Scenariusz zajęć
Klasa; II
Czas trwania: 4 godziny
Temat zajęć; "Moje miasto, moja wieś".
Usytuowanie tematu w podstawie programowej;
obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć co przekazują; komunikuje w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia;
rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji; odczytuje uproszczone rysunki, piktogramy, znaki informacyjne i napisy;
wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a Polska znajduje się w Europie; zna symbole narodowe (flaga, godło, hymn narodowy), rozpoznaje flagę i hymn Uni Europejskiej;
zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej sytuacji, stosując zapis cyfrowy i znaki działań;
zna zagrożenia wynikające z niewłaściwego używania narzędzi i urządzeń technicznych;
uczestniczy w zajęciach rozwijających sprawność fizyczną, zgodnie z regułami.
Miejsce tematu w programie pracy klasy;
Kształtowanie uczuć patriotycznych:
piękno rodzinnego kraju,
poznanie ważniejszych wydarzeń historycznych,
Godło Polski,
Człowiek i jego emocje:
przestrzeganie kultury zachowania,
Człowiek we współczesnym świecie:
uświadowienie uczniom przynależności do środowiska lokalnego i państa.
Cele zajęć
Cele ogólne;
wdrażanie w piękno ojczystego kraju,
odejmowanie do 11 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
wykonanie pracy plastyczno-technicznej "Witamy turystów" reklamującej swoje miasto.
Cele operacyjne;
Uczeń:
ułoży czterozdaniową wypowiedź o Polsce i miejscowości, w której mieszka,
uzupełni luki w zadaniu,
rozwiąże krzyżówkę,
zastosuje wielką literę w pisowni nazw geograficznych,
stworzy w grupie plakat reklamujący własną miejscowość,
odejmuje od 11 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
wypowie się conajmniej w trzech zdaniach na temat piękna polskich krajobrazów,
wypowie się conajmniej w czterech zdaniach na temat uczuć miłości i przywiązania do ojczyzny, miasta, wsi...,
wykona ilustracje pt. "Moja miejscowość",
wymieni wszystkie symbole narodowe.
Materiał nauczania;
Wiedza na temat piękna polskiego krajobrazu, wzbogacenie słownika językowego ucznia o nowe nazwy, wiedza na temat "Moje miasto", tworzenie plakatu reklamującego swoją miejscowość, rozwiązywanie zadania z luką, rozwiązywanie krzyżówki, układanie puzli i rozmowa na temat powstałego obrazka, wykonanie zbiorowej mapy pamięci, czytanie wiersza pt. "Moje miejsce", odejmowania do 11 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
Metody uczenia się;
metoda asymilacji wiedzy; opis, opowiadanie, pogadanka, wykład informacyjny, objaśnienie, praca z książką
metoda problemowa; nauczanie problemowe, wykład problemowy, dyskusja dydaktyczna
metoda badawcza
metoda eksponująca; wystawa/ekspozycja, pokaz
Obszary edukacji;
polonistyczno – społeczny, polonistyczny, plastyczno – techniczny, plastyczny, muzyczny, matematyczny.
Środki i materiały wykorzystywane na zajęciach;
Biały arkusz papieru, flaga polski, mazak, karteczki, karta pracy, ilustracje, obrazki, widokówki, albumy Polski, opowiadanie W. Widłaka pt. "Moje miejsce", kreda, fortepian, ilustracja pocięta na kilka części, magnesy, kredki, przybory plastyczne, klej, nożyczki, papier kolorowy, bibuła, M. cz. 1 z. 1 s. 90.
