background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

Dorota Frąk 
 
 
 
 
 
 
 

Rozpoznawanie form przestrzennych stosowanych  
we fryzjerstwie 514[01].Z2.03 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 

 
 
 

 

 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 
mgr inż. Izabela Suligowska  
mgr inż. Marcin Kostrzewa 

 

 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z2.03 
„Rozpoznawanie  form  przestrzennych  stosowanych we  fryzjerstwie”, zawartego w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu fryzjer. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Kompozycja przestrzenna 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Proporcje sylwetki człowieka 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Kształty twarzy, głowy, deformacje, profile 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Rysowanie głowy, twarzy i elementów twarzy 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7.  Literatura 

31 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Rozpoznawanie form przestrzennych 

stosowanych  we  fryzjerstwie”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[01].Z2.03 

Rozpoznawanie form przestrzennych 

stosowanych we fryzjerstwie 

514[01].Z2.04 

Rozpoznawanie form kszta

łtowania 

fryzury 

514[01].Z2.05 

Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych 

stosowanych we fryzjerstwie 

514[01].Z2.06 

Wykonywanie rysunku instrukta

żowego fryzury 

514[01].Z2.02 

Charakteryzowanie historii rzemios

ła 

 i sztuki fryzjerskiej  

514[01].Z2 

Podstawy projektowania fryzur 

514[01].Z2.01 

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

interpretować rysunki i zdjęcia, 

 

szkicować elementy fryzur, 

 

dobierać narzędzia i przybory do rysowania. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić zasady kompozycji przestrzennych, 

– 

wyjaśnić zasadę złotego podziału, 

– 

określić proporcje sylwetek ludzkich, 

– 

scharakteryzować budowę głowy osoby dorosłej, 

– 

scharakteryzować budowę i kształt głowy dziecka, 

– 

rozpoznać kształty twarzy, 

– 

rozpoznać deformacje głowy, 

– 

rozpoznać deformacje twarzy, 

– 

określić i rozpoznać linie profilu, 

– 

naszkicować głowę ludzką, 

– 

naszkicować elementy twarzy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Fryzjer 514[01]

 

Moduł: 

 

 

 

 

Podstawy projektowania fryzur 514[01] Z2 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie form przestrzennych stosowanych 
we fryzjerstwie 514[01].Z2.03 

Temat: Szkicowanie schematu głowy i twarzy w różnych położeniach. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  rysunku  odręcznego  głowy  i  twarzy 

dorosłego człowieka zgodnie z zasadami budowy. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

obserwować i analizować kształty głowy i twarzy, 

− 

obserwować i analizować kształty elementów twarzy, 

− 

rysować elementy twarzy (oczy, usta, nos, uszy), 

− 

rysować schemat głowy zgodnie z podanym opisem, 

− 

rozmieszczać elementy twarzy zgodnie z ich fizjologicznym umiejscowieniem, 

− 

rysować elementy twarzy pod różnym kątem ustawienia. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład połączony z pokazem, 

− 

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami budowy głowy i twarzy  człowieka, 

− 

dyskusja, 

− 

ćwiczenia.  

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas:  90 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami budowy głowy i twarzy człowieka, 

− 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

− 

arkusz rysunkowy A3. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie przez nauczyciela przykładów rysowania: 

− 

elementów twarzy, 

− 

schematu głowy dorosłego człowieka z zasadami rozmieszczenia elementów twarzy, 

− 

rysowania  głowy  w  różnych  ustawieniach  (omówienie  skrótów  perspektywicznych 
występujących w rysowaniu głowy), 

− 

prezentacja multimedialna. 

