Scenariusz
Grupa przedszkolna: 5 - 6 latki
Czas trwania: 4 godziny
Temat dnia: "Wszystko wokół kwitnie"
Miejsce tematu w podstawie programowej:
1b, 4ac, 5d, 8abd, 12bc, 14ef,
Miejsce tematu w programie pracy przedszkola:
Poznajemy przyrodę
obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną, zwrócenie uwagi na kolorystykę kwitnących kwiatów, poznanie różnych rodzajów kwiatów wiosennych
sadzenie kwiatów pelargoni
Nasza grupa
uczestniczenie we wspólnych zabawach np ruchowych
uczestniczenie w pracach grupowych
Rozwijanie mowy
samodzielne budowanie zdań, poszerzanie słownika językowego o nowe terminy
Cele zajęć
Cele główne:
utrwalenie wiadomości na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną,
rozwijanie spostrzegawczości,
doskonalenie liczenia w zakresie 20,
doskonalenie sprawności manualnej dziecka
Cele operacyjne:
Uczeń:
wypowie się w conajmniej dwóch zdaniach na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną,
wymieni trzy prace wykonywane wiosną w przyrodzie,
zapozna się z pojęciem: samosiejka, chwast,
dokona podziału czterech wyrazów na głoski i sylaby,
rozpozna trzy wiosenne kwiaty i krzewy,
wymieni conajmniej dwie potrzeby rośliny,
wskaże trzy rzeczy potrzebne do sadzenia kwiatów,
wspólnie z grupą zasadzi roślinę,
przeliczy do 20
Materiał nauczania:
Wiedza na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną, zwrócenie uwagi na kolorystykę kwitnących kwiatów. Poznanie różnych rodzajów kwiatów wiosennych. Przeliczanie do 20. Wiedza na temat prac wykonywanych w ogrodzie wiosną. Działanie praktyczne dzieci – sadzenie kwiatów peragonii. Podział wyrazów na głoski i sylaby. Poszerzanie słownika językowego o nowe terminy: samosiejka, chwast. Wiedza na temat potrzeb rośliny.
Metody uczenia się:
metoda słowna
metoda oglądowa
metoda aktywizująco – twórcza wraz z problemowymi oraz działań praktycznych
Obszary edukacji:
społeczno-polonistyczny, polonistyczny, przyrodniczy, ruchowy, ruchowo-muzyczny, ruchowo-matematyczny
Środki i materiały dydaktyczne:
czerwone serce z papieru, kartoniki z kwiatkami (żonkil, tulipan, krokus), CD z nagraną muzyką, papierowe kwiatki, ilustracje wiosennych kwiatów i krzewów (bez, konwalnia, przebiśnieg, cis, krokusy, narcyze, tulipany, sasanki, stokrotki, pierwiosnki), opowiadanie Laury Łącz pt. "Malwa", trzy doniczki, ziemia, trzy sadzonki pelargoni, konewka z wodą, łopatki, CD z muzyką relaksacyjną, bębenek.
Zadanie |
Obszar edukacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Środki i materiały |
Samodzielne rezultaty |
Uwagi o realizacji |
1. "Gorące serce" – zabawa na powitanie. |
Społeczno - polonistyczny |
Nauczyciel zaprasza dzieci do koła prosi, aby każde z nich wygodnie usiadło. Trzyma w ręku czerwone serce mówiąc: „Przesyłam gorące serce dziecku, które siedzi obok mnie po prawej stronie” – dotyka jego ramienia i uśmiechając się podaje mu serce. Zabawa trwa tak długo, aż serce dotrze do wszystkich dzieci. |
Dziecko siedzi w kole, wzorując się na nauczycielu podaje serce osobie po prawej stronie w ten sposób witając się z nią. |
- czerwone serce z papieru |
Dziecko: - potrafi wskazać prawą i lewą rękę, - wykaże się kulturą osobistą podczas przywitania. |
|
2. "Wiosenny bal kwiatów" – zabawa muzyczno-ruchowa. |
Ruchowo-muzyczny |
Nauczyciel przygotowuje kartoniki z wiosennymi kwiatami (tyle rodzajów kwiatów, ile grup dzieci). Obraca kartoniki w drugą stronę i prosi dzieci, aby każdy wylosował jeden. Nauczyciel umawia się z dziećmi, że podczas brzmienia muzyki chodzą i wymieniają się karteczkami z napotkanymi osobami, gdy muzyka milknie , dobierają się w grupy zgodnie z rodzajem kwiatów (jeden gatunek – jedna grupa). Po każdorazowym dobraniu się dzieci w pary nauczyciel sprawdza poprawność ustawienia. Proponuje, żeby poszczególne osoby zdanej grupy wypowiedziały nazwę swojego kwiatka, którą następnie cała grupa głoskuje i sylabuje. |
Dziecko uważnie słucha zasad zabawy. Podczas grania muzyki wymienia się kartą ze swoimi rówieśnikami, gdy muzyka przestanie grać sprawdza, kto z kolegów ma tego samego kwiatka i tworzy grupę. Wskazany przez nauczyciela podaje poprawną nazwę kwiatka, którego ma na kartoniku i wspólnie z dziećmi ją głoskuje, sylabuje. |
- kartoniki z kwiatkami (żonkil, tulipan, krokus) - podkład muzyczny |
Dziecko: - potrafi podzielić wyraz na głoski i sylaby, - wie co to sylaba, a co głoska. - potrafi rozpoznać kwiatki i dołączyć do grupy dzieci mającej tego samego kwiatka, - potrafi nazwać kwiatka przedstawionego na swoim kartoniku.
