opiekunka srodowiskowa 346[03] o1 04 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI




Janina Bujnowicz






Doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze stresem
346[03].O1.04





Poradnik dla nauczyciela












Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Iwona Grudzień
dr Jolanta Lesiewicz


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Katarzyna Maćkowska






Konsultacja:
dr inż. Bożena Zając






Korekta:
mgr Joanna Iwanowska

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 346[03].O1.04
Doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze stresem zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu Opiekunka środowiskowa.













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia

11

5.1. Stres i jego wpływ na zdrowie człowieka 11

5.1.1. Ćwiczenia 11

5.2. Radzenie sobie ze stresem

15

5.2.1. Ćwiczenia 15

5.3. Zachowania zdrowotne człowieka 17

5.3.1. Ćwiczenia 17

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7. Literatura 29

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekunka środowiskowa.

Modułowy program nauczania dla zawodu opiekunka środowiskowa składa się z zestawu

modułów kształcenia w zawodzie i odpowiadających im jednostek modułowych. Dla każdej
jednostki modułowej opracowany został pakiet edukacyjny. Pakiet edukacyjny zawiera
Poradnik dla nauczyciela oraz Poradnik dla ucznia. Poradnik dla ucznia skonstruowany jest tak,
aby umożliwić uczniom ukształtowanie umiejętności, które pomogą im zaliczyć jednostkę
modułową.

W Poradniku dla ucznia zamieszczono następujące części:

wymagania wstępne,
cele kształcenia,
materiał nauczania,
sprawdzian osiągnięć,
literaturę.

Poradnik dla nauczyciela zawiera informacje i wskazówki niezbędne do efektywnego

zorganizowania procesu kształcenia w jednostce modułowej. Zamieszczono w nim następujące
części:
wymagania wstępne,
szczegółowe cele kształcenia,
przykładowe scenariusze zajęć,
ćwiczenia,
sprawdzian postępów,
ewaluację osiągnięć ucznia,
literatura.

Wymagania wstępne określają umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed

rozpoczęciem pracy z poradnikiem. Należy zachęcić uczniów, aby zapoznali się z wymaganiami
i ocenili, czy je spełniają. Dotyczą one umiejętności, które uczniowie ukształtowali podczas
dotychczasowej nauki. Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli uczniom na skoncentrowanie
się na kształtowaniu nowych umiejętności potrzebnych do zaliczenia jednostki modułowej.

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować

w wyniku procesu kształcenia w jednostce modułowej. Przed rozpoczęciem zajęć należy
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą.

W Poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe scenariusze zajęć. Wskazują

one sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod zalecanych w programie
jednostki modułowej.

Materiał nauczania w jednostce modułowej podzielony jest na tematy. Do każdego

tematu zamieszczono w Poradniku dla nauczyciela ćwiczenia (tożsame z tymi, które znajdują
się w Poradniku dla ucznia), które zawierają polecenie, wskazówki do realizacji, zalecane
metody nauczania–uczenia się oraz środki dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia,
uczeń powinien ukształtować umiejętności niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej.

Ewaluacja osiągnięć ucznia powinna zostać przeprowadzona za pomocą testów osiągnięć

szkolnych. W Poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe narzędzia pomiaru
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele. Każdy
test zawiera:
plan testu sporządzony w formie tabelarycznej,
punktację zadań,
propozycję norm wymagań,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

instrukcję dla nauczyciela,
instrukcję dla ucznia,
kartę odpowiedzi,
zadania testowe i zadania praktyczne.

Ostatnim elementem Poradnika dla nauczyciela jest wykaz literatury. Zawiera on

zarówno pozycje przydatne uczniowi do pogłębienia wiedzy z zakresu programu jednostki
modułowej, jak i pozycje metodyczne.

Jednostka modułowa: Doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze stresem jest

elementem modułu Podstawy funkcjonowania człowieka w środowisku społecznym. Moduł
ten składa się z 6 jednostek:
1. Charakteryzowanie psychofizycznych i społecznych aspektów rozwoju człowieka.
2. Doskonalenie umiejętności komunikowania się.
3. Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów.
4. Doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze stresem.
5. Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz udzielanie pierwszej pomocy.
6. Stosowanie przepisów prawa w działalności socjalnej.

