background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

Zbigniew Gmiński 

 

 

 

 

 

Magazynowanie ropy naftowej i gazu ziemnego 
811[01].Z3.02 

 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jadwiga Ida 
mgr inż. Władysław Kozioł 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Zbigniew Gmiński 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Sagan 
 
 
 
 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  811[01].Z3.02 
„Magazynowanie  ropy  naftowej  i  gazu  ziemnego”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu górnik eksploatacji otworowej. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Magazynowanie paliw płynnych 

10 

5.1.1.   Ćwiczenia 

10 

5.2.  Magazynowanie wód złożowych 

12 

5.2.1.   Ćwiczenia 

12 

5.3.  Magazynowanie ropy naftowej 

13 

5.3.1.   Ćwiczenia 

13 

5.4.  Podziemne magazynowanie gazu (PMG) 

14 

5.4.1.   Ćwiczenia 

14 

5.5.  PMG w wyeksploatowanych strukturach złóż węglowodorów 

15 

5.5.1.   Ćwiczenia 

15 

5.6.  PMG w kawernach solnych 

16 

5.6.1.   Ćwiczenia 

16 

5.7.  PMG w warstwach wodonośnych 

17 

5.7.1.   Ćwiczenia 

17 

5.8.  PMG w wyrobiskach górniczych 

18 

5.8.1.   Ćwiczenia 

18 

5.9.  Opis procesu technologicznego zatłaczania i odbioru gazu 

19 

5.9.1.   Ćwiczenia 

19 

5.10. Przepisy prawne 

20 

5.10.1. Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  jednostce  modułowej  ,,Magazynowanie  ropy  naftowej  i  gazu 
ziemnego”  w  szkole  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  górnika  eksploatacji  otworowej 
811[01].Z3.02. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakimi  powinien  dysponować  uczeń 
przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  opanować  w  wyniku 
realizacji programu jednostki modułowej, 

 

przykładowy scenariusz zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego zawierające 
dwa zestawy testów, 

 

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki. 

 

Według  założeń  kształcenia  modułowego,  nauczyciel  przede  wszystkim  ma  kierować 

procesem  dydaktycznym,  umożliwiając  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  przyswajanie 
wiedzy oraz kształtowania umiejętności uczenia się w sposób kontrolowany. 
Zaleceniem  jest, aby kształcenie  było realizowane  metodami aktywizującymi oraz  metodami 
praktycznymi,  poprzez  np.  wycieczkę  na  teren  PMG,  wykonanie  ćwiczeń  w  formie 
wykresów,  szkiców  oraz  ćwiczeń  sprawdzających  wiedzę  teoretyczną  w  zakresie  jednostki 
modułowej. Istotną rolę w tym procesie nauczania jest przygotowanie ucznia do samodzielnej 
pracy rozwiązywania testów, poprzez co utrwala się zdobytą wiedzę. 
Umieszczone w poradniku przykładowe ćwiczenia są tylko przykładem, nauczyciel powinien 
opracować  nowe  ćwiczenia,  które  będą  dostosowane  do  poziomu  nauczania,  możliwości 
dydaktycznych i czasowych w programie jednostki modułowej. 
Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń,  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu  swoich 
postępów nauki, rozwiązując test pt.:,,Sprawdzian postępów”. 

Uczeń  powinien  samodzielnie  przeczytać  pytania  i  udzielić  na  nie  odpowiedzi  – 

wstawiając znak ,,x” w oznaczonej kolumnie: 

 

TAK – jeśli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca, 

 

NIE – jeśli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca. 
Podobne czynności może wykonać nauczyciel, obserwując postępy przyswajania wiedzy 

przez  ucznia.  Po  dokonaniu  przeglądu  wszystkich  odpowiedzi,  nauczyciel  sprawdza 
ich poprawność  i  ustala  zakres  materiału  dydaktycznego,  na  który  uczeń  nie  umiał 
odpowiedzieć  lub  odpowiedział  przecząco  lub też nie zrozumieli  treści  materiału  nauczania. 
Taka  metoda  umożliwia  ponowne  powtórzenia  trudnych  dla  uczni  zagadnień  i  ponownego 
sprawdzenia ich wiedzy przez nauczyciela. 

Podczas  oceny  należy  przyjąć  zasadę,  że  zadanie  (ćwiczenie)  będzie  zaliczone  tylko 

wtedy,  kiedy  będzie  wykonane  poprawnie  i  zgodnie  ze  standardami  nauczania.  Dlatego 
też można przyjąć wewnętrzny sposób oceniania, można też potwierdzić umiejętności ucznia 
w skali dwustopniowej: ćwiczenie – zaliczone, ćwiczenie – nie zaliczone. 