|
- dbanie o bezpiecześtwo dziecka podczas zabawy. |
3. "Kto więcej" – zabawa muzyczno ruchowa. |
Ruchowo - matematyczny |
Nauczyciel rozdzaje dzieciom papierowe kwiaty i prosi, aby każdy poroskładał je na dywanie po całej sali. Wyjaśnia zasady zabawy i umawia się, że gdy muzyka będzie grała dzieci będą spacerować po całej sali. Podczas przerwy w muzyce starają się "zebrać" jak najwięcej kwiatów. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej kwiatków. Każdy uczestnik zabawy wspólnie z dziećmi liczy głośno zdobyte kwiatki. |
Dziecko spaceruje po sali w rytmie muzyki, na przerwie w graniu stara się zebrać jak najwięcej papierowych kwiatków. Przelicza kwiatki. |
- papierowe kwiatki - podkład muzyczny |
Dziecko: - poprawnie przelicza zebrane papierowe kwiatki, - uczestniczy w zabawie według podanych zasad. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy. |
4. "Wszystko wokół kwitnie" – praca z obrazkiem. |
Przyrodniczy |
Nauczyciel zachęca dzieci do nazywania wiosennych kwiatów i krzewów zadając im pytania: - Jakie znacie wiosenne kwiaty i krzewy? Wskazuje dzieciom te najbardziej popularne, które zakwitają wiosną tj; bez, konwalnia, krokusy, pierwiosnek, bratki, cis. Zwraca uwagę na kolorową kolorystykę wiosennych kwiatów i krzewów – kolory od białego, poprzez kremowy, do różnych odcieni różu, purpury i fioletu. Prosi, aby każde dziecko powiedziało jakie czynności wykonuje się wiosną w ogrodzie i co takiego dzieje się z roślinami na wiosnę. |
Dziecko wymienia znane mu wiosenne kwiaty i drzewa. Uważnie słucha nauczyciela. Wypowiada się na temat zmian jakie zachodzą wiosną w ogrodach i roślinach. Zwraca uwagę na kolory kwiatów rosnących w tej porze roku. |
- ilustracje wiosennych kwiatów i krzewów (bez, konwalnia, przebiśnieg, cis, krokusy, narcyze, tulipany, sasanki, stokrotki, pierwiosnki) |
Dziecko: - wymieni znane mu wiosenne kwiaty i krzewy, - potrafi powiedzieć jakie prace wykonuje się w ogrodzie wiosną, - samodzielnie wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną zwracając uwagę na kolorystykę kwitnących kwiatów, - wie, że wiosna jest porą roku w której przyroda budzi się do życia. |
|
5. "Malwa" – słuchanie opowiadania Laury Łącz. |
Polonistyczny |
Nauczyciel czyta głośno opowiadanie pt. "Malwa" i prosi uczniów o uwagę. Następnie wyjaśnia pojęcia samosiejka i chwast. Zadaje dzieciom pytania związane z treścią opowiadania. - O czym myślało nasionko, gdy trafiło pod płot Maciejowej? - Czego obawiało się nasionko? - Co stało się z nasionkiem po deszczu? - Jaki kwiat wyrósł z nasionka? - Co stało się z malwą jesienią? - Dlaczego dzieci pozbierały nasiona malwy? - Co postanowiła gospodyni? Nauczyciel składnia dzieci do rozmowy na temat kwiatów ogrodowych zadając pytanie: - Dlaczego sadzimy wokół domów kwiaty? |
Dziecko uważnie słucha prezentowanego opowiadania. Aktywnie uczestniczy w zajęciach i odpowiada na pytania zadane przez nauczyciela. Wypowiada się na temat potrzeby sadzenia kwiatów ogrodowych. |
opowiadanie Laury Łącz pt. "Malwa" |
Dziecko: - koncenrtuje się na czytanym tekście przez nauczyciela, - zrozumie pojęcia: samosiejka i chwast, - samodzielnie wypowiada się na temat danego tekstu, zrozumie jego treść, - odpowiada pełnymi zdaniami, - zna funkcję kwiatów. |