Jednostka Doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze stresem zawiera podstawowe

informacje na temat stresu, technik radzenia sobie ze stresem oraz działań prozdrowotnych
człowieka i pozwala na ukształtowanie umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu
opiekunki środowiskowej.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne w jednostce modułowej prowadzone były

różnymi metodami, uwzględniającymi wszystkie strategie kształcenia wielostronnego.
Szczególny nacisk powinien zostać położony na wykorzystanie metod z zakresu strategii
problemowej (metody problemowe) i operacyjnej (metody praktyczne). Formy organizacyjne
pracy powinny być zróżnicowane począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy
zespołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

formułować i wyrażać własne opinie,
pracować w zespole, przyjmując różne role,
brać udział w dyskusji,
charakteryzować strukturę psychofizyczną człowieka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

wskazać czynniki wywołujące stres,
wskazać źródła i poziomy stresu,
opisać zespół objawów biologicznych powstałych w wyniku działania stresorów,
rozróżnić biologiczne i psychiczne reakcje stresowe,
wskazać wpływ stresu na zdrowie,
scharakteryzować proces radzenia sobie ze stresem,
wskazać determinanty osobowościowe procesu radzenia sobie ze stresem,
określić style radzenia sobie ze stresem,
scharakteryzować własny styl radzenia sobie ze stresem,
rozpoznać konstruktywne i autodestruktywne strategie radzenia sobie ze stresem,
określić mechanizmy obronne stosowane w procesie radzenia sobie ze stresem,
wykorzystać osobiste zasoby radzenia sobie ze stresem,
zastosować różne techniki relaksacyjne w celu redukowania stresu,
skorzystać z pomocy osób udzielających wsparcia w sytuacji stresowej,
wskazać zależność między sposobem spostrzegania i interpretowania świata a zdolnością

radzenia sobie ze stresem,

wskazać wpływ zachowań zdrowotnych oraz osobistych przekonań o zdrowiu na proces

radzenia sobie ze stresem,

określić zachowania zdrowotne i ich podmiotowe uwarunkowania,
podjąć autonomiczne decyzje korzystne dla zdrowia,
zastosować zasady zdrowego stylu życia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Temat: Biologiczne i psychiczne reakcje na stres

Czas trwania zajęć: 45 minut

Cele kształcenia

W wyniku przeprowadzonego procesu kształcenia uczeń będzie potrafił:

wskazać biologiczne objawy powstające w wyniku działania stresorów,
wskazać psychiczne objawy powstające w wyniku działania stresorów,
rozróżnić biologiczne i psychiczne reakcje stresowe,
wskazać wpływ stresu na zdrowie człowieka,
uporządkować informacje,
sformułować własne opinie i uzasadnienia.

Metody nauczania–uczenia się:

dyskusja wielokrotna,

dyskusja frontalna.


Formy organizacyjne zajęć:
praca grupowa,
praca jednolita.

Środki dydaktyczne:
Poradnik dla ucznia, film dydaktyczny na temat stresu, np. „Jak pokonać stres” (Biuro
doradztwa i organizacji Synergia).

Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel przedstawia uczniom cele zajęć.
2. Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli sobie i opisali, jak oni sami reagują na stres

(np.: pocenie się rąk, nadmierne jedzenie lub brak apetytu, rozdrażnienie, trudności ze
skupieniem myśli), a następnie spróbowali określić, czy wymienione reakcje mają
charakter biologiczny, czy psychiczny.

3. Nauczyciel zapoznaje uczniów z rożnymi psychicznymi i biologicznymi reakcjami na stres

lub prosi uczniów, aby zapoznali się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania w
Poradniku dla uczniów. Uczniowie mogą również skorzystać z innych dostępnych źródeł
informacji lub wskazać reakcje na stres na podstawie obejrzanego fragmentu filmu
o stresie np. „Jak pokonać stres?” (Biuro doradztwa i organizacji Synergia).

4. Uczniowie dzielą się na 3–4-osobowe grupy.
5. Uczniowie zapoznają się z instrukcją do ćwiczenia i wykonują ćwiczenie zamieszczone

w Poradniku dla ucznia (ćwiczenie 4.1.1).

6. Przykładowe informacje, które powinny znaleźć się w tabeli zamieszczonej w tekście

ćwiczenia w Poradniku dla ucznia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Biologiczne reakcje na stres

Psychiczne reakcje na stres

drżenie rąk
brak apetytu
itd.





rozdrażnienie
odizolowanie, odsunięcie się od bliskich
itd.

7. Przedstawiciele grup prezentują efekty pracy grupowej.
8. Uczniowie uczestniczą w podsumowaniu ćwiczenia – dyskusji na temat różnych skutków

nadmiernego stresu i ich wpływu na zdrowie człowieka.

9. Ocena pracy uczniów – zarówno pracy grupowej, jak i udziału w dyskusji frontalnej

podsumowującej wykonane ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Temat: Moja koncepcja zdrowego stylu życia

Czas trwania zajęć: 45 minut


Cele kształcenia:

W wyniku przeprowadzonego procesu kształcenia uczeń będzie potrafił:

zidentyfikować zasady zdrowego stylu życia,
wskazać wpływ zdrowego stylu życia na zdrowie człowieka,
uporządkować informacje,
sformułować własne opinie i uzasadnienia.

