betoniarz zbrojarz 712[01] z2 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Marzena Rozborska




Organizowanie stanowiska pracy do robót betoniarskich
712[01].Z2.01






Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Swietłana Koniuszewska
mgr inż. Ewa Szablewska




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska




Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda





Korekta:







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[01].Z2.01
,,Organizowanie stanowiska pracy do robót betoniarskich’’ zawartej w modułowym
programie nauczania dla zawodu betoniarz - zbrojarz.











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Zasady organizacji stanowiska pracy

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Materiały i ich składowanie

12

5.2.1. Ćwiczenia

12

5.3. Maszyny, narzędzia i sprzęt oraz ich obsługa

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Odzież ochronna, sprzęt ochrony osobistej oraz przepisy bhp w robotach

betoniarskich

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

36

























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Organizowanie stanowiska pracy’’

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
betoniarz-zbrojarz 712[01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.
Formy

organizacyjne

pracy

uczniów

mogą

być

zróżnicowane,

począwszy

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych



712[01].Z2.01

Organizowanie stanowiska pracy

712[01].Z2

Technologia robót betoniarskich

712[01].Z2.05

Wykonywanie elementów monolitycznych

712[01].Z2.04

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja

świeżego betonu

712[01].Z2.07

Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych

712[01].Z2.06

Wykonywanie elementów prefabrykowanych

712[01].Z2.03

Wykonywanie mieszanek betonowych i zapraw budowlanych

712[01].Z2.02

Wykonywanie deskowań i form

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odróżniać technologie wykonania budynku,

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,

odczytywać i interpretować rysunek budowlany,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

wykonywać przedmiary i obmiary robót,

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,

organizować stanowisko składowania i magazynowania,

transportować materiały budowlane.




























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp,
zasadami ergonomii i ochrony środowiska,

przygotować miejsca składowania materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

dobrać i przygotować do pracy maszyny, urządzenia i sprzęt, posłużyć się narzędziami,

przeprowadzić bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu,

dobrać materiały do robót betoniarskich,

dobrać materiały pomocnicze,

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań,

dobrać i zastosować materiały pomiarowe,

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,

zagospodarować odpady,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami.































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Betoniarz-zbrojarz712[01]

Moduł:

Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2

Jednostka modułowa:

Organizowanie stanowiska pracy 712[01].Z2.01

Temat: Składowanie cementu.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności właściwego przygotowania magazynu na cement

workowany.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić warunki składowania cementu workowanego,

określić warunki składowania cementu luzem,

przeprowadzić składowanie cementu workowanego,

scharakteryzować tabliczki informacyjne o składowanym cemencie.


Metody nauczania:

wykład i pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach.


Czas: 135min.

Środki dydaktyczne:

plansze,

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

worki z różnego rodzaju cementem,


Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

przypomnienie rodzajów cementu i sposobu oznaczania worków,

określenie warunków składowania cementu luzem i cementu workowanego,

charakterystyka tabliczek informacyjnych połączona z pokazem,

podział na grupy 2 - 3 osobowe,

podanie treści zadania polegającego na prawidłowym zmagazynowaniu określonej
ilości cementu w workach,

wykonanie ćwiczenia,

prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów,

4. Po wykonaniu ćwiczenia grupy próbują dokonać jego analizy.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.

Faza kończąca
6. Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Praca domowa
Wykonaj tabliczkę informacyjną, którą należy umieścić na składowisku cementu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Betoniarz-zbrojarz712[01]

Moduł:

Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2

Jednostka modułowa:

Organizowanie stanowiska pracy 712[01].Z2.01

Temat: Wyposażenie punktu betoniarskiego na placu budowy domu jednorodzinnego.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności planowania wyposażenia punktu betoniarskiego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić warunki pracy punktu betoniarskiego,

rozróżnić elementy wyposażenia punktu betoniarskiego,

zaplanować wyposażenie punktu betoniarskiego,

Metody nauczania:

pokaz z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas: 90min.

Środki dydaktyczne:

plansze,

modele

.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

charakterystyka punktu betoniarskiego,

charakterystyka wyposażenia punktu betoniarskiego,

rozkład magazynów cementu i kruszywa.

4. W czasie pokazu uczniowie wskazują różne możliwości rozwiązania punktu
betoniarskiego.

Faza kończąca
5. Uporządkowanie klasopracowni.