Zakończeniem  całości  programu  nauczania  jest  sprawdzian  sumaryczny,  którego  wynik 

określi poziom nabytej wiedzy przez uczniów. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

811[01].Z3 

Zagospodarowanie kopalin 

 

811[01].Z3.01 

Oczyszczanie gazu ziemnego 

811[01].Z3.02 

Magazynowanie ropy naftowej i gazu ziemnego 

Schemat układu jednostek modułowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

czytać ze zrozumieniem treść nauczania, 

 

analizować tekst źródłowy, 

 

korzystać z Internetu, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu górnictwa naftowego, 

 

czytać tekst podręcznika ze zrozumieniem, 

 

przeliczać jednostki w układzie SI, 

 

współpracować w grupie, 

 

oceniać własne możliwości w działaniach indywidualnych i zbiorowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobrać ogólne przepisy dotyczące magazynowania paliw płynnych i gazowych, 

 

wyjaśnić cel i wymienić metody magazynowania kopalin ciekłych i gazowych, 

 

scharakteryzować rodzaje i budowę zbiorników magazynowych ropy i gazu, 

 

scharakteryzować proces stabilizacji ropy, 

 

obliczyć ilości gazu w zbiorniku dla warunków rzeczywistych i normalnych, 

 

określić ilość ropy w zbiorniku magazynowym, 

 

określić cele budowy Podziemnego Magazynu Gazu, 

 

scharakteryzować  warunki  geologiczne  struktur  geologicznych  wykorzystywanych 
do budowy PMG, 

 

wyjaśnić schemat uzbrojenia powierzchniowego na terenie PMG, 

 

zastosować  przepisy  techniczne  i  Urzędu  Dozoru  Technicznego  (UDT)  dotyczące 
zbiorników do magazynowania paliw płynnych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
oraz ochrony środowiska dotyczące magazynowania ropy i gazu.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

   

.................................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Górnik eksploatacji otworowej 811[01] 

Moduł: 

 

 

 

Zagospodarowanie kopalin 811[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Magazynowanie  ropy  naftowej  i  gazu  ziemnego 
811[01].Z3.02 

Temat:  Magazynowanie gazu ziemnego w wyeksploatowanych złożach. 

Cel ogólny:  Poznanie metody magazynowania gazu ziemnego w sczerpanym złożu gazu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić metodę magazynowania paliwa gazowego, 

 

opisać warunki pracy magazynu, 

 

wymienić i omówić instalację do napełniania zbiornika, 

 

wyjaśnić i wymienić zagrożenia przy zastosowaniu tego rodzaju zbiornika. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

wybrane materiały nauczania (przekrój geologiczny sczerpanego złoża), 

 

schematy instalacji tłoczących, 

 

schematy uzbrojenia otworów tłocznych. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel omawia cele zajęć i rozdaje poszczególnym grupom materiały dydaktyczne. 
2.  Zespoły  (grupy)  ustalone  przez  nauczyciela  pracują  nad  zagadnieniem,  którego  temat 

nauczyciel podaje: 

 

charakterystyka przekroju geologicznego, 

 

zadania instalacji tłoczącej, 

 

zadania instalacji oczyszczającej gaz wytłaczany, 

 

zadania uzbrojenia otworów tłoczących gaz do zbiornika, 

 

sposób przemieszczania się horyzontów wodnych w warstwie magazynowej. 

3.  Realizacja tematu pod kontrolą nauczyciela, który wyjaśnia uczniom wątpliwości. 
4.  Nauczyciel analizuje wyniki pracy każdej z grup. 
5.  Przedstawiciele każdej z grup prezentują i porównują wyniki swojej pracy. 
6.  Dyskusja nad otrzymanymi wynikami powinna być podsumowaniem zajęć. 
7.  Nauczyciel  wyjaśnia  nieprecyzyjne  lub  niezrozumiałe  zagadnienia,  dokonuje  oceny 

wyników pracy poszczególnych zespołów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8.  Uczniowie  otrzymują  od  nauczyciela test  zawierający  pytania  wypełniające  treści  celów 

operacyjnych zajęć. 

9.  Rozwiązują test, którego wyniki poznają na następnych zajęciach. 
 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  ocenia  aktywność  uczniów  na  zajęciach,  podaje  treść  zadania  domowego  (treść 
zadania  może  wynikać  z  toku  zajęć  i  dotyczyć  zagadnienia,  które  sprawiło  uczniom 
największą trudność). 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa  ankieta  –  moja  opinia  o zajęciach  –  opracowana przez  nauczyciela,  by  znał 
odpowiedź,  która  z  części  zajęć  była  najtrudniejsza,  a  które  z  ćwiczeń  pomogły 
w najlepszym zrozumieniu materiału teoretycznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

................................................................................. 

