background image

Edukacja prawna drogą            

Edukacja prawna drogą            

  do przyjaznej i bezpiecznej 

  do przyjaznej i bezpiecznej 

szkoły

szkoły

MODUŁ II

1

background image

Cele szkolenia:

Cele szkolenia:

Nauczyciel:

Zapoznaje uczniów  z przepisami prawa, 
służącymi utrzymaniu wysokiego poziomu 
bezpieczeństwa w każdej sytuacji szkolnej;

Zna podstawowe akty prawa regulujące 
obszar bezpieczeństwa w szkole;

W czasie spotkań z rodzicami prowadzi 
edukację prawną w zakresie 
bezpieczeństwa;

2

background image

Cele szkolenia:

Cele szkolenia:

Wspiera działania rodziców w zakresie 
podwyższania poziomu bezpieczeństwa 
ucznia       w czasie zajęć pozaszkolnych        
                         i w czasie wolnym;

Jako przygotowany profesjonalnie 
fachowiec, świadomy zagrożeń, potrafi 
ustrzec ucznia     przed ich negatywnymi 
skutkami;

Tworzy bezpieczne i przyjazne środowisko 
nauki oraz pracy.

3

background image

Treści szkolenia:

Treści szkolenia:

Analiza oraz interpretacja wybranych 
artykułów 
UoSO, KN, KP, KK. Określenie, w 
kategoriach operacyjnych, zadań szkoły   i 
nauczycieli.

Przegląd innych aktów prawa dotyczących 
bezpieczeństwa, obowiązujących w szkole.

Rządowy program wychowania w szkołach    
       i placówkach  „Bezpieczna i przyjazna 
szkoła”.

4

background image

Treści szkolenia cd.

Treści szkolenia cd.

Przygotowanie scenariusza zajęć z uczniami 
      na temat bezpieczeństwa, np. 
emocjonalnego.

Scenariusz spotkania z rodzicami                  
    „Co wspólnie możemy robić                       
         dla bezpieczeństwa dzieci?”

Odpowiedzialność służbowa, dyscyplinarna, 
karna, moralna nauczycieli w świetle 
przepisów prawa /KN, KC, KP, KK/

5

background image

Przebieg szkolenia    

Przebieg szkolenia    

ćwiczenie 1

ćwiczenie 1

Grupa I

na podstawie art.1, UoSO sformułuj 

zadania szkoły w zakresie bezpieczeństwa,       
  określ sposoby ich realizacji.

Grupa II

na podstawie art. 4 UoSO              

i art. 6 KN określ /w kategoriach 
operacyjnych/ zadania nauczycieli w zakresie 
bezpieczeństwa 
i sposoby realizacji.              

6

background image

Inne przepisy prawa, które muszą być 

Inne przepisy prawa, które muszą być 

stosowane, by zapewnić wysoki poziom 

stosowane, by zapewnić wysoki poziom 

bezpieczeństwa:

bezpieczeństwa:

Rozporządzenie MEN i S z dn. 26 lutego 
2002 r. w sprawie podstawy programowej 
wychowania przedszkolnego                   
oraz kształcenia ogólnego                          
 w poszczególnych typach szkół;

Rozporządzenie MEN z dn. 21 maja 2001 
r. w sprawie ramowych statutów 
publicznego przedszkola oraz 
publicznych szkół;

7

background image

Inne przepisy prawa cd.:

Inne przepisy prawa cd.:

Rozporządzenie MEN i S z dn. 18 stycznia 

2005 r.  w sprawie warunków organizowania 

kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i 

młodzieży niepełnosprawnych                         

                            i niedostosowanych 

społecznie                                 w specjalnych 

przedszkolach, szkołach                   i 

oddziałach oraz w ośrodkach;

Rozporządzenie MEN i S z dn. 11 grudnia 

2002 r.         w sprawie szczegółowych zasad 

działania publicznych poradni 

psychologiczno-pedagogicznych, w tym 

publicznych poradni specjalistycznych;

8

background image

Inne przepisy cd.

Inne przepisy cd.

