Konspekt zajęcia
Grupa: IV - 5 latki
Temat kompleksowy: „Szukamy wiosny”
Temat zajęcia: „Rysunkowe zagadki”
Cele główne:
doskonalenie sprawności manualnej
stwarzanie okazji do radosnych przeżyć związanych z zabawą
Cele operacyjne - dziecko powinno:
wypowiedzieć i przedstawić za pomocą ruchu sylaby swojego imienia
orientować się w schemacie własnego ciała
odtworzyć wzór w powietrzu, na podłodze, ręką prawą i lewą, obiema naraz
ułożyć wzór w układzie szeregowym
wypowiedzieć tekst wiersza z jednoczesnym rysowaniem po śladzie
rozpoznać figury geometryczne
samodzielnie rozplanować przestrzeń swobodnego ruchu
dokończyć rysunek wg własnego pomysłu
ocenić poprawność samodzielnie wykonanej pracy
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania.
Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca w małych
grupach, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: koperty ze słoneczkami, sylweta
Marzanny, emblematy figur geometrycznych,
kartony, ołówki, kredki, flamastry, wstążka.
Przebieg zajęcia:
Zabawa „iskierka uśmiechu”.
„Powitanie z autoprezentacją” - każde dziecko w wyznaczonej kolejności za pomocą klaskania przedstawia sylaby swojego imienia mówiąc je głośno.
Powitanie w parach.
Dzieci stoją w parach naprzeciw siebie
prawa ręka wita się z prawą ręką
lewa ręka wita się z lewą ręką
czoło wita się z czołem
lewa stopa wita się z lewą stopą
prawa stopa wita się z prawą stopą
Prezentacja wiersza T. Śliwiaka „Bałwan i wiosna”.
Po wysłuchaniu wiersza :
dzieci rysują bałwana w powietrzu prawą ręką, lewą ręką, obiema naraz
dzieci rysują bałwana na podłodze prawą ręką, lewą ręką, obiema naraz
Zabawa „Wesołe słoneczka”.
Każde dziecko otrzymuje kopertę z 6 słoneczkami.
Przelicza je. Nauczycielka prezentuje wzór, dzieci
zapamiętują go i układają szeregowo na podłodze.
„Kurczątko” - wierszyk do rysowania.
nauczycielka prezentuje wiersz i sposób rysowania go
dzieci rysują kurczątka na podłodze
dzieci rysują kurczątka na kartonie
dzieci wodzą palcem po rysunku kurczątka
„Jaka to figura geometryczna ?” - zagadki.
Dzieci dostają emblematy figur geometrycznych.
Nauczycielka rysuje w powietrzu figurę
geometryczną. Dzieci odgadują - podnoszą
odpowiednią figurę.
Zabawa ruchowa „Taniec ze wstążką”.
Praca przy stolikach.
Dzieci otrzymują postać Marzanny.
Następnie ozdabiają jej sukienkę wzorami wg
własnego pomysłu.
Wspólne oglądanie prac.
Dzieci oceniają prace, wybierają najładniejsze.