background image

 

 

 

 

background image

 

 

 

 

Temat

Temat

Prowadzenie 

Prowadzenie 

instruktorskiej 

instruktorskiej 

dokumentacji 

dokumentacji 

szkoleniowej

szkoleniowej

 

 

background image

 

 

 

 

Teza 3: Opracowanie i 

Teza 3: Opracowanie i 

sporządzenie 

sporządzenie 

wzorcowych 

wzorcowych 

konspektów

konspektów

 

 

background image

 

 

 

 

Literatura

Literatura

Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o 

Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o 

Policji

Policji

 

 

(tekst jednolity

(tekst jednolity

 

 

Dz.U.05.10.70)

Dz.U.05.10.70)

Rozporządzenie Ministra Spraw 

Rozporządzenie Ministra Spraw 

Wewnętrznych i Administracji z dnia 

Wewnętrznych i Administracji z dnia 

20 maja 2005 r. w sprawie 

20 maja 2005 r. w sprawie 

szczegółowych warunków odbywania 

szczegółowych warunków odbywania 

szkoleń zawodowych w Policji 

szkoleń zawodowych w Policji 

(Dz.U.05.97.823)

(Dz.U.05.97.823)

background image

 

 

 

 

Zarządzenie nr 805 Komendanta 

Zarządzenie nr 805 Komendanta 

Głównego Policji z dnia 31 grudnia 

Głównego Policji z dnia 31 grudnia 

2003 r. w sprawie „Zasad etyki 

2003 r. w sprawie „Zasad etyki 

zawodowej policjanta”

zawodowej policjanta”

background image

 

 

 

 

Decyzja nr 313 Komendanta 

Decyzja nr 313 Komendanta 

Głównego Policji z dnia 31 grudnia 

Głównego Policji z dnia 31 grudnia 

2003 r. w sprawie doskonalenia 

2003 r. w sprawie doskonalenia 

zawodowego policjantów

zawodowego policjantów

 

 

background image

 

 

 

 

Decyzja nr 713 Komendanta 

Decyzja nr 713 Komendanta 

Głównego Policji z dnia 30 grudnia 

Głównego Policji z dnia 30 grudnia 

2005 roku w sprawie szkolenia 

2005 roku w sprawie szkolenia 

strzeleckiego policjantów

strzeleckiego policjantów

background image

 

 

 

 

Opracowanie i sporządzenie 

Opracowanie i sporządzenie 

konspektów do realizacji 

konspektów do realizacji 

zagadnień w ramach 

zagadnień w ramach 

warsztatowej prezentacji zajęć 

warsztatowej prezentacji zajęć 

szkoleniowych

szkoleniowych

background image

 

 

 

 

Budowa konspektu

Budowa konspektu

Część formalna

Część formalna

Część metodyczna

Część metodyczna

background image

 

 

 

 

Cześć formalna

Cześć formalna

Tytuł

Tytuł

 (np. Konspekt do realizacji 

 (np. Konspekt do realizacji 

zajęć z policjantami…)

zajęć z policjantami…)

Temat

Temat

Teza

Teza

 (jedna bądź więcej)

 (jedna bądź więcej)

background image

 

 

 

 

Cel etyczny

Cel etyczny

 (np. policjant, podejmując 

 (np. policjant, podejmując 

decyzję o użyciu broni palnej lub 

decyzję o użyciu broni palnej lub 

zastosowaniu środków przymusu 

zastosowaniu środków przymusu 

bezpośredniego, powinien zachować 

bezpośredniego, powinien zachować 

szczególną rozwagę i stale mieć na 

szczególną rozwagę i stale mieć na 

uwadze charakter tych środków)

uwadze charakter tych środków)

background image

 

 

 

 

Struktura zajęć 

Struktura zajęć 

(np.

(np.