Rozporządzenie MEN z dn. 30 kwietnia 2007 r.  
        w sprawie warunków i sposobu oceniania, 
klasyfikowania i promowania uczniów i 
słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów 
i egzaminów    w szkołach publicznych;

Rozporządzenie MEN i S z dn. 2 stycznia 2003 
r.         w sprawie zasad udzielania i organizacji 
pomocy psychologiczno-pedagogicznej w 
publicznych przedszkolach, szkołach i 
placówkach;

9

background image

Inne przepisy cd

Inne przepisy cd

Rozporządzenie MEN z dn.21 stycznia 1997 r.    

      w sprawie warunków, jakie muszą spełniać 

organizatorzy wypoczynku dla dzieci i 

młodzieży szkolnej, a także zasady jego 

organizowania                              i 

nadzorowania;

Rozporządzenie MENiS z dn. 8 listopada 2001 

r.       w sprawie warunków i sposobu 

organizowania    przez publiczne przedszkola, 

szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki;

Rozporządzenie MENiS z dn. 31 grudnia 2002r. 

       w sprawie bezpieczeństwa i higieny w 

publicznych    i niepublicznych szkołach i 

placówkach.

10

background image

Inne przepisy cd.

Inne przepisy cd.

Ustawa z dn. 26 października 1982 r.                
       o postępowaniu w sprawach nieletnich;

Ustawa z dn. 19 sierpnia 1994 r. o ochronie 
zdrowia psychicznego;

Ustawa z dn. 26 października 1982 r. 
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu 
alkoholizmowi;

Ustawa z dn. 29 lipca 2005 r. o 
przeciwdziałaniu narkomanii;

Ustawa z dn.29 lipca 2005 r. o 
przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie;

11

background image

Ćwiczenie II: 

Ćwiczenie II: 

forma 635, tzn.6 osób w 

forma 635, tzn.6 osób w 

grupie, każda grupa 3 propozycje, grupy wymieniają się 

grupie, każda grupa 3 propozycje, grupy wymieniają się 

zapisami 5 razy;

zapisami 5 razy;

Pytanie: Dlaczego szkoła nie jest 
środowiskiem bezpiecznym?

12

background image

Ćwiczenie III:  

Ćwiczenie III:  

„kula śniegowa”

„kula śniegowa”

Pytanie: Co musimy zrobić, by 
środowisko szkoły stało się w pełni 
bezpieczne?

13

background image

Rządowy program  wychowania w szkołach i placówkach

Rządowy program  wychowania w szkołach i placówkach

 

 

    

    

                

                

„Bezpieczna i przyjazna 

„Bezpieczna i przyjazna 

szkoła” 

szkoła” 

r. szk. 2008/09

r. szk. 2008/09

„Na jakość i efektywność procesów 
nauczania oraz wyniki kształcenia 
bezpośrednio wpływa sposób i rodzaj 
podejmowanych w szkole działań 
wychowawczych, a także klimat społeczny 
szkoły, rozumiany jako współdziałanie 
wszystkich członków wspólnoty szkolnej, 
relacje interpersonalne, sposób 
komunikowania się     oraz konsekwentne 
przestrzeganie uzgodnionych zasad.”

14

background image

Klimat społeczny szkoły:

Klimat społeczny szkoły:

W  WYMIARZE  FIZYCZNYM:

Lokalizacja szkoły; 

Stan techniczny budynku,

Stan techniczny pomieszczeń 
dydaktycznych,

Stan techniczny sprzętu szkolnego,

Teren wokół szkoły, stan ogrodzenia, drogi 
dojścia, drogi dojazdowe, parking;

Wielkość szkoły, liczebność klas.

15

background image

Klimat społeczny szkoły:

Klimat społeczny szkoły:

W  WYMIARZE  SPOŁECZNYM:

    Rola dyrektora,                                                

Sposób organizacji pracy i nauki,                     
Jakość relacji nauczyciel – uczeń,                       
Sposób formułowania obowiązujących w szkole 
zasad dyscypliny oraz systemu oceniania,         
Realny wpływ uczniów na współtworzenie 
szkoły                i obowiązujących w niej zasad,  
                         Współpraca dyrektora i 
nauczycieli z rodzicami,      Oferta zajęć 
pozalekcyjnych,                           Kompetencje 
nauczycieli,                                         
Umiejętności i zachowania uczniów,                    
 Reakcja w sytuacjach zagrożeń.