Praca domowa.
Narysuj schemat węzła betoniarskiego.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Zasady organizacji stanowiska pracy

5.1.1.Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz sposób dozowania składników mieszanki betonowej w punkcie betoniarskim.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zaproponować sposób dozowania składników mieszanki betonowej,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

długopis, ołówek,

zeszyt do ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Z zestawu sprzętu narzędzi wypisz te, które służą do dozowania składników oraz

transportu mieszanki betonowej w punkcie betoniarskim. Pamiętaj że punkt betoniarski służy
do wytworzenia małych ilości mieszanki betonowej.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wypisać sprzęt służący do dozowania składników,
3) zaproponować środek transportu mieszanki,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

długopis, ołówek,

zeszyt do ćwiczeń,

zestawienie narzędzi i sprzętu: łopata, grabie, wiadro, taśmociąg, pojemnik do transportu
żurawiem, taczki, wózki dwukołowe,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Materiały i ich składowanie

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie napisów na worku określ rodzaj cementu oraz jego przydatność do celów

budowlanych.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać oględzin podanej próbki,
2) dokonać próby określenia cementu z pomocą materiału nauczania (rozdz. 4.2.1),
3) porównać z tabelą normową (rozdz.4.2.1.),
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw worków po cemencie,

tabele z materiału nauczania,

ołówki lub długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Określić przydatność wody do celów budowlanych na podstawie opisu próbek.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy opisu próbek,
2) dokonać określenia przydatności wody z pomocą materiałów nauczania (rozdz. 4.2.1.),
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczani – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Środki dydaktyczne:

zestaw opisów próbek wody (morskiej, bagiennej, wodociągowej i mineralnej),

ołówki, długopis,

zeszyt do ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Zorganizuj stanowisko składowania cementu w workach.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obmierzyć miejsce na składowanie worków z cementem,
2) rozstawić palety,
3) rozłożyć worki z cementem na paletach zgodnie z zasadami,
4) wykonać tablicę informacyjną,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

cement w workach,

palety,

taśma miernicza,

kreda,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Zorganizuj stanowisko składowania kruszywa w postaci dwóch boksów .

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obmierzyć miejsce na składowanie kruszywa,
2) przygotować ścianki boksów,
3) wykonać tablicę informacyjną,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

wytyczne dotyczące wielkości boksów,

płyty z desek na ścianki,

młotek, gwoździe,

cęgi,

taśma miernicza,

kreda,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Dobierz odpowiednie domieszki do betonu , który ma być użyty do wykonania

elementów masywnych. Do dyspozycji masz wytyczne dotyczące produkcji mieszanki
betonowej.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z recepturą,
2) dokonać próby dobrania odpowiednich domieszek,
3) porównać z materiałem nauczania,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw różnych receptur mieszanki betonowej,

zestaw domieszek do betonu w postaci próbek,

tabele z materiału nauczania,

ołówki lub długopis,

zeszyt do ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Maszyny, narzędzia i sprzęt oraz ich obsługa

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz sprzęt i narzędzia do przygotowania kruszywa do mieszanki betonowej.

Kruszywo jest zanieczyszczone gliną.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia masz do dyspozycji na stanowisku pracy,
2) określić czy potrzebny jest sprzęt mechaniczny czy wystarczy ręczny,
3) wybrać urządzenie do płukania kruszywa,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

łopata, wiadro, taczka,

sita, kozły,

urządzenia mechaniczne do płukania kruszywa,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie2

Dobierz sprzęt i narzędzia do wykonania mieszanki betonowej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia masz do dyspozycji na stanowisku pracy,
2) określić czy potrzebny jest sprzęt mechaniczny czy wystarczy ręczny,
3) wybrać urządzenie do wykonania mieszanki betonowej,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Środki dydaktyczne:

betoniarka wolnospadowa,

łopata, wiadro,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Dobierz sprzęt do wykonania mieszanki betonowej i jej zagęszczenia w elemencie

wykonanym w formie belkowej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia masz do dyspozycji na stanowisku pracy,
2) określić czy potrzebny jest sprzęt mechaniczny czy wystarczy ręczny,
3) wybrać urządzenie do wykonania mieszanki betonowej,
4) wybrać urządzenia do zagęszczania mieszanki betonowej,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

betoniarka

łopata, wiadro, taczka

wibrator wgłębny,

narzędzia do ręcznego zagęszczania mieszanki,

łata,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Dobierz sprzęt do wykonania i zagęszczenia mieszanki betonowej w elemencie

drobnowymiarowym płyty chodnikowej.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia masz do dyspozycji na stanowisku pracy,
2) określić czy potrzebny jest sprzęt mechaniczny czy wystarczy ręczny,
3) wybrać urządzenie do wykonania mieszanki betonowej,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

