Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Data i miejsce: 21.XI.2012, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej
Czas trwania zajęć: 25 min.
Prowadząca: Anna Patyk
Temat bloku: Igła i nitka...
Temat dnia: Ubrania
Zapis do dziennika: „Ubrania” - oglądanie czasopism z ubraniami. Budowanie wypowiedzi poprawnej pod względem gramatycznym. Uzasadnienie swojego wyboru. „Bałagan w szafie” - odgadywanie zagadek. Doskonalenie analizy sylabowej wyrazów i określenie ich liczby. „Wzorki” - masażyk relaksujący. Zwrócenie uwagi na różnorodne wzory przedstawione na czapkach, szalikach. Prezentacja wzorów w postaci masażyka na plecach kolegi. „Szafa z ubraniami” - zabawa dydaktyczna połączona z wykonaniem ćwiczenia graficznego „Ubrania”. Grupowanie ubrań według rodzajów. Liczenie w zakresie pięciu. Odwzorowywanie liczebności wzoru. Rysowanie linii nieregularnych po śladzie.
Cele ogólne:
rozwijanie spostrzegawczości i pamięci;
rozwijanie sprawności manualnej;
doskonalenie analizy sylabowej wyrazów;
rozwijanie zdolności skupienia uwagi, rozumienia i wykonywania poleceń;
uświadomienie dzieciom potrzeby dostosowania ubioru do warunków atmosfer-rycznych charakterystycznych do danej pory roku,
Cele operacyjne:
buduje wypowiedź poprawną pod względem gramatycznym;
uzasadnia swój wybór;
rozwiązuje zagadki;
dzieli wyraz na sylaby;
grupuje ubrania według rodzajów,
liczy w zakresie 5;
odwzorowuje liczebność zbioru;
rysuje linie nieregularne po śladzie.
Formy pracy:
indywidualna;
w parach;
zbiorowa.
Metody pracy:
słowna;
czynna;
percepcyjna.
Środki dydaktyczne: czasopisma o modzie, paski papieru (półki w szafie), cyfry od 1-4, sylwety: czapek, rękawiczek, szalików, skarpetek, karty pracy K2, s.18.
Przebieg zajęć:
„Ubrania” - oglądanie czasopism o modzie. Swobodne wypowiedzi na temat rodzajów ubrań, kolorów, wzorów. Wskazywanie tych ubrań, które podobają się dzieciom i uzasadnienie swojego wyboru.
„Bałagan w szafie” - odgadywanie przez dzieci zagadek. Umieszczanie rysunków odpowiedzi na tablicy. Dzielenie wyrazu na sylaby i określenie liczby sylab.
CZAPKI
Są na świecie kapelusze, chustki kolorowe,
a ja swym wełnianym ciepłem ogrzewam twą głowę.
Czy z pomponem, czy we wzorki - cieszę się ogromnie,
Kiedy w mroźne dni zimowe pamiętacie o mnie!
RĘKAWICZKI
Dziesięć palców z ciepłej wełny,
z zamszu lub ze skórki;
grzeją ręce, gdy się słonko
chowa poza chmurki…
SKARPETKI
Gdy stopy się z zimna
zamienić chcą w lód,
szybciutko je załóż,
a stanie się cud!
SZALIKI
Mogę mieć frędzle, chociaż nie muszę;
oplatam szyję, chociaż nie duszę;
ładnie związany pod brodą tkwię,
by w dni zimowe ogrzewać Cię!
„Wzorki” - masażyk w parach. Zwrócenie uwagi na różnorodne wzory przedstawione na czapkach, szalikach. Prezentacja wzorów w postaci masażyka na plecach kolegi.
„Szafa z ubraniami” - zabawa dydaktyczna. Na tablicy umieszczone są oznaczone cyframi paski - półki w szafie, a z boku w rozsypce (wcześniej ułożone): czapki, rękawiczki, szaliki, skarpetki. Układanie na półkach ubrań według rodzajów (dobieranie w pary rękawiczek i skarpetek). Określanie, jakie ubrania znajdują się na kolejnych półkach i ile ich jest.
„Ubrania” - ćwiczenie graficzne w kartach. Nazywanie rysunków w górnych okienkach, liczenie ubrań i określanie ich liczby liczebnikiem. Kolorowanie. Łączenie linią górnych okienek z dolnymi. Na dole rysowanie tylu kółek, ile jest rzeczy w okienku na górze. Nalepianie odpowiednich liczb.