Scenariusz zajęć
Klasa; II
Czas trwania; 4 godziny
Temat dnia; „Wiemy, jak się zachować, gdy zdarzy się wypadek”
Miejsce tematu w podstawie programowej;
1.1a, 1.2bd, 1.3cf, 4.2a, 5.5, 7.5, 7.7, 9.1a, 9.3c
Miejsce tematu w programie pracy klasy;
Człowiek i jego emocje
przestrzeganie kultury osobistej
pomoc kolegom w różnych sytuacjach
ważne numery telefonów
Prawa i obowiązki człowieka
przygotowanie do uczestnictwa w życiu społecznym
Wyrobienie u uczniów sprawności fizycznej oraz dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo
bezpieczeństwo na drodze
przestrzeganie zasad ruchu drogowego
Cele zajęć
Cele ogólne;
utrwalenie zasad ruchu drogowego
wdrażanie w zasady udzielania pierwszej pomocy
sprawdzanie dzielenia za pomocą mnożenia w zakresie 30
Cele operacyjne;
wymieni i wskaże pięć części z jakich składa się rower,
wypowie się co najmniej w czterech zdaniach na temat historii roweru,
uzupełni tekst z lukami na podstawie ilustracji,
przeczyta tekst ze zrozumieniem,
ustali kolejność wydarzeń na podstawie czytanego tekstu,
wykona pracę techniczną „Rower” dobierając odpowiednie figury geometryczne,
wymieni trzy zasady właściwego korzystania z roweru,
wypowie się co najmniej w trzech zdaniach na temat prawidłowego zachowania się na ścieżce rowerowej,
wyjaśni zasadę pisowni wyrazów z „rz”,
rozwiąże dwa zadania tekstowe na dzielenie,
wymieni trzy podstawowe organy udzielające pierwszej pomocy w razie wypadków i ich numery kontaktowe,
wypowie się co najmniej w czterech zdaniach na temat tego, co należy zrobić, gdy zdarzy się wypadek.
Materiał nauczania;
Zasady ruchu rowerowego na podstawie tekstu Wojciecha Widłaka pt. „Dla kogo ta ścieżka?” i doświadczeń dzieci. Sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego – kwiz klasowy. Historia rowerów, części składowe pojazdu – konstruowanie modeli zabytkowych i współczesnych z figur geometrycznych. Pisownia wyrazów z „rz” wymiennym. Dzielenie jako podział, sprawdzanie za pomocą mnożenia – rozwiązywanie zadań tekstowych.
Metody uczenia się;
metoda asymilacji wiedzy: opis, pogadanka, wykład informacyjny, objaśnienie, praca z książką
metoda problemowa: nauczanie problemowe, wykład problemowy, dyskusja dydaktyczna
metoda badawcza
metoda eksponująca: wystawa, pokaz
Obszary edukacji;
polonistyczny, matematyczny, techniczno-matematyczny, społeczno-polonistyczny, społeczny
Środki i materiały dydaktyczne;
- rower, Ćw. cz. 3 z. 1,2, 3, 4 s. 48, ilustracje przedstawiające różne modele rowerów, nożyczki, szablony figur geometrycznych (koła duże, małe, elipsy, prostokąty, kwadraty cienkie i grube), kleje, kartki z bloku technicznego, papier kolorowy, paluszki, patyczki, P. cz. 2 s. 29-30, uśmiechnięte buźki na patyczkach, paski wycięte z brystolu na których napisane są zdania dotyczące wysłuchanego tekstu, magnesy, opis problemu do rozwiązania napisany na kartkach, pudełko, karteczki z napisanymi wyrazami zawierającymi „rz” i „r”, 3 kartki A4, na których napisane są kolejne numery telefonów 997,998,999, oraz 112.
Zadanie |
Obszar edukacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki i materiały |
Samodzielne rezultaty |
Uwagi o realizacji |
1. „Rower jest dobry na wszystko” - poznajemy budowę roweru.
- Z jakich elementów składa się rower? - wspólne odnajdywanie nazw części roweru w wyklejance i przyklejenie ich w odpowiednie miejsce. |
Polonistyczny
Polonistyczny |
Nauczyciel prezentuje przyniesiony do sali rower. Pokazuje i nazywa poszczególne jego części. Następnie opisuje wybrane elementy roweru, ich wygląd oraz użycie. Prosi uczniów o wskazanie części, o której jest mowa.
Nauczyciel prosi o wykonanie z. 1 s. 48. Wskazuje uczniów do głośnego przeczytania danych części roweru. Zachęca do przyklejania ich w odpowiednie miejsca. |
Uczeń przygląda się poszczególnym częściom roweru. Uważnie słucha nauczyciela i wskazuje część, o której nauczyciel opowiada.
