background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 
 

 

 

Krystyna Kielan               

 

 

 
Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa 

handlowego 341[03].Z5.02 

       

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
         

 

 
 
 

 
 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 

2006 

            

 

Recenzenci: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

mgr Mirosława Gastoł 
mgr Rita  Majnusz 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr  Krystyna Kielan 
mgr Maria Olejnik 
 
 
Konsultacja: 
dr  Bożena  Zając 
 
 
 

 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[03].Z5.02 
„Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa handlowego” zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik handlowiec 341[03].  

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

    

                 

1. Wprowadzenie 

3

2. Wymagania wstępne  

5

3. Cele kształcenia 

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

7

5. Ćwiczenia 

11

5.1. Przedsiębiorstwo handlowe – otoczenie, misja i rynkowy wizerunek 

11

5.1.1. Ćwiczenia 11

5.2. Marketing mix 

14

5.2.1. Ćwiczenia 14

5.3. Analizy marketingowe 

16

5.3.1. Ćwiczenia 16

5.4. Strategie marketingowe 

18

5.4.1. Ćwiczenia 18

5.5. Plan marketingowy 

20

5.5.1. Ćwiczenia 20

5.6. Rynek międzynarodowy i globalny 

21

5.6.1. Ćwiczenia 21

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                  

23

7. Literatura                                                                                                                 

34

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE

         

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik handlowiec. 

 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, czyli wykaz umiejętności, które uczeń powinien posiadać przed 

przystąpieniem do realizacji treści zawartych w poradniku, 

−  cele kształcenia, czyli wykaz umiejętności, które uczeń nabędzie, pracując 

z poradnikiem, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  przykładowe  ćwiczenia, ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, na 

podstawie których uczeń będzie mógł stwierdzić, w jakim stopniu opanował materiał 
zawarty w poradniku. 

 

W materiale nauczania przedstawione zostały treści, które umożliwią zrozumienie 

zagadnień dotyczących stosowania strategii marketingowych w przedsiębiorstwach 
handlowych. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, na przykład samokształcenia 
kierowanego, metody projektów. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 
 

Schemat  układu jednostek  modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

341[03].Z5 

Zarządzanie przedsiębiorstwem handlowym 

341[03].Z5.01 

Planowanie i analiza działalności handlowej 

341[03].Z5.02 

Wybieranie strategii marketingowej 

przedsiębiorstwa handlowego 

341[03].Z5.03 

Kształtowanie wizerunku przedsiębiorstwa 

handlowego 

341[03].Z5.04 

Prezentacja przedsiębiorstwa handlowego 

w języku obcym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

      

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

−  korzystać z różnych źródeł informacji, 
−  sklasyfikować i scharakteryzować plany, 
−  określić zasady planowania, 
−  scharakteryzować metody planowania,  
−  określić tryb opracowania planu działalności gospodarczej, 
−  sporządzić uproszczony plan rzeczowy i finansowy, 
−  przeprowadzić uproszczoną analizę ekonomiczną.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

          

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

−  określić istotę  i  miejsce  planów  marketingowych  w  procesie  planowania                        

w  przedsiębiorstwie, 

−  wskazać elementy składające się na mikro- i makrootoczenie przedsiębiorstwa             

handlowego, 

−  sformułować misję rynkową przedsiębiorstwa, 
−  zidentyfikować podstawowe metody analizy strategicznej, 
−  wskazać mierniki umożliwiające ustalenie pozycji rynkowej przedsiębiorstwa, 
−  określić zalety i wady różnych strategii marketingowych, 
−  zaprojektować strategię marketingową dla małego przedsiębiorstwa handlowego, 
−  scharakteryzować strategie konkurowania na rynku globalnym, 
−  skonstruować uproszczony plan marketingowy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca: ............................................................................................. 
Modułowy program nauczania:   Technik handlowiec 341[03] 
Moduł:                         Zarządzanie przedsiębiorstwem handlowym 341[03].Z5 
Jednostka modułowa: Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa handlowego   

341[03].Z5.02 

 
Temat: Tworzenie misji przedsiębiorstwa handlowego metodą seminaryjną 
Cel ogólny: Formułowanie misji przedsiębiorstwa handlowego 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  wyjaśnić proces tworzenia misji przedsiębiorstwa handlowego, 
−  wyjaśnić istotę metody seminaryjnej w procesie tworzenia misji, 
−  analizować elementy powstawania misji, 
−  formułować misję przedsiębiorstwa handlowego. 
Metody nauczania–uczenia się:  

−  wykład wprowadzający, dyskusja problemowa, dyskusja wielokrotna. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca w grupach. 

 
Czas:
 2 godziny lekcyjne. 
Środki dydaktyczne: 

−  rzutnik, 
−  kartki papieru A4, 
−  pisaki, 
−  duży arkusz papieru, 
−  foliogram nr 1 „podstawowe elementy dobrej misji w firmie”. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie – podanie celów lekcji. 
2.  Wykład wprowadzający – nauczyciel omawia zasadnicze elementy, które należy 

rozważyć podczas opracowywania misji przedsiębiorstwa (załącznik 1). 

3.  Ćwiczenie: „formułowanie misji przedsiębiorstwa handlowego metodą seminaryjną” 

(załącznik 2). Etapy: 
−  podział klasy na grupy 5, 6-osobowe wraz z wyłonieniem liderów, którzy będą  ją 

reprezentować w dalszej części ćwiczenia, 

−  zadaniem każdej grupy jest opracowanie misji dla tego samego przedsiębiorstwa 

handlowego, jakim jest  sklep z odzieżą damską (czas 10 minut).  

−  następnie liderzy grup wspólnie, na podstawie opracowanych misji, tworzą jedną 

najwłaściwszą ich zdaniem misję. W czasie dyskusji zwracają uwagę na wady 
i zalety wypracowanych misji. Grupa liderów obserwowana jest przez pozostałą 
część klasy (czas 15 minut).  

−  liderzy zapisują na dużym arkuszu papieru sformułowaną wspólnie misję i 

prezentują ją klasie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

− 

nauczyciel omawia poprawność sformułowanej misji, a następnie metodę pracy, przy 
pomocy której misja była tworzona

.  

