background image

Scenariusz 

lekcji

C 2.11

U111108

Dziedzictwo kulturowe

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Bo˝e Narodzenie na Êwiecie

Joanna Bienia-Fijas, Danuta Pyrdo∏

Pomys∏ na ciekawà lekcj´

Cele

Uczeƒ:

wymienia tradycje i zwyczaje zwiàzane ze Êwi´tami Bo˝ego
Narodzenia, piel´gnowane w wybranych paƒstwach

wyjaÊnia, dlaczego trudno by∏o ustaliç prawid∏owà dat´
obchodzenia Bo˝ego Narodzenia

okazuje szacunek dla obcych tradycji i zwyczajów

Kszta∏cone umiej´tnoÊci

wyszukiwanie informacji w tekÊcie

praca w zespole

odpowiedzialnoÊç za swojà cz´Êç grupowego zadania

argumentowanie i wnioskowanie

Metody/techniki

pogadanka

praca z tekstem êród∏owym

praca w grupach

Ârodki dydaktyczne

kserokopie kart pracy (M1–M2)

kserokopie tekstów êród∏owych (T1–T8)

kartki do losowania grup (Za∏àcznik 1)

6 arkuszy brystolu albo kart z bloku flipchart, flamastry, kredki,
kolorowe kartki A4, klej, masa mocujàca albo taÊma klejàca,
no˝yczki, pude∏ko

Czas trwania zaj´ç

1 godzina lekcyjna

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

s. 1

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 1    (Black plate)

background image

Scenariusz 

lekcji

C 2.11

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

Przebieg zaj´ç

s. 2

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

U111108

Przygotowania

Przed lekcjà poproÊ kilku uczniów, aby zestawili po dwie ∏awki,
a wokó∏ nich ustawili krzese∏ka. Liczba zespo∏ów zale˝y od liczeb-
noÊci  klasy.  Najlepiej  jest  utworzyç  5-osobowe  grupy.  PoproÊ
uczniów, ˝eby oznaczyli sto∏y niedu˝ymi kartkami z cyfrà od 1 do 6.
Niech  ka˝dy  uczeƒ  wylosuje  jednà  karteczk´  z  nazwà  paƒstwa
(Za∏àcznik 1, s. 16). Cyfra oznacza grup´ i stolik, przy którym majà
pracowaç uczniowie. PoproÊ uczniów, aby zaj´li miejsca zgodnie
z wylosowanymi karteczkami.

Wprowadzenie

Opowiedz, ˝e dzisiejsza lekcja odbywa si´ w specyficznym czasie
przygotowaƒ do Êwiàt Bo˝ego Narodzenia. W szkole troch´ mniej
myÊlimy o nauce, ocenach, dekorujemy sal´, ubieramy choink´.
W  tym  czasie  dobrze  b´dzie  przyjrzeç  si´,  jakie  tradycje  Êwià-
teczne piel´gnowane sà w innych krajach.

K∏opoty z datami

WyjaÊnij  uczniom,  ˝e  zanim  dowiedzà  si´,  jak  obchodzone  sà
najwa˝niejsze,  obok  Wielkanocy,  chrzeÊcijaƒskie  Êwi´ta,  zasta-
nowicie si´ wspólnie nad tym, kiedy majà one miejsce, czy zawsze
by∏y  obchodzone  w  tym  samym  czasie.  Rozdaj  uczniom  tekst
êród∏owy  (T1,  s.  6)  i  poproÊ  kolejno  kilkoro  uczniów  o  jego
g∏oÊne  odczytanie.  Nast´pnie  niech  ka˝dy  uczeƒ  samodzielnie
wykona  zadanie  1.  Po  okreÊlonym  czasie  poproÊ  uczniów,  aby 
w swoich grupach sprawdzili jego poprawnoÊç. G∏oÊno odczy-
tajcie prawid∏owe odpowiedzi. Nast´pnie wspólnie odpowiedzcie
na pytania (zadanie 2).

