Moje największe marzenie

Konspekt zajęć świetlicowych prowadzonych pod kierunkiem mgr Julii Lewandowskiej


Szkoła Podstawowa nr 16 w Płocku

Data: 11.09.09

Czas zajęć: 45 minut

Grupa wiekowa: klasy 1-3

Prowadzące: Izabela Mazurkiewicz, Monika Cież

Temat zajęć: ,,Moje największe marzenie”


Cele ogólne:

-Uświadomienie dzieciom pozytywnego wpływu ich własnych marzeń na ich życie.

-Uświadomienie sobie swoich marzeń, poznanie uczuć z nim związanych.


Cele operacyjne

Uczeń:

-potrafi rozwijać swoja wyobraźnię twórczą,

-potrafi wypowiadać się na dany temat,

-rozwija zdolności manualne,

-umie wyjaśniać abstrakcyjne pojęcia.


Metody nauczania:

-słowna(rozmowa kierowana, ekspresja słowna)

-czynna(praktyczne działanie, ekspresja plastyczna)

-eksponująca(demonstracja pracy)


Formy pracy:

-indywidualna,

-zespołowa


Środki dydaktyczne:

-kolorowe gazety

-klej

-kartki z bloku

-flamastry

-kredki


Plan zajęć


Część wstępna:

1.Powitanie uczniów. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć.

2.Zabawa ruchowa.


Część właściwa:

3.Wprowadzenie do tematu zajęć- ,,Moje największe marzenie”- krótka pogadanka na temat ,,Co to jest marzenie?”

4.Prowadzący wyjaśnia, na czym będzie polegało ich zadanie oraz demonstruje wcześniej wykonaną przez siebie pracę.

5.Dzieci wykonują prace plastyczne.

6.Prezentacja prac oraz podzielenie się refleksjami.


Część końcowa:

7.Podziękowanie za udział w zajęciach i zebranie prac.

Przebieg zajęć


Część wstępna:

1.Powitanie uczniów oraz zapoznanie ich z tematem zajęć.

2.Zabawa ruchowa ,,Jeżyk”. Dzieci siedzą w kole, w środku koła znajduje się jedno dziecko, które jest ,,jeżykiem”. Wszystkie dzieci mówią wierszyk-,,Na dywanie siedzi jeż,co on robi to my też”. W tym momencie dziecko siedzące w kole wykonuje jakiś ruch(np. podskoki, pajacyki) wszyscy pozostali naśladują jego ruchy.


Część właściwa:

3.Wprowadzenie do tematu zajęć-,,Moje największe marzenie”-krótka pogadanka na temat ,,Co to jest marzenie?”

4.Prowadzący wyjaśnia na czym będzie polegało zadanie (wykonanie samodzielnej pracy w postaci wydzieranki z kolorowych gazet,czyli każde dziecko będzie wydzierało i przyklejało na kartke obrazki przedstawiające to o czym marzy.)

-Prowadzący demonstruje dzieciom wcześniej wykonaną przez siebie pracę.

-Dzieci wykonują prace plastyczne.

6.Dzieci prezentują swoje prace i dzielą się refleksjami.


Część końcowa:

7.Podziękowanie za udział w zajęciach i zebranie prac.

-Wybranie najciekawszych prac wspólnie z dziećmi i wyeksponowanie ich na tablicy.