Modułowy program nauczania:         Górnik eksploatacji otworowej 811[01] 
Moduł:  

 

 

 

Zagospodarowanie kopalin 811[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Magazynowanie  ropy  naftowej  i  gazu  ziemnego 
811[01].Z3.02 

Temat: 

Magazynowanie  paliw  płynnych  w  zbiornikach  naziemnych  i  w  zbiornikach 
podziemnych. 

Cel ogólny:   Zapoznanie 

się 

możliwościami 

magazynowania 

paliw 

płynnych 

w zbiornikach naziemnych i w zbiornikach podziemnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić  metody  magazynowania  paliwa  w  zbiornikach  naziemnych  i  zbiornikach 
podziemnych, 

 

określić rodzaje zbiorników do magazynowania naziemnego, 

 

określić rodzaje zbiorników do magazynowania podziemnego. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach, 

− 

praca indywidualna. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Nauczyciel przedstawia plan zajęć wymieniając: 

  rodzaje zbiorników przeznaczonych do magazynowania paliw płynnych, 

  rodzaje zbiorników naziemnych, 

  rodzaje zbiorników podziemnych. 

4.  Nauczyciel  przeprowadza  dyskusję  z  uczniami  na  temat  występowania  różnorodnych 

typów zbiorników naziemnych i ich funkcji w magazynowaniu paliw płynnych. 

5.  Uczniowie  w  grupach  2–3  osobowych  wskazują  najlepsze  rozwiązania  techniczne 

dotyczące budowy i pracy zbiorników naziemnych. 

6.  Uczniowie  mogą  w  ramach ćwiczyć  naszkicować wskazane  przez  nauczyciela  zbiorniki 

paliw płynnych. 

 
Podsumowanie zajęć

 

uczniowie odpowiadają na pytania testowe, 

 

nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi, 

 

nauczyciel wystawia oceny ze sprawdzianu testowego, przekazuje treść pracy domowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.   ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.   Magazynowanie paliw płynnych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Opisz  metodę  pomiaru  ilości  paliwa  płynnego  w  zbiorniku,  przy  pomocy  sondy 

hydrostatycznej. Naszkicuj zbiornik z miejscem usytuowania sondy pomiarowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  uczniowie  powinni  znać  zakres  materiału 

dydaktycznego  na  temat  obiektów  przeznaczonych  do  magazynowania  paliw  płynnych, 
ćwiczenie należy poprzedzić przypomnieniem materiału nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować materiał nauczania, 
3)  opisać  metodę  pomiaru  i  uzasadnić  po  wykonaniu  szkicu,  dlaczego  sonda  musi  być 

usytuowana w dnie zbiornika, 

4)  określić warunki bezpieczeństwa, jakie są wymagane przy magazynowaniu paliw. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały piśmienne. 

 
Ćwiczenie 2 

Napisz  jakie  wyposażenie  powinien  posiadać  dach  pływający  oraz  jakie  cele  i funkcje 

pełni dach pływający w zbiorniku magazynowym paliw płynnych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  wykonaniem  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  treścią  materiału 

dydaktycznego  na  temat  rodzajów  zbiorników  naziemnych  i  podziemnych  przeznaczonych 
do magazynowania  paliw  płynnych,  uczniowie  powinni  zwrócić  szczególną  uwagę 
na wyposażenie zbiorników cylindrycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania na temat paliw płynnych, 
2)  przeanalizować podstawowe obiekty  magazynowania paliw płynnych, 
3)  zdefiniować pojęcie dachu pływającego, 
4)  opisać wyposażenie i funkcje dachu pływającego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2.  Magazynowanie wód złożowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj  schemat  instalacji  do  zatłaczania  wody  złożowej  w  górotworze,  zaznacz 

strzałkami kierunki przepływu wody w skałach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  uczeń  powinien  dokładnie  przeczytać 

fragment  materiału  na  temat  zatłaczania  wody  złożowej,  gdzie  opisana  jest  metoda 
magazynowania tej wody. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania na temat magazynowania wód złożowych, 
2)  przeanalizować metodę najkorzystniejszego magazynowania wód złożowych, 
3)  na kartce papieru A 4 narysować schemat zatłaczania wody złożowej do górotworu. 
 

Zalecenia metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały piśmienne. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj  obwałowanie  zbiornika  na  wodę  złożową  (geomembrana).  Wyjaśnij  w  jaki 

sposób  chroni  się  w  tym  przypadku  wody  gruntowe  i  glebę  przed  zanieczyszczeniem  wodą 
złożową (solanką). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  uczeń  powinien  dokładnie  przeczytać 

fragment materiału na temat obwałowania zbiornika na wodę złożową. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować metody zabezpieczania zbiornika wód złożowych przed wyciekami, 
2)  na kartce A4 naszkicować zabezpieczenie zbiornika przed wyciekiem cieczy złożowej, 
3)  opisać szkic tego zabezpieczenia, 
4)  wyjaśnić ochronę wód gruntowych. 
 