4.  Nauczyciel podsumowuje prace uczniów, ocenia za wkład pracy. 

 

Załącznik 1 

(propozycja foliogramu „Podstawowe elementy dobrej misji firmy”) 

 
Dobra misja firmy powinna: 

1)   określić cel działalności firmy, 
2)   wskazywać konkretne towary oraz rynki, 
3)   pomagać zweryfikować bieżące i przyszłe warianty strategiczne, 
4)   być optymalnie wyważona – ani zbyt wąska, ani zbyt szeroka, 
5)   wyróżniać firmę spośród innych tej samej branży, 
6)   być dostatecznie szczegółowa, aby móc oddziaływać na personel firmy, 
7)   być realistyczna i elastyczna, 
8)   skupiać się na potrzebach klienta i ich zaspokajaniu, a nie na cechach usług, 
9)   informować o podstawowej działalności firmy, 
10)   utożsamiać się z celami zbiorowymi firmy, aby można było oszacować postęp 

w realizacji misji, 

11)   być zrozumiała i znana wszystkim pracownikom firmy. 

 

Załącznik 2 

Metoda seminaryjna: 

Opracowanie misji odbywa się podczas seminarium na temat strategii lub planu 

marketingowego z udziałem kadry kierowniczej przedsiębiorstwa. Jednym z punktów 
dyskusji jest wyjaśnienie celu i roli misji oraz przedstawienie jej wariantów dla różnych 
działów. Omawiane są również przykłady dobrze i źle sformułowanych misji; ważne jest, aby 
w dyskusji zabierali głos wszyscy uczestnicy seminarium.  

Następnym etapem są prace w zespołach, zwykle pięcioosobowych, które przygotowują 

pierwsze projekty misji. Uczestnicy seminarium zapoznają się z projektami zespołów 
i szczegółowo omawiają ich wady i zalety. Po wyciągnięciu wniosków z dyskusji do pracy 
przystępuje specjalnie powołany zespół roboczy, który powtarza cały proces na różnych 
szczeblach zarządzania i w różnych oddziałach firmy, w wyniku czego powstaje ostateczny 
wariant misji.  

 
 

Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Uczniowie mają za zadanie wyszukać w Internecie przykłady misji 2  przedsiębiorstw 
handlowych i ocenić, czy są poprawnie sformułowane. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

ocena słowna, czy cele lekcji zostały osiągnięte.

  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca: ............................................................................................. 
Modułowy program nauczania:   Technik handlowiec 341[03] 
Moduł:                               Zarządzanie przedsiębiorstwem handlowym 341[03].Z5 
Jednostka modułowa: Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa handlowego   

341[03].Z5.02 

 
Temat: Planowanie i organizowanie działań promocyjnych w przedsiębiorstwie 

handlowym.

 

Cel ogólny: Charakteryzowanie wybranych instrumentów promocji. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  rozróżniać instrumenty promocji, 
−  scharakteryzować wybrane instrumenty promocji, 
−  analizować i oceniać politykę promocji w przedsiębiorstwie handlowym, 
−  określać cele reklamy, 
−  zaplanować działania promocyjne dla wybranego towaru, 
−  przeprowadzić działania promocyjne dla wybranego towaru. 
Metody nauczania–uczenia się:  

−  wykład wprowadzający, metoda projektów. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca grupowa, zróżnicowana. 

 
Czas:
 3 godziny lekcyjne. 
Środki dydaktyczne: 

−  karty ćwiczeniowo–instruktażowe z mini projektami, 
−  kartki papieru A4, 
−  pisaki, 
−  komputer, Internet. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie – podanie celów lekcji. 
2.  Wykład wprowadzający – nauczyciel przedstawia uczniom główne założenia, cele 

i zadania polityki promocji w przedsiębiorstwie handlowym. 

3.  Następnie nauczyciel zapoznaje uczniów z instrumentami reklamy. Wprowadzenie w te 

zagadnienia może się odbywać z wykorzystaniem filmu dydaktycznego na temat 
reklamy. 

4.  Nauczyciel dzieli klasę na 4,5 - osobowe zespoły, które wybierają swoich liderów. 
5.  Rozdanie kart ćwiczeniowo-instruktażowych z wybranym przez nauczyciela projektem. 
6.  Podsumowanie i ocena wykonanych projektów przez nauczyciela 

 

Załącznik 1  

Propozycje mini  projektów do realizacji 

Projekt 1 
 Reklama 

towaru 

 

Cel: Zapoznanie uczniów z planowaniem działań reklamowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Firma X chce zareklamować swój towar B. W tym celu musi zdecydować się, jaki rodzaj 

prezentacji  powinna zastosować, aby w jak najskuteczniejszy sposób przekazać informację  
potencjalnemu nabywcy. 

Konieczne jest rozważenie następujących zagadnień: 

1.  Jakie to jest przedsiębiorstwo handlowe (np. supermarket, mały sklep osiedlowy)? 
2.  Jaki towar będzie przedmiotem reklamy? 
3.  Do kogo skierowana jest dana oferta reklamowa? 
4.  W jaki sposób będziecie reklamować swój towar – jaki rodzaj reklamy 

wykorzystacie? 

5.  Jak wysokie koszty poniesie przedsiębiorstwo handlowe na sfinansowanie tego 

przedsięwzięcia? 

Na wykonanie projektu grupa ma 2 godziny w ramach zajęć lekcyjnych. Uczniowie 

mogą korzystać z Internetu. 

Zespół będzie oceniany na podstawie: 
a)  trafności zaplanowanych i przeprowadzonych badań, 
b)  zaplanowania zadań i ich podziału pomiędzy członków zespołu, 
c)  sprawozdania i prezentacji projektu na forum klasy. 
 

Projekt 2 

Reklama telewizyjna i radiowa 
Cel: Organizowanie i przedstawianie reklamy. 

Waszym zadaniem jest zareklamowanie towaru (wskazanego przez nauczyciela bądź 

samodzielnie wybranego przez uczniów) jednocześnie w radiu i telewizji. W tym celu należy: 

1.  Określić rodzaj towaru. 
2.  Zwrócić uwagę na istotne różnice między reklamą telewizyjną a radiową. 
3.  Przedstawić propozycje sloganu reklamowego dla danego towaru. 

Na wykonanie projektu zespół ma 2 godziny w ramach zajęć lekcyjnych. Uczniowie 

mogą korzystać z Internetu. 

