background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
Halina Szafrańska 

 

 
 
 
 

Organizowanie procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie 
odzieżowym 743[01].Z4.01 

 

 

 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Elżbieta Leszczyńska 
mgr Ewa Samojlik 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
dr inż. Halina Szafrańska 

 

 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Figura 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01].Z4.01 

„Organizowanie  procesu  produkcyjnego  w  przedsiębiorstwie  odzieżowym”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu krawiec. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie  

2.   Wymagania wstępne 

3.   Cele kształcenia 

4.   Przykładowe scenariusze zajęć 

5.   Ćwiczenia  

11 

5.1. Charakterystyka przedsiębiorstw odzieżowych 

11 

5.1.1 Ćwiczenia 

11 

5.2. Charakterystyka procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie  

odzieżowym 

14 

5.2.1 Ćwiczenia 

14   

 

5.3. Zasady transportu i magazynowania w przedsiębiorstwie odzieżowym 

17 

5.3.1 Ćwiczenia 

17 

6.   Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.   Literatura  

32 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

krawiec.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania – 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

743[01].Z4 

Przemysłowa produkcja odzieży 

743[01].Z4.01 

Organizowanie procesu  

produkcyjnego w 

przedsiębiorstwie odzieżowym 

743[01].Z4.03 

Wykonywanie operacji  

technologicznych w procesie  

wytwarzania wyrobów  

odzieżowych 

 

743[01].Z4.02 

Opracowywanie dokumentacji  

procesu produkcyjnego odzieży 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  zasadami  bhp,  ochrony  przeciwpożarowej, 
ochrony środowiska oraz wymaganiami ergonomii, 

 

przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

posłużyć się narzędziami i przyborami do krojenia materiałów, 

 

obsługiwać maszyny szwalnicze, 

 

zastosować techniki obróbki termicznej, 

 

przeprowadzić konserwację maszyn, 

 

wytwarzać podstawowe wyroby odzieżowe, 

 

przeprowadzić kontrolę jakości materiałów odzieżowych i dodatków krawieckich, 

 

przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną, 

 

przeprowadzić kontrolę jakości gotowego wyrobu odzieżowego, 

 

zapobiegać zagrożeniom zdrowia i życia na stanowisku pracy. 
 
 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować zadania przedsiębiorstwa odzieżowego, 

 

określić strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa odzieżowego, 

 

scharakteryzować proces produkcji odzieży, 

 

scharakteryzować typy produkcji konfekcyjnej, 

 

dobrać metody organizacji produkcji odzieży do typów produkcji konfekcyjnej, 

 

rozróżnić systemy organizacji produkcji odzieży, 

 

scharakteryzować  zadania  podstawowych  działów  produkcyjnych  w  przedsiębiorstwie 
odzieżowym, 

 

scharakteryzować 

zasady 

współpracy 

podstawowych 

działów 

produkcyjnych 

w przedsiębiorstwie odzieżowym, 

 

określić rodzaje stanowisk pracy w podstawowych działach produkcyjnych, 

 

zorganizować  stanowiska  produkcyjne  w  krojowni,  szwalni,  prasowalni  i  wykończalni 
zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami 
ergonomii, 

 

określić różnice między przemysłowym a miarowo-usługowym wytwarzaniem odzieży, 

 

zastosować metody kontroli jakości w przedsiębiorstwie odzieżowym, 

 

zastosować zasady zarządzania przez jakość, 

 

określić  zasady  magazynowania  materiałów  odzieżowych,  dodatków  krawieckich 
i gotowych  wyrobów,  zgodnie  z  obowiązującymi  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, 

 

scharakteryzować zasady transportu wewnętrznego, 

 

scharakteryzować zagrożenia związane z transportem wewnętrznym, 

 

scharakteryzować  zasady  komputerowego  wspomagania  prac  dotyczących  organizacji 
produkcji w przedsiębiorstwie odzieżowym, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska w przedsiębiorstwie odzieżowym. 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Krawiec 743[01] 

Moduł:  

 

 

 

Podstawy zawodu 743[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie procesu produkcyjnego 
w przedsiębiorstwie odzieżowym 743[01].Z4.01 

Temat: Charakterystyka procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania poszczególnych składników procesu 

produkcyjnego.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić składniki procesu produkcyjnego, 

 

rozpoznać składniki procesu technologicznego zachodzące podczas wytwarzania odzieży, 

 

określić różnicę pomiędzy procesem technologicznym a procesem pomocniczym,  

 

wyjaśnić pojęcia:  faza technologiczna, ogniwo produkcyjne, operacja, zabieg, czynności 
i ruchy robocze, 

 

współpracować w zespole,  

 

zaprezentować efekty wykonanej pracy. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

praca w 2÷4 osobowych zespołach. 

