„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Różańska
Ustalanie technik montażu obuwia 744[02].Z5.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz
dr inż. Elżbieta Wiśnios
Opracowanie redakcyjne:
mgr Barbara Różańska
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[02].Z5.01
„Ustalanie technik montażu obuwia”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu obuwnik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
11
5.1. Klasyfikacja, charakterystyka i technologia montażu obuwia różnymi
systemami i wielosystemami
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Parametry technologiczne i błędy produkcyjne charakterystyczne dla
różnych systemów montażu
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Dobór systemu montażu obuwia według kryteriów technologicznych
i ekonomicznych
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7. Literatura
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik.
W poradniku zamieszczono
−
wymagania wstępne
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi
metodami nauczania
−
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia
−
przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem pokazu z instruktażem i ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej w grupie liczącej do 15 uczniów, a w miarę
potrzeb dzielonych na 2 ÷ 3 osobowe zespoły
Jednostka modułowa „Ustalanie technik montażu obuwia”, stanowi jeden z elementów
modułu 744[02].Z5 „Technologia montażu i wykończania obuwia”, którego struktura jest
zilustrowana na stronie 4.
Schemat układu jednostek modułowych
744[02].Z5.03
Wykończanie oraz ocena jakości
obuwia gotowego
744[02].Z5.04
Cechowanie, pakowanie,
przechowywanie oraz transport obuwia
744[02].Z5
Technologia montażu
i wykończania obuwia
744[02].Z5.01
Ustalanie technik montażu obuwia
744[02].Z5.02
Łączenie wierzchu ze spodem obuwia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,
–
udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,
–
charakteryzować składowe części obuwia,
–
charakteryzować podstawowe rodzaje obuwia oraz typy cholewek,
–
klasyfikować obuwie według rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych,
–
sporządzać szkice elementów, półproduktów i typów obuwia,
–
odczytywać rysunki wykonawcze elementów, półproduktów i wyrobów obuwniczych,
–
charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze stosowane w produkcji obuwia,
–
określać wymagania techniczne i przetwórcze dla skór, tworzyw skóropodobnych
i materiałów włókienniczych stosowanych na cholewki,
–
określać wymagania techniczne i przetwórcze dla skór i innych materiałów stosowanych
na spody obuwia,
–
określać parametry techniczne materiałów pomocniczych stosowanych w produkcji
obuwia,
–
kwalifikować wady materiałów jako dopuszczalne i niedopuszczalne,
–
dobierać materiały podstawowe i pomocnicze, półprodukty oraz środki wykończalnicze
odpowiednio do konstrukcji, typu, przeznaczenia i techniki wytwarzania obuwia,
–
określać zasady konstruowania obuwia,
–
posługiwać się dokumentacją oraz normami przedmiotowymi i czynnościowymi
dotyczącymi oceny jakości materiałów, półproduktów i wyrobów,
–
oceniać jakość materiałów obuwniczych,
–
oceniać jakość półproduktów i wyrobów obuwniczych,
–
sporządzać kalkulację kosztów wytwarzania obuwia,
–
dobierać, użytkować i konserwować maszyny i urządzenia obuwnicze we wszystkich
fazach procesu technologicznego,
–
dokonywać rozkroju materiałów obuwniczych,
–
dokonywać obróbki elementów i półproduktów obuwia,
–
charakteryzować i stosować techniki łączenia elementów wierzchu obuwia,
–
przygotowywać elementy do montażu cholewek,
–
dokonywać montażu i wykończenia cholewek,
–
odczytywać oraz sporządzać opisy technologiczne,
–
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3 CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
–
scharakteryzować systemy montażu obuwia,
–
sporządzić rysunki przekrojów poprzecznych obuwia montowanego różnymi systemami,
–
sporządzić wykaz operacji technologicznych montażu obuwia określonymi systemami,
–
określić parametry technologiczne dla danego systemu montażu,
–
określić błędy produkcyjne charakterystyczne dla poszczególnych systemów montażu,
–
dobrać system montażu dla określonego typu obuwia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
...........................................................................