Zespół będzie oceniany na podstawie: 
a)  oryginalności pomysłu na reklamę, 
b)  trafności przeprowadzonych badań, 
c)  poprawności sformułowanego sloganu, 
d)  sprawozdania i prezentacji reklamy na forum klasy. 

 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Wyszukanie w Internecie 3 przykładów reklam  jednego rodzaju towaru, porównanie i ocena, 
która reklama jest najbardziej trafna.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  ocena słowna, czy cele lekcji zostały osiągnięte. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5. ĆWICZENIA

        

         

 

5.1. Przedsiębiorstwo handlowe – otoczenie, misja i rynkowy 

wizerunek  

 

 

5.1.1. Ćwiczenia                      

 

        
Ćwiczenie 1 

Przyporządkuj podane elementy mikrootoczenia i makrootoczenia przedsiębiorstwa 

handlowego, wstawiając znak X w odpowiednie miejsce. 

 

Elementy mikrootoczenia 

i makrootoczenia 

Mikrootoczenie Makrootoczenie 

Konkurenci  

 

System gospodarki narodowej 

 

 

Klienci (konsumenci) 

 

 

Kultura, etyka i społeczeństwo  

 

Dostawcy  

 

Banki  

 

Agencje marketingowe, reklamowe 

 

 

Pośrednicy handlowi 

 

 

Postęp techniczny i środowisko 
międzynarodowe 

 

 

Przedsiębiorstwa transportowe 

 

 

Polityka rządu i przepisy prawne 

 

 

Środowisko naturalne 

 

 

Związki zawodowe 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wpisać do tabeli znak X w odpowiednie miejsce, przyporządkowując dany element do 

mikro- lub makrootoczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj przykład dotyczący Grupy Handlowej „Staropolskie Wędliny” (materiał 

nauczania) i dokonaj oceny, czy misja przedsiębiorstwa została sformułowana poprawnie. 
 

Udziel pisemnej odpowiedzi na pytania: 
1.  Czy został określony cel działalności przedsiębiorstwa handlowego? 
2.  Czy wskazano konkretny  asortyment towarów? 
3.  Czy wskazano rynek, na jakim będzie przedsiębiorstwo działało? 
4.  Czym przedsiębiorstwo będzie się wyróżniać spośród innych przedsiębiorstw tego 

rodzaju? 

5.  Czy przedsiębiorstwo skupia się na potrzebach klientów? 
6.  Czy misja jest sformułowana w sposób zrozumiały?   

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeczytać przykład dotyczący grupy handlowej „Staropolskie wędliny” z materiału 

nauczania i odpowiedzieć pisemnie na pytania. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika

 

Ćwiczenie 3 

Ustal, jakie elementy mikrootoczenia mają wpływ na działalność: małego sklepu 

osiedlowego i supermarketu, oraz w jaki sposób wzajemnie na siebie oddziaływają. Ustalenia 
wpisz do tabeli. 

 

Rodzaj przedsiębiorstwa 

handlowego 

Elementy mikrootoczenia 

Mały sklep osiedlowy 
z żywnością 
 

 

Supermarket w dużym 
mieście 
 

 

  

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  wypisać na kartce wszystkie możliwe elementy mikrootoczenia przedsiębiorstwa 

handlowego,  

2)  wpisać do tabeli te, które dotyczą małego sklepu i supermarketu, 
3)  napisać, w jaki sposób oddziaływają na siebie  elementy mikrootoczenia 

i przedsiębiorstwa  np. dostawcy supermarketu i supermarket, dostawcy sklepu 
osiedlowego i sklep osiedlowy.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.2. Marketing mix 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

Ćwiczenie 1 

Przeczytaj przykład (materiał nauczania) dotyczący stosowania marketingu mix 

w sklepie detalicznym z odzieżą damską i zaproponuj nową mieszankę marketingową, która 
Twoim zdaniem doprowadzi do poprawy obsługi klientów i zwiększy zyski w tym sklepie.  

 

Element 

marketingu mix 

Opis sytuacji – propozycje poprawy sytuacji 

Produkt  

 

Dystrybucja  

 

Cena 

Promocja  

 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

Uczeń powinien:  

1)  przedyskutować z kolegami, jakie nowe rozwiązania można zastosować, aby zwiększyć 

sprzedaż i zyski  w sklepie, 

2)  wpisać propozycje do tabeli. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe, burza mózgów, dyskusja. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika

 

Ćwiczenie 2 

Zredaguj treść ogłoszenia do gazety na temat poszukiwania dostawców towarów do 

sklepu z odzieżą damską po atrakcyjnych (konkurencyjnych cenach), podając nazwę sklepu, 
adres i rodzaj towarów. Wykorzystaj w tym celu komputer. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 

Uczeń powinien:  

1)  opisać sytuację: asortyment towarów w sklepie, lokalizację, 
2)  wyszukać w gazetach podobne ogłoszenia, zredagować własne ogłoszenie, 
3)  napisać ogłoszenie na komputerze, 
4)  określić, w jakiej gazecie i w jakim formacie zostałoby umieszczone, 
5)  dowiedzieć się, ile kosztowałoby zamieszczenie tego ogłoszenia.  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 
−  gazety, papier, 
−  komputer, drukarka, 
−  Internet. 
 
Ćwiczenie 3 

Hurtownia „Beta” prowadząca sprzedaż towarów biurowych (papier, mazaki, teczki, 

pisaki, długopisy itd.), otrzymała kilka zapytań o ofertę cenową od sklepów detalicznych, 
które są zainteresowane zakupem. Na podstawie aktualnych ofert cenowych, katalogów 
i broszur otrzymanych z różnych hurtowni, sporządź  ofertę cenową na co najmniej 
15 towarów biurowych. Podaj cenę, opis towaru, warunki płatności, sposób dostawy, adres. 
Zwróć uwagę na prezentację graficzną oferty. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z aktualnymi ofertami cenowymi, katalogów i broszur otrzymanych 

z różnych hurtowni z artykułami biurowymi, 

2)  opracować ofertę cenową, 
3)  napisać ofertę na komputerze. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika
−  oferty cenowe, katalogi, broszury z różnych hurtowni z artykułami biurowymi. 
−  komputer, drukarka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.3. Analizy marketingowe 
 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Chcesz w miejscu swojego zamieszkania uruchomić sklep z artykułami żywnościowymi. 