 

Czas realizacji zajęć: 2 godziny dydaktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia omawianej jednostki, 

 

foliogramy przedstawiające podział procesu produkcyjnego, 

 

film  dydaktyczny  obrazujący  organizację  pracy  w  magazynie,  krojowni,  szwalni, 
prasowalni i wykończalni, 

 

rzutnik, komputer, projektor,

 

 

model wyrobu odzieżowego.

 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.  
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

  nauczyciel prezentuje na ekranie schemat podziału procesu produkcyjnego 

w przedsiębiorstwie  odzieżowym.  Prezentacja  powinna  zawierać  charakterystykę 
poszczególnych  etapów  procesu  technologicznego.  Nauczyciel  omawia  je  i  zwraca 
uwagę  na  pojęcia  takie  jak:  faza  technologiczna,  ogniwo  produkcyjne,  operacja, 
zabieg, czynność  i ruchy robocze. Następnie  nauczyciel prezentuje  film dydaktyczny 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

obrazujący  organizację  pracy  w  magazynie,  krojowni,  szwalni,  prasowalni  
i  wykończalni.  Określa  cele  poszczególnych  etapów  (faz)  procesu  technologicznego. 
Nauczyciel  po  prezentacji  zadaje  pytanie:  Jaką  rolę  spełnia  dana  faza  procesu  
technologicznego  podczas  produkcji  w przemysłowym  zakładzie  odzieżowym? 
Uczniowie  udzielają  różnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają  zapisane  na  tablicy. 
Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi. 

4.  Realizacja ćwiczenia: 

   nauczyciel przydziela zadanie poszczególnym  zespołom z ćwiczenia 1. Dla każdego 

zespołu  przydziela  inny  model  wyrobu  odzieżowego.  Wyjaśnia  cel  ćwiczenia,  jego 
zakres  i sposób  wykonania.  Następnie  uczniowie  przystępują  do  wykonania 
ćwiczenia.  Uczniowie  mają  do dyspozycji:  poradniki  dla  ucznia,  wzór  tabeli,  model 
wyrobu  odzieżowego.  Uczniowie  zapoznają  się  z  modelem  odzieży.  Uczniowie 
dyskutują  podczas  analizy  procesu  technologicznego  w  oparciu  o model  odzieżowy 
(jego  faz,  operacji,  zabiegów).  Uczniowie  zapisują  uwagi  i  wnioski  na  temat 
rozpoznawania  procesu  technologicznego.  Nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów, 
udziela  rad  i  wskazówek  oraz  kontroluje:  czy  uczniowie  prawidłowo  wykonują 
ćwiczenie i czy zachowują zasady bhp. 

 

Zakończenie zajęć: 

− 

uczeń  przedstawiciel  zespołu  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swój  zespół. 

Uczniowie  dyskutują  na  forum  klasy  na  temat  analizowanego  procesu 
technologicznego  dla  przydzielonego  wyrobu  odzieżowego.  Nauczyciel  ocenia  pracę 
każdego zespołu. 

 
Praca domowa 
Nauczyciel  zaleca,  aby  uczniowie  powtórzyli  zagadnienia  dotyczące  charakterystyki 
poszczególnych  składników  procesu  produkcyjnego,  które  zamieszczone  są w poradniku  dla 
ucznia omawianej jednostki modułowej.  

 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Uczniowie  wypełniają  ankietę  dotyczącą  oceny  zajęć  i  trudności  podczas  realizowania 
zadania.  
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Krawiec 743[01] 

Moduł:  

 

 

 

Podstawy zawodu 743[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie procesu produkcyjnego 
w przedsiębiorstwie odzieżowym 743[01].Z4.01 

Temat: Charakterystyka systemów organizacji produkcji odzieży w szwalni. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności stosowania systemów organizacji produkcji odzieży 
w przemysłowych zakładach odzieżowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić systemy organizacji produkcji odzieży, 

 

wymienić charakterystyczne cechy poszczególnych systemów, 

 

określić wady i zalety systemów organizacji produkcji odzieży, 

 

zastosować systemy organizacji produkcji odzieży do określonego asortymentu odzieży, 

 

rozpoznać  system  organizacji  produkcji  na  podstawie  schematu  ustawienia  stanowisk 
pracy, 

 

przedstawić  graficznie  schematy  ustawienia  stanowisk  pracy  w  grupach  obróbkowych 
w poszczególnych systemach organizacji produkcji odzieży w szwalni, 

 

zaprezentować efekty wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

praca w 2-3 osobowych zespołach. 