Metody nauczania–uczenia się:

dyskusja wielokrotna,

z wykorzystaniem mapy myśli,

dyskusja frontalna.


Formy organizacyjne zajęć:
praca grupowa,
praca jednolita.


Środki dydaktyczne:

duże arkusze papieru,

mazaki,

tablica flip–chart.


Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie celów zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z zasadami tworzenia mapy myśli:

w centrum arkusza zapisuje się problem (temat) w formie słownej lub graficznej,
poszczególne hasła, stwierdzenia, rysunki umieszcza się na całym arkuszu, porządkując

i łącząc liniami według występujących pomiędzy nimi związków,

hasła zapisuje się wzdłuż linii wyraźnie, drukowanymi literami lub umieszcza

w połączonych liniami kołach,

linie powinny wychodzić ze środka arkusza (od zapisanego problemu – tematu),

a następnie się rozgałęziać,

na każdej linii (w kole) zapisuje się jedno słowo (hasło) lub umieszcza jeden symbol,
do tworzenia mapy myśli warto używać kolorów,
należy zapisywać wszystko, co przychodzi do głowy, starając się umieszczać hasła

(symbole w logiczny sposób według łączących je związków).

3. Przedstawienie zadania do wykonania (ćwiczenie 4.3.1).
4. Podział uczniów na 4–5-osobowe zespoły.
5. Rozdanie dużych arkuszy panieru i mazaków.
6. Uczniowie wykonują ćwiczenie zgodnie z instrukcją zamieszczoną w Poradniku dla

ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

7. Przedstawiciel każdej grupy (lider) prezentuje opracowaną mapę myśli.
8. Uczniowie oceniają pracę koleżanek/kolegów, zadają dodatkowe pytania.
9. Podsumowanie zajęć – należy zwrócić uwagę na wpływ zdrowego trybu życia oraz na

różne aspekty zdrowia człowieka.

10. Ocena pracy uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Stres i jego wpływ na zdrowie człowieka

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wskaż na przykładach z codziennego życia czynniki, które najczęściej powodują stres.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zadanie

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie na podstawie materiału nauczania w Poradniku dla ucznia, jakie są

typowe czynniki wywołujące stres,

2) do każdego z czynników dobierać konkretny przykład z codziennego życia i wpisać do

tabeli,

3) efekty swojej pracy zaprezentować na forum klasy,
4) uczestniczyć w dyskusji podsumowującej ćwiczenie.

Czynniki wywołujące stres

Przykłady







Zalecane metody nauczania–uczenia się:
Ćwiczenie może być wykonane indywidualnie w parach lub w 3-4 osobowych grupach

(dyskusja wielokrotna). Podsumowanie ćwiczenia należy przeprowadzić w formie dyskusji
frontalnej.

Środki dydaktyczne:

− arkusz papieru,

− przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Na podstawie opisu sytuacji rozpoznaj i pogrupuj biologiczne oraz psychiczne reakcje na

stres.

Opis sytuacji

Pani Zofia K. straciła męża w wypadku samochodowym. Dzień przed tym tragicznym

zdarzeniem urządziła mężowi awanturę o to, że nie odwiedza swojej matki. Po śmierci męża
Zofia K. zaczęła się obwiniać o swoje wcześniejsze zachowanie. Mimo, że od wypadku
minęło już trochę czasu, była rozdrażniona, drżały jej ręce, nie potrafiła powstrzymać płaczu.
Jednocześnie zaprzestała kontaktu z dziećmi i znajomymi, zamknęła się w mieszkaniu,
zasunęła rolety. Zaniedbała swój wygląd, przestała gotować obiady, niewiele jadła. Kiedy
córka do niej dzwoniła, Pani Zofia wykazywała poirytowanie, że jej przeszkadza, ale nie
potrafiła powiedzieć w czym. W ciągu dnia najczęściej siedziała w fotelu, patrząc w okno.
W nocy często wstawała i zażywała środki uspokajające. Kiedy córka nakłoniła ja do pójścia
do lekarza, okazało się, że ma podwyższone ciśnienie i wysoki poziom cholesterolu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zadanie

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem sytuacji,
2) wybrać biologiczne reakcje na stres opisanej osoby i wpisać do tabeli,
3) wybrać psychiczne reakcje na stres opisanej osoby i wpisać do tabeli,
4) efekty pracy zaprezentować na forum klasy.

Biologiczne reakcje na stres

Psychiczne reakcje na stres












Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− Ćwiczenie może być wykonane indywidualnie w parach, lub w 3–4-osobowych grupach

(dyskusja wielokrotna). Podsumowanie ćwiczenia należy przeprowadzić w formie
dyskusji frontalnej.