Modułowy program nauczania: Obuwnik 744[02]
Moduł:
Technologia montażu i wykończania obuwia 744[02].Z5
Jednostka modułowa:
Ustalanie technik montażu obuwia 744[02].Z5.01
Temat: Klasyfikacja i charakterystyka systemów montażu obuwia opartych na
połączeniach szytych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania technik łączenia elementów
w systemach opartych na połączeniach szytych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać i scharakteryzować szwy i ściegi tworzone w procesie przeszywania
elementów
(podpodeszwy,
zaćwiekowany
brzeg
cholewki,
podsuwki
lub
międzypodeszwy, podeszwy),
−
rozpoznawać i scharakteryzować szwy i ściegi w procesie wszywania pasa (łączenie pasa,
zaćwiekowanego brzegu cholewki i wargi podpodeszwy),
−
rozpoznać i scharakteryzować szwy i ściegi w procesie dublowania brzegów elementów
(łączenie ściegiem dwunitkowym brzegów: otoków, otoczków, podsuwek, pasów,
międzypodeszew, podeszew),
−
dobrać nici i igły do procesów: przeszywania, wszywania pasa, dublowania,
−
określić ilość ściegów na 3 cm szwu lub obliczyć ich długość w mm,
−
zastosować impregnację nici.
Metody nauczania–uczenia się:
−
tekst przewodni,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 2–3-osobowych.
Czas: 90 min.
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.
Środki dydaktyczne:
−
modele różnych typów i rodzajów obuwia,
−
dokumentacje konstrukcyjno-technologiczne podstawowych typów obuwia,
−
plansze poglądowe, ilustrujące typy i odmiany obuwia, systemy montażu oraz ich
przekroje poprzeczne i podłużne,
−
lupa do identyfikacji połączeń, materiałów i nici,
−
schematy szwów i ściegów stosowanych w procesach: przeszywania, wszywania pasów
i dublowania,
−
schematy faz tworzenia ściegów łańcuszkowych jednonitkowych i dublowanych
tworzonych przez 2 nitki,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
−
filmy dydaktyczne ilustrujące przebieg procesów: przeszywania, wszywania pasów
i dublowania,
−
zestaw igieł, nakłuwaków i nici stosowanych w procesie szycia,
−
tablice informujące o sposobie doboru nici, igieł i nakłuwaków w zależności od rodzaju
szwu, łączonych materiałów i rodzaju obuwia,
−
papier formatu A–4,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia i dobranie odzieży ochronnej.
4. Podział uczniów na grupy (zespoły) i wybór lidera.
5. Pobranie przez lidera eksponatów do ćwiczeń (obuwie, przekroje poprzeczne, plansze,
materiały podstawowe i pomocnicze itp.).
6. Przeprowadzenie przez nauczyciela pokazu z instruktażem dotyczącego wykonania
ćwiczenia.
7. Realizacja tematu:
−
uczniowie analizują otrzymane przekroje i schematy obuwia zmontowanego
systemami opartymi na szwach nitkowych,
−
każdy uczeń zapisuje rozpoznany system montażu i zastosowane w nim techniki
łączenia,
−
uczniowie określają rozpoznane techniki łączenia,
−
każdy uczeń charakteryzuje rozpoznany system i techniki, przy użyciu których
zmontowano obuwie, określając rodzaje szwów i ściegów,
−
uczniowie w zespole rozpoznają zastosowane nici, charakteryzują je i kontrolują
ilości ściegów przypadających na 3 cm szwu,
−
uczniowie, w oparciu o rozpoznane nici określają rodzaje i numerację igieł jakie
stosowano w procesie przeszywania, wszywania pasa i dublowania.
8. Po wykonaniu zadań wybrany wcześniej lider prezentuje wykonaną pracę uzasadniając
słuszność dokonanych ustaleń i zapisów związanych z rozpoznaniem i charakterystyką
technik łączenia.
9. Nauczyciel sprawdza zgodność wykonanej pracy w kolejnych grupach w oparciu
o przyjęte ustalenia.
10. Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość pracy wykonanej przez swoich kolegów.
11. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w czasopismach fachowych i internecie informacje dotyczące podziału obuwia
według systemów montażu. Szczególną uwagę należy zwrócić na systemy montażu oparte na
połączeniach szytych. Analizować technikę połączeń, materiały podstawowe i pomocnicze,
maszyny i wytrzymałość połączeń. Sporządzić krótką notatkę z zebranych informacji.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
...........................................................................
