plan zajęć konspekt ( pedagogika specjalna)

(M.T.)

Temat: poznajemy figury płaskie ( trójkąt, koło, kwadrat, )


Czas: 1h30 minut

miejsce szkoła: specjalna niewidomych

Grupa wiekowa: sześciolatki, (zerówka)

liczba uczestników: 10


Cele:


Metody: pogadanka, burza mózgów, praktycznego działania


Formy: praca indywidualna, praca w grupie


Środki i pomoce dydaktyczne: kwadraty, koła, trójkąty, kule, wielościany wykonane z papieru, drewna, tektury i gąbki; pudełka o dnie w kształcie trójkąta, koła i prostokąta wykonane z tektury, pudełka z wieczkami, w których wycięte są otwory z dopasowanymi klockami, plastelina, podkładki zabezpieczające stoliki.



przebieg zajęć:


  1. przywitanie klasy:


Proszę ( w razie potrzeby podprowadzam na miejsce) aby dzieci usiadły na dywanie po „turecku” w kole bliziutko siebie. Mówię swoje imię i podaję pierwszemu dziecku miękką szmacianą piłkę, każde dziecko powtarza imiona poprzedników na końcu podaje swoje i podaje piłkę.


  1. Wprowadzenie w temat zajęć:


Często spotykacie się z pojęciem, że coś jest płaskie. Mówimy plaski jak stół, kartka papieru, jak deska. Czy materiał na sukienkę jest płaski ? Jakie znacie jeszcze rzeczy płaskie ? (Dzieci odpowiadają bądź nie ) podsuwamy jeszcze płaski jak ściana, podłoga, ....

Jak myślicie co jest przeciwieństwem płaskiego? Czy pudełko na buty jest płaskie? A jakie jest? Mówimy że pudełko na buty jest figurą przestrzenną. Co jest jeszcze figurą przestrzenną ? Jajko niespodzianka, szklanka butelka, kula, piłka.....czym różnią się figury płaskie od przestrzennych? Co łatwiej jest schować kartkę papieru czy pudełko? Dlaczego? Tak pudełko zajmuje więcej miejsca, wewnątrz pudełka można coś schować, a nawet jeśli wydaje się że jest puste jest w nim powietrze. Na kartce papieru możemy coś postawić, do jej wnętrza nie możemy nic schować.

  1. Ćwiczenia praktyczne :


W tekturowym pudełku ( kształt nie ma znaczenia) umieszczam różnej wielkości figury : trójkąty, kwadraty, kółka, sześciany, kule. Pudełko krąży w koło i każde z dzieci wybiera po cztery dowolne figury. Proszę aby podzieliły je na dwie grupy: płaskie i przestrzenne. Gdy widzę, że dzieci mają trudność z wykonaniem zadania przypomina, że w płaskim nic nie można schować, w przestrzennym może coś być. Proszę kilkoro dzieci o opisanie swoich płaskich lub przestrzennych figur. Miska znów krąży, a ja proszę dzieci o włożenie do niej figur przestrzennych. Dokładam figur tak aby każde z dzieci miało przed sobą trójkąt, koło i prostokąt. Proszę o wzięcie kolejno figur w ręce i sprawdzenie czym się różnią między sobą, uprzedzam, że za chwilę odbędzie się konkurs na odgadywanie zagadek dotyczących tych figur.


  1. Konkurs:


zadaję zagadki, a dzieci mają podnieść w górę odpowiednią figurę

    ma kształt płyty DVD

    nie ma końca ani początku

    można tę figurę potoczyć

    przypomina kształt talerzyka.....

    Jak nazywamy taką figurę? Taka figura to koło

    ma cztery ( najwięcej ) kujących kątów (rogów )

    dno pudełka od butów

    ma kształt książki lub zeszytu

    ma cztery boki

    kształt kartki papieru.....

    Jak nazywamy taką figurę? Taką figurę nazywamy prostokątem


    do ostatniej figury dzieci same wymyślają zagadki

    jak nazywamy taką figurę? Taką figurę nazywamy trójkątem


    Puszczam w ruch pudełko i proszę aby dzieci odłożyły do niej figury.


  1. Zajęcia utrwalające:


Proszę aby wywołane dziecko przeszło do stolika i zajęło swoje miejsce.( w razie potrzeby podprowadzam na miejsce)

Na stolikach dla każdego dziecka przygotowane są pojemniczki do których przez wycięte otwory wrzuca się klocki okrągłe, prostokątne i trójkątne, i sześć sztuk ( 2 trójkąty, 2 koła, 2 prostokąty)klocków. Proszę dzieci aby zapoznały się z tymi przedmiotami, i tłumaczę co to jest i do czego służy. Niektórym dzieciom pomagam indywidualnie. Gdy dzieci opanują już technikę dobierania kształtu figury do kształtu otworu robię konkurs. Wymieniam kształt (np. trójkąt ), lub podaję definicję, a dzieci mają wrzucić odpowiedni klocek do pudełka.


  1. Zajęcia praktyczne:


zbieram garnuszkpudełka, rozdaję podkładki i plastelinę i proszę aby każde z dzieci ulepiło duże i małe trójkąty, kwadraty i prostokąty. Robię na jednym stoliku wystawę prac i proszę kolejno dzieci aby oglądnęły prace i wrzuciły po jednej figurze każdego rodzaju do pudełka o odpowiednim kształcie.


  1. podziękowanie z wspaniałą pracę i pożegnanie dzieci:


śpiewamy piosenkę na nutę „ Panie Janie”

    dziękujemy, dziękujemy,

    koniec już, koniec już,

    znowu tu przyjdziemy, pracować będziemy

    tak jak dziś, tak jak dziś,


opracował M.T.


























































Szkoła: C.K.K „ PROFESJA” Kraków, 23.05.2010

Kierunek: Opiekun w domu pomocy społecznej

Klasa: ODPS W09 - semestr II

Przedmiot: pedagogika specjalna

Prowadzący: mgr Edyta Bajerczak

















Tytuł: konspekt zajęć























Opracował: Marta Trybała



















5