Środki dydaktyczne:

− arkusz papieru,

− przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 3

Rozpoznaj czynniki, które u Ciebie wywołują stres oraz Twoje reakcje w takiej sytuacji.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zadanie

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) założyć „dzienniczek stresu” (np. 16-kartkowy zeszyt),
2) prowadzić zapisy według poniższych wytycznych przez 3–4 dni lub cały tydzień,
3) w jednakowych odstępach czasu, np. co 2–3 godziny, sporządzać notatkę z następującymi

informacjami:

dzień, godzina,
w skali 1–10 zapisz natężenie Twojego stresu w danej chwili,
co odczuwasz w danej chwili (szczęście, zadowolenie, strach, obojętność itp.)?
czy to co robisz sprawia Ci satysfakcję?
jaka jest efektywność Twojej pracy, jeżeli w danej chwili pracujesz?

4) w przypadku wystąpienia silnego stresu dodatkowo zapisać następujące informacje:

jakie zdarzenie, sytuacja wywołały stres?
gdzie i kiedy to nastąpiło?
dlaczego to zdarzenie, sytuacja były stresujące?
jaki jest twój poziom stresu w skali 1–10?
czy i w jaki sposób udało ci się zapanować nad sytuacją?
czy skutecznie udało ci się poradzić sobie ze stresem?

5) uczestniczyć w podsumowaniu ćwiczenia, dzieląc się na forum klasy swoimi refleksjami,
6) spróbować odpowiedzieć na następujące pytania:

jaki jest poziom stresu, który zapewnia ci najlepsze samopoczucie i efektywność

pracy?

jakie są główne źródła nadmiernego, nieprzyjemnego stresu w twoim życiu, w jakich

pojawiają się okolicznościach?

czy potrafisz sobie skutecznie radzić w takich sytuacjach?

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− Uczniowie wykonują ćwiczenia indywidualnie jako zadanie pracy domowej w okresie

jednego tygodnia. Podsumowanie ćwiczenia należy przeprowadzić na kolejnych zajęciach
w formie dyskusji frontalnej.

Ćwiczenie 4

Odszukaj na dostępnej skali poziom stresu wywołany przez opisane sytuacje.


Sytuacja I
Pan Edward po 15 latach pracy został zwolniony z powodu likwidacji zakładu pracy. Ma na
utrzymaniu dwoje dzieci.

Sytuacja II
Pani Ela odebrała wynik prześwietlenia Rtg płuc, wskazujący na podejrzenie nowotworu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sytuacja III
Jacek, lat 12, wyjechał z rodzicami do innej miejscowości i od nowego roku szkolnego
rozpoczyna naukę w nowej szkole.

Sytuacja IV
Pan Karol podjął pracę jako maszynista PKP pociągów dalekobieżnych. Często pracuje
w nocy.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zadanie

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dostępnymi skalami stresu np. w książkach: Migdał K.: Psychologia

w praktyce społecznej lub Sutton C.: Psychologia dla pracowników socjalnych (uczniowie
mogą korzystać z książek lub przygotowanych kserokopii),

2) odszukać na wybranej skali poziom stresu spowodowany opisanymi sytuacjami,
3) zaprezentować wyniki pracy na forum klasy,
4) uczestniczyć w dyskusji podsumowującej, zwracając uwagę na inne sytuacje wywołujące

zbliżony poziom stresu do tego spowodowanego opisanymi sytuacjami.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− Uczniowie wykonują ćwiczenie indywidualnie lub w parach. Podsumowanie ćwiczenia

należy przeprowadzić w formie dyskusji frontalnej.

Środki dydaktyczne:

skale stresu zawarte w książkach Migdał K.: Psychologia w praktyce społecznej, Sutton
C.: Psychologia dla pracowników socjalnych lub w innych źródłach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Radzenie sobie ze stresem

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wskaż różne techniki redukcji stresu, odnosząc je do znanych Ci sytuacji z życia

codziennego.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zadanie

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie przynajmniej dwie sytuacje, które go stresują i zastanowić się, jak

wówczas reaguje,

2) przeanalizować techniki redukcji stresu (na podstawie informacji zawartych w Poradniku

dla ucznia oraz korzystając z innych dostępnych źródeł),

3) dobrać właściwą technikę radzenia sobie ze stresem do rodzaju sytuacji,
4) wyniki swojej pracy zaprezentować na forum klasy, uzasadniając swój wybór,
5) uczestniczyć w dyskusji podsumowującej ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− Ćwiczenie może być wykonane indywidualnie, w parach lub w 3–4-osobowych grupach

(dyskusja wielokrotna). Podsumowanie ćwiczenia należy przeprowadzić w formie
dyskusji frontalnej.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,
przybory do pisania.