 

 

teza nr 1 – 4 

teza nr 1 – 4 

jednostki metodyczne 3x45 minut, 

jednostki metodyczne 3x45 minut, 

teza nr 2  2x45 minut)

teza nr 2  2x45 minut)

Metody

Metody

 (aktywizujące, podające)

 (aktywizujące, podające)

Czas i miejsce

Czas i miejsce

 (np. 25 stycznia 2006 

 (np. 25 stycznia 2006 

roku, strzelnica ZWS przy ulicy 

roku, strzelnica ZWS przy ulicy 

Zamiejskiej 33)

Zamiejskiej 33)

background image

 

 

 

 

Pomoce

Pomoce

 (np. broń palna krótka, 

 (np. broń palna krótka, 

pistolety maszynowe, tarcze, 

pistolety maszynowe, tarcze, 

lustra, ochronniki słuchu, 

lustra, ochronniki słuchu, 

zszywacz, stoper, podnośniki tarcz, 

zszywacz, stoper, podnośniki tarcz, 

osłony pionowe i poziome, 

osłony pionowe i poziome, 

kamizelki kuloodporne, tor 

kamizelki kuloodporne, tor 

przeszkód znajdujący się na 

przeszkód znajdujący się na 

strzelnicy ZWS itp.)

strzelnicy ZWS itp.)

background image

 

 

 

 

Kryterium minimum 

Kryterium minimum 

np. po realizacji tematu (tezy) 

np. po realizacji tematu (tezy) 

policjant będzie umiał…

policjant będzie umiał…

np. po realizacji tematu (tezy) 

np. po realizacji tematu (tezy) 

policjant będzie znał…

policjant będzie znał…

Literatura

Literatura

background image

 

 

 

 

Część metodyczna

Część metodyczna

Część wstępna

Część wstępna

Część zasadnicza

Część zasadnicza

Część końcowa

Część końcowa

background image

 

 

 

 

Część wstępna

Część wstępna

Czynności 

Czynności 

wstępne

wstępne

Pobranie broni,

Pobranie broni,

Przekazanie amunicji amunicyjnemu,

Przekazanie amunicji amunicyjnemu,

Przejrzenie broni,

Przejrzenie broni,

Przyjęcie meldunku,

Przyjęcie meldunku,

Zapytanie czy wszyscy ze względu na 

Zapytanie czy wszyscy ze względu na 

stan zdrowia mogą uczestniczyć w 

stan zdrowia mogą uczestniczyć w 

zajęciach,

zajęciach,

Sprawdzenie obecności,

Sprawdzenie obecności,

Wypełnienie dziennika szkolenia,

Wypełnienie dziennika szkolenia,

Wyznaczenie funkcyjnych,

Wyznaczenie funkcyjnych,

Sprawdzenie łączności,

Sprawdzenie łączności,

Sprawdzenie czy strzelnica jest 

Sprawdzenie czy strzelnica jest 

przygotowana do strzelania zgodnie z 

przygotowana do strzelania zgodnie z 

warunkami bezpieczeństwa.

warunkami bezpieczeństwa.

background image

 

 

 

 

Sprawdzenie 

Sprawdzenie 

wiadomości 

wiadomości 

lub/i 

lub/i 

umiejętności

umiejętności

Zadanie pytania lub 

Zadanie pytania lub 

wskazanie umiejętności,

wskazanie umiejętności,

Wskazanie policjanta do 

Wskazanie policjanta do 

udzielenia odpowiedzi

udzielenia odpowiedzi

lub zaprezentowania 

lub zaprezentowania 

umiejętności,

umiejętności,

Wystawienie oceny wraz z 

Wystawienie oceny wraz z 

uzasadnieniem,

uzasadnieniem,

Wskazanie na ewentualne 

Wskazanie na ewentualne 

błędy i określenie sposobu 

błędy i określenie sposobu 

ich usunięcia. 

ich usunięcia. 

background image

 

 

 

 