Jak to jest w innych 

Powiedz uczniom, ˝e za chwil´ b´dà pracowaç w grupach. Rozdaj 

krajach?

ka˝demu  zespo∏owi  tekst  (T3–T8,  s.  10–12)  oraz  po  jednym
arkuszu  brystolu,  flamastry,  klej,  kolorowe  kartki.  WyjaÊnij, 
˝e zadaniem ka˝dej z grup jest wybranie z tekstu najciekawszych
–  ich  zdaniem  –  zwyczajów  zwiàzanych  ze  Êwi´tami  Bo˝ego 
Narodzenia, a nast´pnie zapisanie ich w formie równowa˝ników
zdaƒ na kolorowych paskach. Tak przygotowane informacje na-
le˝y nakleiç na wyci´ty z arkusza papieru du˝y kszta∏t prezentu,
choinki  lub  bombki.  Nast´pnie  poproÊ  uczniów  o  wykonanie
zadania. W trakcie pracy grup sprawdzaj poprawnoÊç informacji
zapisywanych przez uczniów.

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 2    (Black plate)

background image

Scenariusz 

lekcji

C 2.11

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

s. 3

U111108

Bo˝e Narodzenie 

Rozdaj  grupom  mas´  mocujàcà  i  poproÊ,  aby  przedstawiciele 

w skrócie

zespo∏ów  przyczepili  wykonane  prace  do  Êciany.  Ca∏oÊç  prac
mo˝ecie ozdobiç podczas nast´pnej lekcji, doczepiajàc ∏aƒcuchy
i  wykonane  samodzielnie  ozdoby  choinkowe.  PoproÊ  uczniów,
którzy przyczepiali prace, o odczytanie zapisów. Zapowiedz, ˝e
prace b´dà wisieç przez kilka dni, aby wszyscy uczniowie, rów-
nie˝ z innych klas, mogli si´ z nimi zapoznaç. Podsumowujàc t´
cz´Êç lekcji, poproÊ uczniów o zapoznanie si´ z wypowiedziami
dzieci pochodzàcych z ró˝nych paƒstw. Zadaniem uczniów jest
odgadni´cie, skàd ka˝de dziecko pochodzi (M1, s. 4).

Na co najbardziej

JeÊli na lekcj´ przeznaczysz wi´cej czasu, zapytaj uczniów, na co 

czekajà dzieci?

najbardziej czekajà dzieci, kiedy zbli˝ajà si´ Êwi´ta Bo˝ego Naro-
dzenia.  Zaproponuj  zapoznanie  si´  z  tekstem,  który  pomo˝e
rozwiaç  wàtpliwoÊci  dotyczàce  postaci  przynoszàcej  dzieciom
prezenty.  Rozdaj  uczniom  tekst  êród∏owy  (T2,  s.  8)  i  poproÊ 
o uwa˝ne zapoznanie si´ z nim. Niech uczniowie w parach wyko-
najà znajdujàce si´ pod nim polecenia. Na zakoƒczenie poproÊ
kilku  uczniów  o  odczytanie  odpowiedzi.  Zadanie  to  mo˝e  byç
równie˝ pracà domowà.

Ciekawostki
Kol´da  to  pieʃ  religijna  o  tematyce  zwiàzanej  z  Bo˝ym  Narodzeniem.
Wed∏ug  tradycji  pierwszà  kol´d´  stworzy∏  Êw.  Franciszek  z  Asy˝u.
Poczàtkowo pieʃ ta by∏a Êpiewana tylko w koÊciele, jednak szybko zacz´to
Êpiewaç kol´dy tak˝e w domach. 

Âwi´ty Franciszek z Asy˝u jest równie˝ twórcà pierwszej szopki bo˝onaro-
dzeniowej. Nast´pnie tradycja ustawiania szopek pow´drowa∏a z francisz-
kaƒskich klasztorów do w∏oskich miast, a póêniej wraz z franciszkanami
rozprzestrzeni∏a si´ na inne kraje europejskie.

Podsumowanie

Zach´ç uczniów do zbierania informacji, zdj´ç na temat tradycji
bo˝onarodzeniowych w ró˝nych, nawet bardzo od nas oddalo-
nych krajach. WyjaÊnij, ˝e cenne informacje mo˝na uzyskaç od
osób, które sp´dzi∏y Êwi´ta poza granicami Polski albo w towa-
rzystwie kogoÊ, kto przyby∏ z innego kraju. PoproÊ uczniów, aby
w ramach pracy domowej porozmawiali z najbli˝szymi osobami
na ten temat (M2, s. 5).
Na  nast´pnej  lekcji  mo˝esz  przeprowadziç  krótki  sprawdzian 
(s.  13–14),  aby  skontrolowaç  poziom  opanowania  podstawo-
wych wiadomoÊci przez uczniów.

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 3    (Black plate)

background image

M

Materia∏y 

dydaktyczne

C 2.11

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

PomyÊl i wykonaj

M1.