4.  Ćwiczenia praktyczne: 

  uczniowie  przygotowują  się  teoretycznie  do  wykonywania  ćwiczeń  poprzez 

analizowanie przykładów różnych kształtów głów i elementów twarzy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

  wykonują szkice oczu, ust, nosów i uszu, 

  nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonaniu szkiców, 

  uczniowie wykonują szkic schematu głowy z elementami twarzy w różnych pozycjach, 

  nauczyciel nadzoruje pracę i dokonuje drobnych korekt w szkicach, 

5.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza    poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

6.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć  
 
Praca domowa 

Wyszukaj w dostępnych Ci publikacjach rysunki ludzkich głów. Wykonaj rysunek głowy 

i twarzy dorosłego człowieka. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Fryzjer 514[01]

 

Moduł: 

 

 

 

 

Podstawy projektowania fryzur 514[01] Z2 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie form przestrzennych stosowanych 
we fryzjerstwie 514[01].Z2.03 

Temat:   Rodzaje kompozycji przestrzeni. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania kompozycji  w  sztukach  wizualnych 

oraz we fryzjerstwie. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować rodzaje kompozycji stosowanych w sztukach wizualnych, 

− 

określać rodzaje kompozycji mających zastosowanie w projektowaniu fryzur, 

− 

szkicować proste kompozycje przestrzenne fryzur uwzględniające kształt twarzy klienta. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład połączony z pokazem, 

− 

prezentacja  multimedialna  z  przykładami  kompozycji  przestrzennych  w  sztukach 
plastycznych oraz we fryzurach, 

− 

dyskusja, 

− 

ćwiczenia. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas:  90 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

prezentacja  multimedialna z przykładami  zastosowania różnych kompozycji w  sztukach 
plastycznych, fotografii, fryzurach, 

− 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

− 

arkusz rysunkowy A3. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie przez nauczyciela przykładów zastosowania kompozycji 

  prezentacja multimedialna. 

4.  Ćwiczenia praktyczne: 

  uczniowie  przygotowują  się  teoretycznie  do  wykonywania  ćwiczeń  poprzez 

analizowanie przykładów zastosowania kompozycji, 

  wykonują szkice robocze zastosowania kompozycji, 

  nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonaniu szkiców. 

5.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

6.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

Zakończenie zajęć  
 
Praca domowa 

Wyszukaj  w  dostępnych  Ci  publikacjach  przykładów  zastosowania  różnych  kompozycji 

fryzury. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.   Kompozycja przestrzenna 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę: 

 

Rodzaj kompozycji 

Opis kompozycji 

 

Daje wrażenie spokoju i równowagi. W układzie elementów 
kompozycji przeważają linie lub ustawienia pionowe i poziome. 

Kompozycja symetryczna 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 

Zwarta,  skończona,  wewnętrznie  niepodzielna.  Zwykle  jest 
zrównoważona  i  statyczna.  Tworzy  wrażeniowo  jedną  całość, 
ograniczoną w określonej przestrzeni.  

Kompozycja asymetryczna  …………………………………………………………………… 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

Kompozycja otwarta 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem kompozycji w sztukach wizualnych (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  wpisać odpowiedź do tabeli, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

karta ćwiczenia, 

− 

materiały piśmiennicze,  

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj charakterystyki „złotego podziału”. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  dokonać charakterystyki „złotego podziału”, na różnych zdjęciach, reprodukcjach, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

materiały piśmiennicze, 

− 

arkusze papieru A3, 

− 

reprodukcje malarstwa z różnych epok, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Przeanalizuj  najnowsze  trendy  mody  fryzjerskiej  i  wskaż  kompozycje  przestrzeni 

występujące we fryzurach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem kompozycji (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  dokonać analizy trendów mody, 
3)  wybrać i scharakteryzować fryzury reprezentujące najmodniejsze trendy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

materiały piśmiennicze, 

− 

arkusze papieru A4, 

− 

żurnale fryzjerskie, czasopisma z aktualnymi trendami w modzie fryzjerskiej, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

5.2.  Proporcje sylwetki człowieka 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek sylwetki człowieka zgodnie z kanonem proporcji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)   zapoznać  się  z  proporcjami  dorosłego  człowieka  oraz  z  podziałem  ciała  ludzkiego 

(materiał nauczania pkt. 4.2.1), 

2)   dokonać analizy budowy sylwetki ludzkiej, 
3)   wykonać rysunek sylwetki, 
4)   zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)   dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia i przybory do rysowania, 