Uczeń czyta poszczególne części roweru i przykleja je w odpowiednie miejsce w ćwiczeniach. |
- rower
- Ćw. cz. 3 z. 1 s. 48 |
Uczeń: - potrafi wymienić i wskazać części z jakich składa się rower. |
|
2. „Historia roweru” - prezentacja ilustracji przedstawiających różne modele rowerów.
- Uzupełnianie tekstu z lukami. |
Polonistyczny
Polonistyczny |
Nauczyciel prezentuje ilustracje przedstawiające różne modele rowerów. Zachęca chętnych uczniów do próby opisania swoimi słowami wyglądu wybranych rowerów i porównania ich z modelem przyniesionym przez nauczyciela.
Na podstawie ilustracji uczniowie próbują uzupełnić tekst w ćwiczeniach dotyczący historii roweru. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów sprawdzając przebieg wykonania zadania. |
Uczeń uważnie przygląda się przedstawionym ilustracjom. Chętny do odpowiedzi podejmuje próbę opisania modeli oraz porównania ich do modelu przyniesionego przez nauczyciela.
Na podstawie ilustracji uczeń uzupełnia w ćwiczeniach tekst z lukami dotyczący historii roweru.. |
- ilustracje przedstawiające różne modele rowerów,
- Ćw. cz. 3 z. 4 s. 49 |
Uczeń: - pozna różne modele rowerów, - potrafi powiedzieć historię wynalezienia roweru,
Uczeń: - utrwala nowo poznane wiadomości, - potrafi uzupełnić tekst z lukami na podstawie ilustracji. |
|
3. Rower z figur geometrycznych – układanie roweru z szablonu figur geometrycznych.
- Wyjaśnienie znaczenia wyrażeń: „piąte koło u wozu”, „błędne koło”, „fortuna kołem się toczy”. |
Techniczno - matematyczny
Społeczno-polonistyczny |
Nauczyciel rozdaje uczniom szablony figur geometrycznych: koła duże, małe, elipsy, prostokąty i kwadraty cienkie oraz grube. Wyjaśnia zadanie uczniów: odrysowanie na kolorowym papierze technicznym potrzebne figury do wykonania pracy plastyczno-technicznej „Rower”, następnie ułożyć z nich rower współczesny lub starodawny i przykleić na kartkę z bloku technicznego.
Nauczyciel organizuje wystawę prac uczniów. Skłania ich do samooceny prac zadając pytania: - Która z prac najbardziej się wam podoba? - Jak myślicie, która z prac jest najbardziej interesująca i dlaczego?
Nauczyciel wyjaśnia uczniom znaczenia wyrażeń występujących z języku polskim, związanych z słowem „koło”: - „piąte koło u wozu”, - „błędne koło”. - „fortuna kołem się toczy”. |
Uczeń wybiera spośród podanych szablonów te, które są mu potrzebne do wykonania pracy. Odrysowuje na papierze kolorowym wybrane figury geometryczne, wycina je i układa na kartce model roweru. Następnie przykleja ułożony rower.
Uczeń przygląda się wykonanym pracom, ocenia swoją pracę i pracę rówieśników z uzasadnieniem.
Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Zrozumie istotę występowania przedstawianych wyrażeń w języku polskim. |
- nożyczki, - szablony figur geometrycznych (koła duże, małe, elipsy, prostokąty, kwadraty cienkie i grube), - kleje, - kartki z bloku technicznego, - papier kolorowy. |
Uczeń: - starannie wykona pracę pt. „Rower” dobierając odpowiednie figury geometryczne, - stworzy model roweru wzorując się na poznanych przykładach tego typu pojazdu,
Uczeń - samodzielnie, pełnym zdaniem wyrazi swoją opinię na temat innych prac
Uczeń: - wie, jaka jest istota występowania „powiedzeń” w języku polskim, - potrafi powiedzieć co dane wyrażenie oznacza. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka w posługiwaniu się nożyczkami, - zwrócenie uwagi na czystość warsztatu pracy. |
4. Zasady ruchu drogowego na podstawie tekstu W. Widłaka pt. „Dla kogo ta ścieżka?”
Uporządkowanie zdań w odpowiedniej kolejności.
- Zasady ruchu drogowego – wspólne układanie zdań. |
Społeczno-polonistyczny
Polonistyczny
Polonistyczny |
Nauczyciel czyta głośno tekst pt. „Dla kogo ta ścieżka?” Zadaje uczniom pytanie dotyczące tekstu: - Co wydarzyło się na ścieżce rowerowej? - Jak zachowywali się bohaterzy tekstu?
Nauczyciel przypina na tablicy kartki z napisanymi zdaniami, które opisują wydarzenia dotyczące omawianego tekstu. Prosi o uporządkowanie zdań w odpowiedniej kolejności, tak aby zgodne były z treścią opowiadania.