Przeczytaj, jak najbli˝sze Êwi´ta sp´dzà dzieci przedstawione na ilustra-
cjach. Wpisz nazw´ paƒstwa, z którego pochodzi ka˝de dziecko.

s. 4

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

U111108

Mój  ma∏y  braciszek  dobrze  si´  sprawi∏  jako  Dzieciàtko 
w  przygotowanej  przez  nas  szopce  bo˝onarodzeniowej.
Teraz  mama  piecze  chleb,  którym  b´dziemy  si´  dzieliç.
Ciekawe,  kto  w  tym  roku  znajdzie  figurk´  Pana  Jezusa.
Felices Navidades.

Od wielu dni rano m´˝czyêni z naszej miejscowoÊci dmà
w du˝e drewniane rogi. To znak, ˝e ju˝ nied∏ugo Êwi´ta.
Zalig Kerstefest.

DziÊ  o  pó∏nocy  pójdziemy  na  msz´  Êw.,  a  po  powrocie
b´dziemy  ucztowaç.  Mama  ju˝  upiek∏a  pyszny  mi´sny
placek, a tata – czekoladowe ciasto. Joyeux Noe

..

l.

Czas  nakrywaç  do  sto∏u.  Jak  zwykle  znajdà  si´  na  nim
m.in.  fasola  z  boczkiem  oraz  kasza  ry˝owa  z  mlekiem,
migda∏ami i cynamonem. A wieczorem prezenty! God Jul.

Po pasterce pójdziemy na festyn odbywajàcy si´ na deptaku
naszego  miasteczka.  Zosta∏  on  ozdobiony  choinkami.
B´dà taƒce i wspólne Êpiewanie kol´d. Feliz Navidad.

Lato w tym roku jest pi´kne. Przyjemnie b´dzie na pla˝y
przy  wspólnym  grillu.  Ciekawe,  czy  Êw.  Miko∏aj  znowu
b´dzie mia∏ swojà desk´ windsurfingowà. Marry Christmas.

Sanne – 

...........................

Xavier – 

...........................

Benjamin – 

...........................

Rosita – 

...........................

Sarah – 

...........................

Jose – 

...........................

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 4    (Black plate)

background image

M2.

WÊród bliskich i znajomych znajdê osob´, która sp´dzi∏a Êwi´ta Bo˝ego
Narodzenia poza granicami Polski albo w towarzystwie kogoÊ, kto przy-
by∏  z  innego  kraju.  Porozmawiaj  z  nià  na  temat  zwyczajów  i  tradycji
zwiàzanych ze Êwi´tami. Mo˝esz wykorzystaç poni˝sze pytania.

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

s. 5

U111108

C 2.11

M

Materia∏y 

dydaktyczne

Bo˝e Narodzenie w …………………………

1. Kiedy rozpoczynajà si´ Êwi´ta w tym paƒstwie?

.................................................................................................

2. Jak wyglàdajà przygotowania?

.................................................................................................

.................................................................................................

3. Czy  ludzie  otrzymujà  prezenty?  JeÊli  tak,  to  kiedy  i  gdzie  je

znajdujà?

.................................................................................................

.................................................................................................

4. Jakie sà tradycyjne potrawy Êwiàteczne?

.................................................................................................

.................................................................................................

5. Jak ludzie w tym paƒstwie sp´dzajà Êwi´ta?

.................................................................................................

.................................................................................................

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 5    (Black plate)

background image

Co mówià êród∏a?

T1.

Przeczytaj  uwa˝nie  poni˝szy  tekst  i  wykonaj  zadania  znajdujàce  si´ 
pod nim.

Dlaczego Bo˝e Narodzenie obchodzimy 25 grudnia?

Pierwsi chrzeÊcijanie nie interesowali si´ chronologià ˝ycia Jezusa Chrys-

tusa. Nie przekazali wi´c informacji, w którym roku si´ urodzi∏, ile lat ˝y∏ ani
jak datowaç jego Êmierç. Mo˝na okreÊliç jedynie rok, w którym zaczà∏ swà
kaznodziejskà dzia∏alnoÊç po przyj´ciu chrztu z ràk Jana Chrzciciela – nastà-
pi∏o to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza, czyli mi´dzy 1 wrzeÊnia 27 r.
a  1  paêdziernika  28  r.  n.e.  Znamy  dat´  chrztu,  poniewa˝  Chrzciciel  by∏
postacià uwik∏anà w wydarzenia polityczne Palestyny i pisano o nim w teks-
tach niechrzeÊcijaƒskich.

