12 Uzytkowanie urzadzen transpo Nieznany (2)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Tadeusz Marekwia








Użytkowanie urządzeń transportowych 311[15].Z2.02










Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Sylwester Rajwa
mgr inż. Janina Świątek



Opracowanie redakcyjne:
mgr Tadeusz Marekwia



Konsultacja:
mgr inż. Gabriela Poloczek










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[15].Z2.O2
„Użytkowanie urządzeń transportowych” zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik górnictwa podziemnego.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Transport w kopalni. Urządzenia odstawy urobku

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Kopalniana kolej podziemna

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Zastosowanie transportu szynowego

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Budowa i zasada działania wyciągów szybowych

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

7.

Literatura

32

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik górnictwa podziemnego
311[15].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed
realizacją materiału jednostki modułowej,

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności,

ewaluację osiągnięć ucznia,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania:

pokazu z objaśnieniem,

metody tekstu przewodniego,

metody projektów,

ć

wiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia ewaluacji osiągnięć ucznia, nauczyciel może posłużyć się

zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych.

W tym rozdziale zamieszczono również (dla każdego testu osobno):

plan testu w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi,

punktację zadań i uczenia się,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4















































Schemat układu jednostek modułowych

311[15].Z2

Eksploatacja maszyn i urządzeń

górniczych

311[15].Z2.01

Dobieranie maszyn do urabiania

i ładowania

311[15].Z2.02

Użytkowanie urządzeń

transportowych

311[15].Z2.03

Użytkowanie maszyn i urządzeń

do zabezpieczenia wyrobisk

311[15].Z2.04

Eksploatowanie układów

sterowania, sygnalizacji i łączności

311[15].Z2.05

Eksploatowanie urządzeń do

wzbogacania i przeróbki

mechanicznej kopalin

311[15].Z2.06

Użytkowanie sieci i urządzeń

elektrycznych w wyrobiskach

górniczych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować jednostki układu SI,

przeliczać jednostki,

rozróżniać podstawowe wielkości mechaniczne i elektryczne oraz ich jednostki,

analizować proste schematy kinematyczne części maszyn,

wykonywać rysunki części maszyn,

analizować układy hydrauliczne i pneumatyczne,

charakteryzować wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy przy obsłudze maszyn
i urządzeń mechanicznych,

korzystać z różnych źródeł informacji,

obsługiwać komputer,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

sklasyfikować transport kopalniany i określić jego zadania,

scharakteryzować maszyny transportowe ze względu na zasięg i sposób przenoszenia,

dobrać maszyny i urządzenia do transportu ludzi,

dobrać maszyny i urządzenia odstawy, przewozu i ciągnienia w układach transportu dla
przewozu materiałów i maszyn oraz urobku,

zastosować odpowiednie kopalniane środki transportowe do transportu drewna, narzędzi,
maszyn i urządzeń,

określić zasady kierowania transportem w kopalni,

wyjaśnić zasadę działania zsuwni śrubowej,

rozróżnić rodzaje przenośników, ich sposób odstawy i objaśnić ich budowę,

nadzorować pracę i obsłużyć przenośniki,

rozróżnić napędy i zwrotnie oraz wyjaśnić ich budowę,

dokonać łączenia i naprawy taśm,

rozróżnić urządzenia sygnalizacyjne,

scharakteryzować transport szynowy w kopalniach,

rozróżnić stacje załadowcze i wyładowcze oraz urządzenia i oprzyrządowanie z tym
związane,

określić przeznaczenie transportu linowo-kołowrotowego,

scharakteryzować budowę i przeznaczenie wyciągów szybowych,

określić sposoby magazynowania urobku,

zabezpieczyć się przed porażeniem prądem elektrycznym podczas prac na torowisku
kopalnianym,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
obowiązujących przy przewozie kopalnianym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Technik górnictwa podziemnego 311[15]

Moduł:

Eksploatacja urządzeń transportowych 311[15].Z2.

Jednostka modułowa:

Użytkowanie urzadzeń transportowych 311[15].Z2.02

Temat: Odstawa przenośnikami.