Nauczyciel wspólnie z uczniami układa zdania dotyczące właściwego korzystania z roweru oraz zachowania się na ścieżce rowerowej z wykorzystaniem właściwego słownictwa. Zapisuje ułożone zdania na tablicy, a następnie prosi uczniów o przepisanie zdań do zeszytu ćwiczeń. |
Uczeń uważnie słucha czytanego opowiadania. Swobodnie odpowiada na pytanie zadane przez nauczyciela wzorując się na ilustracji zamieszczonej w podręczniku. Ocenia zachowania głównych bohaterów.
Uczeń czyta zdania umieszczone na tablicy. Następnie na podstawie opowiadania uporządkowuje je w odpowiedniej kolejności.
Uczniowie wspólnie układają zdania na temat zasad ruchu drogowego i przepisują je do zeszytu ćwiczeń. |
- P. cz. 2 s. 29-30
- paski wycięte z brystolu na których napisane są zdania dotyczące wysłuchanego tekstu, - magnesy
- Ćw. cz. 3 z. s. 48 |
Uczeń: - koncentruje się na czytanym tekście, - odpowiada na pytania nauczyciela, - wypowiada się na temat zachowania bohaterów.
Uczeń: - potrafi ustalić kolejność wydarzeń na podstawie wysłuchanego tekstu.
Uczeń: - potrafi ułożyć zdania na określony temat, - zna zasady właściwego korzystania z roweru oraz zachowania się na ścieżce rowerowej, - utrwala poznane wiadomości, - rozumie istotę zasad ruchu drogowego. |
|
5. „Wiemy, co zrobić, gdy zdarzy się wypadek” - praca z tekstem pt. „Dla kogo ta ścieżka?”
- Wspólne rozwiązywanie problemów – praca zbiorowa.
- Podsumowanie pracy w grupach
|
Polonistyczny
Społeczny
Społeczny
|
Nauczyciel prosi chętnych uczniów o przeczytanie fragmentu tekstu (pierwszej części – do momentu potrącenia rowerem dziewczynki). Nauczyciel zachęca uczniów do ustalania innego przebiegu wydarzeń zadając pytania: - Co by było, gdyby dziewczynce coś poważnego się stało? - Jak chłopiec powinien zareagować? - Do kogo powinien zwrócić się o pomoc? Kogo powiadomić? Wyjaśnia uczniom co należy zrobić, gdy zdarzy się wypadek, a my jesteśmy jego świadkami.
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy. Każda z nich dostaje od nauczyciela problem do rozwiązania. Grupy po zakończeniu pracy prezentują swoje sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Gr. I: Jesteś świadkiem wypadki samochodowego. Dwa samochody zderzyły się ze sobą. Co robisz w takiej sytuacji? Kogo powiadomisz? Gr. II: Zostałeś sam w domu. Wyszedłeś na balkon i poczułeś dziwny zapach oraz dym unoszący się z okna sąsiada. Co robisz? Kogo powiadomisz? Gr. III: Zauważyłeś, jak nieznajomy mężczyzna podszedł do twojej koleżanki i zaczyna z nią rozmowę. Po chwili obydwoje zaczynają się oddalać od szkoły. Co robisz? Nauczyciel zaprasza do tablicy chętne dzieci do wypisania nazw najważniejszych instytucji, do których można zwrócić się o pomoc w sytuacji wypadku (policja, straż pożarna, karetka pogotowia). Następnie nauczyciel obok napisu przypina kartkę z numerem telefonu: policja 997, straż pożarna 998, karetka pogotowia 999, 112. |
Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Odpowiada na pytania nauczyciela wykazując się wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy.
Uczeń wspólnie z grupą dyskutuje na temat podanego problemu. Szuka odpowiedniego rozwiązania sytuacji. Gotowy do odpowiedzi zgłasza się i wraz z grupą prezentuje swój sposób radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Chętni uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i wypisują ważne instytucje udzielające pomocy ludziom podczas wypadków. Uważnie przyglądają się numerom zamieszczonym pod instytucjami. |
- P. cz. 2 s. 29-30
- opis problemu do rozwiązania napisany na kartkach,
- 3 kartki A4, na których napisane są kolejne numery telefonów 997,998,999, oraz 112.
|
Uczeń: - zna podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, - wie co należy zrobić, gdy zdarzy się wypadek, - zna podstawowe organy udzielające pomocy w wypadkach.
Uczeń: - wie jak należy zachować się w odpowiednich sytuacjach, - zna zasady udzielania pomocy, - zna podstawowe organy udzielające pomocy w wypadkach, - potrafi umiejętnie rozwiązać podany problem, - zgodnie i twórczo współpracuje w grupie.