Na prze∏omie II i III wieku zacz´to ustalaç kalendarz Êwiàt chrzeÊcijaƒskich.

Trzeba  by∏o  ustaliç,  kiedy  obchodziç  narodziny  Jezusa  Chrystusa.  Poczàt-
kowo  proponowano  kilka  dat.  Zwyczaj  uroczystego  Êwi´cenia  25  grudnia
jako dnia narodzin Jezusa powsta∏ w Rzymie u schy∏ku III lub na poczàtku
IV  wieku.  W  IV  wieku  Bo˝e  Narodzenie  obchodzono  w  zale˝noÊci  od
regionu 25 grudnia lub 6 stycznia. Jednak ju˝ w V wieku Bo˝e Narodzenie,
obchodzone  25  grudnia,  sta∏o  si´  jednym  z  najwa˝niejszych  Êwiàt  chrzeÊ-
cijaƒskich.

E. Wipszycka, Bo˝e Narodzenie. Dlaczego Êwi´cimy je 25 grudnia

„Mówià Wieki” nr 12, 2001.

1. Na podstawie tekstu oraz posiadanej wiedzy zapisz:

a) wiek, w którym Jezus Chrystus zosta∏ ochrzczony – ..............................

b) dwie  proponowane  daty  obchodzenia  Bo˝ego  Narodzenia  –

.................................       lub       ................................. 

c) ostatni rok III wieku – ................................

d) pierwszy rok IV wieku – ..............................

e) dat´ rocznà V wieku – .................................

s. 6

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

U111108

C 2.11

T

Te

ksty 

êród∏owe

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 6    (Black plate)

background image

2. Odpowiedz na pytania.

a) Dlaczego nie znamy dok∏adnej daty narodzin Jezusa Chrystusa?

........................................................................................................

........................................................................................................

........................................................................................................

........................................................................................................

b) Dlaczego  na  prze∏omie  II  i  III  wieku  chciano  ustaliç  dok∏adnà  dat´

narodzin Jezusa Chrystusa?

........................................................................................................

........................................................................................................

........................................................................................................

........................................................................................................

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

s. 7

U111108

C 2.11

T

Te

ksty 

êród∏owe

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 7    (Black plate)

background image

T2.

Przeczytajcie  uwa˝nie  tekst.  Na  jego  podstawie  wykonajcie  zadania 
z nim zwiàzane.

Âwi´ty Miko∏aj jest patronem m.in. ˝eglarzy, rybaków,

wi´êniów, piekarzy, krawców, z∏odziei, dziewczàt pragnà-
cych wyjÊç za mà˝. W religii prawos∏awnej jest wielkim
Êwi´tym.

Âwi´ty  Miko∏aj  ˝y∏  w  IV  wieku.  By∏  biskupem  Miry 

w Azji Mniejszej. Zmar∏ oko∏o 350 r. Kiedy w XI wieku
Mira zosta∏a zaj´ta przez muzu∏manów, relikwie Êwi´tego
przeniesiono  do  Bari  we  W∏oszech.  Mia∏o  to  miejsce 
9 maja 1087 roku. Na pamiàtk´ tego wydarzenia w KoÊ-

ciele wschodnim obchodzi si´ Êwi´ta ku czci Miko∏aja cudotwórcy 6 grud-
nia i w∏aÊnie 9 maja. Stàd Miko∏aj zimowy i wiosenny.

Od czasu przeniesienia relikwii do W∏och kult Êwi´tego zaczà∏ si´ szybko

szerzyç po Europie. Obecne wyobra˝enie Êwi´tego Miko∏aja jest mieszankà
elementów ró˝nych kultur ludowych. 

Wizerunek  Miko∏aja  –  grubego,  pyzatego,  z  d∏ugà  brodà,  w  z∏otych

okularach pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Obdarowuje on prezentami
nie tylko 6 grudnia, ale tak˝e 24 lub 25 grudnia, w Wigili´ lub Bo˝e Naro-
dzenie. Wtedy k∏adzie je pod choink´.

Gdzieniegdzie jeszcze próbuje si´ rozró˝niç „Miko∏ajów” przynoszàcych

prezenty. W niektórych regionach Polski, np. w Wielkopolsce i na Kaszu-
bach, 24 grudnia prezenty przynosi Gwiazdor lub Gwiazdka. Holendrzy przy-
noszàcego prezenty w Bo˝e Narodzenie nazywajà Kerstmann (Kerst – Bo˝e
Narodzenie, mann – m´˝czyzna).