− 

arkusze papieru A4, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  zmian  proporcji  sylwetki  człowieka  od  chwili  narodzin  do  momentu 

pełnego ukształtowania sylwetki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze zmianami proporcji ludzkiego ciała (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  dokonać analizy zmian w proporcjach dziecka a dorosłego człowieka, 
3)  zapisać cechy proporcji budowy dziecka i dorosłego człowieka, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

Środki dydaktyczne: 

− 

materiały piśmiennicze, 

− 

arkusze papieru A4, 

− 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Opisz na szablonie głowy człowieka charakterystyczne punkty niezbędne w pracy fryzjera. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze zmianami proporcji ludzkiego ciała (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  odrysować według szablonu kształt głowy człowieka w różnych położeniach, 
3)  wskazać i opisać charakterystyczne punkty występujące na głowie człowieka, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

− 

materiały piśmiennicze, 

− 

szablon głowy człowieka w różnych ustawieniach, 

− 

arkusze papieru A4, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

5.3.  Kształty twarzy, głowy, deformacje, profile 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunki twarzy o różnych kształtach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z kształtami twarzy (materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  odrysować według szablonu kształt głowy człowieka, 
3)  zaznaczyć kształty twarzy na odrysowanych szablonach, 
4)  wskazać i opisać charakterystyczne cechy poszczególnych kształtów twarzy, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

− 

materiały piśmiennicze, 

− 

szablon głowy człowieka, 

− 

arkusze papieru A4, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę: 

 

Rodzaj kształtu twarzy 

Opis kształtu twarzy 

 

Najszersza na poziomie wysokiego i wypukłego czoła.

 

Twarz owalna 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 

Sprawia wrażenie szerokiej i płaskiej, gdyż długość  i szerokość 
jest sobie równa.  

Twarz kwadratowa 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 

Sprawia wrażenie długiej, wąskiej i kanciastej. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem kompozycji w sztukach wizualnych (materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  wpisać odpowiedź do tabeli 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

karta ćwiczenia, 

− 

materiały piśmiennicze,  

− 

literatura z rozdziału 7. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

5.4.  Rysowanie głowy, twarzy i elementów twarzy 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunki elementów twarzy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem rysowania elementów twarzy (materiał nauczania pkt. 4.4.1), 
2)  narysować elementy twarzy w różnych wersjach, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

− 

materiały piśmiennicze, 

− 

arkusze papieru A3, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj rysunek głowy kobiety z prawidłowo rozmieszczonymi elementami twarzy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem rysowania elementów twarzy (materiał nauczania pkt. 4.4.1), 
2)  narysować głowę kobiety, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

− 

materiały piśmiennicze, 

− 

arkusze papieru A3, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  form 
przestrzennych stosowanych we fryzjerstwie” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. d, 5. b, 6. c, 7. d, 8. b, 9. c, 10. b, 11. d, 
12. 
d, 13. d, 14. a, 15. a, 16. d, 17. a, 18. c, 19. d, 20. b. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojecie kompozycja 

Wyjaśnić pojęcie „ złoty podział” 

Scharakteryzować kompozycję symetryczną 

Określić kompozycję rytmiczna 

Wskazać przykład kompozycji podlegającej 

Wskazać znaczenie światłocienia przy 
sporządzaniu rysunku 

Wskazać proporcje sylwetki dorosłego człowieka 

Wskazać proporcje sylwetki niemowlęcia 

Wskazać kształt twarzy uważany obecnie za 
idealny 

10  Określić cechy twarzy prostokątnej 

11 

Wskazać zasady doboru fryzury do kształtu 
twarzy 

12  Rozróżnić profile twarzy 

13  Porównać sylwetki człowieka dorosłego i dziecka 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

14  Scharakteryzować sylwetkę dziecka 

15  Przewidzieć cechy twarzy o idealnym kształcie 

16  Określić punkty anatomiczne głowy człowieka 

PP 

17  Określić twórcę kanonu sylwetki człowieka 

PP 

18 

Określić usytuowanie uszu zgodnie z kanonem 
sylwetki człowieka 

PP 

19 

Porównać budowę głowy człowieka dorosłego 
i dziecka 

PP 

20  Zanalizować linie podziału sylwetki człowieka 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Kompozycja to 

a)  zestawienie, rozmieszczenie, układ, urządzenie. 
b)  ustawienie w linii pionowej. 
c)  ustawienie w linii ukośnej. 
d)  skopiowanie rysunku. 