Modułowy program nauczania: Obuwnik 744[02]
Moduł:
Technologia montażu i wykończania obuwia 744[02].Z5
Jednostka modułowa:
Ustalanie technik montażu obuwia 744[02].Z5.01
Temat: Klasyfikacja i charakterystyka systemów montażu obuwia.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania systemów montażu obuwia
w oparciu o schematy i przekroje poprzeczne obuwia.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać systemy montażu w oparciu o schematy i przekroje obuwia,
−
scharakteryzować systemy i wielosystemy montażu obuwia,
−
sporządzić schematy lub modele ilustrujące systemy i wielosystemy montażu obuwia,
−
scharakteryzować stosowane techniki połączeń,
−
rozpoznać materiały, z których wykonano przekroje poprzeczne obuwia,
−
rozpoznać elementy obuwia w otrzymanych przekrojach,
−
scharakteryzować operacje i czynności technologiczne wykonane podczas montażu
obuwia różnymi systemami,
−
wskazać materiały pomocnicze niezbędne przy montażu obuwia różnymi systemami.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
modele podstawowych rodzajów i typów obuwia zmontowanego różnymi systemami,
−
dokumentacja techniczno – technologiczna wzorów obuwia montowanych różnymi
technikami i systemami montażu,
−
schematy i przekroje poprzeczne obuwia zmontowanego różnymi systemami,
−
lupa do identyfikacji połączeń i rodzajów zastosowanych materiałów,
−
filmy dydaktyczne ilustrujące technikę montażu obuwia różnymi technikami,
−
papier formatu A–4,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2÷3-osobowych.
Czas: 90 min.
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Zadanie dla ucznia:
Rozpoznaj i scharakteryzuj na piśmie systemy montażu obuwia według schematów
i przekrojów poprzecznych obuwia zmontowanego różnymi systemami.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń
praktycznych.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Co rozumiesz pod pojęciem „system montażu obuwia”?
2. Który ze znanych Ci systemów montażu stosuje się najczęściej?
3. Czym różni się obuwie klejone od obuwia przeszywanego?
4. Jakie znasz rodzaje połączeń stosowane w procesie montażu obuwia?
5. Czym charakteryzuje się przeszywanie, wszywanie pasa i dublowanie?
6. Czym charakteryzują się systemy oparte na łącznikach sztywnych?
7. Czym charakteryzują się systemy oparte na procesach klejenia?
8. Czy rozpoznajesz systemy montażu obuwia według schematów i przekrojów
poprzecznych obuwia?
9. W jakich systemach montażu nie ma podpodeszew i nie ćwiekuje się obuwia?
10. Jakie znasz systemy i wielosystemy montażu obuwia?
11. Jakie znasz odmiany klasycznych systemów montażu obuwia?
Faza II. Planowanie
1. Na jakie elementy rozpoznawanych systemów montażu należy zwrócić szczególną
uwagę?
2. Jak zidentyfikować zastosowaną technikę połączeń?
3. Które systemy mają wspólne cechy i w jakich elementach lub technikach łączenia różnią
się?
4. Czy rozpoznanie jednej z technik łączenia wystarczy do rozpoznania właściwego
wielosystemu
5. Jakie zastosować kryteria i zasady przy rozpoznawaniu i dobieraniu materiałów
podstawowych i pomocniczych dla poszczególnych systemów i wielosystemów montażu
obuwia?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie oglądają filmy dydaktyczne o technikach montażu obuwia i dyskutują
o podstawowych cechach poszczególnych systemów, które ułatwiają weryfikację
rozpoznawanych systemów na podstawie schematów i przekrojów.
2. Uczniowie pracując w zespołach proponują sposoby identyfikacji systemów montażu na
podstawie schematów i przekrojów poprzecznych obuwia wykonanego różnymi
technikami.
3. Uczniowie analizują czy rozpoznanie materiałów zastosowanych w systemie montażu
ułatwi im identyfikację systemu.
4. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność przyjętych założeń do identyfikacji
systemów na schematach i przekrojach.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie analizują schematy i przekroje poprzeczne obuwia.
2. Uczniowie rozpoznają i opisują elementy obuwia na podstawie schematów i przekrojów
obuwia.
3. Uczniowie identyfikują materiały podstawowe i pomocnicze w otrzymanych przekrojach
obuwia i dobierają materiały, z których można wykonać obuwie zamieszczone na
schematach.
4. Uczniowie zgłaszając swoje propozycje rozpoznają i zapisują nazwy zidentyfikowanych
systemów, charakteryzują je i uzasadniają swój wybór.
Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w zespołach poprawność wykonanej pracy
2. Uczniowie analizują i oceniają napisane sprawozdanie z pracy, dyskutują, zgłaszają
poprawki do napisanego tekstu.
3. Po uzupełnieniach i korekcie uczniowie przedkładają nauczycielowi skorygowane
sprawozdanie do akceptacji i oceny.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Klasyfikacja, charakterystyka i technologia montażu
obuwia różnymi systemami i wielosystemami
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj systemy montażu obuwia na podstawie schematów zamieszczonych na
planszy i zapisz ich nazwy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy schematów zamieszczonych na planszy,
2) rozpoznać systemy montażu obuwia według zamieszczonych schematów,
3) zapisać nazwy rozpoznanych schematów,
4) zaprezentować wykonaną pracę,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przekroje i modele obuwia zmontowanego różnymi systemami,
−
normy przedmiotowe z opisem systemów montażu: PN-EN ISO 19952 Obuwie.
