background image

___________________________________________________________________________ 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 

Anna Symela 
 
 
 
 

Wykonywanie prac plastyczno-technicznych 322[15].Z2.03 

 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Bożena Czerniawska 
mgr Wiesława Staszczak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Anna Symela 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Krzysztof Symela  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[15].Z2.03 
„Wykonywanie  prac  plastyczno-technicznych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu terapeuta zajęciowy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Sztuki plastyczne – klasyfikacja i podstawowe pojęcia 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Twórczość plastyczna osób niepełnosprawnych 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Oddziaływanie barw i podstawy kompozycji plastycznej 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Stosowanie podstawowych technik plastycznych 

18 

5.4.1.Ćwiczenia 

18 

5.5. Organizacja pracowni plastycznej 

21 

5.5.1. Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

32 

 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

terapeuta zajęciowy.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania:  ćwiczenia  praktyczne, 
dyskusja, metoda tekstu przewodniego. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 
 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 

322[15].Z2 

Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 

 

322[15].Z2.04 

Opracowywanie diagnozy 

terapeutycznej na podstawie 

rozpoznania stanu pacjenta 

322[15].Z2.01 

Rozróżnianie rodzajów działalności 

terapeutycznej 

322[15].Z2.02 

Organizowanie pracy w pracowni 

terapii zajęciowej 

322[15].Z2.03 

Wykonywanie prac plastyczno- 

-technicznych  

 

322[15].Z2.06  

Wykonywanie działań z zakresu 

terapii indywidualnej i grupowej 

 

322[15].Z2.07 

Ocenianie skuteczności 

i dokumentowanie działań 

terapeutycznych 

322[15].Z2.05 

Opracowywanie projektu 

i harmonogramu indywidualnych 

i grupowych zajęć terapeutycznych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, i ochrony 
środowiska, 

 

przestrzegać normy prawne i etyczne normy, 

 

udzielać pierwszej  pomocy przedlekarskiej  poszkodowanym, zgodnie z obowiązującymi 
zasadami, 

 

nawiązywać  kontakty  społeczne  oraz  prowadzić  działania  terapeutyczne  związane 
z promocją zdrowia, 

 

wyjaśniać, na czym polega rozwój osobowy i biologiczny człowieka, 

 

rozpoznawać i rozwiązywać problemy osób niepełnosprawnych, 

 

uczestniczyć w działaniach związanych z kompleksową rehabilitacją pacjenta, 

 

rozróżniać rodzaje działań terapeutycznych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie i realizować projekty w zespole, 

 

samodzielnie pogłębiać wiedzę i umiejętności. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

nawiązać kontakt z podopiecznym w czasie wykonywania prac plastyczno-technicznych, 

– 

zapewnić klimat i atmosferę do pracy twórczej w grupie podopiecznych, 

– 

zmotywować podopiecznego do udziału w zajęciach, 

– 

nauczyć podopiecznego planowania wykonywania prac plastyczno-technicznych, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
w trakcie wykonywania prac plastyczno-technicznych, 

– 

zorganizować  wykonywanie  prac  plastyczno-technicznych  zgodnie  z  wymaganiami 
ergonomii, 

– 

zastosować różne techniki plastyczne, 

– 

wykonać prace plastyczno-techniczne, 

– 

dostosować  prace  plastyczno-techniczne  do  potrzeb,  możliwości,  umiejętności 
i sprawności podopiecznego, 

– 

zachęcić podopiecznego do własnej kreatywności, 

– 

nadzorować wykonywanie prac plastyczno-technicznych przez podopiecznego, 

– 

podjąć współpracę z podopiecznym podczas wykonywania zadania, 

– 

pokonać lęki, uczucie zagrożenia i uprzedzenia u podopiecznego, 

– 

rozwinąć wyobraźnię twórczą u podopiecznego, 

– 

podjąć współpracę z zespołem terapeutycznym. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł: 

Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 322[15].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

prac 

plastyczno-technicznych 

322[15].Z2.03 

Temat: Wyposażenie pracowni plastycznej w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej. 

Cel ogólny: Nabycie umiejętności projektowania wyposażenia pracowni plastycznej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  określić jakie techniki będą stosowane w pracowni plastycznej, 

 

zaplanować prace organizacyjne, 

 

dobrać materiał i sprzęt niezbędny do pracy różnymi technikami, 

 

przeanalizować  akty  prawne  określające  zasady  funkcjonowania  warsztatów  terapii 
zajęciowej, 

 

zorganizować  pracownię  zgodnie  z  wymogami  bhp  (powierzchnia,  meble,  oświetlenie, 
kubatura itp.), 

 

skorzystać z różnych źródeł informacji (elektronicznych i drukowanych), 

 

określić  wymagania  dla  pracowni  plastycznej,  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  
i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  oczekiwaniami  i  potrzebami 
potencjalnych klientów. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w 2–3 osobowych grupach. 

 
Czas: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca2004 r. 
w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz.U.04.63.587 z późn. zm.), 

 

stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu oraz oprogramowaniem, 

 

przykłady regulaminów pracowni terapii zajęciowej, 

 

przykłady dobrych praktyk dotyczących funkcjonowania pracowni plastycznych, 

 

materiały przygotowane przez nauczyciela dotyczące metody projektów, 

 

literatura dotycząca wyposażenia pracowni plastycznej, 

 

arkusze papieru dużego formatu flamastry. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie w problematykę zajęć. 
2.  Przedstawienie celów ogólnych i szczegółowych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  Dobór grup. 
4.  Zebranie  informacji  przez  uczniów  na  temat  regulaminów  pracowni  plastycznych 

i przykładów dobrych praktyk. 

5.  Określenie  potrzeb  potencjalnych  klientów  – uczestników  warsztatów terapii  zajęciowej 

(WTZ).  

6.  Konsultowanie problemów i pomysłów z nauczycielem. 
7.  Określanie technik, jakie będą stosowane w pracowni plastycznej. 
8.  Dobór wyposażenia dla wyodrębnionych technik plastycznych. 
9.  Rozplanowanie  wyposażenia  w  pracowni  dla  przyjętych  rozmiarów  i  kubatury 

pomieszczeń. 

10.  Zaplanowanie  organizacji  pracowni  w  formie  schematu,  z  uwzględnieniem  pomysłów 

członków zespołu. 

11.  Prezentacja projektu przez wytypowanego członka grupy. 
12.  Dyskusja uczniów nad zaprezentowanymi rozwiązaniami. 
13.  Ocena „mocnych” i „słabych” stron zaprezentowanych projektów przez nauczyciela. 
14.  Podsumowanie działań uczniowskich.  
 