 
Czas realizacji zajęć: 2 godziny dydaktyczne 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia omawianej jednostki, 

 

foliogramy przedstawiające schematy systemów organizacji produkcji odzieży,  

 

film dydaktyczny obrazujący organizację pracy w szwalni,  

 

komputer, rzutnik, projektor. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.  
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

− 

nauczyciel  prezentuje  na  ekranie  schematy  systemów  organizacji  produkcji  odzieży  
w  przedsiębiorstwie  odzieżowym.  Objaśnia  pojęcie  „system”  i  wymienia  nazwy 
systemów.  Prezentacja  powinna  również  zawierać  cechy  charakterystyczne 
poszczególnych  systemów.  Nauczyciel  omawia  je  i  zwraca  uwagę  na  różnice 
występujące pomiędzy systemami. Następnie nauczyciel prezentuje film dydaktyczny 
obrazujący  organizację  pracy  w  szwalni.  Objaśnia  wady  i  zalety  poszczególnych 
systemów.  Nauczyciel  po  prezentacji  zadaje  pytanie:  Jakie  systemy  organizacji 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

produkcji  odzieży  stosowane  są  w  szwalni?  Uczniowie  udzielają  odpowiedzi, 
wszystkie zostają zapisane na tablicy. Nauczyciel koryguje odpowiedzi. 

4.  Realizacja ćwiczenia: 

− 

nauczyciel  przydziela  zadanie  poszczególnym  zespołom  z  ćwiczenia  3.  Dla  każdego 
zespołu  przydziela  inne  zestawienia  systemów  organizacji  produkcji  odzieży. 
Wyjaśnia  cel  ćwiczenia,  jego  zakres  i sposób  wykonania.  Następnie  uczniowie 
przystępują  do  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  mają  do dyspozycji:  plansze 
przedstawiające ustawienie stanowisk pracy w poszczególnych systemach organizacji 
produkcji  odzieży,  wzór  tabeli,  poradniki  dla  ucznia.  Uczniowie  zapoznają  się  ze 
sposobem  ustawienia  zespołów  obróbkowych  w  różnych  systemach  a  także  ze 
sposobem  ustawienia  stanowisk  pracy  w  zespołach  obróbkowych.  Uczniowie 
rozpoznają  systemy  organizacji  produkcji  na  podstawie  schematu  ustawienia 
stanowisk pracy. Uczniowie dyskutują w grupach na temat cech charakterystycznych 
oraz  wad  i  zalet  przydzielonych  systemów  organizacji  produkcji  odzieży.  Następnie 
zapisują  do  tabeli  cechy  charakterystyczne oraz  wady  i zalety  systemów.  Nauczyciel 
zwraca  uwagę  na  organizację  pracy  w  zespołach,  udziela  rad  i  wskazówek  oraz 
kontroluje:  czy  uczniowie  prawidłowo  wykonują  ćwiczenie  i  czy  przestrzegają 
przepisy bhp. 

 

Zakończenie zajęć: 

− 

uczeń  przedstawiciel  zespołu  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swój  zespół. 

Uczniowie  dyskutują  na  forum  klasy  na  temat  analizowanych  systemów  organizacji 
produkcji odzieży. Nauczyciel ocenia pracę każdego zespołu. 

 
Praca domowa: 
Nauczyciel zaleca, aby uczniowie powtórzyli zagadnienia dotyczące przyczyn zróżnicowania 
systemów  organizacji  produkcji  odzieży,  które  zamieszczone  są w poradniku  dla  ucznia 
omawianej jednostki modułowej.  

 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Uczniowie  wypełniają  ankietę  dotyczącą  oceny  zajęć  i  trudności  podczas  realizowania 
zadania.  
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.   ĆWICZENIA

 

 

5.1.   Charakterystyka przedsiębiorstw odzieżowych  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj zadania podstawowych działów produkcyjnych zakładu odzieżowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób  wykonania  i  warunki  bezpieczeństwa  pracy.  Podczas  wykonania  ćwiczenia  należy 
zwrócić  szczególną  uwagę  na  dokładność  wykonywanych  charakterystyk  przez  uczniów. 
Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonywania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  zadań  podstawowych  działów 

produkcyjnych, 

4)  przygotować tabelę według niżej podanego wzoru: 

 

Lp. 

Nazwa działu 

Przykładowe zadania produkcyjne 

1. 

 

1………………………………………………… 
2………………………………………………… 
3………………………………………………… 
..……………………………………………….... 

2. 

 

1………………………………………………… 
2………………………………………………… 
3………………………………………………… 
..……………………………………………….... 

3. 

 

1………………………………………………… 
2………………………………………………… 
3………………………………………………… 
..……………………………………………….... 