 
2.  „Złoty podział” polega na 

a)  podziale bryły. 
b)  takim  podziale  odcinka  na  dwie  części,  by  stosunek  długości  dłuższej  z  nich  do 

krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. 

c)  podziale fryzury na sekcje. 
d)  podziale włosów w zależności od faktury i koloru. 

 
3.  Kompozycja symetryczna charakteryzuje się 

a)  podziałem na dwie jednakowe lub bardzo do siebie podobne części przez oś symetrii. 
b)  podziałem na dwie niejednakowe części. 
c)  podziałem na nieparzystą ilość części. 
d)  podziałem, na co najmniej trzy części. 

 
4.  Kompozycja rytmiczna posiada 

a)  oś symetrii. 
b)  punkt centralny kompozycji. 
c)  skupioną, zamkniętą całość. 
d)  powtarzające się elementy w określonym porządku. 

 
5.  Przykładem kompozycji podlegającej bardzo ścisłym regułom są 

a)  architektura xix wieku. 
b)  porządki w architekturze antycznej. 
c)  malarstwo współczesne. 
d)  fryzury lat 60-siatych XX wieku. 

 
6.  Zastosowanie światłocienia w rysunku powoduje 

a)  zmianę kształtu rysunku. 
b)  zmianę kompozycji rysunku. 
c)  pogłębienie wrażenia przestrzenności. 
d)  zmniejszenie rysunku. 

 
7.  Proporcje sylwetki dorosłego człowieka wynoszą 

a)  1:6. 
b)  1:7. 
c)  1:9. 
d)  1:8. 

 
8.  Proporcje budowy ciała niemowlęcia wynoszą 

a)  1:3. 
b)  1:4. 
c)  1:5. 
d)  1:5,5. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

9.  Najbardziej pożądanym obecnie kształtem twarzy jest 

a)  twarz okrągła. 
b)  twarz prostokątna. 
c)  twarz owalna. 
d)  twarz trójkątna. 

 
10.  Twarz prostokątna sprawia wrażenie 

a)  płaskiej i szerokiej. 
b)  długiej i wąskiej. 
c)  niskiej i szerokiej. 
d)  idealnej. 

 
11.  Każdy rodzaj fryzury możemy dobrać do twarzy o kształcie 

a)  prostokątnej. 
b)  okrągłej. 
c)  trójkątnej. 
d)  owalnej. 

 
12.  Profil twarzy niewymagający tuszowania to 

a)  wklęsły. 
b)  wypukły. 
c)  ukośny. 
d)  regularny. 

 
13.  Wspólne elementy budowy sylwetki dorosłego człowieka a dziecka to 

a)  proporcje głowy. 
b)  długość tułowia. 
c)  długość kończyn. 
d)  symetryczność sylwetki. 

 
14.  Sylwetka dziecka charakteryzuje się 

a)  krótkimi kończynami. 
b)  długą szyją. 
c)  szerokimi biodrami. 
d)  szerokimi ramionami. 

 
15.  Idealnie zbudowana twarz ma 

a)  kształt owalu i klasyczny profil. 
b)  kształt koła i wypukłe czoło. 
c)  kształt prostokąta i wklęsły nos. 
d)  kształt trójkąta i szerokie czoło. 

 
16.  Charakterystyczne punkty występujące w budowie głowy człowieka to 

a)  obojczyk. 
b)  mostek. 
c)  piszczel. 
d)  żuchwa. 

 
17.  Kanon sylwetki człowieka opracował 

a)  Poliklet. 
b)  Homer. 
c)  Dioklecjan. 
d)  Fidiasz. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

18.  Uszy w schemacie głowy znajdują się 

a)  między brwiami a nosem. 
b)  między kącikami oczu a brodą. 
c)  między kącikami oczu a nosem. 
d)  między nosem a brodą. 