Przeprowadź analizę SWOT  tego pomysłu. 

 

Mocne strony 
 

Słabe strony 

Szanse rynkowe 
 

Zagrożenia rynkowe 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorientować się w miejscu swojego zamieszkania, jakie szanse na realizację miałby 

pomysł uruchomienia sklepu z artykułami żywnościowymi, 

2)  sporządzić analizę. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  papier pakowy, mazaki,  
−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 
 
Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj strukturę asortymentową sklepu z odzieżą sportową, wykorzystując analizę 

portfolio. Ustal cztery grupy towarów i wskaż ich udział w sprzedaży.   

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć aktualne katalogi z odzieżą sportową, zaprojektować asortyment sklepu 

z odzieżą sportową, 

2)  pogrupować towar w cztery grupy: „gwiazdy”, „dojne krowy”, „znaki zapytania”, „psy”,  
3)  ustalić jaki udział w sprzedaży ma każda grupa towarów.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika
−  katalogi z odzieżą sportową. 
 
Ćwiczenie 3 

Odpowiedz pisemnie na pytania: 
1.  Na czym polega zastosowanie strategii penetracji rynku? 
2.  Na czym polega zastosowanie strategii rozwoju rynku? 
3.  Na czym polega zastosowanie strategii rozwoju produktów? 
4.  Na czym polega strategia dywersyfikacji? 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  udzielić pisemnych odpowiedzi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.4. Strategie marketingowe 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dla sklepu osiedlowego (przykład w materiale nauczania 4.3.1) i wybranego segmentu 

rynku opracuj roczny projekt promocji, z uwzględnieniem kosztów jego wdrożenia.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać w Internecie informacje na temat żywności ekologicznej dla dzieci, 
2)  przygotować projekt promocji, obliczyć jego koszty. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika
−  komputer,  Internet. 
 
Ćwiczenie 2 

Wyobraź sobie, że jesteś  właścicielem sklepu z odzieżą damską, który bardzo dobrze 

prosperuje. Udało Ci się, ponieważ rozpoznałeś potrzeby swoich klientek i dostarczasz im 
towar, którego oczekują. Zastanów się i odpowiedz na pytania: 

1.  Jakie potrzeby klientek uwzględniłeś jako właściciel sklepu (np. posiadanie odzieży 

markowej)? 

2.  Jak zaprojektowałeś asortyment towarowy w tym sklepie (np. garsonki, sukienki itp. 

Z jakich materiałów? W jakich rozmiarach?)? 

3.  Gdzie jest zlokalizowany Twój sklep (np. w centrum małego miasteczka)? 
4.  Gdzie kupujesz towar (np. u hurtowników, u producentów)? 

Zastanów się, w jaki sposób przeprowadziłbyś badanie rynku. Przygotuj odpowiednie 
narzędzie badawcze (ankieta, wywiad). Opisz, w jaki sposób przeprowadzisz badanie. 
Przeprowadź badanie wśród kolegów. Przeanalizuj odpowiedzi Twoje i kolegów. Wyodrębnij 
segmenty rynku według następujących kryteriów: wiek, wzrost, sylwetka, dochody, miejsce 
zamieszkania. Dla wyodrębnionych segmentów rynku określ, jakich korzyści spodziewają się 
klienci i jaką cenę (wysoką,  średnią, niską) są skłonni zapłacić. Jeśli na przykład 
wyodrębniliście 3 segmenty rynku, to wypełnijcie tabelę: 

 Oczekiwane 

korzyści Oczekiwana 

cena 

Segment 1 

 

 

Segment 2 

 

 

Segment 3 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odpowiedzieć pisemnie na pytania, 
2)  wyszukać w Internecie producentów i hurtowników, u których mógłby nabywać odzież, 
3)  sporządzić ankietę badawczą, 
4)  przeprowadzić badanie, 
5)  przeanalizować wyniki, wyodrębnić segmenty rynku. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe, dyskusja. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika
−  komputer, Internet. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykorzystaj dane z poprzedniego ćwiczenia (ćwiczenie 2) i zaproponuj  dla 

poszczególnych segmentów rynku skuteczną strategię cen (zastosuj ceny promocyjne, ceny 
nowości rynkowych, ceny konkurencyjne). 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dla każdego segmentu rynku zaproponować asortyment towarów, spełniający 

oczekiwania klientów, 

2)  do każdego segmentu dopasować ceny, jakie klienci są skłonni zapłacić,  
3)  zaproponować ceny promocyjne, ceny nowości rynkowych i ceny konkurencyjne, 
4)  potrzebne informacje wyszukać w Internecie. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika
−  komputer, Internet. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

5.5. Plan marketingowy 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dla dowolnie wybranej działalności handlowej przygotuj program promocji. Postępuj 

w kolejności podanych etapów. 

Etap I: 

Zidentyfikuj odbiorców promocji – do kogo kierujesz promocję? 

Etap II: 

Określ cele promocji (cel sprzedażowy czy cel komunikacyjny). 

Etap III:  Wykonaj projekt przekazu. Odpowiedz na pytania: 
 

−  Co chcesz powiedzieć? 
−  Jak powiedzieć to logicznie? 
−  Jak powiedzieć to symbolicznie? 
−  Kto powinien to powiedzieć? 

Etap IV:  Wybierz kanał komunikacyjny(osobowy, nieosobowy). 
Etap V: 

Ustal  budżet promocyjny (podaj, jaki sposób wybrałeś, np. metodę 
możliwości,  metodę „procent sprzedaży”). 

Etap VI:  Pomiar wyników promocji (podaj efekt sprzedażowy np. wzrost sprzedaży 

towarów, wzrost zysku lub efekt komunikacyjny np. stopień znajomości 
marki firmy). 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać informacje w Internecie, prasie, czasopismach, 
2)  dowiedzieć się, ile kosztuje, np. zamieszczenie  ogłoszenia w prasie, artykuł 

sponsorowany, wykonanie ulotki reklamowej, zamieszczenie reklamy w telewizji 
regionalnej, szyld w pasie drogowym, napis na samochodzie, strona internetowa, 

3)  odpowiedzieć na pytania, przygotować projekt promocji według wskazanych etapów, 
4)  przepisać na komputerze program promocji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika
−  czasopisma, prasa, 
−  komputer, Internet, 
−  drukarka. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

5.6.  Rynek międzynarodowy i globalny 
 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wpisz w puste pola  tabeli nazwę odpowiedniej strategii: globalnej lub 

międzynarodowej. 

