Scenariusz zajęć


Klasa; II


Czas trwania: 4 godziny


Temat zajęć; " Polska to nasza Ojczyzna"


Usytuowanie tematu w podstawie programowej;


Miejsce tematu w programie pracy klasy;

Kształtowanie uczuć patriotycznych:

Człowiek i jego emocje:

Człowiek we współczesnym świecie:

Cele zajęć


Cele ogólne;





Cele operacyjne;



Materiał nauczania;

Wiedza na temat piękna polskiego krajobrazu. Gromadzenie informacji poszczególnych miejsc w kraju, prezenrowanie ich ze wskazaniem na mapie. Wiedza na temat ojczyzy. Poznanie symboli narodowych i ich znaczenia. Wykonanie pracy plastycznej pt. " To Polska, to moja Ojczyzna" techniką malowania, nadanie pracą innych nazw. Dodawanie do 9 z przekroczeniem progu dziesiątkowego i rozwiązywanie zadań tekstowych w tym samym zakresie.


Metody uczenia się;


Obszary edukacji;

Środki i materiały wykorzystywane na zajęciach;








Zadanie

Obszar edukacji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Środki i materiały

Samodzielne rezultaty

Uwagi o realizacji

1. Rozwiązywanie rebusu – wprowadzenie do tematu zajęć.

Polonistyczny

Nauczyciel rozwiesza na tablicy rebus na dużym kartonie. Zachęca uczniów do rozwiązania łamigłówi. Prosi o przepisanie rozwiązania rebusu do zeszytu jako temat zajęć.

Uczeń przygląda się przedstawionemu rebusowi, próbuje go rozwiązać. Chętny do odpowiedzi zgłasza się i zapisuje rozwiązanie w zeszycie jako temat zajęć.

Rebus na dużym kartonie.

Uczeń;

* prawidłowo odczyta podany rebus,

* poćwiczy pisownie

* umiejętnie skojarzy elementy łamigłówki.


2. Rozmowa na temat różnych miejsc w Polsce ze wskazaniem ich na mapie.

Przyrodniczy

Nauczyciel rozdaje uczniom widokówki, ilustracje, obrazki i albumy przedstawiające Polskę. Zachęca uczniów do wypowiedzi na temat miejsc w Polsce, z których pochodzą przyniesione ilustracje. Następnie prosi o wskazanie ich na mapie Polski.

Uczeń oglądnie przyniesione materiały dotyczące Polski, skojarzy je z miejscami ich pochodzenia, wypowie się na tem temat i wskaże dane miejscowości na mapie Polski.

Mapa Polski, ilustracje, obrazki, widokówki, albumy dotyczące Polski.

Uczeń;

* skojarzy ilustracje, obrazki, widokówki z miejscami ich pochodzenia,

* wypowie się na temat różnych miejsc w Polsce, które prezentują przyniesione materiały,

* samodzielnie wskaże na mapie dane miejsce w Polsce.


3. Czytanie wiersza O. Łochockiej pt. "Ojczyzna".

Polonistyczno - społeczny

Nauczyciel głośno czyta wiersz O. Łochockiej pt. "Ojczyzna". Zadaje uczniom pytania dotyczące treści utworu;

* Co oznacza słowo "ojczyzna"?

* Gdzie mieszka Ojczyzna?

* Jakie uczucia wzbudza w Tobie wiersz pt. "Ojczyzna".

Uczeń uważnie wysłucha czytanego wiersza, zastanawia się na odpowiedziami na pytania zadane przez nauczyciela.

Chętnie odpowiada na pytania.

Wiersz O. Łochockiej pt. "Ojczyzna".

Uczeń;

* wzbudzi w sobie patriotę,

* samodzielnie formułuje zdania dotyczące swojego ojczystego kraju,

* koncenrtuje się na czytanym tekście.


4. Praca z tekstem.

Polonistyczny

Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie podręcznika na czytanym wcześniej wierszu i otworzenie zeszytów ćwiczeń na stronie 88. Wyjaśnia polecenie – ciche czytanie wiersza i uzupełnianie zdań w zeszycie ćwiczeń zgodnie z treścią utworu.

Uczeń otwiera podręcznik i zeszyt ćwiczeń na podanej stronie. Czyta cicho wiersz i uzupełnia luki w zdaniach zgodnie z treścią wiersza. Gotowy do odpowiedzi zgłasza się.