Ćwiczenie 2

Dobierz odpowiednie techniki radzenia sobie ze stresem związanym z sytuacją:

zgubienia kluczy od mieszkania,
spóźnienia na autobus do szkoły,
kłótni z przyjaciółmi.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zadanie

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie różne techniki redukowania stresu,
2) dobrać właściwą technikę radzenia sobie ze stresem do rodzaju sytuacji,
3) wyniki swojej pracy zaprezentować na forum klasy, uzasadniając swój wybór,
4) uczestniczyć w dyskusji podsumowującej ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− Ćwiczenie może być wykonane indywidualnie, w parach lub w 3–4-osobowych grupach

(dyskusja wielokrotna). Podsumowanie ćwiczenia należy przeprowadzić w formie
dyskusji frontalnej.


Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,
przybory do pisania.

Ćwiczenie 3

Wykonaj oddechowe ćwiczenia relaksacyjne przy relaksującej, odpowiednio dobranej

muzyce.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zadanie

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) usiąść wygodnie i spróbować odrzucić wszystkie myśli o bieżących sprawach,
2) wysłuchać instrukcji nauczyciela dotyczących relaksacyjnych technik oddechowych oraz

przyjrzeć się prezentacji (głęboki wdech nosem aż do uniesienia rąk opartych na brzuchu,
powolny wydech przez usta),

3) przy muzyce wykonać ćwiczenia oddechowe, skupiając swoje myśli na właściwym

regulowaniu oddechu,

4) po zakończeniu ćwiczenia podzielić się na forum klasy refleksjami na temat swoich

odczuć podczas i po wykonaniu ćwiczeń oddechowych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:
Podczas ćwiczenia wykorzystana jest metoda pokazu z instruktażem oraz indywidualne

wykonanie przez uczniów ćwiczenia praktycznego.

Środki dydaktyczne:

magnetofon,
odtwarzacz CD,
kasety lub płyty CD z muzyką relaksacyjną.

Uwaga: Można wykonać z uczniami również inne ćwiczenia relaksacyjne zamieszczone

w podanej literaturze i innych źródłach lub poprosić uczniów o wyszukanie i przeprowadzenie
w klasie takich ćwiczeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Zachowania zdrowotne człowieka

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opracuj mapę myśli na temat „Moja koncepcja zdrowego stylu życia”.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zadanie

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przedyskutować w 4–5-osobowej grupie podany temat mapy myśli,
2) zapisać w centralnych miejscu dużego arkusza papieru temat,
3) wybrać najważniejsze aspekty zdrowego stylu życia,
4) zapisać je dookoła tematu zgodnie z zasadami tworzenia mapy myśli,
5) wybrać i zapisać inne ważne informacje związane z wypisanymi aspektami,
6) zaprezentować efekty pracy grupy (mapę myśli) na forum klasy,
7) uczestniczyć w podsumowaniu ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− Ćwiczenie powinno być wykonane z wykorzystaniem metody dyskusji wielokrotnej –

wnioski z dyskusji zapisane w formie mapy myśli. Podsumowanie ćwiczenia należy
przeprowadzić w formie dyskusji frontalnej.

Środki dydaktyczne:

duże arkusze papieru,

mazaki,

tablica flip–chart.


Ćwiczenie 2

Weź udział w dyskusji plenarnej na temat wpływu zachowań zdrowotnych i osobistych

przekonań o zdrowiu na proces radzenia sobie ze stresem.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zadanie

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zastanowić się, jakie są jego przekonania na temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
2) zastanowić się nad własnymi zachowaniami (pozytywnymi i negatywnymi) oraz ich

skutkami dla zdrowia,

3) wskazać te zachowania, które jego zdaniem są zachowaniami zdrowotnymi,
4) zastanowić się, w jaki sposób można zmienić negatywne zachowania wobec zdrowia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5) przygotować argumenty do dyskusji, wykorzystując informacje i wnioski wypracowane

przy wykonywaniu ćwiczenia 1,

6) uczestniczyć w dyskusji, jasno formułując swoje argumenty i odnosząc się do

argumentów koleżanek/kolegów,

7) uczestniczyć w wypracowaniu wniosków z dyskusji.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda dyskusji plenarnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Sprawdzian I

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Doskonalenie umiejętności
radzenia sobie ze stresem”