Zalecenia metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.3.  Magazynowanie ropy naftowej 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz proces magazynowania ropy w Podziemnym Magazynie Ropy i Paliw w wysadach 

solnych.  Wymień  urządzenia  instalacji  naziemnej  i  podziemnej  zbiornika,  wyjaśnij  zadania 
każdej z instalacji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z fragmentem materiału nauczania pt. Magazynowanie Ropy Naftowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować materiał nauczania w zakresie magazynowania ropy naftowej, 
3)  opisać  PMRiP  uzasadniając  jego  lokalizację,  opisać  proces  magazynowania,  wyjaśnić 

zadania wymienionych elementów instalacji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.4.  Podziemne magazynowanie gazu (PMG) 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Naszkicuj strukturę geologiczną, w której może być zlokalizowany PMG. Wymień zalety 

takiego zbiornika. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać 

się z podrozdziałem pt.: „Podziemne magazynowanie gazu”. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować materiał nauczania, 
3)  opisać struktury geologiczne, w których buduje się PMG. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały piśmienne. 

 
Ćwiczenie 2 

Wymień  różnice  w  sposobie  napełniania  gazem  magazynu  w  wysadach  solnych 

i wyeksploatowanym  złożu  gazu.  Wymień  (i  uzasadnij)  okresy,  kiedy  są  napełniane 
te zbiorniki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z podrozdziałem  pt.:  „Podziemne  magazynowanie  gazu”.  W  tekście  tym  zwrócić  uwagę 
na charakterystykę istniejących już magazynów gazu w Polsce i sposobach ich eksploatacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować materiał nauczania, 
3)  wymienić i scharakteryzować PMG w Polsce oraz wskazać różnice w ich eksploatacji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.5.  PMG w wyeksploatowanych strukturach złóż węglowodorów 
 

5.5.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Naszkicuj  strukturę  geologiczną  PMG  Wierzchowice.  Wyjaśnij  zmiany  parametrów 

złożowych w czasie napełniania zbiornika. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z fragmentem 

materiału 

nauczania 

pt.: 

„PMG 

wyeksploatowanych 

złożach 

węglowodorów”. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować materiał nauczania, 
3)  naszkicować strukturę geologiczną PMG Wierzchowice, 
4)  przeanalizować  zmiany  ciśnień  w  obrębie  wyeksploatowanego  złoża,  w  czasie 

zatłaczania magazynowanego gazu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.6.  PMG w kawernach solnych 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Naszkicuj kawernę wyługowaną w wysadzie solnym i wyjaśnij proces jej tworzenia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z podrozdziałem PMG w kawernach solnych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować materiał nauczania, 
3)  opisać  zalety  kawern  solnych,  przedstawić  graficznie  kawernę  solną,  wyjaśnić  proces 

ługowania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały piśmienne. 

 
Ćwiczenie 2 

Opisz proces magazynowania gazu w kawernach solnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z podrozdziałem  PMG  w  kawernach  solnych  oraz  powinni  zwrócić  uwagę  na  proces 
magazynowania gazu jak i charakter tego magazynu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować materiał nauczania, 
3)  wypisać zalety i wady procesu magazynowania w PMG w kawernach solnych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.7.  PMG w warstwach wodonośnych 

 

5.7.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przedstaw  wady  tworzenia  PMG  w  warstwach  wodonośnych  i  uzasadnij  ich 

występowanie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z podrozdziałem pt.: „PMG w warstwach wodonośnych”. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować materiał nauczania, 
3)  wymienić  wady  tworzenia  PMG  w  warstwach  wodonośnych  wraz  z  uzasadnieniem  ich 

występowania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  Poradnik dla ucznia,

 

  materiały piśmienne.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.8.  PMG w wyrobiskach górniczych 

 
5.8.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw wady tworzenia PMG w wyrobiskach górniczych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z podrozdziałem pt.: „PMG w wyrobiskach górniczych”. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować materiał nauczania, 
3)  wymienić wady tworzenia PMG w wyrobiskach górniczych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.9.  Opis procesu technologicznego zatłaczania i odbioru gazu 

 

5.9.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Naszkicuj naziemne urządzenia PMG i wyjaśnij proces zatłaczania gazu do magazynu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z podrozdziałem nauczania dotyczącego zatłaczania i odbioru gazu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować materiał nauczania, 
3)  opisać proces zatłaczania gazu do magazynu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.10.  Przepisy prawne 

 

5.10.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz zagrożenia środowiska naturalnego występujące na terenie PMG. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z rozdziałem materiału nauczania Przepisy prawne. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować zapisy na temat zagrożenia środowiska naturalnego na PMG, 
3)  wypisać zagrożenia środowiska naturalnego występujące na terenie PMG. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmienne. 