Zakończenie zajęć: 

Nauczyciel  ocenia  uczniów  podczas  prowadzonych  zajęć  metodą  obserwacji.  Ocenia 

stopień aktywności uczniów  i  ich zaangażowanie  w wykonywaniu ćwiczeń oraz poprawność 
wykonywanych ćwiczeń. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł: 

Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 322[15].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonanie prac plastyczno-technicznych 322[15].Z2.03 

 

Temat: Plakat w twórczości Jana Młodożeńca. 

Cele ogólne: Poznanie techniki plakatu na podstawie twórczości Jana Młodożeńca. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

określić zasady kompozycji w plakacie, 

– 

zinterpretować  możliwości  wykorzystania  znaku  graficznego  do  wyrażania  emocji 
i przedstawienia różnych treści, 

– 

wyjaśnić celowość stosowania kontrastów barwnych w plakacie, 

– 

wymienić podstawowe zasady stosowania liternictwa, 

– 

scharakteryzować  twórczość  i  rozpoznać  najbardziej  charakterystyczne  plakaty  Jana 
Młodożeńca, 

– 

podjąć dyskusję o plakacie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pogadanka, 

– 

pokaz, 

– 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa (2–3 osoby),  

 

indywidualna. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

album z reprodukcjami plakatów, 

– 

artykuły na temat artysty, 

– 

prezentacja multimedialna z wykorzystaniem plakatów artysty, 

– 

komputer multimedialny wraz z projektorem (lub komputery pracujące w sieci).  

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjno-porządkowe. 
2.  Podanie tematu i uświadomienie uczniom celu lekcji. 
3.  Przedstawienie postaci Jana Młodożeńca: 

– 

pokaz najciekawszych fragmentów artykułów i recenzji do wystaw artysty, 

– 

oglądanie albumów z fotografiami i reprodukcjami rysunków i plakatów, 

– 

zwrócenie uwagi uczniów na najważniejsze cechy plakatu artysty. 

4.  Przeprowadzenie  prezentacji  multimedialnej  przygotowanej  przy  użyciu  programu  MS 

Office PowerPoint. 

5.  Omówienie oglądanych plakatów z zachęcaniem do dyskusji: 

– 

zapoznanie  uczniów z rodzajami  występujących  kompozycji w plakacie: statycznej, 
dynamicznej, 

rytmicznej, 

otwartej 

zamkniętej 

oraz analizowanie 

charakterystycznych cech poszczególnych kompozycji, 

– 

omówienie kolorystyki plakatu i sposobu jej komponowania, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

– 

zwrócenie uwagi uczniów na dopasowanie kroju liter do przedstawianej treści, 

– 

rozmowa na temat twórczości artysty i wykorzystania przez niego znaku graficznego 
jako elementu w komponowaniu plakatu. 

6.  Rozwinięcie dyskusji na temat obejrzanej prezentacji. 
7.  Podsumowanie i utrwalenie wiadomości przedstawionych na lekcji. 
8.  Zadanie pracy domowej. 
9.  Nawiązanie do następnych zajęć w celu zainteresowania uczniów nowym tematem. 
10.  Czynności porządkowe po zajęciach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa  ankieta  ewaluacyjna  dotycząca  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  uzyskanych 
umiejętności. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Sztuki plastyczne – klasyfikacja i podstawowe pojęcia 

 

5.1.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj  uszeregowania  „od  najbardziej  przydatnej  –  1”,  do  „najmniej  przydatnej  –  11” 

poszczególnych  funkcji  sztuki  (wymienionych  w  załączonej  tabeli)  w  realizacji  terapii 
zajęciowej oraz krótko uzasadnij swój wybór. 
 

Tabela do ćwiczenia 1. Funkcje sztuki 
 

Rodzaje funkcji 

sztuki 

Uszeregowanie 

od 1 do 11 

Uzasadnienie wyboru 

estetyczna  

 

 

etyczna  

 

 

terapeutyczna 

 

 

użytkowa  

 

 

poznawcza  

 

 

emocjonalna  

 

 

indyfikacyjna  

 

 

komunikacyjna  

 

 

metafizyczna  

 

 

ludyczna  

 

 

wychowawcza  

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się  ze  wskazanymi  przez  nauczyciela 
fragmentami  materiału  nauczania  oraz  literaturą  uzupełniającą.  Należy  zwrócić  uwagę 
uczniom na wielofunkcyjność sztuki. Ćwiczenie może być wykonywane w parach. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać  analizy  materiału  nauczania  oraz  innych  źródeł  wiedzy  opisujących  rodzaje 

funkcji sztuki, 

2)  określić  podstawowe  kryteria  uszeregowania  funkcji  sztuki  z  punktu  widzenia  potrzeb 

i oczekiwań warsztatów terapii zajęciowej, 

3)  przeprowadzić  dyskusję  o  kryteriach,  jakie  należy  brać  pod  uwagę  przy  określaniu 

kolejności uszeregowania poszczególnych funkcji sztuki, 

4)  zweryfikować własny punkt widzenia po przeprowadzonej dyskusji, 
5)  wypełnić tabelę, zgodnie z załączonym powyżej wzorem, 
6)  zaprezentować tabelę do oceny nauczyciela prowadzącego zajęcia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4 oraz przybory do pisania (w tym ołówek i gumka), 

 

literatura, zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Zbadaj,  na  podstawie  wywiadów  ze  specjalistami  oraz  analizy  materiałów  źródłowych, 

„popularność”  poszczególnych  rodzajów  technik  malarskich  (lista  załączona  w  tabeli) 
wykorzystywanych  w ramach  realizacji  terapii  zajęciowej  w  pracowni  plastycznej.  Przy 
określaniu popularności techniki  malarskiej  należy zastosować pięciostopniową skalę oceny: 
„bardzo popularna – 5”,  „popularna – 4”, „mało  popularna – 3”,  „sporadycznie  stosowana  – 
2” oraz „nie stosowana – 1”.  
 