Nawiązanie 

Nawiązanie 

i motywowanie

i motywowanie

Przedstawienie przykładu z 

Przedstawienie przykładu z 

praktyki terenowej 

praktyki terenowej 

dotyczącego użycia broni 

dotyczącego użycia broni 

palnej,

palnej,

Umotywowanie oraz 

Umotywowanie oraz 

uzasadnienie policjantom 

uzasadnienie policjantom 

znaczenia i potrzeby 

znaczenia i potrzeby 

pogłębiania wiedzy 

pogłębiania wiedzy 

i umiejętności 

i umiejętności 

zawodowych. 

zawodowych. 

background image

 

 

 

 

Wprowadzenie

Wprowadzenie

Przedstawienie policjantom 

Przedstawienie policjantom 

tematu / tezy zajęć,

tematu / tezy zajęć,

Określenie kryterium 

Określenie kryterium 

minimum,

minimum,

Wskazanie celu etycznego,

Wskazanie celu etycznego,

Przedstawienie organizacji 

Przedstawienie organizacji 

i struktury zajęć:

i struktury zajęć:

metody,

metody,

osoby realizujące,

osoby realizujące,

czas realizacji,

czas realizacji,

przebieg zajęć.

przebieg zajęć.

Podanie aktów prawnych 

Podanie aktów prawnych 

i literatury,

i literatury,

Przypomnienie 

Przypomnienie 

najważniejszych warunków 

najważniejszych warunków 

bezpieczeństwa 

bezpieczeństwa 

obowiązujących na strzelnicy.

obowiązujących na strzelnicy.

 

 

background image

 

 

 

 

Część zasadnicza

Część zasadnicza

Trening 

Trening 

bezstrzałowy

bezstrzałowy

Przygotowanie strzelnicy pod 

Przygotowanie strzelnicy pod 

kątem treningu bezstrzałowego,

kątem treningu bezstrzałowego,

Ogólnorozwojowa rozgrzewka 

Ogólnorozwojowa rozgrzewka 

przygotowująca policjantów do 

przygotowująca policjantów do 

wysiłku fizycznego,

wysiłku fizycznego,

Realizacja treningu 

Realizacja treningu 

bezstrzałowego w formie i zakresie 

bezstrzałowego w formie i zakresie 

sprzyjającym uzyskaniu 

sprzyjającym uzyskaniu 

odpowiednich wyników. Trening 

odpowiednich wyników. Trening 

elementów techniczno – 

elementów techniczno – 

taktycznych swoistych dla etapu 

taktycznych swoistych dla etapu 

strzelań…,

strzelań…,

Bieżąca kontrola i korekta poziomu 

Bieżąca kontrola i korekta poziomu 

realizacji zadań treningowych,

realizacji zadań treningowych,

Sprawdzenie poziomu opanowania 

Sprawdzenie poziomu opanowania 

umiejętności.

umiejętności.

background image

 

 

 

 

Przygotowanie 

Przygotowanie 

osi do 

osi do 

strzelania

strzelania

Przygotowanie osi do strzelania,

Przygotowanie osi do strzelania,

Sprawdzenie, czy tarcze są 

Sprawdzenie, czy tarcze są 

odpowiednie do danego 

odpowiednie do danego 

strzelania, czy zostały właściwie 

strzelania, czy zostały właściwie 

ustawione i zamocowane.

ustawione i zamocowane.

Omówienie warunków 

Omówienie warunków 

i przebiegu strzelania,

i przebiegu strzelania,

Przypomnienie zasad 

Przypomnienie zasad 

bezpieczeństwa na strzelnicy,

bezpieczeństwa na strzelnicy,

Prezentacja strzelania,

Prezentacja strzelania,

Podzielenie uczestników na 

Podzielenie uczestników na 

zmiany:

zmiany:

I – zmiana – strzelająca,

I – zmiana – strzelająca,

II – zmiana – 

II – zmiana – 

przygotowująca się do 

przygotowująca się do 

strzelania,

strzelania,

III – zmiana –realizująca 

III – zmiana –realizująca 

trening bezstrzałowy.

trening bezstrzałowy.

background image

 

 

 

 

Realizacja 

Realizacja 

strzelania

strzelania

Realizacja strzelania (np. 

