Scenariusz zajęć
Klasa; II
Czas trwania; 4 godziny
Temat dnia; „Bezpiecznie spędzamy wolny czas”
Miejsce tematu w podstawie programowej;
9.1a, 1.2b, 1.3acf, 9.3b, 7.7, 7.5, 10.4b
Miejsce tematu w programie pracy klasy;
Człowiek i jego emocje:
przestrzeganie kultury zachowania
pomoc kolegom w różnych sytuacjach
Kształtowanie zdrowotnego trybu życia, budowanie systemu wartości:
zasady korzystania z telewizji
Wyrobienie u uczniów sprawności fizycznej oraz dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo
zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych
Cele zajęć
Cele ogólne;
utrwalenie wiadomości na temat budowy komputera oraz zasad korzystania z komputerów i innych sprzętów elektrycznych
doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie 30
wykonanie pracy technicznej modelu komputera
Cele operacyjne;
przeczyta ze zrozumieniem tekst oraz zaznaczy prawidłowe odpowiedzi dotyczące jego treści,
wyszuka w tekście wyrazy z pisownią „rz”,
wyjaśni pisownię wyrazów z „rz”,
wymieni cztery elementy budowy komputera,
wypowie się co najmniej w dwóch zdaniach na temat celów wykorzystania komputera,
podzieli osiem wyrazów na sylaby,
wymieni pięć urządzeń elektrycznych, które mogą mieć na ludzi zły wpływ,
skonstruuje model komputera z podanych materiałów,
wskaże cztery formy bezpiecznego spędzania czasu,
dzieli liczby w zakresie 30,
wymieni trzy konsekwencje niewłaściwego korzystania z urządzeń elektrycznych.
Materiał nauczania;
Przypomnienie budowy komputera i zasad korzystania z komputerów oraz innych sprzętów elektrycznych na podstawie tekstu Anny Onichmowskiej pt. „Nie tylko o komputerze” i własnych doświadczeń. Uświadomienie złych konsekwencji, jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z komputera. Projektowanie klasowych komputerów z kartonów i pudełek. Pomysły na zdrowe i bezpieczne spędzanie czasu wolnego. Doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie 30 – rozwiązywanie zadań tekstowych.
Metody uczenia się;
metoda asymilacji wiedzy: opis, pogadanka, wykład informacyjny, objaśnienie, praca z książką
metoda problemowa: nauczanie problemowe, wykład problemowy, dyskusja dydaktyczna
metoda badawcza
metoda eksponująca: wystawa, pokaz
Obszary edukacji;
Polonistyczny z elementami zajęć komputerowych, polonistyczny, zdrowotny, techniczny, matematyczny, ruchowo-matematyczny, ruchowy, polonistyczno-ruchowy
Środki i materiały dydaktyczne;
komputery, pudełka duże i małe, flamastry, taśmy, kleje, słuchawki, odtwarzacz, płyta CD z utworami dziecięcymi lub z piosenkami dla klasy 2, P. cz. 2 s. 31, Ćw. cz. 3 z. 1,2 s. 50, karteczki z cyframi, patyczki, zeszyty, pudełko, karteczki z propozycjami bezpiecznych i niebezpiecznych form spędzania wolnego czasu, papierowe buźki smutne i wesołe, sylwety 5 biedronek bez kropek, 15 czarnych kropek wyciętych z czarnego bloku technicznego, kartki z napisanymi cyframi, magnesy.
Zadanie |
Obszar edukacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki i materiały |
Samodzielne rezultaty |
Uwagi o realizacji |
1. Wizyta w pracowni komputerowej. |
Polonistyczny z elementami zajęć komputerowych |
Nauczyciel organizuje wizytę w pracowni komputerowej w szkole. Prezentuje uczniom komputery zwracając uwagę na krzesła, oświetlenie i położenie monitorów. Objaśnia uczniom prawidłową postawę siedzenia podczas pracy z komputerem. Omawia budowę komputera. Zadaje uczniom pytanie: - Do jakich celów można wykorzystać komputer? - Do jakich wy wykorzystujecie komputery? |
Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Zwraca uwagę na krzesła, oświetlenie i położenie monitorów. Zapoznaje się z prawidłową postawą siedzenia podczas korzystania z komputera. Poznaje budowę komputera. Wypowiada się na temat wykorzystania komputera. Dzieli się z nauczycielem i rówieśnikami doświadczeniami z zakresu korzystania z komputera. |
- komputery |
Uczeń: - potrafi powiedzieć z z jakich części składa się komputer, - wymieni cele wykorzystania komputera, - opowie o własnych doświadczeniach z komputerem. |
- zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dziecka. |
2. Komputer przyjaciel czy wróg? - praca z tekstem A. Onichimowskiej pt. „Nie tylko o komputerze”
-wyszukiwanie i podkreślenie w tekście wyrazów z „rz” |
Polonistyczny
Polonistyczny |
Nauczyciel zachęca uczniów do głośnego czytania tekstu pt „Nie tylko o komputerze”. Dyskutuje z uczniami na temat treści tekstu. Następnie proponuje ciche czytanie ze zrozumieniem. Prosi o otworzenie ćwiczeń na str. 50 i wykonanie zadań 1,2. Objaśnia treść zadania – ustalenie poprawnych zakończeń zdań dotyczących przeczytanego tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie i podkreślenie w tekście wyrazów z „rz”. Proponuje podzielenie ich na sylaby. |
Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Chętni zgłaszają się do głośnego czytania. Uczeń rozmawia z nauczycielem na temat treści przeczytanego tekstu. Czyta tekst ze zrozumieniem. Wykonuje podane zadania wskazując poprawne z opowiadaniem zakończenia zdań.