Tabela do ćwiczenia 2. Rodzaje technik malarskich 
 

Popularność techniki – skala oceny 

Rodzaj techniki malarskiej 

akwarela 

 

 

 

 

 

asamblaż 

 

 

 

 

 

kolaż 

 

 

 

 

 

enkaustyka 

 

 

 

 

 

fresk 

 

 

 

 

 

al secco 

 

 

 

 

 

witraż 

 

 

 

 

 

sgraffito 

 

 

 

 

 

graffiti 

 

 

 

 

 

10  gwasz 

 

 

 

 

 

11  malarstwo akrylowe 

 

 

 

 

 

12  malarstwo kredkami 

 

 

 

 

 

13  malarstwo na szkle 

 

 

 

 

 

14  malarstwo olejne 

 

 

 

 

 

15  malarstwo temperowe 

 

 

 

 

 

16  polichromia, 

 

 

 

 

 

17  prymitywne malarstwo naścienne 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się  ze  wskazanymi  przez  nauczyciela 
fragmentami materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę uczniom na poprawne nazewnictwo 
technik malarskich. Ćwiczenie może być wykonywane w parach. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy materiału nauczania oraz dostępnych źródeł wiedzy dotyczących technik 

malarskich, 

2)  zidentyfikować  techniki  malarskie  stasowane w zajęciach terapeutycznych na podstawie 

analizy informacji dostępnych w Internecie (w identyfikacji należy uwzględnić minimum 
10 pracowni plastycznych z różnych miejscowości), 

3)  przedstawić wyniki analizy w tabeli według załączonego wzoru, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

4)  zidentyfikować  warsztaty  terapii  zajęciowej  (WTZ)  prowadzone w swojej  miejscowości 

(lub jej najbliższym otoczeniu), 

5)  umówić  się  na  spotkania  ze  specjalistami  (minimum  5  osób)  prowadzącymi  zajęcia 

plastyczne  w  ramach  WTZ  w  celu  przeprowadzenia  wywiadu  (wywiad  może  być 
zastąpiony komunikacją z wykorzystaniem poczty e-mail), 

6) 

zebrać i opracować wyniki oceny uzyskane metodą wywiadu,

 

7) 

opracować sprawozdanie końcowe i wnioski z przeprowadzonych badań.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja, 

– 

analiza przypadków, 

– 

ćwiczenie.  

 

Środki dydaktyczne: 

  arkusze papieru formatu A4 oraz przybory do pisania, 

  literatura, zgodnie z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela, 

  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu i z oprogramowaniem do edycji tekstu, 

  kwestionariusz do badania popularności techniki malarskiej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.  Twórczość plastyczna osób niepełnosprawnych 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odszukaj  w  zasobach  sieci  Internet  i  w  dostępnych  źródłach  literaturowych  opisów 

wyników  badań  dotyczących  twórczości  osób  niepełnosprawnych  oraz  pozyskaj  informacje 
o wystawach prac osób niepełnosprawnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się  ze  wskazanymi  przez  nauczyciela 
fragmentami  materiału  nauczania.  Należy zwrócić uwagę uczniom  na  potrzebę  prowadzenia 
badań nad twórczością osób niepełnosprawnych.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  skorzystać  z  wyszukiwarki  internetowej  i  odszukać  do  informacje  o  wynikach  badań 

dotyczących twórczości osób niepełnosprawnych, 

2)  skorzystać  z  wyszukiwarki  internetowej  i  odszukać  informacje  o wystawach  prac  osób 

niepełnosprawnych, 

3)  zidentyfikować  jakie  wystawy  prac  osób  niepełnosprawnych  były organizowane  w  jego 

miejscowości w ostatnim roku, 

4)  sporządzić sprawozdanie z realizacji ćwiczenia w formie elektronicznej, 
5)  zaprezentować rezultaty ćwiczenia na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja, 

– 

analiza przypadków, 

– 

ćwiczenie.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4 oraz przybory do pisania, 

 

literatura, zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

katalogi i informatory o wystawach prac osób niepełnosprawnych, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu i z oprogramowaniem do edycji tekstu. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  załączonej  listy  efektów  działań  arteterapeutycznych  wybierz 

(indywidualnie)  10  najważniejszych  według  Ciebie  efektów  ukierunkowanych  na  osoby 
niepełnosprawne. 
Lista efektów działań arteterapeutycznych: 

 

rozwój osobowości, 

 

wzrost własnej kreatywności, 

 

leczenie i zapobieganie pogłębianiu się stanów chorobowych, 

 

obniżenie napięcia nerwowe, uspokajanie, wyciszenie, 

 

pomaga zrozumieć codzienne problemy,  

 

pełniejsze i swobodniejsze wyrażanie siebie, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

rozwijanie i pobudzanie wyobraźni, 

 

pomoc w uświadomieniu sobie własnych przekonań i uczuć oraz w lepszym zrozumieniu 
siebie, 

 

uwalnianie od przykrych wspomnień i niepokojów, 

 

odreagowane nagromadzonych emocji, 

 

uaktywnienie sfery komunikacji niewerbalnej, 

 

rozwijanie własnych działań twórczych, 

 

uzewnętrznienie świata własnych przeżyć i odczuć,  

 

zaspokajanie 

potrzeb: 

akceptacji, 

bezpieczeństwa, 

współuczestniczenia, 

bycia 

rozumianym i docenianym, 

 

pobudzenie sensoryczne – wielozmysłowe postrzeganie świata, 

 

poznawanie innych – zmiana optyki widzenia swoich problemów, 

 

akceptacja siebie i innych, 

 

wzmocnienie poczucia sprawstwa i bezpieczeństwa, 

 

zwiększanie się poziom samowiedzy i akceptacji siebie, 

 

wzmaganie się świadomości motywów własnych działań i zachowań, 

 

kreowanie przestrzeni, poznawanie dystansu i granic, 

 

tworzenie pozytywnych nawyków i reakcji, 

 

relaks, przyjemność, odpoczynek. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się  ze  wskazanymi  przez  nauczyciela 
fragmentami  materiału  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  uczniom  na  szeroki  wachlarz 
efektów arteterapeutycznych.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym arteterapii, 
2)  przeprowadzić analizę efektów działań arteterapeutycznych,  
3)  wybrać 10 najważniejszych efektów, 
4)  porównać własny wybór z wyborami kolegów z grupy oraz wskazać efekty powtarzające 

się, 

5)  podjąć dyskusję na forum zespołu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, przybory do pisania, 

 

literatura, zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3.  Oddziaływanie barw i podstawy kompozycji plastycznej 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Namaluj  koło  barw  posługując  się  farbami  akwarelowymi  lub  plakatowymi  przy 

założeniu, że: 

 

z czerwieni wybierz na kolor podstawowy – karmin, 

 

z niebieskich wybierz na kolor podstawowy – ultramarynę, 

 

z żółcieni wybierz na kolor podstawowy – ciemną zółcień. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się  ze  wskazanymi  przez  nauczyciela 
fragmentami  materiału  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  uczniom  na  znaczenie  barw 
podstawowych.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  narysować cyrklem na arkuszu A4 okrąg o dowolnych wymiarach, 
2)  podzielić okrąg na 6 równych części, 
3)  wypełnić co drugą cząstkę odpowiednim kolorem podstawowym, 
4)  wymieszać ze  sobą  farby  z pary  barw kontrastowych: pierwszą z trzecią, trzecią z piątą, 

piątą z pierwszą, 

5)  wypełnić uzyskanymi barwami pochodnymi odpowiednie cząstki koła barw, 
6)  obrysować kontury okręgu i poszczególnych cząstek. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie.  