 

4)  wpisać do tabeli nazwy działów produkcyjnych oraz odpowiadające im zadania  
5)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  plansze przedstawiające strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa odzieżowego, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika.   

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj metody kontroli jakości produkcji w przedsiębiorstwie odzieżowym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób  wykonania  i  warunki  bezpieczeństwa  pracy.  Podczas  wykonania  ćwiczenia  należy 
zwrócić  szczególną  uwagę  na  dokładność  wykonywanych  charakterystyk  przez  uczniów. 
Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonywania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zapisać metody kontroli jakości produkcji, 
4)  dokonać charakterystyki metod kontroli jakości produkcji, 
5)  zapisać wnioski, 
6)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 3 

Wymień główne założenia Systemu Zarządzania Jakością. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną 
uwagę uczeń powinien zwrócić na treści zawarte w założeniach systemu zarządzania jakością. 
Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 3÷4 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zapisać główne założenia Systemu Zarządzania Jakością, 
4)  zapisać wnioski, 
5)  zaprezentować pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

 

norma ISO 9000:2000 – Systemy zarządzania jakością – Podstawy i terminologia, 

 

norma ISO 9001:2000 – Systemy zarządzania jakością – Wymagania, 

 

poradnik dla ucznia, 

   literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Charakterystyka procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie 

odzieżowym  

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  podziału  procesu  technologicznego  w  przemysłowym  zakładzie  odzieżowym 

na przykładzie wybranego asortymentu odzieży.   

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną 
uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  właściwe  rozpoznawanie  procesów  technologicznych 
zachodzących  podczas  wytwarzania  odzieży.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
w zespołach 2÷4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zapisać definicję procesu technologicznego na arkuszu papieru, 
4)  przygotować tabelę według niżej podanego wzoru: 

 

Podział procesu technologicznego 

Lp. 

Proces 

technologiczny 

Faza 

technologiczna 

Ogniwo 

produkcyjne 

Operacja 

Zabieg 

Czynność 

robocza 

Ruch 

roboczy 

1. 

Uszycie koszuli 

męskiej 

 

 

 

 

 

 

2. 

 

 

 

 

 

 

 

3. 

 

 

 

 

 

 

 

 

5)  wpisać  przykłady  faz  procesu  technologicznego,  ogniw  produkcyjnych,  operacji, 

zabiegów, czynności i ruchów roboczych na przykładzie modelu odzieży,  

6)  dokonać analizy ćwiczenia, 
7)  zapisać wnioski, 
8)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

foliogramy przedstawiające podział procesu produkcyjnego, 

 

film  dydaktyczny  obrazujący  organizację  pracy  w  magazynie,  krojowni,  szwalni, 
prasowalni i wykończalni, 

 

rzutnik, komputer, projektor,

 

 

model wyrobu odzieżowego,

 

   literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj metody organizacji produkcji odzieży.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną 
uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  dokładność  wykonywanych  charakterystyk.  Ćwiczenie 
powinno być wykonywane w zespołach 2÷3 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zapisać definicję metody organizacji produkcji odzieży, 
4)  scharakteryzować indywidualną metodę organizacji produkcji odzieży, 
5)  scharakteryzować grupową metodę organizacji produkcji odzieży, 
6)  scharakteryzować potokową metodę organizacji produkcji odzieży, 
7)  dokonać porównania wskazanych metod organizacji produkcji, 
8)  zapisać wnioski, 
9)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  foliogramy przedstawiające cechy charakterystyczne metod organizacji produkcji odzieży, 

  rzutnik, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wypisz cechy  charakterystyczne systemów organizacji produkcji odzieży oraz  ich wady 

i zalety. 

 

 Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną 
uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  to,  aby  w  opisie  widoczne  były  różnice  i  podobieństwa 
systemów. Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 2÷3 osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zapisać na arkuszu papieru pojęcie „system organizacji produkcji”, 
4)  przygotować tabelę według niżej podanego wzoru: 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Nazwa systemu organizacji produkcji 

Właściwości systemów 

System taśmowy 

.......................................... 

Cechy charakterystyczne 

systemu 

 

 

Zalety systemu 

 

 

Wady systemu 

 

 

 

5)  wpisać  odpowiednio  do  tabeli  charakterystyczne  cechy,  zalety  i  wady  przydzielonych 

do wykonania  ćwiczenia  systemów  organizacji  produkcji  np.  taśmowy  i  synchro; 
taśmowy i taśmowo-sekcyjny itd.– zadanie przydziela nauczyciel, 

6)  dokonać analizy ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia omawianej jednostki, 

 

foliogramy przedstawiające schematy systemów organizacji produkcji odzieży,  

 

film dydaktyczny obrazujący organizację pracy w szwalni,  

 

komputer, rzutnik, projektor. 

