Drogi czytelniku!
niniejsza publikacja została zabezpieczona przez rozpowszechnianiem znakami widocznymi
i niewidocznymi, które umożliwiają jednoznaczną identyfikację osoby pobierającej.
Anna Tulczyƒska
Scenariusze zaj´ç
rozwijajàcych
twórczoÊç u uczniów
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
ISBN 978-83-7696-143-9
© Copyright by Dr Josef Raabe Spó∏ka Wydawnicza Sp. z o.o., Warszawa 2009
Wszelkie prawa zastrze˝one.
Wydawca wyra˝a zgod´ na kopiowanie fragmentów publikacji do celów edukacyjnych.
Wydawnictwo do∏o˝y∏o wszelikich staraƒ w prowadzeniu dzia∏aƒ wynikajàcych z wymagaƒ
prawa autorskiego. W przypadku pojawienia si´ wàtpliwoÊci postara si´ je wyjaÊniç.
Wydawca: Dr Josef Raabe Spó∏ka Wydawnicza Sp. z o.o.
ul. M∏ynarska 8/12
01-194 Warszawa
NIP 526-13-49-514
REGON 011864960
Sàd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie
XII Wydzia∏ Gospodarczy KRS
KRS 0000118704
WysokoÊç kapita∏u zak∏adowego 50 000 z∏
www.dydaktyczne.info.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Scenariusze zaj´ç rozwijajàcych
twórczoÊç u uczniów
Anna Tulczyƒska
Spis treÊci
1.
Zaj´cia 1: TwórczoÊç
2.
Zaj´cia 2: Cechy wspólne
3.
Zaj´cia 3: Rozwià˝ problem
4.
Zaj´cia 4: Wie˝a
Zaj´cia 1: TwórczoÊç
Pomys∏ na ciekawe zaj´cia
Scenariusz zaj´ç rozwijajàcych twórczoÊç u uczniów
– 1 –
Rodzaj zaj´ç
Zaj´cia rozwijajàce twórczoÊç u uczniów
Przedzia∏ wiekowy
klasy 1–6
Liczba uczestników
Czas trwania zaj´ç
120 minut
Cele zaj´ç
✓
wzajemne poznanie uczestników zaj´ç
✓
integracja grupy
✓
ustalenie norm obowiàzujàcych na zaj´ciach
✓
uÊwiadomienie uczniom znaczenia s∏ów: twórczoÊç,
twórcze
, twórca, jako g∏ównego tematu cyklu zaj´ç
Materia∏y pomocnicze
✓
kartki papieru
✓
mazaki
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Przebieg zaj´ç
Krok I: Wprowadzenie
1.
Powitaj wszystkich uczestników zaj´ç. Poinformuj, ˝e w czasie kilku najbli˝szych
spotkaƒ b´dziecie wspólnie zajmowaç si´ problemem twórczoÊci i b´dziecie
tworzyç.
2.
Przedstaw tak˝e krótko program i cel zaj´ç, które skupiaç si´ b´dà na wzajem-
nym poznaniu wszystkich uczestników, ustaleniu zasad i okreÊleniu tego, czym
jest g∏ówny temat zaj´ç, czyli twórczoÊç, tworzenie.
Krok II: Mój znak na powitanie
1.
PoproÊ uczestników, aby usiedli w kr´gu i wymyÊlili sobie jakiÊ gest na powitanie,
np. szczególne podanie r´ki, uk∏on, mina.
2.
Po kilku minutach poproÊ, aby wszyscy powstali i ka˝dy swoim gestem przywita∏
si´ ze wszystkimi uczestnikami zaj´ç.
Krok III: Wizytówka
1.
Rozdaj uczestnikom kartki i mazaki. PoproÊ, aby przygotowali swoje wizytówki.
Na wizytówce powinno znaleêç si´ imi´ uczestnika oraz symbol okreÊlajàcy jego
zainteresowania lub najwa˝niejszà cech´.
2.
Po kilku minutach uczestnicy prezentujà swoje wizytówki. Ch´tne osoby mogà
opowiedzieç o przedstawionych symbolach.
Krok IV: Normy
PoproÊ uczestników, aby zastanowili si´ nad tym, jakie normy powinny obowiàzy-
waç podczas zaj´ç, aby czuli si´ na nich dobrze, bezpiecznie, aby mogli przedstawiaç
swoje twórcze pomys∏y
1
.
– 2 –
Scenariusz zaj´ç rozwijajàcych twórczoÊç u uczniów
1
Przyk∏adowa lista zasad znajduje si´ w za∏àczniku 3 artyku∏u Rozwijanie kreatywnoÊci u dzieci. Przyk∏ady
çwiczeƒ o sygnaturze A 3.7, do∏àczonym do niniejszej publikacji.
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Krok V: Co to jest twórczoÊç? – burza mózgów
1.
