Scenariusz zajęć dla grupy 5 6 letniej zabawy z wodą

Temat bloku: "Pomysły na deszczową pogodę".


Temat dnia: "Zabawy z wodą".

Czas trwania: 4 godziny


Usytuowanie tematu w podstawie programowej:


Miejsce tematu w programie pracy przedszkola:

Poznajemy przyrodę:

Rozwijanie mowy:

Cele zajęć

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Dziecko;

Materiał nauczania:

Metody pracy:

Obszary edukacji:

Środki i materiały:


Przewidywane osiągnięcia

Zadania do wykonania dla dziecka

Przebieg realizacji zadania

Materiały dydaktyczne

Dziecko wydobywa z wody różne dźwięki.


Dziecko oceni intensywność wodnych dźwięków i określi ich podobieństwo w stosunku do znanych mu innych odgłosów.














1. Zanurz słomkę w wodzie i dmuchnij w nią, wsłuchaj się w odgłos bulgotania. Naśladuj bulgotanie ruchem ust i powiedz kiedy jest ono głośne, a kiedy ciche.

2. Zanurz ręce w wodzie, poruszaj nimi delikatnie i powiedz co przypomina ci dźwięk wydany przez wodę.

3. Popluskaj o wodę łyżką, a następnie talerzykiem plastikowym, porównaj intensywność wydawanych dźwięków.

4. Przelej wodę z wiadereczka do miski i porównaj wydawane dźwięki.

5. Potrząśnij plastikową butelką wypełnioną wodą, a następnie wypełnioną wodą i metalowymi kamyczkami porównaj uzyskane dźwięki.

6. Wybierz jedną z zabaw wodnych i i wspólnie z kolegami stwórz orkiestrę wodą.

Nauczyciel zaprasza wszystkich do zabawy z wodą. Przygotowuje kilka misek z wodą i dokonuje podziału dzieci na 4 grupy badawcze, każde dziecko dostaje słomkę do dmuchania. Nauczyciel wyjaśnia kolejno każde zadanie.

1. Dmuchanie do wody poprzez słomkę – dzieci wsłuchują się w odgłos bulgotania, potem starają się naśladować je ustami, określają kiedy bulgotanie jest intensywniejsze.

2. Pluskanie rękami o powierzchnie wody – dzieci określają podobieństwo dźwięków do znanych innych odgłosów (np.fale rozbijające się o brzeg).

3. Pluskanie o wodę łyżkami, plastikowymi talerzykami – dzieci porównują intensywność dźwięków.

4. Wlewanie wody z wiadereczka do miski – dzieci porównują otrzymane dźwięki ze znanymi.

5. Potrząsanie plastikowymi butelkami wypełnionymi wodą lub wodą i metalowymi kuleczkami – dzieci potrząsają nimi i porównują uzyskane dźwięki.

6. Tworzenie wodnej orkiestry – dzieci wybierają sobie jedną z wodnych zabaw i wspólnie grają tworząc wodną orkiestrę.

Słomki, 4 miski z wodą.














Łyżka, talerzyk plastikowy, wiaderko, miska.


Dwie butelki z wodą, kuleczki metalowe.

Dziecko wysłucha wiersza pt. "Smutek jesieni" i wypowie się na jego temat.

Wysłuchaj wiersza pt. "Smutek jesieni" i wypowiedz się na jego temat.

Nauczyciel zaprasza do wysłuchania wiersza pt. "Smutek jesieni" i zachęca do wypowiadania się na temat jego treści.

Wiersz W. Badalskiej pt. "Smutek jesieni".

Dziecko wysłucha wiersza pt. "Smutek jesieni" i zinterpretuje jego treść ruchem swego ciała.

Wysłuchaj uważnie recytowanego wiersza i zinterpretuj go ruchem swego ciała.

Nauczyciel głośno recytuje wiersz, a dzieci interpretują go ruchowo. Naśladują: spadające powoli z drzew listki, potem odwiewanie ich przez wiatr, wycie zmęczonego wiatru.


Dziecko namaluje szarugę jesienną określoną techniką plastyczną.

Namaluj "Szarugę jesienną" określoną techniką plastyczną.

Nauczyciel rozdaje dzieciom przybory potrzebne do zrobienia pracy plastycznej pt. "Szaruga jesienna". Wyjaśnia technikę pracy jaką jest mokre w mokrym. Podchodzi do każdego dziecka i nawilża mu całą powierzchnie kartki gąbką namoczoną w wodzie. Zachęca do malowania i nadzoruje pracę dzieci.

Kartki z bloku technicznego, gąbka, tacka z wodą, pędzle, farbki.

Dziecko oceni pracę swoich kolegów.

Oceń własną pracę i pracę swoich kolegów.

Nauczyciel organizuje wystawę prac dzieci, zachęca do samooceny i komentowania prac kolegów.


Dziecko wysłucha nagrania i odgadnie zagadkę..

Wysłuchaj puszczanego nagrania i odgadnij prezentowane odgłosy.

Nauczyciel zaprasza do wysłuchania zagadek głosowych. Puszcza kasetę z nagraniem jesiennych odgłosów.

Kaseta z nagraniem jesiennych odgłosów, magnetofon.

Dziecko wysłucha i powtórzy wystukany rytm kasztanów.

Wysłuchaj i powtórz wystukany rytm kasztanów.

Nauczyciel zachęca do zabawy "Jesienne echo". Rozdaje dzieciom po dwa kasztany, sam mając ich tyle samo wystukuje nimi o podłogę proste rytmy, dzieci je powtarzają.

Kasztany.

Dziecko wysłucha zasad zabawy i przedstawi za pomocą gazety listopadową pogodę.

Wysłuchaj zasad zabawy i przedstaw za pomocą gazety listopadową pogodę.

Nauczyciel proponuje zabawę "Listopadowa pogoda". Każde dziecko bierze fragment (jedną stronę) gazety i wykonuje następujące zadania;

* spaceruje z gazetą wachlując się nim – wieje lekki wiatr,

* zwija gazetę i uderza się nią w różne części ciała – wieje mocny wiatr,

* rozkłada gazetę na podłodze, uderza w nią palcami – pada deszcz,

* rozrywa gazetę na kawałki robiąc to szybko, nerwowo – jest burza,

* zbiera kawałki gazety i robi z nich kule – przyroda uspokaja się po burzy,

*rzuca papierowe kule do kosza – powoli nadchodzi zima.

Gazeta.