Terminologia, PN-85/O-9100 Obuwie. Terminologia,
−
przybory do pisania,
−
plansza ze schematami przekrojów poprzecznych obuwia zmontowanego różnymi
systemami do wykonania ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj system montażu obuwia w oparciu o schemat
zamieszczony na rysunku i zapisz nazwy elementów oznaczonych
cyframi.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy poleceń zawartych w treści ćwiczenia,
2) rozpoznać i zapisać nazwę systemu montażu,
3) rozpoznać oznaczone i nieoznaczone elementy obuwia,
4) zapisać nazwy oznaczonych elementów,
5) zaprezentować wykonaną pracę,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
modele i przekroje obuwia zmontowanego różnymi systemami,
−
normy przedmiotowe z opisem systemów montażu: PN-EN ISO 19952 Obuwie.
Terminologia, PN-85/O-9100 Obuwie. Terminologia,
−
przybory do pisania
−
papier formatu A–4,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj system montażu obuwia według modelu lub przekroju poprzecznego obuwia
wskazanego przez nauczyciela. Narysuj i opisz schemat rozpoznanego systemu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy tekstu ćwiczenia i zawartych w nim poleceń,
2) zanalizować otrzymany model lub obuwie w przekroju poprzecznym,
3) rozpoznać system montażu i łączone elementy obuwia,
4) narysować schemat zmontowanego obuwia w przekroju poprzecznym,
5) opisać wykonany schemat zaznaczając i nazywając jego elementy,
6) zaprezentować wykonaną pracę,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
modele i przekroje obuwia zmontowanego różnymi systemami,
−
dokumentacja technologiczna eksponowanych wzorów obuwia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
−
normy przedmiotowe z opisem systemów montażu: PNEN ISO 19952 Obuwie.
Terminologia, PN85/O9100 Obuwie. Terminologia,
−
przybory do pisania
−
papier formatu A–4,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Sporządź wykaz czynności technologicznych wykonywanych w procesie montażu
właściwego obuwia systemem wskazanym przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy tekstu ćwiczenia i zawartego w nim polecenia,
2) dokonać analizy systemu montażu obuwia wskazanego przez nauczyciela,
3) narysować jego schemat,
4) wyszczególnić nazwy i technikę łączonych elementów,
5) opracować wykaz czynności technologicznych przy montażu właściwym w układzie
chronologicznym,
6) zaprezentować wykonaną pracę,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja technologiczna wzorów obuwia montowanego różnymi systemami,
−
plansze poglądowe ilustrujące schematy przekrojów poprzecznych obuwia montowanego
różnymi technikami,
−
przybory do pisania
−
papier formatu A–4,
−
przekroje poprzeczne i modele przekrojów obuwia zmontowanego różnymi systemami,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Parametry
technologiczne
i
błędy
produkcyjne
charakterystyczne dla różnych systemów montażu
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przyporządkuj wyszczególnione na planszy parametry technologiczne procesów łączenia
wierzchów ze spodami obuwia do znanych Ci systemów montażu obuwia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy polecenia zawartego w tekście ćwiczenia,
2) zanalizować zapisane na planszy parametry technologiczne pod kątem stosowanych
systemów montażu obuwia,
3) przyporządkować parametry technologiczne procesów łączenia do wypisanych przez
Ciebie systemów montażu obuwia,
4) zaprezentować wykonaną pracę,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
plansze z wykazem parametrów technologicznych procesów łączenia wierzchów ze
spodami obuwia,
−
instrukcje technologiczne łączenia wierzchów ze spodami obuwia,
−
papier formatu A – 4,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przyporządkuj wyszczególnione na planszy błędy produkcyjne, popełniane w procesach
łączenia wierzchów ze spodami obuwia, do właściwych systemów montażu i operacji
technologicznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy polecenia zawartego w ćwiczeniu,
2) zanalizować wyszczególnione na planszy błędy produkcyjne,
3) przyporządkować błędy produkcyjne do wypisanych przez Ciebie systemów montażu
obuwia,
4) zaprezentować wykonaną pracę,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
plansze z wykazem błędów produkcyjnych występujących w procesie łączenia
elementów różnymi systemami montażu,
−
charakterystyki błędów produkcyjnych, które najczęściej występują przy różnych
systemach montażu,