 
19.  Wspólne elementy występujące w budowie głowy dziecka i dorosłego człowieka to 

a)  kształt głowy. 
b)  rozmieszczenie oczu i nosa. 
c)  wielkość oczu. 
d)  nazewnictwo charakterystycznych punktów głowy. 

 
20.  Linia podziału sylwetki dorosłego człowieka na dwie, równe połowy przebiega przez 

a)  linię ramion. 
b)  linię talii. 
c)  linię bioder. 
d)  linię piersi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Rozpoznawanie form przestrzennych stosowanych we fryzjerstwie 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  form 
przestrzennych stosowanych we fryzjerstwie” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. b, 4. b, 5. a, 6. d, 7. b, 8. c, 9. b, 10. a, 11. c, 
12. 
a, 13. c, 14. d, 15. a, 16. c, 17. c, 18. d, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić kanon sylwetki 

Zdefiniować pojęcie kompozycja 

Wyjaśnić pojęcie złoty podział 

Scharakteryzować kompozycję asymetryczną 

Wskazać cechy kompozycji zamkniętej 

Wskazać znaczenie światłocienia w rysunku fryzur 

Określić proporcje sylwetki dorosłego człowieka 

Określić proporcje sylwetki niemowlęcia 

Rozróżnić kształty twarzy 

10  Scharakteryzować twarz kwadratową 

11  Rozróżnić profile twarzy 

12  Scharakteryzować sylwetkę dziecka 

13 

Wskazać zasadę rozmieszczenia oczu na 
schemacie głowy 

14  Rozróżnić ustawienie warzy w pozie en face 

15  Wskazać cechy idealnie zbudowanej twarzy 

16  Określić antyczne porządki architektoniczne 

PP 

17  Określić najczęściej spotykane deformacje głowy 

PP 

18 

Oszacować, jaką cześć sylwetki dorosłego 
człowieka stanowią jego nogi 

PP 

19 

Określić wspólne cechy w budowie głowy 
dziecka i dorosłego człowieka 

PP 

20 

Określić twórcę obecnie obowiązującego kanonu 
sylwetki 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera  20  zadań  dotyczących rozpoznawania  zmian patologicznych  na  skórze.  Są 

to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Określenie „kanon sylwetki” odnosi się do 

a)  sylwetki, w której ramiona i biodra są sobie równe. 
b)  sylwetki, w której głowa stanowi ósmą część wysokości. 
c)  sylwetki szczupłej. 
d)  sylwetki, w której głowa stanowi dziewiątą część wysokości. 

 
2.  Kompozycja w sztukach plastycznych to 

a)  cieniowanie rysunku. 
b)  ustawienie w linii pionowej. 
c)  ustawienie w linii ukośnej. 
d)  rozmieszczenie, układ, urządzenie, zestawienie. 

 
3.  „Złoty podział” to 

a)  podział bryły. 
b)  podział odcinka lub przestrzeni tak, aby element w nim umieszczony miał najlepsze 

miejsce do ekspozycji. 

c)  podziale odcinka na cztery części. 
d)  klasyfikacja kolorów. 

 
4.  Kompozycja asymetryczna charakteryzuje się 

a)  podziałem na dwie jednakowe lub bardzo do siebie podobne części przez oś symetrii. 
b)  podziałem na dwie niejednakowe części. 
c)  umiejscowieniem w kompozycji elementu centralnego. 
d)  podziałem, na co najmniej pięć części. 

 
5.  Kompozycja zamknięta posiada 

a)  skupioną, zamkniętą całość. 
b)  oś symetrii. 
c)  punkt centralny kompozycji. 
d)  powtarzające się elementy w określonym porządku. 

 
6.  Światłocień zastosowany w rysunku fryzury powoduje 

a)  zwiększenie rysunku. 
b)  zmniejszenie rysunku. 
c)  zmianę kompozycji rysunku. 
d)  pogłębienie przestrzenności rysunku. 

 
7.  Proporcje sylwetki dorosłego człowieka wynoszą 

a)  1:9,3. 
b)  1:8,0. 
c)  1:7,1. 
d)  1:8,5. 

