Scenariusz zajęć
Klasa; II
Czas trwania; 4 godziny
Temat dnia; „Zakładamy wiosenny ogródek”
Miejsce tematu w podstawie programowej;
1.1b, 1.2c, 1.3c, 5.5
Miejsce tematu w programie pracy klasy;
Człowiek i jego emocje
przestrzeganie kultury osobistej
pomoc kolegom w rożnych sytuacjach
Rozwijanie zainteresowań przyrodą, kształtowanie właściwego stosunku do przyrody i tradycji
rozbudzanie zainteresowań przyrodą
Wyrobienie u uczniów sprawności fizycznej oraz dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo
wartości odżywcze warzyw i owoców,
troska o zdrowie
Cele zajęć
Cele ogólne;
utrwalenie wiadomości na temat potrzeb roślin
rozwijanie spostrzegawczości
doskonalenie sprawności manualnej
Cele operacyjne;
przeczyta tekst ze zrozumieniem,
wykona ogródek według podanej instrukcji,
wyjaśni pisownię wyrazów z „ó” wymiennym,
wymieni dwie funkcje roślin,
wypowie się co najmniej w dwóch zdaniach na temat sposobów dbania o zdrowie wczesną wiosną,
określi dwie cechy przedmiotu za pomocą zmysłu dotyku,
wyjaśni cel zakładania ogródków wiosennych,
zastosuje znaki interpunkcyjne w pisowni,
wypowie się co najmniej trzech zdaniach na temat dotyczący potrzeb rośliny.
Materiał nauczania;
- Wiedza na temat potrzeb roślin. Wspólne założenie „surówkowego” ogrodu na parapecie okiennym w klasie. Wyjaśnienie celu zakładania takich ogródków wczesną wiosną. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu pt. „Magiczne ogrody”. Czytanie tekstu z podziałem na role. Ćwiczenia ortograficzne – wyjaśnienie pisowni wyrazów z „ó” wymiennym.
Metody uczenia się;
metoda asymilacji wiedzy: opis, pogadanka, wykład informacyjny, objaśnienie, praca z książką
metoda problemowa: nauczanie problemowe, wykład problemowy, dyskusja dydaktyczna
metoda badawcza
metoda eksponująca: wystawa, pokaz
Obszary edukacji;
przyrodniczy, polonistyczny, przyrodniczo-społeczny, polonistyczno-przyrodniczy, polonistyczno-społeczny
Środki i materiały dydaktyczne;
kosz, tkanina, zraszacz, 3 szklane słoiki, dzbanek z wodą, 3 spodki, etykiety, sitko, wybrane nasiona roślin, wata, 3 torebki foliowe, 3 instrukcje wykonania ogródka, P. cz. 2 s. 36, Ćw. cz. 3 s. 61-62.
Zadanie |
Obszar edukacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki i materiały |
Samodzielne rezultaty |
Uwagi o realizacji |
1.”W jaki sposób można upiększyć nasze mieszkanie wiosną? - rozmowa na temat domowych roślin. |
Przyrodniczy |
Nauczyciel zachęca uczniów do rozmowy zadając im pytania: - Co by było, gdyby rośliny zniknęły? - Czy znacie jakieś pomieszczenia, w których nie może być roślin? - Jaką funkcję pełni roślina? - Jak dbać o zdrowie wczesną wiosną, kiedy jeszcze nie ma świeżych warzyw i owoców? Nauczyciel wymienia uczniom pomieszczenia, w których nie mogą znajdować się rośliny (szpitale, pokoje alergików). Omawia funkcję roślin i potrzeby zakładania wiosennych domowych ogródków. |
Uczeń uważnie słucha nauczyciela, rozmawia na temat roślin, ich funkcji i znaczeniu. Udziela odpowiedzi dotyczącej sposobów dbania o zdrowie wczesną wiosną, kiedy jeszcze nie rosną owoce i warzywa. Rozumie sens zakładania domowych ogródków. |
|
Uczeń: - odpowiada pełnymi zdaniami, - wymieni funkcję roślin - potrafi odpowiedzieć na pytanie dotyczące sposobów dbania o zdrowie wczesną wiosną, - wie, że roślina jest źródłem witamin. |
|
2. Założenie „surówkowego” ogrodu na parapecie okiennym w klasie – praca zbiorowa.
- „Zgadnij co to jest?” - zabawa dydaktyczna.
- Założenie wiosennego ogródka. |
Przyrodniczy
Polonistyczny
Przyrodniczo - społeczny |
Nauczyciel zachęca uczniów do zakładania ogródków na parapetach podając cel: nie ma jeszcze warzyw w ogródkach i owoców w sadach. Wyjaśnia dzieciom, iż takie ogródki mogą zaspokoić zapotrzebowanie na witaminy wczesną wiosną.
Nauczyciel zaprasza wszystkich uczniów do stolika, na którym znajduje się kosz przykryty dużą serwetą. W koszu znajdują się przedmioty przydatne do wykonania „surówkowego” ogrodu. Nauczyciel wskazuje wybranych uczniów, ich zadaniem jest włożenie ręki do kosza bez zaglądania pod tkaninę i określenie tego przedmiotu, który trzymają w ręku np. gładki, duży, delikatny. Pozostali mogą trzykrotnie zgadywać, co to jest.
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy, każdej przekazuje instrukcje. Zadaniem uczniów jest założenie „surówkowego” ogródka, zabierając z kosza potrzebne rzeczy według podanej instrukcji. Nauczyciel udziela wskazówek uczniom, kontroluje ich pracę. |
Uczeń uważnie słucha nauczyciela.