−
papier formatu A – 4,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Dobór systemu montażu obuwia według kryteriów
technologicznych i ekonomicznych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Porównaj i dokonaj oceny trzech systemów montażu obuwia wskazanych przez
nauczyciela, w oparciu o udostępnioną dokumentację techniczno – technologiczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy poleceń zawartych w tekście ćwiczenia,
2) zaprezentować kryteria oceny systemów wskazanych przez nauczyciela,
3) zanalizować udostępnioną dokumentację techniczno-technologiczną odnoszącą się do
wzorów obuwia wytwarzanych systemami wskazanymi przez nauczyciela,
4) zastosować kryteria oceny systemów montażu,
5) porównać i przeanalizować dane wyszczególnione w oparciu o przyjęte kryteria oceny
i porównywalne wskaźniki zawarte w dokumentacji,
6) sformułować wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy,
7) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
systemy montażu obuwia wskazane przez nauczyciela do analizy,
−
dokumentacja techniczno-technologiczna do wzorów obuwia wytwarzanych systemami
montażu wskazanymi przez nauczyciela,
−
schematy i przekroje poprzeczne obuwia montowanego różnymi systemami,
−
papier formatu A–4,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dobierz, uzasadnij i oceń jakość systemu montażu do produkcji letnich czółenek
damskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy poleceń zawartych w tekście ćwiczenia,
2) określić kryteria doboru i oceny jakości wybranego systemu,
3) wybrać i uzasadnić wybór systemu,
4) dokonać oceny jakości montażu czółenek letnich wybranym systemem montażu,
5) zaprezentować wykonaną pracę,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja technologiczna produkcji czółenek damskich letnich systemem klejonym,
−
przekroje poprzeczne i podłużne obuwia typu czółenka letnie,
−
papier formatu A–4,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Ustalanie technik montażu
obuwia ”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
-
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,
-
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. b, 10. b, 11. d,
12. a, 13. d, 14. c, 15. c, 16. a, 17. d, 18. b, 19. b, 20. d
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Nazwać sposób połączenia ze spodami obuwia, który
zdominował przemysł obuwniczy.
A
P
d
2. Rozróżnić tradycyjne i nowoczesne systemy
montażu obuwia.
B
P
c
3. Zidentyfikować system montażu obuwia
w zależności od zastosowanych techniki łączenia.
A
P
b
4. Rozpoznać w systemie sposób połączenia wierzchów
ze spodami obuwia.
A
P
d
5. Rozpoznać charakterystyczne cechy obuwia
pasowego.
A
P
a
6. Zidentyfikować element, który nie jest łączony
w procesie wszywania pasa.
A
P
c
7. Rozróżnić typowe cechy systemów montażu obuwia.
B
P
a
8. Nazwać elementy łączone w procesie wszywania
pasa.
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
9. Nazwać łączone elementy w procesie montażu
obuwia klasycznym systemem przeszywania.
A
P
b
10. Rozpoznać elementy obuwia oznaczone na
schemacie wyróżnikami liczbowymi.
A
P
b
11. Rozróżnić igły stosowane do szycia elementów
cholewki ze spodami obuwia.
B
P
d
12. Rozróżnić operacje technologiczne typowe dla
różnych systemów montażu obuwia.
B
P
a
13. Rozróżnić kleje stosowane do łączenia wierzchów ze
spodami obuwia.
B
P
d
14. Zidentyfikować parametry określające długość
ściegów łączących elementy spodowe.
A
P
c
15. Scharakteryzować gdynkowy system montażu
obuwia.
C
PP
c
16. Zanalizować system montażu według schematu
zamieszczonego na rysunku.
D
PP
a
17. Zaleźć wspólne cechy systemów zamieszczonych na
schematach.
C
PP
d
18. Zanalizować system montażu obuwia pod kątem
zastosowanych technik montażu.
D
PP
b
19. Zastosować parametry technologiczne w procesie
wszywania pasa skórzanego w obuwiu pasowym.
C
PP
b
20. Zanalizować parametry technologiczne szwu
dublowanego.
D
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź,
otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z 14 zadań z poziomu podstawowego i 6 zadań z poziomu
ponadpodstawowego, które mogą przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie
wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od 15 do 20 ).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. W przemyśle obuwniczym najczęściej stosowanym sposobem łączenia wierzchów ze
spodami obuwia jest
a) szycie.
b) wulkanizacja.
c) dublowanie.
d) klejenie.