Zadanie |
Obszar edukacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki i materiały |
Samodzielne rezultaty |
Uwagi o realizacji |
1. Rozwiązywanie krzyżówki – wprowadzenie do tematu zajęć. |
Polonistyczny |
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy, a w nich krzyżówka do rozwiązania. Prosi uczniów o wpisanie wyrazów w odpowiednie miejsca w krzyżówce i uzupełnienie poniżej zdania wyrazem będącym rozwiązaniem krzyżówki ( Polska) . Przypomina, że wyrazy nazw geograficznych piszemy z dużej litery. |
Uczeń wpisuje wyrazy w odpowiednie miejsca, rozwiązuje krzyżówkę uzyskując hasło – Polska i wpisuje je w poniższe zdanie. Gotowy zgłasza się do odpowiedzi. |
Karta pracy |
Uczeń; * samodzielnie rozwiąże podaną krzyżówkę, * wpisze hasło krzyżówki w odpowiednie miejsce, * zwróci uwagę na pisownie nazw geograficznych dużą literą. |
|
2. "Co to jest Polska?" - zbiorowe tworzenie mapy pamięci. |
Polonistyczno - społeczny |
Nuczyciel umieszcza na tablicy kontur Polski wycięty z białego arkusza papieru. W górnej części (ponad konturę, ale połączona z nim) widnieje flaga Polski i na białym tle pytanie; "Co to jest Polska?" Zachęca wszystkich uczniów do rozmowy zadając pytania; * Czym jest dla Was Polska? * Z czym się Wam kojarzy? * Czego dowiedzieliście się o Polsce podczas ostatnich zajęć? Prosi uczniów, aby swoje odpowiedzi zapisali na wcześniej rozdanych karteczkach w formie symbolicznych rysunków lub zapisów i umieścili je na mapie wewnątrz konturów Polski. Zachęca dzieci do oglądania mapy i wypowiedzi związanych ze skojarzeniami jakie im nasunęły.
|
Uczeń uważnie słucha pytań i wskazówek dotyczących zadania. Zapisuje swoje odpowiedzi na karteczce w formie rysunku lub pisemnej odpowiedzi. Po skończeniu podchodzi do tablicy, gdzie umieszczona jest stworzona mapa Polski i umieszcza swoją odpowiedź wewnątrz kontur Polski.
Przygląda się powstałej pracy i bierze udział w swobodnej dyskusji dotyczącej skojarzeń z wykonaną mapą. |
Biały arkusz papieru, flaga polski, mazak, karteczki. |
Uczeń; * samodzielnie odpowie na pytania nauczyciela związane z Polską, * utrwali poznane wiadomości na temat Polski, * poćwiczy swoją pamięć i myślenie * wysłucha zadania nauczyciela, * weźnie udział w dyskusji. |
|
3. Oglądanie zdjęć, ilustracji, widokówek, albumów o Polsce. |
Polonistyczno - społeczny |
Nauczyciel rozwiesza wszystkie uzyskane ilustracje, zdjęcia, widokówki o Polsce i jej symbolach narodowych, zachęca uczniów do rozmowy na temat pokazanych materiałów, zadaje uczniom pytania; - Jak podobają się Wam Polskie krajobrazy? - Kto z Was powie mi co to za miejsca? - Czy potraficie wymienić symbole narodowe? |
Uczniowie uważnie obserwują prezentowane ilustracje, analizują je. Chętni odpowiadają na pytania nauczyciela biorąc udzial w dyskusji. |
Ilustracje, obrazki, widokówki, zdjęcia, albumy Polski. |
Uczeń; * samodzielnie dokona analizy prezentowanych ilustracji, * wymieni symbole narodowe, * wypowie się na temat Polskich krajobrazów, * skojarzy przedstawiane obrazki z daną miejscowością. |
|
4. Głośne, idywidualne czytanie opowiadania W. Widłaka pt. "Moje miejsce". |
Polonistyczny |
Nauczyciel wskazuje danego ucznia do głośnego czytania opowiadania W. Widłaka pt. "Moje miejsce". Mobilizuje resztę uczniów do śledzenie tekstu w książce. Prosi o zapamiętanie treści opowiadania. |
