Scenariusz Uroczystości „Dzień Matki i Ojca”
Data: maj 2013r
Uczestnicy: grupa Maleństw, Kubusiów i Tygrysków, nauczyciele, dyrekcja Niepublicznego Przedszkola „Kubuś i Przyjaciele” w Gdyni, matki i ojcowie.
Prowadząca: Joanna Beszczyńska, Monika Mordasiewicz, Marta Ruszewska
Cele ogólne:
wzmacnianie więzi emocjonalnej w rodzinie z mamą i tatą
wzmacnianie wiary we własne możliwości poprzez samodzielne przygotowanie upominków a także publiczny występ
udział w rodzinnej zabawie
Cele szczegółowe:
umie współdziałać w zespole
czerpie radość z efektów własnej pracy
potrafi zaprezentować swoje umiejętności sceniczne
potrafi wyrażać swoją miłość do mamy i taty
potrafi zaśpiewać i zatańczyć piosenkę
potrafi wyrecytować wierszyk
Pomoce dydaktyczne:
Wierszyk „Co Wam damy”, nagranie „Krasnoludki”, słowa piosenki „Krasnoludki”, wierszyk „Mama”, wierszyk „Tata”, odtwarzacz CD, upominki, catering.
Formy:
indywidualna, grupowa
Metody:
słowna, eksponująca, czynna
Przebieg uroczystości:
Odświętnie ubrane dzieci wchodzą na sale w rządku , machają rączkami i mówią :
Hello everyone la la la la la, hello everyone lala la la, hello everyone la la la la , hello everyone tututu
Ustawiają się i wspólnie recytują wierszyk:
Mamo, tato co wam damy
Jedno serce, które mamy
A w tym sercu róży kwiat
Żyjcie, żyjcie nam sto lat!
Inscenizacja z tańcem piosenki „Krasnoludki”. Nauczyciel zaprasza wszystkich rodziców to wspólnej zabawy przy piosence.
Wszyscy robią koło, najpierw się trzymają za ręce, potem pokazują to co piosenka nakazuje.
Wąską ścieżką
przez ogródek idzie sobie krasnoludek
Dokąd idziesz mój
malutki, Idę do swej krasnoludki
(Dzieci maszerują dookoła w
rytm melodii)
Szaba daba da (zwracamy się z sąsiadem do
siebie i robimy młynek)
Tibi tibi ti ( tak samo tylko w drugą
stronę)
Szaba daba da
Tibi tibi ti
Szaba daba da
Tibi tibi ti
Idę do swej krasnoludki
(zatrzymujemy
się n-elka mówi "Kciuki do przodu") B)
Wąską
ścieżką przez ogródek......(cały czas idziemy dookoła z
wyciągniętymi kciukami)
(n-elka "Kciuki do przodu,
łokcie do tyłu")śpiewając idziemy dookoła i trzymamy ręce
B), łokcie do tyłu
śpiewamy zwrotkę i refren
(n-elka "
kciuki do przodu, łokcie do tyłu, kolana zgięte) śpiewając
idziemy dookoła i trzymamy ręce B), łokcie do tyłu i zgięte
kolana
(n-elka "kciuki do przodu, łokcie do tyłu, kolana
zgięte, pupy wypięte")
śpiewając idziemy dookoła i
trzymamy ręce B) łokcie do tyłu, zgięte kolana i wypięte do
tyłu pupy
(n-elka "kciuki do przodu, łokcie do tyłu,
kolana zgięte, pupy wypięte, głowa do góry) idziemy tak jak
wcześniej tylkoże z zadartą głową
(n-elka "kciuki do
przodu, łokcie do tyłu, kolana zgięte, pupy wypięte, głowa do
góry. język na brodę" i robimy )
Wierszyk dla mamy i taty (po dwie osoby mówią dwa wersy) :
„Mama”
Moja mam wciąż się krząta:
pierze, zmywa, pichci, sprząta
a ja chciałabym czasami
z mamą bawić się lalkami
Kocham Cię mamo- wszyscy razem
Więc choć mam malutkie ręce,
posprzątałam dziś w łazience,
starłam kurze w całym domu-
umiem przecież mamie pomóc
„Tata”
Tata to jest taki człowiek,
który dużo ma na głowie:
zawieś półkę, napraw lalkę,
przesuń szafę, podłącz pralkę.
Tata to jest taki człowiek,
który dużo ma na głowie
lecz znajduje na to czas,
skoro ma na głowie ...nas
Kocham Cię Tato !!! (wszyscy razem)
Piosenka z pokazywaniem „Autobus”
Ale koła w autobusie
kręcą się, kręcą się, kręcą się
ale koła w autobusie kręcą się
cały dzień
A wycieraczki w autobusie
szuru szuru szuru,
a wycieraczki w autobusie
szuru szuru szuru
cały dzień
A klakson w autobusie
pip pip pip
a klakson w autobusie
pip pip pip
cały dzień
Ale koła w autobusie
kręcą się, kręcą się, kręcą się
ale koła w autobusie kręcą się
cały dzień
A dzieci w autobusie
gadu gadu gadu...
a dzieci w autobusie
gadu gadu gadu...
cały dzień
a kierowca w autobusie
dosyć już, dosyć już, dosyć już
a kierowca w autobusie
dosyć już
cały dzień
Ale koła w autobusie
kręcą się, kręcą się, kręcą się
ale koła w autobusie kręcą się
cały dzień
5. Wręczenie własnoręcznie wykonanych przez dzieci upominków dla rodziców.
(Każde dziecko podchodzi do nauczyciela, otrzymuje podarki, po czym idzie je wręczyć).
6. Wspólny słodki poczęstunek. Zaproszenie na kawę, herbatę. Wspólne spędzenie czasu razem w przedszkolu.
7. Pożegnanie i rozejście się dzieci wraz z rodzicami do domu.