Cel ogólny: Zapoznanie się z podstawowymi przenośnikami do odstawy urobku.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać typy przenośników taśmowych,

rozpoznać typy przenośników zgrzebłowych urządzeń dodatkowych,

określić trasę przenośnika,

wyznaczyć miejsce na zabudowę napędów i stacji zwrotnej,

zaplanować kolejnośc prac montażowych ,

pozyskać informacje z róznych żródeł,


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.

zbiorowa odpowiedzialnośc za prawidłowo wykonaną pracę,

Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne, metoda projektów.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

model przenośnika taśmowego i zgrzebłowego,

zestaw narzędzi do montażu i demontażu,

stanowisko ćwiczebne w sztolni,

zestaw plansz oraz pytań,

poradnik górnika,


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespoły uczniowskie 2–3 osobowe


Uczestnicy:

uczniowie kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć i sposobu wykonania ćwiczenia
z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia

4.

Realizacja tematu:

A.

Zabudowa przenośnika taśmowego

−−−−

każdy zespół otrzymuje polecenie dokonania prawidłowej zabudowy przenośnika
taśmowego w polu szkoleniowym,

−−−−

zespoły na poszczególnych stanowiskach mają określić trasę przenośnika, wyznaczyć
miejsce na zabudowę napędu i stacji zwrotnej,

−−−−

zaplanować kolejność prac montażowych.

B.

Projektowanie lokalizacji zabudowy przenośnika; zespoły otrzymują przykładowe
schematy miejsc zabudowy przenośników taśmowych w których mają:
a)

wyznaczyć trasę przenośnika,

b)

wyznaczyć miejsce na zabudowę napędu i stacji zwrotnej,

c)

zaplanować kolejność prac montażowych,

d)

zespoły po uszczegółowieniu wymagań realizują zadania (w razie trudności
korzystają z pomocy nauczyciela).

5.

Po wykonaniu zadania zespoły przygotowują prezentację – czas 10 min.

6.

Nauczyciel analizuje pracę zespołów podczas przygotowanej prezentacji

7.

Zespoły prezentują efekty swoich rozwiązań – 20 min.

8.

Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.


Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i opanowanych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Technik górnictwa podziemnego 311[15]

Moduł:

Eksploatacja maszyn i urządzeń górniczych 311[15].Z2

Jednostka modułowa:

Użytkowanie urządzeń transportowych 311[15].Z2.02

Temat: Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy i zabezpieczenia przeciwpożarowego

podczas obsługi urządzeń transportowych.

Cel ogólny: Określanie warunków bezpiecznej pracy przy obsłudze urządzeń transportowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić, co to jest bezpieczeństwo i higiena pracy,

zdefiniować zabezpieczenia ppoż.,

wymienić sprzęt i urządzenia służące do właściwego funkcjonowania urządzeń
transportowych,

podać normy i wskaźniki określające właściwe i bezpieczne korzystanie z urządzeń
transportowych ,

określić dopuszczalne normy dotyczące temperatury, wilgotności, ilości tlenu oraz gazów.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne

ubrania robocze, lampy górnicze,

literatura wskazana przez nauczyciela,

urządzenia do wykrywania gazów,

przyrządy do pomiaru tlenu,

ś

rodki gaśnicze,

filmy o tematyce BHP.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespoły 2–3 osobowe.


Uczestnicy:

uczniowie kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Przebieg zajęć:
1.

W prowadzenie.

2.

Nawiązanie do tematu i omówienie celów zajęć.

3.

Wykonanie ćwiczeń przy pomocy aparatury i urządzeń.


Zadanie dla ucznia:

Przy pomocy odpowiednich urządzeń kontrolno pomiarowych dokonaj pomiaru zawartości
tlenu, metanu (zgodnie z instrukcją).
Zademonstruj użycie gaśnicy ( proszkowej, śniegowej).
Zwróć uwagę na prawidłowe posługiwanie się sprzętem ppoż. i urządzeniami kontrolno-
-pomiarowymi.

zapoznaj się z treścią zadania,

dokładnie przeczytaj instrukcje i sposoby posługiwania się sprzętem i urządzeniami
kontrolno-pomiarowymi,

sprawdź czy urządzenia są sprawne,

sprawdź sprzęt ochronny (rękawice, okulary itp.),

dokonaj bieżącej kontroli wykonanych czynności.