 
Ćwiczenie 2 

Wymień podstawowe akty prawne, które obowiązują na terenie zakładu górniczego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z rozdziałem materiału nauczania Przepisy prawne. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie treść polecenia, 
2)  przeanalizować materiał nauczania, 
3)  wymienić akty prawne, które bezwarunkowo muszą być przestrzegane na terenie zakładu 

górniczego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Magazynowanie  ropy 
naftowej i gazu ziemnego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 7, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym,  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  b,  3.  a,  4.  c,  5.  b,  6.  a,  7.  a,  8.  b,  9.  b,  10.  a,  11. c, 
12. b, 13. b, 14. c, 15. d, 16. d, 17. a, 18. a, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Zidentyfikować klasy niebezpieczeństwa 
pożarowego paliw płynnych 

Określić strefy zagrożenia wybuchem 

b

 

Określić rodzaj paliwa, które może być 
magazynowane w podziemnych zbiornikach 

PP 

Określić do czego służą metalowe zbiorniki na 
LNG 

Wymienić warunki jakie musi spełniać 
podłoże w miejscach usytuowania zbiorników 
LPG 

Wymienić co magazynuje się w zbiornikach 
podziemnych na LPG 

Zidentyfikować PMG w wysadach solnych 

PP 

Określić parametry pracy zbiorników ropy 

Wyjaśnić czym są Podziemne Magazyny 
Gazu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

10  Określić na czym polega magazynowanie 

gazu w strukturach złóż węglowodorów 

11  Wyjaśnić proces ługowania i jego przebieg 

12  Określić gdzie najczęściej zlokalizowane są 

PMG w warstwach wodonośnych 

b

 

13  Określić czy bezpieczne są PMG 

w wyrobiskach górniczych 

14  Wymienić urządzenia do zatłaczania gazu 

do PMG 

15  Wymienić, właściwości gazu zatłaczanego do 

magazynu 

16  Wskazać w jakim rejonie Polski 

zlokalizowany jest największy PMG 

17  Określić jakie zalety posiadają kawerny solne 

18  Określić przeznaczenie magazynów 

rezerwowych 

PP 

19  Określić czynnik wpływający na dużą 

pojemność magazynowania PMG 

PP 

20  Określić jakie szkolenia winni posiadać 

pracownicy obsługujący zbiorniki służące 
do magazynowania paliw płynnych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 

prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie masz 45 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Paliwa płynne należą do klasy niebezpieczeństwa pożarowego 

a)  I, II ,III klasy. 
b)  IV klasy. 
c)  VII klasy. 
d)  0 klasy. 

 
2.  Strefa największego zagrożenia wybuchem oznakowana jest symbolem 

a)  I I.  
b)  O. 
c)  III. 
d)  IV. 

 
3.  W zbiornikach cylindrycznych podziemnych można magazynować  

a)  wszystkie paliwa płynne, oprócz LNG. 
b)  wszystkie paliwa płynne. 
c)  tylko LPG. 
d)  tylko paliwa gazowe. 

 
4.  Metalowe zbiorniki na LNG służą do magazynowania 

a)  ropy. 
b)  każdego rodzaju gazu. 
c)  skroplonego metanu. 
d)  benzyny. 

 
5.  Zbiorniki naziemne na LPG muszą być usytuowane w odpowiedniej odległości od 

a)  bramy wjazdowej zakładu.  
b)  rowów i zagłębień terenu.  
c)  instalacji do oczyszczania gazu. 
d)  zbiornika na wody złożowe. 

 

6.  W zbiornikach podziemnych na LPG magazynuje się 

a)  autogaz. 
b)  ropę naftową. 
c)  gaz naazotowany. 
d)  każdy rodzaj gazu.  

 

7.  Podziemne Magazyny Gazu w wysadach solnych znajdują się w 

a)  wypiętrzonych solach cechsztynu.   
b)  formacjach solnych Wieliczki. 
c)  warstwach porowatych i przepuszczalnych. 
d)  warstwach wodonośnych. 

 
8.  Zbiorniki na ropę to zbiorniki 

a)  wysokociśnieniowe.  
b)  niskociśnieniowe. 
c)  mokre. 
d)  odkryte. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  Podziemne Magazyny Gazu to 

a)  zbiorniki wykonane w fabryce. 
b)  sztucznie wytworzone nagromadzenia gazu w utworach geologicznych.  
c)  to każdy rodzaj zbiornika na gaz.  
d)  wyprodukowane na specjalne zamówienie użytkownika. 