Uczeń: - zna podstawowe organy udzielające pomocy w wypadkach oraz ich numery kontaktowe. |
|
6. Zabawy z ortografią – zasady pisowni wyrazów z „rz”.
- Indywidualne dopisywanie wyrazów wyjaśniających pisownię z „rz” |
Polonistyczny
Polonistyczny |
Nauczyciel podaje kolejno każdemu uczniowi pudełko z wyrazami zamierającymi „rz” i „r”. Zachęca uczniów do losowania karteczek. Zadaniem uczniów jest dobranie karteczek w odpowiednie pary, odczytanie powstałych par i sformułowanie wniosku pisowni wyrazów zawierających „rz” (pisownia wyrazów z „rz” wymiennym na „r”).
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie z. 3 s. 49 związanego z pisownią wyrazów z „rz”. Zachęca do indywidualnego rozwiązania zadania. Kontroluje pracę uczniów, a następnie wskazuje danych uczniów do głośnego przeczytania rozwiązania. |
Uczeń losuje karteczki przygotowane przez nauczyciela. Głośno odczytuje ułożone już z nich pary i podejmuje próbę sformułowania wniosku pisowni wyrazów z „rz” wymiennym na „r”.
Uczeń wykonuje indywidualne zadanie wpisując w odpowiednie miejsca wyrazy wyjaśniające pisownię z „rz”. Wskazany do odpowiedzi czyta na głos rozwiązanie. |
- pudełko, - karteczki z napisanymi wyrazami zawierającymi „rz” i „r”,
- Ćw. cz. 3 z. 3 s. 49 |
Uczeń: - potrafi wyjaśnić pisownie wyrazów z „rz” - zna podstawowe zasady gramatyki w języku polskim, - rozwija spostrzegawczość w dobieraniu w pary kolejnych wyrazów.
Uczeń: - potrafi wyjaśnić pisownie wyrazów z „rz” - zna podstawowe zasady gramatyki w języku polskim, - rozwija spostrzegawczość w dobieraniu w pary kolejnych wyrazów.
|
|
7. „Rozdzielamy na równe części” - rozwiązywanie zadań tekstowych na dzielenie jako podział na rysunkach i konkretach.
- Mnożenie i dzielenie w zakresie 30 – działania na patyczkach. |
Matematyczny
Matematyczny |
Nauczyciel przynosi do sali paczkę paluszków (patyczki). Zachęca uczniów do wspólnego przeliczania paluszków w paczce (nauczyciel musi wcześniej je przeliczyć, tak aby każde dziecko dostało po dwa i żeby w paczce nie zostało nic więcej – dzielenie bez reszty), a następnie rozdaje uczniom po dwa patyczki. Nauczyciel prosi o ułożenie treści zadania i napisanie do niego działania.
Nauczyciel rozdaje uczniom zestawy patyczków. Prosi, aby każdy uczeń trzymał przed sobą patyczki i układał według wskazówek nauczyciela np. - Odlicz 20 patyczków i rozdziel je na dwie części, czyli tak, aby na dwóch kupkach było po tyle samo patyczków. Następnie zachęca uczniów do próby ułożenia do ćwiczenia działania na dzielenie oraz sprawdzenia wyniku za pomocą mnożenia. Zapisanie działań na tablicy. |
Uczeń wspólnie przelicza przyniesione do sali paluszki. Uważnie obserwuje ilość rozdawanych paluszków przez nauczyciela. Ułoży treść zadania tekstowego i działanie do przedstawionej sytuacji. Gotowy do odpowiedzi odpowiada.
Uczeń rozdziela patyczki na dwie części, układa do tego zadania działanie i próbuje sprawdzić je za pomocą mnożenia. Gotowy do odpowiedzi zgłasza się. |
- paluszki
- patyczki |
Uczeń: - potrafi rozwiązać zadania tekstowe na dzielenie, - prawidłowo ułoży treść zadania i działanie do przedstawionej sytuacji - mnoży i dzieli liczby w zakresie 30.
Uczeń: - potrafi rozwiązać zadania tekstowe na dzielenie, - prawidłowo ułoży treść zadania i działanie do przedstawionej sytuacji - mnoży i dzieli liczby w zakresie 30. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka. |
8. Kwiz klasowy „Znam się na ruchu drogowym” - podsumowanie dnia. |
Społeczny |
Każdemu uczniowi nauczyciel wręcza kartonik z uśmiechniętą buźką. Odczytuje głośno pytania z kwizu, a następnie prosi uczniów o odpowiedź. Dzieci podnoszą buźkę do góry wówczas, gdy odpowiedź jest prawidłowa. |
Uczeń uważnie słucha pytań nauczyciela. Odpowiada na pytania opuszczoną lub podniesioną buźką – kiedy uzna, że pytanie jest prawdziwe. |
- uśmiechnięte buźki na patyczkach |
Uczeń: - utrwali nowo poznane wiadomości, - wykazuje znajomość zasad ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem ruchu rowerowego,
|
|
….................................
podpis opiekuna praktyk