4) wybrać urządzenia do zagęszczania mieszanki betonowej,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

betoniarka

łopata, wiadro, taczka,

wibrator wgłębny,

narzędzia do ręcznego zagęszczania mieszanki,

stół wibracyjny,

łata,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Dobierz odpowiednie środki transportu mieszanki betonowej. Odległość od punktu

betoniarskiego do obiektu wynosi 10m, miejsce betonowania - strop nad pierwszą kondygnacją
naziemną.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować warunki transportu,
2) przeanalizować odległość i ilość mieszanki betonowej,
3) wybrać środki transportu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wytyczne do wykonania ćwiczenia

długopis, ołówek,

zeszyt do ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 6

Dobierz odpowiednie środki transportu mieszanki betonowej. Odległość od wytwórni

betonu do miejsca betonowania wynosi 5 km. Betonowanie obejmuje fundamenty domu
jednorodzinnego.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować warunki transportu,
2) przeanalizować odległość i ilość mieszanki betonowej,
3) wybrać środki transportu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wytyczne do wykonania ćwiczenia

długopis, ołówek,

zeszyt do ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Odzież ochronna, sprzęt ochrony osobistej oraz przepisy bhp

w robotach zbrojarskich

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Z zestawu znajdującego się na stanowisku ćwiczeniowym dobierz obuwie robocze dla

betoniarza.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zastanowić się jakie obuwie wymagane jest przy pracach betoniarskich,
2) wybrać rodzaj obuwia,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

obuwie różnego rodzaju,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Dobierz odzież ochronną i środki ochrony osobistej na stanowisku betoniarskim

w okresie letnim.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zastanowić się jakie elementy odzieży ochronnej wymagane są przy pracach

betoniarskich,

2) wybrać potrzebną odzież i środki ochrony osobistej spośród udostępnionego

wyposażenia,

3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Dobierz odzież ochronną i środki ochrony osobistej dla betoniarza transportującego

mieszankę betonową za pomocą taczki.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zastanowić się jakie elementy odzieży ochronnej wymagane są przy pracach

betoniarskich,

2) wybrać potrzebną odzież i środki ochrony osobistej spośród udostępnionego

wyposażenia,

3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Oceń pod względem bezpieczeństwa pracy przygotowane stanowisko pracy betoniarza.

Na stanowisku brakuje instrukcji obsługi betoniarki.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić czy na stanowisku pracy panuje porządek,
2) sprawdzić czy przy maszynach i urządzeniach są instrukcje obsługi,
3) przez oględziny ocenić czy maszyny i urządzenia o napędzie elektrycznym mają

wymagane osłony,

4) wydać opinię czy stanowisko nadaje się do pracy,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

punkt betoniarski,

apteczka.

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Zapoznaj się z instrukcją obsługi wibratora wgłębnego i dokonaj próbnego uruchomienia.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać instrukcję obsługi wibratora wgłębnego,
2) sprawdzić przewody i miejsce podłączenia ,
3) wykonać próbne uruchomienie,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wibrator wgłębny,

instrukcja obsługi wibratora wgłębnego,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Organizowanie stanowiska
pracy do robót betoniarskich’’

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. b, 8. c, 9. c, 10. c, 11. b,
12. d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. b, 17. c, 18. a, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Scharakteryzować zastosowanie
betonu w budownictwie

C

P

a

2. Rozróżniać rodzaj cementu

B

P

c

3.

Scharakteryzować oznaczenie na
worku z cementem

C

P

a

4. Rozróżnić właściwości cementu

B

P

b

5.

Podać warunki składowania cementu
workowanego

A

P

d

6. Określić czas składowania cementu

C

P

a

7.

