SCENARIUSZ ZAJĘCIA
GRUPA RODZINKOWA DZIECI 3-6 LETNIE
TEMAT : „Gdy wiosna na świecie”
CELE OGÓLNE: - doskonalenie umiejętności dodawania
- usprawnianie narządów mowy poprzez ćwiczenie warg i języka
- rozwijanie myślenia twórczego
- doskonalenie słuchu fonematycznego
- integracja grupy oraz kształtowanie umiejętności wspólnego działania
CELE OPERACYJNE: dziecko - potrafi dodawać w zakresie do 7
- potrafi odtworzyć podany rytm
- zna cechy charakterystyczne dla wiosny
- potrafi współpracować w grupie
METODY : słowna, czynna, oglądowa
FORMY : grupowa, zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : sznurek i klamerki, materiał muzyczny, rymowanki matematyczne, kolorowe-przeźroczyste papierki, duże arkusze papieru z narysowanymi elementami kwiatów.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Powitanie - „ Popatrz w prawo, popatrz w lewo i uśmiechnij się, do wspólnej zabawy zapraszamy cię...”
Dzieci z zamkniętymi oczami słuchają radosnej „ wiosennej” muzyki, następnie określają charakter wysłuchanego utworu i z jakimi kolorami im się kojarzy.
Odpowiadają na pytanie z jaką porą roku kojarzą im się te kolory.
Dzieci potrafiące czytać układają z liter napis „ WIOSNA RADOSNA”, a następnie wypowiadają się na temat : „ Dlaczego wiosna jest radosna”.
Zabawa ruchowa „Kwiatki”. Wybrane dziecko jest wiosną i budzi „uśpione” kwiatki- chodzi i dotyka różdżką kolejne dzieci . Dotknięte dziecko wstaje i idzie za wiosną. W tle muzyka.
Oglądanie świata przez kolorowe papierki - opowiadanie swoich wrażeń.
Dzieci siadają na dywan , miedzy krzesełkami przeciągnięty jest sznurek , obok leżą klamerki.
Nauczycielka czyta „ Zagadki Pani Wiosny”
Przyszła wiosna do lasku
Z kluczykami przy pasku
A te kluczyki brzęczące
To kolorowe ... ( kwiaty pachnące)
Rosną tu dwa zawilce i trzy krokusy.
Oblicz proszę ile kwiatków wyszło
Spod zimowych pierzynek?
Stąpa wiosna po łące
Zbiera kwiatki pachnące.
Ma dwie stokrotki, cztery tulipany
Powiedz z ilu kwiatków
Zrobi wiosna bukiet pachnący?
Siedziały dwie jaskółki
Na sosnowej gałązce
Jeszcze pięć przyleciało
Ile teraz jaskółek będzie
z gałązki spoglądało?
W ogrodzie na grządce
Rosło pięć słoneczników pięknych jak słońce
Obok malwa wysoka i dumna
Ile kwiatków podziwia Ela
Gdy zagląda do ogrodu co niedziela ?
Oto mysia jest rodzinka :
Mama, tata, córka Klementynka.
Dziś są urodziny myszki Klementynki
Przyszły dwie babcie i kuzynka
Już w komplecie jest rodzinka.
Ile myszek z tej rodzinki
Jest na urodzinach Klementynki?
Na wysokim niebie słońce mocno świeci
na podwórku wesoło bawią się dzieci.
Jest tu z nami Kasia, Zosia, Janka,
Basia, Marysia i Zuzanka .
Wszystkie wesoło tańczą, radośnie śpiewają
Powiedz z ilu dzieci kółeczko powstało?
Chodzi wiosna po lesie,
Promyki słońca w koszach niesie
Dwa kosze ma dla kwiatków,
Dwa dla zielonej trawki,
Trzy dla leśnej zwierzyny.
Ile koszy przyniosła wiosna dla leśnej rodziny?
Dzieci słuchając rymowanek odpowiednio przypinają klamerki na sznurku, dodają, przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytania zawarte w wierszykach.
Dzieci wyraźnie wypowiadają połączenia spółgłoski „l” z samogłoskami ( la, lo, lu, li, le, ly ).
Sylaby te wypowiadają w różny sposób np. długo- krótko ; głośno-cicho itp.
Dzieci zostają podzielone na cztery grupy ( zróżnicowane wiekowo). Otrzymują na dużych arkuszach niedokończone kwiaty, dorysowują brakujące elementy według własnej fantazji.
Wystawka prac.
Opracowała:
mgr Ewa Walczak-Bugała