Uczeń wkłada rękę do kosza bez zaglądania do środka i określa przedmiot, który trzyma w ręku. Pozostali uczniowie trzykrotnie zgadują co to takiego jest.
Uczeń uważnie czyta instrukcje dotyczącą założenia ogródka, postępuje według określonych zasad, wybiera z kosza potrzebne przedmioty i materiały do wykonania zadania. Wspólnie z grupą zakłada „surówkowy” ogródek. |
- kosz, - tkanina, - zraszacz, - 3 szklane słoiki, - dzbanek z wodą, - 3 spodki, - etykiety, - sitko, - wybrane nasiona roślin, - wata, - 3 torebki foliowe, - 3 instrukcje wykonania ogródka. |
Uczeń: - zrozumie sens zakładania wiosennych ogródków.
Uczeń: - potrafi za pomocą zmysłu dotyku określić cechy danego przedmiotu, - odgadnie co to za przedmiot za pomocą podanych jego cech.
Uczeń: - przeczyta tekst ze zrozumieniem, - założy „surówkowy” ogródek według określonych reguł, - wie jakie rzeczy są potrzebne do założenia ogródka, - współpracuje z kolegami podczas zakładania ogródka w klasie, - potrafi wyjaśnić cel zakładania takich ogródków. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zakładania „surówkowych” ogródków, - zwrócenie uwagi na czystość warsztatu pracy. |
3. „Co jest potrzebne roślinom do życia?” - wybieranie określeń i uzasadnianie wyboru. |
Polonistyczno -przyrodniczy |
Nauczyciel prosi o otworzenie zeszytów ćwiczeń i wykonanie zadania 3 ze strony 61. Wyjaśnia polecenie – wybieranie określeń związanych z potrzebami roślin, uzasadnienie wyboru.
|
Uczeń otwiera ćwiczenia na podanej stronie. Uważnie przygląda się zamieszczonym w ćwiczeniach określeniom. Wybiera poprawne, które odpowiadają potrzebom roślin zakreślając je. Następnie chętnie do odpowiedzi zgłasza się i uzasadnia swój wybór. |
- Ćw. cz. 3 z. 3 s. 61 |
Uczeń: - wie co jest potrzebne rośliną do życia, - poprawnie zakreśli określenia odpowiadające potrzebom roślin. |
|
4. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu pt. „Magiczne ogrody” - sprawdzanie zrozumienia tekstu. |
Polonistyczny |
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie podręczników na stronie 36 i ciche przeczytanie opowiadania pt. „Magiczne ogrody”. Zadaje uczniom pytania dotyczące treści tekstu i proponuje odszukanie fragmentów tekstu odpowiadających na podane pytania: - Kto podsunął dzieciom pomysły na ozdobienie klasy? - Skąd dzieci brały potrzebne przedmioty do wykonania ogródków? - Jak miały wyglądać ogródki, którymi dzieci miały przyozdobić klasę? |
Uczeń czyta cicho tekst ze zrozumieniem. Wyszukuje fragmentów tekstu odpowiadających na zadane przez nauczyciela pytania. Chętny do odpowiedzi głośno czyta fragment. |
- P. cz. 2 s. 36 |
Uczeń: - potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem, - udzieli odpowiedzi na postawione pytania. |
|
5. Czytanie tekstu pt. „Magiczne ogrody” z podziałem na rolę. |
Polonistyczny |
Nauczyciel dzieli tekst na poszczególne role. Wskazuje uczniów do głośnego czytania z podziałem na role. Pozostałych zachęca do śledzenia tekstu w książkach. |
Uczeń czyta tekst z podziałem na rolę, pozostali uczniowie śledzą treść w podręcznikach. |
- P. cz. 2 s. 36 |
Uczeń: - przeczyta tekst z podziałem na rolę. |
|
6. Uzupełnienie zdania wyrazami z rozsypanki literowej. |
Polonistyczny |
Nauczyciel prosi o wykonanie zadania 1 str. 61. Wyjaśnia polecenie – uzupełnienie podanych zdań wyrazami z rozsypanki wyrazowej. |
Uczeń uzupełnia tekst z lukami wyrazami z rozsypanki literowej. |
- Ćw. cz. 3 z. 1 s. 61 |
Uczeń: - zna podstawowe zasady pisowni w języku polskim, - wie, że zdanie rozpoczynamy dużą literą, - potrafi umiejętnie zastosować znaki interpunkcyjne, - potrafi uzupełnić tekst z lukami. |
|
7. Ćwiczenia ortograficzne – wyjaśnienie pisowni wyrazów z „ó” wymiennym. |
Polonistyczny |
Nauczyciel zachęca do wykonania z. 2 str. 61 – wyjaśnienie pisowni podanych wyrazów z „ó” wymiennym. Nauczyciel prosi chętnych o uzasadnienie. |
Uczeń uważnie czyta podane wyrazy w ćwiczeniach. Zastanawia się nad pisownią wyrazów z „ó” wymiennym. Chętni do odpowiedzi wyjaśniają zasady pisowni z „ó” wymiennym. |
- Ćw. cz. 3. z. 2 s. 61 |
Uczeń: - potrafi wyjaśnić pisownię wyrazów z „ó” wymiennym, |
|
8. Podsumo-wanie zajęć w kręgu. |
Polonistyczno - społeczny |
Nauczyciel zaprasza uczniów do kręgu. Zachęca do swobodnych wypowiedzi na temat dzisiejszych zajęć. |
Uczeń swobodnie wypowiada się na temat zajęć. |
|
Uczeń: - samodzielnie, pełnym zdaniem wyrazi opinię na temat zajęć. |
|