Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków
Temat kompleksowy: Nadchodzi jesień
Temat dnia: „Idzie jesień”
Data: 21.09.2009r
Cele ogólne:
Cel poznawczy: zapoznanie z treścią wiersza, obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie i wiązanie tych zmian z aktualną pora roku
Cel wychowawczy: wdrażanie do bezpiecznego poruszania się poza terenem przedszkolnym- w trakcie spaceru, uświadomienie konieczności chronienia się pod parasolem w czasie deszczu
Cel kształcący: rozwijanie orientacji w schemacie swojego ciała, rozwijanie narządu wzroku poprzez obserwację przyrody
Cele szczegółowe:
Dziecko:
bawi się wspólnie z dziećmi
potrafi powiedzieć coś miłego koleżance/ koledze
stara się wypełniać polecenia nauczyciela
wskazuje ruchem dłoni odpowiednie części ciała
umie słuchać
rozumie treść wiersz, pt. „Idzie jesień”
stara się odpowiadać na pytania nauczyciela
próbuje powtórzyć wiersz z pamięci
pomaga w uporządkowaniu kącika przyrodniczego
obserwuje zmiany zachodzące w przyrodzie
zachowuje bezpieczeństwo w trakcie spaceru
Metody:
słowna: rozmowa, pogadanka
oglądowa: obserwacja, pokaz
zabawa dydaktyczne
Środki dydaktyczne:
sala przedszkolna
teren wokół przedszkola
tekst wiersza, pt. „Idzie jesień”
kącik przyrodniczy
włóczka wełny
I. Przebieg dnia:
Nauczyciel wita się z dziećmi i zachęca je do przywitania się z innymi dziećmi. Zabawa „Pajęczynka”- wszyscy siedzą w kręgu. Nauczycielka trzyma kłębek włóczki, wymienia imię jednego dziecka, wypowiada miłe słowo i turla do niego kłębek po podłodze tak, by ten się rozwinął. Wybrane dziecko chwyta "przesyłkę" i turla do kolejnej wybranej przez siebie osoby, mówiąc jej coś miłego. Zabawa trwa do momentu, aż kłębek otrzyma ostatnia osoba w kręgu.
Wprowadzenie dzieci do tematu dnia, czyli: co będziemy dzisiaj robić.
Zabawa śpiewana: „Uśmiechnięta buzia”.
II. Przebieg zajęć:
Wysłuchanie przez dzieci wiersza, pt. „Idzie jesień”.
Rozmowa kierowana: o czym jest wiersz, kto w nim występuje..?, itd.
Próba nauki wiersza przez dzieci:
Powtarzanie wiersza na głos przez dziewczynki jak i chłopców- sprawdzenie kto lepiej przyswaja wierszyk.
Podsumowanie zajęć- porządkowanie kącika przyrodniczego
III. Zabawy dowolne dzieci w kącikach zainteresowań.
IV. Wyjście na spacer wokół przedszkola- przypomnienie o zasadach bezpiecznego zachowania się, obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie.
V. Poobiedni odpoczynek dzieci na leżakach- słuchanie bajki czytanej przez nauczyciela