 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny w formacie A4, 

– 

cyrkiel, 

– 

linijka, 

– 

narzędzia cienko rysujące: ołówek, flamaster, cienkopis, 

– 

gumka, 

– 

farby akwarelowe, 

– 

farby plakatowe, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ,  do  jakiego  rodzaju  kompozycji  można  zakwalifikować  kompozycje  na 

rysunkach:  
A –   kompozycja dynamiczna otwarta 
B –   kompozycja statyczna otwarta 
D –   kompozycja rytmiczna, wieloosiowa, otwarta 
C –   kompozycja centralna o układzie zamkniętym  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Wstaw litery A, B, C, D w odpowiednie pola. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rys. do ćwiczenia 2. Rodzaje kompozycji 

 

1. 

2. 

3. 

4. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się  ze  wskazanymi  przez  nauczyciela 
fragmentami  materiału  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  uczniom  na  przestrzeganie  zasad 
kompozycji.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym kompozycji,  
2)  uzupełnić wiedzę o kompozycji korzystając z literatury uzupełniającej, 
3)  odszukać  przykłady  kompozycji  dostępne  w  różnych  źródłach  (również  w  zasobach 

Internetu), 

4)  przyjrzeć się dokładnie rysunkom załączonym do ćwiczenia, 
5)  dokonać wyboru i wpisać odpowiednie litery pod każdą z ilustracji, 
6)  przedstawić wynik ćwiczenia na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca kompozycji plastycznych, 

 

przykłady ilustracji odpowiadające poszczególnym rodzajom kompozycji, 

 

zestaw komputerowy z dostępem do Internetu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.4.  Stosowanie podstawowych technik plastycznych 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  kreślenie  ołówkiem  (o  różnej  twardości)  na  kartce  papieru  A4  podstawowych 

linii, zgodnie z załączonym rysunkiem 1A, traktując to jako trening przed rozpoczęciem pracy 
nad  rysunkiem  właściwym.  Trening  ten  pozwoli  Ci  wyćwiczyć  rękę  oraz  pomoże  zdobyć 
lekkość w rysowaniu poszczególnych elementów.  

Następnie na kartce papieru A4 kilka razy narysuj odręcznie każdą figur przedstawionych 

na rysunku B. Ten sam trening przećwicz na papierze formatu, np. B2.  

 

 

 

Rys. 1. do ćwiczenia 1 

 

Kolejny  trening  dotyczy  rysowania  nieregularnych  kształtów  (rysunek  2)  na  kartce 

papieru  A4  i  w  dużym  formacie  B2.  Bardzo  często  rysując  martwą  naturę  bądź  człowieka 
musimy  rysować  linie  nieregularnych  kształtów,  które  też  dobrze  jest  potrenować  przed 
rozpoczęciem  pracy.  Chcąc  dobrze  rysować  należy  uzyskać  sprawność  ręki  i  pełną  nad  nią 
kontrolę.  
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

 

Rys. 2. do ćwiczenia 1 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się  ze  wskazanymi  przez  nauczyciela 
fragmentami  materiału  nauczania  oraz  literaturą  rekomendowaną.  Należy  zwrócić  uwagę 
uczniom ma potrzebę wykonywania ćwiczeń doskonalących umiejętności rysowania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  oraz  pozycjami  literatury  dotyczącymi  technik 

rysowania, 

2)  przygotować  stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  oraz zgromadzić  niezbędne  materiały 

i narzędzia rysunkowe, 

3)  wykonać ćwiczenie zgodnie z rysunkiem 1A przez (ok. 10 min), 
4)  wykonać ćwiczenie zgodnie z rysunkiem 1B przez (ok. 20 min), 
5)  wykonać ćwiczenie zgodnie z rysunkiem 2C przez (ok. 15 min), 
6)  zaprezentować rezultaty ćwiczenia na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

deska rysunkowa lub sztaluga, 

– 

zestaw ołówków o różnej twardości, 

– 

blok rysunkowy w formacie A4, 

– 

arkusz papieru w formacie B2, 

– 

gumka, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  kolorystyczne  studium  martwej  natury,  składającej  się  z  3–4  przedmiotów 

o prostych  kształtach,  bez  ozdób  i  dwóch  gładkich  materiałów  (jeden,  jako  podłoże,  drugi 
jako tło dla przedmiotów). Zastosuj wybraną technikę malarską z wykorzystaniem koła barw 
(mieszania barw na palecie). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się  ze  wskazanymi  przez  nauczyciela 
fragmentami  materiału  nauczania  oraz  literaturą  rekomendowaną.  Należy  zwrócić  uwagę 
uczniom na potrzebę ciągłego obserwowania malowanych obiektów.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykonać  ołówkiem  szkic  obserwowanych  przedmiotów  na  kartce  papieru  A3  z  bloku 

technicznego, 

2)  zadbać o dobre rozmieszczenie (zakomponowanie) rysowanych przedmiotów na podłożu 

(nie mogą być za małe i za duże), 

3)  zadbać o właściwe proporcje wewnętrzne przedmiotów, 
4)  zadbać  o  odpowiednie  relacje  wzajemnych  wielkości  poszczególnych  przedmiotów 

i odległości między nimi, 

5)  przystąpić  do  malowania,  mieszając  barwy  na  palecie,  w  celu  uzyskania  podobnych 

odcieni kolorystycznych do tych, które występują w elementach martwej natury, 

6)  obserwować  i  zaznaczyć  pędzlem  światłocień  i  jego  barwę,  a  także  wzajemne  wpływy 

barw na siebie, 

7)  zadbać o pokazanie gradacji ważności przedmiotów podczas malowania (pokazać, które 

przedmioty są ważniejsze, a które zlewają się z tłem), 

8)  poddać ocenie (korekcie) nauczyciela rezultat wykonania ćwiczenia, 
9)  uwzględnić rezultat korekty w ostatecznej wersji studium martwej natury.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

sztaluga, 

– 

blok techniczny A3, 

– 

ołówek,  

– 

gumka, 

– 

farby do wyboru: akwarele, tempery, plakatówki, 

– 

pędzle, cienki i grubszy (płaskie lub okrągłe do wyboru), 

– 

naczynie na wodę, 

– 

paleta (plastikowa tacka lub gruba tektura), 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.5.  Organizacja pracowni plastycznej 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj regulamin pracowni plastycznej funkcjonującej w ramach warsztatów terapii 