Uczeń głośno i wyraźnie przeczyta opowiadanie zważając na znaki interpunkcyjne. Pozostali śledząc tekst w książce uważnie słuchają. |
Opowiadanie W. Widłaka pt. "Moje miejsce". |
Uczeń; * przeczyta tekst ze zrozumieniem * zwróci uwagę na znaki interpunkcyjne w opowiadaniu. |
|
5. Udzielanie pisemnych odpowiedzi na pytania dotyczące treści opowiadania |
Polonistyczny |
Nauczyciel wypisuje uczniom pytania odnośnie przeczytanego opowiadania. - Dlaczego Kuba musiał się przeprowadzić? - O czym myślał chłopiec podczas drogi do nowego domu? Co znajduje się w okolicy nowego domu Kuby? Jaką niespodziankę przygotował na syna tata Kuby? - Jak rozumiesz tytuł opowiadania? Wspólnie z uczniami analizuje każde pytanie. Prosi uczniów o ustą odpowiedź, a następnie o przepisanie uzyskanych odpowiedzi do zeszytu.. |
Uczeń wspólnie z nauczycielem analizuje wypisane pytania. Stara się zinterpretować czytany tekst. Odpowiada ustnie, a następnie przepisuje do zeszytu wypowiedziane odpowiedzi. |
Kreda. |
Uczeń; * zinterpretuje czytany tekst, * odpowie na zadane pytania ustnie i pisemnie, * poćwiczy pisownie * utrwali podstawy pisowni gramatycznej. |
|
6. Zabawa ruchowa "Za przewodnikiem". |
Ruchowy |
Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy, wykonuje akompaniament ćwierć nutowy lub ósemkowy. Zaprasza uczniów do marszu lub biegu po sali, na przerwę w akompaniamencie prosi o zatrzymanie się. Nauczyciel wywołuje z grupy jednego ucznia – przewodnika, którego zadaniem jest poruszanie się po sali w różnych kierunkach w wymyślonym przez siebie sposób. Pozostałe uczniowie szybko ustawiają się w rzędzie za kolegą i naśladują jego ruchy, gdy nauczyciel zacznie grać akompaniament, wąż rozsypuje się. Uczniowie znowu maszerują i biegają po sali. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie. Za każdym razem sposób chodzenia przewodnika musi być odmienny od poprzedników. |
Uczeń wysłucha zasad zabawy, maszeruje lub biega po sali w rym akompaniamentu, podczas przerwy w graniu zatrzymuje się. Wybrany przez nauczyciela przewodnik porusza się po sali w różnych kierunkach, natomiast pozostali szybko ustawiają się w rzędzie i naśladują ruchy przewodnika, gdy usłyszą dźwięk akompaniamentu rozchodzą się na różne strony i maszerują ponownie. |
Fortepian. |
Uczeń; * wysłucha uważnie zasad zabawy i wcieli je podczas przebiegu, * umiejętnie współpracuje w grupie, * wykaże się spostrzegawczością. |
|
7. Układanie puzzli i rozmowa na temat powstałego hasła z ułożonego obrazka. |
Polonistyczny |
Nauczyciel przygotowuje pociętą na kilka elementów ilustracje symbolizującą miejscowość, w której znajduje się szkoła i umieszcza rozsypane puzzle na tablicy. Na ilustracji znajduje się napis "Tu mieszkam ". Nauczyciel zachęca uczniów do oglądania puzzli i głośnego odczytania powstałego hasła. |
Uczeń umiejętnie ułoży przygotowane puzzle, przyglądnie się ilustracji, która z nich powstała. Odczyta głośno hasło "Tu mieszkam". |
Ilustacja pocięta na kilka elementów, magnesy. |
Uczeń; * trafnie połączy elementy puzzli tworząc całość, * odczyta hasło z obrazka. |
|
8. Rozmowa na temat hasła z puzzli. |
Polonistyczny |
Nauczyciel zachęca uczniów do rozmowy na temat przedstawionego obrazka z puzzli ( nasza miejscowość). Składnia ich do wypowiedzi na temat własnej miejscowości – wskazywania jej piękna, ważnych i ciekawych miejsc, zabytków. |