T. Lewiƒska, Tajemnice Âwi´tego Miko∏aja, „Wiedza i ˚ycie” nr 12, 1999.

1. Pe∏nym zdaniem odpowiedzcie na pytania.

a) Dlaczego relikwie Êw. Miko∏aja zosta∏y przeniesione do W∏och?

........................................................................................................

........................................................................................................

........................................................................................................

s. 8

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

U111108

C 2.11

T

Te

ksty 

êród∏owe

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 8    (Black plate)

background image

b) W jakie dni w ró˝nych cz´Êciach Êwiata Êw. Miko∏aj obdarowuje ludzi

prezentami?

........................................................................................................

........................................................................................................

c) Jak  inaczej  w  Polsce  nazywa  si´  m´˝czyzn´  przynoszàcego  prezenty 

w Wigili´?

........................................................................................................

........................................................................................................

........................................................................................................

2. Âwi´ty Miko∏aj pomiesza∏ prezenty, które mia∏ dostarczyç dzieciom 6 grud-

nia,  z  prezentami  przygotowanymi  na  24  grudnia  przez  Gwiazdora.
Pokolorujcie te prezenty, które zawierajà prawdziwe informacje o Êwi´-
tym Miko∏aju. Dzi´ki temu wska˝ecie mu paczki, które musi zabraç.

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

s. 9

U111108

C 2.11

T

Te

ksty 

êród∏owe

biskup 

Bari we

W∏oszech

biskup 

Miry w Azji

Mniejszej

patron 

Gwiazdora
i Gwiazdki

˝y∏ w XI w.

˝y∏ w IV w.

zmar∏ 

oko∏o 350 r.

zmar∏ 

9.05.1807 r.

patron 

np. piekarzy, 

krawców, z∏o-
dziei, ˝eglarzy

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 9    (Black plate)

background image

T3.

Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ  na  kolorowych  paskach.  Nast´pnie  z  arkusza  papieru  wytnijcie
du˝y  kszta∏t  prezentu.  Na  tak  przygotowane  t∏o  przyklejcie  wasze  kartki.
Pami´tajcie, aby prezent ozdobiç.

Bo˝e Narodzenie w Meksyku

Na dwa tygodnie przed Êwi´tami rozpoczynajà si´ przygotowania. Tradycjà jest

w Meksyku „˝ywa” szopka bo˝onarodzeniowa. Osoby przebrane za Matk´
Boskà, Êw. Józefa i Dzieciàtko pukajà do drzwi i proszà o schronienie. Na
12 dni przed Êwi´tami odbywajà si´ uroczyste procesje do koÊcio∏ów, gdzie
odprawiana jest msza Êwi´ta, a nast´pnie odbywa si´ uroczysta uczta. W nocy
23  grudnia  Meksykanie  wychodzà  na  rynek,  kupujà  bo˝onarodzeniowe
ozdoby rzeêbione z ogromnych rzodkwi. Nast´pnie odbywa si´ pokaz sztucz-
nych  ogni.  25  grudnia  rodzina  dzieli  si´  specjalnie  upieczonym  chlebem, 
w Êrodku którego ukryta jest laleczka – symbol narodzonego Jezusa. Kto znaj-
dzie figurk´, urzàdza 2 lutego przyj´cie dla wszystkich.

Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).

T4.

Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ  na  kolorowych  paskach.  Nast´pnie  z  arkusza  papieru  wytnijcie
du˝y  kszta∏t  choinki.  Na  tak  przygotowane  t∏o  przyklejcie  wasze  kartki.
Pami´tajcie, aby choink´ ozdobiç.

Bo˝e Narodzenie w Szwecji

Pod  koniec  paêdziernika  na  ulicach  i  w  sklepach  pojawiajà  si´  udeko-

rowane choinki. Âwi´ta obchodzone sà w gronie rodzinnym, zaczynajà si´
obiadem w wigilijne po∏udnie. Tradycyjne potrawy to mi´dzy innymi: chleb
moczony w wodzie, w której uprzednio gotowa∏o si´ mi´so, szynka pieczona
z musztardà, fasola z boczkiem, chleby, pierniki, kasza ry˝owa z mlekiem,
migda∏ami i cynamonem, grzane wino. Prezenty zostawiane sà pod choinkà,
ka˝dy  opatrzony  jest  specjalnà  dedykacjà.  Dwa  dni  Êwiàt  obchodzone  sà 
w gronie rodzinnym, czas sp´dza si´ na jedzeniu i odwiedzinach. Nie brakuje
równie˝ wyjazdów i zabaw na Êwie˝ym powietrzu.

Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).

s. 10

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

U111108

C 2.11

T

Te

ksty 

êród∏owe

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 10    (Black plate)

background image

T5.

Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ  na  kolorowych  paskach.  Nast´pnie  z  arkusza  papieru  wytnijcie
du˝y  kszta∏t  bombki.  Na  tak  przygotowane  t∏o  przyklejcie  wasze  kartki.
Pami´tajcie, aby bombk´ ozdobiç.

Bo˝e Narodzenie w Hiszpanii

Specjalnie  na  t´  okazj´  przygotowywany  jest  turron.  To  rodzaj  cha∏wy,

którym – jak w Polsce op∏atkiem – dzielà si´ Hiszpanie. Tradycyjnà wigilijnà
potrawà jest pieczona morska ryba. W koÊcio∏ach odbywajà si´ pasterki, po
których ludzie spotykajà si´ na ulicznych festynach, Êpiewajà kol´dy i taƒczà.
Mo˝na powiedzieç, ˝e Êwi´ta sp´dzane sà na ulicach i placach. Wokó∏ usta-
wionych  tam  choinek  ozdobionych  mnóstwem  Êwiate∏ek  ludzie  taƒczà,
bawià si´ i Êpiewajà. Szczególnie uroczyÊcie w Hiszpanii obchodzone jest Êwi´to
Trzech Króli. Odbywa si´ wówczas pochód magów, którzy rozdajà s∏odkoÊci.

Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).

T6.

Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ  na  kolorowych  paskach.  Nast´pnie  z  arkusza  papieru  wytnijcie
du˝y  kszta∏t  choinki.  Na  tak  przygotowane  t∏o  przyklejcie  wasze  kartki.
Pami´tajcie, aby choink´ ozdobiç.

Bo˝e Narodzenie w Kanadzie

Kraj ten jest wielonarodowoÊciowy. Najbardziej widoczny jest podzia∏ na

cz´Êç francuskà i angielskà. W cz´Êci francuskiej najuroczyÊciej obchodzona
jest  Wigilia.  Pod  choinkà  ustawiany  jest  ˝∏óbek,  o  pó∏nocy  odbywa  si´
uroczysta msza Êw., a po niej w domu rozpoczyna si´ uczta, na którà sk∏adajà
si´ mi´dzy innymi mi´sny placek i czekoladowe ciasto. Prezenty umieszcza
Êw. Miko∏aj w specjalnie przygotowanych, Êwiàtecznych skarpetach.

W cz´Êci angielskiej obchody Êwiàt zaczynajà si´ rano, 25 grudnia, od roz-

pakowywania  prezentów.  Nast´pnie  po  uroczystoÊciach  w  koÊciele  rozpo-
czyna si´ równie uroczysty obiad. Musi si´ na nim znaleêç pieczony indyk
albo  wo∏owina  i  oczywiÊcie  pudding.  Zawieszone  w  domu  ga∏àzki  jemio∏y 
z przyczepionymi do niej dzwoneczkami sà oznakà pomyÊlnoÊci.

Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

s. 11

U111108

C 2.11

T

Te

ksty 

êród∏owe

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 11    (Black plate)

background image

T7.

Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ  na  kolorowych  paskach.  Nast´pnie  z  arkusza  papieru  wytnijcie
du˝y kszta∏t prezentu. Na tak przygotowane t∏o przyklejcie wasze kartki.
Pami´tajcie, aby prezent ozdobiç.

Bo˝e Narodzenie w Australii

Âwi´ta przypadajà latem. Tam, gdzie to mo˝liwe, obchodzone sà na pla˝y

przy wspólnym  grillu.  Spo˝ywa  si´  owoce  morza  i  delikatne  przekàski 
z  szynki  i  mi´sa  indyka.  Dla  dzieci  Êwi´ta  sà  poczàtkiem  letnich  wakacji.
Prezenty  przynosi  Êw.  Miko∏aj,  który  pojawia  si´  w  stroju  p∏etwonurka,
niekiedy  nawet  wyposa˝ony  w  desk´  windsurfingowà.  Choinkà  jest  tam 
australijski  krzaczek,  roÊlina  specjalnie  na  t´  okazj´  ubierana  girlandami.
Specyficznà  tradycjà  Australijczyków  jest  wychodzenie  w  wigilijny  wieczór
przed dom i wspólne Êpiewanie kol´d.

Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).

T8.

Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ  na  kolorowych  paskach.  Nast´pnie  z  arkusza  papieru  wytnijcie
du˝y  kszta∏t  bombki.  Na  tak  przygotowane  t∏o  przyklejcie  wasze  kartki.
Pami´tajcie, aby bombk´ ozdobiç.

Bo˝e Narodzenie w Holandii

Przygotowania rozpoczynajà si´ 6 grudnia. Wówczas to Êw. Miko∏aj przy-

nosi dzieciom prezenty i wk∏ada je do butów. Dopiero od niedawna dzieci
dostajà podarunki równie˝ pod choink´. Adwent to czas zdobienia domów
i oczekiwania. Codziennie rano, stojàc nad studnià, farmerzy dmà w du˝e
drewniane rogi. Wydobywajàcy si´ groêny dêwi´k zwiastuje nadejÊcie Zba-
wiciela. Holenderskie Êwi´ta trwajà dwa dni. Pierwszego dnia rodzina zapala
Êwiate∏ka na choince, idzie do koÊcio∏a, a nast´pnie zasiada do sto∏u przy-
branego  w  ozdoby  w  kolorach  zielonym,  czerwonym  i  bia∏ym.  Tradycyjne
potrawy to: mi´so z zajàca, indyka, g´si, specjalny Êwiàteczny chleb, puddingi.
Po kolacji Êpiewane sà kol´dy i czytane przypowieÊci.

Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).

s. 12

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

U111108

C 2.11

T

Te

ksty 

êród∏owe

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 12    (Black plate)

background image

.........................................................................

Wersja A

imi´ i nazwisko

Sprawdê, jak sobie poradzisz

1.

W  poni˝szej  rozsypance  wyrazowej  odszukaj  i  zakreÊl  ukr yte  s∏owa
(w pionie, w poziomie i na skos). U∏ó˝ z nich has∏o. Dla u∏atwienia podano
niektóre litery poszczególnych s∏ów has∏a.

has∏o:

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

s. 13

U111108

C 2.11

S

Sprawdzian 

C

H

R

Z

E

Â

C

I

J

A

N

S

E

P

M

B

S

D

F

U

J

S

W

A

E

R

A

Z

N

C

C

B

P

W

I

O

R

U

T

E

T

A

U

A

I

O

I

P

B

O

˚

E

R

B

N

M

¸

K

L

¢

F

S

D

U

D

M

I

K

O

Y

A

J

K

C

H

Z

O

R

O

C

H

O

M

N

K

S

O

D

E

N

Z

K

B

G

W

I

Z

Z

Z

K

U

N

G

W

E

I

C

E

I

W

Â

O

I

G

I

O

P

S

T

R

H

P

C

H

Â

I

N

E

R

I

M

I

O

T

O

¸

U

å

2

5

M

P

C

P

R

E

Z

E

D

N

U

T

N

P

R

H

W

I

K

O

B

R

Z

O

Z

A

J

E

A

G

R

U

D

N

I

A

I

S

A

D

Z

B

C

10

H

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

N

23 24

1

2

¢

3

4

5

6

7

8

9

C

25 26 27 28 29

Â

30 31 32 33 34 35 36

37 38 39 40 41

D

42

Z

43

I

44

B

45 46 47 48

49

A

50 51 52 53 54 55 56 57 58

2

59

5

60

61 62 63 64 65 66

A

67

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 13    (Black plate)

background image

.........................................................................

Wersja B

imi´ i nazwisko

Sprawdê, jak sobie poradzisz

1.

W  poni˝szej  rozsypance  wyrazowej  odszukaj  i  zakreÊl  ukr yte  s∏owa
(w pionie, w poziomie i na skos). U∏ó˝ z nich has∏o. Dla u∏atwienia podano
niektóre litery poszczególnych s∏ów has∏a.