zajęciowej (WTZ) z uwzględnieniem następujących elementów:  
– 

cele, zadania, struktura organizacyjna pracowni, 

– 

prawa podopiecznych, 

– 

obowiązki podopiecznych,  

– 

organizacja życia codziennego, 

– 

rewalidacja indywidualna i usprawnianie, 

– 

współżycie społeczne i troskę o wspólne dobro, 

– 

kompetencje, uprawnienia i zasady funkcjonowania samorządności 

– 

instrukcje dotyczące przestrzegania higieny i porządku, 

– 

instrukcje dotyczące przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

instrukcje dotyczące przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, 

– 

instrukcje dotyczące przestrzegania przepisów ochrony środowiska, 

– 

inne postanowienia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się  ze  wskazanymi  przez  nauczyciela 
fragmentami  materiału  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  uczniom  na  wagę  regulaminu 
w prawidłowym funkcjonowaniu pracowni plastycznej.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w dostępnych materiałach informacje dotyczące regulaminów pracowni terapii 

zajęciowej, 

2)  przeanalizować  rozporządzenie  w  sprawie  warsztatów  terapii  zajęciowej  i  odszukać 

w nim zapisy dotyczące wymaganych regulaminów, 

3)  zidentyfikować  w  zasobach  Internetu  przykłady  regulaminów  dla  warsztatów  terapii 

zajęciowej i przeprowadzić ich analizę krytyczną, 

4)  sporządzić  własny  projekt  regulaminu  dla  pracowni  plastycznej  w  ramach  WTZ, 

z uwzględnieniem  przeprowadzonych  analiz  i  elementów  zapinanych  w poleceniu 
ćwiczenia, 

5)  zapisać projekt w edytorze tekstu i wydrukować w kilku egzemplarzach, 
6)  zaprezentować regulamin kolegom z grupy i uzyskać informacje zwrotną o jego jakości, 
7)  przedstawić projekt regulaminu pracowni plastycznej do oceny nauczyciela.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rozporządzenie w sprawie warsztatów terapii zajęciowej, 

 

zestaw komputerowy z dostępem do Internetu, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

 

przybory do pisania i notowania, 

 

literatura zgodna z materiałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Zidentyfikuj  minimum  20  pracowni  o  profilu  plastycznym  z  obszaru  całego  kraju 

i wyodrębnij ich wspólne oraz specyficzne obszary zainteresowań.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się  ze  wskazanymi  przez  nauczyciela 
fragmentami  materiału  nauczania. Należy  zwrócić uwagę uczniom  na potrzebę analizowania 
przykładów dobrych praktyk dla doskonalenia funkcjonowania pracowni terapii zajęciowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  skorzystać  z  wyszukiwarki  internetowych  (np.  www.google.pl)  w  celu  pozyskania 

odpowiednich informacji, 

2)  przeprowadzić 

selekcję 

uzyskanych 

informacji 

uwzględnieniem 

kryterium 

umiejscowienia pracowni w każdym z województw, 

3)  dokonać analizy wyselekcjonowanych informacji, 
4)  określić wspólne obszary zainteresowań analizowanych pracowni, 
5)  wyodrębnić specyficzne obszary zainteresowań analizowanych pracowni, 
6)  sporządzić notatkę z realizacji ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

analiza przypadków, 

– 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne 

 

poradnik dla ucznia oraz literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

zestaw komputerowy z dostępem do Internetu, 

 

przybory do pisania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  prac 
plastyczno-technicznych” 

 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 9, 13, 14, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
 

Za każda prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne z zajęć praktycznych: 

– 

dopuszczająca – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczna – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobra – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobra  –  za  rozwiązanie,  18  zadań  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. a, 5. c, 6. a, 7. d, 8. b, 9. c, 10. b, 11. a, 
12. 
d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. b, 18. c, 19. a, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić funkcje sztuki plastycznej 

Wymienić działy sztuki plastycznej 

Rozróżniać dyscypliny zaliczane do sztuk 
plastycznych 

Opisać podstawowe techniki malarskie 

Scharakteryzować, czym jest grafika 

Zinterpretować wyniki badań nad twórczością 
osób niepełnosprawnych 

Określić efekty działań arteterapeutycznych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Rozróżnić barwy podstawowe 

Zinterpretować mechanizm powstawania barw 
pochodnych 

PP 

10 

Scharakteryzować cechy barw 

11 

Wyjaśnić, w jaki sposób barwy oddziałują na 
człowieka 

12 

Zdefiniować kompozycję w plastyce 

13 

Rozróżnić i scharakteryzować rodzaje 
kompozycji 

PP 

14 

Zidentyfikować układy kompozycji na 
podstawie analizy dział 

PP 

15 

Rozróżnić narzędzia do rysowania i sporządzać 
proste szkice i rysunki 

16 

Zastosować odpowiednie technik malarskie do 
zajęć terapeutycznych 

17 

Określić cele i zadania dla pracowni plastyczne 

18 

Dobrać rodzaje prac plastycznych do 
predyspozycji uczestników zajęć 

PP 

19 

Promować i eksponować wytwory prac 
plastycznych uczestników terapii zajęciowej 

PP 

20 

Utworzyć i przestrzegać zapisów regulaminu 
pracowni plastycznej 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań.  Do  każdego  pytania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udziel  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znaki X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie określić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.  
7.  Jeżeli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  
 

Materiał nauczania

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

kata odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Dla sztuki plastycznej jedną z podstawowych funkcji jest  

a)  funkcja filozoficzna. 
b)  funkcja terapeutyczna. 
c)  funkcja informacyjna. 
d)  funkcja empiryczna. 

 

2.  Podstawowe działy sztuki plastycznej obejmują  

a)  formy wizualne. 
b)  formy wielowymiarowe. 
c)  formy płaszczyznowe (kreowanie obrazu). 
d)  formy nieregularne. 

 

3.  Jedną z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych jest  

a)  estetyka. 
b)  linoryt. 
c)  werniks. 
d)  rysunek. 

 

4.  Do technik malarskich nie można zaliczyć  

a)  szrafirunku. 
b)  akwareli. 
c)  graffiti. 
d)  al secco. 

 
5.  Grafikę w zależności od funkcji można podzielić na  

a)  aplikacyjną. 
b)  komputerową. 
c)  warsztatową. 
d)  manualną. 