 
10. Magazynowanie gazu w strukturach złóż węglowodorów odbywa się poprzez 

a)  wtłaczanie gazu do sczerpanego złoża.  
b)  samoistne nagromadzenie gazu.  
c)  specjalne urządzenia gazownicze. 
d)  nie magazynuje się gazu w strukturach złóż węglowodorów.  

 
11. Ługowanie komór solnych na PMG to proces 

a)  topienia soli przez wygrzewanie. 
b)  rozpuszczanie soli przy pomocy kwasu.  
c)  zatłaczanie wody, rozpuszczanie soli i wytłaczanie solanki na powierzchnię. 
d)  zatłaczanie solanki.  

 
12. Magazyny w warstwach wodonośnych lokalizowane są 

a)  bardzo daleko od wszelkich aglomeracji.  
b)  w pobliżu dużych odbiorców i aglomeracji.  
c)  nie buduje się już takich magazynów. 
d)  tylko na stacjach CPN. 

 
13.  PMG w wyrobiskach górniczych należą do 

a)  najbezpieczniejszych w eksploatacji magazynów. 
b)  niebezpiecznych w eksploatacji magazynów. 
c)  nie ma takich magazynów. 
d)  magazynów zlokalizowanych tylko w warstwach soli.  

 
14. Urządzenia do zatłaczania gazu do PMG to 

a)    reduktory ciśnienia. 
b)  separatory. 
c)  sprężarki tłoczni gazu. 
d)  pompy tłokowe. 

 
15. Gaz pozostający w sczerpanym złożu jest dla PMG gazem 

a)  naazotowanym. 
b)  sprężonym. 
c)  zanieczyszczonym. 
d)  buforowym. 

 

16. Magazyn PMG Wierzchowice zlokalizowany jest 

a)  w zachodniej części Polski. 
b)  na wschodzie Polski. 
c)  na północy Polski.  
d)  w południowej części Polski.   

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

17. Kawerny solne są to 

a)  bardzo szczelne zbiorniki naturalne. 
b)  nieszczelne zbiorniki sztuczne. 
c)  wyrobiska górnicze. 
d)  pozostałości po składowanym węglu kamiennym.   

 
18. Magazyny rezerwowe służą do magazynowania 

a)  rezerw strategicznych. 
b)  magazynowania gazu na potrzeby bieżące. 
c)  nie ma takich magazynów. 
d)  do magazynowania gazu na stacjach CPN. 

 
19. Dużą pojemność magazynowa PMG wynika z magazynowania gazu 

a)   pod wysokim ciśnieniem. 
b)  w postaci skroplonej. 
c)  przed oczyszczaniem. 

d)  z zawartością pary wodnej. 

 
20. Zbiorniki na paliwa płynne mogą obsługiwać 

a)  wszyscy pracownicy. 
b)  przeszkoleni pracownicy w zakresie ochrony środowiska. 
c)  przeszkoleniu pracownicy w zakresie obsługi zbiorników. 
d)  przeszkoleni pracownicy w zakresie bhp i ppoż. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................................................................. 

 
Magazynowanie ropy naftowej i gazu ziemnego 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź
 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej
  „Magazynowanie  ropy 
naftowej i gazu ziemnego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 10, 13, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym,  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. d, 5. a, 6. a, 7. a, 8. b, 9. a, 10. a, 11. b, 
12. a, 13. c, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a., 18. a, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Wyjaśnić od czego zależne są okresy kontroli 
szczelności zbiorników 

Określić cel magazynowania gazu 

Określić jak wygląda proces dostarczania gazu 
do zbiornika 

Określić struktury  geologiczne przydatne jako 
magazyn w wyeksploatowanych złożach  
węglowodorów 

PP 

Określić w jakich strukturach geologicznych 
buduje się PMG 

Określić jakim aktem prawnym jest Prawo 
Geologiczne i Górnicze 

Określić jakie winno prowadzić się czynności 
związane z ochroną środowiska naturalnego 
przy zatłaczaniu gazu do PMG 

Określić parametry pracy zbiornika 
w wysadach, gdzie magazynuje się paliwa 
ciekłe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Rozróżnić urządzenia służące do pomiaru ilości  
paliw płynnych w zbiornikach 

10 

Określać terminy zatłaczania i wytłaczania gazu 
ze zbiornika 

PP 

11 

Nazwać procesy rejestracji zatłaczania 
i odbioru gazu z magazynu 

12 

Wymienić dodatkowe wyposażenia zbiorników 
na ropę oraz cel jego zastosowania 

13 

Określić wymogi jakie musi spełniać magazyn 
wody złożowej 

PP 

14 

Wymienić miasto w pobliżu, 
którego zlokalizowany jest PMG Mogilno 

15 

Nazwać proces napełniania komory 
magazynowej gazem 

16 

Rozróżnić urządzenia do wtłaczania gazu 
do zbiorników ciśnieniowych 

17 

Wymienić, w których zbiornikach 
magazynowych używa się sond 
hydrostatycznych do pomiaru ilości cieczy 