–   literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 
 
 

 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

5.3.   Zasady  transportu  i  magazynowania  w  przedsiębiorstwie 

odzieżowym  

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  podziału  urządzeń  transportowych  stosowanych  w przemysłowym  zakładzie 

odzieżowym 

na 

urządzenia 

stosowane 

transporcie 

międzywydziałowym 

i  międzyoperacyjnym. Opisz je na przykładzie budynku wielokondygnacyjnego. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną 
uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  dokładność  wykonywanych  zadań.  Ćwiczenie  powinno 
być wykonywane w zespołach 2÷3 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zapisać  na  arkuszu  papieru  urządzenia  transportowe  stosowane  w  transporcie  

międzywydziałowym w przedsiębiorstwie odzieżowym, 

4)  zapisać  na  arkuszu  papieru  urządzenia  transportowe  stosowane  w  transporcie  

międzyoperacyjnym w szwalni, 

5)  zapisać przeznaczenie wymienionych urządzeń transportowych na arkuszu papieru, 
6)  dokonać analizy ćwiczenia i określić wpływ transportu wewnątrzzakładowego na jakość 

i ilość produkcji, 

7)  zapisać wnioski, 
8)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy  i  prospekty  urządzeń  transportowych,  czasopisma  zawodowe,  katalogi 
z nowoczesnymi urządzeniami transportującymi, 

 

plansza przedstawiająca schemat przepływu produkcji w budynku piętrowym, 

 

rzutnik,  

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj 

spis 

zasad, 

jakich 

należy 

przestrzegać 

podczas 

transportu 

wewnątrzzakładowego w zakładzie odzieżowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną 
uwagę uczeń powinien zwrócić na charakter transportu pionowego.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  wykonać zadanie, 
4)  dokonać analizy ćwiczenia, 
5)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

plansze,  foliogramy  przedstawiające  schematy  przepływu  produkcji  w  budynku 
parterowym i piętrowym, 

– 

rzutnik, 

– 

katalogi maszyn i urządzeń transportowych, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj warunki przechowywania wyrobów odzieżowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną 
uwagę uczeń powinien zwrócić na rodzaj pomieszczeń magazynowych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  wykonać zadanie, 
4)  zapisać wnioski, 
5)  zaprezentować pracę. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowanie  procesu 
produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1

14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15

20 są z poziomu ponadpodstawowego.  

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. c, 4. b, 5. c, 6. b, 7. d, 8. a, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. 
a, 13.c, 14. b, 15. c, 16. d, 17. c, 18. b, 19. c, 20. a 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zdefiniować pojęcie struktury organizacyjnej 

2. 

Rozróżnić 

zadania 

komórek 

zarządu  

w przedsiębiorstwie odzieżowym 

3. 

Zdefiniować  proces  samokontroli  podczas 
produkcji odzieży 

4. 

Rozpoznać zadanie wykonywane w krojowni 

5. 

Rozpoznać  rodzaj  procesu  zawierającego  fazy 
technologiczne 

6. 

Rozpoznać typ produkcji odzieży 

7. 

Rozpoznać  metodę  kontroli  jakości  produkcji, 
podczas  której  występuje  pomiar  długości 
tkaniny w beli materiału  

8. 

Pogrupować 

urządzenia 

transportowe  

w zależności od systemu organizacji produkcji. 

9. 

Określić 

dopuszczalne 

natężenie 

dźwięku  

w salach produkcyjnych 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

10  Rozpoznać zadania pracowników bezpośrednio-

produkcyjnych 

11  Rozpoznać zadania komórek ruchu 

12  Rozróżnić  dokumenty  wchodzące  w  skład 

wewnętrznej dokumentacji systemu zarządzania 
jakością 

13  Zdefiniować metodę wytwarzania odzieży 

14  Zdefiniować  system  organizacji  produkcji 

odzieży 

15.  Określić rytm pracy zespołu 

PP 

16.  Rozróżnić czas stosowany do określenia rytmu 

pracy zespołu 

PP 

17.  Określić 

część 

składową 

procesu 

technologicznego 

PP 

18.  Wybrać  metodę  organizacji  produkcji  odzieży, 

dla 

której 

wymaga 

się 

opracowania 

dokumentacji organizacyjno-produkcyjnej 

PP 

19.  Określić  typ  produkcji  odzieży  stosowany  

w  potokowej  metodzie  organizacji  produkcji 
odzieży 

PP 

20.  Rozróżnić 

przeznaczenie 

systemów 

komputerowych  stosowanych  w  przemyśle 
odzieżowym 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  dane  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż 

jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenie! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.  Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa odzieżowego to 

a)  dobrowolne zrzeszenie o nieograniczonej liczbie członków. 
b)  jednostka organizacyjna prowadząca działalność gospodarczą. 
c)  ustalone  zależności  funkcjonalne  i  hierarchiczne  pomiędzy  stanowiskami 

i komórkami organizacyjnymi. 

d)  wydziały produkcji zakładu. 