Uczeń przyglądając się ilustracji wypowiada się o swojej miejscowości jak o miejscowości, którą warto zwiedzić. |
Ilustacja pocięta na kilka elementów, magnesy. |
Uczeń; * dostrzerze piękno miasta w którzym żyje, * zareklamuje miasto swoimi wypowiedziami, * poćwiczy myślenie i pamięć, * poszerzy swój słownik językowy o nowe słownictwo. |
|
9. Redagowanie wypowiedzi o swojej miejscowości. |
Polonistyczny |
Nauczyciel wspólnie z uczniami układa zdania dotyczące swojej miejscowości z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa. Prosi o przepisanie ich do zeszytu. |
Uczeń korzystając z zgromadzonego słownictwa wspólnie z nauczycielem układa zdania dotyczące swojej miejscowości i przepisuje je do zeszytu. |
|
Uczeń; * wykorzysta zgromadzone słownictwo podczas układania zdań, * ułoży zdania reklamujące jego miasto, * poćwiczy pisownie wyrazów, * wykorzysta nabyte wcześniej informacje. |
|
10. Wykonanie ilustracji "Moje miasto" w zeszycie. |
Plastyczny |
Nauczyciel proponuje, aby po skończeniu pisania uczniowie wykonali pod notatką rysunek o tematyce "Moje miasto" (zaznacza że może być to jakiś fragment miasta, zabytek, miejsce warte zwiedzania). Określa technikę plastyczną – kolorowanie kredkami. |
Uczeń starannie wykonuje ilustracje "Moje miasto" rysując kredkami. |
Kredki. |
Uczeń; * starannie wykona ilustracje "Moje miasto" określoną techniką plastyczną, * doskonali umiejętności manualne ręki. |
|
11. Odejmowanie do 11 z przekroczeniem progu dziesiątkowego. |
Matematyczny |
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie zeszytu ćwiczeń na stronie 90 i wykonanie zadania 1. Wyjaśnia polecenie – rozwiązanie zadania z treścią. Nadzroruje pracę uczniów. |
Uczeń otwiera zeszyt ćwiczeń na stronie 90, czyta cicho ze zrozumieniem treść zadania 1. Umiejętnie je rozwiązuje zapisując działanie i odpowiedź. Zgłasza się do odpowiedzi. |
M. cz. 1 z. 1 s. 90 |
Uczń; * odejmuje w zakresie 11 z przekroczeniem progu dziesiątkowego, * czyta treść zadania ze zrozumieniem, * zapisuje rozwiązanie zadania w sposób słowny i cyfrowy. |
|
12."Witamy turystów" - wykonanie plakatu reklamującego właśną miescowość. |
Plastyczno - techniczny |
Nauczyciel dzieli uczniów na 4 zespoły. Objaśnia zadanie-wykonanie plakatu- reklamy miejscowości dowolną techniką. Zespoły pracują jednocześnie. Nauczyciel wspomaga pracę zespołów cennymi wskazówkami. Nauczyciel wraz z uczniami tworzy wystawę plakatów. Skłania ich do samooceny, oceny prac kolegów i omówienia swojej pracy. |
Uczeń wykonuje starannie w grupie plakat-reklamę prezentujący swoje miasto. Używa przy tym różnych przyborów plastycznych, gdyż technika wykonania jest dowolna.
Uczeń oceni swoją pracę i pracę swoich kolegów, powie kilka zdań na temat swojego plakatu (np. Jakich technik użył, co przedstawia i dlaczego) |
Przybory plastyczne, klej, nożyczki, papier kolorowy, bibuła. |
Uczeń; * wykona starannie pracę plastyczno – techniczną "Witamy turystów" dowolną technią, * uczy się współpracy w grupie rówieśniczej, * omówi swoją pracę, * utrwali informacje dotyczące technik plastycznych, *oceni pracę swoją i swoich kolegów. |
|
Podsumowanie zajęć;
1. Zabawa relaksacyjna.
Dzieci zamykają oczy i słuchają wybranej przez nauczyciela muzyki, próbują podróżować "myślami" w różne zakątki Polski, po 3-4 minutach otwierają oczy i opowiadają o miejscach do których dotarły.
.........................................
Podpis opiekuna praktyk