KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

TEMAT: Fantasta, szaleniec a może … - co sądzimy o bohaterze powieści „Don Kichot” Miguela Cervantesa?

CELE:

Uczeń:

METODY PRACY:

FORMY PRACY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG LEKCJI

FAZA WPROWADZAJĄCA:

FAZA REALIZUJĄCA:

FANTASTA- jest to osoba, która żyje w świecie fantazji, iluzji, marzeń.

- Uczniowie zapisują definicję fantasty do zeszytu.

-Odpowiedzi: śmieszne sytuacje, parodia rycerza, komiczne pasowanie na rycerza.

ETOS RYCERSKI- Etos rycerski jest to zespół wartości, powszechnie przyjętych i akceptowanych przez uczestników kultury rycerskiej. Stanowił zbiór norm, które ustalały się przez wieki i wyznaczały wzorzec osobowy idealnego rycerza.

-Odpowiedz: dzida zamiast miecza, śmieszny giermek, pozbawiony poczucia rzeczywistości, stara zbroja, marzyciel, waleczny i odważny, honorowy, prawy i uczciwy.

FAZA PODSUMOWUJĄCA:

-Odpowiedź: Niewątpliwie Don Kichot jest bohaterem komicznym, pełnym dziwactw, ale i pasji, odwagi. Jest marzycielem, którego można nazwać fantastą. Mimo śmieszności ma w sobie wiele godności i szlachetności.

Zadanie 2.

Rozwiąż krzyżówkę.

HASŁO: ……………………………………

Pytania:

  1. Co tak naprawdę przedstawiały olbrzymy widziane przez Don Kichota?

  2. Jak nazywa się koń Don Kichota?

  3. Jak ma na imię pomocnik Don Kichota?

  4. Pomocnik rycerza to… - był nim Sancho.

  5. Kto pasował Don Kichota na rycerza?

  6. Tarcza i …. - uzbrojenie Don Kichota podczas nocnej straży na podwórku.

Zadanie 2.

Rozwiąż krzyżówkę.

HASŁO: ……………………………………

Pytania:

  1. Co tak naprawdę przedstawiały olbrzymy widziane przez Don Kichota?

  2. Jak nazywa się koń Don Kichota?

  3. Jak ma na imię pomocnik Don Kichota?

  4. Pomocnik rycerza to… - był nim Sancho.

  5. Kto pasował Don Kichota na rycerza?

  6. Tarcza i …. - uzbrojenie Don Kichota podczas nocnej straży na podwórku.