Uczeń wyszukuje i podkreśla w tekście wyrazy z „rz”. Dzieli je na sylaby. |
- P. cz. 2 s. 31 - Ćw. cz. 3 z. 1,2 s. 50 |
Dziecko: - potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem oraz zaznaczyć prawidłowe odpowiedzi dotyczące jego treści.
Uczeń: - zna poprawną pisownie wyrazów z „rz”. - umiejętnie wyszuka wyrazy z „rz” w tekście - potrafi podzielić wyraz na sylaby, - wie co to wyraz, a co sylaba. - potrafi wyjaśnić pisownię wyrazów z „rz” |
|
3. Jak bezpiecznie korzystać z komputera? - ustalenie zasad pracy z komputerem na podstawie tekstu A. Onichmowskiej pt. „Nie tylko o komputerze” oraz własnych doświadczeń.. |
Polonistyczny z elementami zajęć komputerowych |
Nauczyciel zachęca do pracy z tekstem. Prosi uczniów o wyszukanie i głośne odczytanie fragmentów tekstu opisujących zasady korzystania z komputera oraz innych urządzeń elektrycznych wymienionych w tekście. Prosi, aby uczniowie samodzielnie wymienili inne urządzenia elektryczne, które raczej mogą mieć zły wpływ na nas, jeśli będziemy z nich niewłaściwie korzystali. Wspólnie z uczniami redaguje na tablicy zdania – konsekwencje, jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z komputera. Prosi o przepisanie zasad do zeszytu. |
Uczeń wyszukuje w tekście i głośno czyta fragmenty dotyczące zasad korzystania z komputera i innych urządzeń elektrycznych. Bazując na własnym doświadczeniu wymienia inne urządzenia elektryczne, które mogą mieć na nas zły wpływ. Wraz z nauczycielem buduje zdania dotyczące zagrożeń z powodu niewłaściwego korzystania z komputera. Przepisuje zapisane zdania na tablicy do zeszytu. |
- P. cz. 2 s. 31 - zeszyty |
Uczeń: - zna konsekwencje niewłaściwego korzystania z komputera i urządzeń ze słuchawkami, - potrafi wymienić inne urządzenia elektryczne, które mogą mieć na nas zły wpływ, - potrafi budować zdania dotyczące zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z komputera. |
|
4. Nic nie słychać! - doświadczenie ze słuchawkami na uszach. |
Zdrowotny |
Nauczyciel zaprasza wszystkich uczniów do koła. Wskazuje jedno dziecko i prosi, aby usiadło do kolegów tyłem, zakłada mu słuchawki na uszy puszczając muzykę. Następnie wybiera kilka osób z koła i proponuje, aby każde z nich wykonywało inną czynność (tupanie, klaskanie, skakanie, bieganie). Po chwili proponuje, aby uczeń mający słuchawki na uszach odwrócił się i powiedział, czy cokolwiek słyszał. Zabawa powtarzana jest kilkakrotnie. |
Wybrany uczeń zakłada słuchawki na uszy i siedzi tyłem do pozostałych uczniów. Wskazani uczniowie umownie wykonują różne czynności (bieganie, podskakiwanie, klaskanie, tupanie). Po chwili uczeń ze słuchawkami ściąga je i odwracając się do pozostałych mówi, czy coś słyszał. |
- słuchawki, - odtwarzacz, - płyta CD z utworami dziecięcymi lub z piosenkami dla klasy 2 |
Uczeń: - zrozumie sens niebezpieczeństw związanych z głośnym słuchaniem muzyki. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka |
5. Klasowy komputer – konstrukcja z pudełek. |
Techniczny |
Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Wyjaśnia zadanie – skonstruowanie komputera. Rozdaje uczniom potrzebne materiały. Kontroluje pracę uczniów. Nauczyciel proponuje prezentacje grupowych komputerów. |
Uczeń współpracuje w grupie. Wykonuje model komputera z otrzymanych materiałów. Wspólnie z grupą prezentuje skonstruowany model komputera. |
- pudełka duże i małe, - flamastry, - taśmy, - kleje. |
Uczeń: - skonstruuje model komputera z otrzymanych materiałów, - współpracuje z grupą, - potrafi w dwóch zdaniach zaprezentować swój komputer. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka, - zwrócenie uwagi na czystość warsztatu pracy. |
6. „Gadający komputer” - ćwiczenie twórcze. |
Polonistyczny |
Nauczyciel prosi, aby każda z grup zastanowiła się na temat: co by było, gdyby komputery potrafiły mówić? Zadaje uczniom pytanie: - Jakich rad udzielilibyście ludziom, gdybyście byli komputerami? Zachęca do wypowiedzi. |
Uczeń wspólnie z grupą zastanawia się nad podanym tematem. Redaguje rady jakie udzieliły ludziom, gdyby był komputerem. |
|
Uczeń: - potrafi udzielać wielozdaniowe wypowiedzi dotyczące rad kierowanych w obsługiwaniu się komputerem. |
|
7. „Przygoda z dzieleniem - rozwiązywanie zadań tekstowych – mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30
- zabawa ruchowo - matematyczna
- zabawa z patyczkami. |
Matematyczny
Ruchowo-matematyczny
Matematyczny |
Nauczyciel przypina na tablicy sylwety 5 biedronek bez kropek. Obok biedronek przypina 15 czarnych kropek. Prosi uczniów o rozdzielenie tych 15 kropek tak, aby każda biedronka miała po 3 kropki. Zachęca do ułożenia odpowiedniego działania.