 

Działania przedsiębiorstwa 

 

Strategia: globalna/międzynarodowa 

Przedsiębiorstwo dostosowuje marketing 
i asortyment towarów do klientów w danym 
kraju 

 
 

Przedsiębiorstwo sprzedaje na wszystkich 
rynkach identyczne towary oraz prowadzi 
jednorodne działania marketingowe 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wpisać rodzaj strategii w odpowiednie pole tabeli. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika
 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj informacji na temat międzynarodowych sieci handlowych, funkcjonujących na 

rynku regionalnym w Twoim miejscu zamieszkania.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać informacje w Internecie, czasopismach, gazetach, 
2)  sporządzić wykaz funkcjonujących sieci handlowych, podać nazwę, kraj pochodzenia 

i od kiedy działa. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika
−  czasopisma, gazety, 
−  komputer, Internet. 
 
Ćwiczenie 3 

Wybierz się do supermarketu i sporządź wykaz towarów, które sprzedawane są pod 

marką handlową tego marketu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wybrać się do supermarketu, wyszukać towary, które sprzedawane są pod marką 

handlową. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 

Test pisemny wielokrotnego wyboru, dwustopniowy do jednostki 
modułowej „Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa 
handlowego”      
             

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 20  są z poziomu podstawowego, 
zadania 3, 14, 16, 19, 29, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt             

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne:                    

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8/16  zadań z poziomu podstawowego,

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12/16  zadań z poziomu podstawowego,  
dobry – za rozwiązanie co najmniej 14/16  zadań z poziomu podstawowego oraz co najmniej  
2/7 z poziomu ponadpodstawowego,  
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 15/16 zadań z poziomu podstawowego 
oraz co najmniej  6/7 z poziomu ponadpodstawowego.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. a, 5. b, 6. d, 7. b, 8. c, 9. c, 10. d, 11. b, 
12. 
b, 13. d, 14. a, 15. b, 16. d, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c, 21. a, 22. b.    
           
Plan testu                    

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1 Zdefiniować pojecie misji  przedsiębiorstwa A 

2 Zdefiniować pojęcie public relations  

3 Scharakteryzować strategię produktu 

PP 

4 Zdefiniować pojęcie zarządzania 

marketingowego 

A PP  a 

5 Zidentyfikować cechy  strategii 

dywersyfikacji 

B PP  b 

6 Rozróżnić cechy segmentu rynku 

7 Scharakteryzować  cechy sprzedaży 

tradycyjnej 

B P  b 

8 Zidentyfikować cechy strategii sprzedaży 

i kanałów dystrybucji 

B PP  c 

9 Wymienić elementy wykorzystywane 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

w konkurencji pozacenowej 

10 Rozróżnić otoczenie bezpośrednie 

przedsiębiorstwa 

B P  d 

11 Zdefiniować pojęcie marketingu 

12 Wymienić elementy marketingu mix 

13 Rozróżnić narzędzia kształtowania produktu 

PP 

14 Rozróżnić strategie marketingowe 

PP 

15 Zastosować instrumenty marketigowe 

PP 

16 Scharakteryzować strategie cenową C 

PP 

17 Zidentyfikować funkcje organizacyjne 

dystrybucji 

B P  d 

18 Rozróżnić kanały dystrybucji w handlu 

19 Rozróżnić grupy produktów 

PP 

20 Zidentyfikować strategie ekspansji 

międzynarodowej przedsiębiorstwa  

B PP  c 

21 Dokonać analizy SWOT 

PP 

22 Scharakteryzować  strategię segmentacji 

rynku 

C PP  b 

 

Przebieg 

testowania 

 

       

 

 
Instrukcja 

dla 

nauczyciela 

         

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu. 
4.  Przed rozpoczęciem rozwiązywania testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na rozwiązanie zadań. 
 

Instrukcja dla ucznia                  

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test pisemny zawiera 22 zadania  wielokrotnego wyboru i sprawdza Twoją wiedzę 

i umiejętności z zakresu wybierania strategii marketingowej przedsiębiorstwa 
handlowego. 

5.  Odpowiedzi udzielaj na KARCIE ODPOWIEDZI. 
6.  Do każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. 
7.  Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa, za każdą prawidłową odpowiedź  otrzymujesz 

1 punkt, za nieprawidłową 0. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

8.  Wybierz właściwą odpowiedź i w karcie odpowiedzi wstaw znak X. 

Nr 

pyt. 

a b c d 

1  

 

X  

 
9.  W przypadku pomyłki, należy błędną odpowiedź skreślić i zaznaczyć kółkiem, następnie 

wpisać odpowiedź poprawną. 

Nr 

pyt. 

a b c d 

X  

X  

 
10.  Pracuj samodzielnie. 
11.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut, od momentu przekazania instrukcji i zadań. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

−  instrukcja, 
−  zestaw zadań testowych, 
−  karta odpowiedzi. 
 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

         

 

 
1.  Misja przedsiębiorstwa to: 

a)  analiza sytuacji rynkowej, 
b)  organizacja działań marketingowych, 
c)  określenie roli przedsiębiorstwa w otoczeniu, 
d)  koordynowanie działań marketingowych. 
 

2.  Kształtowanie pozytywnych stosunków przedsiębiorstwa z otoczeniem to: 

a)  reklama zewnętrzna, 
b)  public relations, 
c)  promocja sprzedaży, 
d)  reklama telewizyjna. 
 

3.  Do strategii produktu należy: 

a)  strategia cen nowości rynkowych, 
b)  strategia najwyższej jakości i niezawodności produktów, 
c)  strategia promocji za pomocą środków masowego przekazu, 
d)  strategia selektywnej i elitarnej sprzedaży towarów. 
 