|
6. Sadzimy kwiatki – działanie dzieci. |
Przyrodniczy |
Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci na dywan i dzieli je na trzy grupy ogrodników. Rozmawia z dziećmi na temat: jak należy opiekować się roślinami, żeby rosły. Wyjaśnia dzieciom zadanie do wykonania – sadzenie pelargoni w doniczkach. Przedstawia dzieciom potrzebne rzeczy do posadzenia kwiatów, pomaga i udziela wskazówek dzieciom co do działania. Następnie ustala dyżur dzieci w podlewaniu kawiatków. Zachęca do obserwacji. |
Dziecko wypowiada się na temat potrzeb rośliny. Wspólnie z grupą sadzi pelargonie według wskazówek nauczyciela. Pełni wyznaczony dyżur w podlewaniu kwiatów i obserwuje wzrost rośliny w kolejnych dniach. |
- trzy doniczki, - ziemia, - trzy sadzonki pelargoni, - konewka z wodą, - łopatki |
Dziecko: - wie jak należy opiekować się rośliną, - potrafi powiedzieć co potrzebne jest do sadzenia kwiatów, - wspólnie z grupą zasadzi pelargonie. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka, - zwrócenie uwagi na czystość warsztatu pracy. |
7. "Roślinka" – zabawa relaksacyjna. |
Ruchowo - muzyczny |
Nauczyciel puszcza dzieciom nagranie z muzyką relaksacyjną. Prosi, aby każde dziecko się położyło i w ciszy zamknęło oczy. Nauczyciel opowiada dzieciom historie pewnej roślinki. |
Dziecko leży z zamkniętymi oczami i uważnie słucha opowiadania nauczyciela wyobrażając sobie przedstawianą roślinkę. |
- CD z muzyką relaksacyjną |
Dziecko: - wysłucha opowiadania nauczyciela wyobrażając sobie historie przedstawionej roślinki. |
|
8. "Nasiona" – zabawa ruchowa. |
Ruchowy |
Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy. Wystukuje rytm na bębenku zapraszający dzieci do marszu, biegu i podskoków. Na przerwę w grze prosi, aby każde dziecko zamieniło się w małe nasionko ( zwinięcie w kłębek). Zabawa zostaje powtarzana. |
Dziecko uważnie słucha rytmu wystukiwanego przez nauczyciela na bębenku, który zaprasza go do biegu, marszu i podskoków. Gdy bębęnek przestaje grać zwija się w kłębek naśladując małe nasionko. |
- bębenek |
Dziecko: - uczestniczy w zabawie według określonych zasad. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy. |
Podsumowanie zajęć:
Rozmowa z dziećmi na temat tego co najbardziej podobało się im na zajęciach.
Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci na dywan, zachęca do rozmowy, zadając im pytania:
Co najbardziej podobało Ci się na zajęciach? Co zapamiętałeś z zajęć? Jak należy dbać o roślinę? Jakie rośliny wiosenne znamy?
Zabawa orientacyjna "Kto powiedział dowidzenia?"
Nauczyciel wybiera jedno dziecko, którego zadaniem jest odwrócenie się i odgadnięcie, które dziecko powiedziało "dowidzenia". Pozostałe dzieci zwinięte są w kłębki na dywanie, za wskazaniem nauczyciela kolejno każde z nich mówi "dowidzenia" zmienionym głosem. Następuje zmiana osób odgadujących.
Pożegnanie piosenką "Żegnam Was"
Nauczyciel zaprasza dzieci do zaśpiewania pożegnalnej piosenki przedszkolaków inscenizując jej treść ruchem rąk.
.............................................