Praca domowa

Na podstawie przeprowadzonych ćwiczń przygotuj:

sprawozdanie w formie pisemnej,

opis wykonanych ćwiczeń,

zauważone pomyłki,

analizę popełnionych błędów i usterek,

wnioski płynące do dalszej działalności.


Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i opanowanych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1.Transport w kopalni. Urządzenia odstawy urobku


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Skontroluj stan zabudowy przenośnika i uruchom przenośnik taśmowy w sztolni

szkoleniowej kopalni.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się

z materiałem nauczania. Należy zwrócić uwagę na budowę i zabudowę przenośników
taśmowych.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z treścią rozdziału 4.1.1 w poradniku dla ucznia,

2)

zastosować informacje zawarte w powyższym rozdziale,

3)

zapoznać się i zastosować przepisy bhp oraz instrukcje obowiązujące przy obsłudze
przenośników taśmowych,

4)

przypomnieć sobie jakie są wymagane zabezpieczenia dla przenośników taśmowych,

5)

sprawdzić stan osłon i zabezpieczeń,

6)

zapoznać się z wymogami dotyczącymi obsługi,

7)

określić zagrożenia występujące przy uruchamianiu,

8)

zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne

przenośnik taśmowy w wyrobisku górniczym,

instrukcja obsługi przenośnika,

instrukcja dotycząca prowadzenia prac na trasie przenośnika,

przepisy dotyczące eksploatacji,

notes,

przybory do pisania.

Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie taśmy przenośnikowej przenośnika zabudowanego w sztolni

szkoleniowej kopalni.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z treścią rozdziału 4.1.1 w poradniku dla ucznia,

2)

zastosować informacje zawarte w powyższym rozdziale,

3)

zapoznać się i zastosować przepisy bhp oraz instrukcje obowiązujące przy wykonywaniu
połączeń taśm przenośników taśmowych,

4)

wykonać połączenie dwóch odcinków taśm,

5)

zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

instrukcja wykonywania połączeń taśm,

dwa odcinki taśmy przenośnikowej,

materiały potrzebne do wykonania połączenia,

narzędzia potrzebne do wykonania połączenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Kopalniana kolej podziemna


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj skład wozów potrzebny do przewiezienia wybranych rodzajów materiałów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z treścią rozdziału 4.2.1 w poradniku dla ucznia,

2)

zastosować informacje zawarte w powyższym rozdziale,

3)

zapoznać się i zastosować przepisy bhp oraz instrukcje obowiązujące przy pracach
załadunkowych,

4)

ustalić rodzaj materiałów do przewiezienia,

5)

dobrać odpowiedni rodzaj wozów (specjalnych) do załadunku ustalonych materiałów,

6)

omówić wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura wskazana przez nauczyciela,

instrukcja stanowiskowa,

sprzęt ochrony osobistej,

zeszyt.


Ćwiczenie 2

Wykonaj zabezpieczenie stanowiska pracy zlokalizowanego na drodze przewozowej

z trakcją elektryczną. Ćwiczenie wykonaj w sztolni szkoleniowej kopalni.


Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z treścią rozdziału 4.2.1 poradnika dla ucznia,

2)

zastosować informacje zawarte w powyższym rozdziale,

3)

zapoznać się i zastosować przepisy bhp oraz instrukcje obowiązujące przy pracach na
drogach przewozowych z trakcją elektryczną,

4)

zawiesić znaki „Jazda zabroniona”,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5)

wykonać zapory torowe z podkładów szynowych,

6)

wyłączyć trakcję elektryczną i zawiesić na wyłączniku sekcyjnym tabliczkę „Nie
załączać”,

7)

zabudować uszyniacz,

8)

omówić wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura wskazana przez nauczyciela,

instrukcja stanowiskowa obowiązująca przy pracach na drogach przewozowych z trakcją
elektryczną,

znaki „Jazda zabroniona”,

podkłady szynowe,

uszyniacz,

sprzęt ochrony osobistej,

zeszyt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Zastosowanie transportu szynowego


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

W wyrobisku sztolni ćwiczebnej dokonaj przedłużenia toru jezdnego kolejki

podwieszanej o dwie szyny.


Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czas wykonania ćwiczenia 120 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z treścią rozdziału 4.3.1 poradnika dla ucznia,

2)

zastosować informacje zawarte w powyższym rozdziale,

3)

zapoznać się i zastosować przepisy bhp oraz instrukcje obowiązujące przy pracach przy
przedłużaniu trasy kolejki podwieszanej,

4)

wyłączyć napęd kolejki i zabezpieczyć przed przypadkowym załączeniem,

5)

zdemontować wyłącznik krańcowy,

6)

zdemontować odbojnicę,

7)

zabudować szyny z profilu Ι 140,

8)

zabudować odbojnicę,

9)

zabudować wyłącznik krańcowy,

10)

omówić wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura wskazana przez nauczyciela,

instrukcja stanowiskowa obowiązująca przy pracach przy przedłużaniu trasy kolejki
podwieszanej,

sprzęt ochrony osobistej,

dwie szyny o profilu I 140,

łańcuchy do podwieszania szyn wraz z łapkami mocującymi do obudowy,

ś

ruby M20,

pomost roboczy,

narzędzia: klucze maszynowe, młotek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

W sztolni ćwiczebnej dokonaj przeglądu kolejki, jaki jest wymagany przed rozpoczęciem

jazdy ludzi.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czas wykonania ćwiczenia 90 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z treścią rozdziału 4.3.1 poradnika dla ucznia,

2)

zastosować informacje zawarte w powyższym rozdziale,

3)

zapoznać się i zastosować przepisy bhp oraz instrukcje obowiązujące przy jeździe ludzi
kolejkami szynowymi,

4)

zapoznać się z instrukcją przeglądu kolejki przed rozpoczęciem jazdy ludzi,

5)

dokonać przeglądu kolejki,

6)

wyniki zanotować na tablicy kontroli kolejki oraz w zeszycie,

7)

zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura wskazana przez nauczyciela,

instrukcja stanowiskowa obowiązująca przy przeglądzie kolejki przed rozpoczęciem
jazdy ludzi,

sprzęt ochrony osobistej,

kolejka szynowa podwieszana w sztolni ćwiczebnej,

tablica kontroli kolejki,

zeszyt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Budowa i zasada działania wyciągów szybowych


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przy pomocy modeli dokonaj gruntownej analizy urządzenia klatkowego i skipowego.

Podaj różnice w budowie tych naczyń wyciągowych.


Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z treścią rozdziału 4.4.1 poradnika dla ucznia,

2)

zastosować informacje zawarte w powyższym rozdziale,

3)

zapoznać się z materiałem dotyczącego budowy urządzeń klatkowych i skipowych
(literatura),

4)

zaopatrzyć się w rysunki i schematy w/w urządzeń,

5)

uwzględnić różnice między tymi naczyniami wyciągowymi,

6)

wyszczególnić cechy charakterystyczne naczyń,

7)

zaprezentować wykonanie ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura wskazana przez nauczyciela,

modele wyciągów klatkowego i skipowego,

rysunki i schematy urządzeń wyciągowych,

filmy o pracy wyciągów klatkowych i skipowych,

zeszyt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test 1
Test do jednostki modułowej „Użytkowanie urządzeń transportowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11 13, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 5, 6, 12, 14, 15, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowgo.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. c, 5. d, 6. a, 7. a, 8. d, 9. c, 10. a, 11. d,
12. b, 13. c, 14. b, 15. c, 16. b, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić

zastosowanie

przenośnika

ś

cianowego

B

P

b

2

Określić odstęp między krawędziami środka
transportowego a obudową lub odrzwiami
wyrobiska