 

2.  Komórki zarządu 

a)  wykonują produkcję podstawową. 
b)  biorą bezpośredni udział w procesie produkcyjnym. 
c)  nie biorą bezpośredniego udziału w procesie produkcyjnym. 
d)  wykonują produkcję pomocniczą. 

 
3.  Samokontrola w procesie produkcji odzieży polega na 

a)  kontroli trudnych operacji podczas szycia. 
b)  kontroli najtrudniejszych operacji podczas prasowania. 
c)  kontroli najtrudniejszych operacji podczas procesu technologicznego. 
d)  końcowej kontroli jakości wyrobu. 

 
4.  W krojowni wykonuje się 

a)  ustalanie norm czasu na poszczególne zabiegi. 
b)  znakowanie i kompletowanie wykrojów. 
c)  pakowanie gotowych wyrobów odzieżowych. 
d)  przygotowanie kolekcji projektowanych modeli. 

 
5.  Fazy technologiczne, to składowe procesu 

a)  pomocniczego. 
b)  obsługowego. 
c)  technologicznego. 
d)  przygotowawczego. 

 
6.  Określa liczbę produkowanych wyrobów tego samego wzoru 

a)  seria produkcyjna wyrobów odzieżowych. 
b)  typ produkcji odzieży. 
c)  metoda organizacji produkcji odzieży. 
d)  system organizacji produkcji odzieży. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

7.  Pomiar długości tkaniny w beli materiału, to przykład metody   

a)  laboratoryjnej. 
b)  międzyoperacyjnej. 
c)  ostatecznej. 
d)  organoleptycznej. 

 
8.  Zrzutniki i pochylnie stosowane są do transportu międzyoperacyjnego w systemie 

a)  synchron. 
b)  potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi. 
c)  taśmowo-sekcyjnym. 
d)  taśmowym. 

 
9.  Dopuszczalne natężenie dźwięku w salach produkcyjnych wynosi 

a)  75 dB. 
b)  85 dB. 
c)  100 dB. 
d)  110 dB. 

 
10.  Kompletowaniem  wykrojów  do  obróbki  i  rozdzieleniem  na  poszczególne  stanowiska  

zajmuje się 
a)  szwacz. 
b)  prasowacz. 
c)  szykowacz. 
d)  krojczy. 

 
11.  Dobór materiałów i dodatków do zaprojektowanego wzoru wykonuje się w 

a)  wzorcowni. 
b)  krojowni. 
c)  prasowalni. 
d)  szwalni. 

 
12.  Dokument, w którym określono system zarządzania jakością organizacji to 

a)  księga jakości. 
b)  plan jakości. 
c)  procedura. 
d)  zapis jakości. 

 
13.  Sposób wykonania danej odzieży określa 

a)  typ produkcji odzieży. 
b)  system organizacji produkcji. 
c)  metoda wytwarzania odzieży. 
d)  rytm pracy zespołu. 

 
14.  Sposób  ustawienia  stanowisk  pracy  oraz  przebieg  pracy  przy  wytwarzaniu  odzieży 

konfekcyjnej przedstawia 
a)  typ produkcji odzieży. 
b)  system organizacji produkcji. 
c)  metoda wytwarzania odzieży. 
d)  ustalony rytm pracy.  

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

15.  Ile  wynosi  rytm  pracy  zespołu,  jeżeli  czas  wykonania  wszystkich  zabiegów 

technologicznych jednej sztuki wyrobu Tn=60 min, a liczba stanowisk pracy n=30. 
a)  2,5. 
b)  3. 
c)  2. 
d)  4. 

 
16.  Rytm pracy zespołu to 

a)  czas wszystkich zabiegów przy jednej sztuce wyrobu. 
b)  chronologiczny czas pracy. 
c)  czas rozmieszczenia stanowisk pracy. 
d)  średni czas obróbki na pojedynczym stanowisku pracy. 

 
17.  „Uszycie rękawa” to 

a)  czynność robocza. 
b)  operacja technologiczna. 
c)  ogniwo produkcyjne. 
d)  ruch roboczy. 

 
18.  Metoda  organizacji  produkcji  odzieży  wymagająca  opracowania  dokumentacji 

organizacyjno-produkcyjnej to 
a)  indywidualna. 
b)  potokowa. 
c)  indywidualna i grupowa. 
d)  grupowa. 

