Deutsche Bundeslander


Konspekt LEKCJI

Klasa: I gimnazjum i 6 szkoły podstawowej

Ilość godzin w tygodniu: 3

TEMAT: DIE DEUTSCHEN BUNDESLÄNDER.

Cele lekcji:

- przekazanie uczniom informacji kulturoznawczych o Niemczech

- rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem na poziomie globalnym i selektywnym

- rozwijanie umiejętności posługiwania się mapą

Cele operacyjne:

Uczeń powinien:

- wiedzieć, jaki jest podział administracyjny Niemiec

- umieć wskazać na mapie główne miasta niemieckie

- wiedzieć, jakie są najbardziej znane zabytki niemieckie

- rozumieć przeczytany tekst

Środki dydaktyczne / materiały pomocnicze:

Duża mapa Niemiec, puzzle - mapa Niemiec, ksero tekstu i zadań do tekstu,

klej, kartki, zeszyt, tablica, kreda

Faza lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Formy pracy

Środki dydaktyczne/ materiały pomocnicze

Wprowadzenie

Wita uczniów i odnotowuje obecność w dzienniku lekcyjnym.

Witają się z nauczycielem, zajmują swoje miejsca.

plenum

----

Informuje uczniów, o czym będzie lekcja i zapisuje temat na tablicy.

Zapisują temat lekcji w zeszytach.

plenum

Tablica, kreda, zeszyt

Zadaje ogólne pytania dotyczące Niemiec (jak nazywa się stolica i główne miasta, czy Niemcy są większe niż Polska).

- Wie heißt die Hauptstadt von Deutschland?

- Wie heißen die großen Städte in Deutschland?

- Ist Deutschland kleiner oder größer als Polen?

Odpowiadają na pytania.

plenum

mapa

Faza realizacji

Daje uczniom elementy puzzli. Sprawdza poprawność wykonania zadania.

Uczniowie składają z puzzli mapę Niemiec i przyklejają ją na kartce papieru.

Praca samodziel

na

Puzzle, klej, kartki papieru

Nauczyciel pyta, co przedstawia mapa i objaśnia, że w Niemczech zamiast województw są landy. Następnie poleca uczniom policzyć, z ilu landów składają się Niemcy.

Uczniowie liczą z ilu landów składają się Niemcy

Plenum

mapka

Pyta uczniów, który land jest największy a który najmniejszy.

Uczniowie odpowiadają, jak nazywa się najmniejszy i największy land.

plenum

mapka

Nauczyciel rozdaje ksero tekstu i ćwiczenia. Następnie czyta tekst na głos.

Uczniowie czytają tekst po cichu.

Praca samodzielna

Ksero

Nauczyciel pyta uczniów, o jakich miastach jest ten tekst. Prosi uczniów o wskazanie tych miast na mapie Niemiec i podpisanie ich na własnych mapkach.

Uczniowie wskazują miasta Weimar, Drezno, Monachium i Kolonię na mapie i zaznaczają je na swoich mapkach.

plenum

Duża mapa Niemiec, mapka złożona z puzzli

Poleca uczniom zaznaczyć, które ze zdań są prawdziwe, a które fałszywe.

Uczniowie wykonują zadanie polegające na zdecydowaniu, czy dane zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. W parach porównują rozwiązanie.

Praca w parach

ksero

Nauczyciel wyjaśnia nowe słowa i zapisuje je na tablicy.

Uczniowie notują nowe słowa.

plenum

Tablica, zeszyt

Nauczyciel prosi uczniów, aby rozwiązali krzyżówkę.

Uczniowie rozwiązują krzyżówkę i podają hasło.

praca samodzielna

ksero

Zakończenie

Prosi uczniów o wypełnienie tabeli podsumowującej wiadomości z tekstu. Sprawdza poprawność wykonania zadania.

Uzupełniają tabelę.

Praca w parach

ksero

Podaje zadanie domowe.

Uczniowie podpisać na mapce nazwy stolic landów.

ksero

Deutschland - das Reiseziel

0x08 graphic

Die Bundesrepublik Deutschland ist ein sehr interessanter Staat. Historisch und kulturell gesehen, kann man in Deutschland viel besichtigen. Als Kulturzentren kann man viele Städte nennen: Berlin (als Hauptstadt), Köln, München, Weimar, Dresden und viele andere.

Dresden ist „Perle des Barock“ genannt. Dresden ist die Hauptstadt von Sachsen. Viele Touristen wollen diese Stadt sehen, weil es dort viele Sehenswürdigkeiten gibt. Am bekanntesten ist aber „Zwinger“. Das ist das schönste Barockgebäude Deutschlands.

Weimar ist „Stadt der Klassik“ genannt, weil hier die berühmten Personen wohnten: Johann Wolfgang Goethe (Dichter), Friedrich Schiller (Dichter), Johann Sebastian Bach (Komponist), Franz List (Komponist) und die anderen.

0x08 graphic

München ist die Hauptstadt von Bayern und ist wegen der Politik „Deutschlands heimliche Hauptstadt“ genannt. München ist vor allem die Stadt der Kultur. Hier befinden sich viele Museen, Theater, Hochschulen, große Messen, Zoo und historische Gebäuden: Frauenkirche im Zentrum, das Rathaus und schöne Burgen. Sehr wichtig für Touristen ist das Olympia - Stadion.

Köln ist durch Kölner Dom mit dem Schild „Zum Dom“ bekannt. Kölner Dom ist ein deutsches Wahrzeichen und ist 700 Jahre alt. Köln liegt in Nordrhein - Westfalen.

Aufgaben

1. Richtig/Falsch?


1. In Weimar lebten viele berühmte Personen.

2. Zwinger liegt in München.

3. Kölner Dom ist 500 Jahre alt.

4. Frauenkirche liegt in München.

5. Dresden nennt man „Perle des Barock“.

6. München nennt man „Stadt der Klassik“.

7. Franz List ist Komponist.


2. Ergänze das Kreuzworträtsel!

1

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

  1. Perle . . . Barock

  2. J. W. . . .

  3. Schild an der Tür von Kölner Dom

  4. Komponist, wohnt in Weimar

  5. Weimar - Stadt der . . .

  6. Dichter, lebte in Weimar

  7. J. S. . . .

  8. Wichtig für Touristen in München

  9. . . . kirche (in Dresden)

  10. Das schönste Barockgebäude in Deutschland

  11. Das deutsche Wahrzeichen

3. Ordne zu!

schöne Burgen, Perle des Barock, ist 700 Jahre alt, Sachsen, „Zwinger“, Hochschulen, „Stadt der Klassik“, Johann Wolfgang Goethe, Friedrich Schiller, Frauenkirche, Zoo, Franz List, Bayern, Deutschlands heimliche Hauptstadt, viele Museen, Theater, große Messen, das Rathaus, Johann Sebastian Bach, Olympia - Stadion, Kölner Dom, Nordrhein - Westfalen.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
Dresden Weimar München Köln