PoproÊ uczniów, aby wspólnie spróbowali odpowiedzieç na pytanie: Co to jest
twórczoÊç?. Poinformuj, ˝e pracujecie metodà burzy mózgów, a jej podstawowe
zasady to:
●
podawanie pierwszych skojarzeƒ zwiàzanych z omawianym problemem;
●
podawanie wszystkich przychodzàcych do g∏owy pomys∏ów;
●
zapisywanie tych pomys∏ów na tablicy przez prowadzàcego;
●
nieocenianie pomys∏ów swoich i innych osób;
●
koƒczenie çwiczenia, kiedy koƒczà si´ pomys∏y uczestników.
2.
Wszystkie pomys∏y uczestników zapisuj na tablicy. PodkreÊl najwa˝niejsze cechy
twórczoÊci.
Krok VI: Opowiadanie o krainie Walamburati
1.
PoproÊ uczestników, aby wykorzystali teraz swoje twórcze mo˝liwoÊci i opowie-
dzieli wspólnie o krainie Walamburati.
2.
Rozpocznij zabaw´, podajàc pierwsze zdanie np. Daleko,
daleko stàd, na brzegu b∏´kitnego morza znajduje si´ kraina
Walamburati…. Nast´pnie poproÊ, aby ka˝dy z uczestników
kolejno doda∏ swoje zdanie do opowiadania na temat nowej
krainy.
Krok VII: Podsumowanie
Podzi´kuj uczestnikom za udzia∏ w zaj´ciach, doceƒ ich ciekawe pomys∏y i zaproÊ
na kolejne spotkanie.
Scenariusz zaj´ç rozwijajàcych twórczoÊç u uczniów
– 3 –
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Zaj´cia 2: Cechy wspólne
Pomys∏ na ciekawe zaj´cia
Przebieg zaj´ç
Krok I: Wprowadzenie i powitanie
1.
Powitaj uczestników i zaproÊ ich na zaj´cia, podczas których b´dziecie poszuki-
waç powiàzaƒ. Takie dostrzeganie cech wspólnych pomi´dzy znaczàco ró˝niàcymi
si´ przedmiotami jest jednà z wa˝niejszych twórczych umiej´tnoÊci.
2.
Na poczàtek zaproÊ do zabawy, która pozwoli lepiej si´ poznaç uczestnikom i dostrzec
ich wspólne cechy.
Krok II: Ci, którzy…
1.
PoproÊ uczestników, aby stan´li w kr´gu. Jedna osoba podaje jakàÊ kategori´ np.
Ci, którzy lubià ciasto marchewkowe. Osoby, które uto˝samiajà si´ z podanym kry-
terium robià krok do przodu.
– 4 –
Scenariusz zaj´ç rozwijajàcych twórczoÊç u uczniów
Rodzaj zaj´ç
Zaj´cia rozwijajàce twórczoÊç u uczniów
Przedzia∏ wiekowy
klasy 1–6
Liczba uczestników
Czas trwania zaj´ç
120 minut
Cele zaj´ç
✓
integracja grupy
✓
kszta∏towanie umiej´tnoÊci dostrzegania podobieƒstw
i cech wspólnych pomi´dzy znaczàco ró˝niàcymi si´
przedmiotami
Materia∏y pomocnicze
✓
pude∏ko
✓
stoper
✓
nazwy przedmiotów (za∏. 1)
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
2.
Nast´pnie kolejna osoba podaje swojà kategori´ i tak dalej. Kiedy pierwsza osoba
dojdzie do Êrodka kr´gu, uczestnicy wracajà na swoje wyjÊciowe miejsca.
3.
Zakoƒcz zabaw´, jeÊli uczniowie zacznà si´ nudziç.
Krok III: G∏oÊne i czerwone
1.
PoproÊ uczestników, aby usiedli w kr´gu. Osoba rozpoczynajàca zabaw´ wymie-
nia dowolny przymiotnik, np. czerwone.
2.
Osoba siedzàca po jej prawej stronie podaje przyk∏ad przedmiotu w takim kolorze,
np. jab∏ko, i dodaje kolejny przymiotnik – czerwone i g∏oÊne.
3.
Teraz jej sàsiad z prawej strony musi podaç przyk∏ad
czegoÊ, co posiada wymienione przed chwilà cechy, np.
g∏oÊny i czerwony mo˝e byç motor, i dodaje swój przy-
miotnik – czerwone, g∏oÊne i mi´kkie.
4.
Gra toczy si´ do momentu, a˝ lista cech b´dzie tak d∏uga,
˝e nie b´dzie mo˝na znaleêç rzeczy spe∏niajàcej wszyst-
kie kryteria.
Krok IV: Poka˝cie liter´
1.
PoproÊ uczestników, aby dobrali si´ w pary.
2.