Realizacja strzelania (np. 

dynamicznego z pistoletu), 

dynamicznego z pistoletu), 

Strzelanie przebiega z 

Strzelanie przebiega z 

uwzględnieniem rotacji zmian,

uwzględnieniem rotacji zmian,

Czuwanie nad 

Czuwanie nad 

bezpieczeństwem 

bezpieczeństwem 

strzelających oraz osób 

strzelających oraz osób 

przebywających na strzelnicy,

przebywających na strzelnicy,

Kontrolowanie właściwego 

Kontrolowanie właściwego 

przebiegu strzelania,

przebiegu strzelania,

Przestrzeganie warunków oraz 

Przestrzeganie warunków oraz 

zgodności zapisywanych 

zgodności zapisywanych 

wyników strzelania,

wyników strzelania,

Krótkie omówienie 

Krótkie omówienie 

uzyskanego wyniku strzelania. 

uzyskanego wyniku strzelania. 

background image

 

 

 

 

Część końcowa

Część końcowa

Utrwalenie

Utrwalenie

Zadanie pytania lub wskazanie 

Zadanie pytania lub wskazanie 

umiejętności,

umiejętności,

Wskazanie policjanta do 

Wskazanie policjanta do 

udzielenia odpowiedzi lub 

udzielenia odpowiedzi lub 

zaprezentowania umiejętności,

zaprezentowania umiejętności,

Wskazanie na ewentualne 

Wskazanie na ewentualne 

błędy i określenie sposobu ich 

błędy i określenie sposobu ich 

usunięcia,

usunięcia,

Wytłumaczenie zagadnień 

Wytłumaczenie zagadnień 

niezrozumiałych.

niezrozumiałych.

background image

 

 

 

 

Podsumowanie

Podsumowanie

Omówienie przebiegu zajęć,

Omówienie przebiegu zajęć,

Wskazanie na najistotniejsze treści 

Wskazanie na najistotniejsze treści 

i umiejętności,

i umiejętności,

Podkreślenie znaczenia celu 

Podkreślenie znaczenia celu 

etycznego,

etycznego,

Zaakcentowanie konieczności

Zaakcentowanie konieczności

 

 

ciągłego doskonalenia swojego 

ciągłego doskonalenia swojego 

warsztatu zawodowego (np. w 

warsztatu zawodowego (np. w 

zakresie posługiwania się bronią 

zakresie posługiwania się bronią 

palną),

palną),

Odczytanie uzyskanych wyników,

Odczytanie uzyskanych wyników,

Wyróżnienie najlepszych,

Wyróżnienie najlepszych,

Wskazanie na najczęściej 

Wskazanie na najczęściej 

popełniane błędy,

popełniane błędy,

Określenie stopnia opanowania 

Określenie stopnia opanowania 

wiedzy / umiejętności przez 

wiedzy / umiejętności przez 

policjantów,

policjantów,

Wskazanie zadań do 

Wskazanie zadań do 

samokształcenia.

samokształcenia.

background image

 

 

 

 

Czynności 

Czynności 

końcowe

końcowe

Uporządkowanie strzelnicy,

Uporządkowanie strzelnicy,

Rozliczenie amunicji,

Rozliczenie amunicji,

Określenie tematu / tezy 

Określenie tematu / tezy 

następnych zajęć,

następnych zajęć,

Wskazanie miejsca realizacji 

Wskazanie miejsca realizacji 

następnych zajęć,

następnych zajęć,

Sprawdzenie, czy nikt nie 

Sprawdzenie, czy nikt nie 

odniósł kontuzji/nie zranił się,

odniósł kontuzji/nie zranił się,

Przejrzenie broni,

Przejrzenie broni,

Skierowanie policjantów do 

Skierowanie policjantów do 

punktu czyszczenia broni,

punktu czyszczenia broni,

Zdanie broni do magazynu,

Zdanie broni do magazynu,

Ogłoszenie zakończenia zajęć. 

Ogłoszenie zakończenia zajęć. 

background image

 

 

 

 


Document Outline