Test składa się z 13 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 1, 2, 3, 5, 6, 12, 13 są z poziomu podstawowego,
zadania 4, 7, 8, 9, 10, 11 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań:

zadania wielokrotnego wyboru – 1 punkt za każdą prawidłową odpowiedź, za złą

odpowiedź lub jej brak 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 5 pkt. za odpowiedzi na zadania z poziomu

podstawowego,

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 7 pkt. za odpowiedzi na zadania z poziomu

podstawowego,

dobry – za uzyskanie co najmniej 10 pkt., w tym co najmniej 3 pkt. za odpowiedzi na

zadania z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 12 pkt., w tym co najmniej 5 pkt. za odpowiedzi

na zadania z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz do odpowiedzi:

1-a, 2-b, 3-d, 4-a, 5-b, 6-c, 7-c, 8-d, 9-d, 10-b, 11-c, 12-c, 13-c

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria celu Poziom wymagań

1 Rozróżnić objawy różnych poziomów stresu

B

P

2 Określić czynniki wywołujące stres

A

P

3 Rozróżnić wpływ poziomu stresu na zdrowie

człowieka

B P

4 Analizować różne przyczyny stresu

C

PP

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5 Rozróżnić psychiczne reakcje stresowe

B

P

6 Rozróżnić biologiczne reakcje stresowe

B

P

7 Rozróżnić determinanty osobowościowe procesu

radzenia sobie ze stresem

B PP

8 Rozróżnić aspekty radzenia sobie ze stresem

nakierowane na problem

B PP

9 Dobrać techniki radzenia sobie ze stresem do

grupy technik środowiskowych

C PP

10 Dobrać techniki radzenia sobie ze stresem do

grupy technik fizjologicznych

C PP

11 Rozróżnić konstruktywne i autodestruktywne

strategie radzenia sobie ze stresem

C PP

12 Rozróżnić rodzaje zachowań zdrowotnych

B

P

13 Identyfikować zasady promocji zdrowia

B

P

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,

kartę odpowiedzi).

5. Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed końcem sprawdzianu.
7. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
8. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi wyłącznie na załączonej karcie odpowiedzi.
5. Wybraną przez siebie prawidłową odpowiedź otocz kółkiem.
6. Jeżeli się pomylisz, to skreśl krzyżykiem błędnie zakreśloną kółkiem odpowiedź,

a następnie otocz kółkiem odpowiedź prawidłową.

7. Na wykonanie sprawdzianu osiągnięć masz 35 minut.
8. Jeżeli masz pytania i wątpliwości, to podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi.
9. Pamiętaj, że Twoja praca musi być samodzielna.
10. Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdź poprawność wybranych odpowiedzi.
11. Sprawdź ponownie, czy Twoja karta odpowiedzi jest prawidłowo podpisana.
12. Powodzenia.


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zestaw zadań testowych

1. Obojętność i zniechęcenie świadczyć może o:

a) niskim poziomie stresu,
b) optymalnym poziomie stresu,
c) wysokim poziomie stresu,
d) obojętnym poziomie stresu.

2. Stresorami nazywamy:

a) objawy długotrwałego stresu,
b) czynniki wywołujące stres,
c) reakcje na stres,
d) sposoby radzenia sobie ze stresem.

3. Szczególnie groźny dla zdrowia człowieka może być:

a) krótkotrwały niski poziom stresu,
b) długotrwały optymalny poziom stresu,
c) krótkotrwały wysoki poziom stresu,
d) długotrwały wysoki poziom stresu.

4. Poczucie zagrożenia u Pana X wywoła sytuacja:

a) Pan X traci wzrok, obawia się utraty samodzielności; jest przekonany, że

będzie zdany do końca swoich dni na „łaskę” innych osób,

b) Pan X traci wzrok, obawia się utraty samodzielności; zgłosił się do PZN

i wykonuje ćwiczenia orientacji przestrzennej,

c) Pan X traci wzrok, obawia się utraty samodzielności; chce zamieszkać w domu

pomocy społecznej,

d) Pan X traci wzrok, obawia się utraty samodzielności; zameldował w swoim

mieszkaniu krewną, która zobowiązała się do zapewnienia mu opieki.

5. Psychologiczną reakcją na stres może być:

a) napięcie mięśni,
b) lęk,
c) mdłości,
d) suchość w ustach.

6. Biologiczną reakcją na stres może być:

a) trudność z koncentracją uwagi,
b) rozdrażnienie,
c) mdłości,
d) nadużywanie leków.

7. Podatność na choroby wywołane stresem wykazują najczęściej osoby:

a) zrównoważone,
b) opanowane,
c) nadmiernie ambitne,
d) mało aktywne.

8. Radzenie sobie ze stresem nakierowane na problem przejawia się w:

a) zaprzeczaniu zaistniałym trudnościom,
b) wykonywaniu ćwiczeń relaksacyjnych,
c) odcięciu się od trudnej sytuacji,
d) przygotowaniu się na możliwe skutki trudnej sytuacji.

