Rodzaj materiału: konspekt zajęć Opracowanie: Joanna Rdzanek
Etap nauczania: szkoła podstawowa
Przedmiot: kształcenie zintegrowane
KONSPEKT
ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
PRZEPROWADZONYCH W KL. „I”
(dwa dni)
Ośrodek tematyczny:
W KRAINIE BAŚNI
Temat dnia:
Wyodrębnienie postaci i zdarzeń w lekturze pt. „Kopciuszek”
Hanny Januszewskiej.
Cele zajęć (ogólne):
wdrażanie uczniów do wyodrębniania w utworze postaci i zdarzeń;
kształtowanie umiejętności uważnego słuchania tekstu czytanego przez nauczyciela;
wiązanie treści utworu z ilustracjami;
doskonalenie umiejętności opowiadania o losach bohaterów bajek;
kształtowanie sprawności rachunkowej w zakresie 20;
doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych;
rozwijanie sprawności manualnych (malowanie pastelami);
uwrażliwianie uczniów na krzywdę ludzką;
zrozumienie pozytywnych cech charakteru na przykładzie bohaterów bajek;
rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
rozwijanie wyobraźni i fantazji;
doskonalenie umiejętności pracy w grupach.
Cele operacyjne:
Uczeń:
odczytuje nazwisko autora i tytuł książki;
poprawnie uzupełnia metryczkę książki używając wielkich liter;
odpowiada pełnymi zdaniami na pytania związane z treścią lektury;
opowiada wskazane wydarzenia, nadaje im tytuły;
ilustruje w pracy grupowej jedno z wydarzeń lektury;
podaje pomysły i rozwiązania plastyczne trafnie ukazujące wydarzenie;
przedstawia ruchem zajęcia Kopciuszka oraz zabawę na balu;
mierzy długość miarką centymetrową;
posługuje się jednostkami: cm, kg, l;
rozwiązuje i układa zadania z zastosowaniem wiadomości praktycznych;
właściwie ocenia bohaterów;
odróżnia dobro od zła;
przedstawia scenki dramowe.
Metody:
- słowna: rozmowa, opowiadanie, instruktaż,
czynna: zajęcia praktyczne,
poglądowa: pokaz,
drama: praca teatralna.
Formy:
zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa, śpiew, ruch przy
muzyce, słuchanie muzyki.
Środki dydaktyczne:
egzemplarze lektury, kołówka sylabowa, karty pracy z rebusami i krzyżówką, zeszyt lektur, kartoniki z tytułami wydarzeń, duże kartony, farby, kredki świecowe, Matematyczna karta pracy nr 9, kaseta dźwiękowa nr 4/5.
Literatura:
„Lektura szkolna w klasach 1-3”- przewodnik metodyczny,
„ Scenariusze zajęć całodniowych kl. I, cz. 4,
„ Ćwiczenia lekturowe”
Edukacja |
||||
Polonistyczna |
Przyrodniczo- społeczna |
Matematyczna |
Plastyczna |
Muzyczno - - ruchowa |
^ Wypowiedzi na temat bajek.
^ Rozwiązywanie krzyżówki i kołówki sylabo- wej . ^ Słuchanie informacji o auto- rach ( Perrault, Januszewska).
^ Wysłuchanie wzorowo odczy- tanej przez n-la lub odtworzonej z płyty baśni pt. „Kopciuszek”.
^ Wyodrębnienie postaci.
^ Uzupełnienie metryczki książki w zeszycie lektur ze zwróceniem uwagi na pisownię wyrazów z „ó”.
^ Nadawanie tytułów wydarze- niom i ilustrowanie ich.
^ Przedstawienie scenek dramo- wych.
|
^ Umiejętność właściwego współżycia i współdziałania w rodzinie.
^ Podział obo- wiązków podczas sprzątania. |
^ Rozwiązywanie zadań teksto- wych z wykorzy- staniem miar masy, długości, i pojemności. Karta matematyczna nr 9. |
^Wykonanie ilustracji do wy- darzeń lektury.
^ Postać Kopciuszka w sukni balowej - praca technika origami. |
^ Ćwiczenia oddechowe „Baloniki”.
^ Śpiew piosenki „Wiosna tuż, tuż”
^ Improwizacja ruchowa do pio-senki.
^ Słuchanie muzyki - określa- nie nastroju. |
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Etapy |
Planowana aktywność |
Uwagi metodyczne, formy, środki dydaktyczne |
Organizacja
|
Przygotowanie sali i pomocy do zajęć.
|
|
Wprowadzenie do zajęć.
|
Rozwiązanie krzyżówki na tablicy, hasło: Bajka.
Rozwiązanie kołówki sylabowej. N-l informuje, że początkowa sylaba oznaczona jest drzew- kiem, następne trzeba łączyć, przeskakując co drugą sylabę, zgodnie z kierunkiem strzałki. Odczytanie rozwiązania i zapisanie na tablicy. |
pr. zbiorowa krzyżówka (karta 1)
pr. indywidualna jednolita karteczki z kołówką sylabowa dla każdego dziecka (karta 2) |
Słuchanie informacji nauczyciela o autorach.
|
Wyjaśnienie uczniom, dlaczego mówimy o dwojgu autorach (Ch. Perrault i H. Januszewska). Obejrzenie portretów bajkopisarzy. |
pr. zbiorowa, indywidualna, zróżnicowana portrety autorów
|
Wysłuchanie wzorowo odczytanej przez nauczyciela baśni „Kopciuszek”.