18 

Określić rodzaj magazynowanego gazu 
w zbiornikach metalowych na LNG 

PP 

19 

Określić warunki stosowania przepisów Prawa 
Górniczego i Geologicznego 

PP 

20 

Określać warunki bezpiecznego magazynowania 
LNG 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  pisemny  zawiera  20  zadań.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie 

odpowiedzi.  Wskaż  tylko  jedną  odpowiedź  prawidłową.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem i zakreślić odpowiedź poprawną. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędną odpowiedź  zaznacz  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Kontrola szczelności zbiorników uzależniona jest od 

a)  okresu eksploatacji zbiornika. 
b)  pojemności zbiornika. 
c)  rodzaju przechowywanych w nim paliw. 
d)  nie ma konieczności badać szczelności zbiorników. 

 
2.  Magazyny gazu służą do 

a)  uzupełniania niedoborów gazu w okresach maksymalnego zużycia paliwa. 
b)  gromadzenia gazu wydobywanego ze złóż. 
c)  przechowywania gazu o zbyt małych własnościach energetycznych. 
d)  mieszania różnych gazów. 

 
3.  Do PMG gaz jest dostarczany z 

a)  kopalni gazu. 
b)  zbiornika naziemnego. 
c)  instalacji gdzie gaz był oczyszczany. 
d)  gazociągów przesyłowych (magistrali gazu). 

 
4.  Najlepsze  warunki  magazynowania  gazu  istnieją  w  wyeksploatowanym  złożu,  jeżeli 

kolektorem są 
a)  wysady solne. 
b)  skały o dużej porowatości. 
c)  iły. 
d)  skały o dużej przepuszczalności. 

 
5.  Podziemny Magazyn Gazu Mogilno utworzony został 

a)  w kawernach solnych. 
b)  w wyrobiskach górniczych. 
c)  w wyeksploatowanych strukturach złóż węglowodorów. 
d)  w warstwach wodonośnych. 

 
6.  Ustawa – Prawo Geologiczne i Górnicze jest aktem prawnym 

a)  obowiązującym w Zakładach Górniczych. 
b)  nie obowiązującym. 
c)  nie ma takiego aktu prawnego. 
d)  obowiązuje, ale tylko przy wydobyciu ropy naftowej. 

 
7.  W celu  zwiększenia  ochrony  środowiska  naturalnego  przed  zatłaczaniem  gazu  do  PMG 

przeprowadza się 
a)  monitorowanie geochemiczne podziemnego magazynu. 
b)  zatłacza się gaz specjalnymi rurami. 
c)  wypompowuje się wodę z magazynu. 
d)  sprawdza się podłoże magazynu. 

 
8.  W  PMGiR  w  wysadach  solnych,  gdzie  magazynowane  są  paliwa  ciekłe,  czynnikiem, 

który pozwala zatłaczać i wytłaczać paliwo jest 
a)  woda złożowa. 
b)  solanka magazynowana w zbiornikach na powierzchni. 
c)  woda podgrzewana w czasie zatłaczania. 
d)  gaz ziemny zaazotowany. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

9.  Pomiarów ilości paliw płynnych dokonuje się za pomocą 

a)  sondy hydrostatycznej. 
b)  pomiaru ciśnienia w zbiorniku. 
c)  pomiaru temperatury w zbiorniku. 
d)  poprzez ważenie paliw płynnych. 

 

10.  Zatłaczanie gazu do podziemnego magazynu odbywa się w okresie 

a)  letnim. 
b)  okresie maksymalnego zapotrzebowania na gaz. 
c)  zimowym. 
d)  kiedy w gazociągach mamy zbyt wysokie ciśnienie. 

 

11.  Ilości zatłoczonego lub odbieranego gazu ze zbiornika są rejestrowane przy pomocy 

a)  ciśnieniomierzy. 
b)  urządzeń stacji pomiarowej. 
c)  urządzeń tłoczących. 
d)  raz na kwartał. 

 
12.  Zbiorniki  magazynowe  ropy  posiadają  dodatkowe  wyposażenie  do  pomiaru  i  rejestracji 

przepływu cieczy w celu 
a)  rozliczania ilości magazynowanej ropy. 
b)  prowadzenia ewidencji jakości ropy. 
c)  prowadzenia kosztów wydobycia ze złoża. 
d)  prowadzenia badań geochemicznych. 