A

P

c

3

Określić odstęp między krawędziami dwóch
mijających się środków transportu

C

P

c

4

Określić odstęp między krawędziami kolei
podwieszonej a obudową wyrobiska

B

P

c

5

Określić, jaki transport można prowadzić w
wyrobisku podczas przewozu ludzi

C

PP

d

6

Podać prędkość przewozu ludzi środkami
transportu linowego

B

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

7

Określić miejsce umieszczenia wózka
hamulcowego

w

zestawie

kolejki

poruszającej się po torach o nachyleniu
jednokierunkowym

B

P

a

8

Zdefiniować rynnociąg

B

P

d

9

Określić

maksymalną

długość

przenośników taśmowych

B

P

c

10 Zdefiniować pociąg

B

P

a

11 Określić skład urządzeń przewozowych

B

P

d

12 Objaśnić zastosowanie uszyniacza

B

PP

b

13

Określić sposób napędzania kolejki
SKL–2500

B

P

c

14 Określić zastosowanie wózka hamulcowego

B

PP

b

15

Określić

warunki

stosowania

kolejek

podwieszanych z napędem spalinowym

B

PP

c

16

Określić maksymalną prędkość jazdy ludzi
przenośnikiem taśmowym

B

P

b

17

Podać pozycję jazdy ludzi na taśmie
przenośnika

B

P

b

18 Określić zastosowanie wozu typu Granby

B

PP

b

19 Zdefiniować kubeł

B

PP

d

20 Rozpoznać zsuwnię śrubową

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności, dotyczących użytkowania urządzeń
transportowych. Zadania zawierają cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest
poprawna.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. Jeśli uznasz, że pomyliłeś się i wybrałeś nieprawidłową odpowiedź, to
zaznacz ją kółkiem, a następnie ponownie zaznacz znakiem X odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić poziom swojej wiedzy.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8.

Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Przenośnik ścianowy Rybnik 1100 jest przeznaczony do odstawy urobku ze ścian
węglowych o dużej koncentracji wydobycia, przy nachyleniu ściany podłużnym do
a)

±15º oraz poprzecznym do ±25º.

b)

±35º oraz poprzecznym do ±25º.

c)

±25º oraz poprzecznym do ±5º.

d)

±15º oraz poprzecznym do ±15º.


2.

Odstęp między krawędziami środka transportowego a obudową lub odrzwiami wyrobiska
powinien wynosić, co najmniej
a)

0,2 m.

b)

0,3 m.

c)

0,25 m.

d)

0,4 m.

3.

Odstęp między krawędziami dwóch mijających się środków transportu powinien wynosić
co najmniej
a)

0,2 m.

b)

0,3 m.

c)

0,25 m.

d)

0,4 m.

4.

Odstęp miedzy krawędziami najszerszego środka transportu kolei podwieszanej
a obudową wyrobiska, ociosem, odrzwiami lub innymi urządzeniami powinien wynosić,
co najmniej
a)

0,3 m.

b)

0,25 m.

c)

0,4 m.

d)

0,7 m.


5.

Podczas przewozu ludzi w wyrobisku transportowym
a)

nie można prowadzić żadnego transportu.

b)

można prowadzić transport kołowy.

c)

można prowadzić transport kolejką podwieszaną.

d)

można prowadzić transport urobku przenośnikami.

6.

Prędkość przewozu ludzi środkami transportu liniowego nie może przekraczać
a)

2 m/s.

b)

4 m/s.

c)

1,2 m/s.

d)

1,5 m/s.

7.

Zestaw transportowy kolejki podwieszanej lub spągowej, poruszający się po torach
o nachyleniu jednokierunkowym, powinien mieć wózek hamulcowy umieszczony:
a)

na końcu zestawu od strony upadu.

b)

na końcu zestawu od strony wzniosu.

c)

na początku i końcu zestawu po obu stronach.

d)

w środku zestawu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

8.

Rynnociąg jest to
a)

element zsuwni kaskadowej.

b)

urządzenie do transportu kołowrotowego.

c)

element przenośnika zgrzebłowego, do którego przymocowana jest gwiazda
łańcuchowa.

d)

element przenośnika zgrzebłowego, służący m.in. jako tor jazdy kombajnu.

9.

Maksymalna długość znanych przenośników taśmowych wynosi:
a)

500 m.

b)

1000 m.

c)

3000 m.

d)

2000 m.

10.

Pociąg jest to
a)

skład wozów wraz z lokomotywą, odpowiednio osygnalizowany, przygotowany do
jazdy.

b)

skład wozów.

c)

lokomotywa i torowisko.

d)

lokomotywa.

11.

W skład urządzeń przewozowych nie wchodzą
a)

wozy sanitarne.

b)

tor kolejowy.

c)

mijanki.

d)

hamulce szybowe.

12.

Uszyniacz służy do

połączenia szyny z

a)

podkładem torowym.

b)

przewodem jezdnym.

c)

lokomotywą.

d)

silnikiem lokomotywy.


13.