4.  Zarządzanie marketingowe to: 

a)  zastosowanie i wykorzystanie narzędzi marketingu w warunkach konkretnego 

przedsiębiorstwa, 

b)  formułowanie przez przedsiębiorstwo prognoz działania na przyszłość, 
c)  wspieranie i częściowe finansowanie działań uczestników kanału dystrybucji, 
d)  ustalenie listy potencjalnych nabywców oraz uzyskanie informacji o nich. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

5.  Strategia dywersyfikacji w rozwoju przedsiębiorstwa polega na: 

a)  poszukiwaniu możliwości zwiększania sprzedaży na rynku dotychczasowym, 
b)  wprowadzeniu nowych produktów na rynki, na których przedsiębiorstwo nie 

działało, 

c)  wejście z dotychczas sprzedawanym produktem na nowe rynki, 
d)  wprowadzenie nowego produktu na dotychczasowy rynek. 
 

6.  Cechy prawidłowo wyodrębnionego segmentu rynku to: 

a)  niezróżnicowanie, rozległość, dostępność, 
b)  dostępność, zróżnicowanie, podzielność, 
c)  skoncentrowanie, mierzalność, dostępność, 
d)  rozległość, mierzalność, dostępność. 
 

7.  Sprzedaż tradycyjna charakteryzuje się: 

a)  samodzielnym określaniem przez klienta czasu dokonywania zakupu, 
b)  bezpośrednim kontaktem klienta ze sprzedawcą, 
c)  bezpośrednim kontaktem klienta z towarem, 
d)  samodzielnym wyborem towaru przez klienta. 
 

8.  Do strategii sprzedaży i kanałów dystrybucji należy: 

a)  strategia najwyższej jakości i niezawodności towarów, 
b)  strategia cen nowości rynkowych, 
c)  strategia selektywnej i elitarnej sprzedaży towarów, 
d)  strategia cen psychologicznych. 
 

9.  Konkurencja pozacenowa wykorzystuje m.in.: 

a)  cenę, jakość, warunki sprzedaży, 
b)  opakowanie, reklamę, znak firmowy, 
c)  gwarancję, usługę posprzedażową, cenę, 
d)  opakowanie, cenę, reklamę. 
 

10.  Do elementów otoczenia bezpośredniego należą m.in.: 

a)  dostawcy, nabywcy, religia, tradycja, 
b)  pracownicy, banki, kultura, sytuacja ekonomiczna, 
c)  sytuacja polityczna, agencje doradcze, banki, agencje reklamowe, 
d)  pracownicy, agencje marketingowe, banki, dostawcy. 
 

11.  Marketing polega na: 

a)  realizacji własnych oczekiwań bez uwzględnienia potrzeb nabywców, 
b)  rozpoznawaniu, kształtowaniu i zaspokajaniu potrzeb nabywców, 
c)  sprzedaży produktów firmy w jak największej liczbie sklepów, 
d)  optymalnym wykorzystaniu posiadanych przez firmę pieniędzy. 
 

12.  Elementy marketingu mix to: 

a)  reklama, cena, logistyka, produkt, 
b)  produkt, cena, dystrybucja, promocja, 
c)  produkt, gwarancja, cena, dystrybucja, 
d)  marka, jakość, gwarancja, opakowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

13.  Do narzędzi kształtowania produktu należą m.in.: 

a)  jakość, oznakowanie, bonifikata, rabat, opakowanie, 
b)  skonto, opakowanie, marka, usługa posprzedażowa, 
c)  jakość, oznakowanie, gwarancja, odroczenie płatności, 
d)  gwarancja, jakość, marka, usługa posprzedażowa. 
 

14.  Która ze strategii nie należy do strategii cen: 

a)  strategia segmentacji rynku, 
b)  strategia cen nowości rynkowych, 
c)  strategia cen konkurencyjnych, 
d)  strategia cen promocyjnych. 
 

15.  Skonto premiuje odbiorców: 

a)  płacących w systemie ratalnym, 
b)  płacących szybko za produkt, 
c)  płacących cenę najwyższą, 
d)  płacących cenę przewodnią. 
 

16.  Do strategii cen należy: 

a)  strategia produktów gorszej jakości sprzedawanych po niższych cenach, 
b)  strategia sprzedaży tego samego towaru dla największej liczby nabywców, 
c)  strategia wysokiego poziomu sprzedaży osobistej dla pozyskiwania stałych klientów, 
d)  strategia cen promocyjnych. 
 

17.  Do funkcji organizacyjnych dystrybucji należą m.in.: 

a)  zbieranie informacji, transport, magazynowanie, przerób handlowy, 
b)  przekształcanie asortymentu, magazynowanie, zawieranie transakcji, 
c)  składanie zamówień, zbieranie informacji, negocjacje, 
d)  magazynowanie, transport, przerób handlowy. 
 

18.  Ze względu na rodzaj kanału dystrybucji w handlu wyróżniamy: 

a)  przedsiębiorstwa handlu hurtowego, przedsiębiorstwa handlu detalicznego, 
b)  przedsiębiorstwa produkcyjne, przedsiębiorstwa skupu, 
c)  przedsiębiorstwa handlu hurtowego, przedsiębiorstwa skupu, 
d)  przedsiębiorstwa produkcyjne, przedsiębiorstwa handlu detalicznego. 
 

19.  Cztery grupy produktów w analizie portfolio, to: 

a)  koty, psy, krowy, gwiazdy,  
b)  znaki zapytania, gwiazdy, dojne krowy, psy, 
c)  szczury, koty, gwiazdy, krowy, 
d)  byki, gwiazdy, psy, znaki zapytania. 
 

20.  Podstawowe strategie ekspansji międzynarodowej przedsiębiorstw to: 

a)  strategia krajowa, strategia regionalna, 
b)  strategia wielonarodowa, strategia krajowa, 
c)  strategia wielonarodowa, strategia globalna, 
d)  strategia globalna, strategia regionalna. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

21.  Podstawowe części analizy SWOT to: 

a)  analiza silnych i słabych stron, analiza szans i zagrożeń, formułowanie wniosków 

strategicznych, 

b)  analiza silnych i słabych stron, analiza zysku, analiza przepływów finansowych, 
c)  analiza szans i zagrożeń, analiza wyniku finansowego, formułowanie wniosków 

strategicznych, 

d)  formułowanie wniosków strategicznych, analiza wyniku finansowego, analiza 

kosztów. 