Podać warunki składowania cementu
luzem

A

P

b

8.

Scharakteryzować materiały do
wykonania mieszanki betonowej

C

P

c

9.

Określić warunki składowania
kruszywa

A

P

c

10.

Określić zakres stosowania
domieszek do betonów

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

11.

Rozpoznać maszyny do przesiewu
kruszywa

B

P

b

12.

Określić przydatność kruszywa do
mieszanki betonowej

C

P

d

13.

Określić zasady składowania
kruszywa

C

P

a

14. Określić zastosowanie narzędzi

C

P

b

15. Określić podział kruszyw skalnych

C

PP

a

16. Określić skład mieszanki betonowej

C

PP

b

17.

Określić zastosowanie wibratorów
powierzchniowych

C

PP

c

18.

Określić wyposażenie punktu
betoniarskiego

C

PP

a

19.

Określić wyposażenie betoniarni
poligonowej

C

PP

a

20.

Scharakteryzować betonownie
wielostopniowe

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących organizacji stanowiska pracy do robót betoniarskich.

Są to zadania wielokrotnego wyboru.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 15 - 20,
gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 45min.

Powodzenia




Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Beton jest materiałem często stosowanym w budownictwie ze względu na:

a) łatwość formowania.
b) dobrą izolacyjność termiczną.
c) lekkość konstrukcji.
d) dobrą izolacyjność akustyczną.


2. Napis CEM I oznacza że jest to:

a) cement hutniczy.
b) cement portlandzki mieszany.
c) cement portlandzki.
d) cement pucolanowy.

3. Na górnej powierzchni worka z cementem znajduje się oznaczenie:

a) ostrzegające.
b) klasy cementu.
c) wytrzymałości cementu.
d) dodatków.


4. Jeżeli przy oznaczeniu klasy cementu występuje litera R np.32,5R to jest to cement:

a) wolnotwardniejący.
b) szybkotwardniejący.
c) bez domieszek.
d) z domieszkami.


5. Cement pakowany w worki należy magazynować w pomieszczeniach zamkniętych.

Odległość stosu od ściany wynosi minimum:

a) 10cm.
b) 20cm.
c) 50cm.
d) 30cm.


6. Czas składowania cementu podaje producent. Orientacyjnie można przyjąć czas

składowania dla klasy cementu 32,5 i 42,5 około:
a) 3 miesiące.
b) 3 tygodnie.
c) 4 miesiące.
d) 2 miesiące.


7. Jeżeli cement jest dostarczany luzem, to na placu budowy potrzebne są:

a) betoniarki.
b) silosy.
c) pakamery.
d) beczkowozy.


8. Do sporządzania mieszanki betonowej można stosować bez przeprowadzania badań tylko

wodę:
a) ze stawów.
b) z jezior.
c) wodociągową.
d) z rzek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

9. Składowisko kruszywa powinno być możliwie blisko:

a) bramy wjazdowej.
b) miejsca betonowania.
c) miejsca produkcji mieszanki betonowej.
d) miejsca układania mieszanki betonowej.

10. Domieszki do betonu dodaje się w ilości kilku procent w stosunku do masy:

a) wody.
b) piasku.
c) cementu.
d) kruszywa.

11. Rysunek poniżej przedstawia:

a) rynnę do układania betonu.
b) sortownik bębnowy.
c) sito wibracyjne.
d) rurę teleskopową.


12. Kruszywa zawierające nadmierne ilości pyłów lub zanieczyszczone gliną i iłem można

stosować po:
a) przesuszeniu.
b) przebraniu.
c) przesianiu.
d) przepłukaniu wodą.


13. Kruszywo posortowane na frakcje należy składować:

a) w oddzielnych boksach.
b) w jednym boksie.
c) w pomieszczeniach zamkniętych.
d) w silosie.


14. Narzędzie przedstawione na rysunku służą do:

a) mieszania składników mieszanki betonowej.
b) ręcznego zagęszczania betonu.
c) pielęgnacji betonu.
d) układania mieszanki betonowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

15. Kruszywa skalne ze względu na wielkość ziaren dzielimy na:

a) drobne, grube, bardzo grube.
b) małe, duże, bardzo duże.
c) pospółki i otoczaki.
d) miał, niesort, pospółka.