2. Do tradycyjnych systemów montażu obuwia zalicza się umownie te, które funkcjonowały
przed wprowadzeniem systemu
a) gdynkowego „California”.
b) wulkanizowanego.
c) klejonego.
d) wytryskowego.
3. Jeżeli wierzchy połączone są ze spodami obuwia techniką dublowania i klejenia to układ
nazywamy systemem (wielosystemem)
a) przeszywano – dublowanym.
b) sandałowo – klejonym.
c) pasowo – fleksiblowym.
d) przeszywano – dublowano – klejonym.
4. System przeszywany oparty jest na połączeniu wierzchu ze spodem obuwia szwem
nitkowym wykonanym ściegiem
a) zwartym.
b) dublowanym.
c) łańcuszkowym dwunitkowym.
d) łańcuszkowym jednonitkowym.
5. Cechą charakterystyczną podpodeszew do obuwia pasowego jest
a) warga.
b) usztywniacz stalowy.
c) usztywniacz drewniany.
d) naklejka.
6. Który element spodu obuwia nie jest łączony w procesie wszywania pasa?
a) Warga podpodeszwy.
b) Zaćwiekowany brzeg cholewki
c) Podeszwa.
d) Pas.
7. W systemie sandałowym brzeg cholewki jest
a) wywinięty na podsuwkę lub podeszwę.
b) przeginany przez grań kopyta.
c) przeszywany do wargi podpodeszwy.
d) zszywany z wyściółką.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
8. W procesie wszywania pasa w obuwiu pasowym łączy się wspólnym szwem następujące
elementy
a) podeszwę, międzypodeszwę, pas.
b) zakładkę, podnosek, wyściółkę.
c) pas, zaćwiekowany brzeg cholewki, wargę podpodeszwy.
d) pas, otoczek, podeszwę.
9. W procesie montażu obuwia klasycznym systemem przeszywanym łączy się ze sobą
następujące elementy
a) zakładkę, wyłożenie, zelówkę.
b) podpodeszwę, zaćwiekowany brzeg cholewki, podeszwę.
c) międzypodeszwę, podeszwę, zakładkę.
d) podsuwkę, otoczek, podeszwę.
10. Co oznaczają w kolejności wyróżniki liczbowe 1,3,5 oznaczone na
schemacie?
a) podszewka, wyściółka, wyłożenie.
b) wierzch, podpodeszwa, podeszwa uformowana metodą wtrysku
bezpośredniego.
c) wierzch, podpodeszwa, podsuwka.
d) cholewka, podsuwka, podeszwa.
11. Igły do przeszywania mają kształt
a) prosty z uszkiem.
b) półokrągły z haczykiem.
c) półokrągły z uszkiem.
d) prosty z haczykiem.
12. Wszywanie pasa jest typową operacją technologiczną występującą w systemie montażu
obuwia
a) pasowego.
b) przeszywanego z otokiem.
c) sanadałowego z otoczkiem.
d) gdynkowego typu „California”.
13. Po raz pierwszy do łączenia wierzchów ze spodami obuwia zastosowano klej
a) poliamidowy stały.
b) polichloroprenowy.
c) poliuretanowy.
d) nitrocelulozowy.
14. Ile wynosi długość odcinka szwu, dla którego określa się ilość ściegów przy doborze
parametrów szycia elementów spodowych?
a) 10 cm.
b) 5 cm.
c) 3 cm.
d) 15 cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
15. Gdynkowy system montażu, bez względu na jego odmiany charakteryzuje się tym, że
w procesie produkcyjnym nie wykonuje się operacji
a) szycia.
b) klejenia.
c) ćwiekowania.
d) formowania i stabilizacji wierzchów obuwia.
16. Zamieszczony na rysunku schemat ilustruje montaż obuwia systemem
a) wulkanizowanym.
b) gdynkowym.
c) pasowym.
d) przeszywanym.
17. Wspólną cechą zamieszczonych na rysunku schematów montażu jest łączenie wierzchów
ze spodami obuwia szwem wykonanym ściegiem:
a) zwartym.
b) dublowanym.
c) okrętkowym jednonitkowym.
d) łańcuszkowym jednonitkowym.
18. W zamieszczonym na schemacie wielosystemie montażu obuwia zastosowano
następujące techniki łączenia
a) klejenie, kołkowanie, dublowanie.
b) przeszywanie, dublowanie, klejenie.
c) przeszywanie, klejenie, śrubowanie.
d) dublowanie, kołkowanie, śrubowanie.