 
19.  Metoda potokowa organizacji produkcji odzieży jest stosowana przy produkcji odzieży 

a)  seryjnej. 
b)  jednostkowej. 
c)  seryjnej i masowej. 
d)  krótkoseryjnej. 

 
20.  CAD – oznacza 

a)  projektowanie i konstruowanie odzieży za pomocą komputera

.

 

b)  planowanie, sterowanie i kontrolę produkcji. 
c)  komputerowe sterowanie produkcją. 
d)  komputerowe zarządzanie przedsiębiorstwem. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Organizowanie procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowanie  procesu 
produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−  zadania 1

14 są z poziomu podstawowego, 

−  zadania 15

20 są z poziomu ponadpodstawowego.  

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. d, 4. a, 5. c, 6. a, 7. c, 8. a, 9. a, 10. d, 11. a, 
12. 
a, 13. c, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. b, 20. 

 

Plan testu 2 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać 

zadania 

komórek 

ruchu  

w przedsiębiorstwie odzieżowym 

2. 

Rozpoznać 

zadania 

pracowników 

bezpośrednio-produkcyjnych 

3. 

Rozpoznać 

zadanie 

wykonywane  

w wykańczalni 

4. 

Przyporządkować  kontrolę  elementów  odzieży 
do rodzaju kontroli jakości. 

5. 

Rozpoznać systemy komputerowe 

6. 

Rozpoznać cel fazy klejenia 

7. 

Zdefiniować typ produkcji odzieży 

8. 

Wybrać  metodę organizacji  produkcji  odzieży, 
w której występuje ustalony rytm pracy 

9. 

Wybrać  metodę organizacji  produkcji  odzieży, 
w  której  istnieją  wyspecjalizowane  stanowiska 
pracy  

10. 

Rozpoznać zadanie komórek produkcyjnych 

11. 

Rozpoznać  fazę  procesu  technologicznego, 
mającą 

na 

celu 

łączenie  wykrojonych 

elementów  odzieży  za  pomocą  połączeń 
nitkowych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

12. 

Rozpoznać 

system 

organizacji 

produkcji 

odzieży 

13. 

Zdefiniować stanowisko pracy 

14. 

Rozpoznać 

przeznaczenie 

magazynów  

w zakładzie odzieżowym 

15. 

Określić normy ISO serii 9000 

PP 

16. 

Określić sposób ustawienia stanowisk 
roboczych w poszczególnych systemach  

PP 

17. 

Rozróżnić 

układ 

stanowisk 

pracy  

w poszczególnych systemach 

PP 

18. 

Określić 

część 

składową 

procesu 

technologicznego 

PP 

19. 

Określić 

część 

składową 

procesu 

technologicznego 

PP 

20. 

Rozróżnić  funkcje  systemów  komputerowych 
stosowanych w przemyśle odzieżowym 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  zaznacz  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie  odpowiedzi  na dane pytanie  będzie  Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż 

jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Komórki ruchu 

a)  nie biorą bezpośredniego udziału w procesie produkcyjnym. 
b)  biorą bezpośredni udział w procesie produkcyjnym. 
c)  służą pomocą dyrektorowi. 
d)  wykonują usługi prawne. 

 

2.  Błędy w półfabrykatach i wyrobach gotowych wykrywa 

a)  szwacz. 
b)  prasowacz. 
c)  szykowacz. 
d)  brakarz. 

 
3.  W wykańczalni wykonuje się 

a)  układ szablonów. 
b)  model wzoru odzieży. 
c)  szablon pomocniczy. 
d)  dziurki odzieżowe. 

 

4.  Przed montażem elementów odzieży przeprowadza się kontrolę 

a)  międzyoperacyjną. 
b)  końcową wyrobu gotowego. 
c)  materiałów. 
d)  wykrojów. 

 

5.  CAD – oznacza   

a)  komputerowe zarządzanie przedsiębiorstwem. 
b)  wykonanie komputerowe. 
c)  projektowanie i konstruowanie odzieży z pomocą komputera

 

d)  komputerowe sterowanie produkcją. 

 
6.  Klejenie elementów odzieży jest to faza procesu technologicznego, mająca na celu 

a)  utrwalenie kształtu elementów odzieży. 
b)  wykrojenie elementów odzieży. 
c)  zszycie wykrojonych elementów odzieży. 
d)  gładzenie elementów odzieży.   

 

7.  Typ produkcji odzieży określa liczbę 

a)  pracowników wytwarzających wyrób odzieżowy. 
b)  produkowanych wyrobów. 
c)  produkowanych wyrobów tego samego wzoru. 
d)  zatrudnionych pracowników. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

8.  Ustalony rytm pracy występuje w metodzie organizacji produkcji odzieży 

a)  potokowej. 
b)  indywidualnej. 
c)  grupowej, 
d)  kombinowanej. 