Jedna osoba wymienia w myÊlach kolejno litery alfabetu, a druga
w wybranym przez siebie momencie mówi stop. Wtedy jej part-
ner na g∏os podaje liter´ wymienianà jako ostatnià.
3.
Zadaniem osoby mówiàcej stop jest utworzenie ze swojego cia∏a
wypowiedzianej w∏aÊnie litery.
4.
Nast´pnie uczestnicy zabawy zamieniajà si´ rolami.
Scenariusz zaj´ç rozwijajàcych twórczoÊç u uczniów
– 5 –
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Krok V: Co majà ze sobà wspólnego...?
1.
Podziel uczestników na dwie dru˝yny.
2.
Zawodnik z pierwszej dru˝yny podchodzi do pude∏ka i wyciàga z niego dwie
kartki z nazwami przedmiotów np. ciastko i ci´˝arówka.
3.
Zawodnicy muszà podaç, jakà wspólnà cech´ majà te przed-
mioty (ci´˝arówka i ciastko rozpoczynajà si´ na t´ samà liter´).
Na podanie rozwiàzania grupa ma 5 sekund.
4.
Za podanie odpowiedzi dru˝yna otrzymuje 2 punkty. Po up∏ywie 5 sekund zawod-
nik ma prawo do konsultacji z dru˝ynà, ale wtedy otrzymuje ona tylko 1 punkt.
5.
Nast´pnie kartki losuje zawodnik z dru˝yny przeciwnej.
6.
Wygrywa dru˝yna, która zdob´dzie wi´cej punktów.
Krok VI: Zakoƒczenie
ZaproÊ uczestników na miejsca, podzi´kuj za udzia∏ w zaj´ciach i poproÊ, aby ka˝dy
z nich dokoƒczy∏ zdanie: DziÊ najbardziej podoba∏o mi si´....
– 6 –
Scenariusz zaj´ç rozwijajàcych twórczoÊç u uczniów
Przed rozpocz´ciem zabawy nale˝y wyciàç nazwy przedmiotów z za∏àcznika 1
i wrzuciç je do pude∏ka.
Wa˝ne!
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Zaj´cia 3: Rozwià˝ problem
Pomys∏ na ciekawe zaj´cia
Przebieg zaj´ç
Krok I: Wprowadzenie i powitanie
1.
Powitaj wszystkich uczestników zaj´ç. Poinformuj uczniów, ˝e tematem dzisiej-
szych zaj´ç b´dzie twórcze rozwiàzywanie problemów.
2.
PoproÊ, aby na powitanie ka˝dy opowiedzia∏ o tym, jak czuje si´ przed rozpocz´-
ciem zaj´ç, w jakim jest nastroju.
Krok II: Jak rozwiàzaç problem za pomocà...
1.
Przedstaw uczestnikom wybrany problem zwiàzany ze szko∏à, np. spóênianie si´
uczniów, Êciàganie, nienoszenie mundurków, niezmienianie obuwia, zapomina-
nie drugiego Êniadania.
2.
Nast´pnie wylosuj jednà liter´, np. „∏” i poproÊ ch´tnego ucznia, aby poda∏ nazw´
przedmiotu zaczynajàcego si´ w∏aÊnie na t´ liter´ (np. ∏y˝ka). Zadanie b´dzie
Scenariusz zaj´ç rozwijajàcych twórczoÊç u uczniów
– 7 –
Rodzaj zaj´ç
Zaj´cia rozwijajàce twórczoÊç u uczniów
Przedzia∏ wiekowy
klasy 1–6
Liczba uczestników
Czas trwania zaj´ç
120 minut
Cel zaj´ç
✓
nauka twórczego rozwiàzywania problemów, poszuki-
wania oryginalnych rozwiàzaƒ do ró˝nych zadaƒ
Materia∏y pomocnicze
✓
gazety
✓
taÊma klejàca
✓
kartki (po jednej dla ka˝dego ucznia)
✓
kostki z literkami (np. z gry scrabble) lub karki z literami
✓
woreczek na literki
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
polega∏o na ustaleniu, jak za pomocà ∏y˝ki rozwiàzaç problem spóêniania si´ ucz-
niów do szko∏y.
3.
Uczestnicy majà 2 minuty na wymyÊlenie rozwiàzania i zapisanie swoich pomys-
∏ów na kartkach.
4.
Nast´pnie ch´tne osoby prezentujà swoje rozwiàzania.
5.
Powtórz procedur´ i wspólnie ustalcie rozwiàzanie kolejnego problemu.
Krok III: Przejdê po kamieniach przez rzek´
1.
Za pomocà taÊmy klejàcej zaznacz na pod∏odze dwa brzegi rzeki (powinna mieç
ona szerokoÊç oko∏o 4 merów).
2.