 
13.  Magazynem wód złożowych może być 

a)  warstwa wodonośna. 
b)  oczyszczalnia ścieków. 
c)  warstwa porowata znajdująca się na dużych głębokościach. 
d)  wyeksploatowane złoże ropy i gazu. 

 
14.  PMG Mogilno zlokalizowany jest w pobliżu 

a)  Inowrocławia. 
b)  Gdańska. 
c)  Wałbrzycha. 
d)  Poznania. 

 
15.  Komora magazynowa PMG jest w czasie pracy zbiornika wypełniona gazem 

a)  tylko w czasie gdy zbiornik jest pełny. 
b)  zawsze, lecz gaz ma zmienne ciśnienie. 
c)  tylko, kiedy prowadzi się proces wytłaczania. 
d)  tylko gdy gaz jest wytłaczany. 

 
16.  Gaz do zbiorników ciśnieniowych wtłaczany jest za pomocą 

a)  sprężarek. 
b)  gazociągów. 
c)  węży gumowych. 
d)  własnego ciśnienia. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

17.  Sondy hydrostatyczne służą do pomiaru poziomu cieczy w zbiornikach 

a)  otwartych i ciśnieniowych. 
b)  mokrych. 
c)  cylindrycznych. 
d)  suchych. 

 

18.  W zbiornikach metalowych na LNG magazynuje się gaz 

a)  skroplony metan. 
b)  zaazotowany. 
c)  każdy rodzaj. 
d)  zasiarczony. 

 
19.  Prawo Geologiczne i Górnicze jest zbiorem przepisów 

a)  obowiązujących na terenie Zakładu Górniczego. 
b)  obowiązujących przy procesach wydobywczych. 
c)  obowiązujących tylko przy pracach remontowych zbiorników magazynowanych. 
d)  obowiązujących tylko przy pracach remontowych urządzeń wydobywczych. 

 
20.  Z  punktu  widzenia  bezpieczeństwa  magazynowania  paliw,  najtrudniej  magazynować 

LNG, ponieważ trudno 
a)  utrzymać bardzo niską temperaturę w zbiorniku. 
b)  utrzymać niską temperaturę i nie dopuścić do odparowania paliwa. 
c)  podgrzać gaz i odparować go. 
d)  zmniejszyć ciśnienie gazu w zbiorniku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 

 
Magazynowanie ropy naftowej i gazu ziemnego 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA

 

 

1.  Europex Energetyka gazowa. Praca zbiorowa. Europex 2003 
2.  Kudowicz  A.:  Jakość  paliw  w  procesie  magazynowania.  Paliwa,  oleje  i  smary,  Nr 76, 

1999 

3.  Molenda J.: Gaz ziemny. WNT, Warszawa 1993 
4.  Molenda J.: Gaz ziemny. Wyd. Naukowo-Techniczne, Warszawa 1974 
5.  Nowak  K.:  Problemy  rozwoju  infrastruktury  krajowego  przesyłu  gazu  ziemnego,  AGH, 

Kraków 2001 

6.  Osiadacz  A.,  Tokarzewski  J.:  Liberalizacja  rynku  gazu  ziemnego  w  Polsce.  AGH, 

Kraków 2003 

7.  PN-EN 1127-1:2001 Zapobieganie wybuchowi i ochrona przed wybuchem 
8.  PN–EN 60079-10 Urządzenia elektryczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem 
9.  PN-IEC  60300-3-9:1999  Analiza  ryzyka  w  systemach  technicznych.  Zarządzanie 

niezawodnością. Przewodnik zastosowań 

10.  Reinisch  R.:  Wybrane  istotne  aspekty  Podziemnych  Magazynów  Gazu  (U  progu  XXI 

wieku). PLJ, Warszawa 2000 

11.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  dnia  28  czerwca  2002  r.  w  sprawie 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  prowadzenia  ruchu  oraz  specjalistycznego 
zabezpieczenia  przeciwpożarowego  w  zakładach  górniczych  wydobywających  kopaliny 
otworami wiertniczymi (Dz. U. Nr 109, poz. 961 z późn. zm.) 

12.  Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2003 r. 

w  sprawie  minimalnych  wymagań  dotyczących  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera 
wybuchowa (Dz. U. Nr 107, poz. 1004) 

13.  Sefafin  J.:  Konstrukcje  zbiorników  do  transportu  morskiego  LNG  w  aspekcie 

stosowanych materiałów i metod ich łączenia. AGH, Kraków 1976 

14.  Wilk Z.: Gaz ziemny. Śląsk, Katowice 1964 
15.  Ziółko J.: Zbiorniki metalowe na ciecze i gazy. Arkadia, Warszawa 1986 
16.  www.vps.cz/lpg