has∏o:

s. 14

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

U111108

C 2.11

S

Sprawdzian 

C

H

R

Z

E

Â

C

I

J

A

N

S

E

P

M

B

S

D

F

U

J

S

W

A

E

R

A

Z

N

C

C

B

P

W

I

O

R

U

T

E

T

A

U

A

I

O

I

P

B

O

˚

E

R

B

N

M

¸

K

L

¢

F

S

D

U

D

M

I

K

O

Y

A

J

K

C

H

Z

O

R

O

C

H

O

M

N

K

S

O

D

E

N

Z

K

B

G

W

I

Z

Z

Z

K

U

N

G

W

E

I

C

E

I

W

Â

O

I

G

I

O

P

S

T

R

H

P

C

H

Â

I

N

E

R

I

M

I

O

T

O

¸

U

å

2

5

M

P

C

P

R

E

Z

E

D

N

U

T

N

P

R

H

W

I

K

O

B

R

Z

O

Z

A

J

E

A

G

R

U

D

N

I

A

I

S

A

D

Z

B

2

1

5

2

3

4

5

6

7

8

A

9

19 20

R

21

Z

22 23 24 25 26 27 28 29 30

N

31

32 33

C

34 35 36 37 38

Â

39 40 41 42 43 44 45

O

46

B

47 48 49 50 51 52 53

B

54 55 56 57

N

58 59 60 61 62 63

E

64 65 66 67

10 11

¢

12 13 14 15 16 17 18

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 14    (Black plate)

background image

Klucze do çwiczeƒ i zadaƒ

R1. Rozwiàzania do materia∏ów dydaktycznych

M1.

Jose – Hiszpania; Sarah – Australia; Rosita – Meksyk; Benjamin – Szwecja; Xavier – Kanada;
Sanne – Holandia

R2. Rozwiàzania zadaƒ do tekstów êród∏owych

T1.

1. a) I w. n.e.; b) 25 XII, 6 I; c) 300 r.; d) 301 r.; e) np. 456 r. 
2. a) Pierwsi chrzeÊcijanie nie przekazali informacji, w którym roku urodzi∏ si´ Jezus Chrystus,
ile lat ˝y∏ ani kiedy zmar∏.
b)  Na  prze∏omie  II  i  III  wieku  chciano  ustaliç  dok∏adnà  dat´  narodzin  Jezusa  Chrystusa,
poniewa˝ zacz´to wówczas ustalaç kalendarz Êwiàt chrzeÊcijaƒskich.

T2.

1. a) Relikwie Êw. Miko∏aja zosta∏y przeniesione do W∏och, poniewa˝ miasto Mira, w którym by∏
pochowany, zosta∏o zaj´te przez muzu∏manów.
b) Âwi´ty Miko∏aj obdarowuje ludzi prezentami np. 6 i 25 grudnia oraz 9 maja.
c) W ró˝nych regionach Polski m´˝czyzn´ przynoszàcego prezenty w Wigili´ nazywa si´ Gwiaz-
dorem, Gwiazdkà lub Miko∏ajem.
2. powinny byç pokolorowane: biskup Miry w Azji Mniejszej; ˝y∏ w IV wieku; patron np. piekarzy, kraw-
ców, z∏odziei, ˝eglarzy; zmar∏ oko∏o 350 roku

R3. Rozwiàzania sprawdzianu

Wersja A

1. has∏o: Wi´kszoÊç chrzeÊcijan na ca∏ym Êwiecie obchodzi Bo˝e Narodzenie 25 grudnia

Wersja B

1. has∏o: 25 grudnia wi´kszoÊç chrzeÊcijan na ca∏ym Êwiecie obchodzi Bo˝e Narodzenie

Punktacja

Uczeƒ mo˝e uzyskaç maksymalnie 3 punkty.

Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów

Dziedzictwo kulturowe

Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci

s. 15

U111108

C 2.11

R

Rozwiàzania

Numer 

zadania

Liczba 

punktów

Kryteria oceniania

1

za odnalezienie wszystkich s∏ów – 2 pkt

0–3

za odnalezienie ponad 6 s∏ów – 1 pkt
za poprawnie wpisane has∏o – 1 pkt

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 15    (Black plate)

background image

Za∏àcznik 1. Materia∏ do losowania dla grup

s. 16

U111108

C 2.11

1. Meksyk 

2. Szwecja 

3. Hiszpania 

4. Kanada

5. Australia

6. Holandia

1. Meksyk

2. Szwecja

3. Hiszpania

4. Kanada

5. Australia 

6. Holandia

1. Meksyk

2. Szwecja

3. Hiszpania 

4. Kanada 

5. Australia

6. Holandia

1. Meksyk

2. Szwecja

3. Hiszpania 

4. Kanada

5. Australia 

6. Holandia

1. Meksyk

2. Szwecja

3. Hiszpania

4. Kanada 

5. Australia 

6. Holandia 

C.2.11.qxd  10/30/08 11:43 AM  Page 16    (Black plate)