 
6.  Wyniki badań nad twórczością osób niepełnosprawnych wykazały, że  

a)  rysunek jest środkiem porozumiewania się z dzieckiem niepełnosprawnym. 
b)  są one niewyuczalne. 
c)  sztuki plastyczne nie pobudzają do aktywności. 
d)  deficyty biologiczne i rozwojowe nie pobudzają do twórczości. 

 
7.  Efektem działań arteterapeutycznych nie jest  

a)  rozwój osobowości. 
b)  pozawerbalne porozumiewanie się. 
c)  pobudzenie sensoryczne. 
d)  zwiększenie napięcia nerwowego. 
 

8.  Do barwy zasadniczej nie można zaliczyć koloru 

a)  koloru czerwonego. 
b)  koloru czarnego. 
c)  koloru niebieskiego. 
d)  koloru żółtego. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

9.  Barwy pochodne powstają przez zmieszanie 

a)  koloru żółtego z niebieskim, co daje kolor zielony. 
b)  koloru niebieskiego z czerwonym, co daje kolor fioletowy. 
c)  koloru czerwonego z czarnym, co daje kolor brązowy. 
d)  żółtego z czerwonym, co daje kolor pomarańczowy. 

 

10.  Cechą barwy nie jest 

a)  ton. 
b)  przenikliwość. 
c)  walor. 
d)  nasycenie. 

 

11.  Z psychologicznego punku widzenia barwy oddziałują na człowieka, bowiem 

a)  barwy zgaszone rozweselają. 
b)  barwy ciemne wprowadzają nastrój powagi. 
c)  barwy jasne oddziałują pogodnie. 
d)  barwy nasycone ożywiają. 

 

12.  Kompozycja w plastyce to 

a)  tworzenie specyficznego bezładu w przestrzeni obrazu, 
b)  ułożenie wielu różnych brył i figur zgodnie z zasadami kompozycji przestrzennej, 
c)  zespół przypadkowo dobranych i celowo ułożonych elementów graficznych. 
d)  uporządkowany  układ  konkretnych  elementów  płaszczyzny  tworzący  spójną 

logiczną całość, składający się z brył, figur, plam i linii. 

 
13.  Kompozycją płaską nazywamy 

a)  organizację  kompozycyjną  form,  które  składają  się  z  elementów  trójwymiarowych 

i które umieszczone są na płaszczyźnie. 

b)  organizację  kompozycyjną  form,  które  składają  się  z  elementów  bryłowych  i  które 

umieszczone są na płaskiej powierzchni. 

c)  organizację  kompozycyjną  form,  które  składają  się  z  elementów  płaskich  i  które 

umieszczone są na płaszczyźnie. 

d)  organizację  kompozycyjną  form,  które  składają  się  z  elementów  przestrzennych  i 

które umieszczone są na twardym podłożu. 

 

14.  Do typowych rodzajów kompozycji płaskich i przestrzennych nie można zaliczyć 

a)  układu centralnego. 
b)  układy osiowego. 
c)  układu dynamicznego. 
d)  układu symetrycznego. 

 
15.  W technice rysowania jako podstawowe narzędzia stosowane są 

a)  sztaluga i kredki pastelowe. 
b)  stół kreślarski i komputer. 
c)  flamastry i mazaki. 
d)  ołówek i kredka. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

16.  W terapii zajęciowej nie można stosować m.in. technik malarskich takich jak  

a)  polichromia. 
b)  technika malowania na tkaninie. 
c)  technika malowania na szkle i ceramice. 
d)  technika akwarelowa. 

 

17.  Cel  warsztatów  terapii  zajęciowej,  który  nie  jest  możliwy  do  zrealizowania  w pracowni 

plastycznej to  
a)  kształcenie umiejętności obserwacji przez podopiecznych. 
b)  kształtowanie specjalistycznych umiejętności zawodowych. 
c)  kształtowanie śmiałości wypowiedzi plastycznej. 
d)  rozwijanie zainteresowań plastycznych oraz przygotowywanie do odbioru sztuki. 

 

18.  W  pracowni  plastycznej,  w  związku  ze  sposobem  prowadzenia  zajęć,  można  wyróżnić 

następujące kategorie prac wykonywanych przez podopiecznych 
a)  prace ekonomicznie opłacalne. 
b)  prace systematycznie powtarzane. 
c)  prace na określony temat. 
d)  prace zaplanowane przez sponsorów. 

 
19.  Rezultaty  prac  plastycznych  wykonane  prze  podopiecznych  powinny  być  promowane 

zwłaszcza poprzez 
a)  organizację wystaw i konkursów. 
b)  publikacje w mediach. 
c)  ustawicznie prowadzoną sprzedaż prac. 
d)  instytucje współfinansujące warsztaty terapii zajęciowej. 

 
20.  W  regulaminie  funkcjonowania  pracowni  plastycznej,  w  ramach  warsztatów  terapii 

zajęciowej, należy m.in. określić 
a)  zasady postępowania na wypadek kataklizmów. 
b)  zakresy czynności terapeuty. 
c)  zasady udzielania pomocy przedlekarskiej. 
d)  prawa i obowiązki podopiecznych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie prac plastyczno-technicznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Test 2 
ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej:  „Wykonywanie  prac  plastyczno-

technicznych”  przewiduje  się  zastosowanie  zadania  typu  „próba  pracy”,  gdyż  pozwoli  ono 
sprawdzić poziom ukształtowanych u uczniów umiejętności praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  dla  ucznia,  umożliwiających 

w określonym  czasie  wykonanie  zadania.  Uczeń  powinien  mieć  udostępnione  niezbędne 
wyposażenie, tj.: 

− 

przedmioty do martwej natury o prostych kształtach, pozbawione ozdób: 

− 

przedmiot  skonstruowany  na  zasadzie  bryły  obrotowej  (wazonik,  garnek,  kubek, 
itp.), 

− 

przedmiot o cechach prostopadłościennych (pudełko, kubik, skrzyneczka), 

− 

przedmiot w kształcie kulistym (piłeczka, jabłko, pomarańcza), 

− 

2 draperie gładkie bez wzorów o stonowanych odcieniach, jedna jaśniejsza w walorze od 
drugiej, mogą różnić się temperaturą, 

− 

papier techniczny o formacie A4, A3 i B2, 

− 

zestaw  przyborów  malarsko-rysunkowych  (ołówki,  gumka,  farby  malarskie  oraz  inne 
akcesoria), 

− 

sztaluga, 

− 

paleta. 
Szacuje się, iż na wykonanie poniższego zadania wystarczy 4 godziny dydaktyczne. 
 