19. Pasy skórzane przed wszywaniem w obuwiu pasowym należy intensywnie nawilżyć.
Optymalna wilgotność powinna wynosić około
a) 20
÷
25%.
b) 65
÷
70%.
c) 70
÷
75%.
d) 35
÷
45%.
20. Przy dublowaniu obuwia męskieg liczba ściegów przypadających na odcinek szwu
wynosi
a) 2
÷
3/ 1 cm.
b) 2
÷
5/ 3cm.
c) 7
÷
10/ 2 cm.
d) 6
÷
7/ 3cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Ustalanie technik montażu obuwia
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Ustalanie technik montażu
obuwia ”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
-
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,
-
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. d, 5. d, 6. d, 7. c, 8. b, 9. a, 10. d, 11. c,
12. b, 13. d, 14. a, 15. b, 16. d, 17. a, 18. a, 19. c, 20. b
Plan testu
Nr
zadania
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wymienić najbardziej popularny sposób łączenia
wierzchów ze spodami obuwia przed
zastosowaniem systemu klejonego.
A
P
b
2
Rozróżnić sposoby tworzenia ściegów
w procesie łączenia wierzchów ze spodami
obuwia.
B
P
c
3
Rozróżnić łączniki sztywne stosowane
w procesie łączenia wierzchów ze spodami
obuwia.
B
P
a
4
Wskazać rodzaj ściegu w szwach
przeszywanych.
A
P
d
5
Wskazać rodzaj ściegu przy wszywaniu pasa.
A
P
d
6
Nazwać ścieg stosowany w połączeniu wierzchu
ze spodem obuwia sandałowego.
A
P
d
7
Nazwać rodzaj drewna, z którego wytwarza się
taśmę kołczarską.
A
P
c
8
Rozpoznać system montażu w oparciu o sposób
łączenia wierzchu ze spodami obuwia.
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
9
Zidentyfikować system montażu obuwia według
schematu zamieszczonego na rysunku.
A
P
a
10
Rozróżnić elementy obuwia zamieszczone na
schemacie.
B
P
d
11
Rozpoznać łączniki sztywne w obuwiu.
A
P
c
12
Rozpoznać typowe operacje technologiczne
w różnych systemach montażu obuwia..
A
P
b
13
Rozróżnić odmiany klasycznych systemów
montażu obuwia.
B
P
d
14
Nazwać maszynę służącą do łączenia wierzchów
ze spodami obuwia ściegiem łańcuszkowym
jednonitkowym.
A
P
a
15
Scharakteryzować cechy obuwia kołkowanego.
C
PP
b
16
Określić kryteria doboru systemów montażu
wierzchów ze spodami obuwia.
C
PP
d
17
Zanalizować system montażu obuwia według
schematu zamieszczonego na rysunku.
D
PP
a
18
Porównać i podać wspólną cechę systemów
montażu według schematów zamieszczonych na
rysunkach.
D
PP
a
19
Obliczyć długość ściegów w mm przy
wszywaniu pasa w obuwiu pasowym.
C
PP
c
20
Zastosować kryterium doboru systemu montażu
obuwia narażonego na duże obciążenie.
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z zadań z poziomu podstawowego i zadań z poziomu ponadpodstawowego,
które mogą przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe
(dotyczy to zadań o numerach od 15 do 20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Przed zastosowaniem klejonego systemu montażu obuwia, elementy spodowe obuwia
łączono najczęściej przy użyciu
a) kołków drewnianych.
b) szwów szytych.
c) gwoździ.
d) śrub.
2. W procesie dublowania ścieg tworzony jest z
a) jednej nitki
b) trzech nitek.
c) dwóch nitek.
d) czterech nitek.
3. W montażu obuwia systemem śrubowanym stosuje się łączniki wykonane z
a) drutu gwintowanego.
b) blachy stalowej.
c) tworzyw sztucznych.
d) blachy aluminiowej.
4. Szew przeszywany tworzą ściegi
a) zwarte dwunitkowe.
b) łańcuszkowe dwunitkowe.
c) kratkowane.
d) łańcuszkowe jednonitkowe.
5. Przy wszywaniu pasa w obuwiu pasowym szew łączący jest tworzony przez ściegi
a) zwarte dwunitkowe.
b) okrętkowe.
c) łańcuszkowe dwunitkowe.
d) łańcuszkowe jednonitkowe.
6. Szew wykonywany w procesie montażu obuwia systemem sandałowym jest tworzony
przez ściegi
a) łańcuszkowe dwunitkowe.
b) łańcuszkowe jednonitkowe.
c) typu zyg-zag.
d) dwunitkowe zwane dublowanymi.