Kolejka SKL–2500 jest napędzana
a)

kołowrotem typu KBH.

b)

kołowrotem typu „Jankowice”.

c)

kołowrotem typu EKO – D.

d)

lokomotywą akumulatorową.

14.

Wózek hamulcowy służy do
a)

hamowania kolejką z napędem własnym.

b)

zahamowania kolejki linowej po przekroczeniu prędkości 3 m/s.

c)

zahamowania kolejki linowej po przekroczeniu prędkości 2 m/s.

d)

hamowania kołowrotem.

15.

Kolejki podwieszane z napędem spalinowym można stosować w wyrobiskach, w których
zawartość metanu w powietrzu nie przekracza
a)

1,0 %.

b)

0,5 %.

c)

1,5 %.

d)

2,0 %.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

16.

Prędkość jazdy ludzi przenośnikiem taśmowym nie może przekraczać
a)

2 m/s.

b)

2,5 m/s.

c)

3 m/s.

d)

1,2 m/s.

17.

Jazda na taśmie przenośnika powinna odbywać się w pozycji
a)

kucznej.

b)

klęczącej.

c)

siedzącej.

d)

leżącej.

18.

Wóz typu Granby służy do transportu
a)

materiałów sypkich.

b)

urobku.

c)

rur.

d)

rannych.

19.

Kubły są to
a)

naczynia wydobywcze.

b)

naczynia szybowe, przeznaczone do transportu drobnych materiałów.

c)

urządzenia do transportu ludzi w szybie.

d)

naczynia wydobywcze stosowane w wyciągach szybowych do głębienia szybów.


20.

Załączony rysunek przedstawia
a)

zsuwnię śrubową osłoniętą, pojedynczą.

b)

zsuwnię śrubową , podwójną, otwartą.

c)

zsypnię stopniową.

d)

zbiornik urobku.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko................................................................................................

Użytkowanie urządzeń transportowych


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Test 2
Test do jednostki modułowej „użytkowanie urządzeń transportowych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 13, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego.

zadania 1, 6, 7, 11, 12, 14, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów. Maksymalna ilość punktów do uzyskania to 20 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu
ponadpodstawowego,


Klucz odpowiedzi: 1.
a, 2. c, 3. c, 4. b, 5. c, 6. d, 7. d, 8. c, 9. b, 10. c, 11. c,
12. c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. b, 17. b, 18. a, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyjaśnić,

kto

może

nadać

sygnał

alarmowy w przypadku niebezpieczeństwa
dla ludzi

C

PP

a

2

Określić miejsce umieszczenia wózka
hamulcowego

kolejki

podwieszonej

poruszającej się po torach o nachyleniu
dwukierunkowym

B

P

c

3

Podać odległość trasy taśmy górnej od
stropu wyrobiska

B

P

c

4

Podać odległość taśmy górnej do stropu w
miejscach wysiadania ludzi

B

P

b

5

Określić

odległość

przewodu

trakcji

elektrycznej od główki szyny

B

P

c

6

Określić

odległość

przewodu

trakcji

elektrycznej od główki szyny na stacjach
osobowych

B

PP

d

7

Podać odległość pomiędzy końcami szyn
na stykach skręcanych kolei podziemnej

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8

Określić wysokość przejść dla ludzi obok
urządzeń transportowych w ruchu

B

P

c

9

Podać największą dopuszczalną prędkość
pociągu przy transporcie urobku

B

P

b

10

Podać szerokość przejścia dla ludzi obok
urządzeń transportowych w ruchu

B

P

c

11

Określić okres, na jaki kierownictwo
kopalni może powierzyć pracownikowi
inną pracę niż określoną w umowie

B

PP

c

12

Określić, kiedy może nastąpić skrócenie
czasu pracy do 6 h

B

PP

c

13

Określić, w jakich sytuacjach pracownik
może

opuścić

miejsce

pracy

bez

zezwolenia przełożonego

B

P

d

14

Wyjaśnić, jak powinno być wydane
zezwolenie na wcześniejszy wyjazd z dołu
kopalni

C

PP

a

15

Wyjaśnić, na jakich zasadach pracownicy
kopalni

mogą

się

poruszać

po

przewozowych drogach kopalni

C

PP

b

16

Dobrać gaśnicę do gaszenia pożaru
urządzeń elektrycznych

B

P

b

17

Podać, kto może kierować ruchem
pociągów w kolei podziemnej

B

P

b

18

Wyjaśnić, na jakiej podstawie wolno
transportować do i ze ściany długie
przedmioty

C

PP

a

19 Określić zastosowanie kołowrota

B

P

d

20

Określić

przeznaczenie

szybu

wentylacyjnego

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań dotyczących rozpoznawania zagrożeń górniczych. Są to zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5.