|
|
W trakcie czytania nauczyciela uczniowie mają zamknięte książki. |
Śpiew piosenki. |
Wykreślanka liczbowo - literowa (uczniowie wykreślają liczby parzyste hasło: WIOSNA TUŻ, TUŻ). Słuchanie piosenki z kasety pt. „Wiosna tuż, tuż”. Rozmowa na temat treści piosenki. Nauka i śpiewanie I zwrotki. Improwizacja ruchowa piosenki. |
pr. zbiorowa karton z wykreślanką (karta 3) pr. zbiorowa kaseta magnetofonowa nr 4/5
|
Wyodrębnienie postaci: Kopciuszek, macocha, siostry, ojciec, królewicz, wróżka. |
Wypowiedzi uczniów na temat treści wysłuchanej baśni ukierunkowane pytaniami n - la, np.: Która z postaci najbardziej wam się podobała? Dlaczego Kopciuszek został nagrodzony? Co sądzicie o postępowaniu macochy i jej córek, a także ojca Kopciuszka?
|
pr. zbiorowa
|
Uzupełnienie metryczki książki w zeszytach lektur.
|
Zapis na tablicy; Tytuł: Autor: Ilustrator: Zwrócenie uwagi na pisownię wyrazów: królewicz, wróżka.
|
pr. indywidualna |
Nadanie tytułów wydarzeniom i ilustrowanie ich. |
Praca w 5 grupach: układanie z sylab tytułu wydarzenia i projektowanie obrazu o tym tytule. Dzieci w grupie malują i wycinają odrysowane z szablonów sylwetki osób występujących w danym wydarzeniu. Następnie naklejają je na duży karton. Malują na kartonie inne elementy, tworząc obraz zdarzenia. Potem naklejają ułożony z sylab tytuł.
|
pr. grupowa, zróżnicowana tytuły wydarzeń - rozsypanki sylabowe (karta 4),
szablony sylwetek osób, duże kartony, pastele, kredki świecowe |
Prezentacja pracy grupy - inscenizacja improwizowana. |
Każda grupa prezentuje swoje wydarzenie za pomocą gestów i słów. Pozostali uczniowie odgadują tytuł wydarzenia. Dzieci z danej grupy odczytują tytuł, określają kolejność w treści oraz opowiadają o wydarzeniu, pokazując swoją pracę plastyczną. |
pr. grupowa prace dzieci |
Rozwiązywanie zadań teksto - wych z wykorzystaniem miar masy, długości, pojemności.
|
Uzupełnianie Karty matematycznej nr 9.
|
pr. indywidualna, Karta matematyczna nr 9 - ćw. 1, 2, 3 pr. zbiorowa Karta matematyczna - ćw. 4, 5 |
Słuchanie muzyki.
|
Rola muzyki w świecie baśni. Słuchanie muzyki pop i utworu Ennio Moricone. Próba odpowiedzi na pytanie: Który z tych utworów pasuje do świata baśni i bajek? Określenie nastroju muzyki.
|
pr. zbiorowa kasety, płyty z nagraniami utworów
|
Rozwiązywanie krzyżówki - obliczenia matematyczne.
|
Rozwiązywanie krzyżówki - obliczenia matematyczne, ułożenie liczb rosnąco. Próba odpowiedzi na pytanie: Co jest głównym tematem bajki „Kopciuszek”? Ustalenie tematyki bajki (działania na dodawanie i odejmowanie, łączenie sylab, hasło: DOBRO I ZŁO). Próba odpowiedzi na pytanie: Jakie cechy charakteru są nagra- dzane? Odpowiedzi zapisywane są na tablicy ( np.: skromność, zło, miłość, dobroć, pycha, pracowitość, uczciwość, lenistwo) i układanie wg pozytywnych i negatywnych cech. Zwrócenie uwagi na kolor, jakim zostały napisane cechy pozytywne (kolory jasne) i nega- tywne (kolory ciemne).
|
pr. indywidualna jednolita krzyżówki (karta 5)
pr. zbiorowa kartoniki z kolorowymi napisami
|
Wykonanie postaci Kopciuszka i księcia techniką origami.
|
Składanie kółek i układanie postaci śledząc czynności nauczyciela. |
pr. indywidualna jednolita kartki kolorowego brystolu, kolorowe kółeczka, klej |
Kontrola i ocena
|
Wybór najstaranniejszych prac. Utrwalenie wiadomości z zajęć. Zadanie pracy domowej - ćw. 6, 7, 8 /11 (karta matematyczna)
|
|
Posumowanie zajęć - ewaluacja
.
|
Nauczyciel przypina do tablicy rysunek kosza i walizki, i poleca dzieciom nakleić karteczki samoprzylepne : albo w koszu - jeśli uznają, że wiadomości zdobyte na zajęciach są mało przydatne , albo w walizce -jeśli uważają, że są bardzo przydatne. |
pr. indywidualna jednolita |
KARTY PRACY:
Karta 1
Krzyżówka
Kot w................................
Pokonał go Kot w butach.
Co Czerwony Kapturek niósł w koszyku ?
Zgubiła pantofelek na balu.
Pojazd króla.
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
1
2
3
4
5
Karta 2
Kołówka sylabowa
Han
szew ska
szek na
nu Kop
ciu Ja
Karta 3
Wykreślanka literowa
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
W B I S O A S G N T A J
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
T K U L Ż H T A U B Ż E
Karta 4
1+0 = |
D |
14+ 6 = |
Z |
2+2 = |
O |
7+2 = |
B |
12+5 = |
O |
9+4 = |
R |
19+6 = |
O |
25-2 = |
Ł |
20-2 = |
I |
liczba |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
litera |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Karta 5
Rozsypanka wyrazowa
1.
2.
3.
4.
5.
nia
rze
Ma
szka
ciu
Kop
moc
Po
ki
wróż
szek
ciu
Kop
na
lu
ba
da
go
Przy
z
kiem
fel
to
pan
Ślub
ciusz
ka
Kop
z
czem
wi
le
Kró