9. Do technik środowiskowych redukujących stresory występujące w otoczeniu można

zaliczyć:

a) kontrolowanie oddechu,
b) pozytywne myślenie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

c) relaksację wyobrażeniową,
d) zredukowanie niepewności.

10. Do technik fizjologicznych redukujących poziom stresu można zaliczyć:

a) zredukowanie wagi wydarzenia,
b) kontrolowanie oddechu,
c) relaksację wyobrażeniową,
d) zredukowanie niepewności.

11. Do autodestruktywnych strategii radzenia sobie ze stresem można zaliczyć:

a) długie spacery na świeżym powietrzu,
b) słuchanie muzyki,
c) palenie papierosów,
d) rozmowę z bliską osobą.

12. Zachowania zdrowotne biopozytywne to:

a) nadkonsumpcja,
b) używanie niewielkich ilości narkotyków,
c) uprawianie rekreacyjne sportu,
d) redukowanie ilości snu.

13. Do podstawowych zasad promocji zdrowia nie można zaliczyć:

a) właściwego odżywiania się,
b) podejmowania aktywności fizycznej,
c) osiągania sukcesów w życiu zawodowym,
d) radzenia sobie ze stresem.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ..................................................................................................

Doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze stresem


Nr pytania

Odpowiedzi

Punkty

1 a b c d

2 a b c d

3 a b c d

4 a b c d

5 a b c d

6 a b c d

7 a b c d

8 a b c d

9 a b c d

10 a b c d

11 a b c d

12 a b c d

13 a b c d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Sprawdzian II


Test praktyczny wysoko symulowany.

Test praktyczny (zadanie praktyczne) zawiera opis sytuacji oraz polecenia do wykonania

na podstawie opisu sytuacji.

Zadanie praktyczne wymaga wykazania się przez ucznia umiejętnościami z poziomu

podnadpodstawowego.

Uczeń powinien być oceniany według następujących kryteriów:
1) wskazanie źródeł stresu w opisanej sytuacji,
2) wskazanie rodzaju sytuacji trudnej w opisanej sytuacji,
3) wskazanie biologicznych reakcji na stres w opisanej sytuacji,
4) wskazanie psychologicznych reakcji na stres w opisanej sytuacji,
5) podanie propozycji radzenia sobie ze stresem w opisanej sytuacji,
6) wskazanie do jakiej grupy technik należy zaproponowany sposób,
7) uzasadnienie wybranego sposobu radzenia sobie ze stresem w opisanej sytuacji,
8) wskazanie osób, które mogą udzielić wsparcia emocjonalnego w opisanej sytuacji,
9) wskazanie wpływu stresu na stan zdrowia w opisanej sytuacji.

Punktacja zadań:

Każde kryterium oceniane jest w skali 3-stopniowej:

0 – nie wykazuje umiejętności (nie wykonał zadania),
1 – wykazuje umiejętność w ograniczonym zakresie (zadanie zostało wykonane
częściowo),
2 – wykazuje umiejętność w pełnym zakresie (pełna i wyczerpująca odpowiedź).

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następującą

ocenę szkolną:

dopuszczający – uczeń uzyskał co najmniej 8 punktów, w tym przynajmniej jeden punkt

za podanie propozycji radzenia sobie ze stresem,

dostateczny – uczeń uzyskał co najmniej 11 punktów, w tym przynajmniej jeden punkt za

podanie propozycji radzenia sobie ze stresem,

dobry – uczeń uzyskał co najmniej 14 punktów, w tym przynajmniej dwa punkty za

podanie propozycji radzenia sobie ze stresem,

bardzo dobry – uczeń uzyskał co najmniej 17 punktów, w tym przynajmniej dwa punkty

za podanie propozycji radzenia sobie ze stresem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podaj uczniom zasady oceniania wykonania zadania.
4. Uczniowie wykonują zadanie praktyczne indywidualnie.
5. Daj uczniowi przygotowane: instrukcję dla ucznia i treść zadania praktycznego oraz kartę

odpowiedzi.

6. Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne zadawane przez uczniów.
7. Oceniaj wykonywanie zadania przez ucznia na karcie odpowiedzi, uwzględniając podane

kryteria i sposób punktowania.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się dokładnie z treścią zadania.
4. Przeczytaj opis sytuacji.
5. Zapoznaj się z poleceniami do wykonania.
6. Udzielaj odpowiedzi wyłącznie na załączonej karcie odpowiedzi.
7. Na wykonanie sprawdzianu osiągnięć masz 35 minut.
8. Jeżeli masz pytania i wątpliwości, to podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi.
9. Pamiętaj, że Twoja praca musi być samodzielna.
10. Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdź poprawność udzielonych odpowiedzi.
11. Sprawdź ponownie, czy Twoja karta odpowiedzi jest prawidłowo podpisana.
12. Powodzenia.