16. Aby zmniejszyć zużycie cementu stosuje się domieszki w postaci:

a) piasku i pospółki.
b) popiołów i żużli wielkopiecowych.
c) preparatów hydrofix i rapidbet.
d) preparatów hydrofix i klutanit.


17. Wibratory powierzchniowe stosuje się do zagęszczania:

a) płaskich elementów betonowych lub żelbetowych o grubości do 40cm.
b) płaskich elementów betonowych lub żelbetowych o grubości powyżej 30cm.
c) płaskich elementów betonowych lub żelbetowych o grubości do 20cm.
d) płaskich elementów betonowych lub żelbetowych o grubości poniżej 30cm.


18. Podstawowym elementem wyposażenia punktu betoniarskiego jest:

a) betoniarka.
b) wibrator powierzchniowy.
c) sortownik.
d) rura teleskopowa.


19. Podstawowe wyposażenie betonowni poligonowej składa się z betoniarki przeciwbieżnej,

dozownika kruszywa oraz:
a) zasobnika cementu.
b) dozownika wagowego.
c) podajnika ślimakowego.
d) zasobnika kruszywa.


20. W stałych zakładach prefabrykacji są betonownie wielostopniowe, w których najwyżej

sytuuje się:
a) ujęcie wody.
b) silosy kruszywa i cementu.
c) cement workowany.
d) domieszki do betonów.








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Organizacja stanowiska pracy

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

TEST II

Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

,,Organizowanie

stanowiska pracy do robót betoniarskich’’

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-14są z poziomu podstawowego,

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma
następujące oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. c, 5. a, 6. c, 7. d, 8. c, 9. a, 10. c, 11. c,
12. a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. b, 17. d, 18. c, 19. d, 20. d.


Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Podać właściwości spoiwa

hydraulicznego

A

P

a

2.

Rozróżniać rodzaj cementu

B

P

a

3.

Scharakteryzować oznaczenie na

worku z cementem

C

P

b

4.

Rozróżnić właściwości cementu

B

P

c

5.

Podać warunki składowania

cementu workowanego

A

P

a

6.

Określić warunki stosowania

cementu

C

P

c

7.

Podać warunki składowania

cementu luzem

A

P

d

8.

Scharakteryzować kruszywa

budowlane

C

P

c

9.

Rozpoznać środki ochrony osobistej

B

P

a

10.

Określić zakres stosowania

domieszek do betonów

C

P

c

11.

Rozpoznać maszyny do przesiewu

kruszywa

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

12.

Określić sposób oczyszczania

kruszywa

C

P

a

13.

Określić sposób transportu

mieszanki betonowej

C

P

b

14.

Określić zastosowanie narzędzi

C

P

c

15. Określić podział kruszyw łamanych

PP

b

16.

Analizować zastosowanie

domieszek do betonów

D

PP

b

17.

Określić zalety mieszanek

samozagęszczalnych

C

PP

d

18.

Określić zasięg wibratora

przyczepnego

C

PP

c

19.

Określić możliwość stosowania

wibratorów przyczepnych

C

PP

d

20.

Scharakteryzować betonownie

wielostopniowe

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących organizacji stanowiska pracy do robót betoniarskich.

Są to zadania wielokrotnego wyboru.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 15-20, gdyż są one na
poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Cement jest spoiwem hydraulicznym, oznacza to że:

a) może wiązać pod wodą i w powietrzu.
b) może wiązać tylko pod wodą.
c) może wiązać tylko w powietrzu.
d) może wiązać tylko przy dostępie tlenu.


2. Napis CEM III oznacza że jest to:

a) cement hutniczy.
b) cement portlandzki mieszany.
c) cement portlandzki.
d) cement pucolanowy.


3. Oznaczenie ostrzegające na workach z cementem znajduje się:

a) obok klasy cementu.
b) na górnej powierzchni.
c) za oznaczeniem dodatków.
d) na dolnej powierzchni.


4. Prawidłowe oznaczenie cementu szybkotwardniejącego to:

a) CEM II.
b) 32,5 V.
c) 32,5 R.
d) 32,5 W.

5. Podczas składowania cementu workowanego w stosie można ułożyć maksymalnie:

a) 10 worków.
b) 5 worków.
c) 6 worków.
d) 15 worków.

