Konspekt godziny wychowawczej dla klasy III gimnazjum
Temat: Ja i szkoła – mój stosunek do zdobywania wiedzy.
Cel ogólny: Uczeń zna swój stosunek do szkoły.
Cele szczegółowe: Uczeń:
doskonali myślenie twórcze,
nazywa swoje uczucia związane ze szkołą,
zmienia negatywne myślenie o szkole,
dokonuje własnej samooceny,
doskonali umiejętność wyrażania swoich poglądów,
uczy się tolerancji dla innych poglądów,
potrafi współpracować w grupie.
Środki dydaktyczne: kartony papieru, pisaki, kredki, karty pracy.
Metody: dyskusja, praca praktyczna, burza mózgów.
Formy: praca grupowa, indywidualna.
Czas trwania: 45 minut
Przebieg zajęć
Wstęp:
Przywitanie uczniów, podanie tematu zajęć.
Zapoznanie klasy z kontraktem pracy na lekcji.
Ja kończę, ty zaczynasz. Uczniowie siedząc w kręgu w szybkim tempie podają słowa, które zaczynają się na literę kończącą słowo poprzednika, np.: szkoda-abażur-rak-krawat...
Część właściwa:
Praca w grupach. Klasa zostaje podzielona na 2 grupy (ewentualnie 3 lub 4)przez odliczanie. Uczniowie zapoznają się z zasadami pracy w grupach. Grupy wykonują plakat:
zachęcający do nauki, pracy nad własnym doskonaleniem się oraz wskazujący, iż wiedza pozwala na realizację marzeń i planów na przyszłość.
pokazujący powody niechęci do nauki.
ukazujący cechy idealnego ucznia w oczach nauczyciela.
Burza mózgów- „Co zrobić, aby szkoła dała się lubić?” Nauczyciel zapisuje pytanie na tablicy. Uczniowie maja kilka minut na zastanowienie się nad możliwymi odpowiedziami. Przed zgłaszaniem pomysłów należy powiedzieć, iż każdy ma prawo zgłosić pomysł o ile zawiera on w sobie odpowiedź na pytanie, nie wolno nikogo krytykować ani oceniać propozycji kolegi. Nauczyciel zapisuje propozycje na tablicy. Po wyczerpaniu propozycji cała klasa przystępuje do wyłonienia realnych rozwiązań.
Twoje nastawienie do szkoły, nauki, siebie. Uczniowie otrzymują do wypełnienia tabele. Ćwiczenie mogą wykonywać indywidualnie lub w grupach. Po skończeniu pracy następuje omówienie i ewentualne uzupełnienie przez kolejne grupy.
Naprawdę jaki jestem, nie wie nikt. Uczniowie otrzymują schemat ludzika. Ich zadaniem jest zastanowienie się nad sowimi zainteresowaniami, uczuciami, mocnymi i słabymi stronami... Następnie omawiają swoje prace.
Część końcowa.
Układanie puzzli wyrazowych (rozsypanek). Uczniowie losują puzzle, Na znak czas start rozpoczynają pracę, wygrywają najlepsi.
Podziękowanie za pracę podczas zajęć.
Załącznik 1
Kontrakt
Mówimy do siebie po imieniu.
Słuchamy się nawzajem.
Bierzemy aktyny udział w zajęciach.
Jesteśmy wobec siebie szczerzy.
Nie oceniamy innych.
Nie mówimy o nieobecnych.
Jesteśmy dyskretni.
Jesteśmy otwarci i służymy innym pomocą.
Załącznik 2
ZASADY PRACY W GRUPIE
Przygotujcie swoje stanowiska pracy.
Wybierzcie spośród siebie:
pisarza,
strażnika czasu
prezentera/prezenterów.
Pamiętajcie, że pomysł każdego jest ważny.
Nie zapominajcie na czym polega zadanie, w razie wątpliwości pytajcie.
ZASADY PRACY W GRUPIE
Przygotujcie swoje stanowiska pracy.
Wybierzcie spośród siebie:
pisarza,
strażnika czasu
prezentera/prezenterów.
Pamiętajcie, że pomysł każdego jest ważny.
Nie zapominajcie na czym polega zadanie, w razie wątpliwości pytajcie.
Załącznik 3
Załącznik 4
Wypisz pod każdym tytułem wszystkie słowa, skojarzenia, które przychodzą ci do głowy.
SZKOŁA |
NAUKA |
NAUCZYCIE(E) |
JA JAKO UCZEŃ |
|
|
|
|
W moim idealnym świecie. A teraz wykonaj to samo ćwiczenie, wypisując idealne wyobrażenia.
SZKOŁA |
NAUKA |
NAUCZYCIE(E) |
JA JAKO UCZEŃ |
|
|
|
|
Zapamiętaj!
Myślenie o sobie jako o osobie skutecznej i kompetentnej, to już połowa sukcesu.
Załącznik 5
ROZSYPANKI.
Jaka praca, taka płaca.
Bez pracy nie ma kołaczy.
Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.
Praca umysłowa rozwija zdolności.
Nauka to pokarm dla rozumu.
Grzeczność nie jest nauką ani łatwą, ani miłą.
Nauka na złe nie radzi.
Nauka to potęgi klucz .
Nauka zawsze z latami przychodzi.
Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia.
Ten, który posiada wiedzę, nie będzie narzekał.