Nauczyciel zaprasza uczniów do wspólnej zabawy. Wyjaśnia zasady gry. Proponuje, aby podczas grania muzyki uczniowie poruszali się po sali w rytm puszczanej muzyki. Na przerwie w muzyce nauczyciel podnosi do góry kartkę z napisaną cyfrą. Zadaniem uczniów jest utworzy koła z tylu osób ile wskazuje cyfra. Nauczyciel podaje na tablicy różne działania. Rozdaje uczniom zestawy patyczków i prosi o wykonanie na patyczkach przedstawionych działań. Kontroluje pracę uczniów sprawdzając na ławkach wykonane zadania. |
Uczeń dzieli 15 kropek na 5 biedronek. Przypina na tablicy kropki w odpowiednie miejsca. Wspólnie z klasą układa działanie odpowiadające temu zadaniu.
Uczeń porusza się po sali w rytm puszczanej muzyki. Na przerwę w muzyce, przygląda się cyfrze pokazanej przez nauczyciela i wspólnie z rówieśnikami tworzy koła składające się z liczby osób podanej przez nauczyciela.
Uczeń uważnie przygląda się działaniom zamieszczonych na tablicy. Wykonuje działania na patyczkach. Chętni do odpowiedzi zgłaszają się podnosząc rękę do góry. |
- sylwety 5 biedronek bez kropek, 15 czarnych kropek wyciętych z czarnego bloku technicznego, - kartki z napisanymi cyframi, - magnesy.
- karteczki z cyframi, - CD z piosenkami dziecięcymi, - magnetofon,
- patyczki. |
Uczeń: - potrafi dzielić liczby w zakresie 30, - potrafi ułożyć działanie odpowiadające wykonanemu zadaniu.
Uczeń: - potrafi odczytać wskazaną cyfrę przez nauczyciela, - stworzy koła składające się z z tylu osób ile przedstawia dana cyfra.
Uczeń: - potrafi wykonać działanie przedstawione na tablicy za pomocą patyczków. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy ruchowej. |
8. Jak zdrowo i bezpiecznie spędzać wolny czas? - podsumowanie. |
Polonistyczno - ruchowy |
Nauczyciel zaprasza wszystkich uczniów do koła na dywan. Puszcza muzykę z repertuaru dziecięcego. Podaje do koła pudełko z kartkami, na których są napisane zdania dotyczące zdrowego – niezdrowego oraz bezpiecznego i niebezpiecznego sposobu spędzania wolnego czasu. Wyjaśnia, że podczas pauzy w muzyce uczeń, który będzie trzymał pudełko w rękach wyciągnie jedną kartkę, odczyta zdanie i przypnie pod nią na tablicy odpowiednią buźkę (smutną – niezdrowe i niebezpieczne zachowanie, wesołą – zdrowe i bezpieczne sposoby spędzania wolnego czasu). Na koniec nauczyciel wskazuje chętnych uczniów do odpowiedzi i prosi o głośne przeczytanie zdrowych sposobów spędzania czasu. |
Uczeń uczestniczy w zabawie. Podczas grania muzyki podaje rówieśnikom pudełko z karteczkami. Na przerwie w muzyce wyciąga jedną z karteczek, czyta na głos zdanie i przypina na tablicy, a pod zdaniem umieszcza poprawną buźkę (wesoła lub smutna) symbolizującą bezpieczne, zdrowe lub niebezpieczne i niezdrowe spędzanie wolnego czasu. Następnie chętni do odpowiedzi czytają na głos całą listę bezpiecznych zasad spędzania wolnego czasu. |
- pudełko, - karteczki z propozycjami bezpiecznych i niebezpie-cznych form spędzania wolnego czasu, |
Uczeń: - wie jak należy zdrowo i bezpiecznie spędzać wolny czas. - wskaże bezpieczne formy spędzania wolnego czasu. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka. |