżej 

a)  10 mm. 
b)  15 mm. 
c)  20 mm. 
d)  30 mm.  

 
12.  Najważniejszą właściwością folii PVB jest 

a)  odporność chemiczna. 
b)  odporność na ścieranie. 
c)  wytrzymałość mechaniczna. 
d)  przyczepność do szkła. 

 
13.  Ogrzewanie  szkła  płaskiego  o  temperaturze  bliskiej  mięknięcia  ,  zmiana  jego  kształtu 

i powolne studzenie to proces 
a)  hartowania. 
b)  formowania. 
c)  odprężania. 
d)  gięcia.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

14.  Drobne, niekalęczące kawałki szkła są cechą charakterystyczną dla 

a)  szyb zespolonych. 
b)  kryształów. 
c)  ceramiki. 
d)  szyb samochodowych.  

 
15.  Proces  obróbki  termicznej  polegającej  na  ogrzaniu  szkła  do  temperatury  bliskiej 

mięknięcia a następnie bardzo szybkim ochłodzeniem to 
a)  hartowanie. 
b)  klejenie. 
c)  gięcie. 
d)  odprężenie.  

 
16.  Środkiem zdobniczym wykorzystywanym w metodzie fusingu jest 

a)  farba akrylowa. 
b)  farba emulsyjna. 
c)  farba ceramiczna. 
d)  farba olejna.  

 
17.  Na rysunku przedstawiono próbkę szkła termicznie wzmocnionego do badania charakteru 

spękań. Cyfrą 2 zaznaczono 
a)  wyspę. 
b)  odłamek. 
c)  uszkodzenie. 
d)  zarysowanie.  

 
 
 
 
 
18.  Pracownik pracujący przy autoklawie jest narażony na 

a)  pylenie. 
b)  skaleczenie. 
c)  zatrucie. 
d)  poparzenie. 

 
19.  Zaletą folii z tworzyw sztucznych jest 

a)  niesklejalność. 
b)  porowatość. 
c)  chropowatość. 
d)  twardość.  

 
20.  Proces technologiczny łączenia tafli szkła za pomocą folii lub żywic to 

a)  hartowanie. 
b)  utwardzanie. 
c)  laminowanie. 
d)  lutowanie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Przetwarzanie szkła

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Cienińska  M.,  Dorosz  D.,  Greiner  –  Wrona  E.,  Gruszka  B.,  Kucharski  J.,  Lisiecki  M., 

Łączka  M.,  Procyk  B.,  Siwulski  S.,  Środa  M., Wacławska  I.,  Wasylak  J.:  Technologia 
szkła – właściwości fizykochemiczne, cz.1, Kraków 2002 

2.  Katalog produktów firmy Pilkington 
3.  Technologia szkła I (praca zbiorowa). Arkady, Warszawa 1987 
4.  Technologia szkła II (praca zbiorowa). Arkady, Warszawa 1987 
5.  www.fusing.waw.pl 
 
Czasopisma: 

 

Świat szkła, czasopismo nr 9/ 2003, nr 10/2005 

  Szkło i ceramika