Zaznacz tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki, należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową).

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania problemowe, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8.

Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Powodzenia !

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

W przypadku niebezpieczeństw dla ludzi lub ruchu wyciągu, sygnał alarmowy może
nadać
a)

każdy.

b)

sygnalista.

c)

sygnalista i osoba dozoru ruchu szybowego.

d)

sygnalista i przedstawiciel WUG lub OUG.


2.

Zestaw transporortowy kolejki powiedszanej lub spągowej, poruszającej się po torach
o nachyleniu dwu kierunkowym, powinien mieć wózek hamulcowy umieszczony
a)

na końcu zestawu od strony upadu.

b)

na końcu zestawu od strony wzniosu.

c)

na początku i końcu zestawu po obu stronach.

d)

w środku zestawu.


3.

Wyrobiska, w których są zabudowane przenośniki taśmowe, powinny być tak
zabudowane, aby od stropu wyrobiska lub innych stałych urządzęń i instalacji
zabudowanych pod stropem do trasy taśmy górnej odległość wynosiła, co najmniej
a)

0,4 m.

b)

0,5 m.

c)

0,6 m.

d)

0,7 m.


4.

Przenośniki taśmowe przystosowane do jazdy ludzi w wyrobiskach powinny być tak
utrzymane, aby w miejscach do wysiadania odległość taśmy górnej od stropu lub
urządzeń zabudowanych po stropem wyniosła, co najmniej
a)

1 m.

b)

1,5 m.

c)

1,6 m.

d)

1,8 m.


5.

Przewód jezdny trakcji elektrycznej w wyrobiskach przewozowych, licząc od główki
szyny powinien być zawieszony na wysokości, co najmniej
a)

2,2 m.

b)

1,8 m.

c)

2,0 m.

d)

2,5 m.


6.

Przwód jezdny trakcji elektrycznej na stacjach osobowych, podszybiach, licząc od główki
szyny, powinien być zawieszony na wysokości, co najmniej
a)

1,8 m.

b)

2,0 m.

c)

2,5 m .

d)

2,2 m.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7.

Tor kolei podziemnej powinien być tak utrzymany, aby odległość pomiędzy końcami
szyn na stykach skręcanych nie była większa niż
a)

1 mm.

b)

2 mm.

c)

2,5 mm.

d)

5 mm.


8.

Przejścia dla ludzi obok urządzeń transportowych w ruchu powinny posiadać wysokość,
co najmniej
a)

2,2 m.

b)

2 m.

c)

1,8 m.

d)

1,6 m.


9.

Najwyższa dopuszczalna prędkość pociągu przy transporcie urobku i materiałów nie
może przekraczać
a)

4 m/s.

b)

5 m/s.

c)

2 m/s.

d)

2,5 m/s.


10.

Przejścia dla ludzi obok urządzeń transportowych w ruchu powinny posiadać szerokość,
co najmniej
a)

0,5 m.

b)

0,6 m.

c)

0,7 m.

d)

0,8 m.


11.

Kierownictwo kopalni ma prawo powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona
w umowie o pracę na okres nieprzekraczający
a)

2 miesiące w roku kalendarzowym.

b)

6 miesięcy w roku kalendarzowym.

c)

3 miesiące w roku kalendarzowym.

d)

1 miesiąc w roku kalendarzowym.


12.

Skrócenie czasu pracy do 6h może nastąpić przy
a)

bardzo długiej drodze dojścia do miejsca wykonywania pracy.

b)

przy robotach rabunkowych.

c)

gdy temperatura w wyrobisku wynosi powyżej 28°C.

d)

w wyrobiskach o nachyleniu powyżej 33° C.


13.