Podziel uczestników na dwie dru˝yny. Ka˝dej dru˝ynie rozdaj trzy kartki z gazety.
Kartki te b´dà kamieniami.
3.
Zadanie ka˝dej dru˝yny b´dzie polega∏o na przejÊciu jak najszybciej na drugi
brzeg rzeki, stawiajàc stopy tylko na kamieniach (stronach z gazety).
4.
Wygrywa ta dru˝yna, która jako pierwsza przejdzie na drugà stron´ rzeki. JeÊli
któryÊ z uczestników dotknie pod∏ogi, ca∏a dru˝yna wraca na brzeg, z którego
startowa∏a.
Krok IV: Podsumowanie
Podzi´kuj uczestnikom za aktywny udzia∏ w zaj´ciach. W ramach podsumowania
poproÊ, aby ka˝dy z uczestników powiedzia∏, czego nauczy∏ si´ podczas zaj´ç.
– 8 –
Scenariusz zaj´ç rozwijajàcych twórczoÊç u uczniów
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Zaj´cia 4: Wie˝a
Pomys∏ na ciekawe zaj´cia
Przebieg zaj´ç
Krok I: Wprowadzenie i powitanie
1.
Powitaj uczestników zaj´ç. Poinformuj ich, ˝e podczas dzisiejszego spotkania b´dà
mieli okazj´ zmieniç si´ w budowniczych i sprawdziç swoje umiej´tnoÊci kon-
struowania i planowania.
2.
PoproÊ, aby ka˝dy z uczestników powiedzia∏, co jest dla niego najwa˝niejsze
w pracy w grupie.
Krok II: Budujemy wie˝´
1.
PoproÊ uczestników, aby ustawili si´ w szeregu zgodnie z datami urodzenia, od
najm∏odszej, do najstarszej osoby. Tak ustawiony szereg podziel na dwie równo-
liczne dru˝yny.
Scenariusz zaj´ç rozwijajàcych twórczoÊç u uczniów
– 9 –
Rodzaj zaj´ç
Zaj´cia rozwijajàce twórczoÊç u uczniów
Przedzia∏ wiekowy
klasy 1–6
Liczba uczestników
Czas trwania zaj´ç
120 minut
Cele zaj´ç
✓
twórcze rozwiàzywanie problemów
✓
wspó∏praca w grupie
✓
skuteczne komunikowanie si´
Materia∏y pomocnicze
✓
dwie paczki papierowych talerzyków
✓
paczka s∏omek
✓
taÊma klejàca
✓
no˝yczki
✓
miarka
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
2.
Zadaniem dru˝yn b´dzie zbudowanie wie˝y ze s∏omek i talerzyków za
pomocà taÊmy klejàcej i no˝yczek. Po zbudowaniu wie˝a musi staç bez
podparcia przynajmniej przez 30 sekund. Na wykonanie zadania przez-
nacz 45 minut.
3.
Po up∏ywie czasu przeznaczonego na wykonanie zadania zmierz przygotowane
przez uczestników budowle. Wygrywa ta dru˝yna, której wie˝a b´dzie wy˝sza.
Krok III: Podsumowanie
1.
PoproÊ uczestników, aby powiedzieli, co sprawi∏o im najwi´kszà trudnoÊç pod-
czas wykonywania zadania, jak im si´ wspólnie pracowa∏o.
2.
Podzi´kuj wszystkim za udzia∏ w zaj´ciach.
– 10 –
Scenariusz zaj´ç rozwijajàcych twórczoÊç u uczniów
W czasie pracy zespo∏ów obserwuj, jak przebiega wspó∏praca, jakie role pe∏nià
cz∏onkowie zespo∏ów, jak planujà zadania, w jaki sposób rozwiàzujà ewentualne
nieporozumienia.
Wa˝ne!
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Za∏àcznik 1.
Nazwy przedmiotów
– 11 –
∏y˝ka
ksià˝ka
komputer
poduszka
czo∏g
ci´˝arówka
koc
kilogram màki
ró˝a
jab∏ko
litr mleka
ciastko
dywan
but
sweter
k∏´bek we∏ny
kartka papieru
pi∏ka
jajko
agrafka
deska
szczotka do z´bów
szalik
marchewka
no˝yczki
kulka plasteliny
gruszka
ziemniak
spodnie
drzwi
gwóêdê
o∏ówek
bu∏ka
wà˝ stra˝acki
gwizdek
baƒka mydlana
telewizor
skarpetka
myd∏o
trampolina
guma do ˝ucia
termometr
p∏yta CD
fotografia
nasionko fasoli
✄
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Notatki nauczyciela:
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
– 12 –
Scenariusz zaj´ç rozwijajàcych twórczoÊç u uczniów
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl
Produkt zabezpieczony elektronicznie - Wydawnictwo Raabe. Właściciel: lukrecjaa@go2.pl