6. Jeżeli cement był składowany dłużej niż 3 miesiące to:

a) nie można go użyć do mieszanki betonowej.
b) można go użyć do mieszanki betonowej.
c) można go użyć do mieszanki betonowej po wcześniejszym przebadaniu

w laboratorium.

d) można go użyć do mieszanki betonowej jeżeli zastosujemy domieszki.


7. Cement jest składowany w silosach, jeżeli jest dostarczony na placu budowy :

a) koleją.
b) w zasobnikach.
c) w workach.
d) luzem.


8. Właściwy skład kruszywa do mieszanki betonowej uzyskuje się:

a) z jednej frakcji kruszywa.
b) po sortowaniu kruszywa na różne frakcje.
c) po sortowaniu i wymieszaniu kruszywa w odpowiednich proporcjach.
d) po wymieszaniu cementu i kruszywa.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33


9. Rysunek obok przedstawia:

a) lina zabezpieczająca.
b) szelki bezpieczeństwa.
c) pas bezpieczeństwa.
d) zawiesia.


10. Domieszki do betonu dodaje się:

a) w ilości kilku procent w stosunku do masy wody.
b) w ilości kilku procent w stosunku do masy piasku.
c) w ilości kilku procent w stosunku do masy cementu.
d) w ilości kilku procent w stosunku do masy kruszywa.


11. Rysunek poniżej przedstawia:

a) rynnę do układania betonu.
b) sortownik bębnowy.
c) sito wibracyjne.
d) rurę teleskopową.


12. Kruszywa przepłukuje się wodą aby:

a) usunąć nadmierne ilości pyłów i iłów.
b) posortować kruszywo drobne.
c) posortować kruszywo grube.
d) usunąć nadmierną ilość piasku.


13. Do transportu mieszanki betonowej przy betonowaniu elementów o dużej objętości stosuje się:

a) taczki lub japonki.
b) przenośniki taśmowe lub rurociągi.
c) taczki lub przenośniki taśmowe.
d) japonki lub przenośniki taśmowe.


14. Narzędzie przedstawione na rysunku służy do:

a) mieszania składników mieszanki betonowej.
b) pielęgnacji betonu.
c) zagęszczania betonu.
d) układania mieszanki betonowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

15. Kruszywa łamane dzielą się na:

a) niekruszone i kruszone.
b) zwykłe i granulowane.
c) zwykłe i kruszone.
d) granulowane i kruszone.


16. Domieszki uszczelniające należy zastosować do mieszanki betonowej, która będzie użyta

do budowy:
a) domu jednorodzinnego.
b) tamy.
c) domu wielorodzinnego.
d) wiaduktu.


17. Zaletą mieszanek samozagęszczalnych jest to, że umożliwiają betonowanie konstrukcji:

a) niewielkich wymiarach i zbrojeniu dużych średnic.
b) małym zagęszczeniu zbrojenia.
c) tylko prostych kształtów.
d) skomplikowanych kształtach i dużym zagęszczeniu zbrojenia.


18. Zasięg wibracji wibratora przyczepnego wynosi:

a) od 0,5 do 2,5m.
b) od 1,0 do 3,5m.
c) od 1,0 do 1,5m.
d) od 1,5 do 2,5m.


19. Elementy pionowe zagęszcza się wibratorami przyczepnymi, jeżeli ich grubość nie

przekraczaja:
a) 50cm.
b) 40cm.
c) 10cm.
d) 25cm.


20. W stałych zakładach prefabrykacji są betonownie wielostopniowe, w których najwyżej

sytuuje się silosy kruszywa i:
a) ujęcie wody.
b) domieszki do betonów.
c) cement workowany.
d) silosy cementu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Organizacja stanowiska pracy

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Abramowicz J M.: Roboty betoniarskie na placu budowy – poradnik. Arkady,

Warszawa1992

2. Adamiec B, Adamiec B.: Technologia- Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,

Warszawa 1996

3. Kettler.K. Murarstwo cz.2 REA, Warszawa 2002
4. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
5. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996
6. Szymański E. Wrześniowski W.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1997
7. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997
8. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa

1997

9. Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989
10. Katalogi firm.
11. PN-EN 197-1:2000 Cement cz.1 ,,Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące

cementów powszechnego użytku.” .

12. PN-EN 12620 : 2004 ,,Kruszywa do betonu”.