Ćw. 2 cz. 1 s. 78

Uczeń;

* czyta tekst ze zrozumieniem,

* uzupełnia zdania z luką,

* ćwiczy pisownie wyrazów.


5. Rozsypanka wyrazowa – symbole narodowe.

Polonistyczny

Nauczyciel rozwiesza na tablicy rozsypankę wyrazową i prosi uczniów o poprawne ułożenie wyrazów.

Proponuje ustny opis flagi, godła Polski i hymnu narodowego.

Uczeń uważnie obserwuje sylaby prezentowane za tablicy. Samodzielnie składa je w całość, tak aby powstały wyrazy – nazwy symboli narodowych. Dokonuje ustnego opisu poszczególnych haseł ułożonych z rozsypanki.

Kartki z sylabami wyrazów (flaga biało-czerwona, godło Polski, hymn narodowy), magnesy.

Uczeń;

* ułoży rozsypankę wyrazową,

* utrawali wiadomości na temat symbolów narodowych,

* wypowie się na temat symbolów reprezentujących Polskę.


6. Dodawanie do 9 z przekroczeniem progu dziesiątkowego – wykonanie działań matematycznych.

Matematyczny

Nauczyciel rysuje na tablicy pasek podzielony na 20 pól z wyraźnie zaznaczonym progiem dziesiątkowym. Układa dziewięć czerwonych kół na polach, na pasku, a pięć zielonych pod paskiem. Dokłada jedno zielone koło i wszyscy stwierdzają, że jest kół 10, dokłada pozostałe 4 kółka i czeka na stwierdzenie uczniów.

Nauczyciel zapisuje działanie na tablicy; 9+5=9+1+4=10+4=14.

Uczeń dokonuje obliczeń działania 9+5. Obserwuje pasek i koła kolejno dokładane przez nauczyciela i głośno podaje wynik, sumę działania.

Pasek podzielony na 20 pól, koła czerwone i zielone.

Uczeń;

* doskonali dodawanie do 9 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,

* wspólnie z dziećmi dokonuje obliczeń.


7. Rozwiązywanie zadań tekstowych.

Matematyczny

Nauczyciel proponuje otworzenie zeszytu ćwiczeń z matematyki na stronie 89, zadaje uczniom zadanie 3 i 4. Wyjaśnia polecenie, prosi o dokonanie obliczeń, odpowiedź w formie zapisu cyfrowego i słownego. Nadzoruje pracę uczniów.

Uczeń otwiera zeszyt ćwiczeń, czyta na głos polecenie i dokonuje rozwiązania zadań tekstowych.

M. cz. 1 z. 1, 2 s. 89

Uczeń;

* czyta ze zrozumieniem,

* rozwiązuje zadanie z dodawania do 9 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,

* dokonuje odpowiedzi w formie zapisu cyfrowego i słownego,

* ćwiczy pamięciowe dodawanie.


8. Praca plastyczna – "To Polska, to moja Ojczyzna".

Plastyczny

Nauczyciel zachęca uczniów do wykonania pracy plastycznej "To Polska, to moja Ojczyzna". Narzuca technikę plastyczną, jaką jest malowanie farbkami. Sugeruje im dowolność malowania w tym temacie.


Nauczyciel organizuje wystawę prac uczniów. Zachęca do samooceny i oceny prac innych kolegów.

Nauczyciel składnia uczniów do nadawania pracą zupełnie innych nazw.

Uczniowie starannie malują pracę przedstawiającą swoją Ojczyznę, używając odpowiednich barw i kolorów. Gotowi porządkują swój warsztat pracy.





Uczeń dokona oceny swojej pracy i oceny prac innych kolegów uzasadniając swój wybór.


Uczniowie obserwując prezentowane prace plastyczne nadaje pracą inne nazwy.

Farbki plakatowe, kartki z bloku technicznego, pendzle, kubki na wodę.

Uczeń;

* starannie wykona pracę plastyczną dotyczącą swojej Ojczyzny,

* maluje używając odpowiednich barw i kolorów,

- pobudzi swoją wyobraźnie,

- uporządkuje swój warsztat pracy,

- oceni swoją pracę i pracę innych kolegów uzasadniając swój wybór,

* nada pracy inną nazwę.



Podsumowanie:

  1. Zajęcia przeprowadzane w kręgu - "Co wiemy o naszej ziemi?"

    Uczniowie opowiadają co chciałyby przekazać o Polsce osobie z innego kraju.



............................................

Podpis Opiekuna praktyk