Przed upływem czasu pracy wolno opuścić miejsce pracy bez zezwolenia przełożonego
w sytuacji
a)

gdy wcześniej wykonano zadanie produkcyjne.

b)

konieczności niesienia pomocy osobie trzeciej w wykonaniu zadań produkcyjnych.

c)

zatrudnienia przy obsłudze urządzeń produkcyjnych w ruchu ciągłym.

d)

konieczności niesienia pomocy osobie poszkodowanej w wypadku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

14.

Zezwolenie na wcześniejszy wyjazd z dołu kopalni powinno być wydane
a)

na druku zatwierdzonym przez Kierownika Ruchu Zakładu.

b)

w dowolnej formie na piśmie.

c)

ustnie.

d)

na druku zatwierdzonym przez kierownika oddziału.


15.

Na jakich zasadach pracownicy kopalni mogą się poruszać po przewozowych drogach
kopalni
a)

tylko i wyłącznie w wagonikach kolei podziemnej.

b)

na podstawie zezwolenia dysponenta poziomu.

c)

tylko za zezwoleniem sztygara zmianowego.

d)

tylko na polecenie przodowego.


16.

Jakimi gaśnicami gasimy pożar urządzeń elektrycznych
a)

gaśnicą pianową.

b)

gaśnicą proszkową.

c)

gaśnicą wodną (hydronetka).

d)

dowolną gaśnicą.


17.

Ruchem pociągów w kolei podziemnej kieruje
a)

dyspozytor ruchu kopalni.

b)

dysponent ruchu kolei podziemnej.

c)

kierownik oddziału przewozu dołowego.

d)

nadsztygar oddziału przewozu dołowego.


18.

Długie i ciężkie przedmioty wolno transportować do ściany i ze ściany na podstawie
warunków ustalonych przez
a)

KRZG.

b)

nadsztygara górniczego.

c)

OUG.

d)

sztygara nadzorującego te roboty.


19.

Kołowroty przeznaczone są
a)

do napędu urządzeń.

b)

dla jazdy ludzi.

c)

do planowego ciągnienia.

d)

do prac przeznaczonych w transporcie bezszynowym.


20.

Szyb wentylacyjny służy do
a)

przewietrzania.

b)

transportu głównego wydobycia.

c)

zabudowy skipu.

d)

głównego zjazdu załogi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko................................................................................................

Użytkowanie urządzeń transportowych


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. LITERATURA

1.

Antoniak J.: Maszyny górnicze cz. 3 – Transport kopalniany. Wyd. Śląsk. Katowice, 1980

2.

Karbon Sp.z o.o.: Vademecum Górnika – Wyd. PZZ KADRA. Katowice 2004

3.

Kawecki Z, Moik A.: Nowoczesne podszybia i nadszybia cz. 3. Wyd. Śląsk 1972

4.

Kędziora A.: Eksploatacja szybowych urządzeń wyciągowych. Wyd. Śląsk 1976

5.

Kołowroty kopalniane EKO–D30 PNEKO–D30 Sosnowiec 1985 r. poradnik Nr 3

6.

Frydek-Mistek.: Dokumentacja techniczno-ruchowa kolejki podwieszonej typu ZD24c/75
Frydek Mistek 2004

7.

KWK Bolesław Śmiały: Remont przenośników zgrzebłowych instrukcja nr 38/1 z 2006 r.

8.

KWK Bolesław Śmiały: Instrukcja przy montażu, konserwacji napędów i stacji
zwrotnych przenośników zgrzebłowych nr.18/1 z 2005 r.

9.

MIFAMA. SA.: Dokumentacja techniczno-ruchowa – Przenośnik taśmowy PTGM
30/800 PTGM 50/800 PTGM 50/1000 Mikołów 2004

10.

Poradnik górnika, cz. 3, tom 3, praca zbiorowa. Wyd. Śląsk. Katowice, 1974

11.

RYFAMA.: Dokumentacja techniczno-ruchowa – Ścianowy przenośnik zgrzebłowy.
Rybnik 750

12.

ś

ur T., Hardygóra M.: Przenośniki taśmowe w górnictwie. Wydawnictwo „Śląsk”,

Katowice 1996


Literatura metodyczna

1.

Krogulec-Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych.
KOWEZiU,

Warszawa 2003

2.

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr

,

Fundusz Współpracy, Warszawa 1997.