7. Do produkcji taśmy kołczarskiej stosuje się drewno
a) akacjowe.
b) sosnowe.
c) brzozowe.
d) świerkowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
8. Jeżeli wierzchy obuwia łączy się ręcznie szwem nitkowym lub przy użyciu specjalnych
rzemyków z podeszwami obuwia z podwyższonym brzegiem i wykonanymi na ich
obrzeżach otworami to system taki nazywamy
a) wywrotkowym.
b) opankowym.
c) gdynkowym.
d) sandałowym.
9. Zamieszczony na rysunku schemat ilustruje przekrój poprzeczny obuwia wykonanego
systemem
a) pasowym.
b) sandałowym.
c) przeszywano-dublowanym.
d) pasowo-klejonym.
10. Element obuwia oznaczony na rysunku liczbą 3 jest nazywany
a) paskiem.
b) otokiem.
c) wzmocnieniem brzegu.
d) otoczkiem.
11. Łącznikiem oznaczonym na rysunku liczbą 5 jest
a) nić ściegu przeszywanego.
b) nić ściegu dublowanego.
c) kołek drewniany.
d) gwóźdź obcasowy.
12. Do typowych operacji technologicznych w pasowym systemie montażu obuwia należy
zaliczyć
a) klejenie, gwoździowanie, przeszywanie.
b) wszywanie pasa, odwijanie pasa, dublowanie.
c) dublowanie, wszywanie pasa, przeszywanie.
d) wszywanie pasa, odwijanie pasa, klejenie.
13. System montażu określany mianem „San Crispino” to odmiana klasycznego systemu
a) przeszywanego.
b) pasowego.
c) klejonego.
d) sandałowego.
14. Do łączenia wierzchów ze spodami obuwia ściegiem łańcuszkowym jednonitkowym
jednoigłowym stosuje się maszynę
a) przeszywarką.
b) dublerką.
c) słupkową jednoigłową.
d) obszywarką.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
15. Cechą charakterystyczną obuwia kołkowanego jest to, że podpodeszwa i podeszwa
wykonane są
a) z poliuretanu.
b) ze skóry twardej garbowania roslinnego.
c) ze skóry bydlęcej garbowania chromowego.
d) z gumy litej lub spienionej.
16. Decydujący wpływ na dobór systemu montażu obuwia mają kryteria
a) konstrukcyjne.
b) technologiczne.
c) ekonomiczne i wytrzymałościowe.
d) technologiczne i ekonomiczne.
17. Zamieszczony na rysunku schemat ilustruje przekrój poprzeczny obuwia zmontowanego
systemem
a) przeszywano-dublowanym.
b) dublowano-kołkowanym.
c) pasowo-przeszywanym.
d) przeszywano-klejonym.
18. Cechą wspólną obydwu systemów montażu zilustrowanych schematycznie na rysunkach
jest ich przynależność do grupy obuwia:
a) gdynkowego
b) opankowego
c) wywrotkowego
d) wulkanizowanego
19. Jeżeli przy wszywaniu pasa będziemy stosować pięć ściegów na 3 cm szwu, to długość
jednego ściegu wyniesie:
a) 5 mm.
b) 7 mm.
c) 6 mm.
d) 4 mm.
20. Podstawowym kryterium przy wyborze systemu montażu do produkcji obuwia
narażonego na duże obciążenia jest:
a) grubość łączonych materiałów.
b) wytrzymałość zastosowanych technik łączenia elementów.
c) wytrzymałość podeszew na ścieranie.
d) wytrzymałość podpodeszew na wielokrotne zginanie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Ustalanie technik montażu obuwia
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
7. LITERATURA
1. Borzeszkowski A., Borzeszkowski W., Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe część I.
WSiP, Warszawa 1979
2. Christ J.,W.: Technologia obuwia. Wydanie siódme. WSiP, Warszawa 1986
3. Grabkowski M.: Obuwnictwo. Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992
4. Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia tom I. Politechnika Radomska,
Radom 2000
5. Liszka R., Rerutkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo. Wydanie pierwsze. PWSZ,
Warszawa 1971
6. Praca zbiorowa: Technologia obuwia maszynowego. WPLiS, Warszawa 1966
Normy przedmiotowe
1. PN-EN ISO 19952 Obuwie. Terminologia
2. PN-85/O-9100 Obuwie. Terminologia
3. PN-77/O-91016 Obuwie. Wady materiałowe i błędy wykonania.
Czasopisma fachowe:
1. Przegląd Skórzany (wydania archiwalne),
2. Świat Butów (wydania archiwalne i bieżące).
Literatura metodyczna:
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000