 
8.  Proporcje budowy ciała niemowlęcia wynoszą 

a)  1:3,5. 
b)  1:4,5. 
c)  1:4. 
d)  1:5,5. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

9.  Kształt twarzy, do którego możemy dobrać każdą fryzurę to 

a)  twarz kwadratowa. 
b)  twarz owalna. 
c)  twarz prostokątna. 
d)  twarz trójkątna. 

 
10.  Twarz kwadratowa sprawia wrażenie 

a)  niskiej i szerokiej. 
b)  idealnej. 
c)  płaskiej i szerokiej. 
d)  długiej i wąskiej. 

 
11.  Profil twarzy o idealnych proporcjach to 

a)  ukośny. 
b)  wypukły. 
c)  regularny. 
d)  wklęsły. 

 
12.  Sylwetka dziecka charakteryzuje się 

a)  dużą głową w stosunku do reszty ciała. 
b)  wyraźnie zaznaczoną talią. 
c)  długimi kończynami. 
d)  szeroką klatka piersiową. 

 
13.  Zasada rozmieszczenia oczu na schemacie głowy to 

a)  odległość miedzy oczami równa się szerokość ust. 
b)  odległość miedzy oczami równa się szerokość oczu. 
c)  odległość miedzy oczami równa się długość oka. 
d)  odległość miedzy oczami równa się długość ucha. 

 
14. W twarzy ustawionej „en face” rozróżniamy 

a)  potylicę. 
b)  kark. 
c)  ucho. 
d)  podbródek. 

 
15.  Idealnie zbudowana twarz ma 

a)  kształt owalu i klasyczny profil. 
b)  kształt koła i wypukłe czoło. 
c)  kształt prostokąta i wklęsły nos. 
d)  kształt trójkąta i szerokie czoło. 

 
16.  Antyczne porządki architektoniczne to 

a)  joński i ateński. 
b)  koryncki i egejski. 
c)  dorycki i joński. 
d)  ateński i kreteński. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

17.  Najczęściej spotykane deformacje głowy to 

a)  wklęśnięcie czołowe. 
b)  profil wklęsły. 
c)  wybrzuszenie czołowe i zapadłość potyliczno-ciemieniowa. 
d)  zapadłość ciemieniowa. 

 
18.  W kanonie sylwetki człowieka nogi stanowią 

a)  2/3 wysokości sylwetki. 
b)  3/5 wysokości sylwetki. 
c)  4/5 wysokości sylwetki. 
d)  prawie połowę wysokości sylwetki. 

 
19.  Wspólne elementy występujące w budowie głowy dziecka i dorosłego człowieka to 

a)  kształt głowy. 
b)  rozmieszczenie oczu i nosa. 
c)  wielkość oczu. 
d)  nazewnictwo charakterystycznych punktów głowy. 

 
20.  Obowiązujący kanon sylwetki człowieka opracował 

a)  Lizyp. 
b)  Poliklet. 
c)  Ezop. 
d)  Fidiasz. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Rozpoznawanie form przestrzennych stosowanych we fryzjerstwie 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31 

7. LITERATURA 

 

1.  Buscher Ch.: Znajdź swój kolor. Wyd. MUZA S.A., Warszawa 1992 
2.  Cieślak  F.:  Rysunek  zawodowy  dla  zasadniczych  szkól  fryzjerskich.  Wydawnictwa 

Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1994 

3.  Czasopisma: Paryska fryzura, Świat fryzjerstwa, LAURENT – fryzury 
4.  Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi – podręcznik do nauki zawodu. Wyd. REA 

s.j., Warszawa 2000 

5.  Kuss  E.,  Sedlmaier  S.:  Stylizacja  twarzy.  Grupa  wydawnicza  Bertelsman  Media 

Diagenes, Warszawa 2001 

6.  Lühr G. Stylizacja- elementy projektowania fryzur. Wyd. REA s.j., Warszawa 2006 
7.  Sheybal S.: Kompozycja plastyczna. PZWS, Warszawa 1964 
8.  Sumirska Z. (red): Stylizacja, P.P.H.U. „SUZI”, Warszawa 2004 
9.  Zeszyt ćwiczeń do nauki zawodu – Wiedza o stylach fryzjerskich i kształtowaniu fryzur. 

Wyd. REA s.j., Warszawa 2000