16

background image

Ćwiczenie IV: „

Ćwiczenie IV: „

dywanik

dywanik

 

 

pomysłów”

pomysłów”

Klimat społeczny szkoły jest dobry, 
gdy.......

    

/każdy uczestnik podaje jedną pozytywną 

cechę                 z wymiaru społecznego

/

17

background image

Pozytywny społecznie 

Pozytywny społecznie 

klimat szkoły  to:

klimat szkoły  to:

Środowisko szkolne jako wspólnota,

Otwarta komunikacja interpersonalna,

Kształtowanie umiejętności radzenia 
sobie  z konfliktami,

Konstruktywne rozwiązywanie sporów,

Budowanie realnej samooceny,

Poczucie własnej wartości uczniów.

18

background image

Rywalizacja czy 

Rywalizacja czy 

współpraca?

współpraca?

Ćwiczenie V: praca w 4 grupach

Grupa I: 

Jakie korzyści przynosi rywalizacja?

Grupa II: 

Jakie straty wynikają z rywalizacji?

Grupa III: 

Jakie korzyści daje współpraca         

                    i współdziałanie?

Grupa IV: 

Jakie straty przynosi współpraca      

                      i współdziałanie?

19

background image

Ćwiczenie VI: 

Ćwiczenie VI: 

praca w grupach:

praca w grupach:

Grupa A: 

Propozycja scenariusza spotkania 

                z rodzicami, temat: Co wspólnie 

zrobimy                    dla bezpieczeństwa 

psychicznego / emocjonalnego uczniów?

Grupa B: 

Propozycja scenariusza zajęć         

                 z uczniami, temat: 

Bezpieczeństwo emocjonalne                      

w szkole, w naszej klasie.

20

background image

Odpowiedzialność 

Odpowiedzialność 

nauczycieli:

nauczycieli:

KARTA NAUCZYCIELA  ART. 75:

Ust.1.:Nauczyciele mianowani                          

              i dyplomowani podlegają 

odpowiedzialności dyscyplinarnej za 

uchybienia godności zawodu nauczyciela lub 

obowiązkom, o których mowa     w art. 6. 

Ust.2 Za uchybienia przeciwko porządkowi 

pracy, w rozumieniu art. 108 Kodeksu pracy, 

wymierza się nauczycielom kary porządkowe 

zgodnie          z Kodeksem Pracy.

21

background image

Odpowiedzialność 

Odpowiedzialność 

nauczycieli:

nauczycieli:

Karta Nauczyciela Art. 76

1.Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli są:

1/nagana z ostrzeżeniem;

2/zwolnienie z pracy;

3/zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania 

ukaranego do pracy w zawodzie 

nauczycielskim  w okresie 3 lat od ukarania;

4/wydalenie z zawodu nauczycielskiego.

2.Kary dyscyplinarne wymierza komisja 

dyscyplinarna / przy wojewodzie /.

22

background image

Ćwiczenie VIII  „

Ćwiczenie VIII  „

burza mózgów”

burza mózgów”

Co należy rozumieć pod 

określeniem:

„Uchybienie godności zawodu 

nauczyciela  lub obowiązkom, o 
których mowa w art. 6”

23

background image

Odpowiedzialność 

Odpowiedzialność 

nauczycieli:

nauczycieli:

SŁUŻBOWA – przed dyrektorem szkoły

DYSCYPLINARNA – przed komisją 

dyscyplinarną przy wojewodzie,              

            po złożeniu przez dyrektora 

wniosku                     o ukaranie

KARNA – przed sądem karnym lub 

cywilnym   po złożeniu pozwu

24

background image

Odpowiedzialność 

Odpowiedzialność 

służbowa nauczycieli 

służbowa nauczycieli 

KODEKS PRACY  Art. 108:

&1. Za nieprzestrzeganie przez 

pracownika ustalonej organizacji i 

porządku w procesie pracy, przepisów 

bhp, przepisów p-poż.,               a także 

przyjętego sposobu potwierdzania 

przybycia i obecności w pracy                 

     oraz usprawiedliwiania nieobecności 

          w pracy, pracodawca może 

stosować:                  1/ karę 

upomnienia,                                           

2/ karę nagany.