Materiały dla ucznia

instrukcja dla ucznia,
treść zadania praktycznego,
karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Zadanie praktyczne

Zapoznaj się opisem sytuacji i na podstawie tego opisu, wykonaj zamieszczone poniżej

polecenia.

Opis sytuacji

Pani Genowefa (lat 70) od wielu lat jest osobą niepełnosprawną fizycznie, korzysta

z pomocy opiekunki 2 razy w tygodniu. Ostatnio stan jej zdrowia na tyle się pogorszył, że
wymaga ona stałej pomocy i opieki innej osoby. Jedyna siostra Pani Genowefy poradziła jej,
że w tej sytuacji powinna zamieszkać w domu pomocy społecznej. Od rozmowy z siostrą
Pani Genowefa jest rozdrażniona, stała się opryskliwa dla opiekunki, najdrobniejsza uwaga
doprowadza ja do płaczu, po którym popada w przygnębienie. Nie chce spotykać się
z sąsiadkami i koleżankami, które wcześniej często ją odwiedzały Skarży się na bóle serca
i zawroty głowy. Ostatnie badania lekarskie wykazały duży wzrost ciśnienia krwi, dotąd
nigdy nienotowany. Pani Genowefa uważa, że jej pójście do domu pomocy społecznej
spowoduje natychmiastową śmierć, dom pomocy społecznej to według niej „umieralnia”.

Polecenia do wykonania:

1) wskaż źródła stresu w opisanej sytuacji, nazwij do którego z czterej rodzajów sytuacji

trudnych one należą,

2) wskaż rodzaj sytuacji trudnej,
3) wskaż biologiczne reakcje na stres,
4) wskaż psychiczne reakcje na stres,
5) wskaż najodpowiedniejszy Twoim zdaniem sposób radzenia sobie ze stresem w opisanej

sytuacji,

6) wskaż do jakiej grupy technik radzenia sobie ze stresem on należy,
7) uzasadnij swój wybór sposobu radzenia sobie ze stresem,
8) wskaż osoby, które mogą udzielić Pani Genowefie wsparcia emocjonalnego,
9) wskaż wpływ nadmiernego stresu na stan zdrowia podopiecznej w opisanej sytuacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ..................................................................................................

Doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze stresem

Polecenie Odpowiedź Punktacja

Źródła stresu




Rodzaj sytuacji trudnej




Biologiczne reakcje na stres




Psychiczne reakcje na stres




Propozycja sposobu radzenia
sobie ze stresem




Grupa technik radzenia sobie
ze stresem




Uzasadnienie wyboru
sposobu radzenia sobie ze
stresem




Osoby, które mogą udzielić
wsparcia emocjonalnego

Wpływ stresu na stan zdrowia



Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7

.

LITERATURA

1. Agryle M.: Psychologia stosunków międzyludzkich. PWN, Warszawa 1999
2. Aronson E.: Psychologia społeczna. PWN, Warszawa 1996
3. Balcerek-Kałek A.: Budowanie szkolnych programów profilaktyki. Wydawnictwo

Szkolne PWN, Warszawa 2003

4. Everly Jr G.S., Rosenfeld R.: Stres. Przyczyny, terapia i autoterapia. PWN, Warszawa

1992

5. Gutmann J.: Jak sobie radzić ze stresem? JEDNOŚĆ, Kielce 2001
6. Hamer H.: Rozwój umiejętności społecznych. WEDA, Warszawa 1999
7. Johnson D.W.: Umiejętności interpersonalne i samorealizacja. PTP SPP, Warszawa 1985
8. Karski J., Słońska Z.: Promocja zdrowia. Sanmedia, Warszawa 1994
9. Korczak C. (red.): Higiena i ochrona zdrowia. PZWL, Warszawa 1997
10. Kulik T.B., Latalski M.: Zdrowie publiczne. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2002
11. Meer K., Neijenhof J.: Elementarne umiejętności społeczne. CMDNŚSM, Warszawa

1993

12. Migdał K.: Psychologia w praktyce społecznej. WSE, Warszawa 2001
13. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”,

Warszawa 1998

14. Selye H.: Stres życia. PWN, Warszawa 1969
15. Selye H.: Stres okiełznany. PIW, Warszawa 1978
16. Sutton C.: Psychologia dla pracowników socjalnych. GWP, Gdańsk 2004
17. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii

Eksploatacji, Radom 1998

18. Zahradniczek K.: Wprowadzenie do pielęgniarstwa. PZWL, Warszawa 1995
19. Zimbardo Ph., Ruch F.L.: Psychologia i życie, PWN. Warszawa 1996

