KONSPEKT DNIA
Prowadzący: Małgorzata Adamska
Cel
główny: Poznam siebie, innych. Próbuję uchwycić relacje między
sobą, a innymi
ludźmi.
Cel szczegółowy: Dostrzega ważną rolę dziadków w życiu dziecka.
Uważnie słucha telkstów literackich i udziela odpowiedzi na pytania
dotyczace treści.
Poznaje pojęcie "portret".
Temat dnia: Z babcią i dziadkiem miło spędzam czas
Metody wg K. Duraj- Nowakowej:
a) metody czynne:
metoda samodzielnych doświadczeń
metoda kierowania własną działalnością dziecka
b) metody słowne:
rozmowy, opowiadania
metoda żywego słowa
c) metody oglądowe
obserwacja, pokaz
Forma realizacji zajęć: grupowo
Zasady dydaktyczne wg M. Węglińskiej:
związek teorii z praktyką
efektywność
stopniowanie trudności
Strategia: zabawowa
Środki dydaktyczne:
wiersz M. Platy "Z babcią i dziadkiem", szablony portretu, obrazki z czynnościami wykonywanymi przez babcię i dziadka,
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Czas realizacji: 2 godziny
PRZEBIEG
Przywitanie, wyciszenie grupy, przedstawienie tematu zajęć.
Wierszyk M. Platy " Z babcią i dziadkiem". Uważne słuchanie utworu i udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści. Dostrzeganie ważnej roli dziadków w życiu dziecka. Budzenie szacunku i przywiązania do członków rodziny.
Zabawa ruchowa "Pomagamy babci". Ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
Praca z obrazkiem " Co robię z dziadkiem, co robię z babcią". Oglądanie obrazków, określanie czynności i narzędzi potrzebnych do ich wykonania. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat czynności domowych wykonywanych przez dziadków. Dopasowanie czynności do wykonujących je osób.
Portret- wyjaśnienie pojęcia portet. Rysowanie w ramce portretu babci i dziadka. Rozwijanie umiejętności rysowania postaci ludzkiej.