 

9.  Istnienie wyspecjalizowanych stanowisk pracy występuje w metodzie 

a)  potokowej. 
b)  indywidualnej. 
c)  grupowej. 
d)  kombinowanej. 

 
10.  Planowanie rozmieszczenia stanowisk roboczych w zespołach produkcyjnych ustala się w 

a)  wzorcowni. 
b)  krojowni. 
c)  prasowalni i wykończalni. 
d)  dziale przygotowania produkcji. 

 
11.  Faza  procesu  technologicznego,  mająca  na  celu  łączenie  wykrojonych  elementów 

odzieży za pomocą połączeń nitkowych to 
a)  szycie. 
b)  rozkrój materiałów. 
c)  klejenie. 
d)  prasowanie. 

 
12.  Podział  procesu  technologicznego  na:  grupy  obróbkowe,  grupę  montażową  i  grupę 

wykończeniową jest charakterystyczny dla systemu 
a)  synchron. 
b)  potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi. 
c)  taśmowo-sekcyjnego. 
d)  taśmowego. 

 
13.  Część  powierzchni  sali  produkcyjnej wyposażona  w  odpowiednią  maszynę  i  urządzenia 

pomocnicze to 
a)  narzędzia i przyrządy pracy. 
b)  narzędzia pracy. 
c)  stanowisko pracy. 
d)  przyrządy pracy. 

 
14.  Materiały odzieżowe przeznaczone do produkcji przechowuje się w magazynie 

a)  surowca. 
b)  technicznym. 
c)  wyrobów gotowych. 
d)  resztek. 

 
15.  Normy ISO serii 9000 dotyczą 

a)  analiz statystycznych wyników pomiarów. 
b)  systemu zarządzania środowiskiem. 
c)  klimatu normalnego do aklimatyzacji i badań. 
d)  systemów zarządzania jakością. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

16.  Poniższy schemat przedstawia przykład ustawienia stanowisk roboczych w systemie 

 

a)  synchron. 
b)  taśmowym. 
c)  potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi. 
d)  taśmowo-sekcyjnym. 

 

17.  Liniowy układ stanowisk pracy nie występuje w systemie 

a)  potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi. 
b)  synchron. 
c)  taśmowo-sekcyjnym. 
d)  taśmowym. 

 
18.  „Rozprasowanie szwu zwykłego” to 

a)  zabieg technologiczny. 
b)  operacja technologiczna. 
c)  faza technologiczna. 
d)  ogniwo produkcyjne. 

 

19.  „Wykonanie kieszeni w marynarce” jest to 

a)  faza technologiczna. 
b)  operacja technologiczna. 
c)  ruchy robocze. 
d)  chwyty robocze. 

 

20.  Poniższy rysunek przedstawia 

 

a)  stopniowanie szablonów odzieży. 
b)  projektowanie układu szablonów. 
c)  proces digitalizacji elementów odzieży. 
d)  wizualizację zaprojektowanej odzieży na manekinie. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Organizowanie procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym  

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7. LITERATURA 

 
1.  Bank J.: Zarządzanie przez jakość. Wydawnictwo Felberg SJA, Warszawa 1999 
2.  Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Grudzewski Wiesław M., Hejduk Irena K.: Metody projektowania systemów zarządzania. 

C.D. i I. Delfin sp. z o.o., Warszawa 2004   

4.  Holtz I.: Technika doskonalenia jakości – ISO 9000. WSiP, Warszawa 1999 
5.  Kazik R., Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1998 
6.  Samek P.(tłum.): Krawiectwo. Technologia. Wydanie I. WSiP, Warszawa 1999  
7.  Tymolewska B.: Maszynoznawstwo odzieżowe. Zeszyt ćwiczeń. SOP, Toruń 1996 
8.  Woźniczka B.: Technologia wytwarzania odzieży, Zeszyt ćwiczeń. SOP, Toruń 1998 
9.  „Biuletyn Informacyjny PF ISO 9000”, luty 2000 nr l (35) oraz PN-EN ISO 9000:2000) 
10.  Czasopisma branży odzieżowej 
11.  Literatura metodyczna 
12.  www.semaco.pl 
13.  www.lectra.com 
14.  Normy:  

 

ISO 9000:2000 – Systemy zarządzania jakością – Podstawy i terminologia 

 

ISO 9001:2000 – Systemy zarządzania jakością – Wymagania  

 

ISO  9004:2000  –  Systemy  zarządzania  jakością  –  Wytyczne  doskonalenia 
funkcjonowania.