 

22.  Strategia segmentacji rynku polega na: 

a)  zaoferowaniu niskiej ceny za wszystkie dobra z danego asortymentu 

przedsiębiorstwa handlowego, 

b)  odmiennym podejściu do różnych grup nabywców, uwzględniając różne potrzeby 

nabywców, 

c)  sprzedaży przez firmy meblarskie segmentów młodzieżowych, segmentów dla dzieci 

i dorosłych, 

d)  zaoferowaniu wysokiej ceny za wszystkie dobra z całego asortymentu 

przedsiębiorstwa handlowego. 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa handlowego   

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 

Odpowiedź 

Nr 

zadania 

 

Punktacja 

a b c d 

 

b

 

c

 

d

 

 

3 a

 

b

 

c

 

d

 

 

4 a

 

b

 

c

 

d

 

 

5 a

 

b

 

c

 

d

 

 

6 a

 

b

 

c

 

d

 

 

7 a

 

b

 

c

 

d

 

 

8 a

 

b

 

c

 

d

 

 

9 a

 

b

 

c

 

d

 

 

10 a

 

b

 

c

 

d

 

 

11 a

 

b

 

c

 

d

 

 

12 a

 

b

 

c

 

d

 

 

13 a

 

b

 

c

 

d

 

 

14 a

 

b

 

c

 

d

 

 

15 a

 

b

 

c

 

d

 

 

16 a

 

b

 

c

 

d

 

 

17 a

 

b

 

c

 

d

 

 

18 a

 

b

 

c

 

d

 

 

19 a

 

b

 

c

 

d

 

 

20 a

 

b

 

c

 

d

 

 

21 a

 

b

 

c

 

d

 

 

22 a

 

b

 

c

 

d

 

 

Razem    

 
 

           

                     

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

Test praktyczny do jednostki modułowej „Wybieranie strategii 
marketingowej przedsiębiorstwa handlowego”  
 

Kartoteka testu praktycznego 

Lp. Sprawdzane 

umiejętności 

Sprawdzane czynności 

Uczeń powinien umieć 

Kategoria 

celów 

kształcenia 

Poziom 

wymagań 

−  scharakteryzować działalność 

sklepu – asortyment towarów, 
wysokość obrotów, miejsce na 
rynku, grupy najważniejszych 
klientów i najgroźniejszych 
konkurentów 

C P 

–  sporządzić analizę  SWOT 

C PP 

–  scharakteryzować obecny 

asortyment towarów 

 

–  scharakteryzować konkurentów 

istniejących i potencjalnych 

 

–  scharakteryzować 

makrootoczenie, np. 
unormowania prawne, postawy 
społeczeństwa 

 

PP 

1 Analizy 

sytuacji 

przedsiębiorstw

–  ocenić dotychczasowe strategie 

marketingowe 

 

PP 

2 Określania 

celów 
przedsiębiorstw

–  określić cele, do których sklep 

będzie dążyć, np. zwiększenie 
sprzedaży, maksymalizacja zysku 

 

–  zaproponować strategie 

marketingowe 

C PP 

3 Formułowania 

niezbędnych 
strategii dla 
osiągnięcia 
ustalonych 
celów 

–  określić koszty wdrożenia 

strategii marketingowych 

D PP 

4 Ustalenia 

harmonogramu 
realizacji planu 

–  ustalić harmonogram prac 

realizacji planu marketingowego 
– tzn. kto, kiedy i jak ma 
realizować zadania planu 
marketingowego  

C P 

5 Dokonania 

podsumowania 
planu 

–  przedstawić planowane efekty 

wdrożenia strategii 
marketingowych 

D PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

Instrukcja dla ucznia 

Drogi uczniu! 

Przystępujesz do rozwiązania testu praktycznego, którego celem jest sprawdzenie 

umiejętności z zakresu jednostki modułowej „Wybieranie strategii marketingowej 
przedsiębiorstwa handlowego” 341[03].Z5.02. 

Test polega na wykonaniu jednego zadania praktycznego. 
Postępuj zgodnie z kolejnością poleceń. W przypadku, gdy nie potrafisz wykonać 

któregoś z poleceń, przechodzisz do kolejnego polecenia.  

Podczas rozwiązywania testu można korzystać tylko z długopisów.  
Na rozwiązanie testu masz 45 minut od momentu przekazania instrukcji i zadania. 
W przypadku wcześniejszego rozwiązania, należy oddać test i opuścić salę.  

Powodzenia! 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

Test jest przeznaczony do przeprowadzenia sprawdzianu umiejętności praktycznych 

uczniów ukształtowanych w procesie kształcenia w jednostce modułowej „Wybieranie 
strategii marketingowej przedsiębiorstwa handlowego” 341[03].Z5.02. 

 
Test sprawdza umiejętności z zakresu: 

1)  poziomu podstawowego (5 zadań): 

−  charakteryzowania działalności sklepu – asortyment towarów, wysokość obrotów, 

miejsce na rynku, grupy najważniejszych klientów i najgroźniejszych konkurentów, 

−  charakteryzowania obecnego asortymentu towarów, 
−  charakteryzowania konkurentów istniejących i potencjalnych, 
−  określania celów, do których sklep będzie dążyć, np. zwiększenie sprzedaży, 

maksymalizacja zysku, 

−  ustalania harmonogramu prac realizacji planu marketingowego – tzn. kto, kiedy i jak 

ma realizować zadania planu marketingowego. 

2)  poziomu ponadpodstawowego (6 zadań): 

−  sporządzania analizy  SWOT, 
−  charakteryzowania makrootoczenia, np. unormowania prawne, postawy 

społeczeństwa, 

−  oceniania dotychczasowych strategii marketingowych, 
−  projektowania strategii marketingowych, 
−  określania kosztów wdrożenia strategii marketingowych, 
−  przedstawiania planowanych efektów wdrożenia strategii marketingowych. 

Uczeń w trakcie wykonywania zadania udziela odpowiedzi na przygotowanych arkuszach 
papieru A4. 

Każda wykonana czynność jest punktowana zgodnie z punktacją podaną w Arkuszu 

oceniania zadania praktycznego. 
 