25

background image

Odpowiedzialność 

Odpowiedzialność 

służbowa:

służbowa:

  KODEKS PRACY  Art. 108

& 2. Za nieprzestrzeganie przez 
pracownika przepisów bihp lub 
przepisów p - poż, opuszczenie pracy 
bez usprawiedliwienia, stawienie się 
do pracy w stanie nietrzeźwości lub 
spożywanie alkoholu       w czasie 
pracy – pracodawca może również 
stosować karę pieniężną.

26

background image

Odpowiedzialność 

Odpowiedzialność 

nauczycieli

nauczycieli

Rodzaje kar porządkowych,            
procedury ich stosowania                    
   muszą być opisane                            
            w regulaminie zakładu pracy.

Regulamin zakładu pracy musi także  
zawierać procedury odwoławcze         
           od wymierzanych kar.

27

background image

Odpowiedzialność 

Odpowiedzialność 

nauczycieli

nauczycieli

Opis przypadku: Dyrektor szkoły otrzymał skargę  
         od rodziców uczennicy, która podjęła 
nieudaną próbę samobójczą. Z zapisów w jej 
pamiętniku wynikało,           że od wielu miesięcy 
była nękana psychicznie                    i upokarzana 
przez matematyczkę, nauczycielkę dyplomowaną, 
cenioną przez dyrektora. Rodzice byli skrępowani 
tym zdarzeniem i nie chcieli nagłaśniać sprawy. 
Dyrektor, po przeprowadzonej z nauczycielką 
rozmowie, udzielił jej pisemnej nagany z 
ostrzeżeniem,    o czym poinformował rodziców 
uczennicy.                    Czy postąpił właściwie?

28

background image

NIE!  Co powinien uczynić?

NIE!  Co powinien uczynić?

1/ Złożyć wniosek do rzecznika 
dyscyplinarnego dla nauczycieli                 
     przy wojewodzie o wszczęcie 
postępowania dyscyplinarnego /art. 75, 
77, 80 KN/

2/Zawiesić nauczycielkę w pełnieniu 
obowiązków służbowych /art. 83 KN/

3/ Zgłosić sprawę policji lub złożyć            
 w prokuraturze zawiadomienie o 
podejrzeniu popełnienia czynu 
karalnego /art. 304 kpk/, opisanego w art. 
207 kk.

29

background image

Dyrektorowi szkoły

Dyrektorowi szkoły

Za zatajenie wiedzy o popełnieniu 
przestępstwa grozi kara 
pozbawienia wolności do lat 3 /art. 
231 &1                     
w związku z art.115 &13 pkt 6 kk/.

30

background image

Kodeks karny  art. 207

Kodeks karny  art. 207

&1

. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad 

osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą 
w stałym        lub przemijającym stosunku 
zależności od sprawcy       albo nad małoletnim 
lub osobą nieporadną ze względu      na jej stan 
psychiczny lub fizyczny podlega karze 
pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

&3. Jeżeli następstwem czynu określonego w & 1  
          jest targnięcie się pokrzywdzonego na 
własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia 
wolności                   od lat 2 do 12.

31

background image

Dziękujemy za udział          

Dziękujemy za udział          

   w szkoleniu.

   w szkoleniu.

Zapraszamy na dalsze moduły.

Elżbieta Kleczyk
Małgorzata Piotrowska
Ośrodek Usług Pedagogicznych i Socjalnych w Gdańsku.

                 

 Ośrodek Usług Pedagogicznych                                                  

                                               Socjalnych

w Gdańsku.

32


Document Outline