Instrukcja i zadanie dla ucznia  

Przygotuj  studium  kolorystyczne  martwej  natury  (według  układu  zaproponowanego 

przez  nauczyciela)  z  wykorzystaniem  technik  rysunku,  wybranych  technik  malarskich  oraz 
z uwzględnieniem zasad kompozycji.  
 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp.  Czynność wykonana przez ucznia 

Maksymalna 

liczba 

punktów 

Uzyskany 

wynik 

1    Planowanie i organizowanie stanowiska pracy 

10 

 

2   

Dobieranie odpowiednich narzędzi rysunkowo- 
-malarskich 

10 

 

3   

Rozmieszczenie na papierze przy pomocy ołówka, 
przedmiotów składających się kompozycję martwej 
natury 

10 

 

4   

Szkicowanie ołówkiem poszczególnych przedmiotów 
z zachowaniem wewnętrznych proporcji 

10 

 

5   

Szkicowanie ołówkiem poszczególnych przedmiotów 
starając się zadbać o odpowiednie relacje wzajemnych 
wielkości poszczególnych przedmiotów i odległości 
między nimi 
 

10 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

6   

Mieszanie farb na palecie, w celu uzyskania odcieni 
kolorystycznych występujących w zaproponowanej 
martwej naturze 

10 

 

7    Określenie kierunku światła 

10 

 

8   

Zaznaczenie pędzlem światłocienia, jego barwy, a 
także wzajemnego wpływu sąsiadujących barw na 
siebie 

10 

 

9   

Ukazanie, które przedmioty są w określonym otoczeniu 
ważniejsze, wyraźniejsze, mocniej się eksponują, a 
które bardziej zespalają się z danym tłem 

10 

 

10   

Zakończenie zadania, podpisanie pracy i 
uporządkowanie stanowiska 

10 

 

 
Klucz oceniania  
 

10 pkt 
 
9 pkt 
 
8 pkt  
 
7 pkt 
 
5 pkt  
 
0 pkt 
 

–  czynność  wykonana  bezbłędnie  z  pełnym  umotywowaniem  dokonanych 

wyborów. 

–  czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu 

dokonywanych działań. 

–  przy  wykonaniu  czynności wystąpiły  drobne,  nieistotne dla  całego  procesu 

błędy. 

–  przy  wykonaniu  czynności  wystąpiło  kilka  błędów,  które  w  wyniku 

przeprowadzonej korekty naprawiono. 

–  najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie 

jednak całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek. 

–  czynność wykonana błędnie. 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Minimalna 

liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

60 

dostateczny 

72 

dobry 

85 

bardzo dobry 

95 i więcej 

 
Sposób oceny 

Nauczyciel  ocenia  indywidualnie  ucznia  podczas  wykonywania  zadania  metodą 

obserwacji.  Ocenia  poprawność  wykonywanych,  poszczególnych  czynności  przez  ucznia, 
jego  postawę  podczas  pracy  i  po  jej  zakończeniu,  technikę  rysunku  i  malarstwa  oraz  efekt 
końcowy – wrażenie estetyczne.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

7.  LITERATURA 
 

1.  Bogdanowicz  M.,  Kisiel  B.  Przasnyska  M.:  Metoda  Weroniki  Sherborne  w terapii 

i wspomaganiu rozwoju dziecka. WSiP, Warszawa 1998 

2.  Bogdanowicz M: Terapia pedagogiczna. Przewodnik bibliograficzny. Harmonia 2005 
3.  Buchalter Susan I.: Terapia sztuką. Praktyczny poradnik. Zysk i S-ka, 2006 
4.  Fałkowska-Rękawek E.: Podstawy projektowania odzieży. WSiP, Warszawa 2000 
5.  Franczyk  A.,  Krajeńska  K.:  Program  psychostymulacji  dzieci  w  wieku  przedszkolnym 

z deficytami i zaburzeniami rozwoju. Oficyna wydawnicza Impuls, Kraków, 2003 

6.  Hoffman  H.,  Łukaszewski  B.,  A.  Olszewski:  Podstawy  kompozycji  plastycznej  – 

wybrane zagadnienia. Wyd. Skrypt Politechnika Radomska, Radom 1998 

7.  Hohensee-Ciszewska H.: ABC wiedzy o plastyce. WSiP, Warszawa 1988 
8.  Hormon J., Smith R., Wright M.: Szkoła rysowania i malowania. Wydawnictwo Arkady, 

Warszawa 2002 

9.  Hornowski  B.:  Badania  nad  rozwojem  psychicznym  dzieci  i  młodzieży  na  podstawie 

rysunku postaci ludzkiej. Wrocław 1982 

10.  Hulek A.: Teoria i praktyka w rehabilitacji inwalidów. PZWL Warszawa 1969. 
11.  Jędrych  D.:  Twórczość  plastyczna  dzieci  i  młodzieży  niepełnosprawnej  –

http://www.publikacjeoswdnr.republika.pl/djedruchtworczosc.doc 

12.  Kadusan  H.,  Schaefer  Ch.:  Techniki  terapeutyczne,  Zabawa  w psychoterapii,  GWP, 

Gdańsk, 2002 

13.  Knapik  M.,  Sacher  W.A.  (red):  Sztuka  w  edukacji  i  terapii,  Kraków,  Oficyna 

Wydawnicza Impuls 2005 

14.  Konieczna E. J.: Arteterapia w teorii i praktyce. Impuls, Kraków 2003 
15.  Kulczycki M.: Arteterapia i psychologia kliniczna. W: Artererapia (III), Zeszyt Naukowy 

Akademii Muzycznej we Wrocławiu nr 57. Wrocław 1990 

16.  Larkowa H.: Człowiek niepełnosprawny. PWN, Warszawa 1987 
17.  Lipkowski O.: Pedagogika Specjalna. PWN, Warszawa 1981 
18.  Maas  Violet  F.:  Uczenie  się  przez  zmysły.  Wprowadzenie  do  teorii  integracji 

sensorycznej. WSiP 2005 

19.  Marek  E.  (2004),  Arteterapia  jako  metoda  wspomagająca  pracę  wychowawczą. 

W: Sztuka  w  edukacji  i  terapii,  (red)  M.  Knapik,  W.A.  Sacher.  Kraków,  Oficyna 
Wydawnicza Impuls  

20.  Milanowska K.: Techniki terapii zajęciowej. PZWL, Warszawa 1987 
21.  Milanowska K.: Terapia zajęciowa. PZWL, Warszawa 1986 
22.  Olechnowicz  H.:  Metody  aktywizowania  głębiej  upośledzonych  umysłowo.  WSiP, 

Warszawa 1983 

23.  Oster G.D., Goud P.: Rysunek w psychoterapii. GWP, Gdańsk 2002 
24.  Parramón J. M., Galbó M.: Perspektywa w rysunku i malarstwie. WSiP, Warszawa 1993 
25.  Parramón J. M.: Jak malować. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1993 
26.  Pileccy  S.J.:  Stymulacja  psychoruchowego  rozwoju  dzieci  o  obniżonej  sprawności 

umysłowej. Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej, Kraków, 2003 

27.  Piszczek  M.:  Terapia  zabawą.  Terapia  przez  sztukę.  Centrum  Metodyczne  Pomocy 

Psychologiczno - Pedagogicznej MEN, Warszawa 1997 

28.  Rewalidacja 

przez 

sztukę 

osób 

niepełnosprawnych 

http://www.tecza.org/art.php?dzial=osrodki&id=odm_rewalid 

29.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki,  Pracy  i  Polityki  Społecznej  z  dnia  25  marca 

2004 r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U.04.63.587 z późn. zm.) 