Organizacja testowania przez nauczyciela: 

1)  materiał dla ucznia: przygotowanie odpowiedniej liczby zadań praktycznych, arkuszy 

papieru A4 i instrukcji dla ucznia,  

2)   zapewnienie uczniom samodzielności przy rozwiązywaniu zadań, 
3)  rozdanie uczniom instrukcji, zadań i arkuszy papieru, 
4)  udzielenie wyjaśnień w przypadku pytań, 
5)  zapisanie na tablicy czasu na rozwiązanie testu – 45 minut, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

6)  zebranie zadań i arkuszy z odpowiedziami oraz dokonanie ich przeglądu, 
7)  zestawienie wyników w tabeli zbiorczej, 
8)  dokonanie analizy ilościowej i jakościowej zadań, 
9)  dokonanie projekcji zmian ukierunkowanych na zniwelowanie niepowodzeń uczniów. 

 
Zadanie praktyczne 

 
Sporządź uproszczony plan marketingowy dla małego sklepu osiedlowego ze zdrową 

żywnością. Sklep działa na rynku od roku. Po roku działalności wypracował  niewielki zysk.  
W ciągu rocznej działalności stosował instrumenty marketingowe przedstawione w tabeli.   

 

Element 

marketingu 

Opis sytuacji w okresie działalności sklepu 

Produkt 1.  Konsument: dzieci, kobiety, mężczyźni, wiek od 0 do 100 lat 

2.  Asortyment: żywność ekologiczna 
3.  Dostawcy: pięciu  producentów prywatnych, hurtownia 
4.  Opakowanie: torby z folii bez nadruku 
5.  Znak firmowy: brak 
6.  Część towarów posiada atesty  

Dystrybucja 1.  Kanał dystrybucji: zakupy od 5 producentów i 1 hurtowni 

2.  Częstotliwość zakupów: 3 razy w tygodniu 
3.  Transport: własny 
4.  Sala sprzedaży: 10 m

2

 

5.  Zaplecze: 15 m

2

 

6.  Ekspozycja towaru: na półkach 
7.  Lokalizacja sklepu: bardzo dobra,  w centrum osiedla Widzew w Łodzi 
8.  Wejście do sklepu: niewyróżniające się, szyld mały, słabo widoczny 
9.  Dostęp do sklepu: brak miejsca do parkowania samochodu 

Cena 1.  Ceny: ustalane dla każdego towaru na podstawie ceny od pośrednika po 

dodaniu przeciętnie ok. 20% marży 

2.  Rabaty: niestosowane 
3.  Płatność: gotówka, nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą 

Promocja 1.  Okno wystawowe małe – ekspozycja 5 sztuk towaru na tacy, kolorystyka 

wystawy w kolorze niebieskim 

2.  Szyld słabo widoczny, litery spłowiałe 
3.  Brak informacji w prasie i w innych środkach masowego przekazu 
4.  Brak informacji o otwarciu sklepu i zachęt w formie sprzedaży 

promocyjnej 

5.  Sprzedawczyni nie doradza klientom 
6.  Do pakowania – torby plastikowe bez nadruku 
7.  Dostęp do towaru: towar podaje sprzedawca (kobieta) 
8.  Jakość obsługi: przeciętna 

Polecenia: 

−  dokonaj analizy sytuacji sklepu, 
−  określ cele sklepu, 
−  sformułuj  strategie dla osiągnięcia ustalonych celów, 
−  ustal harmonogram realizacji planu, 
−  dokonaj podsumowania planu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

Arkusz oceniania 

 

Lp. Sprawdzane 

umiejętności Sprawdzane 

czynności 

Maksymalna 

liczba 

punktów 

Charakteryzowanie działalności sklepu 
– asortyment towarów, wysokość 
obrotów, miejsce na rynku, grupy 
najważniejszych klientów 
i najgroźniejszych konkurentów 

 

Sporządzenie analizy  SWOT 

Charakteryzowanie obecnego 
asortymentu towarów 

Charakteryzowanie konkurentów 
istniejących i potencjalnych 

 

Charakteryzowanie makrootoczenia np. 
unormowania prawne, postawy 
społeczeństwa 

 

1 Analiza 

sytuacji 

przedsiębiorstwa 

Ocena dotychczasowych strategii 
marketingowych 

 

2 Określanie celów 

przedsiębiorstwa 

Określenie celów, do których sklep 
będzie dążyć, np. zwiększenie 
sprzedaży, maksymalizacja zysku 

 

Zaproponowanie strategii 
marketingowych 

3 Formułowanie niezbędnych 

strategii dla osiągnięcia 
ustalonych celów 

Określenie kosztów wdrożenia strategii 
marketingowych 

4 Ustalenie 

harmonogramu 

realizacji planu 

Ustalenie harmonogramu prac realizacji 
planu marketingowego – tzn. kto, kiedy 
i jak ma realizować zadania planu 
marketingowego  

5 Dokonanie 

podsumowania 

planu 

Przedstawienie planowanych efektów 
wdrożenia strategii marketingowych 

Razem                                                                                                                    30 

 
Proponuje się następujące normy wymagań: 

Liczba punktów 

Ocena szkolna 

co najmniej 15  

dopuszczająca 

16-20 dostateczna 
21-25 dobra 
26-29 bardzo 

dobra 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

6. LITERATURA

  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

1.  Dębski S.: Ekonomika i organizacja   przedsiębiorstw. Cz. 2 WSiP, Warszawa 2002 
2.  Domański T.: Strategie marketingowe dużych sieci handlowych. Wydawnictwo 

Naukowe PWN, Warszawa – Łódź 2001 

3.  Griffin R.W.: Podstawy zarządzania organizacjami. Wydawnictwo Naukowe PWN, 

Warszawa 2001 

4.  Kłeczek R., Kowal W., Kaniowski P., Wodniczka J.: Marketing. Jak to się robi. Zakład 

Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, Wrocław - Warszawa – Kraków 1992 

5.  Kotler P.: Marketing, analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola. Gebethner i s-ka, 

Warszawa 1994 

6.  Michalski E.: Marketing. Podręcznik Akademicki. Wydawnictwo Naukowe PWN, 

Warszawa 2004 

7.  Payne A.: Marketing usług. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1996 
8.  Piasecki B. (red): Ekonomika i zarządzanie małą firmą. PWN, Warszawa – Łódź 1999 
9.  Sznajder A.: Sztuka promocji. PWN, Warszawa 1997 
10.  Sztucki T.: Marketing. Sposób myślenia. System działania. Agencja Wydawnicza 

„Placet”, Warszawa 1996