30.  Smith R.: Tajemnice warsztatu artysty. Muza S.A., Warszawa 1994 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

31.  Specyficzne  potrzeby  osób  z  głębokim  upośledzeniem  umysłowym  a  arteterapia 

http://www.scholaris.edu.pl/cms/index.php/news/show_art?id=GK13A5WT6U7WI8Q0
WP343I7I&cat_id=254 

32.  Sztuka – http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuka#Sztuki_plastyczne. 
33.  Szulc W.: Sztuka i terapia. CMDNŚSzM, Warszawa 1993 
34.  Ustawa  z  dnia  27  sierpnia  1997  r.  o  rehabilitacji  zawodowej  i  społecznej  oraz 

zatrudniania osób niepełnosprawnych (dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.). 

35.  Wallon Ph., Cambier A., Engelhart D.: Rysunek dziecka, Warszawa 1993. 
36.  Wendreńska  I.:  Świąteczne  warsztaty  Integracyjne  jako  jedna  z  form  stymulacji  osób 

o specyficznych  możliwościach  edukacyjnych.  W:  Sztuka  w  edukacji  i  terapii,  (red) 
M. Knapik, W.A. Sacher. Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2004 

 
Strony internetowe: 
http://www.publikacjeoswdnr.republika.pl/djedruchtworczosc.doc 
http://www.tecza.org/art.php?dzial=osrodki&id=odm_rewalid 
 
Artykuły w czasopismach: 
1.  Arciszewska-Binnebesel  A.:  Refleksje  nauczyciela  z  pracy  z  dziećmi  upośledzonymi 

umysłowo uzdolnionymi plastycznie. Wychowanie na co Dzień – 2002, nr 2–3, s. 32–33. 

2.  Bielska  B.:  Malowanie  rękami  jako  niekonwencjonalna  forma  ekspresji.  Szkoła 

Specjalna – 2001, nr 1, s. 31–35 

3.  Byszewski  J.:  Sztuka  dla  wszystkich.  Warsztaty  plastyczne  z  dziećmi  młodzieżą 

specjalnej troski. Plastyka w Szkole – 1986, nr 3, s.178 

4.  Chęcińska  M.  :  Plastyka  leczy,  uczy, wychowuje.  Plastyka  i  Wychowanie  –  1996,  nr  3, 

s. 30–31 

5.  Citko Z.: Z doświadczeń warsztatów terapii plastycznej. Plastyka i Wychowanie – 1993, 

nr 5, s. 17–18 

6.  Dziamska D.: Origami w terapii i edukacji. Edukacja i Dialog – 1995, nr 4, s. 58–59 
7.  Gajo Alicja B.: Dlaczego dziecko rysuje? Życie Szkoły. – 2003, nr 1, s. 45–47 
8.  Głowacka E.: Formy aktywności przestrzeni w rysunku dziecka neurotycznego. Plastyka 

i Wychowanie – 1993, nr 5, s. 18–20 

9.  Jastrząb  J.:  Techniki  plastyczne  w  terapii  dzieci  dyslektycznych.  Życie  Szkoły  –  1985, 

nr 6, s. 317–322. 

10.  Karwowska-Struczyk  M.:  Autoekspresja  plastyczna  dziecka  wyrazem  jego  rozwoju. 

Wychowanie w Przedszkolu – 1988, nr 9, s. 481–485. 

11.  Kukuła E.: Zajęcia plastyczne a zajęcia terapeutyczne. Plastyka i Wychowanie – 1993, nr 

3, s. 54–57. 

12.  Lech A: Terapia plastyką. Nowe w Szkole – 2004, nr 4, s. 11–13 
13.  Łukomska E.: Rola plastyki w rewalidacji dzieci lekko upośledzonych umysłowo. Szkoła 

Specjalna – 1999, nr 1, s. 32–39 

14.  Miller  H.:  Twórczość  plastyczna  dziecka  lekko  upośledzonego  umysłowo,  jako  forma 

rewalidacji. Szkoła Specjalna – 2000, nr 2/3, s. 124–128 

15.  Minta D.: Terapeutyczne znaki w ekspresji plastycznej dziecka. Plastyka i Wychowanie – 

1995, nr 1, s. 24–25 

16.  Mroziewicz  M.:  Rysunek  dziecka  upośledzonego  umysłowo.  Plastyka  i  Wychowanie  – 

1996, nr 3, s. 23–25 

17.  Muraszko B.: Arteterapia czyli psychorysunek. Edukacja i Dialog – 1995, nr 10, s. 49–50 
18.  Tartas T: Ekspresja plastyczna dzieci. Wychowanie w Przedszkolu. – 1993, nr 7, s. 410– 

–412, 421 – 423 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

19.  Sikorski  W.:  Terapeutyczne  walory  twórczości  plastycznej.  Problemy  Opiekuńczo- 

-Wychowawcze – 1997, nr 5, s.40–42 

20.  Stawecka  A.:  Twórczość  plastyczna  w  kompensacji  dzieci  przewlekle  chorych. 

Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne – 2004, nr 3, s. 13–16 

21.  Stawecka A.: Kompensacyjna funkcja działalności plastycznej dzieci przewlekle chorych 

– propozycja wprowadzenia elementów arteterapii. Edukacja – 2003, nr 2, s. 102–109 

22.  Warchoł  K.:  Orgiami  uczy  i  bawi  (wykorzystanie  technik  orgiami  do  pracy  z  dziećmi 

upośledzonymi  w  stopniu  lekkim  i  umiarkowanym).  Szkoła  Specjalna  –  2000,  nr  5, 
s. 259–261 

23.  Wiśniewska  L.:  Terapia  plastyką.  Problemy  Opiekuńczo-Wychowawcze  –  2003,  nr  7, 

s. 50–51